Ivan der stoel niet naar saoedi-arabie Mirage-boodschap voor Den Uyl SCsïQSBi VERLANGLIJST 200 MILJOEN VOOR VAN DOORN Liberalen: Stop L Reis voorlopig uitgesteld ledereen kan kennis Riemen van gen pi persoons gegevens Uit in de Randstad Kamer akkoord huur verhoging acht procent Paasprijzen losten* Ka^es )ONDERDAG 13 MAART 1975 >en Haag (S) „Beperking, liefst eëlndiging van de bevolkingsgroei", aanbeveling doet de liberale mr. B. M. Teldersstichting in vandaag openbaar gemaakt ipport over de problemen van illieu, de economische groei en de :haarste aan grondstoffen. en stop op de bevolkingsgroei moet jwel gelden voor Nederland als de 'ereld als geheel. In ons land zou officiële bevolkingspolitiek aan- acht moeten schenken aan: bevorderen n de vrouw: bevorderen v ezinsplanning; bevorderen van onderzoek naar jeu we anti-conceptionele middelen; nalaten van alles, wat op het indertal een stimulerende invloed hebben; geleidelijk afschaffen kinderbijslag en kinderaftrek derde en volgende kinderen, verkleining van fiscale verschil- tussen gehuwden en ongehuw- en het afschaffen van alle het de emancipatie sen verantwoorde grote gezin bevorderende maatrege len; bevordering van de emigratie en beperking van de immigratie; het aantal gastarbeiders geleide lijk terugdringen. Voor het tegengaan van grote gezinnen is volgens het rapport een tienjarenplan nodig. „Grote gezin nen zullen in de nieuwe situatie zo nodig een beroep op de bijstandswet kunnen doen." Opstellers vain het rapport zijn vooraanstaande WD-leden: de oud ministers mr. drs. H. Langman en mr. C. H. F. Polak, het Eerste-Ka- merlid dr. G. Zoutendijk, dr. L. Ginjaar, prof. mr. J. M. Polak en mr. H. P. Tatema. De liberale aanpak van de problemen van milieu, groei en schaarste staat lijnrecht tegenover de gedachtegang die minister-presi dent drs. J. M. den Uyl onlangs in zijn Nijmeegse rede voor de christelijke werkgevers heeft ont vouwd. Den Uyl vond beheersing van de economische groei door vergaand overheidsingrijpen onontkoombaar en noodzakelijk. Het liberale rapport zegt, dat politiek gezien crisisbe heersing (voorkomen van oorlogen) veel urgenter is dan beheersing van de economische groei. „Hoewel deze crises ook een gevolg kunnen zijn van extreme armoede, overbevolking en voedselschaarste zijn het voorals nog de politieke nationalistische factoren, die van meer belang zijn.' De liberale rapporteurs vinden beperking van de vrijheid vam Individu of onderneming alleen aanvaardbaar als wordt aangetoond dat de beperking noodzakelijk is en dat algemeen aanvaardbare doelen anders in gevaar komen. „Voorko men moet worden dat sommigen misbruik trachten te maken van milieuproblemen of plotseling optre dende schaarste om eigen stok paardjes te berijden." Ondernemingsgewijze produktie en het prijsmechanisme zijn volgens Langman c.s. „bij uitstek geschikt om de problemen van milieu en schaarste aan te vatten." Met nadruk wijzen zij af: gemeenschapseigen dom van produktiemiddelen, over- heidsproduktie, arbeiderszelfbestuur of medezeggenschap van de gemeen schap bij investeringsbeslissingen. Het prijsmechanisme moet in een meer verfijnde vorm de produktie in een meer milieuvriendelijke richting sturen. Dat kan door alle kosten mee te berekenen. „De vervuiler betaalt." De overheid moet regels stellen en controleren of men er zich aan houdt. Milieuregels moeten stapje voor stapje strenger worden, omdat andiers de continuïteit va.n produk tie en werkgelegenheid in gevaar komt. Enkele andere aanbevelingen van de liberale wetenschappers zijn: een deei van de extra aardgasba ten gebruiken ter stimulering van meer milieuvriendelijke