De Spinola naar Spanje na mislukken van staatsgreep BALLINGSCHAP VOOR BEVRIJDER Kritiek stadium missie Kissinger Veiligheid ambassadeur VS bedreigd Akkoord voorwaarden EG-lidmaatschap Engeland bereikt Zweden en Duitsland vrezen terreuracties RIEKENLAND IVER WERPT VOORSTEL OVER CYPRUS i gOENSDAG 12 MAART 1975 LISSABON/WASHINGTON (AP/Reuter) Een staatsgreep onder leiding van rechtsgeoriën- £erde militairen, die leidde tot gevechten en een bombardement bij de luchthaven van Lissabon s gisteren in de loop van de middag en avond onderdrukt. De leider van de coup, de oud-pre sident De Spinola die na de revolutie van april 1974 enige maanden president van Portugal was, is met enkele andere leiders en zijn gezin naar Spanje uitgeweken. De militaire veilig- ïeidsdienst van Portugal heeft verklaard, niet langer de veiligheid van cle Amerikaanse ambas sadeur in Lissabon te kunnen waarborgen, en dat het beter zou zijn, wanneer hij het land zou yerlaten. Amerika is beschuldigd van deelneming aan de mislukte staatsgreep. De opstand werd uitgevoerd door ttJacthermjagers uit het garnizoen i Tamoos, honderd kilometer ten xrden van Lissabon. Zij bezetten durende enlfcele uren de luchthaven Lissabon en voerden een kort nbaidemenit uit op een artillerie- ie. In tegenstelling tot hun wachting kregen zij geen steun t andere militaire eenheden, waar- de opstand spoedig kon warden dwongen. Het was het eerste gewapende oon- binnen de strydikrach/ten na t omverwerpen van de rechtse dic tatuur op 25 april van het vorige waardoor het bewind van Cae- ten einde kwam. Sinds die tijd jefent de over het algemeen links wiëniteerde 'Beweging van de xijdkraohten* (MFA) de macht uit. )it bewind heeft uitgeschreven 12 april Nadat de opstand was neergeslagen ^erd bericht, dat oud-president ge- leraal De Spinola, die indertijd is etreden omdat hij zich niet met steeds linkere koers van de MFA i verenigen, de wijk had genomen Tanoos. Van daar uit schijnt per helikopter naar Spanje te zijn vertrokken, waar hij laat in de middag arriveerde met zijn gezins- deden en 18 legerofficieren. Inmiddels waren in verschillend 3 Portugese Steden fel'le limikse demon, straties uitgebroken. Duizenden Por tugese demonstranten zijn in Lissa bon het hoofdkwartier van de So ciaal-democratische Centrumpartij binnengedrongen. Ze staken het ge bouw in brand en binnen enkele ogenblikken was het volledig een prooi der vlammen. Volgens ooggetuigen in Oporto is het hoofdkwartier van dezelfde par tij in deze Noordportugese stad vol ledig door demonstranten verwoest» Duizenden demonstrerende jonge lui vernielden de ruiten van het ge bouw, drongen er bipnen. sloegen het meubilair aan diggelen en namen documenten mee. Het partijbureau ligt minder dan 200 meter van het militair hoofdkwartier van Oporto. De Portugese militaire veiligheids troepen kunnen niet langer de vei ligheid waarborgen van de Ameri kaanse ambassadeur in Lissabon. Frank Cariucoi. Dit verklaarde het hoofd van de veiligheidstroepen, brigade-generaal Salraivo de Carval- ho. 'Ik kan op dit moment zijn fy- IjERUZALEM (Reuter) De onder handelingen die de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Kis- kiniger in het Midden-Ooeten voert k,m te komen tot een verdere troe penscheiding tussen Egypte en Is raël zyn, volgens Israëlische mede- Lelingen, nu in een kritiek stadium. I Na de besprekingen van gistera vond zei de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Allon dat geen onverwachte moeilijkheden zijn ge- hezen. "Wij menen allen dat wij nu In een zeer kritieke periode werken toaarin belangrijke ontwikkelingen kunnen of niet kunnen plaatsvinden. Hoewel hij zei