Optische glasdraden uit oventje tijdens Apollo-Sojoez-vlueht CtCllScllcip lil de kou: vreemde gemeenschap in barre wereld van het Zuidpoolgebied In de ruimte kunnen veel dingen stukken beter >AG 8 MAART 1075 De vijf bemanningsleden (drie Amerikanen en twee Russen) van de gezamenlijke Apol- lo-Sojoez-ruimtevlucht die voor juli a.s. op het programma staat, zal een.belangrijk in- dustrieel experiment uitvoeren: optische glasdraden vervaardigen in een speciaal daar- voor in een baan om de aarde te brengen elektrisch fornuisje. Zo op het eerste gezicht lijkt het wat onnozel, om in de ruimte zaken te gaan fabriceren, die men op aarde allang produceert, maar het gaat hier inderdaad om een uitermate nuttige proef, overigens een van de vele die de ruimtevaarders in hun gekoppelde capsules bezig zullen houden. Wetenschap technologie door P. Bok Optische glasdraden worden Telerlei doeleinden op aarde I digd. Zij worden b.v. gebundeld tot een buigzame kabel. Aangezien de draden het licht volkomen ongewij zigd doorlaten van het ene naar het andere uiteinde kan men er licht stromen via bochten en hoeken door laten lopen, voor welke afwijkingen van het „rechte pad" van lichtstra len anders relatief omvangrijke len zen en/of spiegels ingeschakeld moeten worden. Een zeer belangrijke toepassing van deze „lichtslangen" van betrek kelijk geringe doorsnee is de inspec tie van inwendige organen van het menselijk lichaam. De slangetjes kunnen daartoe worden aangebracht door de natuurlijke openingen of b.v. door het inbrengen in aders of an derszins. Men kan er zowel de belich ting van het te onderzoeken inwen dige orgaan mee verzorgen als het belichte beeld terug ontvangen. Syste men met lenzen zijn voor deze on derzoekingen door hun afmetingen veel onaangenamer en bovendien daardoor vaak niet bruikbaar. Zeer dunne bundeltjes glasvezels worden al geruime tijd gebruikt voor siervoorwerpen, b.v. lampen. Die be staan uit uitwaaierende draden-boe ketten, die van onderaf belicht wor den en bovenaan voorzien zijn van verdikkingen die in het ontvangen licht opschitteren als sterretjes. Bij het geringste zuchtje tocht deinen die sterretjes heen en weer op haar fijne draden van licht, dat boven dien nog van kleur kan veranderen. Het zijn fascinerende spelletjes met licht, die vooralsnog uitermate kost baar zijn. Voorts kunnen optische glasdra den pp velerlei manier worden ge bruikt voor communicatie, in telefo nie, radio en televisie. Toepassing over grote afstanden is een zeer reële toekomstmogelijkheid maar daarvoor is perfectionering van het systeem nodig. voor medisch onderzoek) wordt on der meer door de ruimtevaart mo gelijk gemaakt. De moeilijkheid is namelijk, dat bij aardse produktieprocede's de zwaar tekracht niet kan worden uitgescha keld. Dat geldt niet alleen voor op tische glasdraden maar ook voor bij voorbeeld geheel nieuwe materialen als schuimstaal en alliages van me taal en plastic of metalen met glas. Bij de produktie van materialen, waarbij smeltprocessen en mengtech nieken gebruikt worden, speelt op aarde altijd de zwaartekracht mee, aangezien zwaardere componenten van het mengsel (of de alliage) al tijd naar beneden zakken. Boven dien maakt die zwaartekracht het vaak moeilijk, zo zuiver mogelijke grondstoffen voor de produktie te verkrijgen. Schuimstaal met b.v. een honderd ste van het gewicht van staal maar met dezelfde sterkte kan op aarde in het geheel niet worden vervaar digd. Schuimstaal bestaat uit staal dat zoals schuimplastic eigenlijk al leen bestaat uit aan elkaar gehechte