'Geringe animo herscholing een treurige zaak" Ministers op slappe koord "De kritiek op de werkloosheidsnota is mij meegevallen" Minister Jaap Boersma: 1 Winst deling: een harde dobber PATERDAG 8 MAART 1975 jaap Boersma, 45 Jaar, Fries ;eboorte en anti-revolutionair, door ireker van de patstelling tussen hristen-democraten en progressieve zodoende wegbereider voor het abinet-Den Uyl, is minister van ociale zaken. hij onder premier Biesheu vel; hij is het gebleven onder premier jen Uyl. Simpele constatering, waar brok politieke ellende achter chuilgaat die zijn weerga niet kent. !tel Je voor: Boersma laat Biesheuvel de steek. De storm in de ARP laarover is nu wel geluwd. „Aantjes", Kg' Boersma, „heeft kans gezien het rertrouwen te herstellen. Maar er lijft een lidteken over." Zijn eigen ervaring op spreekbeurten voor AR-gezinden: „Als je naar de mensen toegaat, wordt de soep niet zo heet gegeten als hij wordt opgediend. Laatst was ik in Aalten, typisch Biesheuvel-bolwerk. Daar kreeg ik de wens mee: sterkte met Je werk. Doet me goed". Langer dan tot 1977 wil Boersma niet minister blijven. „Ik wil mijn best doen ervoor te zorgen, dat het kabinet-Den Uyl de rit uitzit. Daarna hoop ik, dat ik bij mijn besluit blijf: geen minister meer. Dan heb ik er zes jaar opzitten. Da's genoeg. Na een tijdje ministerschap kom je droog te staan. Je idieeën raken uitgeput". Boersma zou geen ander departement dan sociale zaken hebben gewild. Ligt voor de hand. Afkomstig uit een arm gezin. Studie met hulp van anderen. Ontdekt door voorzitter Ruppert van het Christelijk Nationaal Vakverbond. Jarenlang wetenschappelijk medewer kór van dit verbond. Tweede-Kamer lid voor de ARP. Wedijver met Roolvink, ook CNV-er, op het sociaal-economisch terrein. Uiteindelijk opvolger van Roolvink als minister. Nu de grote verantwoorde lijkheid voor het oplossen van de werkloosheid. "De onaanvaardbaar hoge werk loosheid", zoals premier Den Uyl keer op keer roept. Boersma kijkt er nuchter tegenaan. Hij kon met één moedige daad Den Uyl in het zadel helpen. Maar hem en ons verlossen van het spook van de werkloosheid. nee, dat gaat niet één, twee, drie. Omscholen is zijn wachtwoord: het kost tijd en moeite, behoedzaam schipperen, optornen tegen verzet. He', beleid vim het kablnet-Den-Uyl- Boersma ontmoet stevige tegenwind ook in de kring van de christen democraten. "De kritiek op de Jongste nota in zake de werkgelegenheid", zegt Boersma, "is me meegevallen. Ik had dan ook véél kritiek verwacht. Sinds het Herfsttij der middeleeu wen is het gemakkelijkste adres voor kritiek: de overheid. Maar van alles wat ik heb gehoord aan kritiek heb ik niet veel geleerd. Dat verbaast me ook niet. Als wij als ministers al eens iets over het hoofd zouden zien, zijn er altijd wel ambtenaren die op leemten wijzen. Daarbij komt: elke criticus heeft het voordeel, dat hij zich op één of enkele onderdelen kan richten. Maar wij als kabinet moe ten alles overzien een totaalblik houden. Bovendien: we doen altijd te weinig; maar wat is "te weinig". Je moet kijken waar de grenzen lig gen. Wat economisch mogelijk is". Een van Boersma voorgangers, dr. W. Drees sr., heeft onlangs ("raak en helder", zegt Boersma) uiteenge zet wat er volgens hem met de werk loosheid aan de hand is. Boersma geeft op deze pagina zijn taar. Twee punten wijst hij zondermeer af. Drees noemt het "geldverspil ling" om schoolverlaters die geen baan kunnen krijgen meteen bij stand te geven via de rijksgroepsre