De Brauw ook uit bestuur „DE BROODMARKT IS ERNSTIG ZIEK" Buitenom Binnendoor Hoge bloeddruk: omvangrijk probleem 'Verzoek' van PanAm vergroot problemen van burgerluchtvaart ZATERDAG 8 MAART 1975 ROTTERDAM Hoge bloeddruk Is een omvangrijk en onopgelost volksgezondheidsprobleem in alle ontwikkelde landen. Vele mensen lijden eraan zonder dit te weten. Het kan de gezondheid ernstig schaden ook als de bloeddruk slechts licht is verhoogd. Dit stelde de Amerikaanse arts prof. J. Stamler gistermiddag in Botterdam bij de opening van een tweedaags symposium over de geva ren van hoge bloeddruk. Prof. Stam ler fundeerde zijn stelling op een groot aantal in de Verenigde Staten uitgevoerde onderzoeken die tien of meer jaar hebben gevergd en waar- bU groepen menisen al die tijd wa ren "vervolgd". Uit zijn statistieken jjleek dat ook de zogenaamde milde i hoge bloeddruk al tot aanzienlijk hogere gezondheidsrisi co's kunnen leiden, met name blijkt de te hoge bloeddruk de voorbode te zijn van hartinfarcten en/of her senbloedingen maar ook afwijkingen aan de nieren kunnen door te hoge bloeddruk worden veroorzaakt. Sa men met bijvoorbeeld sigaretten ro ken en een te hoog cholesterolge halte in het bloed, betekent te hoge bloeddruk een extra dreiging om 'n hartinfarct te krijgen. Uit de statistieken van prof. Stam ler bleek ook dat goede controle op de behandeling de te hoge bloeddruk van de patiënten omlaag kan bren gen en kan houden. Die behandeling bestaat uit dieetvoorschriften, leef regels en medicijnen. "Ik ben niet van mening dat te hoge bloeddruk een volledig miskend gevaar is, maar wel geloof ik dat er veel meer aan de juiste behandeling van deze ernstige afwijking zou kunnen worden gedaan". Dit zei de Groningse hartspecia list prof. dr.. J. Nieveen vanmorgen op de tweede dag van het sympo sium over de gevolgen van te hoge bloeddruk. Volgens prof. Nieveen blijkt onge veer tien procent van de bevolking van de westerse landen aan hoge bloeddruk te lijden. Hoge bloeddruk blijkt ook een ziekte te zijn, die voor namelijk mensen van middelbare leeftijd en ouderen treft. Het "fun dament" ervan kan echter al op jonge leeftijd worden gelegd. Volgens prof. Nieveen is het het overwegen waand onderzoekcentra of consultatiebureaus te stichten waar de bevolking regelmatig op verhoogde bloeddruk kan worden ge controleerd. De Leidse hartspecialist prof. dr. A. C. Arntzenius deelde op deze bij eenkomst in Rotterdam onder meer mee, dat bij een experimenteel on derzoek naar de risico-factoren voor een hart-infarct, het zogenaamde copih-onderzoek (consultatie bu reau project hartziekten) bij 5.2 procent van de mannen en 4.5 pro cent van de vrouwen in de leeftijd van 40 tot 50 Jaar een verhoogde bloeddruk is gevonden, die tevoren onbekend was. Verder zei prof. Arntzenius dat er geen kritieke bloeddrukwaarde be staat, waar beneden men "veilig" is en waarboven men risico loopt. Het risico loopt gelijkmatig op met de stijging van de bloeddruk. Behandeling van te hoge bloed druk is echter niet zo eenvoudig, zo tneeridep rof. Arntzenius. Hij merkte op dat mensen met verhoogde bloeddruk zich vaak gezond voelen, gezonder dan wanneer zij eenmaal worden behandeld. Vrij veel artsen staan sceptisch tegenover de preven tieve kracht van de behandeling. Behandeling vereist verder een blij vende controle en in universitaire centra heeft men vaak meer belang stelling voor zeldzame vormen van te hoge bloeddruk dan voor het "ge wone werk". Geen voorzitter DS'70 meer DEN HAAG (Sp.) De DS'70-partijvoorzitteir, mr. M. L. de Brauw is niet alleen van plan om uit de Tweede Ka mer te verdwijnen, hij heeft ook in een gisteravond bespro ken brief aan het hoofdbestuur bedankt voor het partij voorzitterschap. Mr. De Brauw is van plan om vermoe delijk als eerste de komende week of kort erna