Residentie-Orkest in onmogelijkeIves Multatulimuseum geopend FIJNZINNIG DUO IN LEIDERDORP Spaanse filmcensuur zal worden verruimd MAANDAG 3 MAART 1975 DEN HAAG "De onmogelijk heden van vandaag zijn de moge lijkheden van morgen" placht de Amerikaanse componist Charles Ives te zeggen wanneer hij door vrien den gewezen werd op de (schijn bare) onspeelbaarheid van een deei van zijn werken. Zijn Vierde symfonie is nu zestig jaar oud. Het begrip "morgen" van Ives zou dus wel aangebroken kun nen zijn. En inderdaad, die symfo nie die altijd als onspeelbaar gold totdat Stokowski zich er tien Jaar ge leden voor het eerst aan waagde werd zaterdagavond door het Resi dentie-Orkest voor het eerst in Ne derland gespeeld en de manier waar op dat gebeurde verdient een flink compliment. Een werkelijk "gave" uitvoering van het werk zal wel een onmoge lijkheid blijven. De zuiver instru mentaal-technische problemen zijn misschien wel te overwinnen. Bijna onoverkomelijk is echter de gelijk tijdigheid van verschillende tempi die diverse orkestgroepen hebben te realiseren. De samenwerking zater dagavond tussen de twee soms te gelijk gebarende dirigenten de Amerikaan Lukas Foss als hoofddi rigent en Lex Veelo als assistent was overigens uitstekend. Ives was een zondagscomponist die zich niet of nauwelijks rekenschap gaf van de praktische problemen bij een uitvoering van zijn muziek aan gezien hij er niet vanuit ging dat zijn muziek ook uitgevoerd zou wor den. Hij componeerde allereerst voor zichzelf en hij deed dat op een ma nier die zich gaandeweg in zijn ont wikkeling verder verwijderde van de esthetiek van de kunstmuziek zoals die in concertzalen gespeeld en be luisterd wordt. In de uren die hij niet aan zijn levensverzekering besteedde ver heerlijkte hij aan de schrijftel vla het muziekpapier God en Amerika en hij deed dat op een even kinder lijke als originele manier met ge bruikmaking van alles wat hem mu zikaal aansprak: religieuze hymnen, marsen, volksliedjes enzovoort, sa mengebracht en vaak op elkaar ge stapeld met gelijktijdig optredende verschillende tempi en toonsoorten In de Vierde symfonie spelen he le groepen musici minutenlang ter wijl men ze in het tumult van an deren niet hoort. In het laatste de miste men zaterdagavond ook de klank van het koor, maar dat lag niet aan Ives. De achter het podium opgestelde le den van het Nederlands Kamerkoor die voor de aanwijzingen van de diri gent op een televisiemonitor waren aangewezen hadden een gebaar van Lukas Foss verkeerd begrepen en de begininzet gemist. En wie bij Ives een inzet mist komt er niet meer in. In het eerste deel verhieven de koorleden wel hun stem, een twijfel achtig genoegen overigens want de koorklamk kwam via de geluidsinstal latie in het Nederlands Congresge bouw slecht over. Veel in deze symfonie mag dan een overbodige indruk maken, men kan moeilijk ontkennen dat Juist in de chaotische overdosering van de won- €erlijkste elementen een van de we- Lukas Foss, hoofddirigent in de Vierde Symfonie van Ives. zenlijke karaktertrekken van deze muziek schuilt. Hoe men deze overdadigheid waardeert blijft een persoonlijke zaak. Maar ook wie positief tegenover deze muziek staat ziet met enig ge voel voor proporties wel in dat het omhoog steken van Ives als de grote alleskunner en profeet voor de nieu we muziek even ver van de artistieke realiteit staat als de stelselmatige verwaarlozing van zijn oeuvre toen deze componist nog leefde. Lukas Foss dirigeerde verder een scherp omlijnde uitvoering van Stra- winsky's "Symphonies d'instruments a vent" en twee meer recente stuk ten: zijn eigen compositie "Ely- tres" (gespeeld in twee versies) en "Séquences" van Haubenstock-Ra- mati (met Jaring Walta in een knappe