Reconstructie van Herenweg I duurt langer 5 dan verwacht Spinoza blijft bezig met het opknappen van oude woningen (mjjyjl Bijgoed is ook mooi gehandicapte en mens is te groot" „Afstand gezonde B en W Boskoop: Wij hebben inderdaad geweigerd onderwijs groeide sterk Schaaktoernooi x* voor scholieren bijna afgelopen namen en adressen te geven COMMISSIE PLANOLOGIE OVER BESTUURLIJKE HERINDELING WOENSDAG 5 MAAfiT 1975 be LEIMUIDEN De reconstructie van de Herenweg tussen de b bruggen over de Drecht en de Ringvaart en het kruispunt met f de Dr. Stapenséastraat, zal later gereed komen, dan men aan- jj vankelijk had gedacht. De planning was. dat deze maand king zullen ze op korte termijn niet alle werkzaamheden achter de rug worden gesteld, omdat de provincia- zouden zijn. Dit lukt echter niet, le waterstaat nog voorwaarschu- r. doordat de reconstructie enigszins wingsborden moet plaatsen. 1 stagneert. De gemeente Leimuiden Omstreeks de bouwvakvakantie, onderhandelt thans nog over de vorig Jaar (Juni/Juli), is er een be- aankoop van een woning met de gin gemaakt met de werkzaamheden, daarbij behorende grond, die nodig De in de inleiding genoemde wegge- is om het plan volgens tekening te deelten worden verbreed van twee tot kunnen uitvoeren. vier banen plus dat er afslagstroken Overigens zijn de stoplichten op het zijn gecreëerd naar Leimuiden en kruispunt Herenweg-Dr. Stapen- Aalsmeer. De reconstructie van het kruispunt en de Herenweg waren noodzake lijk, omdat de tweebaansweg het verkeer tijdens de spitsuren niet meer kon verwerken. Bovendien was het op dit tijdstip voor het verkeer, dat vanuit Leimuiden de Herenweg op wilde rijden, onmogelijk om in te voegen. De kosten van het werk komen voor de gemeente Leimui- Béastraat reeds aangebracht. Inwer- Badmintonclub in Leiderdorp Het kruispunt Herenweg—Dr. Stapenséastraat. LEIDERDORP Volgende week Woensdag vindt in de rk. kleuter- rekening en basisschool "De Schakel" op het den en de Provincie Zuid-Holland. Van Ailphenplein in Leiderdorp de HZHZ oprichtingsvergadering plaats van BOLLENSTREEK Tijdens de een badmintonclub. De belangstel- Nederlandse Indoorkampioenschap- ling voor deze nieuwe vereniging, dóe Pen Atletiek die afgelopen weekend vermoedelijk "De Spotvogels" gaat te Groningen werden georganiseerd I heten, is overweldigend. Tot nu toe is Hanneke Glas hoogspringkampi- I heeft initiatiefnemer Ronald Veeren oene van Nederland geworden met 205 aanmeldingen binnengekregen: een prachtige sprong van 1.75m. Met "Er zouden wel drie of vier badmin- deze prestatie verwierf zij de gouden tonclubs opgericht kunnen worden, medaille, terwijl het zilver werd toe- zoveel belangstelling is er". De ver- gewezen aan Marja Kouijzer (Delta- eniging heeft voor twee avonden en Sport) die tot dezelfde hoogte kwam i één ochtend speelruimte aan- met een groter aantal foutsprongen gevraagd in de dubbele sportzaal op en met een lagere aanvangshoogte c het Van Alphenplein, die 18 april was begonnen. Jan van Heek, trai- officieel zal worden geopend. De op- ner-coach van "De Spartaan" was richtingsvergadering van de bad- zeer tevreden over de geleverde pres- mintonclub begint om half negen. tatie van z'n pupil. RIJNSBURG De Rijnsburgse woningbouwvereniging "Spi- "Spinoza'' kan nu gaan renoveren, noza" heeft op het gebied van de renovatie (verbetering) van ,raad verklaarde zich garant voor oude woningen baanbrekend werk verricht. Staatssecretaris he^efaam- Jan Schaefer, die voorstander is van renovatie van nog in be- de exploitatietekort. De woningen aan trekkelijk goede staat verkerende huizen, is er vorig jaar zelf zullen direct na het gereedkomen gaan kijken. Hij bezichtigde de renovatie-objecten achter het van het project, waarmee men thans Noordeinde. En toen is eigenlijk p&s de "renovatie-golf' in ons jjjj* ^"tewonerT zullen" T^k" land aan het rollen gebracht. Overal worden nu woningen ge- f 5710 meer huur gaan teilen. Ze renoveerd. Ook in Leiden en Katwijk, maar.Rijnsburg was krijgen daardoor voor de voor deze de buurgemeenten toch wel een slag voor. tijd lage prijs van f 166.95 per maand een comfortabele woning. Dan te Het bestuur van "Spinoza" bestaat weten, dat voor deze in 1932 ge- uit mensen, die zich belangeloos voor bouwde huizen toen een huur gold, de zaak van de woningbouw inzetten, van f 4,75 per week Cees Noort (bouwdeskundige van de CEES COMBEE A.R.