Volledige capitulatie voor eisen ontvoerders Lorenz CDU grootste maar niet oppermachtig NAAST HET NIEUWS LIBANESE VISSERS SLAAGS MET LEGER Horst Mahler wil (uit angst?) niet vrij komen PERZIE EEN-PARTU STAAT Kaping van Iraaks vliegtuig mislukt Dodental in de metro bedraagt minstens 37 MAANDAG S MAART 1975 BERLIJN De ontvoering van de West-Berlijnse CDU-voorzitter Peter Lorenz heeft de emoties van de 1,6 miljoen stemgerechtigden niet zoda nig aangewakkerd, dat het gisteren •Dij de gemeenteraadsverkiezingen in Berlijn tot een politieke aardver schuiving is gekomen. Toch werd de CDU ook in dit sinds tientallen jaren Sociaal-Democratische bastion krap de grootste partij en moesten de Sociaal-Democraten een gevoelig verlies boeken. De CDU kreeg 43,9 procent der stemmen (tegen 38 procent in 1971), de SPD 42,7 pro cent (50,4). De liberale FDP behaal de 7,2 procent (8,5). De zetelverde ling in West-Berlijn zou er daardoor als volgt gaan uitzien: CDU 68, SPD 67 en FDP 11. Dit resultaat be vestigt de tendens van verkiezingen in andere deelstaten, die verliezen van de SPD ten koste van de DCU te zien hadden gegeven. Zij houden verband met tal van facto ren, waarvan de gestegen werkloos heid en de vrees voor verdere terug gang van de welvaart zeker de be langrijkste is. Het verlies van een volstrekte meer derheid van de Berlijnse SPD bete kent dat zij voor de komende vier Jaar naar Bonner model een coali tie moet aangaan met de FDP. Burg- gemeester Sohutz en de liberale lijst aanvoerder hebben overigens afge sproken dat besprekingen daarover pas zullen beginnen, als het ontvoe ringsdrama van Peter Lorenz is be ëindigd. Lorenz zelf kreeg in zijn kieskring (Tempelhof) de meerder heid van de stemméh. Hij zal als .leider van de grootste partij zeker president van de Berlijnse gemeen teraad worden. Een vierde partij, die voor het eerste in Berlijn optrad, de rechtna- tionalistiedhe Bund Freies Deutsch- land (BFD) is er met circa 3 pro cent niet in geslaagd de vijf pro- centsbarriere - te nemen. Wel heeft aij, naar CDU-politici verklaarden, door haar optreden verhinderd dat de Christen-Democraten in Berlijn een nog eclatanter overwinning kon den behalen. Dit laatste is overigens twijfelachtig: vermoedelijk heb ben oudere kiezers uit alle partijen, bevreesd voor te grote toegeeflijk heid in de Oost-Europese politiek, de BFD gesteund. Drie communistische partijen (Moskou, Mao en Trotzki) brachten het tot zeer geringe per centages. Opvallend is dat evenals in ande re grote steden, de CDU een door braak is gelukt in stadswijken, die voordien nog als onbetwist domein van de Sooiaal-Democroten golden Het aantal Berlijners, dat op deze fraaie zondag ter stembeurs ging was als steeds hoog: 87,1 procent. Zeker zal nog lang worden gespe culeerd over het eventuele "Lorenz- effect": dat door de CDU wordt ont kend en door de benarde SPD nu snel ter hand genomen. Maar zoals gezegd dit effect is in feite waar schijnlijk zeer gering. Het stemgedrag van verreweg de meeste kiezers wordt zelf*- door een zo schokkende gebeur tenis als de ontvoering van Lorenz niet op het laatste ogenblik grondig gewijzigd. De Westberlijnse burgemeester Klaus Schlitz bij het uitbrengen van zijn stem. Zijn partij, de SPD. verloor de absolute meerderheid en aan de CDU de positie van grootste partij. BERLIJN Aan het einde van een verkiezingsdag vol zon, dit dit Berlijn vol flanerende zondagsgangers een bijna feeste lijke indruk gaf, kwam het ontvoeringsdrama-Peter Lorenz gis teravond om 18.44 uur tot een duidelijk hoogtepunt. Van het nieuwe vliegveld Tegel vertrok na eindeloze spanningen een Franse Mystere-20 naar Frankfurt met aan boord twee van de Baader-Meinhofleden Zina Siepmann en