Win n retour naar Indonesië voor twee personen Veel tegenstrijdigheden in voorlichting tandverzorging VS zullen Per zie acht kerncentrales leveren Lugdunum Concorde mag naar VS vliegen Tumult in Lagerhuis een miljoen gulden aan prijzen Verdrag van gigantische omvang WOENSDAG 5 MAART 1975 PAGINA 15 DEN HAAG (SP) De voorlichting over de gebitsverzorging zit vol tegenstrijdigheden. Terwijl actiegroepen zich beijveren om het tandenpoetsen te stimuleren, wordt het nut van de mondhygiëne door anderen bestreden. bittere tegenvaller voor moeders lie het goed met hun kinderen voor ïebben is de conclusie in een Brits ipport dat tandenpoetsen geen invloed heeft op het .ndbederf. Het vorige week ver henen rapport is het resultaat van tn onderzoek bij 13.000 kinderen in •acht van de Britse regering. >leken is dat iets meer dan inderde van de drie-keer-per-dag- itsers vijf of meer rotte kiezen precies evenveel als de ideren die zelden of nooit hun it verzorgen. Voor het onderzoek 'erden de vijfjarigen in vier itegorieen ingedeeld, naar gelang gewoonten bij het tandenpoet- Van de kinderen die drie keer dag hun tanden poetsten had 72 •ocent iets aan het gebit. Bij de inderen die minder dan een keer i Ontwapening De internationale j ontwapeningsonderhandelingen zijn gisteren in Genève hervat na een I onderbreking van een half jaar. :Men ging tevens het veertiende on derhandelingsjaar in. Er nemen 30 landen aan het gesprek deel. De j voornaamste punten van bespreking zijn staking van de ondergrondse kernproeven en een verbod op ver vaardiging en gebruik van chemi sche wapens. In het verleden heeft de conferentie overeenstemming be reikt over staking van de kernproe ven in de atmosfeer, het niet-ver- spreidingsverdrag voor kernwapens en een verbod op vervaardiging en gebruik van biologische wapens. Ontvoerders ontploft In"* het centrum van Tucuman in Argenti nië is gisteren een bomauto ontploft waarbij vier personen zijn gedood, onder wie waarschijnlijk een slacht offer van een ontvoering. De lijken van de inzittenden van de auto wa ren zo verminkt dat identificering vrijwel niet mogelijk was. De poli tie vond twee geboeide mannenhan den en opperde de theorie dat zich im de auto 'n ontvoeringsslachtoffer be vond. Zij meent dat de ontploffing per ongeluk is gebeurd terwijl de ontvoerders naar een plek zochten om hun slachtoffer door middel van dynamiet naar de andere wereld te helpen. per dag hun tanden poetsten had 71 procent aangetaste tanden of kiezen. In hetzelfde rapport wordt wel melding gemaakt van wat we allemaal weten: dat snoep de grote boosdoener is. Kinderen die snoepen hebben drie keer zoveel kans op tandbederf als kinderen die dat laten. Bijna alle moeders die bij het onderzoek waren betrokken, wisten dat snoepen slecht is voor het gebit van hun kinderen. Maar amper de helft overwoog om daarom verande ring te brengen in de eetgewoonten van hun kroost. De conclusie van de Engelse onderzoekers heeft in Nederland verontwaardiging gewekt bij mensen die zich dagelijks inzitten voor de strijd tegen het tandbederf. Zij vinden het niet juist om de mensen te bestoken met informatie zonder dat daarbi J de achtergronden van worden gemeld. Vermoeden Ook in ons land bestaat het vermoeden o.m. door een onderzoek bij militairen dat het verband tussen tandenpoetsen en tandbederf gering is. Prof. dr. B. Houwink, hoogleraar in de sociale en preventieve tandheelkunde aan de Amsterdamse Universiteit: „Je kunt zeggen dat tandenpoetsen niet veel uithaalt, mits je er maar bij vertelt hoe dat komt. Dat tanden poetsen in veel gevallen niet helpt