Fatach dreigt met nog grotere fellere aanvallen Scandinavië vreest grote van het „rode leger J* Dodental van drama in Tel Aviv steeds hoger "Het gezicht van Hitler-Duitsland" Schrijver Grunfeld onaangenaam verrast GEEN SLECHT FIGUUR PORTUGESE PRIESTERS DOEN MEE AAN DE VERKIEZINGEN Amerikaans duo leidt ijsdansen Nakamoera hertrouwt met z'n eerste vrouw Jonger kiezen in Italië in vogelvlucht in vogelvlucht SATERDAG 8 MAART 1975 I TEL AVIV (AP/Reutor) Hot dodenltal van de Palestijnse commaindonaid op Tel Aviv n de nacht van woensdag op donderdag is gestegen. lm de puinhopen van het Savoy- 10tel aan de zeeboulevard heeft men nog stoffelijke resten van vijf personen gevonden, do gelijk Liggen er nog meetr slachtoffers onder het puin, zo dedlde de politie mede. )nder de nieuw gevonden slachtoffers bevond zich een 15-jarige jongen van Neder- andse afkomst. De anderen waren een Westduitser een man en een vrouw uit Zwitser and en een Somaliër. Jiermee is het aantal doden van de actie gekomen op 18, onder wie zeven van de Pales tijnse terroristen. ex-Nederlandse slachtoffer Is e 15-jarige Loeki Asher Velleman, van de zwaargewonde oud-Am- terdammer Velleman (niet Veldman oals gisteren vermeld) die met zijn in het Savoy-hotel logeerde tij- lens de overval en die al eerder een in verloor in de oktoberoorlog. De ;r Velleman, wiens toestand ern- is maar niet levensgevaarlijk, iagt voortdurend naar zijn zoon. n heeft hem nog niet in kennis rven stellen van het feit, dat deze ongen om het leven is gekomen. De ongen bevond zich bij de tien gij elaars, die de Palestij nen met zich iadden meegenomen naar de kamer bij de tegenaanval van de Israë- Ische militairen werd opgeblazen. De Israëlische radio meldde dat ten heeft kunnen vaststellen dat de ïverval in Libanon is beraamd. El Fatach, de grootste militaire roepering van de Palestijnse be- rijdingsorganisatie PLO, heeft zoals emeld verklaard verantwoordelijk te oor de overval in Tel Aviv. Van Ie zijde van El Fatach werd voorts neegedeeld dat er „nog grotere en„ ellere" overvallen op Israëlisch ge- led zullen volgen. Het besluit om de operaties binnen Israël te intensi veren zou genomen zijn op conferen ties van de leiders van El Fatach die de afgelopen twee weken zijn ge houden. De regering van Libanon heeft intussen voorzorgsmaatrege len getroffen in verband met een mogelijke vergeldingsactie van Is raël. In de vijftien kampen voor Pa lestijnse vluchtelingen in Libanon is de staat van alarm afgekondigd en de belangrijkste bureaus van de PLO zijn ontruimd. De Israëlische regering staat op het ogenblik onder zware druk, on der meer van diverse kranten die ei sen dat er snel maatregelen geno men worden om de gaten in de ver dedigingslinie van het land te dich ten. De kranten vroegen zich af hoe het mogelijk is geweest dat de guer rillastrijders ontsnapt zijn aan de Israëlische radar op een tocht van wel 50 km van het moederschip' naar het strand bij Tel Aviv. Agenten van de Israëlische geheime dienst ondervragen nog steeds de zes bemanningsleden van het moeder schip een zeilschip vam 120 ton dat naar de haven van Haifa in het noorden van Israël is ge sleept. Het zeilschip dat geen naam droeg, werd op ongeveer 70 mijl van de kunst voor een raketboot van de Israëlische marine onderschept. Van diverse kanten in Israël wordt steeds luider om wraak geschreeuwd, maar volgens waarnemers zal de re gering eventuele vergeldingsacties uitstellen tot na X bezoek v. Kissin ger. Premier