vioolsolo), in beide gevallen muziek van een nogal vrijblijvend, kunstmatig karakter. Het concert wordt door de AVRO op donderdag avond 13 maart via de radio uitge zonden. AAD VAN DER VEN LEIDERDORP Henk Vos en Sa ra Strtimphler gaan ook als duo fluit- harp door het huwelijk en doen dat laatste al twaalf jaar in het open baar. Alleszins merkbaar: zo idyl lisch mogelijk twee geesten in één gedachte. Dit duo was door K en O Leider dorp in de Herv. Kapel uitgeno digd. Het concert begon met een werk uit 1735, jaartal van Emanuel Bach's Sonate in G. Jeugdwerk dus. Merkwaardig: wamt Emanuel heeft eigenlijk alleen van zijn vader les gehad en toch zit er geen kopie van ae vader in. Pas drie jaar later kwam Bach junior in dienst van de nog kroonprinselijke Frederik de Gro te, die zelf fluit speelde en alles op snoepte en opkocht wat fluit was, inclusief de componist. Een aardig dissertatie-gegeven om uit te zoeken of het niet deze sonate is geweest, die oorzaaflc werd van de relatie Prui sische prins en Emanuel Bach. Na een ingelaste harpsolo ver scheen Debussy's Syrinx, het solo fluitstuk van de eeuw en bewijs van goed gedrag voor een beroepsschal- meier. Aan de fijnzinnigheid van Sy rinx paarde zich prachtig het min of meer verwante zingende fluit-harp intermezzo uit 10/50 van Hendrik An- driessen, gevolgd door een suite van Marguerite Rösgen-Champtan, ge schikte muziek, maar met minder kunstenaarsindividualiteit. De fina le bevat een aantrekkelijke, iets folkloristische dialoog, voor de rest is de harp te veel begeleidend func tioneel. Een Mozart-Andantino rees zoda nig boven alles uit als klein monu ment van eenvoud en schoonheid, dat op slag helder werd waarom De bussy Mozart de ster van de muziek- cchepping achtte. Dit was ten nadele van Fauré's Impromptu, waa/rin de harpiste solo excelleerde. Dit is niet Fauré's Stilistisch hoogtepunt. Toch mooi: Een Bnitr' Aote van Ibert, vir tuoze climax, besloot het concert. Kees Verhoef. stierenvechters". 18.30 tot 19.80 i with the golden en 9.15 uur. zo. ook drugs", dag. 2.30. Tentoonstellingen 14.80 uur en van 18.30 tot 19 Endegeest: dinsdag en vrijdag 18— 14.8C uur; *s zondags 11—12 uur en 1415 uur: eerste klasse: Ce gehele Atelier JDe Scherf Nassaulaan 41, Oegstgeest .tel. 50220 Ans v. d. Helde— Kort exposeert eigen werk o.a. glas nam., zond. 1-5 Joh. de Wittstraat 40. Galerie Ka binet Gaper. Wisselende expositie dl. t/m za. 25.30 uur nam., do. boven- De Lakenhal dag. 106 i Galerie Van der Vllst. Botermarkt Kunstzaal Heuff, Hoflaan 17, Wasse naar Expositie Trianon: „My fair lady", dag. 2.00 i 8.00 uur. AL. Rex: ..Way Out", dag. 7.00 en 9.15 ui 18 jaar. Kindermatinee: „Nanu. een Walt Dl Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden i 18.30 tot 20 00 l Ougeauendlenst elke dag Acade misch alekenhuls behalve van dins dag I '.0t uur tot woensdag 18.00 uur DTaco nossenh ulsen van vrijdag 13 00 urn tot zaterdag 18.00 uur (Ell- sabetn ziekenhuis) Annakllniek: Klasse afdeling v Derde klasse van 13.30 tot 14.80 u. van 18.30 tot 19.30 u. Avondbezoek voor de kinderzaal. uit sluitend voor de ouders, alleen op woensdagavond van 18.30 tot 19.30 uur. 15.0&—16.00 uur 18.80—20.00 uur Voor de prematurenafdellng gelden de (alleen voor Bezoekuren Ziekenhuizen lopend®o^Sk Middag bezoekuur A vond bezoekuur: Openingstijden dL t/m za. va afspraak telefoon 01751-12185. oudere zondag 14.00—15.00 kinderafdeling Leidse bioscopen Luxor: .Death Wish", dag. 2.30, 7.00 e 9.15 uur. zo. ook 4.45 uur. 18 jaar. a: „Le trio Infernal", dag. 7.( Hardy als Kraam afdeling: dag 18.30 tot 19.80 l ilgende bezoekureD i ouders) Maandag t/m vrijdag: 18.80—18.45 uur Zaterdag en zondag: 15.30—15.45 uur Bezoek aan ernstige patiënten: Wanneer voor ernstige patiënten door lopend bezoek wordt toegestaan, kan de hoofdverpleegkundige hiervoor spe ciale kaarten verstrekken. Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11—11.80 lb.30—14.15 en 18 30—19.30 u.; 8e klas 18.30—14.16 en 18 30—19:80 u.; Kraam- afdeling 13.30—14.16 uur. alleen voor echtgenoten 19—20 u.: Kinderafdeling 1615.30 u alleen voor ouders 18— 18.30 u. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vliegverkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bij het Informatiecentrum Geluids hinder Schiphol (020—175000) teuws 3 maart 1975 Honderd jaar geleden stond in de krant: Aan het Belgische ministe rie van buitenlandsche zaken en in de archieven van de provincie Namen zijn dief stallen van zeer belangrijke schrifturen ontdekt. Een ge deelte werd teruggevonden ten huize van een vroegeren be- ambtc bij de posterijen, zeke ren De Kessel, te Namen. Vele andere zijn echter ver kocht en, naar men vreest, naar het buitenland verzon den. De Brusselsche rechter van instructie heeft de zaak in handen. Vit de bibliotheek van het departement van bui tenlandsche zaken wordt on der meer ëen handschrift ver mist, dat voor de Nederland- sche heraldiek van hooge waar de is. De 400 bladen, waaruit dit uitstekend geconserveerde boek bestaat, bevatten de ge schilderde wapens en blazoe nen van een aantal meeren- deels Nederlandsche geslach ten; naast de wapens zijn ver klarende aanteekeningen ge plaatst. Vijftig jaar geleden: Uit de Turkse stad Kon- stantinopel wordt bericht, dat er zich een ontploffing heeft voorgedaan in het munitiede pot van Karpoet, een stad die door de Koerdische rebellen was ingenomen en daarna door troepen van het Turksche le ger aangevallen. De explosie deed zich voor toen de rebel len uit Karpoet verdreven werden. Honderd Koerden en tal van burgers werden gedood. In Madrid heeft de politie twaalf personen in hechtenis genomen die behoorden tot het centrale comité van een in ge heel Spanje en in het buiten land verspreide revolutionaire vereeniging. Een groote druk kerij werd in beslag genomen, alsmede veel correspondentie en de lijsten der leden. PANDA EN DE MEES TERKRIMPER 89 - 127 "Zo zie je!" zei Panda. Eerlijk is eerlijk - dat blijkt maar weer. Je hebt geprobeerd om mij er in te laten lopen, zo dat ik in de gevangenis kwam. Maar nu zit je er zelf in." "Wij zullen zien, baaske", antwoordde Joris. "Ga nu maar pret tig van uw vrijheid genieten, en laat mij alleen met mijn kom mer. Ik moet denken." Hij stapte opzij zodat Panda de cel uit kon lopen. "Je bent nu op vrije voeten," hoorde hij rechercheur Snapp\ers zeggen. "Maar denk er aan dat we je in het oog blijven houdrn. En misschien hebben we je getuigenverklaring nodig als dit ap paraat door professor Kalker is onderzocht." Zo sprekende sloot hij de celdeur, en Joris bleef met zün ge dachten en de verkleinde vergroter achter. Naar Kalker..." herhaalde hij. "Zo, zo... Dat betekent, dat ik mij moet reppen. Het is maar goed dat ik dit apparaatje héb la ten krimpen zodat het niet gevonden werd. Ik kan het nu goed gebruiken..." Het geheim van de Macu Kooktip LAMSRAGOUT Neem 500 g lamslappen om te stoven. Snijd de lappen in dobbelstenen en braad ze even aan in 5 eetlepels olijfolie. Ver meng 1 eetlepel tomaten puree met een geraspt uitje en een ziertje knof- looksap. Temper het vuur en voeg de tomatenpuree aan het vlees toe, even als een theelepel basili cum en weinig zout, in- plaats van basilicum kunt u ook eens experi menteren met rosmarijn of majoraan. Roer er een eetlepel bloem door en laat die even wat kleur aannemen. Giet er 1/4 1 heet water bij, roer door, leg een deksel op de pan en laat het vlees zo 2 uurtjes stoven, boven zeer laag vuur. Laat de laat