Feyenoord: inspiratie voor één helft (2-0) „MAZZEL DAT DERKS GEEN HANDS ZAG" Scorebord Topscorers Ralf Edstrom is voor PSV 'goudwaard tegen NAC: 1-0 Ajax fortuinlijk bij Roda JC BAANDAG 3 MAART 1975 ROTTERDAM FeyenoordDe Graafschap kon worden gezien als een nieuw bewijs van de nivellering die zich zo snel voltrekt in de vaderlandse eredivisie. Zelfs een ploeg als De Graafschap, gehandicapt als zij was door het ontbreken van twee spitsen, achtte zich bij voorbaat als niet kansloos meer in de Rotterdamse Kuip en bleek dat tot op zekere hoogte niet eens te zijn ook. Feyenoord won dan wel met 20, maar daar is bijna alles mee gezegd. Had er gistermiddag een iets doelgerichter voet ballende tegenstander tegenover de Coerver-elf gestaan, dan had 11 zeer wel tot de mogelijkheden behoord. Zeker in de tweede helft toen alle inspiratie leek verdwenen bij de Rotterdammers. "Elke ploeg had dit Feyenoord toen kunnen grijpen", kon De Graafschap-trainer Evert Teunissen zonder al te veel overdrijving stellen. "11 was zelfs voor ons niet eens onverdiend geweest." Dat zijn team toch geen enkele legale aanspraak had kun nen maken op de deling, schreef Teunissen toe aan de gedwon gen wissels die hij had moeten toepassen nu zijn aanvallers Steinvoort en De Jonge geblesseerd waren. De Graafschap had nog wel pogingen gedaan van FC Den Haag een speler te lenen (Storm werd genoemd en ook de naam van De Geer viel), maar dat was niet gelukt. Teunissen had daarom zijn vleugelverdedigers Overgoor en Schoenaker naar het front ge dirigeerd. En hoewel die twee het niet onverdienstelijk deden, speelde de voorhoede met zijn in de eredivisie ongeëvenaarde improduktiviteit, daardoor nog minder "doel-bewust". Het enige echte gevaar moest komen van Gerdo Hazelhekke, die ook inderdaad éénmaal scoorde. Die treffer werd op advies van de Leidse grensrechter Bart Honsbeek wel terecht geannu leerd door scheidsrechter Jonker, maar het was natuurlijk al typerend dat die goal gemaakt kon worden. Peter Ressel maakt de misser van Willy Kreuz goed en stuurt de bal naar 20. De Graafschap verdediger Van London komt te laat om de treffer te verhinderen. £o aardig als het bij AZ'67 ging, zo moeilijk liep het gisteren tegen De Graafschap. In de eerste helft was het allemaal nog wel redelijk toen werd er door iedereen ook nog hard gewerkt. Maar in de tweede helft ging het wel bijzonder slecht. Het was maar goed dat we nog 2-0 maakten, anders blijft de kans op 1 —1 lang aanwezig. Er wordt in de voorhoede nog veel te veel gezocht: zodra de bal bij de aanvallers is, is het zoeken geblazen. Dan wordt die bal ze afgenomen en komt die weer met dezelfde vaart terug. Een kwes tie van zelfvertrouwen, waarbij bo vendien meespreekt dat er nogal wat omzettingen waren in het elftal met Van Til, Everse en Schoenmaker. Nee, het was bepaald niet best. Maar ja, vorig jaar ging het ook zo en toen werden we ook kampioen. Misschien gaat het dit seizoen weer die kant uit. Temeer daar niet meer dan een paar decimeter afstand tussen Rijsbergen en Hazelhekke beslis ten over de ongeldigheid van dat doelpunt in de 28ste minuut van de tweede helft. Met andere woorden: als Hazelhekke iets beter had opgelet na die doorkopbal van Schoenaker, dan"Dan had hij nu niet in De Graafschap gevoetbald", schertste Rijsbergen, die daarmee wilde aange ven dat het de tegenstander-aanvallers wel aan enig inzicht ontbrak. Zoals het trouwens ook de Feyenoord-spitsen vaak daaraan had ontbroken. De voetballers in de Rotterdamse voorlij n bleken hun collectieve inzinking nog altijd niet te boven. Voornamelijk daaraan lag het dat Feyenoord in de nog wèl ge- lnsprieerd doorgebrachte eerste helft niet meer dan één treffer kon produceren. En daarvoor was nog een fout van doelman Nico