Instructeurs-tekort maakt rijlessen duur éri Huisbezoek gunstig voor PvdA bij de verkiezingen Bona weer landskampioen mizu Leidse rijschoolhouders BOWLING INTERLAND IN LEIDEN Onderzoek drie Leidse studenten: keukens MAANDAG 3 MAART 1975 De grootste en meest veelzijdige kollektie lederen zitmeubelen. Moet u gezien hebben! Door Joop Maat LEIDEN De beunhazerij in de rijschoolwereld loopt ten einde. Op 1 Juli a.s. wordt de nieuwe "Wet rij onderricht motorrijtuigen" van kracht. Daarna moet in principe iedere rij-instructeur volledig ge diplomeerd zijn. Twee grote rijschoolhouders, hebben de minister van Verkeer en Waterstaat een brief gestuurd, waarin zij aandringen op enkele uitbreidingen en aanpassingen van de nieuwe wet. Volgens deze rijschoolhouders, Bruinsma in Utrecht en Kantel berg uit Oirschot, zullen de tarie ven voor autorijlessen dit najaar schrikbarend stijgen, als de wet onverkort moet worden uitge voerd. Bovendien zullen toekom stige automobilisten volgens hen rekening moeten houden met wachttijden van enkele maanden, voordat aan de rijlessen kan wor den begonnen. De twee rijschoolhouders zeggen dat de nieuwe wet tot stand is ge komen op aandrang van veel klei ne, gediplomeerde rijschoolhou ders, voor wie het succes van gro te. modern uitgeruste autorij scholen al jarenlang een doorn in het oog is. Volgens de wet zullen in de toe komst rij-instructeurs een pitti ge cursus moeten doorlopen en een zwaar examen moeten afleggen. De opleiding kost vrij veel (onge veer 4000 gulden) en neemt vrij veel tijd in beslag (140 uur, ge spreid over een half jaar, plus een half jaar stage). De huidige instructeurs kunnen een ontheffing van de verplichte opleiding krijgen tot 1 Januari 1977. Na die datum zullen ook zij met de vereiste papieren op ta fel moeten komen. De instructeur echter, die op het ogenblik rijles geeft, maar niet kan aantonen dat hij van 1 januari 1973 tot 1 Januari 1974 minstens éénmaal per week rijonderricht heeft ge geven, zal al voor 1 Juli a.s. het VAMOR-diploma-nieuwe-stijl op zak moeten hebben. Voor de rijschoolwereld bete kent deze verplichting een hele verandering. Tot nu toe kon ieder een, die tenminste drie Jaar z'n rijbewijs had, zich als instructeur uitgeven. Het volgen van een vak opleiding was wel mogelijk VAMOR-diploma en diploma me- tthodische rijinstructie), maar niet verplicht. Tot nu toe zijn ongeveer 5000 V AMOR-diploma's uitgereikt. Volledig bevoegd is iemand pas, wanneer hij bovendien het diplo ma Methodische Instructie heeft behaald. En dat diploma is ge haald door slechts 2250 mensen. In vergelijking met de 6000 of ficieel geregistreerde autorijscho len is dat al niet veel. Maar ge zien de officieus geschatte cij fers van tussen de 10.000 en 20.000 rijscholen is het zelfs er barmelijk weinig. Ook door sommige Leidse auto rijscholen wordt de wet als een drastische ingreep ervaren. Niet zo zeer door de kleine scholen ,als wel door de grotere. Eén van de grootste rijscholen is Van Rooden, die volgens di recteur J. C. van Rooden 26 in structeurs in dienst heeft. Even als zijn bedrijfsleider, de heer G. S. Schoeman, heeft de heer Van Rooden wel wat bezwaren tegen de wet in zijn huidige vorm. Bei den zijn blij dat de wet er is, maar vinden dat die nog wat aangepast moet worden. "We hadden liever gehad, dat het mogelijk zou zijn om iemand eerst een jaar les te laten geven onder leiding van één van onze gediplomeerde instructeurs, om hem daarna pas die dure oplei ding te laten volgen", aldus de heer Schoeman, "want nu moet je gaan investeren in iemand, wiens capaciteiten je nog niet kent. Bo vendien kan zo'n man in dat eer ste jaar goed beoordelen of het werk hem ligt". 