geling werklozen. Drees; "Een ver keerde introductie van jongeren in de maatschappij, om hen dadelijk aan onnodige steun te wennen". Boersma draait het om: "Juist jon geren krijgen *n klap als sij na de school niet aan de slag kunnen. Dat is een verkeerde stairt, kan tot meer ellende leiden. Ik vind, Je moet ze helpen". Drees signaleert een tekort aan verzorgend personeel in ziekenhui- bejaardenoorden en verpleeg huizen, terwijl duizenden vrouwen en meisjes, die dit werk zouden kunnen doen werkeloos zijn. Hij roept bij mij deze vraag op: zou een soort dienstplicht voor meisjes niet gewenst zijn? Boersma: "Als man zeg ik: een mooie gedachte een stukje discri minatie weg. Maar in ernst: géén dwang. Je krijgt hetzelfde effect als wanneer je werklozen zou verplich ten zich om te scholen. Dan kweek je werknemers die niet écht willen. Het zou niet in het belang van de patiënten zijn. Bovendien: dienst plicht voor meisjes? Dan krijg je nóg een groep gewetensbezwaar den"! De werkloosheid blijft hardnekkig ^ïoog Is deze maand zelfs weer een flink stuk groter geworden. Toestam- ;an vóór de Tweede Wereld >rlog: schrijnende armoede, het ge- "stempelen", malaise en diepe mistroostigheid, beileven we niet. ankzij de sociale voorzieningen van i de oorlog. Nu wél kreten als "werk me niet verdommen, poen, poen, is t om begonnen." Het kabinet gaat aan deze inhalig heid voorbij. Neemt onaattregelen vanuit het gevoel: 't Is érg alls je geen werk hebt. Injectie van 3,5 mil jard gulden in de economie. Twee over de werkgelegenheid. En jals er niets verbetert, komt er meende men, genoeg grondwerkers en arbeiders uit de tuinbouw als werkloos ingeschreven, die dit werk kunnen verrichten. Er werden er 52 opgeroepen: zeven lieten niets van zich horen, twee meldden zich ziek, van de 43 overi gen waren tenslotte slechts vier be reid het werk te aanvaarden. De an deren hadden allerlei excuses, ze had den Juist beter weak in het vooruit zicht, de afstand van woning naar werk was te groot (hoewel in dezelf de stad) Gevraagd derde; wellicht l vierde. "Wat is er in ons land met die ♦werkloosheid aan de hand?", vraagt Willem Drees sr. aan het begin twee artikelen in Economisch- tistische Berichten. Het kabinet ft een antwoord gegeven in de (laatste nota inzake de werkgelegen heid. De handtekeningen van vijf ministers staan er onder. De eerste is die van drs. Jaap Boersma, minis ter Van Sociale Zaken. Drees sr. is een van de voorgangers Van Boersma, van '45—'48. Ontwer- van de Werkloosheidswet. De r-uitkering geschiedt op basis van dde wet. Dat kan een half jaar du- Ten. Daarna valt een werkloze onder de Wet Werkloosheidsvoorziening. |Kan twee Jaar duren. Dan krijgt hij recht op een uitkering krachtens de 3 rijksgroepsregeling werklozen een (regeling ontleend aan de Algemene 1 Bijstandswet. I Eén cijfervoorbeeld om aan te ge ven hoe omvangrijk de langdurige werkloosheid is geworden In 1965 vermeldde de rijksbegroting 17 mil joen gulden, bestemd voor uitkerin gen volgens de wet werkloosheids voorziening. In 1974 was dat bedrag 662 miljoen gulden. Veertigmaal zo veel. Voorzichtig "Sociaal onaanvaardbaar" heeft Boersma in zijn nota de situatie ge noemd, waarin iemand langer dan een half Jaar werkloos is. Drees stelt 1 voorzichtig, dat ons stelsel van so ciale zekerheid misschien wel in de hand werkt, dat mensen langer werk loos blijven dan nodig is. Drees: "Hoe kan bereikt worden dat bestaande werkgelegenheid door Nederlanders wordt