LEIDSCH DAGBLAD Portugezen toch naar de stembus KVP-statenlid Bakker verwijt Leids college b. en w. 'politiek hobbyisme'' vandaag Werkgevers bang dat premiedruk 'rampzalig' stijgt LEIDSCH DAGBLAD Ruim 2600 werklozen WOENSDAG 12 MAART 1975 OPGERICHT I MAART I860 84575 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN/DEN HAAG Het KVP-statenlid P. G. J. Bakker heeft het Leids college van B. en W. gistermiddag „politieke hob byisme" verweten gezien de steeds sterker wordende geruchten, dat men van plan zou zijn in de Ste- venshofjespolder geen woningen te bouwen. HU uitte die kritiek tijdens de vergadering van de provinciale commissie voor de ruimtelUke ordening, waarin het studierapport over de nieuwe bouwplaatsen in Zuid-Holland ter sprake kwam. De Stevenshof Jespolder wordt omsloten door Rijndijk, Rtfksweg 44, de nieuwe Voorschotense wyk - Noord-Hofland en de spoorlijn Leiden—Den Haag, en is reeds grotendeels door de gemeente Leiden aangekocht. „Moeten we nu in Voorhout wo ningen gaan bouwen omdat het gunstig aan de spoorlUn Den Haag—Amsterdam ligt, terwijl Leiden met een geschikt gebied aan diezelfde spoorlUn weigert er woningen te gaan bouwen?" zo vroeg hU zich af. Volgens statenlid Bakker doemen herhaaldelijk verhalen op, dat de Stevenshofjespolder, waar ruimte is voor zo'n 3000 woningen, onbe bouwd zal bhjven. En dat terwUl al een eerste aanzet is gemaakt voor een Leidse voorstadhalte ter hoogte van „De Vink". Het KVP-statenlid vond dat Lei den tot woningbouw in de bewus te polder aangezet zou moeten worden. Mocht men weigeren dan zou volgens Bakker het gebied weer teruggegeven moeten wor den aan de oorspronkelUke bezit ter (de gemeente Voorschoten red.). „Die gemeente kan dan de woningbouw voor haar rekening Pvd A-statenlid L. Jonker zei, dat het niet zozeer gaat om de vraag of er woningen gebouwd worden of niet, maar om het feit of het mogelUk is daar woningen te bou wen die betaalbaar zUn voor de woningzoekenden uit Leiden. „En voor mU doet het niet zoveel ter zake of die sociale woningbouw Volgens gedeputeerde ir. N. BuU- sert zal het rUk er niet zonder meer in toestemmen dat het ge bied ongebouwd blijft. Vooropge steld dat het hier om goede bouwgrond gaat, die gunstig ge legen is. „En als het nodig mocht bhjken te zUn, dat er in de Ste venshofjespolder sociale woning bouw komt, dan zal dat finan cieel mogelijk gemaakt moeten worden," aldus het GS-lid. Revolutionaire raad gevormd door militairen voor deelneming aan verkiezingen op 12 april LISSABON (AP/Reuter) In Lissabon, waar gisteren een staatsgreep door recht-georiënteerde militairen snel de kop werd ingedrukt waarna oud-president De Spinola naar Spanje vluchtte, is vanochtend een „revolutionaire raad" ingesteld als uitvoerend orgaan van de Beweging van de Strijdkrachten (MFA). Deze zal een permanente rol krij gen toebedeeld in het politieke bestel. De MFA heeft laten weten, dat ondanks de gebeurtenissen van gisteren de ver kiezingen op 12 april a.s. doorgang zullen vinden. De Portugese president Da Costa Gomez (midden) tijdens het afleggen van een verklaring hedenochtend namens de Bewe ging der Strijdkrachten, waarin de namen van 27 officieren be kend -werden gemaakt die bij de opstand van gisteren waren be- 1 trokken en aangehouden dienen te worden. Links premier Vasco Goncalves, rechts admiraal José Pinheira Azvedo, lid van de mili taire junta. 'f benne leuke dinge voor de mense, die Corry Hagoort verkoopt! DOEZASTRAAT 14 Weinig verandering betekenis. Matige tot xima circa 7 graden. Maan op: 6.42 DEN HAAG (SP) Het Ver bond van Nederlandse Ondernemin gen verwacht voor 1976 drie procent stijging van de premie voor sociale lasten. De grootste werkgeversorga nisatie vreest in dat geval een "rampzalig" Jaar tegemoet te gaan. Het VNO acht de lastenverzwaring onontkoombaar als het regeringsbe leid ongewijzigd blijft. Mr. H. van Brussel, secretaris van het VNO en deskundige op het ge bied van sociale verzekeringen, noemt het "heel erg" als de VNO-verwach- ting wordt bewaarheid. De stijging zal geen enkele ruimte aan het be drijfsleven overlaten, zo meent hij. Het verbond zal