-fractie in de Rijnsburgse raad en bedrijfsleider van de bloemen- t i i -eiling "Flora") hanteert de voor- 1] VCrjQClClS" A vondje anders WARMOND De vrouwenvereni ging organiseert vanavond onder het motto 'een avondje anders dan an ders" een bijeenkomst in Hotel de Zon. Er bestaat gelegenheid om al lerhande tips en ideeën uit te wis selen en er zal praktische informa tie gegeven worden over voedings middelen. Iedereen is vanaf acht uur welkom. Burgerlijke stand van Leiden zittershamer. "Spinoza" - op 30 juli 1929 opge richt heeft in de bijna 46 jaar van zijn bestaan enorm veel gedaan voor de verbetering van het woningbestand In het bijzonder, vooral de eerste jaren, voor huisvesting van de min der financieel draagkrachtige inwo- Vel tien (58) m.: F. Bijzet (93) geh. LISSE De Stichting voor chris telijk nijverheidsonderwijs in de Bol lenstreek, die gisteravond in de Ja- Uiteraard komt de woningbouw- coba van Beierenschool vergaderde, vereniging "Spinoza" nogal eens in zag het aantal leerlingen in tien jaar de raad. Vooral als het gaat om ga- met vijftig procent stijgen. Onge- rantstelling van leningen voor wo- veer driehonderd scholieren worden ningbouwobjecten of subsidies. Vo- dagelijks onderwezen, rige week was dat ook het geval. Er De leerlingen komen uit de wijde lag toen een voorstel op tafel tot ver- omgeving; 83 uit Lisse, 82 uit Haar- betering van zestien woningen aan lemmermeer, 54 uit Hillegom, 45 uit de Burgemeester Meijboomstraat. Sassenhelm, 12 uit Noordwijk, 9 uit De eerste, die door "Spinoza" wer- Bennebroek, 5 uit Noordwijkerhout. den gebouwd en bekend staan als 4 uit De Kaag, 2 un Voorhout en 4 Complex I. Deze huizen de even uit Heemstede, nummers van 32 tot en met 62 Bij de bestuursverkiezing werd af- waren in 1971 al eens gerenoveerd, scheid genomen van mevrouw Moo- maar toch niet tot volle tevreden- lenaar-van der Zaal. In haar plaats held van bestuur en bewoners. Er werd gekozen mevrouw De Krey- was toen helaas geen öf althans niet Scholte uit Lisse. Mevrouw Van der voldoende geld beschikbaar in 's rijks Kamp-Buitink werd eveneens als schatkist. "Spinoza" moest het toen nieuw bestuurslid welkom geheten, van bouwminister Udink met een i bepaald bedrag doen. C. G. Koolmoes (55) geh. gew. met H. Dongelmans. KATWIJK Gisterenavond had in de Johannes Bogermansschool de herkansingsronde plaats in het school-schaaktoernooi waaraan 17 scholen in Katwijk hadden deelgeno men. Zes scholen kregen de laatste kans zich alsnog te plaatsen in de finale die donderdag 6 maart wordt gehouden in de zelfde school aan de Remisestraat, aanvang 18.30. De uitslag van deze herkansing, wes na felle strijd als volgt: 1. Joh. Bogermansschool 8 match en 16 bordpunten, 2. Chr. Opl. School 8 match- en 14 bordpunten, 3. Hoor- nesschool 6 match- en 12% bordpun*- ten, 4. W. van Veenschool 4 match en 14 bordpunten, 5. St. Jozefschool 4 match- en 11% bordpunten. 6. Pr. Willem Alexanderschool 0 match- en 7 bordpunten. Na deze uitslag hebben zich voor de finale schaak geplaatst: Joh. Bo germansschool. Marnixschool, Farèl- school en de Boorsmasohool. BOSKOOP „Inderdaad hebben wy geweigerd namen en adressen van drie- en vijfjarige Boskoopse kinde ren te verstrekken aan de schoolraad. Bijzondere schoolbesturen hebben in de afgelopen maanden eveneens om dergelijke gegevens gevraagd, die hebben we ook geweigerd". Aldus schrijven burgemeester en wethouders de KVP-er Van den Nieuwendyk in antwoord op vragen, die hij heeft gesteld over het aftre den van de schoolraad voor het open baar onderwijs. Het bestuur van de schoolraad verweet B en W „gebrek aan loyaliteit". „Wij zijn niet verplicht