van Zoghei nodig. Nadat Kreuz, Schoenmaker en Ressel al eens in min of meer riante posities voor de sluit post van De Graafschap waren opgedoken, was een foutieve uittrap van Van Zoghei de inleiding tot de verdiende 1—0. Jansen ving de bal in de 38ste minuut op en speelde Ressel aan, die ver volgens Kreuz in staat stelde raak te schieten al moest dat dan nog via het lichaam van Van Zoghei gebeuren. Inplaats van injecterend leek die pauze-voor sprong voor Feyenoord remmend te werken. De ploeg viel na de rust erg ver terug en leek toen pas echt de absentie van Van Hanegem (en Raml- jak) te gaan bemerken. De Graafschap kon in ieder geval in alle vrijheid serieus gaan denken aan aanvallen. Gebrek aan overleg, variatie en inzicht weerhielden de ploeg van Teunissen ech ter van een succesvolle gang naar Eddy Treytel, die het dan ook bepaald niet erg moeilijk kreeg. Moeilijk hadden alleen de 26.500 op de tribunes het. Zelfs in de vakken met de meest fervente Feyenoord-fans daalde de gelatenheid zwaar neer, toen het duel wegzakte in grauwe middel matigheid. Opwinding was alleen nog maar te be speuren bij het tweede doelpunt van Feyenoord en een kort incidentje tussen Schoenmaker en Van ZogheiEerst zorgde Ressel ervoor dat Kreuz zich niet opnieuw opgelaten hoefde te voelen, door alsnog te scoren nadat die centrumspits op bijna deerniswekkende wijze aan een "dot" van een kans voorbij leek te zijn gelopen (84ste mi nuut na knap voorbereidend werk van Schoen maker) en vervolgens zorgde Van Zoghei ervoor dat Schoenmaker zich wèl opgelaten ging voelen. Rotterdamse Lex was wat onfortuinlijk op Van Zoghei ingelopen en wilde die doelman vergoe lijkend over het gelaat te aaien. Zijn beloning was een venijnige klap. Teunissen, die zijn ver dediger Van Londen weer tegen geel zag aan lopen, hij had pas één wedstrijd voorwaardelijk gekregen, na een erg forse charge tegen Ressel: "Van Zoghei heeft slechte herinneringen aan spelers die een elleboog in zijn gezicht duwen. Hij heeft daar al eens een litteken aan overge houden, dus was het wel begrijpelijk dat hij van zich afbeet." Dat het tikje van Schoenmaker vriendelijk bedoeld zou zijn geweest deed die oefenmeester vervolgens af met een morbide vergelijking: "Ik heb pas een Duitse film gezien. Daarin werd iemand doodgeschoten en later werd hij geaaid. Maar toen was hij al wèl dood." Een "levendige" analyse PAUL DE TOMBE Verder is er maar weinig over die wedstrijd te vertellen. Iets anders is dat er berichten komen dat ik aan het eind van het seizoen naar een andere club zou gaan. Er is inder daad sprake van dat er interesse is van de kant van o.a. Anderlecht en PSV. Maar als zulke berichten ko men, dan komen ze van Co Coster. Aan hem heb ik alles overgegeven. Ik hoor daar verder zelf maar wei nig van, want informeren doen das clubs óók bij hem. Ik weet in ieder geval wèl dat er met Feyenoord nog niet over een contract is gepraat en verder wacht ik maar rustig af wat er uitkomt Belangstelling EC-eindstrijd PARIJS Voor de finale van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen, die op 28 mei in het Pare des Princes in Parijs wordt gespeeld, bestaat een grote belang stelling. Bij de Franse Voetbalbond, zijn. bijna 3 maanden voor de wed strijd, reedis meer dan 150.000 aan vragen voor een kaartje binnenge komen. Voor de finale zijn slechts 48.000 kaarten beschikbaar. Velez Mostar, woensdag in Mos- tar de tegenstander van FC Twen te, heeft gisteren in de Joegoslavi sche competitie de uitwedstrijd te gen Radnicki Nis gewonnen met 2-0. De competitie werd zondag weer hervat na een winterstop van tien weken. EREDIVISIE PSV—NAC 1—0 Wageningen—Excelsior 22 Telstar—Sparta 1—1 FC Twente—MVV 3—2 FC Amsterd.