Tekst van liedje codewoord voor vrijlating van Lorenz ETHIOPIE SCHAFT HET GROOTGRONDBEZIT AF Zuid-Jemen: het Cuba van de Rode Zee de ABN Maak schoon schip in uw verzekeringen en betaal één bedrag per maand. „Wij vechten tot bittere einde" Albertz moest nog zes uur wachten op succes een goede grote bank Aantal kapingen omlaag WOENSDAG 5 MAART 1975 PAGINA IS OP DIT ACHTTAL IS DE KLOPJACHT GEOPEND Ralf Reinders (26) Angela Luther (34) Till Meyer (30) Andreas Vogel (19) Fritz Teufel (31 Inge Vliett (31) Werner Sauber (27) Nobert Kröcher (34) BERLIJN (SP) Dominee Heinrich Albertz, bleek en uitge put, verscheen gisteravond kwart over zes voor het Berlijnse regionale televisienet. In zijn hand een velletje papier, haastig gescheurd uit een bloknootje met ringband- „Ik lees nu de me dedeling voor die mij vanochtend om zes uur middel-Europese tijd door de vijf vrijgelaten gevangenen ter hand is gesteld, nadat die in mijn aanwezigheid was opgeschrevenHet zou nog zes uur moeten duren voordat Lorenz zijn vrijheid her kreeg. Na een moeizame, 20 uur durende, 300.000 mark kostende vlucht met een speciale Boeing van de Lufthan sa. was ds. Albertz met een klein militair toestel van Frankfort terug gekeerd in Berlijn. Peter Lorenz meer in de weg stond. Bovendien verzuimde Albertz niet de handtekeningen van de vijf gevan genen langdurig in close-up voor de tv-camera te brengen De dodelijk vermoeide Albertz, ken nelijk met het verlangen alle verdere De verklaring der gevangenen, die vragen van de bij de tv-studio sa- Albertz met vaste stem zeer lang- mendrimgende Journalisten te ont- zaam en nadrukkelijk voorlas, liet gaan. gaf een kort interview aan de aan duidelijkheid niets te wensen redacteur van de zender Freies Ber- over. "In de morgen van de vierde eigenlijk was het meer een mo maart 1975 verlieten wij, de vijf ge- noioog "Ik heb dit alleen als predi- vangenen, dc bemanning en ds. Al-.. kant van de evangelische kerk ge- bertz de Lufthansa-machine. In de daan. Ik was niemands onderdaan, hal van het vliegveld Aden kwamen noch van de regering, noch van de wij samen met de staatssecretaris gevangenen. Ook deze hebben mij van Buitenlandse Zaken van de geholpen zij hebben zich in de Zuid-Jeminitische republiek. Deze uren dat wij letterlijk samen waren bekrachtigde nogmaals het besluit opgesloten verstandig en bezonnen van de regering ons in Zuid-Jemen getoond. Ik dank ook alle politici dat wij ons onbe- gjj de terreur niet met valstrikken of bewegen." bedrog hebben beantwoord. Albertz keelt heel strak, bttea be- Pet£j».™L™- belofte tegen onze toezegging, dat erel,0OTa moet nu woraen deze tekst tot de vrijlating van Pe ter Lorenz zal leiden." De vijf be- Herhaalde oproepen van de politie dankten in de verklaring vervolgens aan de ontvoerders bleven nog uren- de bemanning van het Lufthansa- ^ng onbeantwoord, en ook gaven zij toestel en dominee Albertz voor al geen nieuw levensteken van Lorenz. Zijn bemoeiingen. Zij groetten de hoewel daar dringend om werd ge- "kameraden" in en bulten de gevan- vraagd. In overeenstemming met de genis, en spraken de hoop uit dat tot dan toe gevolgde politiek werd Politieagenten zoeken de telefooncel en omgeving af, waar de CDU-politicus Lorenz gisteren vrü kwam. Van hieruit belde hij eerst zijn vrouw, die de politie waarschuwde. Enkele minuten later was die ter plaatse om hem onder zware bescherming in veiligheid te brengen. BEIROET (AP) Zuid-Jemen, waar de vijf Duitse anarchisten zijn uitgestapt, noemt men wei eens „het Cuba van de Rode Zee". Het is het enige communistische land in het Nabije Oosten, is