LEZEN IS VURRUKKULLUK Vrije-tijdsbeurs in de Groenoordhal VAN LOODGIETERSLEERLING TOT "KONING IN SANITAIR" Uit het plakboek Sam van Weesel 50 jaar in het vak Pand J. vGoyenkade op Monumentenlijst ftTERDAG 1 MAART 1975 LEIDEN Het gerucht gaat dat boekhandel De Kier aan de Nieuwe Rijn dichtgaat. Ophoudt te bestaan. Omdat de eigenaar 65 isc en ook wel een rustige oude dag wil hebben. Dat gerucht is onjuist. De zaak blijft gewoon open en be staan. Inderdaad is Jan de Kier pensioengerechtigd en rijp genoeg voor het vrije leven dat nu voor hem ligt. Hoe zit dat dan? Uit het plakboek van De Kier: ,De ondergetekende J. van Iterson, taxateur te Leiism verklaart in op dracht van fa. B. de Kier, boekhan del te Leiden, Nieuwe Rijn 45 naar beste kennis en weten onderstaand stukje papier van hooguit 10 centime perceel toebehorende aan bovenge- ter beschreven. Dootr Paul Wolfswinkel Foibo Jan Holvast Los en De Kier doen alsof ze el kaar al heel lang kennen, maar dat is niet 00. Ze vullen elkaar aan en hebben zo'n beetje dezelfde interes- Per 1 januari is de boekhandel verkocht aan drs. L. Los (45) uit mommeertie Delfzijl. Los was financieel directeur bestaat de winkel van de aldaar gevestigde aluminium fabriek, maar zoals hij gere- jaac Het ouderwetse en gedegene moet Je be houden. Maar natuurlijk heb wecld daar geleefd. Mijn secretaresse mijn eigen idee over de boekhandel, maakte de afspraken: ik was conti- Ik vind bijvoorbeeld dat we niet van cialiseerd, in de hand genomen. Die adviseerde ons een advertentie te zet ten in het Nieuwsblad voor de Boek handel. Daar hebban we wat reac ties op gehad, maar dat was alle maal miets. Ik wilde een grote zaak hebban, me; een tweede main, waar je de hele boel aan kan overlaten, als je er eens niet bent. Via hetzelfde marketim gdbureau ben ik toen met De Kier in gesprek gekomen. En dan ga je de plint tot het plafond boeken moe ten hebben. De mensen zijn niet meer bereid om op een laddertje te gaan staan. Dat moet dus worden zouden" gaan veranderd." aan een ho- Er zijn (terecht)veel jaloerse men- ;n. Iemand, die "zomaar eventjes" ?n boekhandel - en zeker niet de je op eerste de beste - overneemt moet een precies geluksvogel zijn. Los voelt zich ook zo. "Maar ja, er zijn ook veel men sen die jaloers zijn op eentopfunc- tite, zoals ik idle hiervoor had. Nou zit er maar eens midden in." In 1876 begon grootvader De Kier de dominee iets te tuin- 1 het werk. Het zware baan. Ik ben ermee gestopt toen ik overwerkt raakte. Mijn vrouw en ik hebben toen diep gedacht over wat w doen. Eerst dachten v tel-restaurant-bedrijf, maar dat is ook vam \s morgeus vroeg tot In de late avcirai werken. Dan een gegeven moment w> het zelfde krijgen. Op een gegeven moment kwamen we op een boek handel. Van de Kamer van Koop handel leerde ik dat ik daarvoor geen enkele vergunning nodig had. Ik heb to'cin een marketingbureau dat zich op boekhandels had gespe- doen met boeken. De i Daaruit blijkt dat in het eerste jaar er nog voor f 7789,17 aan kerkboeken werd verkocht, in 1942 voor f7781,46 en im 1943 slechts voor f5621,64 De tijdschriften kelderden van f 1335,04 via f 1134,89 naar f 670,18. De oorlog laat zich duidelijk blijken.. Met potlood heeft men later de woorden „Dit is een interessant over zicht" eronder geschreven. Aanmelden Op 13 oktober kreeg De Kier een briefje van de Nederlandsche Kul tuurkamer met de volgende inhoud: „Hierdoor maak ik u er op attent dat U tot dusverre het U toegezonden Aanmeldingsformulier nog niet vol ledig ingevuld en onderteekend hebt