'Teder bedrijf kent gediplomeer den en leerlingen", zo vult de heer Van Rooden hem aan, "dat moet in de autorijscholen-wereld toch ook mogelijk zijn?". Beiden voe len als een gemis in de nieuwe wet, dat er met het natuurlijk verloop onder de instructeurs on voldoende rekening wordt gehou den. Zij vinden dat er ruimere mo gelijkheden moeten komen om de leemtes in het instructeurs-be stand op te vullen. Zoals bij veel grote rijscholen het geval is, hebben ook bij Van Rooden niet alle 26 instructeurs een volledige dagtaak aan het geven van rijlessen. Slechts ne gen daarvan zijn in vaste dienst. Voor de anderen is het geven van rijles een part-time bezigheid. De ze part-time instructeurs zijn over het algemeen niet gediplo meerd. terwijl vijf van de negen mensen in vaste dienst het VA- MOR-dipIoma hebben. Wel zijn vorige maand tien instructeurs van Van Rooden met de opleiding begonnen. Voor de toekomstige automobi list 281 de nieuwe wet overigens wel tot gevolg hebben, dat de rij lessen duurder worden. De heer Sdhoemans: "de lesprijs is op 't ogenblik al zonder meer te laag. Er is berekend dat de lesprys nu al op ongeveer f 38 zou moeten lig gen. Maar ik weet niet of we daar mee zoveel wijzer zouden worden. De financiële drempel wordt dan misschien voor veel mensen te hoog." Bij een aantal andere rijscho len in Leiden wordt er verschil lend gedacht over de nieuwe wet op het rijonderricht. Autorijschool Fleur is niet zo gelukkig met de wet. 'Invoering van de wet zal tot gevolg hebben dat ik in de toekomst maar heel moeilijk nieuwe instructeurs zal kunnen krijgen. Op het ogenblik heb ik geen problemen, maar na afloop van de ontheffingsperio de (1 Januari 1977), kunnen we alleen nog maar volledig geplo- meerde krachten aannemen". Volgens Fleur zullen de lesprij- zen zéker stijgen. "Maar in het ontstaan van wachtlijsten geloof ik niet zo erg. Want door de ho gere lesprijs zal er wel een aantal mensen afzien van rijlessen". Autorijschool Kemp is best te vreden over de nieuwe wet. Eén van de part-time instructeurs is boven de 45 Jaar (die kan vol staan met het afleggen van een eenvoudige rijtest en krijgt dan automatisch een permanente ont heffing). Een andere part-timer gaat de nieuwe opleiding volgen. De heer Kemp verwacht ook dat de lesprijs binnen een paar jaar ongeveer 38 gulden zal be dragen. Tegen die tijd zal er vol gens hem ook een 40-urige werk week zijn voor de instructeurs. Rijschool Slewe tenslotte"Voor my heeft de wet geen consequen ties. Ik rij maar alleen, en ik heb al jaren mijn papieren. De les prijs zal zeker stijgen, maar dat had allang moeten gebeuren. Eind vorig jaar is er al eens be reken d, dat. rekening houdend met een 40-urige werkweek, de lesprys ai op f 36 per uur zou moeten liggen." Ondanks die hogere prijs ver wacht de heer Slewe wel, dat er een ruime belangstelling zal blij ven bestaan voor rijlessen. Ook al doordat er een groot aantal in structeurs zal afvallen, omdat ze niet over diploma's beschikten. "Het is trouwens al Jaren be kend dat deze wet er zou komen", aldus de heer Slewe, ''sommigen gaan nu wel moord en brand schreeuwen, maar dan hadden ze maar eerder moeten gaan leren". Home Centre Haagse Schouw Voorschoterweg 45-47 Valkenburg (bij Leiden) Derde zege in schoolbasketbaltoernooi ARNHEM/LEIDEN - De Leidse scholengemeenschap Bonaventura- Kyckenborg heeft zaterdagmiddag in de Arnhemse Rijnhal voor de derde achtereenvolgende keer het Neder lands schoolbasketbalkampioenschap behaald. De Leidenaars