tegen tandbederf komt eenvoudig doordat de meeste mensen en dat geldt zeker voor kleine kinderen niet goed hun tanden poetsen en ook niet weten hoe ze dat moeten doen. Als je kijkt naar kinderen die goed geïnstrueerd zijn, valt het je op dat him tanden wel in orde zijn. Maar deze kinderen behoren Jammer genoeg tot de uitzonderingsgevallen. Neem nou een kind van de tandarts: zo'n kind leert hoe je moet poetsen. Het krijgt met de paplepel ingegoten dat snoepen verkeerd is voor het gebit en bovendien zal de vader het gebit van zijn kind regelmatig controleren. Als we ons gebit echt helemaal schoon zouden krijgen met poetsen waren we klaar. Daarom zijn naast het poetsen andere maatregelen nodig. Het is toch onzin dat de snoepjongens in de reclame vertellen dat je wel mag snoepen als Je Je tanden maar Tandenpoetsen helpt in vele gevallen niet omiat veel mensen niet weten hoe ze dat rrioeten doen: HANDELSDRUKKERIJ LEIDSCH DAGBLAD B.V. FORMULIEREN PERIODIEKEN Witte Singel I, Leiden. Telefoon 071—25041, toestel 33. poetst. Dat soort informatie is gewoon misleidend." Hygiëne In een folder van de Stichting Goed Gebit in Amsterdam wordt de noodzaak van het tandenpoetsen nog eens onderstreept met de opmerking: „Alleen al uit een oogpunt van lichaamshyglene moe ten tanden en kiezen goed geborsteld worden. Een goede reiniging van het gebit verwijdert de voedselresten." Op de vraag of de regelmatige gang naar de tandarts en het goed reinigen van het gebit geen waarde hebben zegt de folder: „Natuurlijk heeft dit grote waarde. Want uit een onderzoek bij kinderen, die niet naar de tandarts gingen, bleek dat op hun twaalfde Jaar van de eerste blijvende kiezen Bomaanslag op constitutioneel hof Karlsruhe KARLSRUHE (DPA) Een week na de omstreden uitspraak inzake abortus is gisteren een bomaanslag gepleegd op 't gebouw van het West- duitse constitutioneel gerechtshof in Karlsruhe. De bomaanslag heeft grote scha de aangericht in het gebouw. Stalen pilaren zijn verbogen en over een afstand van 40 meter zijn op twee verdiepingen alle ruiten aan scher ven gevlogen. De politie meent dat er mogelijk verband kan bestaan tussen de aan slag en de uitspraak van het hof in zake abortus, of tussen de aanslag en ontvoering van de Westberlijnse, CDU-politicus Peter Lorenz. De CDU had het reeds door de bondsdag aanvaarde abortus-wetsontwerp ter toetsing voorgelegd aan het consti tutioneel hof met het argument dat de wet strijdig is met de grondwet. alleen nog wortelresten aanwezig waren en zich in andere elementen grote gaten bevonden". Hoe belangrijk goede voorlichting over fluoridering, snoepen en mondhygiëne is, blijkt uit de resultaten van gemeentelijke acties op scholen zoals in Den Haag. De voorlichting over goede voeding en tandzorg die sinds 1968 wordt gegeven levert nu al een duidelijke verbetering op van de gebitstoestand bij jonge kinderen. Er wordt veel heen en weer gepraat over tandverzorging. En iedereen heeft er de mond van vol dat het treurig is dat zelfs twaalfjarige kinderen al aan een kunstgebit toe zijn. Goede voorlichting is er. Niet dat daardoor tandbederf wordt uitgebannen: maar door het opvol gen van adviezen kan deze volksziekte op den duur wel tot staan worden gebracht. Mentaliteits verandering is echter een kwestie van lange adem. Stijging aantal vakantiegangers DEN HAAG (SP) Het aantal Ne derlanders dat op vakantie geweest vertoont het afgelopen jaar voor het eerst sinds jaren een lichte stijging. In '74 trokken 6,7 miljoen Neder landers er op uit, 51 procent van de bevolking. Meer dan de helft van de zomervakanties werd