teruggestuurd. In Uw eigen belang raad ik U aan thans tot omgaande zending over te gaan. Indien het for- Op 10 juli 1931 kreeg De Kier de muiier niet binnen 14 dagen na da- volgende brief van de Vereenlging ter turn postmerk dezes mocht zijn te- noemde firma te Leiden, het en winkelhuis staande en gelegen aan de Nieuwe Rijn 45 te hebben ge schat op een waarde groot f30.000". Dat was op 16 september 1954, Kachel „Den Heer De Kier! Met deze meld i'k ira uw eigen belang dat u die Brocuren van Do minee Van der Horst in de kachel smijt. Het zad uw gehele Boekhandel bedierven. Daar is uw Reputatie te goed voor. om zulken smerigen dingen aan te bieden". Dat was eenkaartje van 20 maart 1912. Lid Bevordering Boekhandels „Mijnheer, Wij vervullen de de Belangen des rugontvangen, neem ik aan dat U Uw aanmelding intrekt, waarna deze als niet gedaan zal worden beschouwd der slechte gezond- Nieuw en oud en "opa" ertussen. Links drs. Los en rechts J. de Kier. gename taak, U mede te deelen dat Wellicht ten overvloede maak ik U gij in onze laatstgenoemde Algemee- -1-*- ne Vergadering als Lid c eienéging zyt aangenomen. Naar aanleiding hiervan hebben wij het genoegen U hiernevens een strijkt. nog op attent, dat U zich dan Ver- dient te onthouden van elke werk zaamheid op het gebied, hetwelk de Nederlandsche Kultuurkamer be- - heid. In de Groenesteeg 51 ging hij Jarig bestaan heeft hij met iemand .flpic aïiettwaar? Nou boeken verkopen uit zijn eigen biblio- anders staan te twisten zeggen. Maar, en dan hen ik schenen. Daar komt bij dat het ont- boek eigenlijk wel had móéten Ja, toen ik hier kwam, was het liefde theek temidden van de tuinbonen langste bij ans kwam. Vanaf 1912, op het eerste gezicht. Ik vind het en raapsteeltjes. Van lieverlee wer- het begin van zijn studententijd, een bruine boekwinkel, net zoals Je "den het alleen maait boeken'. Op 30 Waarom is De Kier uit de wijze wereld van de boeken gestapt? het eerlijk, vroeger had je mooiere lees- wikkelingsniveau mooi en rustig, zonder televisie.' Toch heeft de televisie De Kier zijn collega's geholpen. Want het vroeger ger is geworden. Er wordt op alle ter- losser. Hier zitten de Calvinis- moet verkopen, 46 zomers En er zijn echt wel boeken die ik ls zo, Ja. Maar Los heeft net zoveel te, veel boeken, veel studenten als ko- fcelijtk. Ea ik heb nog zo dnltzettend "Honderd jaar word je niet zo mak- wordt een indringende reclame ge- ten. Die hebben altijd al veel gele- pest heb. Dat mag je best weten. De Kier leest zelf ved natuurboeken reisverhalen en regelmatig ontspan ningslectuur. Wolkers is een van zijn favoriten. Los heeft veel psychologi sche werken doorgenomen en boe ken over personeelsbeleid, maar is bijzotader geïnteresseerd in cultuur historische boeken. Zijm favoriet: Si- meneng. Beiden hebben kennelijk de vaste overtuiging dat als het waard is dat een boek gelezen wordt, dat het ook zinnig is d^t boek te kopen. Boekhandel De Kier ('Los: "Waar om zou ik de naam veranderen? ik de Daar heb ik geen enkele behoefte met veel plezier in mijn verstand van het reilen en zeilen pens eax ook veel scholieren meit huni veel te doen. Ik wandel graag; ik zit van een boekhandel als een koe van de keitedhismus. Vandaar dat ik zo blij ben dat onze meneer Prenen blijft. Dat is eigenlijk de motor van de winkel. En Prenen kan hem hele- gaarden is onze oudste klant. Op de elkaar gelezen. Wat is dat heerlijk. voerd op het scherm voor boeken. "Kijk maar naar welk programma ook. Er wordt altijd wel De Kier werd be- natuurlijk lees ik dolgraag. Laatst