LEIDSCH DAGBLAD Van Huiten wil beperking van kabeltelevisie Vijf leden van hoofdbestuur DS'70 treden af vandaag Pronk ontkomt er niet aan DAGBLAD Nederland verliest van Polen Arie Haan wil niet meer met Kraay „werken" MAANDAG 10 MAART 1975 OPGERICHT I MAART I860 34573 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DEN HAAG (SP) De kabeltelevisie moet aan banden. Staatssecretaris Van Huiten wil dat de komende tien jaar het aantal te ontvangen tv-kanalen niet boven de twaalf komt en dat de PTT een stevige greep krijgt op de ontwik keling van het kabelnet. In een volgende week te verschijnen door het kabinet aan vaarde nota over aanleg en exploitatie van draadomroep inrichtingen pleit de staatssecretaris van Verkeer en Water staat er voor dat wordt afgestapt van de plannen voor een landelijk centraal antennesysteem: de kabelsystemen zul len regionaal opgezet moeten worden en alleen plaatselijk te ontvangen buitenlandse tv-programma's verstrekken. De PTT zal geen buitenlandse tv-programma's gaan uitwisse len. Staatssecretaris Van Huiten Lonen begin dit jaar 4 a 5 procent omhoog DEN HAAG (ANP) De uurlonen van de mannelijke handarbeiders zUn ln januari met ongeveer vyf pro cent gestegen, blijkt uit de index cijfers van de regelingslonen van volwassen werknemers, samenge steld door het CJ3S. Ultimo Januari bedroeg het indexcijfer van de uur lonen der mannelijke handarbeiders 669 tegen 636 ultimo december 1974, een stijging van 33 punten of iets meer dan vijf procent. De stijging van de uurlonen der be ambten was kleiner. Het indexcijfer van deze lonen bedroeg per ultimo januari 574 tegen 551 einde decem ber 1974. Dit komt neer op een stij ging van 23 punten of iets meer dan vier procent. De uurlonen van alle v. erknemerscategorieën te zamen ste gen met iets minder dan vijf pro- De collectieve antennesystemen zullen de komende Jaren rendabel zijn voor 3.5 miljoen van de 4.2 mil joen huizen ln Nederland. Per Jaar zal er IX miljoen moeten worden geïnvesteerd in het kabelnet, ter wijl er ook nog eens jaarlijks 20 mil joen nodig zal zijn om bestaande sy stemen aan te passen. Als bet aantal te ontvangen pro gramma's toeneemt zal door de technische beperkingen die het door de staatssecretaris uitverkoren ka belsysteem oplegt, 95 pet. van de tv- bezitters een nieuw toestel moeten kopen. Dertig Van Huiten vraagt zich in zijn nota ook af of uit het oogpunt van bestedingsbeperking een snelle uit breiding van het aantal tv-program- ma's wel dient te worden bevorderd. Een uitbreiding van de capaciteit "an het kabelnet zal ln de verdere toekomst wel mogelijk zijn, al zal het aantal tv-mogelijkheden de der tig niet overschrijden. Wensen van culturele instellingen, uitgeverijen en onderwijsinstellingen om een ei gen "abonnementennet" op te zet ten zullen met de keuze van Huiten aar ook niet gehonoreerd kunnen worden. De uitzending van regionale-pro- gramma's blijft nadrukkelijk ge bonden aan een vergunning van CRM. Casema BU aanleg en exploitatie van de centrale ontvangstnetten is een belangrijke rol toegedacht aan de Casema, een dochter van de Noze- ma, die het Nederlandse zenderpark beheert, de omroepmaatschappijen f.n de PTT. Delta Kabel NV, dat de exploita tie van zogenaamde 'Sfcannetiten' met aanzienlijk ruimere mogelijkheden bepleit, is van mening dat het on mogelijk maken van een sternet be tekent dat de ruimere mogelijkheden van kabeltelevisie niet tot hun recht mogen komen. Wat de Juridische kant betreft is er volgens Deltakabel de Telegraaf - en Telefoonwet die de PTT niet toe staat technische uitvoerings voor schriften tc geven met niet-techni- £che oogmerken, zoals consumptie beperking en landelijke uniformi teit. BRANDBU - Bij het Noorse Branbu is dit weekeinde de elf stedentocht verreden. Op de foto wor stelen de deel nemers met het bijzonder slechte ijs. Iets kouder van betekenis. In de nacht en ochtend op enkele plaatsen mist. Zwakke tot matige, aan zee later vr(j krachtige wind draaiend naar noordelijke rich tingen. Minimum temperaturen rond 3 graden, maxima morgen (Opgemaakt om 11.15 nur) Zon op: 7.05 uur; onder; 18.36 Maan op: 6.05 uur: onder: 17.27 Hoogwater te Katwijk te 2.45 en 1 uur, laagwater te 10.45 en 23.06 AANVAL OP POLITIE Een groep zwaargewapende mannen heeft za terdagavond bij een aanval op een politiebureau aan de noordelijke rand van Buenos Aires twee politieman nen doodgeschoten. De groep be stond uit circa vijftien personen die vanuit rijdende vrachtauto's het vuur openden. De afgelopen twee