CPN: metro nog eens doorpraten Hoogovens vraagt om werktijdverkorting Den Uyl noemt aanval op Minister voeit Gruijters „losse flodder Buitenom Binnendoor Regering houdt zich afzijdig Hijsbewijs voor autoloze verplicht Nederland en Canada spraken over energie Nederland te liberaal ZATERDAG 1 MAART 1975 AMSTERDAM (ANP) „De CPN in Am Sterdam staat zoalls voorheen open voor een discussie en een grondige studie over de aanleg van een metronet of op tekeningen ge plande metirodijnen". Dit zegt de heer R. Haks, secretaris van de CPN in Amsterdam, in een gisteren uitgegeven verklaring over de situatie rond de Amsterdamse metro. „Daarbij moet, iedereen, voor- of tegenstander, het recht hebben het zijne ertoe bij te dragen om tot juis te beslissingen in onze stad te ko men", aldus de heer Haks. Uit de berichtgeving over de Nieuwmarkt- buurt en de verwikkelingen rond het college van B en W trekt de heer Haks de conclusie, dat de metro lijn een aanleiding vormt voor on der meer een aanval op de samen werking tussen CPN en de Partij van de Arbeid in verschillende acties en op het terrein van de gemeentepoli tiek. In dit verband herinnert hij er aan, dat het gezamenlijk optreden Van CPN en PvdA in vraagstukken als Vietman, Chili en Griekenland, de demonstraties tegen het aanschaf fen van atoomstraalJagers en de kalkarkweekreactor ontstaan is in de hoofdstad. Over de metrokwestie zelf zegt de heer Haks dat het niet moet wor den voorgesteld alsof de Nieuwmarkt- buurt een paradijselijk oord is dat door de aanleg van de metro wordt platgeslagen, „al in 1945 was de Nieuwmarktbuurt een stuk ontta keld Amsterdam en nadien is er geen poot uitgestoken tot her stel van de buurt", aldus de heer Haks. „Voor de metro moeten thans nog 100 huizen worden afge broken, waarvan er nog geen dertig normale arbeiderswoningen zijn. De overige huizen zijn krotten". Over het optreden van wethouder Riethof zegt Haks tenslotte dat dit vooral een conflict binnen het pro gressief akkoord bloot legt. „Het heeft tot tal van onzekere situaties en tot besluiteloosheid van het pro gressief akkoord zelf geleid". De Heer Haks besluit: „Naar aanlei ding van alles wat in de afgelopen weken is gebeurd en waar voor de komende tijd op gespeculeerd wordt moet allereerst een verdere escala tie van de situatie in Amsterdam verhinderd worden. „Men kan alleen maar hopen dat de sfeer in Amsterdam zich zal nor maliseren. Het klimaat is er nogal warm gelopen", verklaarde premier Den Uyl gisteravond tijdens een on derbreking van de ministerraad. De metrokwestie is overigens geen agendapunt geweest. Wel heeft Den Uyl afgelopen zondag telefonisch contact met burgemeester Samkal- den gehad. De premier heeft de ster ke indruk dat er geen nieuwe ge gevens zijn gekomen over de beslis sing rond de metrolijn waar voor aanstaande dinsdag de sloop gaat beginnen. Den Uyl verwacht geen verdere rellen. De taken van de Amsterdamse af getreden wethouder Riethof zijn voorlopig verdeeld over drie andere wethouders, namelijk Verheij, Lam mere en van Duijn. De tweede kamerfractie van de PSP heeft gisteren in een open brief aan de Amsterdamse gemeenteraad sterk aangedrongen op uitstel van de metrowerkzaamheden. De PSP wil .een heroverweging van de beslissing. „Het lijkt ons kortzichtig, dwaas en in feite zelfs ondemocratisch een be slissing met een zo twijfelachtige achtergrond tot elke prijs te willen doorzetten, „aldus de heer Van der Lek en Van der Spek. In het Noordhollandse Bergen vond gistermiddag de "presen tatie plaats van het nieuwe duo Big Mouth and Little Eve". Zoals bekend heeft er enige tijd geleden een scheiding plaats gevonden tussen het duo "Mouth and McNeil". V) DEN HAAG De regering wil dat torenkraanbestuurders een oplei ding volgen voordat zij moegen wer den met grote torenkranen. Het werken met deze kranen op bouw werken kan groot gevaar opleveren als zo'n hijskraan niet deskundig wordt bediend. De regering wil dat torenkraanbestuurders hiervoor eerst een diploma halen. De opleiding wordt door