ken gesproken. Bn de Op de vraag of een goede bóek- boe- handelaar niet eerst alle boeken zelf heb- moet hebben gelezen zegt De Kier: Van het Reve bijvoorbeeld vind ik de televisie uli'tjgegaan ben tegenwoordig bijzonder veel vrije "Eigenlijk wel. Vroeger had je in maal inwerken alles op de receptie tor gelegenheid van het 75- Lezen is „verrukkeluk", tld. Ze kunnen zich gaan bezighou den met hun liefhebberijen, daar zijn natuurlijk boeken ov< Amsterdam zo'n man. Maar dat En onmogelijk. Er verschint inderdaad bast wel er- teveel. Soms vraag je je af of een der schoolboeken. blijft dus gewoon bestaan. Er gebeurt niets rampzaligs. Maar viezerik. Maar Wolkers dat het vriendelijke gezicht van De Kier gezoinlde viezerik. Van het gaat weg. En maakt plaats voor een even vriendelijk gezicht van Los. Uiteraard naast het meer dan vrien- vink ik Reve verkoopt stukken beter. Kijk, ik höb 46 zomens verpest de verkoop van schoolboekjes; ik wil delijke gezicht van Prenen. "Die kun- Door Paul Wolfswinkel Foto Jan Holvast Weesel achter de zinkzetmachine. LEIDEN "Zaterdag 1 maart is het vijftig jaar geleden dat mijn vader als "Salomon van alles" de werk plaats binnenstapte" Dat is een kort zinnetje geschreven door zoon Rob. Achternaam: Van Weesel. Beroep: samLt-air installateur. Saim v. Weesel dus en wie kent hem eiganilyk niet? Zoon Rob vertelt 1200 uitnodigingen voor de receptie in Het Karrewiel (vanmiddag tussen half vijf en half zeven) te hebben rcndige&'lmuTid onder d'e vaste klanten. Wanneer hij in gedachten de lange rij mensen Ziet, grijpt hij even naar zijn hoofd. - Wat krijgt Sam ("Ik heet geen meneer") ais cadeau? Rob: "In elk geval geen fruitman den en flessen jenever. Dat is ook niet aardig, vind ik. Hij wil graag een kleurentelevisie. En daarom heb twee kaarten laten drukken, waar van de ouwe (het woord wordt met respect uitgesproken) niets weet. Hij denkt dat er maar één kaart is. Daar staat geen gironummer op. Op die arndere wel". En op dat moment mag Van Wee sel senior binnentreden. 63 jaar eau motg steedls actief fin het bedrijf. Hij begon in 1925 om 6 uur 's morgens aan de Vliet met het in stalleren van een wastafel. „A'Ls we een kar huurden, moesten we 15 cent per dag betalen. Dus ben ik met de rolletjes lood op mijn nek daarheen gelopen. Wel 'handend keer heb ik ze laten donderen, geloof me." "Ik begon als loodgietersleerling. Joh, je was Wij dat je wat te eten had. k verdiende anderhalve gul den per week. Ik begon met het repa reren vam pammietjes met klinknagel. tjes. Later werden er ook bodems ingezet. De mensen waren arm toen, dat blijkt wel. Het was een zeer moeilijke tijd, maar ik deed wel een zea vam mensenkennis op. Dat zeker. Van lieverlee kwam ik in de lood gieterij em in de sanitaire wereld. Ik heb ook het koperslagersvak geleerd. Dam moest ik rand sinterklaas en de kersttijd naar de suikerfabriek van Pel. Ik werd aan die zaak uit geleend. Al die kerstpakketjes naar Indië die moesten in heei licht bliük (of zink, ik weet het r/et meer pre cies) worden ingepakt. En dat; moest ik dichtsolderen. Ja, en dan moest je van 6 uur 's morgens tot 6 uur 's avonds werken. Zonder te eten. Maar ik nam gewoon brood mee. Dat heeft wel wat moeilijkheden op geleverd, maar toen mijn vaider een keer met Pel had gepraat mocht ik mijn brood wei cpetem, ergems im een hoekje. Later moest ik piano's bij Bender inzinken, ook voor Indië. En ik heb zelfs zinken doodskis ten moeten maken. Effe de maat op nemen en zo'n kist maken". In 1942 nam Sam (want meneer mogen we niet