"Dit Goldtfusz-orgel is werkelijk uniek.." Overloopfunctie oostelijk deel Zuid-Holland snel afronden R.K. Theresia vijftig jaar voor concerten eindelijk in VANAVOND VALT DE BESLISSING Grote Kerk conditie SASSENHEIM De afgelopen dagen speelde hij er voor de eer ste keer op. En hoewel het geluid van de geplaatste eerste drie re gisters nog zeer ontstemd klonk is Hans van Nieuwkoop, de organist van de Sassenheimse hervormde gemeente, nu al razend enthou- sist. „Het is schitterend", zo geeft hij die eerste indruk weer. „Het is zeer de moeite waard". Het orgel waar het om gaat is het Cxoldtfusz-orgel, dat door orgelbou wer Blanken uit Herwijnen op het ogenblik in de enkele jaren al geheel •en zeer fraai) gerestaureerde her vormde kerk aan de Sassenheimse Hoofdstraat wordt geplaatst. Het orgel dateert uit 1658, is één van de laatste scheppingen van de beroem de orgelbouwer Hans Goldtfusz (ook 1 et orgel van de St Jan Basiliek uit Den Bosch is van zijn hand) en stond sinds 1883 in de Delftse Oos- terkerk, waar het in 1904 de laatste grondige vernieuwing onderging. Af braak van de Oosterkerk bood de Sassenheimse hervormde gemeente enige jaren geleden (mede op advies van monumentenzorg) de kans het orgel aan te schaffen. Een orgel, dat geheel past in de Sassenheimse kerk, fn dat straks na voltooiing de her vormde gemeente (bruto, zonder af trek van eventueel door monumen tenzorg nog te verlenen subsidies) 140.000 gulden heeft gekost. Probleem Nog vóórdat het Goldtfusz-orgel li. de ks-k werd geplaatst, ontston den er binnen de gemeente proble men over. De toenmalige organist Job C. de Vries kon zich door de zijns inziens te geringe mogelijkhe den van het orgel niet met de keus van de kerkeraad verenigen en ver trok Hans van Nieuwkoop, een jon ge veelbelovende organist (eveneens uit Sassenheim) durft de uitdaging van het orgel daarentegen wel en met veel plezier aan. Hij zegt: "Ik geloof niet, dat De Vries het ins tra inen' op zich niet goed vond. Hij is over de te kleine omvang (éénma nuaal) gevallen. Ik vind persoonlijk juist dat zo'n relatief klein orgel perspectieven heeft met name bij de vertolking van de oudere muziek" Hans van Nieuwkoop durft het Goldtfusz-orgel in Sassenheim dan ook zelfs uniek te noemen. "De klank is zonder meer zeer fraai. De drie van de uiteindelijk in totaal tien re gisters zijn al voldoende om de ge hele gemeente te begeleiden. Ik stel me dan ook voor. dat je met tien re gisters een orgel met een wat ruige klank hebt Niet alleen de klank, ook het orgel zelf. maakt de Sassen heimse Goldtfusz uniek Van Nieuwkoop: "Wat er nu in is geplaatst dateert allemaal nog uit 1657 Wat er de komende dagen nog in wordt geplaatst zal ook voor zo'n zestig not zeventig procent nog authentiek zijn. Er Komen enkele nieuwe stukken in, maar die zijn ge- copieerd naar het oude materiaal. Uniek is zonder meer ook de oude vindvoorziening. Het eerste instru ment in Nederland dat hier weer NIEUW-VENNEP De gemeen telijke brandweer moest dinsdagmid dag uitrukken naar de bejaarden woningen aan de Westerdreef in Nieuw-Vennep. Een blinde bejaarde vrouw had in de keuken een petro leumstel omgegooid, waardoor de keuken vlam vatte. Dank zij de bu ren werd erger voorkomen. De brandweer verrichtte de na blussing, de schade bleef tot rond de 2000 gulden beperkt twee spaanbalken die door een zo- aen aangezet, maar wanneer je bij genaamde orgeltrapper bediend moe- zondere stukken of concerten hebt, ten worden. Er is ook een motorische ^al ongetwijfeld een orgeltrapper, wie mogelijkheid voor die windvoorzie- uat ook gaat worden, worden inge- r-ing ik neem aan dat bij de meeste rchakeld. Je krijgt dan nog meer de kerkdiensten die motor wel zal wor- oorspronkelijke klank terug'. Ir. De Boer, directeur PPD LEIDEN/ALPHEN/DEN HAAG afgerond" Met die mening, verkon- De overloopfunctie die het ooste- riigd door PPD-directeur ir. N A. de lijk deel van Zuid-Holland