produktie in plaats van het verhogen van overheidsuitgaven milieukosten niet compenseren in de lonen: de prijscompensatie beperken tot de kosten van eerste levensbehoeften;' steenkool weer een grote plaats toekennen bij de lektriciteitsopwek- king en de fabricage van chemische produkten; steenkoolvergassing kan de continuïteit van de gaölevaran- ties verzekeren; enig uitstel van de bouw van kernenergiecentrales; als ze er toch komen dan zoveel mogelijk bouwen op een kunstmatig eiland in de Noordzee;' onderzoek naar andere energie bronnen, zoals zonne-energie, winde nergie en energie uit de golfbewe ging de de overheid moet doen aan risicospreiding, waardoor in geval van acute schaarste de schade voor de Nederlandse economie beperkt kan blijven. EN HAAG (SP, ANP) Minister Van der Stoel gaat voorlopig niet naar Saoedi- rabië. De bewindsman van Buitenlandse Zaken heeft zijn bezoek voor onbepaalde tijd uitgesteld. Oorzaak van het uitstel is de weigering van de regering van Saoedi-Arabië n inreisvisum te verstrekken aan een Nederlandse journalist van joodse afkomst, die iee zou reizen in de delegatie van Van der Stoel. De minister zou aanvankelijk van tussen Nederland en Saoedi-Arabië 21 tot 25 maart een bezoek brengen niet zullen worden geschaad. "Ne- aan het Arabische land. Vorige week derland zal alles doen om de betrek- werd bekend, dat Saoedi-Arabië kingen te verstevigen", aldus de mi- Joodse verslaggevers geen toegang tot het land zou verlenen, omdat zij er zionistische opvattingen op zou den nahouden. nister. Het Nieuw Israëlitisch Weekblad, waardeert in hoge mate het besluit van minister Van der Stoel (Buiten landse Zaken) zijn reis ijaar Saoe- DEN HAAG (SP) Het kabinet leeft voorlopige richtlijnen vastge- 'eld voor de registratie van per- oonsgegevens bij de rijksoverheid. Sen van de belangrijkste punten is iet recht van elke burger kennis te 1 -ïen van zijn eigen gegevens. Elke Nederlander heeft behalve het fit van inzage ook het recht zijn revens te verbeteren. In geval van nedische, psychologische of andere fegevens, waarvan rechtstreekse :ennisneming schadelijk kan zijn. foor de betrokkene, kan niet de be- rokkene maar een gemachtigde ken nis nemen. Het recht van inzage leidt niet wanneer de staatsveilig- ermee is gemoeid, of wanneer het gaat om opsporing van strafba re feiten. )e richtlijnen bevatten verder bepa lingen voor mensen die met de ge- evens moeten werken, en voor- chriften voor brandbeveiliging te- inbraak, vernieling en dergelij- De voorlopige richtlijnen gelden illeen voor de ongeveer 120 geauto matiseerde systemen van het rijk. )e definitieve regeling zal gelden, (foor alle geautomatiseerde bestan- tden, dus ook voor die van provincies, feemeenten, particuliere bedrijven, (verenigingen en organisaties. De Staatscommissie Koopmans is nog bezig met het ontwerp van wet over de persoonsgegevens. Op Vlagen uit de Tweede Kamer di-Arabië uit te stellen. De Neder- over dit Incident verklaarde Van landse regering heeft principes van der Stoel gisteren: "Elke regering is gerechtigheid in dit geval zwaarder uiteraard het recht voorbehouden te laten wegen dan economische belan- beslissen welke vreemdelingen op haar grondgebied wenst toe te la ten. Anderzijds wil ik uitdrukkelijk gen, aldus het blad deze week. "De regering toonde inderdaad, dat principes zijn waar je niet LEIDEN Stadsgehoorzaal: 14 maart, 20.15 uur Concertgebouwork. olv Gsn- nady Rosjdestwensdci; Rijnlands Lyceum: 14 maart, 20.15 uur Ramses Shaffy en Liesbeth List (uitverkocht): LAK-theater: 15 maant. 