Strenge straffen in Griekse leger Jongeren weer slaags in Rome QES&zmxi eE#r&rw 9 9 A R C Voorjaarsbeurs+Relatie'75 LIBIË DREIGT OMAN MET OORLOG V erkenningsvluchten boven Midden-Oosten Strijd verhevigd rond Phnom Penh Karamanlis wil zuivering in vogelvlucht in vogelvlucht Als er één stad niet geschikt is voor een belegering... ZATERDAG 1 MAART 1975 PAGINA 9 ©ZONDAG MAANDAG j DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG openingslijden: zondag 2 maarl 10-18 uur/overige dagen 9-18 uur KM BA I^B gebruiksgoederen beurs voor relatiegeschenken en toegiftartikelen MAARTMAART I MAART MAART MAART -- ATHENE (UPI, Reuter, AP) Premier Karamanlis van Griekenland heeft in het parlementsgebouw bekend ge maakt d&t hij de officieren die bij de mislukte staatsgreep van maandag waren betrokken streng zal straffen. Hij wil de legerleiding vervangen en de officieren die onder de dic tatuur waten ontslagen weer in dienst nemen. BEIROET, LIBANON De Li bische president kiodoneQ Moam- mer Kaddafi, heeft gisteren) ge dreigd om sultan Qabcus van Omain de oorlog te verklaren: ten zij de sultan de builtenllantdse troe pen uitwijst die in de provincie Dhofar strijden tegen opstande lingen, zo heeft het Libische pers bureau bekend gemaakt. Kad'dafi waarschuwde dat Li bië ©en alliantie zal aangaan met de volkanen en revolutionairen in het gebied om Iran te bestreden als er geen gezamenlijke Arabi sche maatregelen warden getrof fen om de Inaaniss troepen uilt Oman te verdrijven. Iraanse troepen, geleid door Briitse officieren en adviseurs uit Jordanië en Pakistan, helpen het leger van de sultan om de door de communisten gesteunde rebel len in de provincie Dhofar te be vechten. „Wij dringen er voor de laaitste maal bij u op aan de onmiddel lijke terugtrekking te eisen van de Iraanse troepen" aldus Kadaffi in zijn boodschap aan Qataous. Hij zei bereid te zijn om Libi sche troepen naar Oman te stu ren om de strijd aan te binden met de Iraanse strijdkrachten als deze weigeren zich terug te trek ken. „Het enige wait u hoeft te doen, is ons te zeggen dat zij weigeren uw land te verlaten", aldus Kaddafi. „Wees echter gewaarschuwd dat als u de buitenlandse troe pen niet uitwijst, u geconfron teerd zult worden met een oor log waarin u zich aan de zijde van de invallers zult bevinden en wij aan de zijde van het Arabi sche volk staan", zo voegde hij eraan toe. Kaddafi deed een beroep op Q&bous om „zijn verstand te ge bruikenen ons de tragedie te besparen van een onvermijdelijke confrontatie De Libische leider beschuldigde de sjah ervan dat hij ,4e arabie ren een dolkstoot in de rug toe bracht" op een moment dat zij geheel in beslag genomen zijn door „de Strijd met een vijand- die als een gemeenschappelijke vijand moet worden beschouwd." De premier sprak de bewering van de oppositie tegen dart de regering te zacht zou optreden tegen leden van de voormalige junita. „Ik sta meer dan wie ook bloot aan de wraak van de Junta. De laatste zeven maanden hsfo ik herhaaldelijk persoonlijk ris- sico's gelopen. De regering had en heeft de toestand volled'jg in de hand. De poging tot een staatsgreep heeft in de strijdkrachten niet aan- ge-lagen" zei hij. Minister Averoff van defensie zei In het parlement dat de samen, zweerdars bang waren voor ontslag en de leiders van de junita wilden be vrijden die nu voor verraad terecht zullen staan Het speciale debat over de staats greep werld gehouden op aanvraag van de oppositie, die nadere bijzon- Öartisden eiste. Averoff zei dat Jonge officieren de autoriteiten op de hoogte hadden ge. «tpld van het complot. Er worden nu 