"Ik vind wel wat anders" DE LAATSTE I TOL Voortbestaan Nederlands laatste tol- brug loopt gevaar AR KATWIJK ZEE BRUG REDDEN Chr. Nijverheidsschool heeft streekfunctie WIL OOK FUSIE TOLVERENIGING MOET AGENDA ALPHEN VAN NEDERLAND I moet bluven 1 DONDERDAG 13 MAART 1875 NIEUWERBRUG AAN DEN RIJN Niet alle Nieuwerbruggers zullen zich zonder meer neerleggen bij de opheffing van de eeuwenoude tol- brug. In het dorp is een vereniging gevormd Tol vereniging Nieuwerbrug' die een deel van de onderhoudskos ten voor haar rekening wil gaan ne men. Vanavond zullen de inwoners hiervan op de hoogte worden gesteld. Er wordt dan huis-aan-huis een fol dertje bezorgd waarin alles haarfijn woirdt uitgelegd. Kapper Brouwer van salon 'Le Figaro' is penningmeester. Hij zegt met grote stelligheid: 'Wij willen die tolbrug in stand houden. Daarom hebben we die vereniging opgericht. Ik heb al achtentwintig leden ge boekt. En dat terwijl er nog helemaal geen ruchtbaarheid aan gegeven is. Het zijn alleen maar geruchten, die de ronde hebben gedaan.' Iedereen van zestien jaar en ouder kan lid worden van de vereniging De contributie is ze ven-gulden-vijf tig per jaar, donateurs betalen een rijksdaalder Het geld kan worden overgeboekt op banknr. 3088.282.16 ten name van de Rabo-bank ln Bo degraven. 'Die 28 leden', vertelt de enthou siaste kapper, die in zijn etalage een groot bord heeft geplaatst met daar op de tekst De laatste tol van Ne derland moet blijven', 'hebben alle maal al betaald. Er is een oud- Nieuwerbrugger, die heeft toegezegd, ieder jaar vijfhonderd gulden te zul len overmaken. Ik heb nu al meer dan zevenhonderd gulden in de kas. En het idee om een vereniging op te richten is pas drie dagen geleden geboren Vijfduizend Wat wil de Tolvereniging jaarlijks proberen bU te dragen in de kosten van onderhoud? 'Als het kan vijfduizend gulden, aldus de penningmeester, 'en dat vijf jaar achtereen. Volgens mij moet dat gemakkelijk haalbaar zijn. Als je nagaat, dat er nu al uir alle delen van Nederland wordt opgebeld door mensen. die onze vereniging willen steunen. Uit Enkhuizen, Scha- gen. Gorkum en Arnhem zijn al gunstige reacties gekomen.' Hoe willen zU landelijk aan de weg timmeren? "Er is al een radio-uitzending ge weest,' zegt Brouwer, 'toen die op heffing aan de orde was. Van de week komt er ook een televisieploeg van de KRO opnamen maken. Wel, Ik dacht, dat we dan wel wat lande lijke publiciteit hebben. Donderdag 27 maart, tussen negen uur en half *ien, worden de beelden uitgezonden. Zeker geen ongunstig tijdstip.' 'Het opheffen van de tolbrug zou het beslist niet gehaald hebben, valt de dorpskapper ineens uit, 'als we een goede prater in ons midden hadden gehad. Dat hadden de men sen, aie voor de opheffing zijn, wei. Daarom hebben wij voorstanders, en daar ben ik heilig van overtuigd, het loodje moeten leggen.' Volgend jaar op 26 mei bepaalt de tolbrug 325 jaar mede het beeld van het dorp. Of er iets speciaals te wachten staat is niet te zeggen. Het zal ook afhankelijk zijn van het feit of de Tolvereniging levensvatbaar is IN NOORDÏÏ UK AAN ZEE NOORDWIJK De chr. Nfjverheids- fchool voor meisjes in Noordwijk a. Zee blijkt steeds meer een streek. Duindamse slag krijgt een strandpaviljoen NOORDWIJK Al verscheidene Jaren exploiteert de heer Borst een consumptietent in de Staatsbossen nabij het Duindamseslag terwijl hij op het strand aan het slag ook nog een kiosk heeft. Borst zou dit duo graag vervangen door een strandpa viljoen, dat maximaal een grondop- pervlakte van 100m2 zou mogen heb ben. Het gemeentebestuur van Noord- wijk ls bepaald niet dol op strand paviljoens. Dat men in dit geval een uitzondering maakte, had bijzon- kiere redenen. Het Duindamseslag maakt deel uit van enkele wandelrou tes, zowel vanuit de badplaats als vanuit het Langeveld en juist in de omgeving van het slag is er