dan ook nadrukke lijker dan ooit een blijvende ver lichting van de arbeidskosten beplei ten. De werkgevers deden dat al in Ju ni van net vorig Jaar. Ze berekenden toen, dat alleen bij een economische groei van meer dan drie procent zeer bescheiden drukverzwaring van pre mies en belastingen mogelijk is. Is de groei lager dan moet de druk worden verzacht, aldus het VNO. Staatssecretaris Mertens van Sociale Zaken waarschuwde onlangs nog te gen te grote stijging van de sociale uitkeringen. De druk op het natio naal inkomen van sociale premies bedroeg vorig jaar 19.7 procent. De verwachte stijging zou, naar VNO-berekeningen, een verhoging van de ww-premie tot 1.4 procent in houden. Deze zal de overheid nodig hebben om uitputting van het ww- fonds te voorkomen. Ook bij het Cen traal Planbureau melden deskundi gen, dat de premiestijging volgend jaar in elk geval meer dan 1 procent zal bedragen. Bij een kostenstijging van de so ciale premies in 1976 met drie pro cent voorspelt mr. Van Brussel, dat er geen plaats zal zijn voor een reë le inkomensgroep Het inkomensbe leid zal gericht moeten zijn op de "nullijn". Over i* institutionalisering van de politieke rol van de strijdkrach ten was reeds enige tijd overleg met de politieke partijen gepleegd. In de gebeurtenissen van gisteren heeft de MFA aanleiding gezien om de knoop door te hakken en de strijdkrachten reeds nu een politiek orgaan te Men vormen, nog voordat de grondwetge vende vergadering zich hierover heeft kunnen uitspreken. Het besluit tot vorming van de re volutionaire raad kwam na een urenlange nachtelijke vergadering van ongeveer tweehonderd officie ren. Deze vergadering heeft premier Vasco Goncalves volledige steun toe gezegd voor wijzigingen in de sa menstelling van de regering, die zij Hockeyteam 5-0 tegen Argentinië KOEALA LOEMPOER —Neder land heeft vanmiddag in Koeala Loempoer de wedstrijd voor de ne gende tot en met twaalfde plaats tegen Argentinië met 5-0 gewonnen. De ruststand was 4-0. Nederland moet nu om de negende plaats te gen Polen spelen. Het scoreverloop was 10. Mundt (strafcorner) 1-0, 15. Ties Kruize (strafbal) 2-0, 28. Steens 3-0, 32. Boerma 4-0, 62. Steens 5-0. ADVERTENTIE Antiekbeurs TRESLONG Zaterdag 15 maart van 14 tot 22 uur en zondag 16 maart van 11 tot 18 uur wordt voor de 11de maal in de TRESLONGHAL te Hillegom Neer- lands grootste antiekbeurs gehouden. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Q Ik word abonnee per 27 maart 1975 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. IN LEIDEN LEIDEN Het aantal werklozen in het rayon Leiden blijft nog steeds stijgen. De afgelopen maand steeg Groot offensief tegen Koerden TEHERAN Volgens een in Te heran opgevangen bericht van 'Ra dio Vrij Koerdistan' is een groot scheepse aanval aan de gang van Iraakse troepen tegen de aanhangers van Mollah Moesbafa Barsami. Over een front van 800 km, aldus de radio der Koerden, zijn meer dan 100.000 man troepen overgegaan tot de aanval op stellingen van de Koer den. Dit offensief wordt gesteund door hevige artillerielMetineen en vliegtuogaonivaillen, die veel slachtof fers maken onder de burgerbevolking, mede door gebruik van napalm. het aantal tot boven de 2600, wat neerkomt op bijna vijf procent van de mannelijke beroepsbevolking. Blij kens een overzicht van het Gewes telijk Arbeidsbureau is het vooral de bouw waar de knelpunten zitten. Eind vorige maand stonden bij het GAB in Leiden 744 werkloze bouw vakkers geregistreerd. Een ander pro bleem vormen de minder geschikten, waarvan er 653 werkloos zijn. In de seotor kanitoorpersineel zJjn op ddt ogenblik 256 mensen zonder werk. De situatie in Alphen aan den Rijn is aammerkelUk rooskleuriger. Het veel lagere werkloosheidspercentage daalde de afgelopen maand opnieuw zodat nu bij het GAB nog 518 werk loze mannen geregistreerd staan. Dat is 2.2 procent van de manne lijke beroepsbevolking. In het rayon Lisse is het nog gunstiger. Het werk loosheidspercentage is daar onder de twee procent gedaald. Aanmerkelijk lager dan het provinciale gemiddelde dat begin maart op 3.2 procent lag. De communistische partij, die één minister