37 legerofficieren verhoord In verband hiermee. Zij zouden van Financiële hulp voor Syrië WASHINGTON (UPI) De Ver enigde Staten hebben er mee inge stemd Syrië 25 miljoen dollar te (lenen en een schenking van vijf mil joen dollar te doen. Dit heeft AID (Agency for Internatinol Develop ment) bekendgemaakt. Het geld is bedoeld om Syrië te helpen bij het bevorderen van de agrarische pro- duktie en de economische ontwikke ling. Het grootste deel van de fondsen zal warden gebruikt om Amerikaans materiaal te kopen. plan geweest zijn de staatsgreep tus sen 2 februari en 3 maart uit te voe ren. Zij wilden een hieuwe junta vormen, maar hun doelstellingen ble ken vaag en tegenstrijdig, aldus Averoff. „We hebben niet eerder maatrege len genomen omdat we er zeker van waren dat we de veiligheid van de democratische orde hadden verze kerd", aflus Averoff. „We wilden pas toesflaan wanneer de samenzweerders samen waren zodat we solide bewij zen in handen hadden". ADVERTENTIE *geen zinloos verbruik van wat de aarde ons biedt, maar redelijk gebruik *niet leven om te verdienen, maar verdienen om te leven; niets ten koste, alles ten dienste van de ander. deze manier van leven helpt een betere samenleving op bouwen. bovendien, met wat we zo besparen kunnen we anderen extra helpen VASTENAKTIE-SAMEN BOUWEN giro 5850 utrecht centr. rabobank eindhoven. Van Amerikaanse vliegtuigen fascistische Jongeren en linkse ex tremisten hebben gisteren in die om geving van het paleis van Justitie te Rome feflfle gevechten geleverd, waart»;} gebruik gemaakt werd van «talen staven, brandbommen en pis tolen. De politie maakte bekend dat twee mensen met schotwonden in het zie kenhuis moesten worden opgenomen. De toestand van een van de gewon den werd kritiek genoemd. De gevechten ontstonden op de derde dag van het proces tegen Achille LoMo. een linkse activist die ervan beschuldigd wordt brand te hebben gesticht in het huis van een neo-fascist. Bij deze brand, twee Jaar geleden, kwamen de twee zonen van de neo-fascist om het Heven. De politie voerde enkele charges uit en schoot traangasgranaten af in een poging de betogers, ongeveer 500 man sterk, uiteen te Jagen. proces tegen Lolto. LONDEN (AP) Amerikaanse vliegtuigen registreren de bewegin gen van Arabische en Israëlische troepen om zo bij te dragen aan het toezicht op het wankele bestand Sn het midden-oosten, aldus hebben Britse autoriteiten bekend gemaakte. De U-2 vliegtuigen zijn gestationeerd op vliegvelden van de Britse bases op Cyprus. „Deze verkenningsvluch ten worden al enkele maanden uit gevoerd met instemming van de Cy prische regering, Egypte, Syrië en Israël", aldus een gezaghebbende bron. „Er is een begin mee gemaakt in de zomer van 1974 toen de lucht haven van Nicosia als gevolg van de Strijd tussen de Griekse en Turk se Cyprioten niet meer werd ge bruikt". De Amerikaanse U-2 vliegtuigen zouden voornamelijk gebruik hebben gemaakt van het vliegveld van de basis Akrotiri, die jaren als Britse luchtmachtbasis heeft dienst ge daan. En onbekend aantal Ameri kaanse piloten, onderhouds. en com- munioatiepersoneel zijn op het ogen. blik op de Cyprische baslis gestatio neerd. Functionarissen hebben verklaard dat de Amerikaanse luchtmachtope raties moeten bijdragen tot de stabi liteit in de Arabilsch-Israëlische troepen akkoorden e vliegtuigen registreren en foto graferen alle militaire bewegingen in de Sinai-woestijn, het gebied rond het Suezkamaal en de grenzen tus sen Israël, Jordanië en Syrië. LONDEN (AP) Het ongeluk met de Londense metro gister ochtend heeft aan 29 mensen het leven gekost; 80 raakten