heeft Boer, gistermiddag tijdens de ver- het verstedelijkte westeliike eadering van de provinciale commis- SASSENHEIM Een kienavond (24 maart) en een uitgaansdag (29 mei) vormen de verdere onderdelen van het programma, dat de Sassenheimse r.k. damesvereniging Theresia dit seizoen verder mede ter gelegenheid van het gouden jubileum nog zal afwerken. Vijftig Jaren, die officieel althans op 30 maart zullen worden afgesloten, maar die rond deze datum zijn en worden herdacht. De dames vereniging Theresia is vijftig Jaar geleden gestart als onderafdeling van de toenmalige K AB - vrouwenbondTheresia was van oorsprong uit een zogenaamde retraite-vereniging, die pas in de laatste Jaren van haar bestaan een andere doelstelling heeft ge kregen. Met het sluiten van de retraitehuizen (Noordwijkerhout was Jarenlang dé plaats voor Theresia) en een steeds verdergaande terugloop ln het ledental (in de bloeiperiode van voor de tweede wereldoorlog bijna 200) was de ombuiging naar een gezelligheids vereniging mét bezinningsaspect een noodzaak en tevens een suc cesvolle zaak. De vereniging telt momenteel alweer bijna evenveel leden als in de bloeiperiode. Van die rond 175 hebben er twee alle vijftig Jaren meegewerkt: mevrouw Van der Zwet^Van Vliet en mevrouw WaasdorpGerritse. Mevrouw Van StelnVan Velzen heeft er van die vijftig slechts één gemist. Tijdens de eerste feestelijke bijeenkomst was er voor deze drie trou we leden een herinneringstegel. Een aandenken, dat overigens ook voor 53 andere leden was weggelegd, die twintig of meer Jaren Theresia hebben meegemaakt. In de geschiedenis van de vereniging heeft mevrouw De Zwart Van der Meyden een belangrijke rol vervuld. Bijna veertig Jaar lang maakte zij deel uit van de vereniging tot zij ln november 1972 over leed. De laatste tien jaren was zij presidente geweest. De r.k. dames vereniging Theresia wordt momenteel geleid door mevrouw Wiüte- man—Van Veelen. Het bestuur bestaat verder uit mevrouw Ver beek en mevrouw Hoogervorst als resp. secretaresse en penning meester esse. de ruimtelijke ordening, wera de GS-opvatting dat de groei •an gemeenten als Alphen moet v. orden afgeremd nog eens versterkt. De PPD-directeur stelde vast dat in ae nota over toekomstige bouw-Dlaat- sen voor woningen in Zuid-Holland Let oostelijk deel van de provincie ontbreekt "Terecht", volgens prof. De Boer. "omdat wij voor het groe ne hart geen functie zien met be trekking tot de verstedelijking van de Randstad. Het gaat hier overi gens om ontwikkelingen die Je niet direct een halt kunt toeroepen". Hij vond dat gemeenten als Alphen. Woerden en Gouda hun eigen taak m dit gebied hebben. "De stadsge westen moeten hun eigen boontjes maar doppen en hun problemen niet doorschuiven naar andere ge bieden" Statenlid Brokking (AR) informeer de welke mogelijkheden de provincie heeft om die overloop van het wes ten naar het open middengebied te vocrkomen. GS-lid Borgman erken de niet ailtüd even efficiënte middelen ter beschikking te hebben om het dichtslibben van het groene hart te gen te gaan 'Ondanks het ontbreken van toe komstige bouwlokaties zullen er toch nog wel wat woningen in het open middengebied gebouwd worden. Er bestaan nog tal van plannen. Maar we moeten oppassen dat daar niet te veel gebouwd wordt", aldus Borgman. In de eerste fase van het onderzoek naar bouwlokaties was er een ge pland op de grens van het open middengebied, namelijk Moordrecht. 