versloegen in de finale de kampioen van Noord- Brabant. Jacob Roelants Lyceum Boxtel, met 49-19. Het team, bestaande uit 6 spelers van BS Leiden en 4 spelers van Luba, had dit jaar geen enkels moeite om de landstitel te veroveren. In de eerste wedstrijd tegen de scholengemeenschap Thomas a Kem- pis uit Arnhem namen de scholieren in de eerste minuten al een 16-2 voorsprong. De Arnhemmers lieten vooral in de tweede helft blijken niet met sportieve middelen hun gezicht te kunnen redden, en leefden zich uit in het trekken en duwen aan de Bonaventura-spelers. Zonder resul taat overigens, Bona won, zonder dat het basisteam in de tweede 'helft in aktie kwam, met 53-14. Het tweede treffen tegen de Rijksscholengemeen schap Utrecht was wat moeilijker. De Utrechtenaren verweerden zich goed en kwamen van 18-2 terug tot 24-20 vlak na rust. Bona vent ur a - coach Kallenberg liet zijn spelers toen weer even voluit spelen (35-22) en ook deze hindernis werd bij da eindstand 45-28 omzeild. De laatste wedstrijd in die poule tegen de Limburgse kampioen, het Bernardinusoollege uit Heerlen, was een aanfluiting voor het schoolbas- ketbal. Wederom namen de Leide naars een 16-2 voorsprong, een gro ve aktie van de Limburgers tegen Wil Moerer die tydelyk geblesseerd het veld moest verlaten, dieed daar aan niets af In de tweede helft ging Bona rustig door met scoren en het eindsignaal kwam bij 69-12. In de andere poule had zich in middels voor de finale geplaatst de Nederlandse kampioen van 1972 en vorig jaar met Bonaventura finalist, Jacob Roelants Boxtel. De Braban ders behaalden in hun poule over winningen op het Triniteitslyceum uit Haarlem <24-20, de Noordhollan- ders waren vorig jaar en in 1972 eveneens finalist), het Drachiter lyr ceum (48-28) en de GSG Doetin- ohem (33-24). Een kleine 300 toeschouwers om zoomden by de finale tussen Bona ventura en Jacob Roelants het veld. De Leidenaars waren tot het uiter ste gemotiveerd en overdonderden de Brabanders al direct in de openings fase: 9-4 en 17-4. By de rust was dn stand 28-8. In deze wedstrijd kwam Hans van Rooden tot een hoge score 19 punten. Ook de tweede helft gaf een superieur Bonaventura te zien. Via 36-10 werd het 49-19 aan het einde: Bonaventura was na een ge lijk resultaat in 1973 en 1974 nu ook landskampioen 1975. En blijft daar mee in eigen land sinds 25 maart 1972 (toen de Leidenaars derde wer den by de NK) ongeslagen. De Nederlandse kampioenen heb ben het recht om Nederland te ver tegenwoordigen op de wereldkampi oenschappen schoolbastetbal in Ro me, begin mei v. d. Jaar. Bonaven tura bereikte vorig jaar in Spanje bij datzelfde kampioenschap een tiende plaats. De schoolleiding van Bouaventura-Kijckenborg moet deze week beslissen of de Leidse scholieren van hun recht tot deelname gebruik maten. HANS JACOBS. LEIDEN Een van de sterkste bowlinglan/den van Europa, Zweden, heeft gisteren de damesinterland Ne derland, Zweden, Denemarken, ge wonnen. Het Zweedse team verza melde 15131 punten terwijl Dene marken met 14963 punten de tweede plaats bezette. Nederland een "jong- bowlingland" kwam als laatste uit het strijdperk maar toch met een totaal van 14735 punten. Een bewijs dat de aansluiting met de Europese top er duidelijk is. Deze bowling interland, die in Ho liday Inn werd gespreeld, was een re turn van de landenontmoeting in die vorig jaar in Denemarken werd ge speeld. Zondagochtend werden de landenfi- nales gespeeld, waarbij Zweden de finitief naar de overwinning uitliep. Daarna speelden de 10 hoogst geklas seerde dames nog zes games voor de individuele eerste plaats. Hierbij