gewond. Over de oorzaak tast men nog in het duister. „We weten niet wat verkeerd is ge gaan, we kunnen niet speculeren over wat er is gebeurd en niet is gebeurd", aldus een functio naris van het vervoersbedrijf. „Het is duidelijk dat de trein veel sneller reed dan gebruike lijk. We weten nog niet waar om". Gisteravond werden de laatste overlevenden uit de wrakstukken bevrijd. Dertien en een half uur nadat het afgela den metro-treinstel tijdens het spitsuur in een blinde tunnel te pletter was geslagen. Onder de mensen die zijn omgekomen bevindt zich naar alle waar schijnlijkheid de wagenvoerder. Het ongeluk is het ergste in de 112-jarige geschiedenis van de Londense metro. Foto; Gewonden wachten op vervoer naar een ziekenhuis. Verdwaasd en met zwarte hoof den. Behalve de twee mensen die in het riekenhuis moesten wonden opge nomen werden nog vijf pereonen licht gewond. Twee mensen werden gearresteerd. Het de tweede achtereenvol- Havenstaking LONDEN (DPA) Het werk in de Londense havens is gisteren tot stil stand gekomen toen meer dan 11.000 havenarbeiders het werk neerlegden wegens een al vier weken durende strijd met vrachtwagenchauffeurs over het werk op UaadMstschepen. In totaal 28 schepen liggen op af handeling te wachten, de staking heeft niet de steun van de bond van vervoerspeasoneel. Een van de telkens terugkerende problemen tussen India en Pakistan is dat van Kasjmir in de Himalaja, ten zuidoosten van de reusachtige bergen van de HindoekoesJ en ten zuiden van de Karakoroem, bij de ouderen welbekend, omdat onze land genoot dr. Ph. C. Visser en zijn echt genote tussen 1920 en '30 die keten driemaal bezocht hebben. Het lijkt er nu op, dat dit harnekkige vraag stuk toch een grote en misschien wel definitieve stap diohter bij de oplos sing is gekomen. De kwestie dateert uit de periode kort na de Tweede Wereldoorlog, ten rijde van de vor ming van India en Pakistan als ge zamenlijke opvolgers van het voor malige Brits-Indië. Welke rijde moest Kasjmir toen kiezen: die van India met zijn hindoe-meerderheid, of die van Pakistan met een goeddeels mo hammedaanse bevolking? De moei lijkheid was, dat de maharadja van Kasjmir tot de hindoes behoorde, de bevolking daarentegen tot de Islam. Zoals in de autoritaire sfeer in die contreien te verwachten was vond de maharadja het niet nodig de be volking naar haar mening te vragen: hij koos op eigen gezag voor aanslui ting bij India. Maar Pakistan "nam" dit niet, er ontstond een bloedige strijd, die voorlopig eindigde met het vaststellen van een scheidslijn, waar bij het noorden en westen van Kasj mir aan Pakistan toevielen en het oosten en zuiden, met inbegrip van DJammoe (Jaminoe) en Ladach, aan India. Van de vijf miljoen Kasjmir! wonen er nu 3% miljoen In het In diase deel dat viermaal zo groot is als Nederland, de rest woont in het Pakistaanse part, ruim tweemaal zo groot als ons land. Met die deling was de kwestie nog niet uit de we reld geholpen, want, nadat India ia 1957 zijn portie in de federatieve staat had opgenomen, kwam het in 1965 tot een oorlog tussen Pakistan en India, die tenslotte door bemid deling van de Sowjet-Unie eindigde met de vrede van Tasjkent. Waarom nu die ruzie tussen de twee buur staten over Kasjmir, dat weliswaar over een prachtige vallei beschikt maar overigens zeer bergachtig is, vlak bij het "dak der wereld"? In de eerste plaats speelde dus het ver schil in godsdienst een rol, dat nog sterk gecompliceerd wordt door het feit dat de Mongoolse bevolking van Ladach (in het noordoosten) het lamaïstisch boeddhisme belijdt en een gebied bewoont waarop China