twee stichtingen verzorgd, namelijk het fonds ten behoeve van de opleiding ln het bouwbedrijf en de stichting ■vs -opleiding bouwbedrijf. De wette lijke regeling zal worden neergelegd in het Veiligheidsbesluit voor fabrie ken en werkplaatsen. kleinere wegen DEN HAAG (ANP) Minister Westerterp is het eens met het ka merlid dr. Drees van DS'70 dat klei nere wegen bijvoorbeeld op de Ve- luwe afgesloten zouden moeten wor den voor doorgaand autoverkeer. In zijn schriftelijke beantwoording aan de Tweede Kamer over gemaakte opmerkingen tijdens het begrotings debat stelt de bewindsman dat de mo gelijkheid tot beperking van autover keer op kleinere wegen, die daartoe minder geschikt zijn, bestaat door het treffen van een verkeersmaat regel waarbij auto's geheel worden verboden of autoverkeer wordt be- perfct tot aamwoneiDdeai met toepas sing van een onderbard „uitgezonderd plaatselijk verkeer". DEN HAAG "Beneden alle peil", zei minister-president drs. J. den Uyl gisteravond over de CHU-aanval op minister Gruijters (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) naar aanleiding van het mager uitgevallen bouwprogramma. Het feit dat de CHU-fractieleider Kruisinga het hoofd van deze minister heeft geëist noemde Den Uyl letterlijk "een losse flodder". De oppositie heeft alle recht om De premier voegde er aan toe dat het heengaan van een minister te hij zelf al in mei 1973 (nog vóór het vragen, aldus de heer Den Uyl. Maar optreden van zijn eigen kabinet) dan had men dat in dit geval in de- dringend had gewezen op „de drama- cember moeten doen, toen de begro- tische teruggang" van heit aantal ver ting van volkshuisvesting werd be- gunningen voor woningbouw. Dat handeld. Ook toen al was de terug- werkt nu niet alleen door, i hij, Premier Den Uyl UITKOMSTEN BEGROTING VALLEN MEE DEN HAAG Het tekort op de rijksbegroting voor 1974 valt ruim een half miljard mee, zo heeft minister Duisenberg van Financiën de Tweede Kamer meegedeeld. Die begroting zal er naar verwachting f 587 mil joen gunstiger uitzien dan in september bij de indiening van de begroting voor het huidige jaar was berekend. In een aan de Kamer verschaft overzicht raamt de minister het tekort nu op drie miljard gulden. Order van het Rijk gaat naar het buitenland Grote order gaat naar 't buitenland IJmuiden Het Rijk heeft Hoogovens te IJmuiden een grote order „door de neus geboord", waardoor het bedrijf gedwongen ls, meer werktijdverkorting aan te vragen. Behalve een aanvraag om werktijdverkorting voor 3000 man DEN HAAG (ANP) Canadese en Nederlandse deskundi gen zullen verder gaan praten oVer uraniumtechnologie, aldus de Canadese premier Pierre Elliot Trudeau gisteravond op een persconferentie in Den Haag. Eerder had hij ruim twee uur ge sproken met premier Den Uyl en de ministers Van der Stoel (Buitenland se Zaken), Lubbers (Economische Za ken). Trip (Wetenschapsbeleid) en Pronk (Ontwikkelingssamenwerking) Er werd een uitgebreid scala van onderwerpen besproken, waarbij e- nergie, de EG en het non-profilers - tieverdrag centraal stonden. Cana da en Nederland voelen veel voor een snelle ratificatie van het non-prolife- ratie verdrag (het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens). Weinig meningsverschillen beston den er over de banden die Canada wil hebben met de Europese Ge meenschappen. Premier Den Uyl sprak van contractuele banden, die zouden leiden tot een samenwerking op het gebied van wetenschap en technologie, maar ook op financieel terrein. Canada wil de banden met de ge meenschap om zich losser op te kun nen stellen van de Verenigde Staten. De mogelijkheid voor Nederlandse bedrijven om in Canada te investe ren is ook aan de orde geweest. „Het is mogelijk", aldus premier Trudeau, „mits men zich houdt aan de Cana dese wetten". Deze komen voorname lijk neer op het feit dat de inves teringen ten goede moeten komen aan de Canadese economie. Premier Trudeau vertrok gis teravond vanaf Ypenburg naar Zuid- Duitsland voor een wintersportweek end. Maandag zal hij in