bubbeltjes. In de ruimte hoeft men die zelfs niet met lucht te vullen maar kan men ze luchtledig maken. Vooralsnog is dit schuimstaal een wensdroom. Men zou er staalfabrie ken in de ruimte voor moeten bou wen en dat kost miljarden. Op den duur zouden die miljarden er echter honderdvoudig weer uit komen, om dat men met veel minder schaarse grondstoffen dezelfde constructiema terialen zou kunnen produceren. Bo vendien met de bijkomende bespa ring, dat door het veel geringere ge wicht b.v. voor grote constructies de funderingswerken veel lichter zou den kunnen worden uitgevoerd. Terug naar de optische glasdra den, waarmee men zich in de ruimte gaat bezighouden. Ook deze glasdra den bestaan uit verschillende grond stoffen, die tot een homogene soort alliage vermengd moeten worden en dan homogeeen verdeeld stollen. Op aarde is het ondoenlijk, deze stoffen zo gelijkmatig verdeeld te houden in gesmolten toestand en bij het trek- Een model van de Sojoez-Apollo-combinatie op ware grootte, zoals dat te zien is op Cape Canave ral. Links de Russische Sojoez, rechts de Amerikaanse Apollq^n in het midden het koppelings stuk, dat door de Apollo naar de ruimte wordt meegenomen. ken uit de „smelt", dat een homo gene draad van optimale kwaliteit wordt verkregen. Bij produktie in de ruimte treedt de verstorende factoren van de zwaar tekracht niet op. In een om de aarde cirkelend laboratorium heerst een (schijnbare) gewichtloosheid, waar door homogene menging mogelijk wordt in alle stadia van het produk- tieproces. De optische glasdraden, die in de Sojoez-Apollo worden getrokken, zul len in hoeveelheid, lengte en andere eigenschappen niet zo opzienbarend zijn, maar naar men hoopt wel in één opzicht: kwaliteit. Het experiment is maar een be scheiden aanzet tot daadwerkelijk dienstbaar maken van de ruimte vaart aan industriële produktie, een van de op den duur meest belovende aspecten van de nieuwe levensruimte van de mens. De ge zamenlijke Apollo-Sojoez-vlucht be gint met de lancering van een twee mans Sojoez-capsule van de Russsen om 13.20 onze tijd op 15 Juli a.s. Om 20.50 die dag wordt een driemans Apollo gelanceerd in Amerika. De twee capsules met vijf ruimtevaar ders moeten op 17 juli aan elkaar koppelen omstreeks 17.15 uur. De bemanningen zullen af en toe elkaar capsules bezoeken, experimen ten uitvoeren en onderlinge vlucht- systemen testea De ontkoppeling van de capsules vindt op 19 Juli plaats na 48 uur en 20 minuten ge zamenlijke vlucht. De Sojoez zal daarna naar de aar de terugkeren, terwijl de Apollo nog langer om de aarde zal draaien voor uitsluitend Amerikaanse waarnemin gen en experimenten, waarna dit trio bijna twaalf dagen na de start zal terugkeren op aarde. Over deze spectaculaire gezamen lijke ruimtevlucht van Russen en Amerikanen zullen wij in de naaste toekomst meer schrijven. In de enige „stad" in Antarctica, het Zuidpoolgebied, zijn geen kinderen, geen vaste inwoners, geen wetten en geen politieagenten. Er zijn echter wel vier bars, een kegelbaan, een radio- en televisiezendstation, een krant, een zieken huis, een dozijn vrouwen en een uitzicht zonder weerga. Het gaat om de Amerikaanse basis Mcmurdo Sound, een plaats met het barste weer dat men zich kan indenken. De zon schijnt er of veel te lang of helemaal niet, van de ver latenheid van de streek zou je zenuwziek worden en het alcoholisme viert er hoogtij. In de zomer verblijven er 500 tot 800 personen op de basis Mcmurdo maar in de wintermaanden zijn er slechts een vijftigtal. De mèeste ex pedities voor de