"Voor de sport is en wordt te weinig gedaan" Praten over de raad (2) Duidelijkheid over Doelen CENTRUM MOET IN "DE KOPERMOLEN" NAJAAR DRAAIEN mïzu verrukkelijk nieuws! CDA 'ER BOSCH: ALS HET OP STEMMEN AANKOMT, VERLIEZEN WE ALTIJD ONZE MODELWONING Sperwerhorst 41 keukens DFsPSTE kersenbonbons^ WOENSDAG 12 MAART 1975 LEIDEN „Ik begrijp ze niet helemaal. Eerlijk gezegd had ik verwacht dat ze toch wel enigszins met ons rekening zouden houden, maar dat doen ze niet. Ze laten ons wel praten, maar als het op stemmen aankomt, verliezen we altijd. Als je hun programma leest, zie je dat ze inspraak hoog in hun vaandel hebben geschreven. Maar als je dat in het hoogste college niet doet, dan begrijp ik dat niet. Ja, ik weet wel wat het antwoord is: de raad is het hoogste orgaan. Maar in de praktijk blijkt dat je alleen maar ja of nee mag zeggen". Door John Kroon 'In een bestuur moet Je net zo goed rekening houden met de wens van de minderheden. Maar dat ge beurt niet. We hebben vijf mid dagen en aoht avonden in de raad over de begroting vergaderd, daar naast hebben we er als CDA-fractie en in de commissies ook heel wat manuren gestoken. Het maken van een alternatieve begroting kost tijd. Maar als Je daar dan uiteindelijk niets van terugvindt, dan druist dat tegen mijn opvatting van besturen in. De begroting gaat helemaal door zoals zy dat willen. Ik vind ze per soonlijke allemaal aardige mensen hoor, maar besturen is toch ook het compromis zoeken? Dat doen ze niet. En dan denk ik wel eens: goh, waar ben ik eigenlijk mee bezig? Ik ben ook voorzitter van een basketbalver eniging, waar ik te weinig tijd aan kan besteden. Misschien had ik tij dens die begrotingszittingen wel be ter mini-basketbalwedstrijden kun nen gaan spelen". Een half jaar opereren vanuit een minderheidspositie lijkt het raads lid J. Bosch niet bijster goed beval len te zijn. Hij is als ARP'er ("ik had zelf niet verwacht dat ik op een verkiesbare plaats zou terecht ko men") in de gemeenteraadsfractie van het CDA terecht gekomen. De op de PvdA na grootste fractie in de raad, die echter op de tweede ry mag toekyken wat het linkse programcol lege van wethouders waar maakt van de leuze dat het anders kan in Lei den. zyn oordeel: "De verschillen met het vorig college zijn niet zo groot. Alleen, er is nog weinig ge beurd. Wat is er tot dusver concreet tot stand gekomen? De zyi lag kant en klaar en zelfs dat zit nog in de koker. Ik moet zeggen dat er in de vorige periode wel veel tot stand ge komen is. Onder Kret die toch zo n beetje de Kop van Jut by de verkie zingen was, is veel gebeurd, is een duidelyk beleid gevoerd, of' Je het daar mee eens was of niet. Neem nu het geval Herengracht-zyisingel met de stichting Nieuw Groenhoven. Ik geloof niet dat zoiets in het vorige college gebeurd zou rijn. D^t is een verschil, maar of dat een positief verschil is? Och nee, ik kan niet zeg gen, tjonge, tjonge wat doen we hier een geweldig stuk werk." Invloed Hij was voorzitter van de stichting Jeugdhaven, zocht na een aantal Ja ren een opvolger en vond hem in de persoon van ARP-voorzitter Boers- ma. Een paar weken later zocht Boersma opnieuw contact met hem, en nu met het verzoek of hy niet in het bestuur van de ARP zitting zou willen nemen. En zo is Bosch, in het dageiyke leven gymnastiek-leraar, adjunct-directeur en cursusleider aan de Pedagogische Academie in Oegstgeeet. in de politiek terecht ge komen. Via het voorzitterschap van de stuurgroep CDA belandde hy uit- eindeiyk in de Leidse gemeenteraad. Na op andere gebieden al tal van bestuuriyke functies te hebben ver vuld, o.a. by de Sportstichting, een nieuwe ervaring. Hy zegt: "Dit werk valt niet mee, maar dat weet je. Daar komt by diat de andere adjunot-di- recteur