Bonn zijn voor besprekingen met de Westduit- se regering. zal waarschijnlijk nog een aanvrage moeten worden ingediend voor personeel van de staaf- en draadwalserij omdat het Rijksin- koopbureau een order van 11.000 ton betonstaal niet aan Hoogovens heeft gegeven, maar aan een buitenlands waarschijnlijk Belgisch - bedrijf. Het betonstaal moet op order van het departement van minister Pronk in het kader van ontwikkelingshulp worden ingekocht voor Noord-Viet- De bedrijfsdirectie is bijzonder verbolgen over deze transactie omdat Hoogovens het Rijksinkoop- bureau offerte heeft gedaan op basis van een verliesgevende prijs. De directie zegt, dit gedaan te hebben om althans voor een periode van zeker vier weken werk te garande ren voor het personeel van de staaf - en draadwalserij die momenteel bijzonder slecht in de orders zit. Het heeft bij Hoogovens ook kwaad bloed gezet, dat het Rijk de order in het buitenland heeft geplaatst zonder overleg met Hoogovens, waarin de Staat der Nederlanden tenslotte participeert. Tot gisteren heeft het bedrijf hoop gehad dat het de ..ontwikkelingsor der" zou krijgen. Het overleg over de order had de gedachte aan een aanvraag om werktijdverkorting voor personeel van de staaf- en draadwalserij de laatste dagen naar de achtergrond gedrongen. Nu is echter volgens 'n woordvoerder van het IJmuidense mammoetbe drijf niet meer te ontkomen aan een aanvrage. Men vermoedt dat het Rijksinkoop- bureau alleen maar uit prijsoverwe- gingen de order - zes miljoen gulden - aan een buitenlands bedrijf heeft gegeven. De bedrijfsdirectie zegt, verontwaar digd te zijn over het feit dat de overheid het werkgelegenheidsaspect op een dergelijke wijze negeert, temeer daar Hoogovens tijden^ het overleg heeft laten weten, het betonstaal tegen de zelfde prijs te willen leveren als de buitenlandse firma. daar is sindsdien ook nog de economische teruggang overheen ge schoven. De regering doet alle mogelijke po gingen om het uiterste uit het pro gramma voor woningwetbouw te per sen, zei drs. Den Uyl gastoeraivand tij dens een onderbreking van het ka binetsberaad. Zo wordt overwogen" op welke manieren gemeenten over de drempel kunnen worden geholpen, die wel plannen voor woningwetbouw klaar hebben, maar aarzelen om die uit te voeren. Niet alleen het peil van de leegstand van woningen, maar ook de grotere belangstelling voor koopwooiimgien en eengeailnshuizen leidt er hier en daar toe dat plahnen voor complexen woningwetbouw in een impasse zijn geraakt, aldus de minister-president. VN-narcotica-raad •)V GENEVE (REUTER UPI» Func tionarissen van de Verenigde Naties die zich bezig houden met de strijd tegen de verdovende middelen ma ken zich in stUeiïdie mate bezorgd over de situatie in Nederland en hebben kritiek op wat zij noemen de liberale houding van de Neder landse regering ten opzichte vain het misbruik van canmialbïs (marShUflina, hasjiesj). De uit elf leden bestaande contro- leraad voor de narcotica van de VN zegt in zijn vriidaig gepubliceerde Jaarrapport dat de situatie rond de verdovende middelen in Nederland reeds enige tijd schijnt te verslech teren, in het bijzonder door de ille gale handel" en ongerustheid heeft veroorzaakt in verscheidene buur landen. Volgens het rapport van de raad komen aanzienlijke hoeveelheden can nabis Nederland binnen van waar zij hun weg vinden naar de omlig gende landen, in het bijzonder de Duitse bondsrepubliek. De heroïne handel is de afgelopen twee jaar sterk gestegen, aldus de raad. De omvang van de beslagleggin gen welke door de Nederlandse au toriteiten worden gemeld "zijn een voldoende bewijs van de ernstige aard van de handel en de activi teiten van d'e activiteiten van de diens ten die zijn belast met toezicht op naleving van de wet", aldus de nar- cotfa-raad van de VN. Het rapport, dat is ingediend bij de uit 30 landen bestaande commissie voor verdovende middelen van de Verenigde Naties, zegt dat ons land een liberale houding ten opzichte van cannabis heeft aangenomen. "Er kan weinig twijfel