'Maar die werd al snel afgevoerd op zeer goede gronden", aldus de ge deputeerde. Het 'Sassenheimse' Goldt fusz-orgel, daterend uit 1658 en indertijd gebouwd voor 1065 gulden (exclusief 450 gulden die de orgelkast verg de), heeft de volgende dis positie: Manuaal C-f"'; 1 Prestant 4 vt; 2. Gedekt 8 vt; 3. Roerfluit 4 vt; 4. Octaaf 2 vt; 5. Quintfluit 11/3 vt; 6. Tertiaan 2 sterk bas; 7. Sex- quialter 2 sterk diskant; 8. Mixtuur 3 sterk; 9. Cornet 5, pedaal omvang C-d'; 10. Trompet 8 vt T wintigduizend voorntjes van Petteplas overgeheveld naar de Gouwe WADDINXVEEN Ongeveer tw!nw",d,1<'",nd voorntjesonder maats) zijn van de Petteplas overgebracht naar de Gouwe. De maatregel werd inomen om een beter "leefmilieu" voor de vissen te creëren. Het verzoek hiertoe was gedaan door de hengelsportvereniging "Waddinxveen". Al een aantal iaren klaagden vissers, dat er in de plas te veel ondermaatse vissen zitten. Na een proefbevis- sins door biologen van het mints terie van Visserij, twee jaar tre- leden, werd dit bevestierd Het grote aantal voorntles in de Pet teplas. zo zeiden de deskundigen vertoonden degeneratie ver schijnselen, doordat het water overbevolkt was. Men adviseerde deze He*ne vissen te verwijderen. Vorige we«*k werd dit o-ed^r» 'et be hulp van 'n net, dat onder span nine elektriciteitr stond, werden de vissen verdoofd, uit het water gehaald en overgebracht naar de Gouwe. Deze wijze van bevissing wordt de laatste jaren vaak toegepast en heeft als voordeel, dat ln veel gevallen vissterfte wordt voorko- Hans van Nieuwkoop, organist Sassenheimse Hervormde Gemeente WOENSDAG 12 MAART 197Ï y. Experimenteren KATWIJK De afdeling Katwijk Rijn van de Anti Revolutionaire Kiesvereniging "Nederland en Oran je" heeft gisteravond besloten om een fusie aan te gaan met de af deling Katwijk aan Zee. Vanavond zal de afdeling Katwijk hier over eveneens een beslissing gaan nemen. Met iets van weemoed in zijn stem sprak gisteravond voorzitter J.P. Dijk stra zijn slotwoord. In zijn korte te rugblik merkte hij op dat deze kies vereniging die in 1888 werd opge richt de laatste Jaren aan kracht en belangstelling heeft verloren. Een fusie met de zustervereniging in Katwijk Zee werd dan ook onver mijdelijk genoemd. Tegenwoordig moet gedacht worden, aldus de kiesvereniging, in grote een heden en partijen. Van de kant van de "Binders" bleek er geen enkel probleem te zijn. Wat hen betreft kan het samenspel beginnen. Van de leden waren er, vóór de door het bestuur gestelde datum, geen bezwa ren binnengekomen, en er kon dan ook een bespreking gevoerd worden met de zustervereniging. Op deze gecombineerde vergadering werd be sloten om de jaarvergaderingen van deze maand de mening van de leden te vragen. Vóór vanavond mag er daarom nog niet gesproken worden over een officiële fusie. Mocht de kiesvereniging in Katwijk aan Zee vanavond positief beslissen dan wordt de naam van de nieuwe vereniging: Anti Revolutionaire Kiesvereniging "Nederland en Oranje Katwijk". Ook werd gisteravond nog even ge sproken over de C.D.A. statuten (de landelijke), en over de samenstel ling van de kandidatenlijst. Twee schriftelijke stemmen wer den uit naam van de afd. Katwijk Rijn naar het hoofdkantoor in Den Haag, gestuurd. Verheugd was men met de goede verstandhouding in deze landelijke C.D.A. Gegist werd naar de toekomst in Katwijk: zou het hier ook moge lijk zijn. De CCP voldoet maar er zal toch gewerkt moeten worden aan een C.D.A. samenstelling. Alles hangt af van het standpunt van de C.H.U. Katwijk aan Zee: kan de C. H.U. de K.VP. tolereren en anders om? Bekend is dat de Christelijke Combinatie Partyen er geen twist punt van hebben gemaakt. En de A.R. piekert er niet over om de K.V.P. te laten vallen. NOORD WIJK Voor Halleluja/Cantate Domino, onscheid bare eenheid van eeri Katwijks en een Noord wij ks koor, is het een eer de eerste grootgebruiker te hebben mogen zijn van de magnifiek herstelde Noordwijkse Grote Kerk (zie foto boven). Gevolg werd dat de Katwijkse uitvoering er door verviel. Pas met Pasen staat het monument weer ter beschikking voor de eredienst. Maar wat kon in de Lijdensweken zinniger zijn dan een Matthaus-Passion, die terugvoert naar een ook extra ker kelijke dienst in Bach's Thomaskirche in Leipzig. Dat het ge bouw uitverkocht zou zijn (1000 a 1100) stond wel vast. Twee garante gemeentebesturen patroneerden en het publiek was van