van de academie al een jaar ziek is, dat kost me ook meer tyd. Je bent eigeniyk geen avond meer vry. Als ik werkloos was, zou ik er myn dag best mee kunnen vullen. Eigenlijk doe ik nu te weinig. Het grote probleem is: hoe kom ik aan zoveel mogelyk informatie. Je komt er niet als je alleen de stukken leest. Daarom hebben we by het CDA nu ook een werkgroep onderwys (waar in mensen uit alle geledingen van het onderwys vertegenwoordigd zyn), met de bedoeling om zoveel mogelyk informatie uit het veld te krygen. Ik wil weten wat er leeft. Eigenlijk zou Je by elke raadscommissie zo'n werkgroep moeten hebben. Anders kry^ je alleen maar informatie van ambteiyke zyde en daar zit toch een bepaalde visie achter. Anderen kun nen weer een andere visie hebben. Zoals het nu hebben de ambte naren eigeniyk een geweldige in vloed. Maar hoe meer tyd Je aan Je raadswerk kan besteden, hoe meer Je dat kan terugdringen. Hoe kriti scher jy bent, des te kritischer wordt het college en ook die ambtenaar weer. Maar neem nu de commissie onderwys. Daar zitten een gepensio neerde kolonel, een docente Rus sisch, een student niet-westerse so ciologie. iemand die politicologie heeft gestudeerd, een oud-majoor inHoutman en ik zyn eigeniyk de enigen uit het onderwijs komen. Je merkt dat dat een voordeel is. Hetzelfde probleem doet zich voor by de commissie volkshuisvesting. Daar kan ik maar beter mijn mond hou den. Gelukkig zit Ham daar ook voor het CDA in, die weet als oud-wet houder erg veel. Heb je twee mensen in een commissie, die er eigeniyk nies van weten, dan wordt het moei- lyk." Wijkcentrum "Ik ben geen echte politicus. Ik mag graag in de bestuuriyke sector zitten, dat vind ik leuk. Maar ik be- drijf geen politiek in de zin van: ik moet zien dat ik politieke winst haal. Ik geloof dat men de mensen schro- melyk onderschat, de mensen kyken daar doorheen: zitten ze elkaar weer vliegen af te vangen. Daarom zeggen de mensen: politiek is vies. Als ik met Duivesteyn, toch een heel reële Jongen, van mening verschil over Pomona, dan is dat niet omdat hy lid is van de PvdA. Je moet geen argumenten ontlenen aan je politie ke kleur. Een programcollege duidt daar wel op. Neem dat hele plan voor een wykcentrum in de Merenwyk «waarmee Bosch zich nogal bezig hield, toen hy had vernomen, dat daarvoor een miljoen subsidie in "Den Haag" klaar lag). Ik ben er heilig van overtuigd, dat als Dick Tesselaar er mee was gekomen, dan was het er doorgekomen. Ik heb het er pas nog met een kamerlid over gehad. Onbegrypeiyk noemde hy het, dat we dit hebben laten schieten. Maar Tesselaar had op een bepaald mament mee gezegd en dan kan Je niet meer terug. Waarom kan Je niet meer terug? Je moet wel tenigkun- nen. Dat is geen afgang. Ik heb de interpellatie toen bewust op een voorstel laten uitlopen. Het ging er my niet om om Tesselaar een hak te zetten. Ik heb gebeld met het mi nisterie, contact gehad met de WESP. het was te realiseren ge weest." Als Bosch gevraagd wordt, welke wethouder 'hy goed. of desnoods slecht vindt, antwoordt hy "Ik vind Waai één van de betere mensen, Je kan merken dat hy goeie capacitei ten heeft. Oosterman vind ik zwak, daar komt niets uit. Met Tesselaar ben ik het niet zo oneens. Maar hy doet het niet alleen. We hadden in de commissie 1,7 miljoen voor de sport gereserveerd, daar was hy ook voor. Hy heeft het alleen in het col lege niet klaar kunnen maken. Ik vind dat er voor sport veel te wei nig gedaan wordt, en ik moet zeg gen, ook iin het verleden. Ik heb de indruk dat er nooit veel mensen in de raad hebben gezeten die kaas van sport hadden gegeten. Als ik zie wat er in de sport gebeurt aan Jeugd werk, mensen die aan de Boshuizer- kade elke avond klaar staan, met jongens er elke zaterdag op uit trek kenIk heb die ontwikkeling ge volgd: het jeugdwerk en de sport, ik zat in beide. Het jeugdwerk kreeg op een gegeven moment subsidie en ging met opgeleide krachten werken. Die liefde, die vrijwilligere in de sport opbrengen, breng Je by het jeugdwerk in een werksituatie. Ik weet niet of dat wel beter is. By sommige clubhuizen is het altyd rot zooi, met ingegooide ruiten en zo Maar by UVS Of Roodenburg? Nooit.