vrariK Leidens positie nog altijd krap Kind breekt been bij vervoer naar 2 STUKS KOPEN en 1 BETALEN .NIEWF; LODEWIJKSKERK mizu UUtU MtYKUUW: dan moet u dat weten: U KIEST NU OOK UIT ZOMERMANTELS fi BLOUSES en TRUIEN 10-15 - 20 - 25 - en 29,75 Verhouding met rijk iets beter Openbare Bibliotheek leende in 1974 ruim 730.000 boeken uit keukens WEG UIT DE BINNENSTAD BEDRIJFS VESTIGINGEN WOENSDAG 5 MAART 1975 Bflüfri riMKT VWJLOÏI» ,1 AL CtHCfG CFLUl r Am kJ TWIN Al 1111 wanneer u TE VEEL -wilt betalen Bij FRANK is het ook DEZE WEEK: en dat geldt voor alle kleding van meer dan 25 gulden en verder uit: DRIEKWART-MANTELS, KORTE JASJES JAPONNEN (OOK ZOMERJURKEN) DEUX PIECES en 3-DELIGE PAKJES 'JAPONNEN MET JASJES en LANGE JAPONNEN BROEKPAKKEN en TUNIEKPAKKEN BOVENDIEN PANTALONS en ROKKEN mi: J. E in alle maten KOOPAVOND VAN 7-9 UUR ZUID-HOLLAND H Dg I^Ti WK GEOPEND LEIDEN De parochianen, het kerkbestuur en de pastoor van de Lodewijkskerk (Steen- schuur) hebben in de maand februari een staaltje van zelf werkzaamheid ten beste gege ven dat in Leiden waarschijn lijk z'n weerga niet kent. In 'n tijdsbestek van nog geen vijf weken zetten zij het gehele in terieur van de kerk opnieuw in de verf, maakten gaten dicht waar die dichtgemaakt moesten worden en verwijderden aller hande aanklevende stoffen om de glans van het aloude mar mer te ontbloten. Het kerkinte rieur ondergang kortom een wa re gedaanteverwisseling, die overigens ook wel hard nodig was. Sinds 1956 was er niets meer aan de Lodewijkskerk ge daan. En dat werd' langzamer hand ook wel goed zichtbaar. Met name doordat de warmte toevoer geschiedde via het pla fond (warme hoofden, koude voeten) zette zich op het eer tijds witte boogwerk al snel een flinke dosis neerslag af, die 't maagdelijk wit met een onsma kelijk zwarte laag bedekte. Intussen is de gasverwarming uit het plafond verwijderd en zijn er in de wanden hete-lucht roosters aangebracht. Dat ge beurde vorig jaar. Kort erna rees in het kerkbestuur de vraag of het interieur van de kerk niet eens een flinke opknap beurt moest hebben. Welnu, dat moest. Maar hoeveel zou dat niet gaan kosten? Het kerkbe stuur benaderde een "te goeder naam en faam" bekend staand schildersbedrijf, dat enig opti misme, zo dat er mocht zijn, al spoedig deed verdwijnen. Een grote opknapbeurt zou f42.000 gaan kosten. En dat was voor de relatief kleine parochie te veel. Door de nood gedwongen besloot het kerkbestuur met medewerking van de parochia nen het allemaal maar zelf te doen. Bij een aannemer werd een verrijdbare steiger ge huurd en begin februari zette een aantal enthousiaste paro chianen zich onder bekwame leiding aan het werk. Vrijwel elke dag en avond was er in de Lodewijkskerk wel iemand te vinden die in werktextiel en al dan niet met de kwast in de hand het zweet van het rode voorhoofd wiste. Maar het kar wei kwam gereed. En het resul taat (zie foto) mag er zijn. LEIDEN De financiële positie van Leiden is nog verre van rooskleurig. Dit constateren B. en W. in hun nota van aanbieding bij de begroting voor 1975. Weliswaar zijn er de afge lopen periode een aantal werken uitgevoerd, dieniet voorzien waren (zoals de restauratie van de schouwburg), maar dat was slechts ter bestrij-ding van de werkloosheid, waarvoor het rijk extra geld beschikbaar stelde. "Een werkelijke oplossing ran de fi- nanciële problemen kan slechts wor den bereikt door het treffen van structurele verbeteringen in de fi