gegevens uit het persoonsregister aan derden ter beschikking te stellen", zo zeggsn B. en W. Van „het zich beroepen op onjuiste argumenten op de wettelyke bepalingen omtrenft de privacy" kan geen sprake zijn. Het verstrekken van gegevens bij gebruikmaking waarvan personen zonder dat zij daar prijs op stellen benaderd kunnen worden, maakt inbreuk op de privacy. Welk „gebrek aan loyaliteit van de s college" heeft geleid tot het ter beschikking stellen van de bestuursfuncties is ons dan ook niet bekend". Hoewel dit uit heft communiqué van het schoolbestuur niet blijkt! is het B. en W. wel duidelijk geworden, dat de overige Leden van de school raad die geuite kritiek wel kunnen delen. Ondanks dat naar onze mening de geuite kritiek geheel ongegrond is, al dus B. en W., willen wij, nu er wel kritiek is, pogingen tot sfeerverbete ring doen. Tot slot stelt het eolLege: „Wij heb ben heft gevoel, dat de schoolraad zich tot dusverre niet geheel van zijn primaire taak heeft gekweten. Naast het uit brengen van enkele adviezen heeft deze schoolraad sedert 1971 het merendeel van de tijd gesproken oven* zijn samenstelling, talken, be voegdheid en verhouding tussen hem en de officiële organen en de Vereni ging voor openbaar onderwijs. Nu dit echter geregeld is in het huishoude lijk reglement van de schoolraad hébben wij aangenomen, dat de raad in de toekomst boter zou kunnen gaan functioneren". re leeftijd gehandicapt raakten. Hij trok vergelijkingen met de valide medemens, diepte daarbij zaken als opvoeding, onderwijs, huwelijk en volwassen worden uit. Zijn con statering dat de afstand tussen de gehandicapte en de valide mens steeds groter wordt in de huidige maatschappij, baseerde hij vooral op een drietal aspecten. "Een ge handicapt kind moet je in de opvoe dingsfase net zo behandelen als alle andere kinderen, dan komen ze het verst. Maar de ouders hebben het er moeilijker mee, dat is zeker. Om deskundige hulp vragen wordt als moeilijk ervaren. Maar als men ob jectief tegenover de handicap staat, dan moet men niet schromen om hulp te vragen, naar specialisten te gaan. Wanneer men geen advies vraagt, wordt de afstand steeds gro ter. Ook is de technische vooruit gang ten voordele van de valide mens. Een gehandicapte plukt er dui delijk minder vruchten van. Tenslot te is het ook zo dat een gehandicapte zich wel kan integreren in de maat schappij, met de mogelijkheden die hij of zij heeft, maar in nieubouw- wyken zoals Ridderveld is het zoeken en vinden van contact ontzettend moeilijk", aldus Grosman. Chronisch Uitvoerig ging Grosman daarna in op de situatie van gehandicap ten thuis en zij die opgenomen zijn in dagverblijven, internaten en ge zinsvervangende tehuizen. Veel vra gen op dat gebied werden door hem behandeid. Opmerkelijk noemde hij de opmars van de dagverblijven in Nederland. Gedurende de laatste ze- ten jaar. waarin verreweg de mees te activiteiten zijn ontplooid, steeg «la1- aantal van zestien naar ruim zestig. Een chronisch plaatsgebrek con stateerde hij op het gebied van de gezinsvervangende tehuizen voor geestelijk gehandicapten. Geprojec teerd op de situatie in Alphen meen de Grosman dat een behoeftepeiling zou uitwijzen dat er hier een duide lijke behoefte aan zo'n tehuis zou zijn. "Deze woonagglomeratie is ze ker goed voor tweeëntwintig geeste lijk gehandicapten die in een gezins vervangend tehuis zouden kunnen. Als er maar een stichting is die deze zaak aanpakt, dan zal er zeker een kunnen komen. Zeker nu de huidi ge regering alle bouwplannen op dit moment stimuleert", aldus Grosman. De gezinsvervangende tehuizen vor men momenteel de hoogste nood. Inspraak Een andere zaak is de inspraak %an de gehandicapte bij het tot stand komen van speciale voorzieningen. Die medezeggenschap werd door de groep nauwelijks gevoeld. Gros man gaf daarom het volgende ad vies mee: "Wordt lid van een ou dervereniging en blijf van daaruit meepraten binnen de stichtingen die de tehuizen exploiteren. Anders ver liezen de stichtingen het contact