dat er geen "groot liieuws was" was er zeer hard en koed gewerkt. F Kissinger reisde vandaag naar E- fypte voor verdere besprekingen met president Sadat. De Syrische autoriteiten en de lei- pers van verschillende Palestijnse fcuerilla-organisaties zijn besprekin gen begonnen over de vorming van sieke veiligheid nipt garanderen en het is in wezen mogelijk dat hem iets onprettigs overkomt, hetgeen voor onze regering zeer te betreuren zou zijn'. De generaal legde deze ver klaring gisteravond af voor de tele visie, terwijl 40 militairen de Ame rikaanse ambassade bewaakten tegen groepen demonstranten die door de straten van Lissabon trokken. 'Onze regering zou hem moeten uitleggen dat het voor zijn eigen veiligheid beter is het land te ver laten na wat er gebeurd is', zei de generaal en hij voegde er aan toe dat de economische en politieke situatie in Portugal is verslechterd sinds de aankomst van Carluocl. WASHINGTON Het Amerikaan se Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft onmiddellijk categorisch ont kend dat de ambassade in Lissabon of de regering in Washington iets te maken hadden met de mislukte staatsgreep. Woordvoerder Robert Funseth zei dat de Verenigde Stater, geen voorkennis hadden van wat in Portugal ging gebeuren. HU weigerde commentaar te geven op het bericht dat de veilligfheid van de Amerikaan se ambassadeur in Lissabon niet meer gewaarborgd kon wordfen. Ook het Spaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft berichten uit Lissabon als zou Spanje bU de opstand zijn betrokken als ongefun deerd van de hand gewezen. De Spaanse regering vertelaarde dat zij volledig vasthoudt aan het beginsel van niet-inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van an'iere lamden, zo wondt in 'n ver klaring van het ministerie gezegd. Verwacht kan worden dat premier Goncalves en zUn aanhangers de mislukte coup zullen gebruiken ais voorwendsel voor een zuivering van meer gematigde militairen uit de posten, die dezen nog steeds binnen het apparaat van de strijdkrachten bekleden. DUBLIN (Reuter) De Euro pese leiders hebben gisteren ia Dublin een akkoord bereikt over nieuwe en betere voorwaarden voor het Britse lidmaatschap van de Europese Gemeenschap. De leiders hebben hun goedkeu ring gehecht aan een correctie mechanisme volgens welke de Britten met ingang van 1978 jaar lijks een bedrag terugkrijgen dat zij teveel aan de EG hebben be taald. Dit bedrag Is maximaal 300 miljoen dollar per Jaar over een pentode von twee Jaar. Premier Wilson heeft beloofd dat hU in Groot-Brittannië persoon lijk campagne zal voeren voor een voortgezet lidmaatschap van de EG indien de nieuwe voor waarden bevredigend blijken. Het Britse Lagerhuis heeft gis teravond met 312 tegen 262 stem men het wiitboek goedgekeurd, dat de regering had ingediend over het in juni te houden refe rendum voor het Britse lidmaat schap van de EG. BU het debat heeft de voorzitter van het La gerhuis. Edwaird Short, 23 juni ais eerste praktische datum voor het referendum voorgesteld. .►Mijn gevoelen is dat de Britse premier Harold Wilson en zUn minister van Buitenlandse Za ken, James Cailaghan, het Britse kabinet zullen adviseren de kie zers aan te bevelen Ja te stem men in het komende Britse refe rendum over het Britse EG-lid maatschap". Dit was gisteravond laat het commentaar van de Ne derlandse minister-president dirs. Dan Uyl, op het moeizame twee daagse gesprek van Engeland met de BG-pantners. Een woordvoerder van de Ierse regering heeft gezegd dat de Eu. ropase regeringsleiders het eens zijn geworden over een formule, volgens welke Nieuw-Zeeland voor langere tUd zuivelprodukten in Groot-Brlttamnië