nanciële verhouding met het rijk en de rijksuitkeringen", aldus B. en W. De begrotingen in de periode 1974— 1977 zijn of worden sluitend ge maakt dank zij aanvullende uitke ringen van het rijk en het opsoupe ren van de gemeentelijke reserves. Het systeem van aanvullende uitke ringen loopt in 1977 af. Dan zijn ook de reserves op. Twee zaken, die "ons zullen noodzaken reeds in een vroeg stadium het overleg met het rijk te heropenen", aldus het college. "Bij de nieuwe onderhandelingen met het lijk zal het nodig zijn een visie op langere termijn te ontwikkelen ge paard gaande met een grondige analyse van het huidige takenpak ket. Een en ander zal een zware druk leggen op zowel het bestuur lijk als het ambtelijk apparaat. Wij vertrouwen erop dat de reorganisa tie van het ambtelijk apparaat ons in staat zal stellen een slagvaardig beleid te realiseren", schrijven B. en W. verder in de nota van aanbie ding. Het college spreekt de verwach ting uit dat de reorganisatie op lan gere termijn een betere aanwending van de bekwaamheden in het amb telijk apparaat tot gevolg zal heb ben en zal leiden tot besparingen. De omvang van het ambtelijk korps neemt de laatste Jaren niet meer zo snel toe, maar is nog altijd 22 hoger dan volgens de „landelijke irend het aantal zou dienen te zijn. Overigens is er enige verbetering al te constateren in de financiële verhouding tussen rijk en de ge meenten. De jaarlijkse uitkeringen van het rijk zullen voortaan achter af worden aangepast aan de prijs stijgingen. In vorige jaren werd bij het bepalen van de hoogte van de uitkering vooraf altijd een te ver wachten prijsstijging ingecalculeerd. In de praktijk bleek de werkelijke prijsstijgingen echter altijd hoger te zijn; voor het verschil draaiden de gemeenten op. Daar is nu een ein de aan gemaakt. Vorig Jaar is ook ten verfijning ingetreden in de al gemene uitkering voor historische stadskernen. Leiden profiteerde daar echter niet van, omdat de ho gere uitkering die daar het gevolg van was weer werd afgetrokken van de aanvullende uitkering (een uitke ring, die bestemd is voor gemeen ten met een structurele achter stand). Overigens zijn B. en W. het niet met het rijk eens dat de opper vlakte van de historische stadskern van Leiden op tachtig hectare is vastgesteld. Die zou volgens het col lege 116 ha. moeten zijn. Men ver wacht dat het rijk hier alsnog mee zal instemmen. Een andere wijziging in de finan ciële verhouding rijk-gemeenten, is iiet feit dat daling van het inwoner tal niet meer automatisch tot een lagere uitkering zal leiden. Voor taan wordt als norm aangenomen, het hoogste inwonertal van de afge lopen twintig jaar. Sinds kort is ten slotte ook bekend geworden dat het schaalbedrag per inwoner is ver hoogd met f 1,20 in verband met de werkgelegenheidssituatie. Een voordeeltje, dat nog niet in de Leid- se begroting is opgenomen, hetgeen betekent dat een groter deel van het investeringsplan voor 1975 kan wor den uitgevoerd, dan bij het vaststel len van het financiële kader door de raad (in december en januari), werd aangenomen. Overigens is de begroting voor 1975 de laatste waar in geraamde opbrengsten van grondbelasting, personele belasting, straatbelasting en rioolbelasting zijn opgenomen. In 1976 wordt de onroe- end-goedbe las ting ingevoerd. B. en W. verwachten dat Gedeputeerde Staten de begroting voor 1975 zullen goedkeuren, hetgeen ten slotte ook in 1974 is gebeurd. Voor de komen de Jaren zal er