Verena Becker en be geleid door Berlijns ex-burgemeester en huidige evangelische predikant Heinz Albertz, die daarmeer voldeed aan de eis dat hij zich als gijzelaar ter beschikking zou stellen voor de uitreis van de te bevrijden leden van de Baader-Meinhofgroep de politie te beantwoorden, waar Lo renz het polshorloge van zijn vrouw had gekooht (Madrid). In die brief stelden zij als nieuwe eis, dat het overgebleven viertal, na aankoms*- Jn Frankfurt, onbewaakt zou kunnen overleggen over de verdere reis, die - zoals aanvankelijk reeds ver langd per Boeing 707 zou moe ten plaatsvinden. Tevens volhardden zij in hun eis dat ondanks de vermindering van het aantal vrij te laten gevangenen in ieder geval 120.000 maik losgeld op tafel zou komen. Ongeveer tegelijkertijd bereikte de politie een geluidsband met de stem van Lorenz: in ongeveer 90 seconden verklaarde hij, dat de ontvoerders de wijze van vrijlating van Lorenz nog niet konden aangeven, omdat dat volgens hen gevaar zou kunnen ople veren. Hij, Lorenz, verzekerde domi nee Albertz, dat hij het erewoord van de ontvoerders had gekregen dat zij hem na terugkeer van Albertz in West-Berlijn zouden loslaten, en dat hij bereid was op dit erewoord te vertrouwen. Intussen vergaderden in Beriijn en Bonn voortdurend de crisisstaven van burgemeester Klaus Sohutz, etn bondskanselier Hélmuth Schmidt. De dodelijk vermoeide burgemees ter reisde zelfs tweemaal op en neer naar Bonn om de activiteiten van de beide staven te coördineren. De spanning werd niet weinig vergroot door het groeiende inzicht, dat het door alle strubbelingen zeker onmo gelijk zou zijn binnen het door de ontvoerders gestelde ultimatum van 72 uur de vier gevangenen vaste voet op buitenlandse bodem, waar dat dan ook zou moeiten zijn, te laten zet ten. En hier tekende zich gister avond de grootste onzekerheid, en daarmee het allergrootste risico, van de ongehoorde ontvoeringsaffaire af. Bij alle grondigheid van voorbe reiding, waartoe de Pruisische anar chisten van de 2 Juni-beweging in staat zijn gebleken, hebben zij een vast einddoel niet in him plannen kunnen opnemen. Het zag er 's avonds niet naar uit, dat landen als Lybië of Noord-Korea bereid wa ren veel begrip of waardering te to nen voor de ramantsche en dodelyk- gevaarlijke zieleroerselen van een handvol ondergrondse geweldplegers dat met machinepistolen en bom men de mensheid het geluk wil op leggen. In Frankfurt, waar de Mystere omstreeks 20.00 uur landde, kregen Siepmann en Becker dadelijk de be- loofde gelegenheid zonder toezicht te overleggen met hun twee uit Bei- erse gevangenissen aangevlogen lot- genoten, Rolf Heissler en Rolf Pohle. Met name deze twee laatsten wil- den van dit beraad laten afhangen - of zij bereid waren zich uit te le- veren aan de onzekerheid van een reis met onbekend doel en hoogst onduidelijke afloop. Tot gisteravond 1 was niet bekend of enig land in Afri- s ka of Azië bereid zou zijn deze door chantage bevrijde Duitse anarchis- I ten op te nemen. Dominee Albertz gaf ,voor zijn vertrek van Tegel de hem omsingelende Journalisten met vage glimlach te kennen geen idee te hebben waar de reis hem heen voerde. Aan de aanvankelijke eis van de onüvoeders om in een Boeing 707 de vrijgelaten gevangenen rechtstreeks buiten Duitsland te brengen kan niet worden voldaan, omdat de geallieer de machten die de laatste verant woordelijkheid in Berlijn hebben, weigerden een toestel voor een der gelijke vlucht beschikbaar te stel len. Zij waren slechts bereid een door hen geleverd vliegtuig naar een luchthaven in de Bondsrepubliek te laten vliegen, waarna de Duitse au toriteiten de verantwoordelijkheid zouden moeten overnemen. Het verloop van de dramatische actie, dit