in eigen land doorgebracht, waarbij de badplaatsen aan de Noordzee de meeste aantrek kingskracht blijven uitoefenen. Van de buitenlandse vakantielanden is Duitsland het meest in trek. Op de tweede plaats komt Frankrijk, ter wijl het bezoek aan Spanje en Por tugal duidelijk terug liep. De auto blijft veruit het meest populaire va kantie-vervoermiddel: bij 50 pro cent van de binnenlandse en 62 pro cent van de buitenlandse vakanties wordt van dit vervoermiddel gebruik gemaakt. Toch geld voor peuterspeelzalen DEN HAAG (ANP) Minister Van Doorn (CRM) zal de komende Jaren toch subsidie geven aan peuterspeel zalen. In een brief aan de Kamer heeft hij voorgesteld tot 1978 jaar lijks f 6 miljoen extra uit te trekken voor kindercentra, waarvan f 4 mil joen voor de peuterspeelzalen en f 2 miljoen voor kinderdagverblijven. Dit jaar wil hij f 11,2 miljoen louter voor deze laatste categorie uitgeven. Oe werkgemeenschap Kindercen tra Nederland uitte vorige week kri tiek op Van doorn, omdat hij dit jaar geen subsidie wilde geven aan de ruim 2500 peuterspeelzalen in ons land, waar jaarlijks zo'n 140.000 kin deren worden opgevangen. Ons land telt verder 150 kinderdagverblijven waar 7000 kinderen naar toe gaan. 'Vacaturebank' Hilversum III De "Vacaturebank" op Hilversum III gaat naar alle waarschijnlijk heid midden deze maand in bedrijf. In het programma van Joost de Draaijer zal na het nieuws - van zes uur - door twee NOS-medewerkers aan de luisteraars bekend worden gemaakt, welke vacatures er zijn. De uitzendingen zijn begin deze week al gerepeteerd door Els Knap en Philip Bezer. Dit in samenwerking met twee medewerkers van het mi nisterie van Sociale Zaken. Het is de bedoeling dat de NOS in samenwerking met het minis terie de uitzendingen dagelijks zal verzorgen. LEIDEN Burgemeester Vis heeft gistermiddag de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, uitgereikt aan de heer F. J. van Zijp, die veertig jaar in dienst is bij de firma Gebroeders Van Ulden aan de Verdamstraat. De heer Van Zijp bekleedt daar de functie van chef-werkplaats. WASHINGTON De regering van de Verenigde Staten heeft gis teren een adviesrapport gepubli ceerd op grond waarvan Air France en British Airways toestemming krijgen om met het supersonische straalverkeersvliegtuig Concorde vluchten uit te voeren op de lucht havens van New York en Washing ton. Volgens het Amerikaanse rege ringsbureau voor de luchtvaart is de Concorde een groot, vervuilend vlieg tuig dat veel lawaai maakt, maar omdat er slechts een beperkt aantal vluchten op het programma staat zouden de nadelige gevolgen voor 't milieu minimaal zijn. LONDEN Na een hevig tu- nult in het Britse Lagerhuis, waarbij een Conservatief parle mentslid zelfs een Labour-minis ter met papifórem om de oren doeg. heeft voorzitter Selwyn Lloyd gisteren de zitting een twartiertje geschorst om de ge moederen tot bedaren te bren gen. De Conservatieve oppositie stond schreeuwend en met vuis ten zwaaiend in de banken, en Selwyn Lloyd kon zich aanvan kelijk nauwelijks verstaanbaar maken. Im heit algemeen tumult gaf de Conservatieve afgevaar digde Nigel Lawson de staats secretaris voor industrie, Stan ley Clayton Davis een draal om zijn oren met een stuk papier. De atmosfeer bareitote dit kook punt na een verhit debat over een wetsontwerp dat de belas gen voor de welgestelden wil verhogen. De Conservatieven menen dat hierdoor vooral de middengroepen getroffen zul len worden, waar traditioneel veel wordt gespaard ten behoe ve van de kinderen. Matiging in Spaans kabinet MADRID (AFP) De Spaanse pre mier Carlos Arias