Terugval RCL na de rust ZIJL/LGB KOMT LAAT OP DREEF 1 I Zege voor Noordwijk Leiden wil voorlopig blijven op Pomona Zuid LZ'86 mist goede vorm tegen bijzonder fel GZC: 4-2 Jody Scheckter wint GP van Afrika MAANDAG 3 MAART 1975 SPO RT LEIDEN De strijd aan de kop in de eerste klasse van het saterdagvoetbal duurt onvermin derd voort, al waren de overwin ningen van de beide titelkandida ten ditmaal bepaald niet overtui gend. Noordwijk won met 1—0 van GWV en Spijkenisse bedwong met 2—1 Quick Boys. In de twee de klasse kwam Ter Leede tot een 0-0 gelijkspel bij ASWH en versloeg RCL met 3—2 PPSC. NoordwijkGWV 1—0 (1—0) Noordwijk heeft het vooral aan zichzelf te wijten dat het tegen GVW zo krampachtig finishte. Omdat de formatie van trainer Eelman uit een grote hoeveelheid kansen slechts één doelpunt wist te destilleren konden de Veenen- dalers tot het laatste moment aan spraak maken op een (onver diend) gelijkspel. Zelfs moest Noordwijk in de slotfase bij vla gen nog massaal in de verdedi ging. De 1—0 zege was dan ook veel te bescheiden. Niet alleen na rust toen het spel door de diepte- oass en een tempoverhoging ein delijk van het element verrassing werd voorzien waren er mogelijk heden, maar zeker ook voor rust. Alleen in de 35ste minuut wist Bogers te scoren, nadat Weyers en Vreugdenhil uitstekende kan sen hadden gemist. Spijkenisse—Quick Boys 2—1 (1 —1) - Quick Boys heeft tegen lijstaanvoerder Spijkenisse een wat ongelukkige nederlaag gele den. De Boys, die in de 20ste mi nuut via Leo Pluimgraaff uit een vrije trap de leiding hadden ge nomen zagen hun tegenstander vijf minuten later weer langszij komen. De doorgebroken Cor Ba- rendregt werd door Bram Barn- hoorn op zijn hielen gelopen en Van Zanten benutte de toegeken de strafschop. Een grove fout van Quick B.-doelman Floor Schaap luidde de nederlaag in. In de elfde minuut van de tweede helft dook Schaap over een effectvol le bal van Van Zanten: 2—1. Quick Boys ontging een verdiend gelijkspel toen vlak voor tijd Leo Pluimgraaff in het strafschopge bied onderuit werd gehaald en de oenalty achterwege bleef. LEIDERDORP Vooral in de eerste helft van het duel met PPSC heeft RCL zaterdag bewe zen nog altijd bijzonder goed te kunnen voetballen. De Leider dorpers, die na een sterke start halverwege het seizoen ver terug vielen, maar nu weer duidelijk de stijgende lijn te pakken heb ben, overlasten hun tegenstander in die eerste vijfenveertig minu ten volledig en namen ook een verdiende 3—0 voorsprong. Na rust kwam die overwinning en de nog altijd aanwezige kans op het kampioenschap echter da nig in gevaar. PSSC kwam hard werkend terug tot 3—2, maar slaagde er niet in het zich op tijd herstellende RCL nog te klop pen. Al in de zevende, minuut nam de rood-witte thuisclub afstand van PPSC. Leo Holl speelde Bas Ederveen aan en de RCL-mid- denvelder haalde direct vernieti gend uit: 10. Amper vijf minu ten later kon doelpunt nummer twee worden genoteerd. Bas Eder veen bracht de bal uit een hoek schop voor het doel, waarna rech terspits Leo van dev Berg het leer hard en zuiver tegen het net joeg. Nadat Holl met een kopbal uit een vrije schop van Bert de Rui ter al dicht bij succes was ge weest, was het dezelfde Leo Holl die een kwartier voor rust toch "3—0" op het scorebord bracht. Zwaar gehinderd door de PPSC- achterhoede knalde Holl vanuit een moeilijke positie toch raak. In de tweede helft kwam PPSC als een herboren ploeg in het veld. Met veel inzet spelend werd RCL in de verdediging gedrongen en in de vijfde minuut was het De Hartog, die een PPSC-aanval (in buitenspelpositie?) doeltref fend afrondde. En toen Van Veen een kwartier later doelman Bram Brandt voor de tweede maal kansloos liet (3—2) leek de formatie an trainer John Hu- guenin "rijp" voor een totale in eenstorting. De Leiderdorpers ble ven evenwel overeind en hielden de "winnende" 3—2 tot het laat ste fluitsignaal van scheidsrech ter Van Delft knap vast. Oeg3tgeest OEGSTGEEST De laat ste weken blijft het in degrada- tiezorgen verkerende Oegstgeest punten binnen halen. Zaterdag, werd SVOW 't slachtoffer van de dadendrang van de Voscuylbewo- ners: 1—0. In de eerste helft schiep Oegst geest zich een overwicht en ver kreeg een handvol kansen die echter vooralsnog niet werden be nut. De druk op het doel van Van Tol werd allengs groter en nadat Arie Koppenol al eens keihard op de lat had geschoten hielp Jan Janszen in de 30ste minuut Oegst geest aan een voorsprong (1—0). De verdediging van SVOW wan kelde op zijn grondvesten maar Oegstgeest slaagde er niet in de wedstrijd definitief te beslissen. Na de hervatting kwam SVOW wat meer in de aanval en schiep zich enkele kansjes. Maar verder dan een schot van Rinie van de Weteringh op de lat kwamen de Oudeweteringers niet. In dit wat rommelige duel werden Den Hol lander en Janszen genoteerd. Randstad Sport VOORSCHOTEN In de wed strijd tegen Devjo was de invloed van trainer Kantebeen al duide lijk te merken. Een behoudend spelend Randstad slaagde er in Devjo met 1—0 terug te wijzen. In de eerste helft was Randstad duidelijk de betere ploeg. Voor- Een doelpoging van Jan Willem Bogers (11), die in dit geval niets oplevert. Even later zou Bogers wel toeslaan. Links (8) Arie Weyers, rechts GVVV- doelman Van Dijk. al het middenveld met een uitblin kende Weyenberg, drukte in gro te mate zijn stempel op het spel. Devjo kan niet voor tegenwicht zorgen in deze linie en moest daardoor het initiatief aan Rand stad laten. In de 30ste minuut leid de dit tot een uitstekende treffer van Aat Keyzer (1—0). Na de her vatting kwam Devjo wat meer op zetten en ontwikkelde zich een spannende wedstrijd, waarin Randstad de betere ploeg bleef. De Voorschotenaren speelden veel enthousiaster dan de afgelopen weken het geval is geweest. In de slotfase van de strijd verkreeg Randstad Sport nog enkele goe de kansen. De stand bleef echter 1—0. LEIDEN De v.v. Leiden wil niet verhuizen naar de Kikkerpol- dar waaneer er daar vel dan vrij komen door het vertrekken van DOCOS naar het Morskwartier. Het bestuur van de v.v. Leiden liet de Sportstichting vrijdag in een brief weten met vreugde kennis te hebben Benomen van het gemeenteraadsbe sluit om een bedrag van één ton op te nemen in het investeringsschema om te komen tot een nocdiharstal, van Pomona. Leiden schrijft het bestuur van de Sportstichting dat het, wanneer het noodherstel aan enkele eisen, w.o. vier kleed- en wasruimten, voldoet nog wel enige jaren op Pomona wil blijven spelen, zodat dit terrein nog in gebruik kan blijven voor de wed strijdsport. Daardoor komt er op kor te termijn, n.l. na het vertrek van DOCOS, meer speelruimte vrij in de Kikkerpolder. Als voorwaarde aan ae uitvoering van het voorstel ver bond de v.v. Leiden de eis een schriftelijke garantie te krijgen van de Sportstichting dat men zodra er in de "Mors" speelruimte beschik baar komt daar ook heen mag. Wan neer de Sportstichting het voorstel aanvaardt dan hoeft DOCOS in het Morskwartier geen inwoning te dul den en is er meer ruimte voor het be nodigde veldherstel en bovendien, hoeft de v.v. Leiden dan niet twee maal te verhuizen: direct van Po mona naar de Mors i.p.v. een om weg naar de Kikkerpolder, zo stelt de .v. Leiden DIOK: 94-3 Jody Scheckter Russen toch op congres FIDE in Amsterdam BELGRADO De Sowjet Unie zal toch vertegenwoordigd zijn op het buitengewone congres van de wereld schaakbond (FIDE), dat van 17 t/m 21 maart in Amsterdam wordt gehouden. Viktor Batoerinski, de vicevoor- zitter van de Russische schaakbond, verklaarde zaterdag in Belgrado dat zijn land nog steeds tegen het bui tengewone congres is". Wij achtten het nu echter noodzakelijk dat wij TRAANGAS BIJ CRICKETDUEL KARATSJI Voor de eerste