ongeveer even groot als de Ame rikaanse staat Arizona en er wonen 1.4 miljoen mensen. Zuid-Jemen ligt aan het zuid- westelijkste eind van het Ara bische schiereiland en omvat de vroegere Britse kolonie Aden, Het barre achterland woes tijn en rotsen waar geen bui tenlanders mogen komen is op ruwe wijze verdeeld in domeinen van in totaal 23 stammen aan het hoofd waarvan een sjeik staat. De republiek werd gevestigd in 1967 na opstand tegen het Britse gezag die gevolgd werd door een burgeroorlog tussen diverse na tionalistische groeperingen. Na vijf regimes gekend te hebben kwam eindelijk de democratische volksrepubliek Jemen tot stand, in de wereld bekend als Zuid- Jemen. Het land heeft - de steun van China en de Sowjet Unie en staat vijandig tegenover de an dere Arabische staten, In Zuid- Jemen worden revolutionairen opgeleid die elders te werk gaan. zoals die van het Bevrijdings front van Eritrea (in Ethiopië) en van het Volksfront voor de bevrijding van Oman, dat ageert in de provincie Dofar van het sultanaat Oman, grenzend aan het oostelijke deel van Zuid-Je- De republiek onderhoudt ook we banden met linkse Pales- e guerrillagroepen, het Volksfront voor de Bevrij ding van Palestina van George Habasj de bekendste is. Vermoed wordt dat de vrijgelaten Duitse anarchisten zich mettertijd bij deze beweging zullen aansluiten. In 1972 werd Zuid-Jemen de wijkplaats van leden van dit front die een machine van de Deutsche Lufthansa hadden ge kaapt toen deze op weg was van India naar Europa. Passagiers, bemanning en vliegtuig werden vrijgegeven nadat de Bondsrepu bliek een losgeld had betaald van 5 miljoen dollar. Een van de pas sagiers was Joseph Kennedy een zoon van wijlen senator Robert Kennedy. Tot nu toe is Zuid-Jemen op de meeste terreinen nagenoeg geheel afhankelijk van de steun van China en de SowJet-Unie. Het gemiddelde inkomen per hoofd van de bevolking bedraagt in Zuid-Jemen 275 gulden per Jaar. Het land heeft geen bodem schatten, slechts een paar wegen en een oude olieraffinaderij, die eens Brits bezit was. Ongeveer 90 procent van de bevolking houdt zich bezig het de landbouw die in dat warme en kale land nooit bo ven een zeer primitieve staat is uitgekomen. De strijdkrachten worden opge leid door adviseurs uit China, de Sowjet-Unie en Oost-Duitsland. Al Jaren wordt er gepraat over een eventuele samensmelting met Noord-Jemen, maar tot nu toe is daar niets van gekomen. De voor naamste reden is het grote ver schil in ideologische opvattingen: het zuiden is Marxistisch en na- dikaal, het militaire regime van Noord-Jemen is veel gematigder. deze laatsten weldra een dag "so wundersohön wie heute" zou aanbreken. Vermoedelijk vormde deze ontboezeming (tekst van een lied) het codewoord, dat de ontvoer- Scheepsongeluk In de baai van Bengalen is tijdens hoge zee een motorboot met 150 opvarenden ge kapseisd en gezonken. Ruim twintig i Peter Lorenz in Berlijn er- door de politie een felle klopjacht passagiers zijn verdronken. De te ders 1 van moest overtuigen, dat de ingezet op lieden, die r gelezen verklaring volledig betrouw- denkt nauwe relaties te onderhouden baar was en niets met de kringen der ontvoerders. vol gestouwde boot zonk een paar mijl uit de kust van Bangladesj. ADVERTENTIE Algemene Bank Nederland De ABN kan u daarbij helpen, V met een ABN Pakket Verzekering. Dat pakket omvat de 31 meest gangbare verzekeringen, dus ook die.van uw keuze. Al uw verzekeringen onder één dak en al uw polissen gelijkvormig en overzichtelijk in één mapje. Eenvoudiger kan het niet. Bovendien betaalt u voor uw verschillende