weekeinde, was voor de ontvoerders van de 52-Jarige West berlijnse CDU-leider Lorenz niet zo glad als zij zich hadden voor gesteld. Aanvankelijk verlangden zij de vrijlating van zes anarchisten, maar de meest prominente van hen, de jurist Horst Mahler, die in Ber lijn 14 Jaar uitzit, gaf al snel te ken nen niet voor het avontuur te voe len, en hetzelfde gold voor de ex- sociologie studente Gabriële Kröchel- Tiedemann, die in Essen acht jaar uitzit. In een brief die de politie zaterdag bereikte, eisten de ontvoerders, dat de weigeraars zich over htm beweeg reden voor de tv zouden kunnen uit spreken. Dit gebeurde zaterdag om middernacht: heel de Bondsrepubliek keek ademloos toe, toen Gabriële Krödhel in een korte verklaring zei niets voor uitwisseling te voelen, en daarna Horst Mahler, met insigne van de Maoïstische KPD op zijn ge vangenistenue, vijf minuten agitatie ten beste gaf om mee te delen dat gijn plaats bij de revolutionaire ar beidersmassa's is, die zich met hun «icties ook richten op bevrijding van de politieke slachtoffers der uitbui tende klasse, dus ook van Mahler zelf. Inderdaad heeft Mahler zich reeds geruime tijd gedistantieerd van de Baader-Meinhofgroep, die hij utopi sche. individuele acties zonder steun in de massa's verwijt. Mahler zal overigens op dit ogenblik ook daar om niets voor invrijheidstelling voe len, omdat hij moet vrezen voor li quidatie. De 2-juni-beweging die ver antwoordelijk is voor de ontvoering van Lorenz. heeft namelijk vorig Jaar korte metten gemaakt met een an dere "verrader". Ulrich Schmücker: hij werd in de zomer van 1974 ver moord in een Berlijns park gevon den. Toen de ontvoerders aan hun eis, over het tv-optreden van Kröchel en Mahler zagen voldaan, bleef hun niet veel anders over dat de weige ring van dit tweetal te aanvaarden. Wel hielden zij strak en stijf vast, «art hun voornemen zich ondanks krachtig aandringen van Albertz en van de politie niet te uiten over de manier waarop zy na voltooide uit wisseling Lorenz zouden vrijlaten. In •n mededeling, bestemd voor 't stads bestuur, leverden zij bovendien het bewijs inderdaad de ontvoerders te «iJn: zij bleken m staat de vraag van Stamtwisten Bij gevechten tus sen arbeiders van een mijn in de Zuidafrikaanse provincie Natal zijn 28 Afrikanen om het leven gekomen en veertien gewond. De twist ont brandde op het terrein van de arbei- dersverblijven toen twee Afrikanen het met elkaar aan de stok kregen, en een van hen met een mes werd neergestoken. Dit leidde tot een handgemeen op grote schaal tussen Basoetos en Xhosas. Bom in bus In de Keniaanse hoofdstad Nairobi is zaterdagavond een bomaanslag gepleegd op een overvolle bus die in het centrum ge parkeerd stond: 26 personen kwa men om het leven en ongeveer 90 raakten gewond, van wie tientallen ernstig. Door de kracht van de ex plosie werd een zijkant van de bus volledig opengereten. Botsing In de omgeving van het Westduitse Paderborn zijn zondag zeven personen gedood door het neer storten van twee sportvliegtuigen. Een kind werd met levensgevaarlijke verwondingen naar een ziekenhuis vervoerd. De vliegtuigen waren bij helder, zonnig weer door nog onbe kende oorzaak met elkaar in bot sing gekomen. In de twee toestellen zaten elk vier personen, onder wie twee kinderen. TEHERAN (AP) De Sjah van Perzië heeft gisteren een decreet uitgevaardigd waarin bepaald wordt dat in zijn land van nu af aan nog slechts één politieke partij is toege staan. In de bekendmaking van de Sjah via de radio werd gezegd dat het huidige twee partijen-systeem is ontbonden en dat "tenminste ge durende de komende twee jaar" slechts één politieke partij is toege staan, nl. onder leiding van premier Amir Abass