aanspraken doet gelden. Maar af gezien daarvan is er de uiterst be langrijke kwestie van het water: zeer grote delen van Pakistan worden bevloeid door de Indus, die een sa menvloeiing is van de rivieren die hun oorsprong in Kasjmir vinden. En dan als derde punt: Kasjmir be heerst de toegang van Sowjet-Rus- land en China tot het Indiase sub continent. Een bijkomende verwik keling ligt hierin, dat de mohamme daanse bevolking weinig voor aan sluiting bij de Pakistaanse geloofs genoten gevoelt. Dat bleek, toen de beslissing tot aansluiting bij India .was gevallen en onder leiding van Pakistaanse officieren staande troe pen Kasjmir binnenvielen. Mochten de Pakistanen toen verwacht heb ben, dat zu op volledige steun van hun mede-moslims konden rekenen, dan bleken zij zich sterk te héb ben vergist. Onder leiding van sjeik Abdoellah verdedigden zij zich krach tig tegen de invallers. De sjeik en zijn volk kozen dus voor India, zal men zeggen. Maar zo eenvoudig was de zaak nu ook weer niet. Want daarna volgden tientallen Jaren van verzet tegen het centraal bestuur uit Nieuw-Delhi. Dus wel zij aan zij te gen Pakistan, maar toch ook een nadrukkelijk 6treven om zelfstandig te zijn binnen het raam van de In diase federatie. Toen sjeik Abdoellah in 1953 voor nemens bleek een zelfstandig Kasj mir uit te roepen, stak India daar een stokje voor door hem in hechte nd te nemen. Sindsdien heeft hij gevangen gezeten of was onder huis arrest geplaatst om te voorkomen dat hij opnieuw zou pogen zijn plan nen voor een autonoom Kasjmir te verwezenlijken. Eerst premier Nehroe en daarna zijn dochter Indira Gandhi hebben zich in de kwestie- Kasjmir sterk nationalistisch opge steld. Omdat Kasjmir de bakermat van de familie Nehroe was? Mis schien heeft dat een rol gespeeld, maar men zoeke de oorzaak van In- dia's vasthouden aan Kasjmir toch voornamelijk in de strategisch-be- langrljke positie van dat landsdeel, vooral met het oog op het bezit van de bergpassen, die anderen gelegen heid zouden kunnen geven India bin nen te vallen. En nu is ©r dan die merkwaardige wending gekomen: mevrouw Gandhi en de bijna zeven tigjarige sjeik Abdoellah hebben dezer dagen een akkoord gesloten, waarbij laatstgenoemde tot regeringschef van zijn geliefde Kasjmir is benoemd. En het opmerkelijkste is daarbij wel, dat "de leeuw van Kasjmir" zich bereid verklaard heeft van alle vroegere aanspraken oP autonomie af te zien. Voor India is dat uiteraard een groot succes, voor Pakistan een even grote teleurstelling; vooral omdat Abdoel lah zijn eis heeft laten vallen, dat de bevolking in een volksstemming over de toekomst van het land zou moeten beslissen. In feite is de de ling van Kasjmir hiermee een on herroepelijk feit geworden. Wel heeft de Pakistaanse premier Bhoetto tot een proteststaking opgeroepen, maar het is twijfelachtig of die veel gehoor zal vinden. De bevolking wenst rust, al zijn er fanatieke ele menten in Kasjmir, die de gedachte aan aansluiting bij Pakistan niet in de Ijskast willen zetten. De belang rijkste leider van die groep is de 27- jarige schriftgeleerde Maoelana Mohammed Faroek (Farooq) en het is niet ondenkbaar, dat die de strijd zal voortzetten nu "de leeuw" door mevrouw Gandhi getemd is. Dan duikt dus het al meermalen vertoon de verschijnsel op, dat de onderdruk te als onderdrukker zal gaan op treden en dat de getemde leeuw de "welp" Faroek tot de orde gaat roe pen zoals hijzelf voorheen door Neh roe en mevrouw Gandhi aan de ket ting is gelegd. Maar zover is het nog niet. Abdoellah heeft nadrukkelijk verzekerd, dat hij niet uit ambitie omgezwenkt