keer in de geschiedenis van het cricket heeft politie gisteren in Karatsji tij dens de tweede cricketwedstrijd tus sen Pakistan en West Indie hande lend moeten optreden waarbij traan gas werd gebruikt. Oorzaak was het rumoer dat ontstond nadat veertig toeschouwers over het hek wilden klimmen om de Pakistani Wasim Ra- Ja geluk te wensen met zijn eerste century in een dergelijke krachtme ting. Meer van de 60.000 toeschou wers mengden zich in het gewoel i dat de politie er niet in de mensen van het veld te houden. Dat resulteerde in een vechtpartij, waarbij de toeschouwers zich bedien den van stoelen en stokken als wa pen. De politie die inmiddels ver sterking had gekregen, zag zich toen genoodzaakt traangas te gebruiken. Anderhalf uur na het eerste incident kon de wedstrijd worden hervat. Pa kistan sloot de tweede dag af met 406 voor 8 met wasim 107 not out. LEIDEN Het is voor de Leidse waterpolo teams een somber weekeind geweest. De Zijl/ LGB kwam in de wedstrijd tegen De Meeuwen pas in het derde part, toen bij de Amsterdam mers Hans Wouda op de kant zat, goed los, maar een punt leverde het niet meer op. Een aanval lend zonder plan spelend LZ'86 ging in de uit wedstrijd tegen GZC met 4—2 ten onder, na zelfs nog met 40 te hebben achtergestaan. Door Jacques de Graaf Het heeft er in de eerste helft van de wedstrijd De Zljl/LOB - De Meeu- wen, die zaterdagavond in "De Does" werd gespeeld, naar uit gezien, dat de Leidenaars overspeeld zouden wor den. De Amsterdammers startten erg sterk en enkele seconden na het be- ginsignaal van de goed leidende ar biter Fred van Dorp schoot Ron Kos ter al haird op de paal. Pas tegen het einde van de eerste periode kon De Zijl/LGB wat terug doen. In het tweede part nam de thuisploeg zelfs het initiatief en werd De Meeuwen in de verdediging gedrongen maar toen bleek juist de grote kracht en de rou tine van de Amsterdammers. De ver kregen ruimte werd door de Meeu wen-aanval meteen benut. Toen er in de Leidse defensie verkeerd werd overgenomen, profiteerde Ron Kos ter daar onmiddellijk Van (0-1) en even later was in een identieke situa tie Ton Buunk de doelpuntenmaker. Hans Koster bracht nog in hetzelfde part de stand op 0-3, toen Jacob Spijker voor een minuut op de kant Eat. Nadat Meeuwen-coach Hans Bies- brouck Hans Wouda had vervan gen, ontstond er in de Amsterdamse verdediging grote verwarring, waar van de rood-witten goed gebruik maakten. Frits Welling verkleinde met een doortikbal de achterstand (1-3). Ron Koster scoorde weliswaar van af de tweemeter-lijn met een om haal (1-4), maar even later deed Albert Spijker hem dat aan de an dere kant na (2-4). Opnieuw Albert Spijker zorgde na een knappe Leidse combinatie voor 3-4. Tom Schmidt, zaterdag de beste speler van het veld, bracht in de vier de periode met een flitsend schot de stand op 3-5 en maakte zo in feite een eind aan alle spanning. Leo On derwater scoorde, toen Hans Koster voor een minuut naar de kant was gestuurd, nog wel tegen (4-5), maar in de resterende tijd hielden de Am sterdammers rustig de bal in bezit. LZ'86 heeft zaterdag in Waddinx- veen in de wedstrijd tegen GZC geen moment de goede vorm kunnen vin den. De Leidse aanvallen verliepen nogal rommelig en het leek wel als of de LZ'86-spelers in de confronta tie met de erg enthousiaste Goudse ploeg er niet bijzonder op ge brand waren hun laatstekansje op promotie te behouden. Na een gelijk- opgaand eerste speldeel kon GZC in het tweede en derde part vrij ge makkelijk een 4-0 voorsprong op bouwen. Toen het zo ver gekomen was, ging LZ'86 wel wat beter spelen, Weer titel José Damen NIJMEGEN Jose Damen heeft lui het Spartfandsenbad West in Nij megen de nationale titel geprolon geerd op de 800 meter vrije slag zwemmen. In die opzet slaagde de titelhouder van vorig jaar bij de he ren Ronald Woutering op de 1500 me ter vrije slag