benut?" De oud- minister stelt de vraag na een betoog, dat veel arbeidsplaatsen niet door Nederlanders worden bezet, omdat I zij het w®1* ,,nl©t passend" vinden. Omdat het werk toch gedaan moet worden, zijn buitenlanders aange trokken. Drees vindt, dat de ongeveer i honderdduizend arbeidsplaatsen die buitenlanders bezetten geleidelijk aan weer vrij moeten komen voor Neder landers. Hij schetst de zaak aan de hand van voorbeelden. Excuses Den Haag; "De Habo, in feite een gemeentelijke onderneming in de vorm van een naamloze vennoot schap, is belast met het leggen van buizen voor water, riolering, gas en kabels voor elektriciteit. Er waren arbeiders nodig voor het graven van I sleuven in een nieuwe wijk. De Habo blijkbaar denkend aan opgedane er varingen, vroeg maar direct Turken. Dat vond het Gewestelijk Arbeids bureau te pessimistisch. Er stonden, Gouda"De aardewerkfabriek Vuurvast heeft in 1974 zijn produc tiecapaciteit niet ten voile kunnen benutten door een voortdurend ge brek aan arbeiders. Voor de vlees ware nindustrie kan geen personeel worden gevonden Dordrecht"Een vertegenwoordi ger van een Dordts bedrijf deelde mee, dat 2400 arbeiders werden ge vraagd, klaarblijkelijk rrtet alleen spe ciaal geschoolden. Een wervingscam pagne in het land leverde geen re sultaat op, zodat men besloot in En geland te gaan werven. Men kon goe de huisvesting aanbieden. Engelsen bleek men te kunnen krijgen, zelfs Engelse arbeiders, dlte werk hadden." Voorbeelden van nflet op de vraag passend aanbod van werk. De hui dige minister van Sociale Zaken zit ermee. Boersma: "Je kunt de men sen niet dwingen werk te doen, dat ze niet willen. De mensen hebben him rechten. Het is ook niet wense lijk dat arbeiders uit het noorden of oosten naar het westen komen. Liever heb ik dat bedrijven uit het weeten wegtrekken, b.v. naar Delf zijl." En dan het begrip "passende ar beid". Boensma erkent, dat bezin ning nodig is. "Er is een uitgewerkt voorstel voor experimenten in dt> regio's om tot een meer uniforme uitleg te komen." om- en büBdhofling. Boersma ver wacht ook daar geen wonderen van. Maar zijn terughoudende Friese aard verbergt niet, dat hij daér het sterkst in gelooft. •Het is een verdrietige zaak, dat de animo voor algemene herscholings projecten gering is,' meldt hij. *De herscholing In de bedrijven zélf loopt beter. Maar ik vind, dat je de werk gevers daar niet alleen mee kan op knappen. Tenslotte ben je werkge ver om een bedrijf te runnen —met om scholing te geven.' Boersma meent, dat Drees wel eens gelijk kon hebben als hij stelt dat de mentaliteit van de werknemers Is beïnvloed door de sociale verwor venheden. [De prikkel om zich te laten omscholen is niet bij iedereen even groot. •Wij als overheid doen er veel aan; scholingskrant, TV - uitzendingen Maar de stimulansen die van de vakbeweging uitgaan, vallen mij te gen. Ik geef toe: scholing lost niet alles op, maar helpt toch wel een heel stuk.' Minister Boersma: ,Je kunt de sen hebben hun rechten". niet dwingen werk te doen dat ze niet willen. De Kost tijd Macht beperkt Maar de macht van de rijksover heid is beperkt. De uitvoering van de werkloosheidswetten is destijds door de regering uit handen gegeven aan allerlei organen (Gewestelijk Ar beidsbureau, Bedrijfsverenigingen, de gemeenten, de Sociale Verzekerings raad, Stichting van de Arbeid). De ze bevoegdheden kan de overheid niet zonder wetswijziging terugha len. Boersma: 'Wetswijziging kost tijd. Daar kunnen we niet op