is, maar "om Kasjmir en de Indiase unie te dienen". Laten we het daar maar op houden. Het is mogelijk, dat dit eens zo dreigende probleem nu onverwacht met een sisser is afgelopen. Maar voorlopig blijft de vraag wat Mohammed Fa roek zal doen. En verder is mevrouw Gandhi verweten, dat zij altijd over de "provincie" Kasjmir heeft gespro ken en nu toch, zij het onder sterke beperking, een zekere autonomie heeft geschonken. Zullen andere de len van de Indiase federatie dit niet als een precedent gaan beschouwen en een grotere mate van zelfbestuur gaan eisen? RL PHNOM PENH (AP) De opstandelingen van de Rode Khmer hebben hun aanvallen rond de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh gisteren verhevigd. Troepen van het regeringsleger hebben twee belangrijke posities moeten opgeven zodat de Khmer-troepen de gelegenheid kregen om hun raketten dichter bij de luchthaven van de hoofdstad op te stellen. De twee regeringsstellingen Tuol Leap en Prek Luong waren al vijf maanden geïsoleerd. Door de evacuatie van Prek Luong zijn de opstandelingen in staat gesteld hun raketten op een afstand van 4,5 km van de hoofdstad neer te zetten.. Volgens berichten van het slagveld hebben de opstandelingen ook aanvallen op nog drie andere posten 23 km ten westen van Phnom Penh ondernomen. In Saigon maakt zich momenteel een Amerikaanse congres-dele gatie gereed om naar Phnom Penh te vertrekken om zich op de hoogte te stellen van de situatie in Cambodja. De delegatie zal een ontmoeting hebben met de Cambodjaanse regeringsleider Lon NoL Door Mark Frank land Lopend door de straten van Pnom Penh zou je niet zeggen dat de toestand van de stad hopeloos is. Alle wegen naar de stad zijn afgesneden en buitenlandse burger- luchtvaartmaatschappijen weigeren in Pnom Penh te landen omdat het vliegveld vrijwel dagelijks door raketten wordt getroffen. Voor het eerst sedert het begin an de Cambodjaanse oorlog zijn de communistische troepen erin ge slaagd de Mekong-rivier, levensader voor de stad af te sluiten. Maar ondanks dat alles biedt de stad vaak een schitterende aanblik. Vroeg in de morgen zie Je monniken in gele en oranje pijen met hun bedelnap pen door de met bomen omgeven straten lopen. De bomen zijn overdekt met lila bloesem. School meisjes met bossen purperen bou gainville passeren in hun witte bloesjes en lange zwartzijden rokken. Vluchtelingen en barricades van rottend hout en roestend prikkeldraad kunnen de schoonheid van de stad niet verhullen. Voor tragedie is hier net zo min plaats als tegen het decor van een operette. Het geheim van Pnom Penhs „normale' 'aanblik is de defensiegor del om de stad. De divisies die de stad verdedigen maken een wanor delijke indruk. Soms komen eenhe den die weken niet betaald en dagen niet gevoed zijn de stad binnen marcheren. En dan worden er vrachtwagenladingen brood aan gevoerd om ze weer tevreden te stellen. Niettemin zijn de commu nisten er niet in geslaagd hen te passeren, nu niet en tijdens de offensieven van 1973 en 1974 ook niet. De verdedigingsgordel rond de stad is hier en daar niet breder dan enkele kilometers, waardoor het stadscentrum ruim binnen het bereik van de communistische raketten ligt. Gelukkig zijn de Chinese raketten die op het ogenblik gebruikt worden half zo zwaar als de Russische die vorig jaar afgevuurd werden. Maar ook de Chinese raketten zijn erg genoeg. Ze komen elk ogenblik neer, op elk willekeurig deel van de stad. Zevenhonderd hebben de stad al getroffen sedert 1 Januari en daarbij kwamen al honderd mensen om terwijl een veelvoud van dat aantal werd gewond. Maar zodra de