in de voorlopige regering heeft, heeft vanochtend aangedron gen op uitbreiding van haar verte- woordiging in het kabinet en wil dat ook de Portugese Democratische Beweging (PDB) in het kabinet vertegenwoordigd wordt. De communistische partij heeft voorts verklaard dat de staatsgreep heeft kunnen plaatsvinden doordat de genomen veiligheidsmaatregelen onvoldoende zijn geweest en de voor lopige regering te laks is opgetreden tegen reactionaire elementen. De partij eist krachtige maatregelen ter bevordering van de binnenlandse veiligheid. De graaf van Barcelona, de vader van de Spaanse troonopvolger die aan de macht komt na het einde van het bewind van Franco, Juan Carlos, heeft na de gebeurtenissen van gisteren zijn toevlucht gezocht in de Spaanse ambassade in Lissa bon De graaf woonde in een villa in Es tori 1 een voorstad van Lissabon. Enige legeronderdelen, waarin zich de laatste tUÜ verzet heeft gemani festeerd tegen de MFA-leiding, zijn ontbonden. Radio en televisie riepen vandaag verklaringen om van vakbonden, politici en allerlei comité's. De mees te activiteit wordt ontplooid door een op eigen initiatief gevormde .hulppolitie' van de MFA en door de vakbonden, waarin de communisten grote invloed hebben. Ze hebben speciale kantoren ingericht waar de bevolking „verdachte gebeurtenis sen' kan aanmelden. Pronk moet zelf beslissen over aanblijven DEN HAAG (SP) Na een veroor deling door de rechter wegens rijden onder invloed van alcohol zal minis ter drs. J. P. Pronk van Ontwikke lingssamenwerking zelf moeten be slissen of hij aanblijft Deze ver wachting leeft vrij algemeen in po litieke kringen op het Binnenhof. De Rijksvoorlichtingsdienst heeft gis teren officieel ontkend, dat de mi nisterraad zou hebben besloten dat Pronk moet opstappen als hij een onvoorwaardelijke gevangenisstraf krijgt. Zo'n straf lijkt onvermijdelijk, nu vaststaat, dat Pronk al eerder wegens rijden onder invloed is veroordeeld. Dat geschiedde in 1970. Hij was toen nog wetenschappelijk medewerker aan de Nederlandse economische ho geschool in Rotterdam. Zijn straf: week gevangenis en zes maanden rijbevoegdheid. Minister Van Kemenade van On derwijs kreeg het gisteren in de Eerste Kamer stevig aan de stok met mevrouw Van Someren- D owner van de VVD. Zü verweet de bewindsman een tegenstelling te scheppen tussen socialisten en liberalen die er niet was: „Die twee groeperingen kunnen het ook wel eens met elkaar eens zijn". Na afloop van het debat weigerde ze zelfs demonstratief om, in te genstelling tot het gebruik in de Kamer, de minister te bedanken. PAGINA 7 Nieuws van het circusfront: Vader Abraham naar Boltini en het nieuwe circus Charivari begint binnenkort aan een tournee door Nederland. PAGINA 5 Na moeizaam overleg is men er in Dublin in geslaagd, nieuwe voor waarden te formuleren voor het lidmaatschap van Groot Brittan- nië van de Europese Gemeenschap PAGINA 9 Helft van de werklozen die bouw nu telt zal in de toekomst niet meer aan de slag kunnen komen. PAGINA 15 Toen Pronk 11 mei 1973 minister werd had hij derhalve niet een blan co strafblad. In politieke kringen wordt erop gewezen, dat voor men sen die ambtenaar willen worden of blijven een aantekening op het straf blad vrijwel altijd fataal is. Men zou bijv. geen hulppostbesteller kunnen worden na een veroordeling door de rechter voor een misdrijf. ADVOCAAT van verse kippeëieren en zuivere brandewUn Geen 5.95, t/m Pasen 3.95!! FRANSE COGNAC BISQUIT geen 1955, bij on15.95!! (max. 3 fl. per klant) Beroemde Franse LIKEUR COINTREAU geen 1655NU 1355!! FINEST OLD WHISKY OLD DIGBY geen 10.95 NU 7.95!! KLERKS JONGE DUBBELE GRAANGENEVER een zuiver natuurprodukt. Per liter 10.95!! KLERKS Kennedylaan 7. telefoon 63123 Bevrijdingsplein 19. telefoon 66203 - Leiden Z.W. Misschien is 'coup' een te groot woord voor de nogal klungelige actie die gisteren Portugal en de wereld in opwinding bracht. Maar de oproerigheid van een aantal onderdelen van de luchtmacht en parachutisten is een teken aan de wand. In de boezem van de Beweging der Strijdkrachten die bijna een jaar terug het regime-Caetano opruimde is van eenheid niet