over bestaan dat het gemak raden cannabis kan komen gebrui- Kers naar Nederland trekt. Deze be weging breidt zich ook uit tot an dere gevaarijke substanties, zoals heroïne en LSD", aldus de raad. Boekenweek Verbeeld ik het me, of is de feestelijkheid van de Boekenweek er inderdaad een beetje af? Ik ben 39 en dat betekent dat de begripsomschrijving van het fenomeen 'boek' bij mij nog al tijd begint met een stofomslag dat een linnen band aan het oog van al te vrijpostigen onttrekt. Een boek behoort te liggen op de holte van beide handen, het moet opengeslagen blijven liggen, zon der dat je een asbak in de vallei tussen de belendende pagina's hoeft te leggen. Kortom, voor my wordt een boek pas een boek, als er aan een an- tal uiterlijke voorwaarden is vol daan. Ik kan daaraan toevoegen dat het best uit de band mag hangen, maar zeker niet zo als de veren van een aangeschoten vo gel, in losse blaadjes uiteen mag dwarrelen. De Boekenweek hield zich in oorsprong ook met boeken bezig. Nu is er niets tegen de inge naaide paperbacks of met glu- ton bijeengehouden pockets. Het zijn alleen geen boeken. Bet zijn romans, novellen, wetenschappe lijke verhandelingen, interviews, psycho-analyses op redelijk pa pier gedrukt en bijeengehouden door lijm, waarvan de bestendig heid de duurzaamheid van de boodschap soms overtreft. Pockets zijn belangrijk, omdat ze tenminste van allerlei nog enigszins in de betaalbare sfeer houden. Meer feestelijk of bijzon der is het niet. De uitgevers zou den blij moeten zijn met een doel dat uiteindelijk bereikt is: hun produkt is in de alledaagse con sumptieve sfeer getrokken, zoals brood of melk. Ik zie Unilever en zijn margarine-vriendjes voorals nog ook niet een feestweek voor meervoudig onverzadigde vetzu ren instellen. En als er geen boe kenweek bestond, zou hij waar schijnlijk niet meer worden uit gevonden. Boekenbal Op elke krantenredactie werd vroeger om de kaarten voor het boekenbal gevochten. Dit jaar zijn ze helemaal niet gekomen en - dit is een teken aan de wand - niemand heeft er zelfs naar ge vraagd. Kenners van verande ringsprocessen (er zijn er in de ja ren tachtig veel te veel van, heb ik ergens gelezen) moeten maar eens nagaan, hoe dat zit. Paarsgewijs is er deze oppositie: kloeke lin- nenband-baljurk tegenover pa perback-spijkerpak. Zolang er nu van beide partijen voldoende ver tegenwoordigende voetjes op de vloer komen, kun je spreken over een sprankelend gemêleerd gezel schap op het bal, "iedereen is er". Krijgen daarentegen in de loop van de tijd de spijkerpakken de overhand en ga je het bal boven dien nog overhevelen naar de provincie (Utrecht ditmaal, meen ik) dan weet je zeker dat de tijd nuttiger verstrijkt met een goed boek. Of zelfs met een pocket. Verbod(l) De generaliteitslanden zjjn weer eens in beroering. De laatste li ter carnavalsbier heeft nog maar nauwelijks omstandig het li chaam verlaten of Maastricht is in rep en roer. Oorzaak: de op voering van een toneelstuk van de Spaanse schrijver Fernando Arrabal. Eén van de heel groten van dit moment. Wie zich zijn film "Viva la Muerte" herinnert over de Spaanse burgeroorlog heeft hem leren kennen als een hartstochtelijk verdediger van de menselijke waardigheid. Mis schien is hij wat minder behen dig met de vaten pils dan prins carnaval, maar het is een man met een boodschap. Het bestuur van het Cultureel Centrum in Maastricht (wat dat ook mag zijn, anders dan een contradictio in terminis) heeft de vooretelling van het stuk 'Het Autokerkhof' verboden. Motieven van het dictum: godslasterlijke scènes en ruwe taal. Het stuk ls Arrabals zienswijze op het lij densverhaal van Christus, 'sur. listisch" zoals dat heet, en i mag veronderstellen dat het een wat andere visie geeft dan de pas siespelen in Oberammergau. Dat Maastrichtse bestuur is het stuk in de grote stad gaan be kijken en heeft toen geoordeeld: 'da's toch nichts veur on sjengs- ke". En tegenover de pers sprak een bestuurlid de woorden: "het verbod moet niet gezien worden als