behoefte aan een rustpunt. De commissie voor toerisme en middenstandszaken was het daarmee eens. Men had lof voor de courage van Borst (commissielid Van den Haak) en zag de aanwezigheid van een strandpaviljoen als een welkome service aan het publiek. Unaniem was de commissie voor een gunstig advies. Wethouder Van Duyn onderstreepte nog eens. dat het standpunt van het college ten aanzien van strandpa viljoens in het algemeen niet was gewijzigd. Ook moest het plan nog worden besproken met Rijnland en het Staatsbosbeheer, en dienden nog verschillende andere zaken te wor den geregeld. functie te gaan vervullen. Op 1 Janua ri jl. telde de school 142 leerlingen (48 in de brugklas. 49 tweedejaars en 4b derdelaars), alsmede 90 avond cursisten Van de leerlingen en cur sisten komen er niet minder dan 25 elders en wel uit de gemeenten Voor hout, Noordwijkerhout, Alphen aan oen Rijn, Katwijk, Rijnsburg, Oegstgeest Leiden, Sassenheim, Lis- se en Ou ie Wetering. Sinds vorig jaar draagt de school officieel df naam "De Branding". Het tydperk van de 3-jarige L.H.N.O. is met net begin van het nieuwe schooljaar voorgoed afgesloten. Van de 42 kandidaten behaalden er 39 liet diploma L.H.N.Ö., er werden 41 zwemdiploma's uitgereikt en 45 dames slaagden voor een der diplo ma's machineschrijven. Bil de invoering van het 4-Jarig L.H.N.O. werd de Inmiddels begon nen uitbreiding van het schoolge bouw met twee houten noodlokalen noodzakelijk. Opvallend is de groei- fnde belangstelling voor de vervole opleidingen. waaraan de toenemende itugdwerkloosheid niet vreemd zal zijn. "De Branding" fungeert als hospi- teerschool van de r.k. Scholengemeen schap "De Noorderwiek" Leiden, de Rohnstam-Academie Amsterdam en van de Chr. Pedagogische Academie Leiden. Burgerlijke stand van Leiden llppo i KATWIJK Eindelijk is het er dam toch van gekomen: de fusie tussen beide Anti Revolutionaire Kiesver enigingen in Katwijk. Eigenlijk had deze beslissing al Jaren geleden moe ten vallen. Het zou de voormalige A.R. voorzitter D.J. Brouwer van de afdeling Zee minder zorgen heb ben gekost. Hij was steeds een voor stander van een fusie maar telkens werden zoveel bezwaren en onover komelijkheden gezien, dat een sa mengaan bij voorbaat tot misluk ken gedoemd was. Enfin het wonder is geschied, maar niet nadat er uren aan voor af zijn gegaan van besprekingen zowel gezamenlijk als iedere afdeling afzonderlijk. Al eerder deze week werd in de zaal van Open Hof door de A.R. Rijn vergaderd. Hier werd na enige discussie besloten akkoord te gaan met het voorstel. Het af wachten was nog op de beslissing van A.R. Katwijk Zee. Deze kies vereniging hield gisteravond een le den vergadering. Na enige toelichting werd ook hier een akkoord bereikt. Beide afdelingen werden met ingang van heden opgeheven waarna gelijk tijdig opgericht werd de Anti Revo lutionaire Kiesvereniging "Neder land en Oranje" Katwijk. Er werd het volgende communique uit ge roepen: "De A.R. Kiesverenigingen van Katwijk aan Zee en van Katwijk aan den Rijn hebben besloten tot opheffing van hun verenigingen ten gunste van de oprichting van één A.R. Kiesvereniging ln de gemeente lijke Katwijk onder de naam "Anti Revolutionaire Kiesvereniging "Ne- Lezers schrijven Bewoners Rijn en Schiekade zijn het meer dan zat Gaarne zou ik via uw rubriek het gemeentebestuur willen bedanken voor de aandacht die het steeds weer besteedt aan wat eens één van de mooiste plekjes van Leiden was, namelijk de Rijn- en Schiekade. Want door hun toedoen werd dit stukje, waar het eens zo mooi wonen was, veranderd in de wantoestanden van nu. Namelijk na de ellende van de demping, bagger en stank, kregen we zandverstuivingen. Daarna water overlast en nu weer bagger. Dit al les duurt nu al meer dan vier Jaar. En dam te bedenken dat ons deze el lende voorkomen had kunnen wor den, wanneer men toen aan de zegs wijze, "Bezint eer ge begint" had ge dacht. Maar ja, er moest zonodig ge dempt worden ondanks kritiek van velen. Dat die kritiek gerechtvaar digd was, blijkt nu wel uit het feit, dat de zaak al vier jaar braak ligt. De vraag is alleen: wat gaat er nu gebeuren? Wij, bewoners zijn het meer dan zat Maak de zaak of, wat wij het liefst zouden willen, haal die troep er weer uit (werkgelegenheid) en geeft ons het verloren gegane woongenot terug. Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald. COMPIER Rijn- en Schiekade 58 Leiden. derland en Oranje" Katwijk. Ze doen hiermee een welbewuste stap in de richting van een samenbundeling van al die krachten, die overtuig^ zijn van de noodzaak van een groot mogelijke eenheid op het ge bied der Christelijke politiek. Tot de eerste algemene ledenvergadering van de nieuwe vereniging worden de be stuursfuncties waargenomen door N. Parlevliet, voorzitter, en P.J. Wasse naar, secretaris". De nog lopende zaken zullen in tern worden afgewikkeld, tevens zal aan het Kuiperhuis in Den Haag een mededeling worden gezonden van de fusie, die heeft plaats ge had in Katwijk. De ledenvergade ring zal eventueel om beurten, of als noodzakelijk is in één der twee wij. ken gehouden worden, uitgebreid natuurlijk met de C.C.P.-vergaderin- gen. Starfighter wordt vermist DEN HAAG (ANP) Sinds gister middag ongeveer vijf over half een j wordt een "Starfighter"-straaljager van de vliegbasis Leeuwarden van de i koninklijke luchtmacht boven de Noordzee ten noorden van Texel- Vlieland vermist, zo heeft de lucht- machtvoorllchtingsdienst meege- i deeld. Het toestel was met een andere j "Starfighter" van Leeuwarden bezig een onderscheppingsoefening uit te voeren toen de radar van het navi- gatiestation Nieuw Milligen het con tact verloor. De vlieger is vermoedelijk omgeko- men. Het was de 27-jarige eerste lui- tenant O. van der Heuvel van Varik I uit Hardegarijp (Pr). De mam is on gehuwd. De marine heeft gisteren van het vliegtuig en van de pi- loot niets teruggevonden. Het zoeken zou vandaag worden voortgezet. Mobilofoon op alle bussen van Westnederland UTRECHT Alle 422 bussen van Westnederland worden in de loop van dit jaar van een mobilofoonin stallatie voorzien, zodat de zes vesti gingen van dit streekvervoerbedrijf (in Den Haag, Waddinxveen, Krim pen aan de IJssel, Ridderkerk, Slie- drecht en Vreeswijk) snel op de hoogte kunnen worden gebracht van onverwachte situaties. De bussen van drie andere streek- vervoersbedrijven (Twee Provinciën, Centtraal Nederland en Walcheren) zijn al met een mobilofoon uitge rust. Storingen kunnen op deze wijze direct worden gesignaleerd. Bij plot selinge reizigersdrukte kan een ex tra bus worden besteld, op vertra gingen kan tijdig worden ingehaakt en wanneer chauffeur en passagiers in moeilijkheden komen kan vlot hulp worden gevraagd. De controleurs van het streekver voerbedrijf "Westnederland" krij gen een portofoon. Penningmeester Brouwer: „Wij willen de tolbrug niet verloren laten gaan voor Nieuwerbrug Door Jan Westerlaken Foto's Wim Dijkman NIEUWERBRUG AAN DEN RIJN Twee minuten over drie is het op de torenklok van de dorpskerk. Het piepkleine huisje van tolgaarder Win kelman zit op slot. Niet voor lang want op het gerommel aan de deur doet een vrouw open en zegt: "Mijn man is even een boodschap doen". Lacht en vervolgt: "Hij komt zo te rug". En het groene houten deurtje valt weer in het slot Er is nauwelijks een halve minuut verstreken als de enige, echte tolgaarder, die Neder land nog rijk is, weer op zijn post arriveert. Tussen zijn lippen houdt hij een doordrenkte peuk sigaret ge klemd. Zegt in het voorbijgaan "hallo' want in de verte klinkt het luide toe teren van een zandschuit waarvoor de klap van de tolbrug omhoog moet Met de hand wordt het mechanisme bediend. "Bedankt", zegt Winkelman als de Schipper