- "Jan Duivesteyn heeft oen ton los gepeuterd voor Pomona. Nu zegt Tesselaar weer: laten we wachten op de Mors. We verkopen Pomonatwee velden weg, en er komen er drie by Bosch: ,,Ik hen geen echte politicus" in het Morekwartier. Zo gaat het steeds. Terwyi het aantal teams in de loop der jaren verdubbeld is. Die velden in de Mors moeten er komen, maar Pomona moet ook blyven be staan. Ook het vorig college heeft daar te weinig aan gedaan. Neem de sintelbaan in Leidse Hout: een brandend probleem. Sintels zyn er niet meer en de drainage werkt niet meer. De baan kan niet meer ge bruikt worden. En zo blyven we het paard achter de wagen spannen. Bij UVS is een hoekje vry, waar dat open 1 uchttheatertje staat, dat nooit gebruikt wordt. Daar kan Je een prachtig voetbalveld van maken. Maar dan krijg je weer last met de mensen van het milieu. De VVD wil het ook niet. Schoute heeft gezegd, dat de Leidse Hout niet aangetast mag worden. Hy zal daar wel op ge doeld hebben." "Wat ik ook zo Jammer vind: het gebrek aan speelruimten in de stad. Als ik over de Kanaalweg ry of langs het Jac. Urlusplainbsoem dan wordit er daar altyd gebasketbald. Maar zo zyn er meer terreintjes. Tegeltje er op, een paar baskets, en Je voorziet in een behoefte. Hetzelfde geldt voor trapveldjes. Van Rieasen (anderwijs- inspecteur) heeft gezegd: die vernie lingen aan scholen, dat komt omdat de kinderen geen mogelykheid heb ben om te spelen. Daar ben ik het volledig mee eens." Praten over sport en Jeugd gaat Bosch gemakkelyker af, dan spreken over politiek. Ter afsluiting toch de vraag: hoe zyn de contacten met de mede-oppositieparty WD? "Ze zyn er wel", zegt Bosch, /naar ze hoeven voor my niet intensiever te worden. Waarom? Ik ben voor een duidelyk gezicht. Ik ben bewust geen lid van de VVD en wil dat gezicht ook niet hebben. Socialistische principes, op komen voor de zwakeren spreken my wel aan. Maar ook degene, die meer verdient is myn naaste, dat is myn persoonlyke opvatting." Een CDA'er ten voeten uit. Ziet hy nog een breuk in het ooilege? "Je weet maar nooit. Ik vind dat de ver schillen tussen de PPR en de PvdA groter zyn dan tussen het CDA en de PvdA, plaatselyk dus. Neem C en A. en nu Kalkar weer. Of wy bereid zouden zyn om eventueel de VVD te laten schieten? Dat zou in stryd zyn met datgene wat we beweerd heb ben: we zyn voor een afspiegelings college. Ik wil die vraag niet met een volmondig Ja of nee beantwoor den." ADVERTENTIE (Merenwijk) is geopend DINSDAGS van 10.00—17.00 uur DONDERDAGS van 10.00—17.00 uur 'S ZATERDAGS van 10.00—17.00 uur INTERIEURVERZORGING W. J. ZIRKZEE b.v. ADVERTENTIE t-.a-1 O- EN? HEEFT U NOU AL 'N KEUKEN? Toch bank in dagwinkel Vijf Meiplein LEIDEN In één van de nieuw te bouwen dagwinkels aan het Vijf Meiplein zal toch een bank filiaal gevestigd worden. Alle aanwezige leden van de Com missie voor Economische Aan gelegenheden waren het er gis teravond over eens, dat het ge ven van toestemming voor de vestiging van een bank nood zakelijk is uit het oogpunt van goed bestuur. Tijdens een vergadering van de gemeenteraad op 17 februari jl. had wethouder Van Aken een voorstel tot uitgifte van grond te behoeve van dagwinkels aan het Vijf Meiplein ingetrokken, nadat een amendement van Stroink (CDA) was aangenomen, dat er in de dagwinkels geen