maanden zijn by politieke geweld daden in Argentinië bijna zestig do den gevallen. In de stad Rosario is een politiedokter door linkse groe pen, twee mannen en een vrouw voor zijn huis neergeschoten. DEN HAAG (SP, ANP) Vijf bestuursleden van DS'70 hebben van nacht een verklaring naar het hoofdbestuur gestuurd waarin zij meedelen met ingang van vandaag uit het hoofdbestuur te treden. Het zijn prof.dr. A. Heertje uit Naarden, E.A. Jacobsen uit Rotterdam, ds. N.K. v.d. Akker uit Dordrecht, mevr. drs. M. Brouwer-van Wijk, penning- meesteresse uit Sneek en mr. A.P. Mensert Spaanderman. Heertje en de zijnen zeggen in een verklaring: 'Het streven naar een gematigde, modernde hervormingspartij, waar in elementen van zowel liberalisme als socialisme tot een zinvolle syn these worden verbonden, zonder con fessionele binding, en Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 25 maart 1975 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokle zwart maken, bon Invullen, ïn open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. Wie nog geen deel III heeft moet naar het postkantoor Den Haag Alle autobezitters, die nog geen deel HI van het kenteken bewijs in hun bezit hebben, moeten dit straks zelf gaan halen op de post kantoren. Minister Westerterp van verkeer en waterstaat heeft hiertoe besloten om dat de Rijksdienst voor het Wegver keer in Veendam niet in staat blijkt de per 14 april verplichte delen m te versturen. Wanneer men daarvoor op postkantoren terecht kan, wordt nog bekend gemaakt, PTT-ambtenaren zullen dan de gegevens voor het der de deel overnemen uit de delen I en TL Fris met alcohol EDE Om de automobihsteai tege moet te komen, is Riedea-dramken- industrie in Ede met een alcohol houdende frisdrank op de markt ge komen. Het is een cola-tic met rum- smaak. In deze drank is 0,3 pot. al cohol verwerkt. „Met deze drank heb je het gevoel een echte long-drink te gebruiken. Men kan er risicoloos 10 liter van drinken" zo zegt de directie van Rie del, producent van 50 miljoen liter „fris" per jaar. het centrum van het politieke veld van Nederland, reële perspectieven bestaan, kan niet meer in het kader van het huidige DS'70 worden waar- gema akt", aldus de vijf in een ver klaring. Daarmee heeft DS'70 haar politieke geloofwaardigheid verloren". De hoofdbestuursleden zeggen de laatste maanden met groeiende zorg de ontwikkelingen binnen de partij gevolgd te hebben. Het door het vo rige congres aanvaarde strategierap port leek althans de kans te bieden, dat de partij zich op één noemer van politieke inzet zou kunnen ver enigen'. Sindsdien is één element, de socialistische herkomst en oriën tering, door een groep in de partij eenzijdig als dominant naar voren gebracht. 'Helaas heeft de fractie voorzitter geen bereidheid getoond deze ontwikkeling tegen te gaan', al dus de vijf bestuursleden. Deze ont wikkeling heeft volgens hen zowel binnen de fractie als binnen het hoofdbestuur tot onwerkbare ver houdingen geleid. Zie ook pagina 5. Als je wilt weten hoeveel volwassen weggebruikers ons landje telt dan is dat een hele uitzoeken). Gerekend naar leefijd zijn het er 9 miljoen. Maar ga je af op gedrag dan komen de problemen. Moet je nou bijvoorbeeld de mensen die vreselijk kwaad worden als ze een bekeuring Jcrijgen tot de volwassen weggebruikers reke nen? Of niet? Regering wil strengere straffen smokkelaars hard-drugs DEN HAAG (SP) De rege ring wil de maximale gevange nisstraf van vier jaar wegenis smokkel van hand drugs (zo als opium en heroïne) aanzien lijk verhogen. Er wordt gedacht aan een straf van acht a tien Jaar. De kwestie wordt binnen kort in de ministerraad behan deld. De maatregel wordt genomen om de internationale hard drug smokkelsyndicaten, waarvan Nederland steeds meer het mid delpunt wordt, harder aan te pakken. WK Hockey in Koeala Loempoer KOEALA LOEMPOER - Ne derland heeft vanmorgen in Koeala Loempoer de voor* laatste wedstrijd voor groep A van het hockeytoernooi om het wereldkampioenschap tegen Polen met 12 verloren. De ruststand was nog 0—0. In de 49ste minuut gaf Ties Kruize Ne derland uit een strafbal de leiding, vier minuten later maakte Otula- kovski uit een strafcorner gelijk en dezelfde speler bezorgde Polen zes minuten voor tijd, wederom na een strafcorner, de overwinning. Er wa ren ongeveer 800 toeschouwers. In een andere wedstrijd voor groep A won Pakistan met 5—0 van Span je, waardoor Pakistan zeker is van een plaats in de halve finales Ne derland s ondanks het verlies tegen Polen nog niet