zeggen) de zaak offi cieel van vader over. Dat was een moeilijke tijd, met veel materiaal- schaarste. .Leuke tijd, leuke tijd. El lendige tijd, natuurlijk, dat begrijp ja. Je moest allerlei dingen verzin- Herinneringen aan het Leidsch Dagblad zijn er ook. We hebben bij jullie veel gedaan. Ik weet nog goed dat ik voor de directeur die er toen was, meneer Henny, naar Amsterdam moest, naar Het Vrije Volk, aan het Hekelveld om te kijken naar preeg- doeken. Wat zeg ik? „Ik kom van het Leidsch Dagblad". Maar ik had na tuurlijk moeten zeggen dat ik de lood gieter was van het Leidsch Dagblad. Nou, ik heb een hele rondleiding ge had. Het is allemaal goed gekomen, achteraf en ik heb een preegdoek me genomen. Ondanks het feit dat ik niet genoeg geld bij me had. In een zaak op de Keizersgracht verkochten ze die dingen. Er is toen getelefoneerd en fors gepraat, als je snapt wat ik bedoel. Maar ik mocht zo'n doek mee- Verhalen over werken 's nachts op het Leidsch Dagblad. „We hebben midden in de nacht koperen leidin gen moeten aanleggen bij jullie on der die oude drukpers. Dat kon alleen 's nachts. Moesten we al die ijzeren platen optillea Ik weet er nog alles „Weet je dat we ook koperen straat lantaarns maakten? Ja hoor. Die dingen bestonden uit 128 stukken. Ik heb boven nog de mallen liggen". Herhaaldelijk laat Van Weesel we ten ontzettend veel steun te hebben gehad van zijn vrouw. „Dat hoeft niet in de krant, maar het is wel degelijk zo. Zonder haar was het niks gewor den". De sanitairmarkt heeft een grote vlucht genomen. Dagelijks komit er wel wat nieuws op de markt. Maar vader en zoon Van Weesel kunnen het best bijbenen. De radio's, televisies en zaken die ze er in de loop der jaren hebben bijgehaald, worden successie velijk naar het tweede plan gescho ven. „Toen ik met een wasmachine begon", zegt senior, „zei mijn vader dat dat niets voor ons was. Ik zei te gen hem: Het jeukt niet en het eet geen brood. Maar we gaan weer de kant op van het sanitair. Daar heb ben we naam mee gekregen en daar kunnen we goede service aan geven". Vanmiddag tussen half vijf en half zeven zal het wel druk worden in Het Karrewiel. Waarom ook niet? iPromo'iGji LEIDEN— Aan de Leidse univer siteit zijn gepromoveerd tot doctor in de letteren mevrouw M.E.H.N. Mout (Leiden) em tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen F. van der Touw (Leiderdorp). Geen flat van Project 5 LEIDEN Een meerderheid B en W van Leiden heeft besloten de woning aan de Jan van Goyen kade 44 op de Monumentenlijst te Van Aken verklaard. De plaatsing op de lijst, waarvoor inmiddels een ichriftelijk verzoek is uitgegaan naar de Rijksdienst voor de Monumenten omgeving LEIDEN „Vrije tijd": dat ls het motto waaronder van woensdag 16 tot en met zondag 20 april in de Leidse Groenoord hal een nieuwe ideeënbeurs wordt gehouden. Het evenement, dat of ficieel de Zuidhollandse ideeën- beurs voor de vrijetijds-besteding gaat heten, zal als er bij het publiek belangstelling voor be staat een Jaarlijks terugkerend attractie worden. Het organisatie bureau Zuid-Holland b.v., die de beurs heeft opgezet verwacht dat binnenkort de ongeveer vier duizend meter standruimte volle dig zal zijn verkocht. vijf sectoren; te weten: sport, watersport, caravan en camping, doe-het-zelf en tuinieren. Volgens de organisatoren is het de bedoe ling de beurs zo op te izetten dat er voor het gehele gezin iets te beleven valt. Zo zal er bijvoorbeeld voor de liefhebbers van tuinieren direct bij de ingang een groot tuincomplex worden aangelegd door het Boskoopse