wachten. Ik des liever de weg van overreding. Laten we met z'n allen ons gezand verstand gebruiken. Ik voel ör wel voor om het begrip 'passende ar beid' minder ruim uit te leggen, naarmate de werkloosheid langer duurt. Maar laten we 't daar in goed overleg over eens worden. De werkgevers zeggen: wij willen ver ruiming, maar ze zeggen niet hoe. En de werknemersorganisaties wijzen op de rechten van de arbeiders en zeggen: geef hen een passende werk gever.' Boersma zegt ook: "Laten we een andere uitleg van 'passende arbeid' niet beschouwen als wonderolie voor alle kwalen. Bedenk, de doorstroming is ondanks alles groot. Per jaar ra ken zo"n zes zevenhonderdduizend mensen een tijdje zonder werk. De meeste krijgen weer een baan.' Niet zo'n vaart De buitenlandse arbeiders. Boersma denkt niet, dat het zo'n vaart loop:, als Drees sr. vreest. "Na de toetreding van Engeland tot de Europese Gemeenschap was men uitermate bevreesd, dot wij over stroomd zouden worden door men sen uit voormalige Engelse koloniën, b.v. Pakistani. Daar is niets van te recht gekomen. De werving van En gelsen voor Dordrecht is ook nogal tegengevallen. Italianen zouden na zoveel Jaren wel op de hoogte kun nen zijn van de goede sociale voor zieningen hier. Het heeft hen niet tot een volksverhuizing verleid, hoewel Nederland hen geen belemmeringen in de weg legt. Iets dat West-Duite- land en Frankrijk wél doen." Boersma herinnert aan de "ver trekpremie" van vijfduizend gulden die destijds aan buitenlanders -die uit Nederland weg zouen gaan in het vooruitzicht was gesteld. "Oprotpre mie" heette hij al gauw in de volks mond. "Boersma: 'Ik geloof nog steeds, dat het een goed idee was. Veel bui tenlanders vinden het ook Jammer, dat het niet doorgaat Maar het heeft niet veel zin om tegen de wil van een meerderheid van de Kamer er aan vast te houden." Al bijna een jaar js er overleg over andere plannen om buitenlanders in hun land van herkomst aan passend werk te helpen. Nederland onderhan delt met Tunesië en Turkije over projecten. Daarvoor zouden de enkele tientallen miljoenen die voor de "ver trekpremies" waren uitgetrokken ge bruikt kunnen worden. De vervoers- bond van het CNV heeft deze week met Boersma over een model gespro ken: eerst een verkenning naar de mogelijkheden voor buitenlandse werknemers in Nederland om dn eigen land aan de slag te kunnen. Vervolgens scholingsprojecten op. zetten om degenen die terugwillen klaar te stomen. Tevens overwegen financiële hulp te bieden aan buitenlanders die in eigen land een bedrijfje willen op zetten of willen deelnemen in een coöperatie. Boersma: "Het kost veel tijd, maar Ik ben bly met elke goede suggestie." Jk geloof nog steeds dat de vertrekpremie van vijfduizend gulden die destijds aan de buiten landers die uit Nederland weg zouden gaan in het vooruitzicht was gesteld een goed idee was. Veel buitenlanders vonden het ook jammer dat het niet doorging". Vermogeosaanwasdehing. Moeilijk woord wel een sleutelbegrip in het sociaaJ-ecanocmsch e spraakgebruik van vandaag-de-dag. Men herinnert zich, dat vorig jaar de inkomens aan banden waren geleed via de machtigingswet. Nodig vond de regering en vond een meerderheid v?n de volksvertegenwoordiging om de klappen van de oliecrisis on te vangen. Nog meer werkloosheid zou ons te wachten staan als de lonnn ongebreideld zouden stijgen. Ondanks de machtigingswet is het met de werkloosheid toch flink uit de hand gelopen. Door tal van andere oorzaken globaal gezien