echter een beter in zicht in de financiële mogelijkheden moeten komen, door middel van een middellange termijnplanning. Dat wil zeggen: er zal een finan cieel kader worden vastgesteld voor een periode van enige Jaren. In het overleg met het rijk zal ruim aandacht moeten worden ge schonken aan het bijzondere van de Leidse situatie, zo schrijven B. en W. De moeilijke positie van deze stad is vooral te wijten aan drie fac toren: het hebben van een histori sche binnenstad, de bevolkingsop bouw (betrekkelijk "arme" inwo ners) en het vervullen van een cen trumfunctie, die extra voorzienin gen vergen. "Ons uitgangspunt zal zijn dat Leiden uitzicht moet worden geboden op een inhaal van structu rele achterstanden". Volgens het col lege blijkt uit verscheidene subsi dies en bijdrageregelingen dat het rijk een open oog heeft voor gemeen ten in bijzondere situaties. Met na me op het gebied van de stadsver nieuwing zijn belangrijke bijdragen van het rijk te verwachten, aldus B. en W. -K t j IÜP LEIDEN In de maand maart zul len aan de Leidse universiteit zes pro moties plaatsvinden en wel één in de faculteit der geneeskunde, vier in de faculteit der wiskunde en natuur wetenschappen en één in de faculteit der letteren. J. de Koning zal op 19 maart promoveren tot doctor in de geneeskunde, terwijl tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen promoveren A. M. Polderman <5 maart), J. W. A. M. Janssen (12 maart), W. J. J. M. Sprangers en W. A. L. Duijndam (beiden 12 maart). Mevrouw C. Grogoine is vandaag ge promoveerd tot doctor in de letteren. Erespeld voor twee kosters LEIDEN/ALPHEN Tijdens de Jaarvergadering vam de afdeling Lei den van de Prot. Chr. Vereniging van Kosters hebben de heren Both en Van Poelgeest een gouden erespeld gekregen in verband met hun 25-ja- rig onafgebroken lidmaatschap van het CNV (waarbjj de vereniging is aangesloten). De vergadering werd gehouden in het ALphense hotel Toor. LEIDEN Het aantal uitgeleende boeken bij de Stichting Openbare Bibliotheek Leiden is het afgelopen jaar ondanks het grote ruimtege brek gestegen met ruim zes pro cent. In totaal werden in 1974 7331)00 boeken uitgeleend tegenover 69(u300 in het jaar daarvoor. Het aantal ingeschreven lezers bedroeg op 1 Januari van dit jaar ruim 18.000. Dit betekent dat ruim 18 procent van de inwoners van Leiden staat ingeschreven als lezer bij de stich ting. LEIDEN In ljet Academisch Ziekenhuis Leiden zijn de volgende kandidaten geslaagd voor het eind examen ziekenverpleging-Ade da mes J. M. Dam, A. N. Buitelaar, Y. Dammers, R. H. v.d. Bent, M. Roze- boom, L. A. Groeneveld, H. M. J. Nuyten-Van Heel, W. v.d. Zwan- Snoek, H. van Rijn, Y. de Klerk, H. A. v.d. Akker, K. van Bostelen, L. M. Coppieters. C. A. van Ark-Van Eg- mond, L. E van Harteveld, M. J. v.d. Heijden, K Kool, M. P. Spreij, A. H. Kaag, A. I Hoekstra, A. P. J. Land- vreugd, L. S. C. M. van Asdonk-Lui- ren A. M. Mansvelt Beck, P. F. Roodbol, R. M. J. Verhoef en de he ren B. de Waal, A. J. M. Matthijsen, A. P Roskam. B. Willemsteijn en B. R. M. Ouwerkerk. Van dit aantal is het grootste per centage jeugdlezers (t.e.m. 13 jaar), namelijk 4500, ofwel 25 procent. Dat er nog zoveel geen lid zijn, wordt vol gens het bestuur mede veroorzaakt door de te geringe spreiding van di verse vestigingen over de stad. Het boekenbezit is het afgelopen jaar gestegen van ruim 121.300 tot 134.700 banden, een stijging van elf procent. Blijkens het jaarverslag is