Hoveida. Hoveida, de secretaris-generaal van de regerende Iran Novin partij, zal aan het hoofd komen te staan van de nieuwe partij die de naam "Partij voor de nationale herrijze nis" zal krijgen. De leus van de nieuwe partij is: "Trouw en steun aan de monarchie, de Iraanse grondwet en de Iraanse revolutie". De Iraanse oppositiepartij, "Mar- dom", kwam begin dit jaar in moei lijkheden toen de leden van het Vermoord De 55-jarige Adolfo Benito Cavalli, die van 1962 tot 1970 de maobtigfr vakbond van arbeiders in de Argentijnse olie-industrie leid de en deel heeft uitgemaakt van de opperste raad van de peronistische beweging, is zaterdag dood aange troffen in Buenos Aires. Hij had ver scheidene kogelwonden. partijbestuur partijleider Nasser Ameri afzetten. Ameri kwam enkele weken later bij een auto-ongeluk om het leven. De Iraanse radio citeerde een niet met name genoemde politicus die verklaard had dat de instelling van de nieuwe partij niet zo erg veel verschil uitmaakte omdat de ideologie van de Iran Novin in de praktijk altijd dezelfde was geweest als die van de Mardom. TEHERAN De kaping van een Iraakse Boeing-737 tijdens een bin nenlandse vlucht is zaterdag in Te heran geëindigd met de dood van een vrouwelijke passagier. Bij een schietptarty tussen leden van de Iraakse veiligheidsdienst en de drie kapers na de landing van het toe stel op het vliegveld van Teheran werd voorts een passagier en een kaper zwaar gewond. De twee an dere kapers gaven zich daarop over, de 85 passagiers en zeven Heinrich Albertz (bovenste foto midden) bij zijn aankomst op het Berlijnse vliegveld Tegel. Deze geestelijke en voormalige burge meester van West-Berlijn ver klaarde zich bereid de vrijgelaten anarchisten te vergezellen als gij zelaar. Op de onderste foto loopt Rolf Pohle, een van de vrijgelaten ge vangenen, met een paar kleine koffertjes over het gevangenis terrein in Landsberg op weg naar een helikopterdie hem naar Frankfurt bracht. Achter hem een politieman in burger. Don Quichofte op Iwee wielen In Palermo op Sicilië noemt men Marco Antonio Novas de "Don Quiahotte op twee wielen". Gisteren heeft deze stad hem als een fietsende vorst ingehaald. Toch was Palermo voor de 46-Jarige Colombiaan maar één halteplaats. Hij heeft er vele aangedaan op zijn fietstocht rond de wereld. Maar Palermo was wel een bijzon dere stop. Marco had op dat punt de helft van zijn 140.000 km lange tocht (met alle omwegen) achter de rug. Monteur Novas fietst niet alleen. Zoon Jorge en dochter Isabelia zijn ook van de partij. Alleen niet op de fiets, zy gaven de voorkeur aan een mo tor. Marco denkt de reis in vyf Jaar te voltooien. Dan heeft hy tachtig landen doorgetrapt. Berenhuwelijk voor de rechter "Dierenvreugd'' heet het dierenpark in Epe. Een naam, die echter niet past voor het verbiyf van de manneiyke wasbeer. Die moet zyn dagen in eenzaamheid siyten Onlangs is de vrouwtjesbeer ge storven en de directie wil geen nieuwe kopen. "Geen plaats voor Jonge beren. Bovendien kan Je beren aan de straatstenen niet kwyt." "Ondieriyk" vindt de inspectie van het ministerie van CRM en heeft die directie nu aelfs voor de rechter gesleept. Om haar te dwingen toch een eega voor de wasbeer te kopen. Automobilist van twaalt Dat je als twaalfjarig jongetje achter het stuur van vaders auto kruipt is al dom. Dat je dan met een vriendje van dertien wat gaat toeren is nog veel dommer. Maar dat Je dan nog langs het hoofdbureau van politie rydt is oliedom. Dat smeekt om aandacht van een oplettende politieman. Het gebeurde ook prompt zaterdag middag in Den Haag. De agent vond dat de chauffeur er wel erg Jong uit zag. "Myn vader weet ervan", zei het knaapje. "Helemaal niet", zei deze, toen hy de feiten