Rabin heeft onmiddel lijk na de terreurdaad gezegd dat Kissinger's missie niet in gevaar zal worden gebracht door deze en andere Palestijnse terreurdaden. Een groep gepensioneerde opperof- ficieren en de vrouw van oud-mi nister Aharon Jarlv plaatsten een betaalde advertentie in de Israëlische dagbladen waarin zij „contra-terreur" eisten. De regering lijkt echter vastbeslo ten althans voor de duur van Kis singer's bezoek een terughoudend standpunt te handhaven. De Israë lische ambassadeur in Washington, Simha Dinitz, keerde naar Jeruza lem terug om Kissinger's pad te ef fenen en merkte op dat „de rege ring zich niet de weg naar vrede zal laten voorschrijven door de ter roristische toplieden". BRUSSEL (ANP) Blijkens de Jongste statistieken inzake de prijsindexcijfers van de gezins consumptie in de EG slaat Ne derland geen slecht figuur. In de periode januari "74 tot januari van dit jaar zijn dis consumptie prijzen in ons land met 10,5 pot gestegen. Dat was de laagste stij ging in de gemeenschap, op Duitsland na, waar het stijgings percentage op 6,1 lag. De grootste prijsstijgingen heb ben zich voorgedaan in Italië, na melijk 24,1 pet in een jaar tijd. Onmiddellijk na Italië volgt En geland met 19,9 pet. In Bel gië bedroeg de stijging 15,6 pet en dan volgt Frankrijk met een stijging van 14,5 pet. In Denemarken bedroeg de stijging 13,4 pet en In Luxemburg was ze 10,9 pet. Van Ierland zijn geen recente cijfers voorhanden. Van december vorig jaar op Januari van dit Jaar zijn volgens deze EG-statistleken in Neder land de prijzen met 0,5 pet ge stegen. Dat is, over dit tijdvak, het laagste stijgingspercentage in de gehele gemeenschap. Voor de overige landen waren ze als volgt: Engeland 2, 6, Italië, 1, 3 België en Frankrijk beide 1,1, Duitsland 0,9 en Luxemburg 0,6. r STOCKHOLM (UPI) Naar aan leiding van de aanhouding van twee verdachte Japanners in Stockholm zijn in vele Scandinavische steden razzia's gehouden. De twee Japanners werden aan gehouden toen zij foto's maakten van een gebouw van zes verdiepin gen waarin zes ambassades zijn ge vestigd. Het hoofd van de Zweedse veiligheidspolitie, Olie Fraanstet, zei er zeker van te zijn dat het tweetal een terroristische actie beraamde te gen het gebouw. De twee Japanners blijven intus sen zeer zwijgzaam. Zij houden vol gewone toeristen te zijn. Volgens de politie bezaten zij vervalste paspoor ten op naam van Rydji Yonejama en Kazoo Watanola, beiden 25 jaar oud. Zij waren in het bezit van 250 dollar en een volkswagen die zij in Noorwegen hadden gehuurd. Een week gelden waren zij naar Zweden gekomen. Bij hun aanhouding had den zij ook tekeningen van het be wuste gebouw bij zich, terwijl zij er eveneens vele foto's van hadden gemaakt. De politie verdenkt de twee onge wapende mannen er van lid te zijn van of banden te onderhouden met het Japanse "rode leger", een tegen het eind van de jaren zestig opge richte uiterst linkse guerillabewe- ging die verscheidene bloedige aan slagen op haar naam heeft staan. Zo verklaarde zij in 1972 verant woordelijk te zijn voor een bloed bad op de Israëlische luchthaven Terwijl wij in ons land in een miezerig regentje of voorzichtig tasten door de mist tussen winter en zomer hangen en een peerkeer- plaatsje voor onze auto pro beren te vinden, wordt in Oostenrijk genoten van de zon in de sneeuw. Terwijl er geen gebrek aan parkeer ruimte is voor de voertuigen, die daar opgeld doen. ADVERTENTIE J^geen zinloos verbruik van wat de aarde ons