met de betrokkenen en dat ls van nade lige invloed op de te creeëren voor zieningen" Als voorbeeld haalde Groeman de situatie lm de Hooge Burch in Zwemmer dam aan. Hij zei daarover: "Ouders krijgen veel te weinig inspraak, ook op bestuur lijk gebied. Van de 600 bewoners krijgen er 200 nooit meer bezoek. Dan kunnen ze eigenlijk doen en laten wat ze willen". Door A. Gel jon BOLLENSTREEK Het is bij zonder prettig, dat het bloembol lenvak af en toe wat bemerkt van de aotaiviiteiiten van de prille bloem- bollenraad. Bij de reorganisatie ontstonden de onderafdelingen: Afzetbevordering en Teelttech niek. Beide afdelingen houden nauw overleg met de praktijk door middel van landen- en produktie- groepen. De exporteurs in de lan dengroepen brengen ervaringen en wensen over uit de afzetgebie den. De productiegroepen kennen de wensen van de producenten en de afnemers. De voor deze reor ganisatie in Amerika begonnen proeven met bijgoed worden nu, gesteund door de produktiegroep, krachtiger aangepakt. Iedereen kan copieën van deze proeven zien in de Hillegomse demonstratie- tuin (Weeresteinstraat), en men kan er de groei en bloei van bij goedgewas j es op de voet volgen. Op het ogenblik begint er van alles boven de grond te komen. De prachtige cyclamineus- narcls Februari Gold bloeit al een paar weken. Ze staan drie Jaar vast en vermeerderen zich uitste kend. Ze staan als "haren op een hond" Ik begrijp eigenlijk niet waarom het bloembollenvak niet veel meer geld kan maken van deze bijgoedgewasjes. Ze zijn zó mooi, dat de koningin tijdens de Floria in Amsterdam vroeg of er geen andere naam te bedenken was, voor deze kleine Juweeltjes. Het is erg moeilijk, want mini-bollen zijn het eigenlijk niet, omdat het bijgoed ook de pas in juni en Juli bloeier.de alliums horen. Volgens de verzorger van de demonstra- tietuin, de heer De Wit, kan men in die borders in Treslong eigen lijk het hele Jaar door bloeiende bloembol- en knolgewassen zien. Voor niets, want de tuin is van het Bloembollenvak en niet van restaurant Treslong. In de deananstratietudn staat men voortdurend voor verrassingen. Met verbazing zag men in de rotstuin de Kaufmanniana-tulpen opkomen. Dit zijn prachtige tul pen, die per ongeluk niet gerooid waren en door de zachte winter al helemaal zijn opgekomen. The First ls van binnen crèmekleurig en heeft aan de buitenkant een prachtige rode streep. Er staan er hier en daar verspreid verschillende van. Bij de ingang aan de Weere steinstraat staat een border met prachtige rode Showwinners, die zich zelfs laten forceren volgens de nu bekende normen. Er wordt onderzocht of familieleden van dit gewas hiervoor ook zo gewil lig zijn. Dat kan belangrijk zijn voor de pottulpen. De border ach terin de tuin is al wat verder in bloei, kennelijk omdat er meer zon op valt. Ongelooflijk groot ls het ver schil tussen bijgoedproeven, die in de zon liggen met die in de scha duw staan. Dat scheelt zeker tien dagen Links van de ingang ligt een border met bloeiende juweel tjes, zoals de kleine Iris Histroi- dis. Een prachtig blauw met een fel geel vlakje. Nog geen tien cen timeter hoog en toch onmogelijk over het hoofd te zien. Een "drang om te bloeien" als bij de lichtblauwe Scilla Tuber- genia heb ik nog nooit gezien. Die bloemetjes worden door de bol naar boven gestoten, maar ze bloeien eigenlijk al in de grond. Beslist een gevolg van de warme winter, meent men. Een heel grappig gezicht overigens. Toen ik in de Treslongtuin was, moesten de bordjes nog worden gepalatst by verschillende proeven en gewas sen. Dat zou deze week nog ge beuren, zodat bezoekers straks toch eens uit moeten kijken naar de wonderlijk kleine narcis Topo- lina. Nog geen tien centimeter hoog, maar met alles erop en er- Er komt ook een Scilla Spring Beauty, een leuk blauw klokje. Zo'n bloemetje moet men eens heel voorzichtig van binnen be kijken. Zij dragen namelijk blauw stuifmeel. Bij mijn weten de eni ge plant die dit heeft. Overal in de rotstuin kan men de volmaakte vorm bewonderen