uit de Tweede Kamer te verdwijnen. .Het gebeurde Is door vroegtijdige publikaties in een zodanige stroom versnelling gekomen, dat het onom keerbaar is geworden. Ik moet u dan Ook tot mijn spijt in kennis stellen van mijn besluit mijn functie als partyvoorzitter neer te leggen", schryft De Brauw aan het hoofdbe stuur. Hy verwyt Drees ca. Nieuw- Lin lesmethoden om de eigen wil door te dryven tegen de gebruikeiyke be sluitvorming van het hoofdbestuur. Volgens De Brauw zitten Drees en de zijnen al sinds begin januari „op Sterke afname diefstal van bromfietsen DEN HAAG Het aantal brom fietsdiefstallen in ons land is sterk af eenomen door de invoering van de hclmplicht. In sommige plaatsen is do daling meer dan vijftig procent. Politiewoordvoerders verwachten dat het aantal nog meer zal dalen als de qontrole op het dragen van een helm scherper wordt. Dieven gaan niet zo gemakkelijk met een helm onder de arm op stap. Als ze zonder helm ryden lo ze een forse kans dat wij ze pakken, aldus een woordvoerder van de politie. een heilloos pad". De Brauw echryft: „Er zyn grenzen aan Iemands zelf respect. Ik ben niet bereid een voor zittersfunctie te bekleden van een in zichzelf gespleten party, die ge doemd is in dorpspolitieke rellen te vervallen". Mr. De Brauw verklaarde desge vraagd dart, hy op het ogenblik wei nig heil ziet in de oprichting van weer een nieuwe party. „Het is beter om met gespreksgroepen te werken tot aan de volgende verkiezingen". En wat cynisch „Het functio neren in het parlement was niet een van mijn meest glorieuze bezighe den". De Brauw heeft nog geen nieu we funotie aanvaard. Geen gewesten DEN HAAG De voorlopige we tenschappelijke raad voor het rege ringsbeleid heeft in een rapport over de bestuurlijke indeling van ons land de gewestvorming afgewezen. De raad prefereert een herverdeling van taken tussen gemeenten en provincies. Dit meldt De Onderneming, het blad vaaa 't Verbond van Nederlandse Ondernemingen. De provincies, die nu hoofdzakelijk een toezichthouden de taak hebben, zouden in de ziens wijze van de raad een belangrijker bestuurslaag moeten gaan vormen. Bovendien zou het aantal provincies moeten worden uitgebreid tot 20 25. Chung Mon, de 54-jarige Chinese zakenman, restau ranthouder en nachtclubeige naar die afgelopen maandag in Amsterdam op straat werd vermoord is gisteren onder enorme belangstelling begra ven. Een stoet van 35 zwarte limousines en zeker veertig taxi's volgde de lijkauto. Drie auto's waren nodig om de bloemstukken te vervoeren. Chung Mon was onder de in Nederland wonende Chine zen een zeer vooraanstaande figuur. Mogelijk is Chung be trokken geweest bij de han del in verdovende middelen en de politie houdt er dan ook ernstig rekening mee dat hier de sleutel tot de moord verscholen ligt. Bewezen is er echter nog niets. Bankoverval ROTTERDAM (ANP) Drie ge wapende mannen hebben gister avond een overval gepleegd op een filiaal van de Amrobank aan de Tweede Hogenbanweg in Rotterdam - Overschie. De drie bankrovers vluchtten met een Fiat 124. De buit van de overvallers bedroeg 25 a 30 duizend gulden. Tijdens de overval op het bank kantoor, waar op dat moment 15 klanten aanwezig waren, is door de overvallers buiten eenmaal gescho ten. Er werd echter niemand gewond. DEN HAAG Het wordt tijd dat de Europese luchtvaartmaatschap pijen gezamenlijk een vuist maken tegen de Amerikaanse luchtvaart maatschappij PanAm. Deze maat schappij wil haar diensten derma te uitbreiden terwijl men eist dat de Europese maatschappijen dras tisch inkrimpen dat de wereld luchtvaart nog verder in de versuk keling dreigt te geraken. Zoals bekend heeft PanAm van de ruim honderd internationale lijn- diensbmaatechappyen de hardste klappen gekregen van de teruggang in de groei van het luchtvervoer in de wereld. De situatie bij