biedt, maar redelijk gebruik t niet leven om te verdienen, maar verdienen om te leven; niets ten koste, alles ten dienste van de ander. deze manier van leven helpt een betere samenleving op bouwen. bovendien, met wat we zo besparen kunnen we anderen extra helpen VASTENAKTIE-SAMEN BOUWEN giro 5850 utrecht centr. rabobank eindhqyen. AMSTERDAM De Ame rikaanse auteur (vam Duitse af komst) Frederic Grunfeld keek grteberimildtiag in „De Boekenkast" in Amsterdam even onthutst voor zich uit. Bij de presentatie van de Nederlandse versie van Grunfelds boek The Hitier FiIe (Het gezicht van Hitler-Duitsland) stelde de Nederlandse vertaler M. de Metz de Amerikaan er van in kennis dat de Duitse bewerking die streks op de markt 'verschijnt, de nogal pijn lijke titel „Hitiers Kampf" zal krijgen. Een titel die maar een stapje verwijderd is van „Mein Kampf"Grunfel zei daar op ontdaan: „Dat hoor ik voor het eerst. Een boek met die titel is wel het laatste dat ik wil. Het is "met die rechten in het buiten land altijd een moeilijke zaak. Ik heb geen enkele controle op titel of vertaling". Een naïeve rede nering, want hij had dat immers contractueel kunnen vastleggan. Maar ja, het kwaad schijnt ge schied en Grunfeld, moet nu op de blaren zitten. Jfet gezicht van „Hitter Duits land", waarin meer dan 1000 illu straties (deels in kleuren) zijn op genomen, is niet het zoveelste boek met in woord en beeld een brede schildering van Hitiers gruwelen. Al kon en wilde de auteur daar uiteraard niet omheen. Maar wat hem in de eerste plaats voor ogen stond was een weergaye van de sfeer van die tijd (1918-1945) in Duitsland, het leven van alledag, de propaganda, kunst, film, thea ter enz. Hij poogt eigenlijk over de officiële documenten heen te reiken. Grunfeld, journalist van beroep en schrijver op cultuurhis torisch terrein, heeft vooral veel aandacht besteed aam de wijze waarop de nazi's hebben huisge houden op kunstgebied, „cendat ik van mening ben dat de Duitsers de klappen van- toen nog altijd niet te boven zijn". Het boek bevat een groot aantal foto's dEe nog niet eerder zijn gepubliceerd. Waarom? De Britse historicus prof. Hugh Trevor-Roper (bekend van „De laatste dagen van Hitler"), die een voorwoord voor het boek schreef, ging op de bijeenkomst van gisteren in op de vraag waar om er in de Jaren vijftig nauwe lijks belangstelling was voor lite ratuur over de naziperiode en nu, dertig Jaar na de bevrijding, wel. „Daar zijn twee argumenten voor. Wat men zelf meemaakt ervaart men als een stuk actualiteit »n in dit geval een gruwelijke en niet als geschiedenis. De ge neratie die de oorlog bewust had meegemaakt, wilde er na 1945 niet reel meer van horen. Bij haar deed ach ook een zekere vermoeidheid voor: 12 Jaar had men de naam van Hitier moeten slikken bij ont- oijt, lunch en diner. Maar in de laren zestig kwam er een genera tie op die geen verantwoording droeg vóór en geen directe kennis had van alles wat met de twee de wereldoorlog te maken had. Zij zagen hol als een stuk geschiede nis vol mysterie; het mysterie van Duitslands plotselinge afglij den naar barbaarse toestanden. En dat trok hun belangstelling. Om diezelfde reden zullen wij over tien twintig jaar wellicht ook een golf vain literatuur krijgen over Viet- ,.Het gezicht van Hitler-Duits land" door Frederic Grunfeld Uitgegeven door H. J. W. Bec&t, Amsterdam. Prijs f 49.50. R. PAAUW Een Israëlische veiligheidsofficier bekijkt het ruim van het zeilscheepje, waarmee de Palestijnse