tuincentrum van Ofwegen. In de ongeveer 600 vierkante meter grote tuin zullen naast een groot aantal bo men en planten ook stands wor den geplaatst, waarin aandacht wordt besteed aan tuinge reedschap, tuinaanleg en het kwe ken van bloemen. Verder zal er een ruime keuze zijn aan broeikassen, terrasstoelen parasols e.d.. Een andere attrac tie moet de castingbaan worden. De Leidse castingclub ACSC or ganiseert in samenwerking met de Leidse hengelsportwinkelier Teunissen dagelijks een aantal wedstrijden in het werpen met de hengel. „De winnaars van de dag" komen op de laatste beurs- dag nogmaals aan bod en zullen dan in een finale strijden om een speciale prijs. Op de castingbaan die een lengte heeft van 20 me ter zullen tijdens de beurs waar schijnlijk ook de Nederlandse cas ting-kampioenschappen worden gehouden. Voor de Jeugd is er de moge lijkheid om op pony's te rijden. Het ponykamp Slagharen komt met een achttal pony's naar Lei den en er zal een manege worden ingericht. Voor de ouders die rus tig de verschillende stands willen bekijken is een kindercrèche in de Romneyhal. Kinderen worden daar bezig gehouden onder lei ding van gedipomeerde kleu terleidsters. Speciaal voor de vrou welijke bezoekers zullen op gezet te tijden modeshows worden ge- gegevcn. Nog niet vaststaat of dit modeshows van vrijetijdskle- ding of zelf gemaakte kleding zullen zijn. Watersportliefhebbers komen aan hun trekken in de stands van scheepsaccessoires, en door de aanwezigheid van motorjach ten, zeilboten en buitenboordmo toren. Het gaat om produkten van bedrijven binnen een straal van tien kilometer an Leiden of im port. De artikelen variëren van rubberboten van enkele tientjes tot motorboten van f 50.000. De caravans op de beuts liggen in de prijsklasse tussen f 4500. en f 20.000. Midden in de hal zal een „rustpunt" gecreëerd wor den waar de bezoekers een pilsje of een kopje koffie kunnen drin ken. Ie kampeertenten staan, terwijl voor hobbyisten elders in de hal doe-het-aelf-artikelen en gereed schappen worden geëxposeerd. De toegangsprijs voor de beurs bedraagt voor volwassenen een rijksdaalder en voor kinderen tot twaalf Jaar en 65-plussers de helft. Het zal overigens een hele krachttoer warden om de beurs op tijd In gereedheid te brengen. Immers pas dinsdagmiddag na af loop van de veemarkt kan met de opbouw begonnen. Er zal dan ook in de nacht van dinsdag op woensdag doorgewerkt moeten worden door de bouwers om woensdagavond 7 uur zover te zijn dat de beurs officieel kan wor den geopend. komt. De B.V. Maatschappij tot Ontwik keling van Bouwprojecten "Project 5" in De Bilt wilde tot sloop van de grote woning overgaan om op die plaats een flatgebouw neer te zetten. Nu het gebouw op de Mo numentenlijst komt zal geen nieuw bouw kunnen plaatsvinden en geen sloopvergunning voor de woning mag worden afgegeven. B en V/ van Leiden hebben ook sloten aan de Stichting Wijkcen trum Meerbrug een krediet te ver lenen tot een bedrag van tienduizend gulden. Heit geld is bedoeld voor de bouw van een tijdelijk wijkcentrum. Die zal moeten verrijzen op een terrelritje gelegen aan de Zaanstraat/ Wieriokestraat. Enkele buurtbewo ners hebben enkele maanden gele den in een brief aan B en W be zwaar aangetekend tegen de plaats van het wijkcentrum. De gemeente heeft toegezegd de bezwaren te zullen bezien wanneer de bouw van een definitief buurt-clubgebouw ter spra ke komt, maar dat ze geen reden zijn om de bouw op het nu aange wezen terreintje te weigeren.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3