—FC D. Haag 1—1 Roda JC—AJax 0—1 FeyenoordDe Gr.schap 20 Go Ahead E—AZ *67 1 FC UtrechtHaarlem 3—0 PSV 23 15 7 1 37 57-19 Feyenoord 23 16 4 3 36 70-20 Ajax 23 16 3 4 35 55-24 Twente 23 12 5 6 29 40-24 AZ 67 23 9 9 5 27 32-19 Sparta 23 7 12 4 26 31-22 Roda JC 23 8 7 8 23 34-38 Telstar 23 6 11 6 23 26-33 D. Haag 23 6 10 7 22 25-27 Amsterdam 23 6 9 8 21 32-30 Utrecht 23 7 7 9 21 33-39 Excelsior 23 5 9 9 19 25-36 Go Ah. E. 23 6 6 11 18 20-36 MVV 23 4 9 10 17 26-39 Grachap 23 6 5 12 17 18-41 Wagening. 23 4 8 11 16 26-49 Haarlem 23 4 6 13 14 23-51 NAC 23 3 7 13 13 21-47 EERSTE DIVISIE PEC Zw.—FC Dordrecht 2—1 SC Amersf.—FC D. Bosch 0—0 SW—Heerenveen 0-1 VolendamHelmond Sp. 20 FC VVV—Eindhoven 5—0 SC CambuurHeracles 20 NEC—FC Vlaardingen 1—0 Willem 2—Fortuna SC 0—1 FC GroningenVitesse 00 Eindhov. 25 15 4 6 34 46-23 Groningen 25 16 2 7 34 44-32 Fort. SC 26 13 7 6 33 33-19 NEC 24 11 10 3 32 29-14 Meerenv. 25 14 3 8 31 41-27 PEC Zw. 26 11 8 7 30 36-28 Vitesse 26 11 7 9 29 43-29 FC VVV 25 10 8 7 28 38-23 D. Bosch 25 10 7 8 27 30-32 Heracles 26 9 8 9 26 34-42 SW 26 7 8 11 22 29-35 Amersf. 26 6 8 12 20 26-35 Veendam 25 7 5 13 19 23-47 Vlaarding. 26 6 7 13 19 23-37 Helm. Sp. 26 7 4 15 18 19-37 Willem 2 25 7 3 15 17 27-37 Dordrecht 24 5 6 13 16 25-37 1. Va® der Kuylen (PSV) 21 2. Geels (Ajax) 17 3. Kreuz (Feyenoord) 16 4. Jansen ((FC Adam) 14 6. De Jong (Feyenoord) en Edström (PSV) 12 7. Brokaimp (Ajax) Venwefker (Sparta), Bish (Roda JC) Groenedijk (Wageningen) 11 Arnold Steffenhagen bezig aan zijn sublieme actie die tot 0—1 zal leiden. Roda JC-speler Blok ker komt te laat om daaraan nog iets te veranderen. W Een zeer stroef opererend PSV heeft tot elf min. voor het slotsignaal van het duel tegen NAC op de winnende treffer moe ten wachten. Ralf Edström was de maker van dit kostbare doelpunt, dat nog door NAC werd aan gevochten voor buitenspel. Maar scheidsrechter Pijper was zeer beslist in zijn mening en had daarbij de steun van zijn grens rechter. De PSV-aanval kon be slist niet imponeren en vooral de individualistische speelwijze van Van der Kuylen en René van de Kerkhof werkte bijzonder rem mend. Daardoor ontstond de vreemde situatie dat de Bredase doelman Jan de Jong, ondanks 't voortdurend grote veldoverwicht van PSV, vrijwel geen moeilijk werk kreeg te verrichten. Alleen tegen de naar later bleek gou den treffer van Edström had hij geen Go Ahead Eagles met twee nieuwe mannen Beenen en de Westduitser Redkofski in de ge lederen, zorgde voor een flinke sensatie door AZ'67 te verslaan. De Noordhollanders speelden zon der meer beter voetbal, maar wer den door het tomeloze enthousias me van de Deventenaren over bluft. Waarbij nog kwam dat na acht minuten Beenen zijn de buut een extra dimensie gaf met een doelpunt. Een treffer die Go Ahead een Impuls gaf. De ploeg van Jood Brand gaf reeds lang voor het slotsignaal te kennen dat MVV, dat enige opwinding ver oorzaakte door enkele uren voor het verstrijken van de transfer periode de Amsterdam-speler Chris Dekker aan te trekken, had in Enschede bijna FC Twente zijn tweede thuisnederlaag toege bracht. Zuidema had de Tukkers de leiding gegeven, maar door treffers van Colombain (41) en Smeets (51) kwamen de papiereii voor de tweede Nederlandse ver tegenwoordiger in het UEFA-toer nooi slecht te staan. Twee minu ten voor het einde zorg die Niels Overweg er echter voor dat Twen te een punt aan het duel over hield. KERKRADE Het bleek uiteindelijk toch liegen in commissie. Hans Kraay direct na afloop van het vlakke voetbalduel Roda JC-Ajax (0-1). "Hands van Dusbaba? Ik heb het zelf niet ge zien en m'n jongens die verklaren met de hand op hun hart dat het niet waar is. Stuk voor stuk!" Wat later bleek dat overigens niet meer het geval. Ruud Geels mild glimlachend in de avondzon: "Mazzeltje dat Derks het niet