van zyn zoon onder de neus kreeg gewreven. De man weigerde zelfs naar het bureau te komen om zün nazaat op te halen. In arren moede stuurde de politie de Jongen maar naar huls. Lopend natuurlijk. Kung-Fu vechter overmeesterd Als iemand zich onder het uitstoten van adem6tollende kreten in vreemde bochten gaat wringen kan Je er donder op zeggen, dat hy poogt Kung Fu-apostel Kwai Chang Caine te imiteren. Zolang dat onschuldig blyft, vooruit dan maar. Maar zaterdagavond liep het in Utrecht-de spuigaten uit. Een man ging op'het Vreeburg vreemd te keer tegen voorbygangers. Maar toen hy één van de late wandelaars een mes van 25 centimeter op de keel zette, werd het de politie te bar. Met een paar fikse gewoon Hollandse hand grepen werd de man overmeesterd en per overvalwagen naar het bureau gebracht. Hy is na verhoor later overigens weer vry gelaten. Computer doet weer moeilijk Het is en biyft tobben met de computer van de Elektriciteits- maatsdhappü van Zeeland. Nu kan het apparaat het ponsen van de verbruikersnota's weer niet byhouden. Schade: zeven ton. Vorig Jaar was het nog erger. Toen bedroeg het renteverlies op de achter stallige inning van de nota's ongeveer twee miljoen. Tel uit je winst. Toch gaat men onverdroten door. En nu hoopt men zelfs op rente winst te kamen. Want de knappe koppen van de lichtfabrieken hebben een nieuw systeem van meteropnemen uitgedokterd. Een zeer originele vondst: ze gaan maar éénmaal per Jaar opnemen. Alleen rond de Jaarwisseling wordt de meter nog maar bekeken, 'n Beetje vervelend voor de verbruikers. Die krijgen nu een foree Jaarnota thuis. Vlak na de dure maanden Maar ze verwachten in Zeeland geen moeiiykheden. Ze zullen ook soepel zyn. Pas na veer tien dagen komt de eerste aanmaning LONDEN Bij de Treinramp in de tie meegedeeld. Tot dusver zijn 24 Londense metro vrijdag j.l. zijn lijken geborgen. Zeker 13 doden be naar alle waarschijnlijkheid 37 men- vind enzich tussen de wrakstukken sen om het leven gekomen. Dit is Het kan nu nog wel twee dagen du- zaterdagnacht op een persconferen- ren voordat alle lijken geborgen zijn Het doel van het besluit van de Sjah, aldus de politicus, was het volflc hechter ander een leiding te organiseren. De Libische president, kolonel Moammer Kaddafi, heeft de led en- sta ten van de Arabische Liga giste ren gevraagd dringende maatrege len te treffen om een einde te ma ken aan de aanwezigheid van Per zische troepen in het sultanaat Oman aan de Perzische Golf. bemanningsleden het toestel konden verlaten. In totaal werden tien per sonen na de schietpartij binnen het toestel naar een ziekenhuis overge bracht. Over de identiteit van de kapers is niets meegedeeld maar aangeno men wordt dat het Koerdische re bellen zijn, aangezien zij de vrijla ting van 85 Koerdische leiders eis ten in ruil voor vrijgave van het toestel en de inzittenden. Verhouding VS met Cuba soepeler WASHINGTON De Ame rikaanse minister van Buiten landse Zaken. Henry Kissinger, heeft verklaard dat de VS zul len overwegen hun verhouding met Cuba te wijzigen indien de organisatie van Amerikaanse staten (OAS) haar sancties je gens Cuba zou intrekken. In een toespraak in Houston, Texas, waarvan de tekst in Washing ton werd uitgegeven, zei hij dat de houding van de VS sterk af hankelijk zal zijn van de bui tenlandse politiek van de Cu baanse regering". De Amerikaanse zorg houdt bovenal verband met de Cu baanse buitenlandse politiek en met de militaire betrekkingen van Havanna met landen bui ten dit halfrond, een duidelijke zinspeling op de Sowjet-Unie. De VS zijn bereid zich in een nieuwe richting te bewegen als Cuba dat zou willen. Maar hij waarschuwde dat een funda mentele wijziging niet tot stand zou komen