PanAm (en is dermate ernstig dat men met voorstellen op tafel kwam die diep insneden op de andere met name Europese lymdienstmaat- schappijen. PanAm wilde in düt kader de versohrükkeiyke concurrentieslag op de transatlantische route aan pakken. Het was twijfelachtig of PanAm zelf ook het mes zou zetten In haar eigen pakket transatlantische vluchten. Die twijfel was gerecht vaardigd. De Amerikaanse maat schappij heeft nu een bijzonder dringend verzoek ingediend bij de Amerikaanse raad voor de burger luchtvaart om het aantal vluchten op de transatlantische route dras tisch te mogen uitbreiden. PanAm verwacht dat met de winst van deze nieuwe lijnen (ge schat op 22.5 miljoen gulden per jaar) een deel van haar financiële problemen zal worden opgelost. Dat er dan een nog moordender concur rentieslag op de transatlantische route zal ontstaan waardoor nog meer (Europese) lijndienstmaat schappijen in zeer grote moeilijk heden komen zal PanAm waar schijnlijk een zorg zijn. Welnu, als PanAm geen bezorgdheid kent voor de collega's dan kan men moeilijk verwachten dat diezelfde collega maatschappijen nog begrip kunnen opbrengen voor de problemen van PanAm. Wil Winter van de Voedingsbond NKV: Door Joop Maait LEIDEN Per 1 juli van dit jaar Eal er een aanzienlijke sanering plaatsvinden in het bakkersbedrijf. Plannen voor bedrijfssluitingen of andere ingrijpende reorganisaties in de broodwereld blijven tot die da tum in de ijskast. Maar dat de sane ring door zal gaan, is zeker. En ook dat er een aantal ontslagen zal val len, onder de 15.000 personeelsleden die in die sector werken. Die ontslagen zouden waarschijn lijk al gevallen zijn, als overheid en bedrijfsleven niet zouden hebben afgesproken om de sanering van de broodindustrie op te schorten tot 1 ju li. Die afspraak is gemaakt in de Lan delijke Structuurcommissie voor het ADVERTENTIE een miljoen gulden aan prijzen Zelfreinigende grills van Moulinex. •Ike week te winnen in onze puzzeiaktie Bakkersbedrijf, waarin naast verte genwoordigers van werkgevers en voedingsbonden ook afgevaardig den zitten van de miinisteries van Economische Zaken en Sociale Za ken. In de commissie zal besloten moeten worden hoe de overcapaciteit van 20 procent, die op het ogenblik in de broodsector bestaat, weggewerkt kan worden. Of de sanering van het bakkersbe drijf ook gevolgen zal hebben voor de LeddSe Brood Fabrieken (LBF) en de Juweelbakkery. kaai nog niet met zekerheid worden vastgesteld. Zeer waarschijnlijk is echter dat ook voor die bedrijven reorganisatieplannen klaarliggen. „De broodmarkt is ernstig ziek", zegt Wil Winter, voorzitter van de vakgroep brood en banket van de Voedingsbond NKV, „en een ingrij pen oiperatie is hard nodig om die zaak weer gezond te maken". De ziekteverschijnselen van de broodin dustrie begonnen zich overigens al in 1970 af te tekenen. Onder druk van een moordende concurrentie ging een groot aantal bakkersbedrijven toen over tot sluiting of reorganisatie. De grote concurrentie tussen de broodproducenten hing en hangt vol gens de heer Winter samen met de snelle groei van de industriële bak kerij, die na de oorlog op gang kwam. Ieder voor zich breidden de broodfa brieken hun produktie uit, zodat er een aanzienlijke overcapaciteit ont stond. De broodconsumptie steeg minder snel dan de produktiecapaci- teit. Door middel van een ware prij zenslag probeerden de broodfabrieken toch hun omzet te vergroten. Om- zetvergroting voor de één betekende echter verlies voor de ander. Veel bak kerijen konden het niet meer bol werken. Een groot deel van de markt kwam in handen van drie grote con cerns: Koninklijke Scholten Honig (Juweelbakkery en). Wessanen (Bums) en Meneba (King Corn). Deze ondernemingen beschikken be halve over broodfabrieken ook over een aantal meelfabrieken. Concurrentie tussen de