door een wereldwijde economische teruggar™. Blijft ook na de machtigingswet de noodzaak om vooral ook de lonen In de hand te houden. De kans om h-t te regelen in een centraal akkoord tussen werkgevers- en werknemersor ganisaties is verkeken. Om de vakbeweging toch tot loonmatiging te bewegen, haalde het kabinet-Den Uyl de vermogensaanwasdeling van stal. Of winsbdeling, zo men wil. De gedachte die er achterligt is: lage lonen akkoord, maar dan niet straks (bij een opleving van de economische bedrijvigheid) hoge winsten voor goedlopende bedrijven winsten alleen voor de bedrijven en niet voor de werknemers. Dusis er vermogens- aanwas, dan ook eerlijk delen. Niet een winstgratificatie als gunst van de werkgever, maar helt incasseren door de werknemers van winst-uitgesteld loon. Eind dez emaand!, alls helt tegenzit begin april, komt het kabinet met een tussennota over de inkomensver deling. De hoofdlijnen van eea toekomstige wettelijke regeling van de vermogensaanwasdeling zullen er in worden aangegeven. Een van de kernvragen nu is: moet de vermo- gensaanwas per bedrijf onder de daar werkzame arbeiders worden verdeeld of moet de vermogensaanwas van het bedrijfsleven als geheel in een collectief fonds komen. In de vakbeweging is men het er vrijwel over eens, dat de enkele honderden miillijoenem aam. vermogemsaamiwas in de eerstkomende Jaren collectief moeten worden bestemd voor het op poten zetten van een voor alle werknemers geldende pensioenregeling. „Het wordt nog een harde dobber om het er in het kabinet over eens te wonden/", meldt minister Boersma. „De hoofdlijnen, dat zal wel gaan. Maar straks de wettelijke regeling... Enkele knelpunten hoeven we nu nog niet op te lossen. We leggen eefst de hoofdlijnen voor aan de Tweede Kamer in de nota inkomensverdeling". Dr. W. Drees sr meent: „Verrmogens- aamwasdeiitag of winistdeling kan zinvoller zijn dan loonsverhoging, omdat er dan eerst windt moet zijn voordat men meer gaat uitdelen. Een oplossing, waarbij de baten dan verdeeld worden over alle loontrek kende» is bovendien aanltrelkikeflijk". Twee PvdA-ministers hebben de laatste dagen openlijk een repri mande van hun partij gekregen. Vredeling en Van der Stoel. Tijdens de behandeling van de defensiebe groting in de Tweede Kamer steunde de PvdA-fractie een motie van de CPN, gericht tegen de aankoop van een nieuwe straaljager die ook atoomtaken kan uitvoeren. Minister VtredeCing had tevoren uitgelegd dat praktisch elke moder ne jager geschikt is om nucleair werk te doen. De kwestie van de atoomcapaciteit zal, zei hij, trou wens pas tegen 1980, bij de aflevering van de eerste serie toestellen, aan de orde komen. In de partijbanken hield men zich doof voor deze argumenten. De Kamer vond de motie echter in meerder heid onzinnig en deze haalde dan ook de streep niet. Iets dergelijks overkwam minister Van der Stoel. De PvdA-fractie gaf, samen met de PPR, in een motie te kennen dat de bewindsman met zijn Vietnam-beleid fout zit. Eigenlijk was het een na overleg met de PvdA bijgeschaafde PPR-motie, die er op neer komt dat Nederland voortaan zowel het oude regime van Thieu als dat van de Voorlopige Revölutiianailre Regering moeit erken nen. Van der Stoel mocht dan betogen dat dit naar volkenrechte lijk gebruik zo maar niet kan; hij praatte gewoon tegen een muur. Ook in dit geval gaf de meerderheid van de Kamer te kennen wel vertrouwen te hebben in het diplomatieke inzicht van de be windsman. Verdeling en Van der Stoel, ze