tenzij Cuba een be reidheid toont de wederkerigheid van verplichtingen en achting te aanvaarden waarop een nieu we verhouding moet worden ge baseerd. Men verwacht nu geen overleven den meer aan te treffen. Meer dan honderd passagiers heb ben verwondingen opgelopen, die va riëren van lichte snij wonden tot het verlies van ledematen. Gedurende enige etmalen hebben 250 man naar overlevenden gezocht, do den geborgen en gewonden wegge voerd. Een arts die aan de reddingswerk zaamheden deelnam beschreef de toestand in de drie in elkaar gescho len voorste rijtuigen als "een zwar te hel". De temperatuur in de tunnel, cp 15 meter diepte, steeg tot 49 gra den Celcius en de lucht was dik van scherpe dampen als gevolg van de snijbranders. Behalve het kreu nen van degenen die klem zaten, hoorde men tot zaterdagmiddag hys terisch gelach van overlevenden die een shock hadden opgelopen. Aanslag op fabriek in VS SHELTON (AP) Een aantal ge wapende mannen heeft zaterdag avond na drie bewakers te hebben overweldigd en afgevoerd drie ont ploffingen tot stand gebracht in een rubberfabriek in Shelton (VS). Bij de ontploffingen die zeer zwaar waren en die gevolgd werden door brand, is een schade aangericht die door de politie wordit geschat op 6 a 10 miljoen dollar. In de zwaar ge teisterde fabriek plachten 800 i te werken. BEIROET (AP) Libanese vissers hebben in de havenstad Sidon aan de Middellandse Zee bloedige gevech ten geleverd met troepen van het Li banese leger. Het opperbevel van de strijdkrachten in Beiroet maakte be kend dat vijf militairen om het leven zijn gekomen en tien soldaten wer den gewond. Volgens berichten uit de stad, die inmiddels volledig van de buitenwe reld is afgesneden, vielen ook onder de burgerbevolking tientallen doden on gewonden. Sidon ligt 40 km ten zuiden van Beiroet. Alle wegen naar de stad werden geblokkeerd en de telefoon verbindingen met de rest van Liba non waren verbroken. De vissers protesteren tegen de ver lening van visserij-rechten aan de Libanese onderneming „Proteine". De protesten begonnen verleden week woensdag en groeiden uit tot felle ge vochten met de plaatselijke politie. In Sidon zijn twee grote Palestijn se vluchtelingenkampen en bovendien zijn er buiten de kampen nog veel andere Palestij nen in de stad. Groepen burgers ondernamen gis teren een aanval op kazernes van het leger terwijl sluipschutters met ge weren het vuur openden op een pa trouille van het leger op het Nijmeh- plein, zo werd in een communique van het leger bekend gemaakt. Inmiddels is de commandant van de strijdkrachten, generaal Iskan- üer Ghanem, overleg begonnen met de guerrillaleider Abul Zaem in een poging een oplossing te vinden voor de situatie in de stad. Deze bemiddelingspogingen leken succes te hebben, want Solh maakte Jater op de dag bekend dat de een heden van het leger tegen zonsonder gang uit Sidon waren teruggetrokken. De premier beloofde verder de eisen van de vissers te zullen bestu deren en een speciaal ontwikkelings programma voor de stad op te zullen stellen. De Libanese strijdkrachetn heb ben zich gisteren later op de dag uit Sidon teruggetrokken en zijn vervan gen door plaatselijke veiligheidstroe pen Premier Rasjid Solh zei in een .erklaring via de radio dat de situa tie in de stad weer „geheel nor maal" is. De demonstranten hadden twee pantserwagens en een troepen transportwagen met raketten en zware mortieren buiten gevecht ge steld, zo verklaarde een militaire woordvoerder. Officieel is geen melding gemaakt \an slachtoffers onder de burgerbe volking oi de betogers. Inwoners van Sidon verklaarden echter dat min stens tien burgers bij de gevechten zijn gedood.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4