grote con cerns draagt echter bij tot de over capaciteit, zodat volgens de heer Win ter op het ogenblik alle drie de con cerns, wat de bakkerij betreft, in de rode cijfers zitten. Om een eind te maken aan de „koude" sanering, die al een aantal jaren in de broodsector gaande is, werd de Landeiyke Structuurcommis sie voor het Bakkersbedrijf inge steld. Tijdens het overleg in de com missie bleek dat er nog een verdere sanering nodiig is. "Ook daaiby zul len ontslagen vallen'', aldus de heer Winter, "maar nu is er in ieder ge val de mogehjkheid om het saneringsproces te regelen. We kun nen nu meebeslissen over de vraag waar, wanneer en onder welke voor waarden er ontslagen zullen vallen". In het overleg binnen de struc tuurcommissie kunnen de werkgevers de komende maanden hun overtollige produktiecapaciteit „inleveren". Na dat bekeken is waar en op welke ma nier de sanering moet plaatsvinden, wordt in totaal twintig procent van de huidige productiecapaciteit uit gekocht. De broodbedrijven krijgen een vergoeding voor hun ingelever de machines uit 'n fonds, dat door fi nanciële bijdragen van overheid en bedrijfsleven gesticht zal worden. Ook de afvloeiingsregelingen worden uit deze pot betaald. Wil Winter is dan ook van mening dat de werkgevers zich echt wel aan deinde structuurcommissie gemaak te afspraken zuil enhouden. „Het Is voor de werkgevers niet onaantrek- keiyk dat de overheid de sanering me de financiert, aldus de bonds bestuur der, „dat biedt hen de mogelijk heid om te reorganiseren, zonder dat dat henzelf al te veel kost". Hij wijst er echter op, dat de ko mende sanering niet alleen beperkt moet blijven tot het afromen van de overcapaciteit, maar dat er ook voor gezorgd moet worden dat er straks niet opnieuw overcapaciteit ont staat. Waardoor de situatie over een paar Jaar weer hetzelfde zou kunnen zijn. Want dat is in pricnipe mogelijk in het systeem van de ondernemingsge wijze produktie. „En dat systeem is in Nederland nog altijd een heilige koe", aldus de heer Winter, ,maar zoals nu de bakkerywereld gesaneerd wordt, zo zou het hele land eens be ken moeten worden. Want hieruit blijkt weer eens, dat de werknemers afhankelijk zijn van de beslissingen die in de achterkamers van de werk gevers genomen worden". „Maar", zegt Wil Winter, „met de ze constatering zyn de komende Slachtoffers niet geholpen. En daar om moeten we toch in eerste instantie hen helpen en begeleiden. Want an ders zouden de verkeerde mensen de klappen van dit economisch systeem moeten opvangen". Culinair (1) Door een aangename samenloop van omstandigheden bracht ik driemaal in de nu bijna afgelopen week een bezoek aan comfortabele inrichtingen voor culinair genet. By het meest aangename van het drietal kreeg ik en trou wens iedereen een snel smel tend pepermuntje in de hand ge drukt, hetgeen gepaard ging met een kort knikje naar buiten, waar in het schemerduister nog Juist die blikken bekleding van het par keerterrein zichtbaar was. Dat pepermuntje pleiegt sdhieiyk in de mondholte te verdwymen. Dat is eigeOlyk onverstandig, want elke polita'e-agent die na tienen een aaitomobilftst met zyn metaliig- frisse pepermuntsmaak achter het Stuur aantreft zou spoorslags de grootst mogelijke activiteit aan de dag moeten leggen. Immers dan gaat het ofwel om een gevaariyke maniak die op zotn gevorderd uur op iets heel anders zou behoren te zuigen, ofwel het is lemend die te veel gegeten en gedronken heeft. Een fatsoemiyk mens ruikt niet naar pepermunt na tien uur Is avonds. Culinair (2) Wte „Down en Out" heeft ge lezen, waarin George Orwell zyn belevenissen verhaalt als borde wasser iln een exclusief Parijs ho tel, weet dat er in restaurants een veelstemmig lied van schyn en wezen wordt gezongen. In proza vertaalt heet dat: „je moet nooit in de keuken 'kijken". Er is