niet. Hij kwam in de nationale titelstrijd op deze afstand niet verder dan een tweede plaats. Lange tijd kon hij zijn grootste concurrent Hans Elzerman goed par tij geven, maar in de slotfase moest hij de zwemmer van Zian-Vitesse toch laten gaan. maar de wedstrijd was eigehlijk al beslist. Nadat LZ'86 in het eerste kwart verzuimd had om van een straf mi nuut van De Gruyl te profiteren, opende Nico Noordergraaf in de tweede periode de score, toen hij door een misverstand in de Leidse verdediging geheel ongehinderd kon inschieten. Wim Blok zorgde daarna met een hard, onverwacht schot van af de vleugel voor 2-0. In het derde kwart wilde het in de LZ'86 aanval nog steeds niet vlotten, terwijl aan de andere kant GZC wel tot scoren kwam. Dat gebeurde via Richard Bertels, die eerst met een snelle om haal de roos trof en daarna nog eens succes had met een op het oog houd baar schot, dat LZ'86-doelman Erik de Vos te machtig bleek. GZC speelde toen, met een 4-0 voorprong, een ge wonnen wedstrijd, maar in hun po gingen de voorsprong te consolideren trokken de Gouwenaars enige malen aan de noodrem. In het resterende deel van de wedstrijd stuurde de uit stekend leidende scheidsrechter De Bruin twee keer een GZC-speler voor een minuut naar de kant. Evenzovele malen kon LZ'86 toen via Jan de Graaf tegen scoren. De eind stand (4-2) die zo werd bereikt, gaf goed weer hoe in deze wedstrijd de krachtsverhoudingen lagen. Zwaar gehinderd door Hans van Harten (3) schiet doel van De Meeuwen-keeper Joop Schmidt. - 4 Pirn van der Bosch van De Zijl/LGB op het KYALAMI Ook de derde wed strijd in de serie om het wereldkam pioenschap van de formule I-cou reurs heeft een zege voor een thuis- rijder opgeleverd. Jody Scheckter, won zaterdag op het circuit van Kyalami de grote prijs van Zuid Afrika. Met zijn Tyrrell Ford leg de de 25-jarige Zuidafrikaan de 320 kilometer af in 1 uur 43 minuten en 16.09 seconden. Hij had een voor sprong van veertien seconden op de Argentijn Carlos Reutemann, die met Brabham tweede werd. De Fransman Depailler (met Tyrrell Ford) eindigde verrassend als der de. Vedetten als Peterson, wereld- KYALAMI Na de grote prijs van Zuid Afrika heeft de Braziliaan Emerson Fittipaldi de eerste plaats n de strijd om de wereldtitel be- Aouden. Hij heeft vijftien punten en vordt gevolgd door zijn landgenoot Carlos Pace (12 punten), de Argen tijn Carlos Reutemann (10) en Jody Scheckter (9 pnt). kampioen Fittipaldi, Ickx en Regaz- zoni eindigden laag in het klassement of haalden de finish niet. Het was de derde grand-prixzege van Jody Scheckter. De voormalige brokkenpiloot toonde na zijn "crash" bij een snelheid van 220 kilometer per uur bij de training, die zijn bes te wagen rijp maakte voor de schroothoop, IJzersterke zenuwen. De vrouwelijke deelnemer, de Italiaanse Lella Lombardi, heeft de finish niet gehaald. Zij moest in de 27ste ronde afhaken wegens een de fecte benzineleiding. Jody Scheckter en Graham Hill, de Britse veteraan van de internationale circuits, teken den na afloop protest aan tegen haar deelneming. "Vrouwen kunnen dit niet", aldus het tweetal, "zij mis sen eenvoudig de fysieke kracht om een dergelijke beproeving te door staan. De "Tijgerin van Turijn" was een andere mening toegedaan. "Ik heb ik in de Formule 5000 bewezen dat ik dit aankan", aldus de 32-jarige Italiaanse, "dat het nu niet lukte, was gewoon een kwestie van pech". ons standpunt nog eens uiteenzet ten inzake de wedstrijd om het we reldkampioenschap tussen titelhou der Robert Fischer en Anatoli Kar- pov". Aldus Batoerinski. "Wij stellen ons principieel op. Wijzigingen van de reglementen en de voorwaarden voor de wedstrijd, die gemaakt zijn tijdens het FIDE-congres van vorig Jaar in Nice, zijn onjuist". Batoerinski legde zijn verklaring af in Belgrado waar hij verblijft op uitnodiging van de Joegoslavische