banden zouden mogeii komen. Van Aken, die toen al naar vo ren bracht dat er door het vorige •ooltege toezeggingen waren ge daan aan een bank om zich in een dagwinkel te vestigen, kon die uitspraak gisteren wat har der maken. Uit een brief van de betrokken bank aan de eigenaar van het winkelcentrum, Nationaal Grondbezit, bleek dat destijds bij het vrijkomen van een win kelpand de bank eerste gegadig de was. De bank heeft toen het pand ter beschikking gesteld voor een andere zaak onder de «toezegging dat de bank tezy- nertijd een nieuw te bouwen dagwinkel zou kunnen betrek ken. Op grond hiervan stelde de wethouder de commissie voor, toch maar toestemming te ver lenen voor de vestiging van een bank in een van de dagwinkels. Hoewel Stroink van mening was, dat de gemeente niet ver plicht is zich aan dergelijke toezeggingen te houden, was hij het met Van Aken eens. dat die toestemming gegeven moet wor den. Overigens vroeg Stroink zich af- of er wel voldoende gegadigden zijn voor de nieuwe dagwinkels. De economische situatie is ver slechterd. Een gebrek aanbe langstelling zou volgens Stroink kunnen leiden tot leegstand van winkels, en dat is naar zijn me ning niet goed voor de ont wikkeling van het hele winkel centrum. "Ik vraag me af, of het nog wel wenselijk is om daar nieuwe winkels neer te zetten", aldus Stroink. Volgens hem moet er eerst meer duidelijkheid ko men over de behoefte aan win kels in dat gebied. Op voorstel van Van Zijp (CDA) en Van. Baaren (PvdA) zal er in het overleg tussen de gemeente en Nationaal Grondbezit op aan gedrongen worden, dat doublu res in het branchepatroon ach terwege zullen blijven. Niet al leen wat betreft de nieuwe dag winkels, maar ook in relatie met de bestaande winkels. Op het. laatste kan de gemeente echter geen beslissende invloed uitoef e- LEIDEN Hot Buunlcomdté Pieters. en Academiewijk wil duidelijkheid over wat er gaat gebeuren met het terrein waar de Doelenkazerne op staat. Zoals bekend heeft de univer siteit belangstelling voor dit gebied, om er nieuwbouw te plegen. De nu gevestigde militaire Kokschool zal er volgens de Defensienota verdwij- er voorts onzekerheid zou bestaan over wat de toekomst is van de win kels in de Pieterswijk. "Wat gebeurt er trouwens met de panden aan het Rapenburg, als de universiteit nieuw bouw gaat plegen", vroeg Doove zich verder af. Hy wees erop da«t er in feite al twee jaar ten stadhuize een bestemmingsplan voor de wijk ligt: destijds als afstudeerproject gemaakt door Delftse studenten. Een plan dat hij karakteriseerde als LEIDEN Burgemeester houders zullen binnenkort nitieve beslissing nemen vraag, wat voor soort winkels e Met de gegadigden gaat de bouwer twee banken mogen komen in "De ren in een vergadering van het buurt- druk comité. Hij zal nog nader geformu leerd worden in een aan de gemeen-., teraad te richten vrief. Ook generaal Van Eisen, die op uitnodiging van de VVDM de situa tie in de Doelen- en Morschpoortka- zerne binnenkort komt bekijken, zal van het buurtcomité de invitatie krij- gen. dan o<* .ven in de wi* zelf £"==en' gemaakt plan voor de Kaiserstraat besproken. Dit plan houdt in dat aan de zijde waar de mensa staat een met paaltjes afgezet looppad wondt gecreëerd en 't aantad parkeerplaat sen wordt verminderd, doordat de auto's daardoor niet meer schuin, maar evenwijdig aan de weg in in- steekhavens kunnen parkeren. Vaxt 8f de Kolfmakersteeg tot de Sterre nacht resteren er dan dertien par- blauw- keerplaatsen. Het (nog voorlopige) plan kreeg de instemming van hot buurtcomité. Ook de overlast die café's in de zijpoort in de studen- tiseerde de politie, omdat de wacht- de Kaiserstraat. commandant een keer verzuimd n-zaak. drogisterij, een delicates- trum. Mevo in