zag". Door Pim Stoel Er was er een die het allemaal wat minder mild zag. Dick Advocaat, noeste werker van Roda JC, nog na- dampend van woede - maar dat kan ook het gevolg van de hete dou che geweest zijn: "Wat zeggen die Ajacieden. Dat Dusbaba de bal met de borst van de lijn werkte .Nou laat ik je zeggen dat hij het met de hand deed. En dat weet ik a. omdat ik het zag en b. omdat hij daarna wat tegen me zei. Wat ie zei. Hij zei "Maz zel dat Derks het niet zag". Het in- c ident viel halverwege de tweede helft toen Ajax net een moeizame één-nul voorsprong had verkregen. Bish, kersvers in het veld kopte een bal terug op Nanninga en diens Inzet werd door Dusbaba op de lijn gekeerd. Nannmga somber: „Met de hand, natuurlijk. Daarom rende ik gelijk achter Derks aan. Toen ik vlak bij hem was struikelde ik en viel tegen hem aan, daarom kreeg ik die gele kaart". Hetgeen overi gens wel aal impliceren dat Nannin ga er zondag in het Zuiderpark bij FC den Haag-Roda JC niet bij zal zijn. Omdat Frans Derks in zijn no titieboekje achter de naam Nannin ga noteerde: handtastelijkheden te gen de scheidsrechter. Derks: 'Tja en Advocaat die riep aldoor maar hands, hands. Maar ik heb hei niet gezien". De suppor ters wel. Die waren woedend. Er waagde zich na afloop zelfs een op het veld om Derks een afstraffing te geven. Verder dan één tikje liet de arbiter het niet komen. Met een welgemikte schop verjoeg hij zijn belager. Wonderlijk genoeg was het trainer Hans Jacobs die de arbiter mild be oordeelde. Jacobs, nadat hij zijn verdriet over de krappe nederlaag had geventileerd: "Met die handsbal mis Je toch een goaltje. Laten we de ogen maar liefdevol sluiten. Dat Nanninga de heer Derks zou hebben vastgepakt, ach ik zou haast zeggen waar? Dat strakke pakje leent zich er nauwelijks voor". Het incident tilde Roda JC-AJax nog enigszins uit de grauwe misere. Om nog even Dick Advocaat aan te halen: "Is dat nou Ajax. Niks is het meer. Wij spelen zonder systeem maar zij doen dat tegenwoordig ook. Heb Jij er systeem in kunnen ont dekken? Nee toch zeker. Daarom is het waardeloos om zo te verliezen. We hadden toch zeker een gelijk spel verdiend". Advocaat had in wezen geen onge lijk. Wat Ajax daar in Kerkrade op de grasmat legde was ten hemel schreiend. Vorige week tegen Am sterdam verzuimden de Ajacieden het weg is weg te hanteren bij ge vaarlijke situaties. Deze keer namen zij nimmer een centje risico. Hans Kraay: "Ze kunnen het wel. Jam mer is alleen dat de lessen zo duur zijn". Aj'ax had natuurlijk excuses genoeg. De ziekenboeg wordt nog steeds niet leger. Krol, Mühren en Hulshoff verblijven er vast en eigenlijk had den ook Brokamp en Rep beter thuis kunnen blijven. Zo werd er weer eens een beroep gedaan op Pim van Dord op het middenveld nu en moest Rep in de tweede helft nog aantreden om de aan zijn enkel ge blesseerde Muilder tie vervangen. On verantwoord, normaal gesproken. Maar Ja lik was door de spelers heen. Ajax moest winnen in Kerkrade. om niet uitzichtloos bij PSV en Feyenoord achterop te raken. Ajax won dankzij de sublieme actie van één man: Arnold Steffenhagen. De tot middenvelder gepromoveerde Westduitser slalomde in de 65ste minuut om vier Rodaverdedigers heen en scoorde subliem. Roda had daar voor rust een schot op de paal aan vooraf laten gaan, en na rust de omstreden inzet van Nanninga. Van daar dat men wel vrede had kunnen hebben met een gelijk spel maar niet met een voor Ajax geflateerde minieme zege. En de Amsterdam mers mogen deze week proberen de blessurelijst zo in te korten dat er tegen Feyenoord in het Olympisch Stadion een redelijk team op de been kan worden gebracht. Daarbij zal de medische staf wonderen moeten verrichten.....

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11