schaakbond. Vorige maand kondig de de FIDE aan dat de wedstrijd om het wereldkampioenschap tussen Fi scher en Karpov in Manilla op de Philippijnen wordt gehouden. Fi scher had een voorkeur 'uitgespro ken voor Manilla. De Russen waren hier tegen, omdat Fischer zich niet aan de reglementen van de FIDE had gehouden door het uitspreken van zijn voorkeur voor Manilla. Karpov wil graag in Milaan tegen Fischer spelen. WIELRENNE De Frainsmain Raymond DélMe heeft gisteren Ge nua - Nice, een wegwedstrijd voor beroepsrenners over een afstand van 207 kilometer, gewonnen. Hij finiste in een tijd van 4 uur, 50 minuten en 35 seconden. In de eindsprint .ver sloeg hij onder meer zijn landgenoot Guimiaird, d!e Spanjaard Lasa en de Italiaan Panizza. LEIDEN. De rugbyërs van DIOK stevenen regelrecht af op het kam pioenschap. Ook gisteren bleven de Leidenaars ongeslagen en werd Rotterdam met 94-3 verpletterd. Daardoor blijven de Leidenaars aan de leiding in hun klasse. Zoals uit de uitslag velt af te leven beheerste DIOK de wedstrijd. Alle scrums waren voor DIOK, zodat de driekwart-lijn aan het werk kon blij ven. Na een kwartier spelen was de stand al 26-0 en daarna zorgden de voorwaartsen van DIOK voor een 46-0 ruststand. In de tweede helft liepen de Leidenaars verder uit naar 68-0 en via een straf-kick kon Rotterdam dan nog net de eer red den: 68-3, waarna DIOK onverstoor baar doorging met scoren: Eindstand 94-3. Swift verliest LEIDEN. In de derde wedstrijd van de nederlagenserie van de wielerver eniging Swift leden de Leidenaars een 72-57 nederlaag tegen "De Kam pioen" uit Haarlem. Hierdoor nes telden de Haarlemmers zich aan De eerste prijs levert een door Swift, uitgeloofde „gdutdsiiKCailla'tie" cp Uitslagen A-klasse: L Ron Bakker 2. Jos Brin, 3. Jan van der Horst lallen Haarlem); B-klasse: 1. Arne Ra- vensbergen (Voorschoten), 2. Leon v. Velzen (Leiderdorp) 3. Henk van Velzen (Zwanenburg). Uitslagen bij de jeugd (K is De Kam pioen) 14-jarigen: 1. Albys Ooossen 2 Tijmen Koet 3. Piet Blom (K>: A-jeugd: 1. Ab Harren (K). 2. Ron Boeff 3. Alfred Robijn; B-jeugd: L Jcta Bamnhorn (K) 2. Marco Bam- horn (K) 3. Richard Neutenboom; C-jeugd: 1. Rudi Zomefveld 2. Si mon van Weeren 3. Oscar Petersen (K>. Annemarie Proell beëindigt skicarriére WENEN De Oostenrijkse Anne marie Proell-Moser. de 22-jarige wereldkampioene ski, zal zich terug trekken uit de wedstrijdsport. Dit betekent, dat zij niet zal deelnemen aan de Olympische Spelen van 19,76, die in Innsbück worden gehouden. Proell, die vijf keer de wereldtitel be haalde. verklaarde in een interview met het Weense dagblad "Neue Kro nen", dat zij liever een normaal le ven wü leiden. "Niemand zal mij van mijn beslissing kunnen afhouden. Olympische medailles hebben voor mij geen waarde", aldus Annemairie, die zei, dat zij vorige zomer met te genzin de training hervatte." Ik heb 42 of 43 wedstrijden gewonnen en dat 'is een mooie prestatie. Afgelopen zo mer wilde ik al stoppen, maar miin man stond er op, dat ik doorging", aldus de Oostenrijkse, van wie ieder een aannam, dat zj volgend jaar wel aan de Olympische Spelen zou deel nemen om de herinneringen aan Sapporo uit te wissen. Proell-Moser behaalde toen geen gouden medaille, die haar destijds wel door iedereen was toebedacht. TURNEN De Nederlandse Junio- ren-turnploeg (jongens) heeft zater dag in Crawley <Gbr) met een ver schil van bijna vier punten verloren van Engeland: 238.65 tegen 242.35 punten. De Nederlandse jongensploeg won de onderdelen paardvoltige en brug. WIELRENNEN Cees Priem is gisteren to Sint Truiden tweede ge worden in de Ronde van Limburg, een wegwedstrijd voor beroepsren ners over een afstand van 171 kilo meter. Winnaar werd de Belg Guido- van Sweefelt, die na 4 uur en 1 mi nuut finishte. Priem had een achter stand van 2 seconden.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13