verzekeringen een vast bedrag per maand. Dus met een ABN Pakket Verzekering bespaart u zich plotselinge forse premiebetalingen. (en niet alléén voor verzekeringen) WENEN Het aantal vliegtuig kapingen is de afgelopen jaren sberic verminderd maar de initer. nationale federatie van verkeers vliegersverenigingen (ifalpa) is pas tevreden als het aantal ka pingspogingen dat slaagt tot nul is gereduceert. Dit heeft de voor zitter van de organisatie, de Ier se gezagvoerder James O'Grady gisteren gezegd aan de voor avond van het jaarcongres van de Ifalpa in Wenen. O'Grady betreurde het dat (talrijke landen de 3 conventies tegen luchtpiraterij nog niet hebben ondertekend. Volgenis de Ifalpa werden vorig jaar 18 pogingen tot vliegtuig kaping gedaan waarvan er zeven slaagden. Dieptepunt was 1969 toen van de 82 pogingen er 70 slaagden. Een ander punt dat de ver keersvliegers zorgen baart is de technische ontoereikendheid van de vele luchthavens, vooral in Afrika en enkele gebieden in het Verre Oosten. De vliegers zullen na afloop van de conferentie een lijst publiceren met de namen van luchthavens die er op dit punt bijzonder ongunstig voor staan. ADDIS ABEBA (AP) De mi- betekenen eindelijk voor 26 miljoen was 60 procent van de bevolking lijitaire regiering vam Ethiopië, die nu Ethiopiërs de kans op een menswaar- 15.6 miljoen mensen onder een een half jaar regeert, heeft gisteren diger bestaan en kunnen de barriè- feodaal stelsel horig aan het hand reuzenschrede gezet op weg naar res van stam, godsdienst en sociale jevol aristocraten dat 24 procent m alle grond in handen had. De regering schat dat 60 procent maatschappijen genationaliseerd van de Ethiopische grond, voorna- heeft voor sommige primaire le- melijk in het noorden, gemeenschap- prijsstop afgekon- pelijk bezit was van ca. 7 miljoen De militaire bestuursraad heeft in veIKmiddelen klap een eind gemaakt aan 2500 jaar feodaal landbeheer. Met ingang van vandaag is het grootgrondbezit verboden, mogen landeigenaars geen loonarbeiders in dienst hebben digd. ingezetenen. De resterende 16 pro- Uit betrouwbare bron is verno- ceütt waren kroondomeinen van men dat sommige soldaten die zich Haile Selassie, die trouwe diensten uit de militaire beweging heb- vaak met de uitgifte van een stuk w w vaak met de uitgifte het niet meer 'tJ^taa^TSeriJeS ten losgemaakt in de provincie, 90 te verhandelen Alle landerijen zijn krachtens het decreet overgegaan in handen van de overheid. De eeuwenoude pacht- contracten, waarbij kleine boertjes vaak driekwart van' hun oogst aan elders in weelde badende landheren rid Biru, hebben zich rond de hoofd- De regering zal het land gaan her- 8tad in de heuvels verschanst om verdelen volgens individuele boer maximaal 10 leger te ondernemen. hectare krijgt tie maximaal 800 hectare. Grotere grotendeels historisch gegroeid landerijen zijn mogelijk wanneer ontieent zijn regels aan het gewoon- deze door een heel district in coüpe- terecht. De plattelandsbevolking, arm ratief verband worden bebouwd. en grotendeels analfabeet, is nooit De regering heeft de dag van gis- geraadpleegd en van enige landre- teren tot een soort feestdag ver- gistratie is geen sprake. Onder de klaard want de landhervormingen afgezette Keizer Haile Selassie II, kilometer van de hoofdstad, wapens De keizer en zijn naaste bloedver uitdelen aan tegenstanders van de wanten waren eigenaar van heirri- tendhervormmgen Naar verluidt viervlaleien en grote stukken land hebben groepen boeren zich bewa- in Averse provincies, pend om hun bezit bij een mogelij- Spionage De 28-Jarige Kurt Eichwalder, een