veel meer te merken. De vrij heid die extremistische groepen van links kregen om het prille proces van democratische par tij-vorming te frustreren heeft de wankele Portugese samenle ving in gevaarlijk vaarwater gebracht. De socialisten van Soares die blussend op de ver hitte gemoederen zouden kun nen hebben werken, hebben zich teveel laten inkapselen en zich te snel neergelegd bij een zeer politiserende eenheidsvakbewe ging. Polarisatie in een geoefen de democratie kan heilzaam zijn voor de politieke duidelijk heid, maar in Portugal werkt zij letterlijk levensgevaarlijk. Het is onduidelijk op.dit moment of wellicht het staatsgreepje ge provoceerd is door de linker vleugel in de Beweging van de Strijdkrachten, zoals sommige geruchten willen. De operette achtige ex-president De Spinola met zijn zwak voor drama zou best eens in de uitgezette strik ken hebben kunnen lopen. Hoe het zijalleen extreem-links en extreem-rechts spinnen garen bij de gebeurtenissen. Met de verdeeldheid in de gelederen van de militairen illustreert men de altijd door de Beweging zelf gehuldigde mening dat Por tugal eigenlyk nog niet rijp is voor de democratie. Een cyni sche constatering. Het vacuüm van de afwezigheid van een parlement, een demo cratisch podium, gaat zich met de dag meer wreken. De aller jongste berichten dat de verkie zingen voor een grondwetge vende vergadering in april toch doorgang zullen vinden, bieden wat hoop op toch nog een de mocratisch Portugal. Maar de mededeling van de linkse offi cieren aan de macht dat zij een blijvend politiek krachten veld willen blijven en niet naar de kazerne terug zullen gaan doet aan die hoop weer van alles af. Engeland Het ziet er nu wel naar uit dat Harold Wilson Engelands blij ven in de EG zal bepleiten. Dat is verheugend voor Engeland zelf en voor de andere leden van de Gemeenschap. De wijze, waarop overigens na lang ge sputter en gedelibereer. tenslot te in Dublin een compromis werd bereikt, hecht geen kleu rige wimpel aan de vlag van de Europese eenheid. De eisen van Groot-Brittannië om in de toe komst niet op te hoeven draaien voor niet genoten voordelen, waren op zich gerechtvaardigd. Manipulator Wilson is het wel toevertrouwd om In eigen land te verkopen met hoeveel list hij het weerbarstige continent heeft geattaqueerd en hoeveel voordelen daarbij Groot-Brit tannië in de schoot zullen val len. De schaalvergroting in de EG heeft ook nu weer gespeeld. Ditmaal was het vooral de con frontatie. Engeland-Duitsland. De persoonlijke diplomatie (lees: de contacten op rege ringsniveau en daarbinnen dan weer de contacten van de grote broers) breidt zich snel uit, ten koste van de daartoe geïnstitu tionaliseerde EG-organen. De kleintjes kunnen zich daarbij minder laten horen. Daarom was het best aardig dat de Bel gische premier Tindemans voorrekende dat Nederland en België per "burger' het meest aan het Europese lidmaatschap betalen: meer dan de Bonds republiek die zich zo gaarne zo onbaatzuchtig als de vrijgevige oom presenteert. Pronk Ook al is het ministersambt, ge lukkig maar, van veel franje ontdaan, toch worden bewinds lieden niet als gewone mensen beoordeeld. Hun selectie baseert zich nog altijd op politieke vaardigheid, veronderstelde be kwaamheid en karakterologi sche eigenschappen (omgang met mensen, stabiliteltl. Op hun onbekwaamheid is in ons staatkundig verleden helaas niet vaak een minister gestrui keld; in de menselijke sfeer omstreden relaties in de emotio nele sfeer, drankzucht, enzo voorts meer. Ministers hou den zich met wetgeving bezig en zijn dus kwetsbaarder, wanneer zij wetten overtreden. Daarmee is niet gezegd dat ministers buitengewone voorbeelden van deugd en matigheid zijn, maar hun publieke functie in een subtiel politiek web noopt hen tot bedachtzaamheid. Minister Pronk ls daarin ernstig tekort geschoten. Het strafrecht maakt voor ministers geen uit zondering. Of er ook politieke gevolgen zijn, heeft betrokkene niet in de hand. Daarin ligt bet verschil met alle anonieme drinkebroers van hoog tot laag die tijdelijk bomen hakken in Drente.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1