terroristen tot voor de kust bij Tel Aviv werden gebracht voor een landing met rub berbootjes. Het scheepje met zes opvarenden was afkomstig uit Libanon. LISSABON Bij de verkiezingen van 12 april in Portugal zullen zeker vier katholieke priesters op de kies lijsten van linkse partijen staan, ondanks een verbod van de bisschop aan priesters om zich kandidaat te stellen of betrokken te raken bij de partijpolitiek. Overigens heeft de communistische partij laten weten dat ze na het bisschoppelijk verbod twee communistische priesters niet Lod waarbij 25 doden vielen. Vorig jaar bezetten drie leden van het ro de leger en de Franse ambassade in Den Haag. In het betrokken gebouw in Stock holm zijn de ambassades van Bang- la Desj, IJsland, Libanon, Somalië, Uruguay en Oostenrijk gevestigd. In de omgeving ligt de Israëlische ambassade. Volgens politiekringen had de vei ligheidspolitie de afgelopen weken verscheidene waarschuwingen ont vangen, dat het rode leger een 'gro te' ambassadebezetting in Zweden beraamt. In Kopenhagen doorzocht de poli tie enige hotels in de binnenstad, op zoek naar verdachte personen. Er werden geen arrestaties verricht. Uit Oslo kwam een bericht dat een buitenlandse ambassadeur een mo gelijk doelwit voor de terroristen zou zijn, maar de plaatselijke poli tie wilde het bericht bevestigen noch tegenspreken. Colorado Springs Na het afwer ken van de verplichte onderdelen heeft het Amerikaanse duo Coleen O'Connor/Jim Millns de leiding bij het ijsdans. De tweede plaats is in handen van Irina Mofssejeva en An- drej Minenkov, die de Russische kleuren moeten hoog houden, nu de vijfvoudige wereldkampioenen Ljoedmilla Pakhomova en Aleksan- der Grosjkov het hebben moeten la ten afweten wegens ziekte. Derde is ook een Russisch koppel: Natalia Li- nitsjoek en Gennadi Karposonov. Microkorfbal Allen Weerbaar heeft zich gisteravond in sporthal Zuid te Amsterdam geplaatst voor de beslissende wedstrijd om het kam pioenschap v. Nederland microkorf bal tegen Ons Eibernest. Allen Weer baar won met 13—10 van Blauw Wit. TAIPEH (UPI) De Japanse militair Lee Koeang-Hoeei Nakamoera, die 31 jaar lang in de Indonesische oerwouden wachtte op het einde van de Tweede Wereldoorlog, is met zijn vroegere vrouw hertrouwd. Hij gaf haar tweede echtgenoot 6.250 gulden en een buffel als schadevergoeding. Nakamoera werd in januari gevonden in een hut op het In donesische eiland Morotai. Hij had nooit vernomen van de Japanse overgave. Toen hij naar Taiwan terugkeerde, waar hij geboren was, ontdekte hij dat zijn vrouw hertrouwd was 10 jaar nadat hij als vermist was opgegeven. De rechtbank verklaarde het tweede huwelijk van zijn vrouw ongeldig, maar Nakamoera was boos omdat zij niet op hem gewacht had! Volgens de kranten op Taiwan haalde zijn zoon, die kort nadat Nakamoera in het Japanse leger was opgenomen, ge boren werd. zijn vader over te hertrouwen met zijn moeder. Het echtpaar trok naar een nieuw huis in een dorp aan de oostkust dat Nakamoera bouwde met het geld van de achter stallige soldij en giften van het publiek. op de kieslijst heeft gezet. Van de vier priesters staan er twee kandi daat voor de MDP, de pro-commu nistisch geörienteerde Portugese de mocratische beweging, één voor de socialistische partij en een voor het Sooi&iistisch volksfront een afschei ding van de socialistische partij. De kerk heeft nog geen sancties opgelegd aan het viertal. De conser vatieve hiërarchie zou aarzelen met disciplinaire maatregelen uit vrees