verkenning van het Zuidpoolgebied vertrekken van deze „stad" met een toestel van de „Pen guin Airways", een luchtvaartmaat schappij die beheerd wordt door de Amerikaanse marine en die vliegtui gen op ski's heeft. De Mcmurdobasis staat onder toe zicht van de „U.S. National Science Foundation", die contacten heeft met een onderneming in Californië en de Amerikaanse marine. De basis zelf ligt tegen de vulka nische hellingen van het Ross-eiland, dat van het vasteland gescheiden is door een ijsbank. De basis zelf om vat ongeveer 110 gebouwen ojn. een aantal „Jamesway"-hutten van wa terdicht zeildoek en een tiental mo derne gebouwen van staal en be ton. Er is geen bestrating en de we gen zijn er bedekt met vulkaanstof. Alle leidingen liggen bovengronds om bevriezing te voorkomen en overal ziet men een wirwar van elektrische draden. Aan de rand van de stad staat de „discovery"-hut die door de Brit se ontdekkingsreiziger Robert Falcon Scott werd gebouwd bij zijn eerste, onfortuinlijke expeditie in het Zuid poolgebied. De streek kent paradoxaal genoeg geen sneeuw en het water is afkom stig van 't ontziltingsstation halver wege op de hellingen van de „obser vation hill", de hoogste der vulkaan heuvels in het gebied. Water is er streng gerantsoeneerd en de bewo ners mogen slechts 1 maal per week douchen en dan niet langer dan drie minuten. Scheren wordt als asociaal beschouwd, dit temeer daar een ste vige baard beschermt tegen wind en kou. Deze baarddracht en de dikke door het klimaat gevergde kleding maken van de doorsnee bewoner, van de Mcmurdobasis de lompste verschijning ter wereld. Gedragen worden normaal fla nellen of wollen hemden, jeans, laarzen en lange onderbroe ken. Zodra men zijn neus buiten steekt, trekt men dan nog een „par- ka" aan van drievoudig gelaagde stof over het algemeen oranjerood van kleur. Elektriciteit is er in overvloed niet tegenstaande de mislukking van de proefnemingen met een kleine kern centrale. Nu stelt men zich tevreden met de „klassieke" generatoren. De sociale centra zijn de vier bars, waar men iets kan aantreffen dat zeldzaam is op de basis: vrouwen. Er zijn er een twaalftal: vier vrou welijke leden van de marine, twee secretaressen en voorts vrouwelijke vorsers van wie er enkelen gehuwd zijn met onderzoekers van de basis. Als gevolg van de afzondering slaan veel mannen aan het drinken. Daar bovendien de prijzen laag zijn, bestaat er geen remedie tegen die kwaal. Rantsoenering is niet moge lijk en indien het alcoholgebruik vol ledig verboden zou worden, zou men nog moeilijker personeel kunnen vin den voor het Zuidpoolstation. Een ander probleem wordt ver oorzaakt door het feit dat er prak tisch geen wetten zijn. Alle territoria le aanspraken op het Zuidpoolcon- tinent zijn opgeschort krachtens het Antarctica-verdrag van 1959. Hoe wel Nieuw-Zeeland deze sector opeist en zelfs postzegels hiervan uitgeeft, erkennen de Verenigde Staten deze eis niet. Indien een burger een ander bur ger vermoordt, zijn de Amerikaanse rechtbanken niet bevoegd, en de Ver enigde Staten kunnen de rechts macht ook niet aan Nieuw-Zeeland overdragen zonder de aanspraken van dit land feitelijk te erkennen. Maar dit probleem is nog nooit ge rezen: tot nog toe is er geen geweld of misdadigheid geweest. Mcmurdo Station is echter ook een gemeenschap die in voortdurend ge vaar leeft. Sinds 1956, toen de basis werd opgericht, zijn er meer dan 40 Amerikaanse burgers om het leven gekomen. De afzondering is moeilijk te dragen en er komen veel echtschei- Het onherbergzame land schap van