was het weer een Zweeds-Deense aange legenheid. De linkshandige Gerda Nyland (Zweden) won met een to taal van 3769 punten uit 20 games. De Deense Ilse Holds*. Rasmussen kwam met 19 punten minder op de tweede plaats terwijl de Zweedse Bar- bro Lindberg de derde plaats bezette met 3659 punten. Op de foto links achter: de Zweedse dames, rechts het Nederlandse team en voor de Denen. Door Wim Wirtz Martin van Haejten, Rudy Andeweg en Karl Dittrich (vl.n.r.): partij een positief effect gehad op de verkiezingsuitslag. Dit is althans gebleken uit een onderzoek dat ver richt werd door drie vijfdejaars stu denten politicologie aan de Leidse universiteit, Rudy Andeweg, Karl Dittrich en Martin van Haeften. Het onderzoek heeft verder als belang rijke conclusie opgeleverd dat in ver gelijkbare kiesdistricten de kiezers, die door de PvdA thuis zijn bezocht in groteren getale ter stembus zijn getogen dan diegenen die geen huis bezoek hebben gehad. LEIDEN Het huisbezoek dat de Partij van de Arbeid aan de voor avond van de gemeenteraadsverkie zing vorig jaar in verschillende kies districten aflegde, heeft voor deze ADVERTENTIE Gefeliciteei Oma klinkt fleuriger met 'n bloemetje i Fleurop. Niemand woont te vei om 'n bloemetje te sturen. Fleurop Interflora garandeert koninginnegracht 136, Den Ha Enquête Het huisbezoek in de verkiezings campagne, oftewel het "canvas sing", wordt met name in de Ver enigde Btaten en Engeland al sinds Jaar en dag met succes toegepast. In Nederland heeft het evenwel lang geduurd voordat de argwanende blik tegenover dit vermeende ver- tegenwoordiger-in-stofzuigers sy steem uit de ogen van de kiezer was verdwenen. Pas vorig Jaar begon het huisbezoek ingang te vinden in de campagnes van voornamelijk het voorzichtig met conclusies. linkse blok, dat er althans wat de PvdA in Leiden betreft duidelijk zijn voordeel mee deed. De afdeling Leiden van de PvdA, ontwierp al geruime tijd van tevo ren een model voor het huisbezoek, dat later ook landelijk de aandacht kreeg via het kaderblad van deze partij. Het systeem dat daarin was neergelegd richtte zich voorname lijk op de zg. sterke PvdA-distric- ten, d.w.z. die districten waar de meeste PvdA-stemmers hun domici lie hebben. Dit was om twee rede nen noodzakelijk. In de eerste plaats was het aannemelijk dat in die ster ke districten de zg. twijfelaars van oorsprong veelal PvdA-stemmer zou den zijn (de "rode" arbeiderswij ken). En in de tweede plaats zou dit systeem voorkomen dat er slapen- ce honden (in dit verband de niet- linkse partijen) werden wakker ge maakt en dat er een boemerang-ef fect zou ontstaan. Het huisbezoek werd bij wijze van generale repetitie voor het eerst toe gepast ter ondersteuning van de PvdA-campagne rond de statenver kiezing, kort voor de gemeenteraads verkiezing ging het "canvas sing" in première. In totaal werden acht kiesdistricten uitgezocht voor het huisbezoek: de Mors (1), Leiden Noord (2), de Kooi (2), Waardeiland (2) en de Potgieterlaan (1). Daar enboven werd op de dag van de ge- meenteraadBvettlkiezing bij twee stembureau's een enquete gehouden, in een district met en in een district zonder huisbezoek. Bij de enquete werden aan de kie zers vier vragen gesteld: twee die betrekking hadden op de partijkeu ze en twee vragen die het huisbezoek betroffen. Het bleek dat de vragen over de partijkeuze een beduidend lagere respons opleverden dan de vragen over het huisbezoek. Rudy Ande weg: "Het was opvallend dat men sen die de PvdA stemden wel ge neigd waren om te zeggen waarop ze hadden gestemd. Die hadden er weinig moeite mee. Maar