ste 30 min. 12 ontpitte en fijn gesneden groene olijven meesudderen. WINA BORN HOE BAAT HET TUSSEN JOU J EM JE BKDEK.IZAAK? J WILLEN BEIDEN MET -v 1"—if. S§^ RUST GELATEN \W0RPEN... DE ESJE^v r KEEK LUKT HET) a a HEM, DE AWPEEE KEEK L sMIJ.... ~a~ SCHOOL- 1 fSYCHoUWj fIS/ Hfw. UfXinLvf. AMSTERDAM Precies honderd Jaar nadat. Multatuli's stuk "Vor stenschool" in de Rotterdamse schouwburg in première ging, is za terdag in Amsterdam het Multatuli- geopend. Aston Villa wint League-cup1-0 LONDEN Driemaal is scheeps recht geldt ook voor trainer Ron Saunders. De Engelsman, die in 1973 met Norwich City en een jaar later met Manchester City er niet in slaagde de League Cup te winnen, had nu met Aston Villa meer geluk. In het Wembley stadion in Londen versloeg Aston Villa in de finale van het toernooi om de League beker Norwich City met 1—0. De tweede divisie clubs speelden een matige wedstrijd die in de 80ste minuut werd beslist toen Ray Gordon uit een strafschop voor Aston Villa scoorde. Aston Villa verwierf zich met deze overwinning een plaats in het toer nooi om de UEFA Cup in het seizoen 1975—1976. Het museum is ingericht in het ge boortehuis van Eduard Douwes Dek ker in het pand Korsjespoortsteeg 20. Het omvat boeken, meubels en persoonlijke eigendommen van de schrijver. Ook is in twee brandkasten de grote hoeveelheid handschriften, van de wat men wel noemt "strijd- Justigste" schrijver uit de Neder landse geschiedenis geborgen. Om het museum, dat tot stand kwam dank zij een belangrijke fi nanciële bijdrage van de familie van Eduard Douwes Dekker, te kunnen voortzetten is zowel aan het rijk als aan de gemeente een jaarlijkse sub sidie van f3.000 gevraagd. Volgens prof Garmt Stuiveling, voorzitter, van het Multatuli-genootschap, heeft de gemeente Amsterdam hierop al gunstig geadviseerd. Hij deelde ook op de zaterdag na de opening gehouden jaarvergade ring van het genootschap mede, dat er jaarlijks een andere tentoonstel ling in het museum zal worden ge houden. Nu is er de expositie "Mul- tatuli en het toneel". Men denkt \oorts aan exposities "Multatuli en de vrouwen in zijn leven", "Multatu li en de koloniale politiek" en "Mul tatuli en indië". Een moeilijkheid is dal het museum vooralsnog alleen te bezichtigen is na telefonische af spraak. Maar het genootschap over weegt het museum in de toekomst op een vaste middag in de week open te stellen. Wel zal intussen aan stu denten en docenten in de leeskamer ae gelegenheid worden geboden om zich in het werk van Multatuli te verdiepen. Meer bloot, minder geweld MADRID De Spaanse regering heeft een nieuwe regeling voor de filmsensuiur bekendgemaakt die de weg opent voor meer bloot maar min der geweld in de in het land te ver tonen films. "Naaktheid zal worden toegelaten wanneer deze nodig is voor het al geheel effect van de film, verworpen wanneer zij ten doel heeft hartstoch ten in de normale toeschouwer op te wekken of ontaardt in pornografie", aldus de nieuwe bepalingen. Tot voor enkele jaren moesten zelfs blote boeoems en uitgespro ken liefdesscènes worden geknipt of anders werden de films helemaal verboden. Films die dat lot troffen, zoals The iast tango in Paris', "Easy rider', 'Midnight cowboy', 'Sunday bloody sunday' en 'A clockwork orange, zijn in Spanje nooit in het openbaar vertoond. Een woordvoerder van het minis terie van Voorlichting deelde mee dat de nieuwe regeling de kant uit gaat van liberalisering van de con trole. Zij wil echter nog dat films de waardigheid van de menselijke wezens en de grondwettelijke begin selen van de staat eerbiedigen". Films aie "beelden en scènes van buiten sporige ruwheid of wreedheid" tonen, zijn ook verboden.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9