Navarro heeft gis teren ingrijpende wijzigingen aange bracht in zijn kabinet. Er zijn vijf nieuwe ministers benoemd. De nieuwe ministers staan in meer derheid bekend als gematigde figu- Vijf studenten die maandagavond in een kerk in Barcelona" waren be gonnen aan een hongerstaking om universitaire hervormingen en het opheffen van sancties tegen politiek geëngageerde hoogleraren en studen ten af te dwingen, zijn gisteren door de politie verwijderd en na onder vraging vrijgelaten. In Madrid maakte de politie be kend dat 10 studenten gevangen zijn gezet en zwaar zijn beboet voor hun deelneming, vorige week, aan een zit- demonstratie in de San Isidro-kathe- draal. Ongeveer 300 studenten namen aan de betoging deel. Madeleine Vionnet overleden PARIJS (AP) Madeleine Vionnet, ean van de grote namen in de Franse madewereld tussen de twee wereld oorlogen, is op 98-jardge leeftijd in Parijs ovenleden. De ontwerpen en modellen van Ma deleine Vionnet behoorden tot de meest geliefde op een' tentoonstelling in Looiden dm 1971 en op een ten- toomsstellimg in het Metropolitan Mu seum in New York vorig jaar. Mevrouw Vionnet begon als zelf standig ontwerpster in 1912. Rand 1930 'had zij 1200 werknemers in dienst. Sitodis 1940 leefde zij terug getrokken. ADVERTENTIE Een van de fijne prijzen die u kunt winnen in de puzzelaktie van het KWF. Onderga de magische verrukkingen van een reis f naar dit land met zoveel herinneringen. U kunt weg wanneer u wilt. De Sabena vertrekt tweemaal per week naar Djakarta. GoBelgiaaGo Sabena. WASHINGTON (DPA) De Verenigde Staten en Perzië hebben gisteren een verdrag voor technische samenwerking ge sloten tot een bedrag van twaalf miljard dollar, in het kader waarvan de Verenigde Staten Perzië o.a. kerncentrales zullen leveren. Volgens de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger is dit verdrag het belangrijkste in zijn soort dat ooit tussen twee landen is gesloten. Het is in Washing ton ondertekend door Kissinger en de Perzische minister van Economische en Financiële Zaken, Hoeshang Ansary. In een gemeenschappelijk commu- delsvolume behoren ten dele de le- niqué heet het, dat het olierijke Per- veranties op grond van het nieuwe zië en de Verenigde Staten de vol- verdrag. gende vijf jaar hun handelsvo- Behalve de acht kerncentrales, lume tot 15 miljard dollar (zonder met een totaal vermogen van 8.000 olie) willen uitbreiden. Tot dit han- megawatt, voorziet het verdrag nog o.m. in Amerikaanse leveranties van 20 fabrieken voor geprefabriceerde huizen, 100.000 flats en andere wo ningen, vijf ziekenhuizen met in totaal 3.000 bedden, alsmede in de aanleg van een haven voor land- bouwartikelen. In een persconferentie legde Ansa ry er de nadruk op, dat het volu me van het verdrag de totale som van alle dergelijke verdragen van Perzië met Westeuropese landen, met een miljard dollar overtrof. Per zië heeft in West-Duitsland twee kerncentrales besteld en eveneens twee in Frankrijk. Een in november 1974 gevormde Amerikaans-Perzische commissie, heeft het nieuwe verdrag opgesteld. Deze commissie heeft ook "grote vorderingen" gemaakt in de richting van een overeenkomst over samen werking bij het vreedzaam gebruik, van kernenergie. In het kader van de ze overeenkomst willen de Verenig de Staten ook verrijkt uranium aan Perzië leveren. Kissinger legde er de nadruk op, dat Perzië het verdrag tegen de ver dere verspreiding van kernwapens heeft ondertekend en dat daarmee de waarborg gegeven was tegen mis bruik van het door de V.S. verstrek te kernpotentieeL

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15