anderen zeiden: dat zeg ik niet of: dat gaat Je niets aan". Martin van Haeften: "Wat mij erg tegenviel was dat de mensen in het algemeen er erg veel moeite mee hadden om die formulieren in te vullen, terwijl er toch vier zeer een voudige vragen op stonden. Uitein delijk hebben we het maar zelf ge daan. Want het was gewoon onmo gelijk". Bij hun onderzoek vergeleken dor drie studenten de statenverkiezing van maart vorig Jaar met de ge meenteraadsverkiezing. Zo'n verge lijking kent natuurlijk z'n beper kingen. Want niet alleen kan hét voorkomen dat er bij de gemeente raadsverkiezing geheel andere par tijen meedoen. Maar ook zijn de 'issues" vaak erg verschillend. Toch was er nog voldoende overeenkomst om de vergelijking gestand te doen. Ten opzichte van de statenverkie zing daalde in Leiden, zoals in vrij wel alle steden, de opkomst bij de gemeenteraadsverkiezing vrij sterk: met 10 procent van 72.9 tot è2.9 pro cent. Per stembureau varieerde de ze daling van 5 tot 13.3 procent In de sterke PvdA-districten zakte de opkomst eveneens met 10 procent van 70.5 tót 60.5. Gespecificeerd naar districten met en districten zonder huisbezoek leveren ge sterke PvdA- districten het volgende beeld op. In de districten zonder huisbezoek daal de de opkomst van 70.3 naar 49.8 procent, een daling van 10.5 procent. In de districten waar de PvdA wel huisbezoek had afgelegd, daalde de opkomst evenwel van 70.9 naar 62.3 procent, een teruggang van 8.8 pro cent. Het verschil in opkomst tussen de zen beide districten was bij de sta tenverkiezing slechts 0.6 procent, bij de gemeenteraadsverkiezingen be droeg dit verschil 2.3 procent. Een winst van 1.7 procent voor die dis tricten waar de PvdA aan de deur was geweest. Wat de winst voor de PvdA zelf be treft, kan gesteld worden dat Leiden één van de weinige steden was waar deze partij won. In maart bij de statenverkiezing behaalde de PvdA 37.3 procent van de stemmen, in mei was dit toegenomen tot 37.6 procent. Uiteraard is deze stemmen winst een gemiddelde. De winst in de sterke PvdA-districten is bedui dend groter. Hier steeg de PvdA na melijk van 47.1 naar 48.5 procent, 'n winst van 1.4 procent. Bij de statenverkiezing was het ver schil tussen districten met en dis tricten zonder huisbezoek 10,7 pro cent. Bij de gemeenteraadsverkiezin gen groeide dit verschil in PvdA-stem mers naar 13,5 procent ten gunste van die districten waar de PvdA huisbezoek had gepleegd. Resumerend voor wat de PvdA- stemmenwinst betreft, blijkt uit het onderzoek dat de winst in de dis tricten met huisbezoek tijdens de ge meenteraadsverkiezingen zes maal zo groot is als de winst in de dis tricten zonder huisbezoek tijdens de statenverkiezing. „Ook hier zeg gen de onderzoekers, "ligt de con clusie voor de hand: het huisbezoek heeft een positief effect gehad op het resultaat van de PvdA". Nog afgezien van de conclusie dat de kiezers die zijn bezocht, positiever tegenover huisbezoek staan dan de genen die geen huisbezoek hebben gehad (onbekend maakt onbemind?), zijn er met de voorgaande gegevens in de hand uiteraard vele conclu sies mogelijk. Het trio Oudeweg, Dittrich en Van Haeften maant hier evenwel tot voorzichtigheid. Conclu sies moet je tenslotte kunnen sta ven. Zoals deze - van Andeweg: "In het algemeen kun je wel zeggen dat de mensen het huisbezoek op prijs stellen. En niet alleen omdat ze dui delijkheid willen hebben. Maar toch ook omdat ze dan hun proble men kwijt kunnen". «Assendelltstraat2 Oegslgeesl BS0392 SOMMIGE MENSEN ZOEKEN WEKEN NAAR ZO'N KEUKEN!

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3