20.15 uur cabaret Gerrit en Truus; 17 maart 20.15 uur Toneelgroep Centrum met „In verwachting" van J. Bern lef; 20 maart 20.15 uur „Ben zekere Vincent", door Jules Crodset: AMSTERDAM Stadsschouwbrug: 14 en 15 maart 20.15 uur Publiekstheaiter met „Iwanow"; 16 maart 13.30 uur Ned. Operastichting met „Rode- liada"; 20.15 uur Marijke en SLeto Hoving; 17 en 19 maart 20.00 uur Ned. Operastichting met „Rodelknda": Brakke Grond: 14 e>n 15 maart „Fama Combinaitoria"; 17 t/m 22 maart Toneelgroep De Appel met „Onder het melkwoud": Carré: t/m 6 aipril André van DuinTs pretmachime: 17 maart Golden Barring, popconcert: Concertgebouw: 14 maart 20 00 uur Het Nederlandse Rode Kruis; 15 maart 15 00 uur Radio Filh. Ork 20.15 uur Amst. Fil. Or* 16 maart 14.15 uur Rott. Filh. Ork.; 20.15 uur zes uitzonderlijke concerten; 18 maart 20.15 uur Vijf meesters aan het klavier: Kleine zaal: 14 maart 2015 uur vocale serie; 15 maart 20.15 uur Concertgebouw kamermuziek; 16 maart 20.15 uur Ned. ver. con certgebouwvrienden; 17 maart 20.15 uur Orgelspel door mevr Vranken; 18 maart 20.15 uur vocale serie; 20 maart 20.15 uur Imstitut Francais des Pays Bas; Shaffy-theater: 14, 15. 18, 19 en 20 maart 20.30 uur Baal met „De dame met de camelia's"; „Palloeter" Harlekijn; 14 en 15 maart 24.00 uur 6x1 1 en „Vliegende steeg"; Riet Henius met „Fly-a- way"; 15 maart 14.30 uur „Piccolo en de datataboeman"; 16 maart 1450 uur Studio Laren; 18 en 19 maart 20 30 uur Funihouse clas sics; 18 maart 22.00 uur Amst. Volks-, salon- en amusements ork.: 19 maart 14 30 uur poppemvoorstellmg2200 uur Jazz; 20 maart 22.00 uur Dixiie, jazz o' matic five; Nieuwe de la Mar: t/m 30 maart. Wim Kan met Corrie aan zijn zijde; 18 t/m 27 maart, 20.15 uur „Ik slaap wel op de bank"; ROTTERDAM De Doelen: 15 maart 20.15 uur Promenadeconcert; 24.15 uur jazz; 16 maart 11.00 uur Drie eeuwen muziek; 20.15 uur Tsjechische folklore ensemble; 18 maart 20.00 uur Joh. Passion met oa Amst. Pilh. Orkest; 19 maant 20.15 uur Pro arte-serie: 20 maart 20.15 uur Rott. Filh. ork.; Piccolo theater 14, 15 en 18 maart 20.16- uur Camera Obscura. Ma- rijnen-projekt; 16 maart 13 00 en 15.15 uur Kindertheater Wiedus met „Het ldegbeest"; 19 t/m 22 maant 20.15 uur Children of the night, prikkeldraad'; Groote Schouwburg: 15 maart 20.15 uur Zuidelijk Toneel Globe met „Chee nous"; Rotterdamse Schouwburg: 15, 16 en 20 maart 20.15 i Rotterdam met .Maria Stuart"; DEN HAAG - Stadstoneel uur Haagse Comedie met „Wat een geweldige rotzooi" van Iones. co; 16 maart 14.00 uur Haagse Comedie met „De Venetiaanse tweeling" van Goddom; 20.15 uur „Don Juan", Molère; 17 en 18 maart 20.15 uur Toneelgroep Theater met „Wat een gekke man. en z'n vrouw dan?" van Alan Ayckbourn; HOT Theater: 14 maant 20.30 uur Haagse Comedie met „Trijntje Cornells", gen. rep.; 15, 17, 18 en 19 maart 20.15 uur „Trijntje Cornells" (15 maart première); 14 maart 2350 uur „L'Eden et après", Bzztóh-cmema16 maart 14.00 uur Piccolo en de metro- maan; 20 maant 2050 uur Körpermusik, Neues Theater, Inter art ensemble; Circustheater: 15 maart 20.00 uur Opera Eugen Onegin. stellen dat de Nederlandse regering af mag wijken, zoals minister Van iedere vorm van discriminatie op der Stoel zei. Dat valt niet hoog ge grond van ras en geloof, die aan zulk noeg te waarderen", aldus het blad, toelatingsbeleid ten grondslag temeer omdat de regering erg uit mocht liggen, volstrekt verwerpt". de reis in verband met De bewindsman sprak de hoop uit. de economische belangen voor Neder- dat door het incident de betrekkingen land. Jonge Jenever Rynenburger liter nu 9,75 Vieux Rynenburger liter nu 9,75 Bessenjenever Rynenburger liter nu Gilde Pils 7,50 12 halve liters 6,95 en gratis thuisbezorgd in Leiden en omgeving. Donderdag