kan afzetten De kwestie Nieuw-Zeelaud was tevens een van de punten, dü* premier Wilson op de conferen tie geregeld wilde zien. Het bereikte compromis houdt on der meer het volgende in: In 1978 en 1979 kunnen Groot- Brittannië en de Lidstaten die met financiële moeilijkheden kampen een bedrag van maxi maal 300 miljoen dollar van hun jaarlijkse bUdrage aan de EG- begroting aftrekken. West-Duitsland zal het grootste deel van het verschil moeten goedmaken. Vanaf 1980 kunnen de in fi nanciële nood verkerende landen maximaal drie procent van het totale Europese budget aftrek ken. Dit budget zal tegen die tfljd waarschijnlijk een waarde van zes tot zeven miljard dollar verte genwoordigen. Details over de speciale regeling voor Nieuw-Zeeland zUn nog niet bekend gemaakt. De Nederlander en de Belg be talen van alle „burgers" in de Europese gemeenschap het meest aan het budget van ,de gemeen schappelijke markt. Dat blUkt uit een dooument dat door de Belgische delegatie op d« Europese topconferentie op tafel is gelegd. De Nederlander draagt per hoofd het meeste by aan het totaal van het Europese budget namelijk 104,76 gulden. Onmiddelyk daar op volgt de Belg met 99,55 gul den. Dan volgen de Wesbduitser met 88,11 gulden, de Deen met 86,49 gulden, de Brit het 60.09 gulden, de Fransman met 59.40 gulden, de Italiaan met 43,65 gul. den en als hekkesluiter de Ier met 35,58 gulden. NEW YORK (AP) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse laken, Kissinger, heeft een formule nieuwe onderhandelingen tus- de Grieks- en Turks-Cyprische jvoikingsgroepen geïntroduceerd, is aanvaard door Turkse, is afgewezen door Griekenland de Grieks-Cyprioten. Dit werd kisteren meegedeeld door VN-diplo- Viaten. De Grieks-Cyprioten hebben de flialoog in Nicosia stopgezet uit pro est tegen de op 13 februari een zijdig geproclameende Turkse staat 3 het eiland. Kissinger heeft in Ankara voor gesteld om beide partijen opnieuw pij elkaar te brengen onder auspi- secrataris-generaal Kurt IValdheim van de Verenigde Naties. Maar de Griekse ambassadeur, De. Karayannis, en de Grieks-Cy- Jrische vertegenwoordiger, Glafcos pleridés, noemden Kissinger's voor- iel onaanvaardbaar. De Grieks-Cyprioten hebben ge- jpist dat de Veiligheidsraad een ge- 1 nieuw kader voor de bespre kin- schept. Maar de raad heeft al weken vruchteloos vergaderd r een aantal uiteenlopende for- nules. Drie meter sneeuw In de Ita- Alpen is maandagnacht zo oveel sneeuw gevallen, dat in het Aos- jta-dal enkele dorpen onder een sneeuwdek van drie meter hoog zijn [bedolven. Er doen zich tn het gebied ;1 sneeuwlawines voor, dat er •rpen zijn waarvan de inwoners [zich niet meer buiten wagen. Een ..[aantal dalen is door lawines van de atttbuitenwereld afgesneden, terj verdronken In d* Maue rivier in de provincie Tete (Mozambique) zijn gisteren veertig personen ver dronken toen de vrachtwagen waar mee zy reisden van een brug af stortte en in het water terecht kwam. Direct na. het neerslaan van de opstand trokken vooral linkse demonstranten de straat op, niet alleen om aanhankelijkheid aan het heersende bewind te tonen, maar ook om van leer te trekken tegen de Christendemocratische Partij van het midden. Op de foto boven demonstranten die hun ge zindheid duidelijk met vlaggen toonden, op de foto onder het verbranden van documenten en inventaris van het hoofdkwartier van de christendemocraten in Lissabon. STOCKHOLM//BONN (AP) De Zweedse veiligheidspolitie is m op perste staat van paraatheid ge bracht in verband met de geruchten over een aanslag van het Japanse "rode leger" op het Eurovisie Song Festival, dat 22 maart in Stockholm wordt gehouden. De