lijken en de gewonden zijn afgevoerd en het bloed van de straat is gespoeld hervat het stadsleven zijn normale gang. De inwoners van Pnom Penh hebben ook niet veel. keus dan net te doen of ze het gegier dat aan een raketinslag voorafgaat niet horen. Nervositeit wordt onderdrukt en de gemoedsrust van de boeddhist is in deze tijd een groot goed. De Cambodjaanse regering en de Amerikaanse ambassade probeerden tot voor kort het probleem te kleineren en de Amerikanen vragen nog steeds om „betrouwbare statis tieken". Maar er rijn plannen van een Amerikaanse vrijwilligersorgani satie om een voedselprogramma voor de 150.000 kinderen van Pnom Penh tot de leeftijd van zes Jaar op te zetten. De gruwelijke werkelijkheid wordt verdoezeld door de schoonheid van de stad en door het ophouden van de schijn van 'n normaal leven. De armen worden gemakkelijk over het hoofd gezien. Ze leven voornamelijk in de buitenwijken, opeengepakt in boeddhistische tempels of wegge stopt in vluchtelingenkampen. De beste oplossing voor jonge, ongetrouwde mannen in Pnom Penh is nog in het leger te gaan. Tussen de 100 en 200 jongemannen melden zich elke dag in het recruterings- centrum vlak bij maarschalk Lon Nols zwaar bewaakte paleis. De jonge vrijwilligers hebben twee dingen gemeen: weinig opleiding en weinig kans op werk. Maar het leger is ook niet in staat de Jonge mannen en hun families van de armoede te redden. Soldij wordt vaak niet uitbetaald of het komt gewoon niet te bestemder plaatse. De vaders van de ondervoede babies in de villa van de Engelse arts waren voornamelijk soldaten. De arme soldaat die in de strijd gewond raakt is slecht af. In theorie zijn er genoeg medicamenten in Pnom Penh, maar ze bereiken de ziekenhuizen niet. Een soldaat met geld kan echter alles kopen wat voor zijn behandeling nodig is. Maar vele gewonden hebben maandenlang geen soldij in handen gekregen. Ze sterven een langzame dood. Bloed voor transfusie is ook schaars. Artsen kunnen tijdens operaties maar een geringe hoeveelheid bloed toedienen. Ze moeten snel opereren en dat pakt niet altijd goed uit. De Amerikanen rie de stad in leven houden hebben het opgegeven zich nog bezorgd te maken over e°n regime dat soldaten dringend nodig heeft, maar dat door corruptie en wanbeheer gewonde militairen onno dig laat sterven in de militaire ziekenhuizen. De Amerikanen hebben zich nooit erg druk gemaakt om Lon Nol. Ze hebben al een keer zonder succes geprobeerd hem weg te werken en rijn graag bereid hem op te offeren voor de oplossing van de situatie die ze zo graag willen, maar waar ze nog geen stap voor hebben gezet. En dan die rare houding van de regerende klassen. Die mensen blij ven geloven in een hierachisch opge bouwde maatschappij, waarbij de rijken de orders uitdelen en het geld verdienen, terwijl de armen werken en zonodig vechten. De „excellenties", zoals het gewone volk hen noemt, zeggen glimlachend er ten volle op te vertrouwen dat er meer Amerikaanse hulp zal komen. De huidige toestand is, zo menen zij, maar een tijdelijke zaak. Ministers maken generaals belachelijk en generaals tonen openlijk hun afkeer van ministers. Als ze over de slechte toestand van de soldaten spreken is dat uitsluitend om verzoeken om meer hulp te rechtvaardigen. Ze weten waarschijnlijk niet eens wat ondervoeding betekent. Als zij ziek worden, krijgen ze van de maar schalk speciale toestemming om zich in Frankrijk te laten behandelen. Arm Pnom Penh. Als er een stad ongeschikt is voor een belegering dan is het deze stad wel. Ob6©rver-dien»t

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9