LEIDSCH DAGBLAD Boeing met 5 anarchisten en een gijzelaar vertrokken nu toch naar Canada wTrdam Militairen wellicht Eerste slooppand Nieuwmarkt door bewoners verlaten NA MOEIZAAM OVERLEG EN UITSTEL ULTIMATUM VRIJGELATEN GEVANGENEN GEAGITEERD EN ONZEKER Reis naar westen 'f benne leuke dinge voor de neergeschoten Weinig zon LEIDSCH DAGBLAD Leidend ®H2H IMffiT trio bleef met moeite overeind MELKPRIJZEN GAAN OMHOOG MAANDAG 3 MAART 1975 OPGERICHT I MAART I860 34567 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Heel verbaasd keken twee Almelose Jongetjes op, toen zij gistermiddag op het station Lammenschansweg ui* de trein stapten en daarbij par does in de armen van een poli- t ie-agent liepen. Belust op avontuur besloot het tweetal, resp. 12 en 13 jaar Jong, gisterochtend in alle vroegte om gezamenlijk op reis te gaan. Eén van de twee reis lustige jongens had thuis een briefje achtergelaten met de mededeling dat hij met zijn vriendje naar "het westen van het land" was vertrokken. Dit beriaht zorgde uiteraard voor veel beroering in de ouderlijke woningen van het tweetal. Maar gelukkig wist een oplettende be ambte van het station in Alme lo zich te herinneren aan twee Kinderen kaartjes voor de trein naar Leiden te hebben afgege ven. Een telefoontje naar deze stad was voldoende om de Leidse politie van de komst van de jongens op de hoogte te stellen. De twee ventjes vertel den, hier eenmaal aangekomen, door te willen reizen naar Noordwijk, waar één van bei den vroeger had gewoond. Hij wist daar wél een hut, waar ge bivakkeerd zou kunnen worden. Dat feest ging echter niet door, want de twee avonturiertjes wer den nog dezelfde avond door hun vaders opgehaald en met de auto naar Almelo terugge bracht. DEN HAAG Nederlandse mili tairen gaan mogelijk toch zij het op beperkte schaal oefenen in Ca nada. Minister Vredeling van De fensie gaat in de komende maanden naar Ottawa om de nog vage plan nen te bepraten. Tijdens het bezoek van premier Trudeau aan Nederland zijn die plannen aangestipt. Overwogen wordt of Nederlandse eenheden zich kunnen aansluiten bij troepen van de Westduitse Bundeswehr, die al enige jaren in Canada oefenen. De Duitsers hebben ook materieel in dat land opgeslagen. Voor de Neder landse militairen zou het accent vooral op artillerieoefeningen moe ten liggen, omdat daarvoor hier weinig gelegenheid is. Volgens het ministerie van Defensie gaat het om een heel ander plan dan dat van de voormalige comman dant van het Eerste Legerkorps ge neraal Meyinderts. Deze wüMe op vrij grote schaal in Canada oefenen, maar de Generale Staf was daar tegen. Voornaamste reden voor de toenmaHige Defensie-minister De Koster om het daar mee eens te zijn, waren de hoge kosten. mense, die Corry Hagoort verkoopt! DOEZASTRAAT 14 AMSTERDAM (ANP) Voorbijgan gers hebben vanmorgen kort na ne gen uur gezien hoe een ongeveer 50-Jarige Chinees op de Prins Hen drikkade door een landgenoot werd neergeschoten. Het schot trof het slachtoffer in de borst. Met een derde Chinees zette de dader het op een lopen. De politie stelde terstond een on derzoek in doch slaagde er niet in oe dader te achterhalen. Het slacht offer is later in het Binnengasthuis overleden. gaven grote wüde terugkeren. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 18 maart 1975 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaatss gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. DEN HAAG (ANP) De prijs van verpakte volle melk, aan de kar of in de zuivelwinkel verkocht, gaat maandag 17 maart drie oent per liter omhoog. De Nederlandse consumptie melkindiustrie heeft hiertoe besloten. Zü heeft, nu eind vorig jaar de maximum-melkprijs bij wijze van proef is afgeschaft, de vrijheid hier toe, al is er nog wel een meldings plicht Aan het produktschap voor zuivel heeft de consumptiem eikfabrikant gevraagd, op dezelfde dag ook een verhoging met dirie cent te doen In gaan van de minimumprijs voor de goedkope verpakte volle melk in supermarkten en diergelijke. Een de bestuiuinsvergadering van het pro ductschap worden besproken. De minimumprijs, thans 85 cent. zou bij aanvaarding van het voorstel op 88 cent komen. Op grond van de nu bekende gegevens over recente kostenstijgingen zou daar volgens het dagelijks bestuur van het produkt schap in een later stadium nog wel een cent bij kunnen. BERLIJN (SP) De overlevingskansen van de donderdag ontvoerde Berlijnse CDU-voorzifcter Peter Lorenz (52) zijn aanzienlijk gestegen. Om 9.57 