koopavond tot 9 uur geopend. De ministers De Gaay Fortman (rechts) en Van Agt hebben de nodige moeite om in de laarzen te komen. Dat gebeurde gisteren voordat zij aan de Schedeldoekshaven in Den Haag de eerste vaal sloegen voor hun nieuw te bouwen ministeries. Het treinverkeer tussen Zwolle en Mariënberg is gis teren enkele uren gestremd geweest omdat tijdens graaf werkzaamheden op het per ron van het stationnetje in Ommen een forse bom was ontdekt. De mijnopruimings- dienst moest er aan te pas komen om de bom onschade lijk te maken. Op de foto graaft een adjudant in het gat waar de bom, een 500- ponder, ligt. OEN HAAG (ANP) Minister-pre sident Den Uyl zal vanmorgen een boodschap van de Franse regering in ontvangst nemen over de prijs van de Dassa ult-Breguet "Mirage f 1 straaljager voor het geval de vier Westeuropese landen (die een opvol ger voor de "Starfighter' zoeken) be sluiten dit type toestel te kiezen. Een delegatie van het Franse ministerie 'oor Industrie onder leiding van di- tecteur-generaal Hugues de 1' Est- toile heeft gisteren een soortgelijk bezoek gebracht in België. Volgens het Franse persbureau AFP kunnen deze visites worden ge zien als uitvloeisel vam 't besluit van de ministers van Defensie van Noor wegen, Denemarken, België en Ne derland op 17 februari in Brussel ge- Daar is, zoals minister Vredeling |oen bij terugkeer op Ypenburg heeft meegedeeld, bepaald nadere inlich tingen van de regeringen van de Ver enigde Staten, Zweden en Frankrijk in -te wtonen over gevolgen vaai in flatie, wisselkoersveranderingen enz. op de prijs van het aan te schaffen toestel. Een delegatie van de stuurgroep der vier landen heeft zoals bericht Tich dezer dagen nader ter plaatse laten voorlichten. Deze delegatie heeft haar bevindingen verwerkt in een rapport dat aan de ministers van Defensie van de vier landen zal wor den aangeboden. Dit rapport zal me de onderwerp van beraadslaging zijn op de eerstvolgende bijeenkomst van de vier ministers. De heer De l'Estoile zal vandaag bij zijn bezoek aan minister-presi dent Den Uyl worden vergezeld door ae ambassadeur van Frankrijk in ons land, graaf Jacques Senard. Het is de bedoeling, zo hebben wij desge vraagd van de kant van de lucht machtvoorlichtingsdienst vernomen dat de Franse delegatie ook een ge sprek zal hebben met minister Vre deling van Defensie. Een bezoek aan minister Van der Stoel van Buiten landse Zaken aaat niet door, orn aat de minister namens de Ner> landse regering de begrafenis bij woont van die Luxemburgse staats man en oud-premier Bech. De Belgische minister van Defen sie Paul vanden Boeynants heeft rijn collega's van Nederland, Dene marken en Noorwegen gevraagd 24 maart naar Brussel te komen om dan te beslissen welk vliegtuig men gaat kopen. België vindt verdere dis cussies op dat tijdstip niet meer zin vol, aldus Vanden Boeynants. DEN HAAG (SP) Sportorgani saties krijgen dit jaar één miljoen gulden meer te verdelen. De subsi- diepot komt daarmee op 11, 1 miljoen gulden. Het totale bedrag aan over- hiedsuitgaven voor de sport stijgt niet. Op de post subsidie sportaccom modaties werd één miljoen gulden geschrapt. Deze operatie is gasteren uitge voerd in de Tweede Kamer op voor stel van het liberale lid mevrouw Kappeijne van de Coppello. Zij zei, dat sportorganisaties meer doen voor het bevorderen van sportbeoefening dan accommodaties. De christen-democraten, DS70 en enkele kleine rechtse fracties waren het met deze opvatting eens. Links stemde tegen de wijziging. DEN HAAG (SP) De Tweede Ka mer is gisteren akkoord gegaan met een huurverhoging dit jaar van acht procent. Tevens was de Kamer het eens met