Antarctica, een natuurlijk wetenschappelijk laboratorium van ongeëve naarde betekenis maar te vens een hel om in te leven. Deze foto werd gemaakt van uit een marine vliegtuig van de Verenigde Staten. dingen voor tussen de paren die hier de winter doorbrengen. De enige mo gelijke verbinding met thuis wordt door radioamateurs onderhouden. Maar ook deze verbinding valt ge durende enkele maanden in de win ter uit. Mentale druk is een ander pro bleem en af ën toe wordt er iemand gek. Wat komt men hier dan zoeken? Er zijn goede wetenschappelijke re denen om zich de moeilijke omstan digheden te laten welgevallen. Om dat de basis op een van de twee eindpunten van heit aardgasmagme- tische veld ligt, is Mcmurdo een goe de plaats om de kosmische stralingen te bestuderen. Geologen houden van Antarctica omdat het een fascine rend gebied is dat nog in grote mate onverkend is. Niemand weet precies wat er onder de kilometers dikke ijs laag zit die het continent bedekt. In tegenstelling tot de Noordpool is de Zuidpool een continent, groter dan Europa. Het is ook gebleken dat het Antarc tische schiereiland dat naar Zuid- Amerika uitsteekt, niet dezelfde geo logische structuur vertoont als de rest van het continent, maar eerder deel lijkt uit te maken van de geo logische formaties van de Andes en het Rotsgebergte. Antarctica is ook een laboratorium voor proeven die de theorie moe ten staven van de afdrijving van de werelddelen. Volgens deze theorie kwa men alle continenten eens aan de Evenaar samen. Sco/tJt was de eerste die fossiele over blijfselen vond van planten uit de walrme perioden. In 1967 vonden de geologen Peter Barnett en David Johnston een kaakbeen van een „la- byrinthodont" een op een vis lijken de amfibie. Twee Jaar later ontdekten Edwin Colbert en David Elliot het skelet van een grote amfibie uit het Trias, ongeveer 200 miljoen Jaar ge leden. Deze ontdekkingen schijnen de stelling kracht bij te zetten dat An tarctica zich lang geleden elders be vond dan nu. De gemiddelde temperatuur in Mc murdo is 6,6 graad onder nul: de hoogste ooit geregistreerde tempera tuur is 7.2 graad boven nul. Meer naar het binnenland is het veel kou der. Zelfs in de zomer schommelt de temperatuur daar in de droge valleien rond 17.5 graad onder nul. Erger is nog de wind, die door de Australische ontdekkingsreizger Douglas Mawson werd beschreven als het overheersende en boosaardigste kenmerk van Antarctica. Maar het leven te Mcmurdo is niet over de hele lijn onaangenaam. Voedsel bijvoorbeeld is er meer dan voldoende. De bewoners van de basis krijgen grote porties rundvlees, ko nijn, kip en vers gebak. Een verwarrende aangelegenheid is de zon. Zij komt in oktober op en gaat in maart onder. De gebouwen in Mcmurdo hebben geen vensters, zo dat de zon de ?laap niet verstoort. De kamers zijn donker, maar men weet dat buiten de zon schijnt. De radio en televisie-omroep wordt verzorgd door de marine, die gebruik maakt van het „U.S. Armed Forces Network". De disc-jockey's zijn plaatselijke vrijwilligers en ze draai en wat ze kunnen vinden uit hun eigen verzameling bandopnamen of uit die van vrienden. Het dagblad „The Mcmurdo Sometimes", zo ge noemd omdat het niet elke dag. maar slechts af en toe verschijnt, is een vier bladzijden tellend gestencild krantje. De bibliotheek van Mcmur do is goed gevuld en wordt ook veel gebruikt. De ontberingen zijn niet te vergelijken met die van Scott, Nansen of zelfs admiraal Byrd, maar de uitdaging is dezelfde gebleven.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 19