Rotterdam, ten komen in het nieuw te bouwen snackbar, twee banken. definitieve besprekingen dames- streven is erop gericht hot winlkelcem- Kopermolen". Verder gaf de missie er de voorkeur aan, dat óf een slijterij óf moet komen. winkelcentrum in de Merenwijk. Vast staat in ieder geval, dat het centrum slagerij, overdekt zal worden. "De Kopermo len" wordt daarmee het eerste over dekte winkelcentrum in Leiden. Een begeleidingscomissie, onder voorzitterschap van wethouder M. v. Aken heeft gisteren 'n advies uit gebracht over de verdeling van het branchepatroon voor het winkelcen- exploitant van het winikefloen- de eerste winkeleenheden in bedrijf branches plaats moet zijn. te wippen. In de brief aan de raad zal het niet comité ook het aanbod te doen om groentenzaak ztff een met deskundigen aangevul- beide de werkgroep te vormen, die zal pro vestiging van Jamin, stomerij, een postkantoor, een boekhandel (met rookartikelen en tijdschriften) en een dames- en mo gelijk herenkapper annex parfume- te hebben, terwijl het hele centrum waarschijnlijk in 't najaar zal den opgeleverd. dentenhuisvesting binnen een jaar de bouw van de poort, die uit oogpunt van brandveiligheid nodig zou zijn, ver richt. Het comité toont er zich ver baasd over, dat maar liefst vier panden moeten worden gesloopt en de daardoor een gezin, dat veertig jaar enig resultaat, dat in de Bakkersteeg heeft gewoond, week weer herrie was, de Merenwijk moet uitwijken. trum. Decommissie adviseert in het met'wol Indien mogelijk noemt de nog als gewenste branches: winkels van* Aken dat Op een vraag van Mentzij (PvdA) naar de mogelijkheid voor het ont staan van buurtwinkels in andere delen van de Merenwijk, antwoordde op grond beren een bestemmingsplan wijk te maken. Juist door de Tpn clnt-ho cnrnlr Hp rnmmicci» Ar* kerheid OVer de toekomst va.. ----- iwo, ut rawcuwijIUUC» unnijncii. voorstel v Woeiriers (PvdA) als han- Doelenterrein blijft een dergelijk ini- Men zal dit bezwaar kenbaar maken vooistel v. Woeidere (PvcLA)als haar tiatief van gemeentewege tot nu toe in D°°ve. ,.De uoDvereitait in po ïcarmir zowel het hete hangijzer als de hei mening uit, dat worden naar de realisering bistro in het winkelcentrum. brief aan de Stichting Stu dentenhuisvesting. In de vergadering werd gister- lige koe van de gemeente", terwijl avond voorts een door de gemeente val zijn geweest toen bezoekers van Samantha's na drie uur 's nachts geruime tijd voor lawaai zorgden op üe Langebrug en de Papengracht. Die nacht en de volgende dag wer den er telefoontjes gepleegd naar de politie en de café-eigenaar, met als volgende nu in de Schoolsteegzeven bellen uit de muur gerukt, en een pui ten dele ver nield "Dan kan burgemeester wel zeggen, dat hij elke dag het rapport van de politie leest, maar dat helpt zo ook niet", aldus Doove. Chinees-Indisch radio- e restaurant, een meubelzaak, een tex tielbaak. een wirv®l voor huishoude- lyke artikelen (bazar), een dieren- handwerk, baby- «rfMeu- huidige gegevens geen grotere behoef- aan winkels in de Merenwijk zal ontstaan dan nu binnen het winkel zaak. Voor bezetting van centrum "De Kopermolen" gepland rinkels in de verschillende bran ches hebben zich al een flink aantal gegadigden gemeld. Het aantal gega- is. svinkel (met hengelsport-artikelen), digden neemt nog wekelijks toe. Leid Stroink (CDA) wilde vastgelegd Meer Leids nieuws elders in de krant avond in et missie voc genheden. i vergadering van de Com de vestiging - Économische Aangele- l derde bankfiliaal Volrode kersen, gedrenkt in de fijnste likeur, gevat ïri echte chocolade van Droste kwaliteit smakelijk gepresenteerd in doorkijkdoos o OF* 165 gram (15 stuks) voor slechts mOO.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3