emigrant uit Tsje- cho-Slowakije, is dinsdag in Linz veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar wegens spionage voor de regering in Praag. Eichwalder was in oktober van het vorig jaar gearresteerd, na twee jaar in de ga ten te zijn gehouden. Hij had zich in 1969 in Oostenrijk gevestigd en was genaturaliseerd. Het excuus van de spion is geweest dat hij naar Tsjecho-Slowakije had willen terug keren om er met een meisje te trou- daaruit terreurakties tegen het dorpscoöpera- Het Ethiopische grondstelsel is Zanu nci arrestatie dominee Sithole LOESAKA Reuter/AFP) De arrestatie van de nationalistische lei der, dominee Ndabaninigi Sithole, be tekent dat de zwarte Rhodesdërs nu zullen vechten tot het bittere einde. Dit heeft Zanu, waarvan Sithole lei der is, in Loesaka bekendgemaakt. De bekendmaking van Zanu its het com mentaar van deze beweging op de arrestatie van Sithole, gisterochtend in de Rhodesische hoofdstad Salis bury, op de beschuldiging dat hij aanslagen beraamde op politieke ri valen. „Het te duidelijk de bedoeling Sithole van het politieke toneel te verwijderen voor het voorgenomen congres van de ANC (Afrikaanse Nationale Raad) en te verhinderen dat hij deelneemt aan wat voor de constitutionele con ferentie zou kunnen plaatsvinden", zo verklaart de Zanu. „In feite echter heeft dleze lafhartige daad niet alleen de politieke regeling van de kwestie Zimbabwe Rhodesië onmogelijk gemaakt, maar zal ze het volk van Zimbabwe ertoe brengen de gewa pende strijd met meer vastberaden heid voort te zetten tot het bittere einde". Volgens de Zanu volgt de ar restatie op een systematische cam pagne van de imperialistische media in de afgelopen weken om niet alleen Sithole te belasteren, maar ook dege nen die hem binnen de Zanu steu nen. De arrestatie te geen afzonder lijk incident maar een onderdeel van een groot plan „van de racisten en de vijanden van de revolutie van Zimbabwe om haar invloed te frus treren en te neutraliseren". De Afrikaanse Nationale Raad (ANC), zal geen besprekingen meer voeren met de Rhodesische regering voordat dominee Ndabandngi Sithole is vrijgelaten, zo heeft ANC-voorzit ter bisschop Abel Moezorewa gisteren in Salisbury verklaard. Bisschop Moezorewa zei ook nog dat geen besprekingen meer gehou den zullen worden met de regering zolang er nog mensen zonder proces in de gevangenis zitten. Dat gold naar zijn zeggen ook voor de consti tutionele conferentie, waarop een blauwdruk voor die toekomstige struc tuur van Rhodesië ontworpen zal moeten worden. De Britse regering heeft gisteren verklaard „teleurgesteld" te zijn door de arrestatie van Ndabaningd Sithole. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken zei dat „deze nieuwe ontwikkeling de vooruitgang naar een regeling van het conflict door middel van onder handelingen, waarschijnlijk moeilij ker zal maken". Hij weer erop dat de Britse minister van Buitenlandse Za ken, Jame6 Caltagham, beide partijen in Rhodesië herhaaldelijk dringend heeft verzocht de bepalingen van het akkoord van Loesaka bij wijze van eerste stap naar een regeling, uit te voeren. Dit in december van het vorig jaar gesloten akkoord voorzag in een bestand in Rhodesië, de vrijlating van de politieke gevangenen en de hervatting van de activiteit van alle politieke groeperingen in Rhodesië. De woordvoerder liet weten dat Engeland contact zal opnemen met alle belanghebbende Afrikaanse regeringen, in he't bijzonder Zambia, Tanzania en Zuid1-Afrika, om hun reactie te vernemen op de arrestatie van Sithole.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13