een heel speciale manier om zoln rode of groene doorzichtige kers boven op die chipolata-puddiing te ver ankeren: er komen een wijsvinger en een tong aan te pas. Niet elke biefstuk die van de schaal valt. verdwynt in de vuilnisbak en de ene kok die de roeriepel niet in de soep teruglegde, nadat hy de smaak heeft geproefd, heeft zich reeds lang ondier doktersbehande ling moeten 6tellen. Culinair (3) Het is overigens vreemd dat er een wetmatigheid valt te consta teren: hoe sjieker het restaurant, hote meer je je afvraagt, hoe het in de keuken toegaat. In de snackbar of het quicklunch-res taurant geef Je je onbekommerd over aan het voederproces. Je weet dat de fricandellen en de béar- nafise-saus rechtstreeks uit de computer komen, dus als er een hard stukje in de bamdbal zit, kan het hoogstens een foutje van de programmeur zyn en nooit een stukje vulling uit de kies van de kok. De snackbar is als die repro ductie van het schilderij. Wie zo'n repraduktie omdraait ziet het maagdtelijke papier. Het niet cu linaire weldaden uitgeruste res taurant is daarenltiegen als de Rembrandt zelf: zinnevreugde van de grootste orde, maar wie het doek keert, ziet de grauwe wan orde vam linnen dat geleden heeft. Dagvaarding Mevrouw Therese SchyffeQien— Mi'edema uit Leiden reageert op myn rubriek van dfe vorige week met de volgende dagvaarding: .Naar aanleiding van „Buiten om" van zaterdag j!. door Han Mulder meen ik m.b.t. <ïe inhoud en strekking van „Verbod 1. 2. 3" te moeten stellen: dat uit niets blijkt dat het Bestuur van het Cultureel Cen trum in Maastricht een contra dictio in terminis is; dat. indien daarvan wel sprake zou zyn, zy dan tegen „godslaster- lyke scènes en ruwe taal", hoeda nigheden die dus nliet getuigen van culturele waarde, maar eerder van decadentie, verval, geen be zwaar zou hebben gemaakt; overi gens zy vermeld dat godslaster in strijd is met de goede zeden en derhalve by de wet te verboden: dat datgene dat normaliter als kwetsend moet worden be schouwd (in casu het toneelstuk „Autokerkhof" van Arrabal) niet van hoedanigheid verandert, zelfs niet wanneer dat „in een zaal en tegen betaling" of ondier welke omstandigheden of voorwaarden dan ook. wordt gepresenteerd: dait een processie geen demon stratieve optocht is; was zy dat wel. dan zon zij in een deel van ons land niet verboden zyn: dat de rechters van het West- duitse Constitutionele Hof (geen hooggeleerde heren, maar op eniigerleiwyze hoogachtbare da mes en heren), inderdaad zoals gesteld onafhankelijk behoren te zyn: dat uit niets is gebleken dat dit. zoals ten onrechte in „Bui tenom" wordt gesuggereerd, niet het geval zou zyn geweest by de toetsing van het nieuwe abortus- model van de SPD/PDP-coalitie: indien diat wel het geval zou zyn geweest dan had de uitspraak wellicht anders geluid: dat abortus niets te maken heeft met pditiek; dait zy de laaste Jaren wel ten onrechte in het politieke vlak te getrokken: dat de toetsing van een onaf hankelijk Constitutioneel Hof aan de Duitse grondwet waarby ondanks de aanwezige parlemen taire meerderheid afwijzend werd beslist van het „op het in de grondwet vastgestelde recht op leven en integriteit" daarvan een bewys levert; cüat de Bondsrepubliek met haar dramatische voor-verleden zaken die met leven of met-leven te maken hebben terecht met de grootst mogelijke waarborgen om ringt". Dagvaarding (2) Had verdachte oog iets op te mer ken? Ben paar zaken edelachtbare: da't hy het stuk van Arrabal niet kenit, kennelijk in tegenstel ling tot mevrouw Schyffeüen, ge tuige haar niet mis te kwalificaties; dat hy aanneemt dat Schyffelen veel werk van Shakes peare, Boccaccio, de schrijvers van het Oude Testament, Zclla, Von del, Brecht, Rabelais, Vofllbadre, Terentius en Bredero aan de ver getelheid zou wOen zien prysge- dat dit weik