uitgeschakeld Indien de ploeg van Cees Tania morgen de laatste groepswedstrijd tegen Malei sië wint eindigen Nederland, Span je en Nieuwzeeland gelijk met vijf punten uit vijf wedstrijden op de tweede plaats. Spanje dat het slecht ste doelgemiddelde heeft, valt dan af en Nederland en Nieuwzeeland moeten een beslissingswedstrijd spe len om een plaats in de halve fina les. In groep B won Australië met 3 0 van Argentinië, terwijl India West-Duitsland met 3—1 klopte. De notarissen werken niet mee DEN HAAG (ANP) Sinds enige tyd eisen sommige staten in het Midden-Oosten voor het onderhou den van zabeiyke contacten een ver klaring dat de betrokkene geen Jood is. Die verklaring moet worden afge legd ten overstaan van een notaris. Het hoofdbestuur van de koningiyke notariële broederschap heeft door middel van een rondschryven aan de leden geadviseerd aan zo'n verkla ring niet mee te werken. Het hoofdbestuur is van mening dat dergeiyke verklaringen in stryd zün met de beginselen van openbare orde en goede zeden, omdat met deze ver klaring kenneiyk wordt beoogd dis criminerende maatregelen te tref fen tegen mensen die tot het Joodse ras behoren, wat daaronder dan ook mag worden verstaan. Inzet, zelfvertrouwen en durf. Het waren drie begrippen die het ver schil typeerden tussen Ajax en Feyenoord. In het niet fraaie maar wel boeiende prestige-ge- vecht in het nagenoeg uitverkoch te Olympisch Stadion had Feyen oord van dat alles veel meer. An ders dan Ajax, dat zich voor de rust passief de woede van mana- 18 PAGINA'S ger Hans Kraay op de hals liep te halen, was de Rotterdamse ploeg bereid zich in het „sleutel-duel" voor de volle honderd procent te geven, teneinde niet kansloos te word 3n teruggezet uit de kopgroep van de vaderlandse eredivisie. Feyenoord bovendien, had Willem van Hanegemhet meesterbrein dat directe tegenstander Arie Haan letteriyk en figuurlijk vol komen uit de wedstrijd speelde; Haan sluw wegtrok van de plek ken die hij moest verdedigen en daarvan zelf gebruik maakte door de zo winstgevende treffer te sco ren in de zeventiende minuut. De felste kritiek werd naderhand gespuid door... Arie Haan, die manager Kraay openlijk aanviel en stelde: „Hij er uit, of ik er uit". Zei voorzitter Van Praag: ..Dan Haan maar". Door de 0—1 zege nam Feyenoord de leiding in de eredivisie, als ge volg van een halve misstap van PSV. Bü Haarlem hadden de Eindhovenaren een doelpunt in eigen goal (Jan Fransz nodig) om vlak voor tyd op 1—1 te komen. Goed voor de dag kwam ook An- nemieke Bouma, die tijdens de Europese indoor-atletiekkam- pioenschappen in Kattowice der de werd op het onderdeel hoog springen. Dit en nog veel meer sport op PAGINA 11-17 Linkse groepen zijn in het Por tugese Setubal in zware gevech ten geraakt met de politie, die nu haar taken aan het leger heeft overgedragen. PAGINA 4 De politie. DEN HAAG (ANP) Het promil lage alcohol, onder invloed waarvan minister drs. J. Pronk vorige week woensdagmorgen vroeg met zijn auto onder Elspeet in een sloot belandde, is officieel vastgesteld op 1,41. Daar mee had hij bijna driemaal zoveel alcohol in zijn bloed als wettelijk is toegestaan, namelijk 0,5 promille. Officier van justitie, mr. H. van Buuren in Zwolle heeft dit vanmid dag bekendgemaakt. Gezien dit promillage lijkt de mi nister die vanmorgen vroeg naar de Peruaanse hoofdstad Lima is ver trokken, aan een Justitiële vervolging niet te ontkomen. De minister had vorige week dins dagavond met een aantal topambte naren verjaaaid in hotel De Malle Jan Jan in Vierhouten. Toen ziin amb tenaren om vier uur naar bed gin gen, wilde de minister met alle ge weld in zijn auto wegrijden. Om half vuf reed hy by Elspeet in een sloot waarbij de auto total-loss raakte. De minister had na het ongeluk zelf contact opgenomen met de rijkspoli tie. Al woensdagmiddag daarop was het promillage op het gereohteiyk Laboratorium in Rijswijk bekend, maar de Zwolse officier van justitie heeft met een verklaring willen wachten, tot hij alle gegevens zwart op wit in Zwolle had. Overtredingen van artikel 26 van de Wegenverkeerswet, dat het rijden onder invloed strafbaar stelt, wor den doorgaans gestraft met twee of drie weken gevangenisstraf. Omdat de medische observot.b ««norten nok van invloed zym op de beslissing van de officier van justitie of hij al of et tot vervolging overgaat, is nog niet bekend wat de minister boven het ras behoren, wat daaronder dan ook deze week nadere mededelingen doen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1