zuilen het stna'ks nog moeilijker krijgen op het PvdA-congres over vrede en veiligheid' in april. Een belangrijk deel van de partij afdelin gen zal opnieuw uittreden uit de NAVO, verwijdering van de atoom koppen en een streep door de straaljagerrekening eisen. Om het niet uit de hand te laten lopen heeft het hoofdbestuur een ontwerp resolutie opgesteld, waarin die eisen wat zijn ondergesneeuwd en ge tracht wordt de aandacht naar de zijlijn van het NAVO-toneel af te leiden. Het zal vermoedelijk wel weer net lukken, zoals in 1972, maar een benauwend partijtje koorddan sen mag het toch al wel worden genoemd. De beide bewindslieden, die daarbij als prima ballerina's moeten optre den, kan niet worden verweten dat zij hun kijk op de internationale politieke verhoudingen niet helder hebben uiteen gezet. De nogal gesloten Van der Stoel blonk zelfs uit in duidelijkheid bij een voordracht die hij deze week voor het Europa-instituut heeft gehou den. Weg met de kernwapens? Van der Stoel; «De invloed van het kernwapen komt ondermeer hierin tot uiting dat het door zijn overheersende dreiging allerlei geva ren aan het oog onttrekt. Indien het bijvoorbeeld mogelijk zou zijn de nucleaire wapens in Midden-Europa op slag te doen verdwijnen, dan zouden al die verborgen gevaren opeens weer aan de dag treden. Wanneer het vandaag sterk aanwe zige gevoel van internationale geborgenheid in de Bondsrepubliek zou verminderen, wanneer er het besef van de Amerikaanse protectie zou wegvallen, dan staan er ongetwijfeld lieden klaar met de pretentie om die leemte op te vullen. Een gerede mogelijkheid is dat de Duitsers zich dan zouden gaan vastklampen aan de strohalm van het Franse en Britse kernwa pen". Van der Stoel zei er niet bij, maar ook dat is een feit, dat de Bondsrepubliek op het ogenblik de enige Westeuropese staat is die de conventionele bewapening niet af zwakt, maar juist voortdurend opvoert. De Bundeswehr, die eind 1973 nog 462.000 man in de kazernes had, beschikte eind vorig Jaar volgens defensieminister Leber over bijna 495.000 man. Men mag ook aannemen dat Van der Stoel de kans niet uitvlakt dat de Westduit sers weinig voor Franse protectie zullen voelen. Het wordt dan wel niet van de daken geschreeuwd in Bami, maar de Franse Pluto-naket- ten nabij de Rijn hebben een bereik van nauwelijks meer dan honderd kilometer. Deze staan dus gericht op Westduits grondgebied. In het ergste geval komt er zo nog eens een Westduitse kernbom om de nucleaire afschrikking zover mogelijk oostelijk te houden. Weg met de NAVO? De alternatieven voor het huidige veiligheidsstelsel komen volgens Van der Stoel op het volgende neer: een collectief veiligheidsstelsel van Oost en West (mooi, maar wel uiterst theoretisch nog), Europa als zelf standige derde macht (onverbidde lijk zou zich dan de roep om een kernmacht laten horen) en Neder landse neutraliteit (dit zou leiden tot isolement en inboeting aan invloed binnen de ons omringende westerse landen). De gedachte dat Nederland alvast maar zou moeten beginnen met de verwijdering van de nucleaire wapens van zijn grondgebied helpt ons niet verder. Nederland wordt er niet veiliger op, weet Van der Stoel, en ons land zal in een groot conflict echt niet worden gespaard. En opdat de partijgenoten het naar zullen begrijpen: „Het is een heel erg naieve verwachting". Zijn conclusie zou dan ook niet andesr luiden: „Zonder de NAVO gaat het niet".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15