dat te weinig, omdat de keuzemoge lijkheid voor de lezers geringer ge worden is, wat weer tot gevolg had dat de boeken een verhoogde slijtage te zien gaven. Bovendien was er niet voldoende geld om het boekenbezit te vervangen. Verhoudingsgewijs was de stijging in het filiaal Noord (aan de Corantijn- straat) het grootst. Het totaal aantal lezers steeg hier tot ruim 1840, het aantal Jeugdlezers tot ruim 810, stij gingen van respectievelijk 64 en 66 procent, het aantal uitleningen steeg tot 70.600, een toename met ruim 47 procent. Bij de hoofdbibliotheek aan de Bree- straat steeg het aantal lezers tot 6950 wat een toename was met ruim 6 procent. Daarentegen daalde het aantal uitleningen van vijf procent tot 252.200. De jeugdbibliotheek aan het Plantage zag 't aamtal lezer tjes met 7 proceit stijgen tot 1520, terwijl het aantal uitleningen kwam op 77.100. Ook de bibliotheek aan de Steenschuur de voormalige r.k. bibliotheek die sinds 1 januari 1974 in de stichting is opgenomen zag zowel het aantal lezers als het aan tal uitleningen flink stijgen. LEIDEN De Verver- buurt (Ververstraat, Verver- hof, Verver-plein, Oude He rengracht, Oosthavenstraat, Westhavenstraat, Dwarsha- venstraat en Zijlstraat) wil een buurthuis hebben. Dat is geen nieuws, maar gisteren voerde het buurtcomité actie, om die wens nog eens duide lijk, naar buiten te brengen. Het oog is gevallen op het pand Ververstraat 37, waar vroeger twee woningen geves tigd waren, maar waar vu, als de wijk toch gerenoveerd gaat worden, best een buurt huis van gemaakt kan wor den. Een crèche, toneelgroe pen, cursussen als ouders op herhaling, sjoelmiddagen, kaartavonden enz. De niet grote, maar wel kinderrijke buurt heeft er behoefte aan. De dames R. van Schoonder- derwoerd-Den Bezem en T. van Schoonderiooerd-Den Be zem stelden het gisteren nog eens duidelijk vast. Vooral nu het zaaltje in de Maria Gij- zensteeg ook niet meer ter beschikking is. Het buurtco mité is ook een beetje boos op de PvdA, i.c. wethouder Ver boom. ,,Voor de verkiezingen kwam hij hier beloften doen, en wij maar pamfletten van de PvdA ophangen. Daarna hebben we hem niet meer ge zien". Vandaar de actie. ADVERTENTIE ^vanAssendeftstraatë Oegstgeest tet5Q392 LEIDEN Het totaal aantal be drijfsvestigingen in de gemeente Lei den liep in het tijdvak 1969/70 tot mei/juni 1972 terug van 3839 tot 3731. Een daling dus van 108. Dit totaal kwam tot stand doordat er in die periode 419 nieuwe vestigingen bij kwamen, terwijl 527 bedrijven ver dwenen. Naar verhouding is de ver mindering van het aantal vestigin gen het grootst in de binnenstad, vooral in het noordelijk deel en in het Kooidistrict. De binnenstad be vatte in 1969/70 nog 52,3 procent van alle bedrijfsvestigingen, in mei/juni 1972 was dit percentage tot 51,5 ge daald. De teruggang in de sector industrie en ambacht vond geheel plaats in de binnenstad, waar per saldo 10 grotere en 24 kleinere vestigingen verdwenen. In vergelijking met andere secto ren was de daling in de bouwnijver heid beperkt, maar de sector handel gaf een relatief sterke teruggang te zien. Die werd met name veroorzaakt door een vrij groot aantal winkel sluitingen. Het winkelbestand liep terug van 1433 vestigingen in 1969/70 tot 1329 per mei/juni 1972. De daling met 104 winkels bedroeg t.o.v. het in 1969/70 aanwezige bestand 7 procent. LEIDEN Tijdens het naar de mytylschool heeft de 10-ja rige. zwaar gehandicapte Jan-Willem van der Kwaak uit