uur vanochtend nog bin nen de tijdsduur van het tot tien uur verlengde ultimatum der ontvoerders Steeg van Frankfurt die Lufthansa- Boeing „Afrika" met vijf vrijgelaten anarchisten op, in de richting van het Midden-Oosten. Om de ontvoerders van de loop der dingen te overtuigen werd het gebeuren door het tv-station Sender Freies Berlin rechtstreeks van Frankfurt uitgezonden. Aan boord bevonden zicti de onar- cnisten Ingrid Selpmaon. Verena Becker, Rolf Hessier en Rolf Pohle en tot veler verrassing ook GaJbrielle Kröcher-Tledemann, die zaterdag nog op de tv had meegedeeld niet voor Peter Lorenz te willen worden uitgewisseld. Kenmelilk was ri) nu toch van gedachten veranderd waar. na ZÜ in de nacht van zondag op maandag vaal de gevangenis in Es sen naar het vliegveld in Frankfurt wend overgebracht. Aan boord be vindt zoch ook als gijzelaar de oud- burgoneester van West-Berlijn Al berts. Twee factoren hebben vertrek van de gevangenen uit Duitsland aan zienlijk vertraagd: het langdurig overleg in de nachtelijke uren of zij zich wel zouden laten uitwisselen, en de hardnekkig gestelde eis van de politie, dat de ontvoerders eindelijk het reisdoel bekend zouden maken. Vanochtend werd eerst aangenomen, dat de Syrische hoofdstad 'Damascus doel van de vlucht was, maar Syrië verleende geen landtngsvergunning. De Westduitse politie maakte later bekend, dat het toestel naar Addis Abeba in Ethiopië ging. VOLDAAN Omstreeks kwart over negen wenden de vijf anarchisten in aarestatiewa- g?ns met zwaailichten over het plat form naar de volgetankte Boeing 707 gereden. Kennelijk was toen vol daan aan hun els, dat de bemanning niet acht maar vier man zou tellen. De vrees dat een deel van het boord- Veel bewolking met plaatselijk regen. Overwegend matige zuidoostelijke wind. Minimum temperaturen omstreeks zes. maxima morgen rond tien graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) De komende dagen blijft de stroming dusdanig, dat fronten van de oceaan verder tot het Europese vasteland doordringen. Er moet voor morgen dan ook op veel bewolking worden gerekend waaruit af en toe wat regen zal vallen. Het blijft zacht. 4 MAART Zon op: 7.21 uur; onder: 18.24 uur. Maan op: 1.59 uur; onder: 10.17 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.45 en 20.12 uur, laagwater te 3.28 en 15.59 uur. person-eel uit politiemannen zou kunnen bestaan was - duidelijk zeer groot geweest. Bij het bestijgen van het toestel ga ven de anarchisten blijk van grote spanningen en onzekerheid. Met duidelijke weerzin bestegen zij het vliegtuig en Verena Becker maakte zelfs eenmaal geagiteerd aanstalten om weer de trap af te gaan. Vain de helfhaiftigheid die vroegere daden kenmerkte was op deze ochtend wei nig overgebleven. RUST Het was de door de ontvoerders ver langde gijzelaar Albertz die met een groot vertoon van gemoedsrust de hem opgedrongen medepassagiers kennelijk enigszins gerust wist te sóemen. Enkele malen zag men dat hij zich glimlachend met zijn reisgenoten onderhield en tot tweemaal toe ver toonde hij zich in de deuropening om de talrijke politiemannen en le den van het vüegveldpersoneel aan de voet van het toestel toe te wui- In de vroege ochtend had de politie in West-Berlijn zich opnieuw tot de ontvoerders gericht om te melden, dat de d)oor het oorspronkelijk ulti matum gestelde tijdsduur (tot negen uur deze ochtend) niet zou kunnen worden aangehouden. Zij vroeg daar bij voor de zoveelste maal het doel van de reds op te geven en, om als bewijs van echtheid van het ant woord de voornamen te vermelden van de architect, die het huis van Peter Lorenz heeft gebouwd. Of daarna een reactie van de ontvoer ders is gevólgd is niet geheel duide lijk. EREWOORD De ontvoerders hebben een door Pe ter Lorenz op gettujidsbanid uitge sproken verklaring hun erewoord ge geven dat hij zal worden vrijgelaten', zodra Albertz ma de vliegreis in West- Berlijn zal zijn teruggekeerd. Terwijl deze dramatische gebeurte nissen zich afspeelden, werden in West-Berlijn de laatste stemmen of ficieel geteld van de verkiezingen, die daar gisteren werden gehouden. Grote overwinnaar was de CDU, waarvan de ontvoerde Lorenz de voorman is. Zijn partij werd met ruim 43 procent de grootste van West-Berlijn, welke positie de so cialistische SPD verloor door van een absolute meerderheid terug te vafllen tot ruim 42 procent. (Zie op pag. 4) 18 PAGINA'S De gijzelaar Heinrich Albertz in de deuropening van de Boeing die vanochtend uit Frankfurt