politie bevestigde speciale maatregelen te hebben genomen na uit het buitenland tips te hebben ontvangen die erop wijzen dat ver schillende terroristische organisaties acties in Zweden voorbereiden. Volgens waarschuwingen die de Zweedse politie van Interpol en an dere organisaties heeft gekregen zouden terroristen, onder wie een groep Perzen, aanslagen op Israëli sche doelen en andere groepen in Zweden willen plegen. Een week na de gedwongen uit wisseling van vijf Westduitse anar chisten tegen de ontvoerde leider van de Westberlijnse Christen-De mocraten. Peter Lorenz, heeft de Westduitse minister van Justitie, Hans-Jochen Vogel, verklaard dat er waarschijnlijk nieuwe terreurac ties te verwachten zijn. Verplicht Met ingang van het volgend jaar zal het dragen van ved- ligheidsgordels in Zwitserland ver plicht zijn. Bij een onderzoek is ge bleken dat in de Zwitserse steden slechts 15 pot van de automobilis ten een dergelijke gordel draagt. Op de autosnelwegen doet 38 pet. dit en op de secundaire wegen 33 pet. ADVERTENTIE Op z'n vastrechtkaart kan Ko Spoor nog es 'n werkbezoekje afleggen. Als student medicijnen zit je niet de hele dag achter de boeken. Je moet ook es van tijd tot tijd de praktijk in, nietwaar Ko? En dat doe je dan op 'n vastrecht- kaart. Kost per maand f 35,-. Dan mag je reizefi op enkeltjes voor de halve prijs. Dus retour voor de prijs van een enkeltje. Ook al zit er een nachtje tussen.Vindt u't gek dat Ko zoveel werkbezoeken aflegt? Yastrechtkaart. Enkeltjes voor de halte prijs. LISSABON (ANP) Generaal i Antonio de Spinola, die gisteren na de mislukte militaire opstand naar Spanje is uitgeweken, is vier en een halve maand president van Portugal geweest, eze bekendste militair van zijn land kwam vooral in de schijnwerpers van de publieke be langstelling door zijn boek 'Portugal en de toekomst", dat begin 1974 wend gepubliceerd en waarin hij een po litieke oplossing van het koloniale probleem voorstelde. Dat boek kostte hem de functie van plaatsvervangend stafchef van de strijdkrachten, een functie die door het oude dictatoriale bewind onder Caetano speciaal voor hem was gecreëerd als beloning voor zyn werk in de Portugese gebieden in Afrika, De verschijning van het boek had een reeks gebeurtenissen tot gevolg die generaal De Spinola in Lissabon in het centrum van de macht brach ten en een nieuw tijdperk inluidden na bijna een halve eeuw rechts dic tatoriaal bewind. Na een militaire staatsgreep werd op 25 april 1974 een militaire junta Generaal Antonio de Spinola, van zeven man ingesteld, waarvan eens bevrijder van Portugal van De Spinola de ledder was. Op 15 mei de rechtse dictatuur, nu banne- wend hy temdspresddent. Onder de ling na een laatste poging, om Junta kwam een voorlopige regering linkse dictatuur te voorkomen. tot stand, die de weg moest banen oor een grondwetgevende verga dering. Op 30 september 1974 kwam een eind aan de macht van de 65-jarige president. Hij besloot onder druk van de ewegimg vaai de Strijdkrach ten af te treden, nadat in het voor afgaande weekeinde een crisistoe stand was ontstaan. De Beweging van de Strijdkrachten en linkse le den van zijn tegering hadden hem gedwongen een voor hem georgani seerde sympathiebetoging van con servatieve Portugezen, die zich de zwijgende meerderheid noemden, af te gelasten. De Spinola vond dat het onder deze omstandigheden onmoge lijk was een ware democratie op te bouwen en verklaarde dat een chaos op die manier onvermijdelijk was. Begin januari kwam de voorma lige president nog even op het po litieke toneel terug. In het eerste interview dath y sinds zyn aftreden toestond herhaalde de generaal zijn