Leiderdorp een beenbreuk opgelopen, toen het bus je waarin hij zat op de Boerhaave- laan in botsing kwam met een an dere auto. Het kind, dat een ernstige spierziekte heeft, zat niet in een z.g. gordel en tuimelde van zijn zitplaats af. Aanvankelijk leek de verwonding die hij bij de val opliep niet ernstig. Maar op school kreeg hij steeds he viger pijn. De schoolleiding bracht hem naar de Anna-kliniek, waar een beenbreuk werd geconstateerd. Het ongeluk had maandag plaats. Het jongetje maakt het naar omstan digheden redelijk goed. De vader van het jongetje, de heer P. v. d. Kwaak, is verontwaardigd over de wijze waarop zijn zoontje wordt vervoerd. "Het is al de vierde maal dat er iets met hem tijdens het vervoer gebeurt. De vorige ke ren viel het dan nog mee (hij liep eens een bloedneus op), maar nu is het dan goed raak. Veiligheidsrie men zijn voor het kind een nood zaak. Als die er niet zijn, komt hij door zijn spierziekte al in moeilijkheden als de auto schielijk remt. We hebben al vaker ons hart vastgehouden voor het vervoer. Het was steeds een opluchting als hij 's middags weer heelhuids thuis kwam. Ik heb nu de gemeente om opheldering gevraagd". Blonks auto-bedrijf, waarvan het bewuste busje is, verklaart desge vraagd dat het niet wettelijk verplicht is voor deze kinderen speciale gor dels aan te brengen. De heer N. G. Blonk: "Onze wagens voldoen ge heel aan de voorschriften van de Rijksverkeers Inspectie, ze zijn voor zien van goedkeuringsbewijzen, af gegeven door rijksambtenaren". Vindt de heer Blonk desondanks dat veiligheidsriemen voor sommige van deze kinderen dringend noodzakelijk zijn? "Zeker vind ik dat. Daarom heb ik al eerder gemeenteambtenaren, die over het vervoer van deze kinder tjes gaan, uitgenodigd een commis sie samen te stellen, bestaande uit leden van de Inspectie van Onder wijs en de taxi- en autobedrijven in de stad om extra veiligheidsvoorzie ningen te treffen voor dit soort ver voer. Maar die commissie is er niet gekomen". Spelen financiën hier een rol? De heer Blonk: "Dat valt niet te ontkennen. Ik beschouw de hono rering van dit enorm arbeidsintensie ve werk als niet voldoende. Ook daar heb ik het gemeentebestuur al eer der schriftelijk van op de hoogte ge steld". Blijft over de mening van de ge meente Leiden, die het vervoer voor haar rekening neemt. Gemeente ambtenaar J. Smit wil wel op de kwestie ingaan, ook al betreft het hier een kind uit een andere ge meente. "Inderdaad, er bestaat geen wettelijk voorschrift voor het gebruik van veiligheidsgordels. Waar je als vervoerder wel rekening mee moét houden is, dat het hier gaat om ge brekkige kinderen, voor wie een spe ciale aanpak vereist is. Sommige kin deren worden met stoeltje en al ver voerd, omdat dat moet. En zo behoor je ook voorzieningen te treffen als een kind van de bank dreigt te tui melen. Of er nu wettelijke voorzie ningen zijn of niet". Wat de financiën betreft, zegt de heer Smit: "In het afgelopen jaar is de auto-bedrijven voor dit vervoer een verhoging gegeven van 28.6% voor kinderen die vervoerd worden, binnen de gemeente Leiden. Voor kinderen van buiten willen we dat ook doen, maar dat kan niet zo maar. Daarvooy is de goedkeuring nodig van de Rijksdienst Wegver keer en dat is niet zo'n gemakkelij ke instantie. De aanvraag moet wor den ingediend door de gemeenten, waarin die kinderen wonen. Daar is het wachten qp". RUUD PAAUW

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3