is vertrokken. Naast hem de anarchiste Gabrielle Kröcher-Tiedemann, die op het laatste moment besloot zich uit te laten wisselen tegen Lorenz. De foto werd genomen van een televisiescherm, waarop het ver trek werd vertoond als bewijs voor de ontvoerders van de Westberlijnse politicus. De ploegen die doorgaan voor de „grote drie" in de eredivisie van het betaalde voetbal hebben in het afgelopen weekeinde moeizame overwinningen geboekt. PSV kon zaterdagavond maar net langs NAC glippen, dankzij een late treffer van Rolf Edström, Feyen- oord had slechts inspiratie voor één helft tegen De Graafschap (20) en Ajax „mazzelde" bij Roda JC. De Amsterdammers wonnen met 10 mede omdat scheidsrech ter Derks ontgaan was dat Dus- baba eenmaal hands had gemaakt in het strafschopgebied. Voor een verrassing zorgde ditmaal GA Eagles dat het ongeslagen record (15 wedstrijden) van AZ '67 door brak. De Eagles triomfeerden met 1—0. Het hockeyteam kwam in het we reldkampioenschap nog niet in actie: het terrein in Koeala Loempoer was door een tropische regenbui veranderd in een bin- nenmeertje. Op regionaal voetbalniveau ten slotte speelde UVS in Amsterdam met 1—1 gelijk tegen AFC. PAGINA'S 11-17 De moord op bankloper Kodde is opgelost PAGINA 5 Libanese vissers slaags met leger. PAGINA 4 VrU Spel natuurlijk ook voor ten nis. De eindstrijd van het prof- toernooi in Ahoy werd een anti climax voor Tom Okker, die in het weekeinde de reclame-activi teiten uit zijn programma had geschrapt en zich uitsluitend met tennis bezighield. De Nederlander, die zaterdag een knappe zege had geboekt op de later bij een auto ongeluk gewonde Björn Borg, moest in de eindstrijd buigen voor Arthur Ashe. Een incident aan het begin van de tweede set luid de de ommekeer in. Nadat Okker de eerste reeks met 6—3 op zijn naam had gebracht, leek ook de tweede erg goed voor hem te be ginnen. De voor Okker voordelige 10 stand stond al op het score bord toen Ashe bij de scheids rechter protesteerde. „De man op de service lijn hield de handen voor de ogen. Hij had niet gezien of mijn opslag in of uit was. In zo'n geval moet de scheidsrechter een let geven". Dat deed scheids rechter Giesberts. Tot grote ont steltenis en verontwaardiging van Okker werd het punt overgespeeld. Ashe won toen alsnog zijn ser vice-game en later ook de partij: met 3—6. 6—2, 6—4. Scheidsrechter Frans Derks stopt de gele kaart weg, die hij Nanninga van Roda JC heeft ge toond. Deze had Derks er hard handig van proberen te overtui gen, dat hij een handsbal over het hoofd had gezien en derhalve Roda een strafschop had onthou den. Achter Derks Horst Blanken burg van Ajax, dat met pijn en moeite won. Eieren voor hun geld kiezend heb ben de bewoners van de Sint Anto- niesbreestraat 33, één van de elf "pan den die deze week voor de oostlijn van de metro onder de slopershamer moeten vallen, vanochtend hun wo ning ontruimd. Het zijn twee jonge mannen, die er ongeveer een Jaar in hebben ge huisd. Voor het pand verscheen van ochtend een verhuiswagen, waarin de meubels werden weggevoerd. "Wij hebben met de andere be woners van de slooppanden weinig contact gehad", zo zeiden ze tegen een verslaggever. "De gemeente be taalt onze kosten, dus we gaan er maar mee akkoord. Men heeft ons voorlopig een plaats aangeboden in een sleep-in, ook op kosten van de gemeente en onze meubeltjes worden voor rekening van de gemeente op geslagen tot we een definitief onder dak krijgen". De sloop in de Antoniesbreestraat, kan dus morgen beginnen zonder dat er nog deurwaarders aan te pas behoeven te komen. In deze straat staan drie panden op de slooplijst: nummer 33, dat vanochtend ont ruimd is, en de belendende percelen die al leeg stonden. AMSTERDAM Binnen de Am sterdamse gemeenteraad is een meerderheid gevormd die een ini tiatief zal nemen om voorgoed af te zien van de bouw van een heel me tronet onder Amsterdam. Wél dient echter de momenteel hevig omstre den oostlijn tot aan het Centraal Sta tion te worden afgemaakt. PvdA- fractleleider Matteman heeft laten weten dat een dergelijk besluit de rust in de stad zal kunnen bevorde ren. Nu nog worden de actievoerders in de bedreigde Nieuwmarktbuurt. gesteund door actiegroepen uit ande re wijken, die ook bang zijn voor de metro. Het voorstel om het principe-besluit voor de metrobouw terug te draaien komt woensdagavond in de Amsterdamse gemeenteraad, waar dan het hele metrobeleid aan de or de is.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1