bedekte waarschuwing dat het by de staatsgreep van april 1974 bevrij de land opnieuw een dictatuur zal worden, maar dan een van links. Hij zei te hopen dat de Portuge zen het risico zullen gaan onder kennen in de handen van nieuwe minderheden te vallen, die erop be lust zijn zich meester te maken van de inspanningen en de opofferingen van het volk. Hoewel hij dit niet met zoveel woorden zei was duide lijk dat de gematigde De Spinola op de communisten doelde, die herhaal delijk op uitstel van de algemene vertdealngein hadden aangedrongen. "Ik heb het presidentiele ambt neer gelegd omdat ik niet wilde meewer ken aan de voorbereiding van nieu we autocratische regimes", aldus de oud-president in het interview met het Portugese weekblad Expresso. Directe kritiek op de Beweging van de Strijdkrachten oefende De Spinola met te zeggen: "Het was een mis daad tegen de natie de macht in handen te nemen om deze daarna over te dragen aan een macht die niet uit rechtstreekse verkiezingen is voortgekomen. De beweging had niet moeten toestaan, een instru ment vam politieke ideeën te warm den". Antonio de Spinola is in 1910 ge boren als zoon van een inspecteur- generaal van financien. Zijn mili taire loopbaan begon in 1930 met een opleiding tot cavalerist aan de militaire academie. Als vrijwilliger nam hij deel aan de Spaanse bur geroorlog aan de zijde van Franco. In de tweede wereldoorlog bezocht hy als luitenant de Duitse linie by Stalingrad, waar hij een mingsmissie moest vervullen. Zijn Afrikaanse jaren begonnen als luitenant-kolonel in 1961, toen hij vrijwillig in Angola diende in de strijd tegen de Angolese guerrillabe- weging. Hij kwam pas goed in de schijn werpers te staan na zijn benoeming in 1968 tot gouverneur en opperbe velhebber in Portugees Guinee. De kleine, parmantige generaal die zelfs bij zijn bezoeken aan on derdelen in de jungle zyn monocle en rijzweep droeg, voerde een nieuw beleid tegenover zijn troepen, die hij dagelijks te velde inspecteerde. Onder het motto "voor een beter Guinee" liet hij scholen bouwen en wegen aanleggen en vormde hij eenheden die uitsluitend uit Afri kaanse militairen bestonden. Hij gaf de bevolking zeggenschap in de ontwikkeling van het gebied en toen hij in 1972 in het moederland terug keerde werd hij daar als een held verwelkomd. Na de staatsgreep van 1974 werd hij hoofd van de door de over het al gemeen links georiënteerde Jonge officieren gevormde militaire junta en later president. Maar het zaad voor het conflict had onvermijdelijk reeds wortel geschoten, want gene raal De Spinola, een overtuigd pa triot die een voorliefde voor eerlijk spel had, was conservatief in hart en nieren. Nog éénmaal schijnt hij een wanhopige poging te hebben ge daan het land te bewaren voor een linkse dictatuur die volgens zijn vas te overtuiging voor de dein* staat. Pelgrims gedood Tenminste 27 pelgrims zijn gisteren om het leven gekomen tijdens een religieus feest op de berg Girnar in de Indiase deel staat Goedjarat. Nadat een meisje in een ravijn was gevallen, stroom den talrijke mensen naar de rand van de afgrond. De menigte drong zo sterk op dat een afscheidings muurtje bezweek en verscheidene pelgrims in de diepte verdwenen. Explosie Door de voortydige ontploffing van een zelfgemaakte bom zijn gisteren in Napels da 35- jarige leraar Carlo di Leva gedood en een student gewond. Volgens de politie gaat het om leden van een linkse extreme bewering. De politie heeft in de woning van de leraar drie revolvers, een geweer, een grote hoeveelheid geld en pamfletten van de "gewapende proletarische cellen" gevonden.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9