in moeilijkheden verzeild te raken in deze verkiezingsstrijd. ROME (AP) —De Italiaanse Ka mer van Afgevaardigden heeft de laatste goedkeuring gehecht aan 'n wetsontwerp waarbij burgers mo gen gaan stemmen als zij 18 jaar zijn geworden. Tot nu toe was dit 21 jaar. Dit betekent dat er een drie mil joen lüouwe kiezers bij zuilen ko men, maar of die al kunnen deelne men aan de komende verkiezingen in juni is nog onzeker. Oorzaak daarvan: stakingen en bureaucratie. Alle partijen waren voor de nieuwe wet geweest maar toen het op geheim stemmen erover aanTcwam bleek dat van de 448 gedeputeerden er 82 tegen waren ge weest. Het lag voor de hand, dat de vijf Duitse terorristen die door de chan tage met Lorenz vrijgelaten moesten worden, wel ergens in het Midden- Oosten onderdak zouden zoeken Toch reageerden Libië, Syrië en Li banon negatief op het verzoek om toelating, maar de "democratische volksrepubliek" Jemen dacht er anders over. Het gaat hier om Zuid- Jemen, ter onderscheiding van Noord-Jemen, dat al sinds 1918 on afhankelijk is. Zuid-Jemen is de vroegere Britse kroonkolonie Aden en werd in 1967 zelfstandig. Be rucht is de Jemenietische burgeroor log ln de jaren-'60, die begon met 'n aanslag op de Imam en zich ontpop te als een strijd tussen royalisten en republikeinen, die zeker aan hon derdduizend mensen het leven kost te. Uit die jaren dateert ook de gro te vergissing van president Nasser, die zich en zijn doodarme Egypti sche land de weelde dacht te kun nen veroorloven een leger van tien duizenden soldaten naar het strijd toneel te sturen, waar ze met gifgas tegen de weerloze bevolking tekeer gingen. Thans is de toestand zo, dat Noord-Jemen sinds de zomer van vorig jaar onder bestuur staat van een militaire junta, die, onder lei ding van Ibrahim Mohammed al Hamadi, redelijke betrekkingen met Saoedi-Arabië onderhoudt. Zuid-Je men (Aden) staat onder de dicta tuur van Salem All Roebaji, die de krachtige steun geniet van de Sow- jet-Unie. Ook hier dus een land, dat, evenals Duitsland, Korea en Viet nam, opgedeeld is in een communis tisch en een niet-communistisch gebied. Met de hulp van het Krem lin is Zuid-Jemen er op uit Koning Feisal van Saoedi-Arabië van de troon te verdrijven, hetgeen voor de i een ze vorst voldoende reden is zeer duidelijke afkeer van het com munisme te doen blijken. Maar Fei sal zit met de moeilijkheid, dat een half miljoen Jemenieten als gastar beiders in zijn land te werk is ge steld, zodat door Moskou opgeleide saboteurs en terroristen gemakkelijk kunnen binnensluipen. Verder richt de ondermijnende activiteit van Zuid-Jemen zich tegen sultan Ka- boes ben Said van Oman aan de Per zische Golf, die, in de provincie Dho- far, heel wat te stellen heeft met vooral door China en Albanië ge steunde rebellen. En dan geeft Zuid- Jemen ook steun aan de guerrilla beweging in Eritrea- (Ethiopië), ter wijl het land bovendien bevriend is met het linkse Volksfront voor de bevrijding van Palestina onder lei ding van Habbasj. Uit het voorgaan de blijkt reeds, dat Jemen strate gisch een belangrijk gebied is, het geen zowel voor de (noordelijke) republiek van Sana'a geldt als voor communistisch Zuid-Jemen. Beide staten liggen aan de Straat van Bab el Mandeb, die de verbinding vormt tussen de Rode Zee en de Golf van Aden (overgaand in de Indische Oceaan). Ofschoon Noord-Jemen zes miljoen inwoners telt en Zuid- Jemen slechts anderhalf, Is de com munistische uitstraling van het zui den tengevolge van de