censuur, maar als richtlijn voor het beleid", een zinsnede waarvan de helderheid grenst i het leerstuk van de eeuwigheid bij Lou de Palingboer. Verbod(2) Wat mij als vrije burger van Maastricht of Vaals mateloos ergeren is, dat ik uit de krant zou moeten vernemen, wat kwet send voor mij wordt beschouwd en wat derhalve aan mijn kwets bare oogjes en oortjes verborgen moet blijven, zelfs in een zaal en tegen betaling gepresenteerd. Als het nou nog op de openbare weg was, zoals met die processies in het zuiden, waarbij een visie op christelijke beleving wordt ge toond, die ook best wel eens "onnodig kwetsend" door anders denkende christenen of niet-chris- tenen zou kunnen worden ervaren. Dat traditionel hete hangijzer uit onze parlementaire geschiedenis is trouwens nog maar nauwelijks afgekoeld. Processies mogen voor mij, net als andere demonstratieve optoch ten. Noem het een grondrecht voor mijn part. Maar maak het dan ook anderen mogelijk on gaan zien, wat er wordt geboden. De bevoogding door dat Culture le Centrum is kwetsender dan het meest godslasterlijke stuk to neel. Verbod(3) Een aantal hooggeleerde heren in het Westduitse grondwettelijke hof heeft de nieuwe wetgeving op het stuk van de abortus getorpe deerd. Dat is een trieste zaak. De wet is met de vereiste democrati sche meerderheid door het parle ment van de Bondsrepubliek ge loodst door de regerende coalitie van sociaal-democraten en libe ralen. Daarop heeft de CDU als oppositiepartij gebruik gemaakt van haar recht om de wet te la ten toetsen aan de grondwet. Dat hebben die hooggeleerde heren van zoeven gedaan en ze hebben afwijzend beschikt, hun bewijs voering stoelend op het in de grondwet vastgelegde recht op le ven en integriteit. Ik blijf graag buiten de merites van de wet de kritiek erop. En ik kan me o< voorstellen dat met name in e< land als de Bondsrepubliek met haar dramatisch voor-verleden zaken die met leven of niet-leven te maken hebben met de grootst mogelijke waarborgen worden om zoomd. Maar het is minstens discutabel dat rechters die onafhankelijk behoren te zijn, en evenmin ter verantwoording kunnen worden geroepen, zulke vérgaande politiek geladen uitspraken kunnen doen. Het maakt daardoor mede benoe ming van nieuwe leden van zo'n grondwettelijk hof een volstrekt politieke zaak, van onafhanke lijkheid een fictie. De Jonge en kwetsbare West duitse democratie is er niet mee gebaat, niemand is er mee ge baat, behalve in dit speciale geval misschien een kleine groep be trokkenen: het gilde van de brei pennen en de zeepsop. Behrendt De onderstaande plaat is van Fritz Behrendt, politiek tekenaar van Het Parool en één van de weinige Nederlandse cartoonisten met een internationale faam. Een aimabel mens met een soms irri terende, maar altijd gemeende eenzijdigheid. De alternatieve ac tie-voerende Jongelui tekent hij nog altijd met tot aan de bil spleet reikende bundels haar en baarden, terwijl de smaakma kende lobby toch al lang naar gladgeschoren en kort is terugge keerd. Arabieren op zijn prenten wekken reminiscenties aan de wijze waarop in de donkere Duitse jaren Joden werden afgebeeld. Dat is een bezwaar van Beh rendt voor wie niet uit eigen erva ring weet dat de man wordt ge dreven door eerlijke verontwaar diging over veel zaken in het poli tiek bedrijf. Dan tekent hij proto types van mensen, maar hij be doelt eigenlijk politiek. In zijn prachtige houtskoolte keningen is het niet de politiek die in de mens is gestoken, maar de mens 'pur', in zijn verbazing en verbijstering. Zoals hier „Vooruit gang", ontleend aan zijn nieuwe boek "Mensen" (uitgeverij Nijgh en Van Ditmar) met 24 tekenin gen. Hongerende Indiërs kijken naar elkaar kruisende ruimte vaartuigen van Rusland en Ame rika. De tekening dateert van 1961. Er zijn intussen meer ruimte vaartuigen en meer hongerende Indiërs bijgekomen. Maar in principe is alles bij het oude. Dat is ook een stukje zekerheid. Waar maken we ons eigenlijk druk om? HAN MULDER

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7