uitstel van een Jaar van de huurharmonisatie: het op elkaar af stemmen van de huren van oudeen nieuwe woningen. Staatssecretaris Van Dam heeft de steun van de christen-democra tische regeringspartners KVP en ARP voor zijn wetsvoorstel verwor ven met een toezegging. Deze houdt in, dat hij aan het eind van het jaar de volksvertegenwoordiging in een nota uiteen zal zetten hoe de huur verhoging van acht procent heeft uitgewerkt. Aan de hand van de nota kan dan worden bepaald of het percentage van acht ook in 1976 en eventueel 1977 zou moeten gelden. Het bestuur van de raad voor onroerende zaken heeft de tweede kamerleden verzocht er bij de rege ring op aan te dringen de jaarlijkse huurverhoging te laten ingaan op 1 april in plaats van op 1 juli en voor de komende jaren een grotere huurverhoging toe te staan dan acht procent. ADVERTENTIE lekkere drop van Langenberg Er schijnen al aardig wat World Press Foto's gemaakt te zijn op materiaal van Foto Mees. Da's goedkoop een succesje boeken! AANBIEDING 33% KORTING OP Minolta kamera': objektieven Vivitar-objektieven Bauer filmkamera's en projektoren fotohandel G.Mees Rapenburg 18. Leiden, tel. 071-33103 geopend: dinsdag t/m vrijdag 12.30-18 00 uur donderdag tevens. 19.00-21.00 uur zaterdag 9.00-12.30 uur. DEN HAAG (SP) Een verlang lijst voor CRM-subsidies van naar schatting tweehonderd miljoen gul den hebben verschillende leden van de Tweede Kamer tijdens de be handeling van de begroting voor dit Jaar bij elkaar gepraat. Minister Van Doorn zei ietwat ge prikkeld, dat men wél wensen op ta fel legt, maar niet zegt waar het geld vandaan moet komen. 'Ik kan er pas aan voldoen als men zegt 'welke andere taken ik moet laten vallen", zei Van Doorn. Mevrouw Van Leeuwen (ARP) verweet de minister daarop "een r.atnarchaal en vermanend" optre den. Zij meldde, dat het niet ging cm wensen voor dit Jaar, maar voor volgend Jaar. De christen-democratische frac ties hebbeD gedreigd volgend Jaar niet meer akkoord te gaan met de garantiesubsidie voor het vormings werk van de Eindhovense toneel groep Proloog. De minister votid, dat de groep in een levende behoef te voorziet. Ook over de aanpak van het vluchtelingenwerk kan een conflict ontstaan tussen Van Doorn en de christen-democraten. De minister beloofde, dat hij een poging gaat coen om de Nederlandse stichting voor vluchtelingen op één noemer te brengen Als het niet zou gelukken een behoorlijke samenwerking tot stand te brengen, zou het departe ment van CRM de zorg en opvang van vluchtelingen ter hand gaan nemen, dreigde de minister. Een motie van de PvdA die de mi nister op dit punt ondersteunde, haalde echter geen meerderheid in de Kamer. Tegen stemden behalve ae christen-democraten, WD, DS'70, Boerenpartij. GPV en SGP. De Kamer aanvaardde wel een motie van de KVP, waarin Van Doorn wordt gevraagd de toegezegde subsi- de stichting voor vluchtelin genwerk te handhaven. Tegen stem den PvdA, CPN, PSP en PPR. Een voorstel van Van Dijk (WD) om drie miljoen gulden uit het be drijfsfonds voor de pers voor steun aan noodlijdende kranten over te hevelen naar de subsidiepot voor mu ziekscholen werd in de Kamer wegge stemd. nota over het woonwagenbe- leid. Eveneens een Kamermeerder heid steunde het voorstel van de KVP om de bureaus voor levens- en gezins vragen voor 100 procent te subsidië ren. Op voorstel van Coppes (PPR) verzocht de Kamer Van Doom om met de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van dieren te gaan pra ten om te komen tot een opzet voor de financiering van de inspectie van de vereniging. WD en Boerenpartij stemden tegen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7