hem een gulden geeft die hij moet betalen om met zijn boot te mogen passeren. De klap zakt en het wegverkeer kan zijn weg ver volgen. Het Zuidhollandse Nieuwerbrug is ruim drie eeuwen trots geweest op zijn antieke oeververbinding met bij gebouwen. Maar het einde van het particuliere toltijdperk lijkt nabij. Het brugbestuur van Nieuwerbrug, een college, dat zichzelf benoemt, kan de dorpsbewoners nog dwingen mee te betalen aan de tekorten van de brug. Vorige week beslisten de Nieuwerbruggers, dat maar moest worden geprobeerd de tolbrug over te dragen aan de provincie. Niet somber Winkelman (57), grijzende baard en gekleed in een lederen Jekker, zegt: "Ik zie het echt nog niet zo somber hoor. Mijn pachtcontract loopt pas over drie jaar af. En voor die tijd maak ik me toch heus geen zorgen". Winkelman ks>n slechts in korte zin zien spreken want zo'n tweeduizend keer per dag trekt hij het gammele brughek open om een auto tegen be taling van veertig cent, te laten pas seren. Dorpsbewoners herkent hij aan een N. die zij op de voorruit hebben geplakt. Zij mogen zonder te betalen naar de andere kant. Tolgaarder Winkelman is 's mor gens om zes uur al present. Na elf Tolgaarder Winkelman: „Opheffen betekent voor mij heus geen ramp uur 's avonds stopt hij. Zeventien uur, dag in, dag uit, is hij in de weer. Zijn verdiensten er ook naar? "We kunnen er van rondkomen", vertelt hij. Maar meer wil hij er niet over kwijt. Vindt Winkelman, dat een tolbrug nog wel in deze tijd past? "Waarom niet," kaatst hij het bal ie tje terug. "De overheid creëert zelf nieuwe tollen. Kijk maar naar de Zeeland-bruggen en die tunnel bij Rotterdam. Ze kunnen hier echt niet :net het argument aankomen, dat het oud is. Gekker, het wordt mo dern.' Het zijn de mensen, die geen greintje gevoel voor romantiek heb ben, die zeggen, dat de tolbrug niet meer in deze tijd past." Weinig Zijn dat er veel? "Nou, nee. Eigenlijk maar heel weinig. De meeste mensen vinden liet wel leuk om een paar dubbeltjes te betalen als ze over de brug naar de andere kant willen. Er zijn er, die speciaal een tripje maken om naar het antieke bruggetje te komen kij ken. Tenslotte is dit de enige parti culiere tolbrug nog, die Nederland heeft. Alle andere zijn al in handen van de provincie." Winkelman pacht de brug voor drieduizend gulden per Jaar. Van dit geld moeten de onderhouds werkzaamheden worden verricht. "Ik boef niet te vertellen hoe duur dat allemaal is. Je schrikt je dood als je prijsopgaven ziet van aannemers als er een klus moet worden opgeknapt." Als nu inderdaad over drie jaar de laatste tolbrug overgaat naar de provincie wat dan? "Ik zou het bijzonder Jammer vinden voor Nieuwerbrug", stelt Winkelman. "De brug is 't enige be zienswaardige, dat er in het dorp is. Als die nu ook nog verdwijnt wordt Nieuwerbrug net zo'n naamloos dorp als al die plaatsjes in de directe om geving. Ik moet voorop stellen, dat 't oor mij geen ramp is. Want ik vind wel wat anders. Maar als ik het voor het zeggen zou hebben, wil ik wel tot m'n vijfenzestigste doorgaan." En weg beent hij. Een automobi list zeurt over een abonnement. Vijf leer per Jaar komt hij over de brug en vindt dat het steeds afrekenen te veel oponthoud geeft. Als hij weg iijdt steekt hij z'n hoofd uit het raampje en roept: "Pas op hoor, die tolbrug moet blijven. Denk erom, dat Jt de strijd niet zo maar gewon nen geeft.Winkelman knikt en groet oe man met een handgebaar. DONDERDAG Onderweg, 20 uur: vergadering Ned. ver. Postzegelverzamelaars. Oudshoornse kerk. 20.15 uur: con cert Vera Beths en Stanley Hoogland. Nabij, 19.45 uur: film "My fair la dy". VRIJDAG St. Josephzaal, 19.30 uur: ouder avond Vreugdeoord. Zaterdag De Bron, 11 en 14 uur: kinderfilm "De wereld van de oude lach". De Bron, 20 uur, concert Arti et Religion!.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4