overal. sitief: organist Tijn van Eijk. Eeu wig goed. De coupures zijn niet ingrijpend talrijk. Waarom dan niet liever de volledige Passion? KEES VERHOEF. Officier van Justitie: "Alphenaar was rijdend biervat" Met niet minder dan 2.84 promille alcohol in zUn bloedreed een 46-jarige chauffeur uit Alphen met een door hem bestuurde auto op 29 november van het vorig jaar over de Nic. Beetsstraat. Op het kruis punt verleende hij geen voorrang aan een van rechts komende auto. waarvan de bestuurder een botsing wist te voorkomen. Na een eis van twee weken ge vangenisstraf en 1V2 jaar ontzegging van de rijbevoegdheid, veroordeelae de Haagse politierechter verdachte tot tien dager» gevangenisstraf en een soortgelijk feit reeds eerder voor- waairbij dan nog komt een week ge- vangeniss:raf, die ae Alphenaar een soortgelijk feit reeds eerer v waardelijk werd opgelegd. De chauffeur brengt vanwege tij delijke invaliditeit als gevolg vau een auto-ongeval, zijn tijd veelal door met kaarten, hetgeen dan mee bier drinken gepaard gaat. De be wuste dag zou hij plm. 12 glazen bier hebben gedronken. Daarna be gaf hij zich naar huis. 'Verdachte was een rijdend biervat,' constateer de de officier van justitie. H« is op die manier een groot gevaar voor andere weggebruikers. De verdediger, mr. Bekker, zette de persoonlijke moeilijkheden waarin verdachte verkeert, uiteen en be pleitte clementie De Alphenaar vroeg in het bezit te worden gelaten van zijn rijbewijs, maar daar ging d9 rechter niet op in. De algemene vraag was naar de akoestiek. De restauratie is nog niet volledig voltooid, het getimmerde 6Chot op de koorafscheidingslijn deed het vooraanzittende orkest schuil gaan en ontnam het visueel contact. Dat alle stemmen bloeien wilden 6tellen we niet, het werd wat strak en galmloos. maar dat verdraagt Bach beslist. Er zal vast meer sonoriteit aanzweren, als de kerk leger is. De doorzichtigheid van het stemmen- weefsel van de strijkers had door een een ander te lijden, maar onbetwist baar is dat het Gewestelijk Orkest beter dan ooit op deze passieparti tuur was voorbereid, terwijl de obli gaatspelers het waarlijk subliem héb ben volbracht. Dat was het best af te meten aan de sopraan-aria A us Liebe will mein Heiland sterben van Annette de la Bije, waar in Bach de sopraan met één fluit laa duelleren met slechts een on dergrond van twee hobo's als stoffe rend acccompagnato. Geen basso. De sopraan deed het ideaal Automa tisch haast stelt men naast deze aria het Erbarm' es Gott van de alt. Alt was de ongeveer 20-jarige Joke de Vin, voor het eerst in een Passion ge- engageerd. Haar techniek, gelet op de evenwichtigheid van de stemmid- delen is onweerlegbaar deugdelijk ontwikkeld, er is van natuurbe- gaafdheid sprake, het timbre is mooi en men kan niet eens zeggen dat de geestelijke rijpheid nog in het verschiet ligt. Een paragraaf in de Passion, die Bach als een uitzonderlijk tableau Inlast (als alles "vollbracht" is en met Mein Jesu gute Nacht de graf- zang door Coro II wordt ingeleid, is het toevoegen na elkander vaneen afscheidsgroet door bas, tenor, alt en sopraan. Bas Hans Zomer had al door heel het werk een volmaakte zangstijl betoond, tenor Simon v.d. Geest daarentegen een wat zwakke re, vagere, minder draagkrachtige expressie, zij het vakkundig gefun deerd. De bas John Bröcheler had op alflen de ruimheid van klank voor en de majesteit in de stemvoering, die zo veel waarde hebben voor de Chris tus-rol. Maar in een Passion van nog groter belang is de evangelist. Hij is als recitant met de dirigent de man, die de regie voert en dat vol voert tenor Chris van Woerkom mees terlijk. Nu leken we koor en dirigent te ver geten. Voor een koor, waarin weinig of geen muziekschoolonderricht ver borgen zit, is hier een hoog niveau bereikt. Juist dan valt een onregel- matigheidje (er waren er enkele in het eerste deel) de kenner op. Het slotkoor eerste deel hebben we