activiteiten van zijn regering bijzonder sterk. Zuid-Jemen is dan ook wel eens 't Cuba van de Rode Zee" genoemd. Intussen schijnt ook het Egypte van Sadat nog steeds belangstelling voor het Jemenietisch gebied te hebben en er een marinebasis te willen ves tigen. Er is dus van alle kanten in teresse voor de beide Jemens, die, wegens de armoede aan grondstof fen en de "rijkdom" aan woestijnen en kale rotsen, hun betekenis voor namelijk ontlenen aan hun strategi sche ligging. Het bestaan van een "springplank voor revolutie' als Zuid-Jemen is voor 'de staten in zijn omgeving verre van aangenaam. In - Saoedi-Arabië herinnert men zich nog maar al te goed, dat de communisten zich ten tijde van de burgeroorlog niet ont zagen tachtig sjeiks uit het noorden naar een "vredesbijeenkomst" in Beihan te lokken, waar ze met ma chinegeweren werden neergemaaid. Bovendien zendt Zuid-Jemen be roepsmoordenaars op pad om leden van sjeik-families neer te schieten., Met het noorden bestaat vooralsnog een bevredigende relatie, al is de vraag of het de junta niet vooral om de financiële steun van Saoedi-Ara bië begonnen is. De militairen willen samensmelting met het Zuiden, maar dat is in strijd met de bedoe lingen van Koning Feisal. Sommige berichten spreken van toenemende invloed van Zuid- in Noord-Jemen, een ontwikkeling die niet alleen voor Saoedi-Arabië verontrustend is, maar ook Westerse aandacht verdient. Het klinkt op het eerste gezicht wat vreemd als een blad als de "Frank furter Allgemeine Zeitung" schrijft, dat "wat er in de bergen van Jemen gebeurt, van betekenis is voor de energievoorziening van de Westelijke wereld", maar het is wel juist, al ont gaat dat sommigen in hun korzich- tigheid. Daarbij komt trouwens, dat de Sowjet-Unie haar invloed nog verder vergroot ln Somalië, de "hoorn van Afrika", aan de andere zijde van de Golf van Aden gelegen. Dat Somalië begint hoe langer hoe meer een satelliet van het Kremlin te worden. Zo bracht admiraal Gorsjkow, bevelhebber van de Sowjetrussische vloot, eind vorig jaar 'n vijfdaags bezoek aan Mogadisjoe, na eerst in Aden te hebben vetoefd. Duitdelijk streeft het Kremlin er naar, in ruil voor het afschrijven van Somalië's schulden, havenfaciliteiten te ver krijgen. Samen vormen Aden (Zuid- Jemen) en Somalië een positie van groot belang voor de rode vloot in de Indische Oceaan. Eerder waren maarschalk Gretsjko (in februari 1972) en president Podgorni (juli 1974) al eens op bezoek in Somalië geweest. Het Westen is niet onschul dig aan deze ontwikkeling: in het be gin van de Jaren-'60 weigerde het Somalië wapens te leveren, waarop dit land zich tot de Sowjet-Unie wendde. Nu beschikt het over een door de Russen goed geoefend leger van 17.000 man, voorzien van moder ne wapens, zowel tanks als vliegtui gen. Ook voor Israël is de situatie aan de Rode Zee van enorme beteke nis. De Sinaï wordt immers ter lin kerzijde begrensd door de Golf van Suez, ter rechter zijde door de Golf van Akaba, die via de Straat van Ti ran met de Rode Zee verbonden is. Zelfs als Israëlische schepen uit de haven Eilat zonder belemmering in de Rode Zee komen kunnen, rest nog de uitgang van de Rode Zee, de Straat van Bab el Mandeb, die de verbinding vormt met de olieleveran ciers in de Perzische Golf. Het klinkt wat paradoxaal, maar een feit is, dat de situatie in (Noord- en Zuid-) Je men en Somalië zowel voor Israël als voor Saoedi-Arabië van levensbelang

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9