dimmers veel „gods- Laeterlfljke scènes en ruwe taal" bevalt en derhalve „niet getuigt van culturele waarde, maar eerder van decadentie en verval": dat de al of ndet aanwezigheid van culturele waarde in toneel stukken overigens in de gewraakte stukjes niet aan de orde was ge- dtteft'd; dat de schryver stelde dat vol wassen mensen zelf moeten kun nen oordalen door welke zinnen en door welke taal zy geërgerd wen sen te worden; dat goede zeden geen vast ge- gewen is, maar vlottend, derhalve onderworpen aan interpretatie; dat men Limburg ernstig dis crimineert door te menen dat de mensen daar zelf niet tot derge lijke interpretatie in staat zyn en zulks moet worden overgelaten aan het Bestuur van het Cultu reel Centrum; diat niet „Het bestuur van het cultureel centrum in Maastricht" een contradictio in terminis is. maar „het cultureel centrum in Maastricht"; dat in tegenstelling tot wat mievrouw Schyffelen zegt, niet te gesuggereerd dat de rechtere van hiet constitutionele hof niet on afhankelijk zoudlen zyn opgetre den; dat er wel is gewezen op het gevaar dat onafhankeiyk bedbefode rechters beslissingen moeten ne men over politiek zwaar geladen zaken; dat dit tot „politieke benoe mingen" kan leiden" dat het in dit verband interes sant is om kennis te nemen van de politieke verwikkelingen die aan benoemingen in het Ameri kaanse Federale Opperste ge rechtshof voorafgaan; dat de Nederlandse wetgever het toetsimgsrecht van formed wetten door de rechter m de Grondwet heeft afgewezen; diait alleen het parlement wet ten kan laten vervallen of wyzl- gen; dat mevrouw Schyffelen by haar verrassende constatering dat .Abortus niets te maken heeft met politiek" minstens haar definitie van „politiek" had moeten voe gen; dat mevrouw SchyffeHen voor haar mening dat abortus niets met politiek heeft te maken, aanvoert dat het Duitse Hof er een uitspraak over heeft gedaan, hetgeen een cirkelredenering is; dat als het „lm de grondwet vastgelegde recht op leven en in tegriteit" het criterium te, waar om abortus buiten de politiek moet warden gehouden, dat ook geüdt voor volksgezondheid, oorlog en vrede, werkloosheid', schone lucht, ontwikkelingshulp, omdat het hier immers evenzeer om recht op teven en integriteit gaat; dat schryver mét mevrouw Schyffelen alleszins verheugd is dat de Bondsrepubliek met haar dramatische voor-verleden zaken die met leven of mtet-leven te ma ken hebben 'terecht met de grootst mogelijke waarborgen omringt: dat hij constateert dat mevrouw SchyffeQien in grammaticaal op zicht een zekere expansie van het vrouwelyke zelfstandig naam woord nastreeft door te spreken van „het Bestuur van het Cultu reel Centrum, zy" en van .Abor tus, zy"; dat het hier om respectievelijk een onzijdig en een mannelyk woord gaat; dat haar die expansie in het Jaar van de Vrouw gaarne ver geven is. Voltaire Laten we luchtigjes eindigen met een citaat uit een pas ver schenen vertaling van Voltaire's venrukkelyke Dictlannaare Philo- sophique („Filosofisch woorden boekje", uitgave Arbeiderspers) „Ieder mens wordt geboren met een vrij krachtige neiging tot overheersing, rijkdom en genietin gen, en met een grote voorliefde voor luiheid. Bygevolg zou ieder mens het geld en de vrouwen of de dochters van de anderen willen hebben, hun meester zyn, hen onderwerpen aan al zyn grillen, en niets doen, of tenminste niets anders dan heel prettige dingen doen. U ziet wea dat het met die mooie trekjes al even onmogelijk is dat de mensen gelijk zyn, als dat twee predikanten of hooglera ren in de theologie geen afgun stige gevoelens ten opzichte van elkaar zouden koesteren". Daar staat dat boekje vol van. Leden van het Cultureel Centrum in Maastricht moesten maar eens trachten, het Limburg binnen te smokkelen. HAN MULDER

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7