gaver in de voegen gekend. Maar daar staan prachtig realistisch gepunteerde volkskoren tegenover en een feilloze uitwerking van de meerstemmigheid, bewijzen van een aanmerkelijk ge vorderde koorcultuur. Dat voor een dirigent als Johan Admiraal geen conflictspanningen met het orkest ontstaan in een zo riskante onder neming siert hem. Een contingent Katwijkse "Lenteklokken" van Dirk van Vliet versterkte gewoontegetrouw de kor aa Ir egel waarbij Bach 'ripiënis- ten" verlangt. Dat liep geolied. Eén medewerker, waarnaar de dirigent geen omkijken heeft, is de onmis bare geroutineerde man met het po- Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Geerlof Willem zn v D. Tukker en H W Koelewijn; Anthonia Pieter- nella Maria dr v A L Bijleveld en C E de Mooij; Maria Johanna dr v A van Ees en J van Delft; Basttaan zn v R W J Visser en W J vau Houten; George Léon Raoul zn v A A M de Groot en D C Bolstier; Thalia Pauliene dr v C A M Zwet sloot en T A W Versteege. OVERLEDEN: M H C Zuidema (3'A maand) doch ter; L G Hoogervorst (51) man; P van Wens veen (86) man. GEHUWD: A R van de Weert en E J W Spie- OVERLEDEN: M van Andel (89) vrouw; J G van der Sluis (84) main. H K Hoogeveen (91) vrouw; C van Dijk (77) vrouw. ONDERTROUWD: D A Smit en E M Paull. Fusie kiesverenigingen Katwijk Organist Hans van Nieuwkoop - vorig jaar onderscheiden met de Prix d'Excellence - hoopt met het Goldtfusz-orgel in Sassenheim meer te kunnen gaan doen dan louter het begeleiden van de gemeente bij de kerkdiensten. Hij zegt: Het plan is ei zeker om méér te gaan doen. In het begin zal het nog wel experi menteren zijn. Je weet ook niet hoe ae belangstelling in Sassenheim ligt toor een aantal concerten. Wellicht, en in die richting hebben we ook al wat gedacht, is het mogelijk een concertserie te plannen in het ka der van de Haarlemse orgelmaand. ..'e hebt dan ook kans op meer lan delijke belangstelling. Het instrument is die belangstelling zeker waard'. Wanneer het orgel in Sassenheim voor de eerste keer te beluisteren valt is nog niet met zekerheid te zeggen. Oorspronkelijk was het de bedoeling, dat volgende week vrijdag (21 maart) de ingebruikname met een kerkdienst zou geschieden. Bij de (af) bouw heeft zich de afgelo pen weken evenwel enige vertraging voorgedaan. Hans van Nieuwkoop: 'Er waren diverse oorzaken. Zo is er bijvoorbeeld erg lang nagedacht o- ver de oorspronkelijke kleur van het orgel. In de loop der eeuwen zijn er verschillende lagen over elkaar aangebracht. De analyse is een lang durige zaak geweest'. En de heer Stehouwer, de man op de (ook fi nanciële) achtergrond van de restau ratie (ook het kerkgebouw indertiid): 'Ook de constructie van de orgelga lerij baCOustrad?) en d-e afwer king ervan heeft vertragend gewerkt. Maar we dachten dat half april ze ker een haalbare zaak is. 'En over de financiële aspecten: 'Zowel voor orgelkast, orgelgalerij als voor het pijpwerk is door de hervormde ge meente van Sassenheim een bijdra ge gevraagd aan Monumentenzorg. We hebben hier nog geen officiële antwoorden op ontvangen, maar de verwachtingen zijn positief. We heb ben goede hoop. dat de netto-kosten voor de gemeente tot onder de ton zullen dalen. Nog een hele opgaaf voor de gemeente, maar we hebben er dan ook wél een uitzonderlijk mooi orgel voor. De verwachtingen waren hoog gespannen, maar de re aliteit overtreft tot nog toe die ver wachtingen'. Concerten Hoe die 'werkelijkheid' uiteindelijk zal zijn kan de Sassenheimse her vormde gemeente (en ook alle ande re belangstellenden) de dag na de officiële (kerkelijke) ingebruikname ook komen beluisteren. Hans van Nieuwkoop: Het is de bedoeling dat we 's zaterdags een vier tot vijf korte concerten met toelichting ge ven. Ik doe die mini-concertjes van elk een half uur dan ook niet alleen. Dat gebeurt samen met Klaas Bolt, de Haarlemse adviseur bij deze or gelbouw'.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4