van de Anemone Blanda. Die naam is niet helemaal juist, want Blanda zou wit betekenen. Lief- 'ebbende kwekers hebben echter elke verkleuring nauwkeurig be waard en doorgeteeld. Prachtige blauwe en rose bloemetjes komen er in de loop der jaren op de zich uitbreidende polletjes. Vergeleken bij de wilde en wei nig gekruiste krokusspecies zijn onze bekende gele en blauwe kro kussen maar brutaal grote bloe men. Dit gewasje komt er bij de liefhebbers steeds meer in. Trou wens- de mussen zijn er ook gek op. De leveranciers moeten er maar een klosje zwart garen en kleine stokjes bijleveren om deze vogeltjes af te schrikken. Eén van Ce mooiste bloemetjes is wel de Iris Danfordiae. Het is een oorspronkelijk, dus niet ge kruist gewasje. Geel is een kleur aanduiding, zoals het groen van de puntjes op de lippen. Te weinig mensen kennen deze vroege groei ers. Daar kan nu verandering in komen. Temeer daar ze nog steeds goedkoop zijn en zeker drie tot vijf weken in volle bloei staan. Nu heeft het bestuur ook al weer na uitlatingen van Schaefer —een aanvullend renovatieplan voor deze zestien woningen laten ontwerpen. Het bestaat onder meer uit het ma ken en vergroten van een dakkapel aan de achterzijde, centrale ver warming, een nieuwe voordeur en een verbeterde doucheceL Totale kosten rond de f233.000 dus f15.000 per woning. Wanneer het om "Spinoza"-zaken gaat maakt de raad over het alge meen weinig trubbels. Dat is in de vooroorlogse jaren wel andiers ge weest. Toen de woningbouwvereni ging in 1929 werd opgericht ont moetten Zandbergen c.s. veel tegen stand. Er was een groep "welge- stelden" onder de inwoners, die vond dat de arbeiders goed gehuisvest waren en dat er daarom geen ver eniging nodig was. HAZERSWOUDE De commis sie planologie van de gemeente Ha- zerswoude vergadert morgenavond in het raadhuis over onder andere de concept-structuurschets voor de be stuurlijke herindeling. De commissie vraagt zich af of behandeling van deze nota tegen de achtergrond van de ontwikkelingen na het uitbrengen daarvan nog wel zin heeft. Als de leden van wel vin den zal worden bepaald binnen welk kader de nota moeten worden behan deld. Voorts komen aan de orde: ont- werp-schetsen bestemmingsplan be graafplaats, herziening voorschriften Hoge Rijndijk, verkaveling van het scholeneiland langs de Burgemees ter Warnaarkade. De vergadering be gint om acht uur. ALPHEN AAN DEN RIJN Gis teravond werd er in De Bron in Al phen een uiterst zinnig vervolg toe gevoegd aan de serie gesprekken die gehandicapten en geïnteresseerden, betrokkenen vaak, over de proble matiek van de invalide medemens regelmatig houden. Het nut van der gelijke bijeenkomsten schuilt voor namelijk in twee belangrijke zaken. Mensen die met problemen zitten rond de geestelijk of lichamelijk ge handicapte zelf, maar daarnaast ook mensen in zijn of haar directe omgeving (ouders, buurtbewoners, vrienden) vinden een klankbord in derden die door hun ervaring op dat gebied een goede gesprekspart ner kunnen zijn. Bovendien herbergt zo'n avond tevens een brok pure in formatie over hoe men in de prak tijk moet handelen om een oplossing te vinden voor de knellende behoef ten. Behoeften, die variëren van het kopen van orthopedische schoeisel, het benaderen van de sexuele opvoe ding en het opnemen in dagverblij ven, gezinsvervangende tehuizen, 'n Beetje spijtig is derhalve de opkomst tot nu toe. Verondersteld mag wor den dat meer mensen dan de acht tien aanwezigen belang kunnen heb ben bij het initiatief, dat enkele maanden terug genomen werd. Afstand Na een aantal onderlinge discus sies is de groep er inmiddels toe overgegaan iemand uit te nodigen om over een bepaald onderwerp te komen spreken. Gisteravond was daartoe A. H. Grosman, directeur van de stichting dagverblijven Noor delijk Zuid Holland, in Leiden ge vestigd, aanwezig. Grosman sprak in zijn inleiding over de levensloop van mensen die met een handicap geboren zijn en mensen die op late-

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4