Autogordels, die zichzelf aandoen NO-CLAIMSTAAT OP DE HELLING ZES CILINDER RENAULT |»1 «npressii Het lijkt ideaal Autotest Lim-band NIEUWE ESCORT 1,1 ALFASUD L ZATERDAG 1 MAART 1975 EXTRA PAGINA 25 „Paint Plating" spul, dat autolak twee tot vier jaar kan beschermen. We vonden het op de RAI. Ergens verscholen tus sen de vele stands met acces soires. De bedeesde jongelui, die het produkt aan de man poogden te brengen kwamen uit Groningen. Met de hand stond op een karton die aan hun stand hing geschreven, dat ze nog best wat verkoop punten in ons land konden ge bruiken. Van zoiets als de Auto Pers Klub (waarin alle auto- Journalisten zijn verenigd) had den ze nog nooit gehoord. Van reclame en public relations had den ze kennelijk nog geen kaas gegeten. Maar als het waar is, wat zij beweren en wat ook in hun folders staat, dan hebben zij toch een leuk produkt in handen. Ze zeggen, dat het in de ruimtevaart al is gebruikt. En gezien de voorzichtigheid, die daarbij in acht wordt genomen, geldt zoiets toch wel als een aan beveling. Het vrij kleine flesje, waarin „Paint Plating" zit is ook niet goedkoop. Bijna twee tien tjes per stuk. En dat is dan net voldoende voor één auto. Maar Ja, Je hebt niet meer nodig als het Inderdaad voor twee tot vier Jaar helpt. Uiteraard kunnen we dat niet ontkennen of bevesti gen. De Jongelui vertelden ons, dat het produkt vier jaar gele den op de Amerikaanse markt is verschenen, niet alleen in de ruimtevaart maar ook in de luchtvaart wordt gebruikt, be staat uit negentien verschillen de componenten, zich kranig heeft geweerd bij proeven die ze zelf hebben uitgevoerd in Gro ningen, ook best te gebruiken is voor caravans, nooit in de zon mag worden toegepast, bulten het bereik van kinderen moet blijven en bovenal geen silico nen bevat. Tast geen glas of chroom aan. Integendeel, je kan er ook chroom mee beschermen. Zeggen zij. We hebben alles van horen zeggen. Ook dat de be schermende laag ontstaat door een chemische reactie op de autolak. Daardoor ontstaat er een ondoordringbare keiharde laag, die bovendien vuil afstoot en ook heel gemakkelijk is schoon te maken. Men zal moe ten toegeven: het lijkt allemaal ideaal Bij de Uitgeversmaatschappij Born in Amsterdam is dezer da gen „Autotest 1975" verschenen. Met 264 pagina's vol afbeeldin gen en bijzonderheden van in Nederland leverbare automodel len. Het grote verschil met meer van dergelijke in ons land verschenen autogidsen is het feit dat van zo'n zeventig automo dellen ook rij-impressies worden gegeven. Door bevoegde krachten als Henk van Zalinge, Henk Stemmer en enkele anderen. Een duidelijker beeld van een auto kan men zich in de luie stoel thuis niet vormen. Natuurlijk is in het boek ook een uitvoerige prijzenlijst gege ven, maar in feite is dat (buiten de schuld van de samenstellers) het enige onbetrouwbare, want de prijzen in de autowereld stij gen voortdurend. Maar voor het overige kan men voor alles bij deze zeer betrouwbare vraagbaak terecht. Oostenrijkse deskundigen zeg gen een plaétic-autoband te hebben vervaardigd, die een der de goedkoper is dan een rubber band. een uitstekende „grip" op de weg heeft en die nagenoeg niet lek te krijgen is. Als er toch een gaatje in komt, dan kan men er zeker nog tachtig kilo meter mee afleggen met een snelheid van 80 kilometer. Ze noemen het een „lim-band". Van „liquid injection molding", wat te maken heeft met de fa bricage. Ze willen zelf met die produktie niets te maken hebben en hebben al contacten gelegd met een aantal fabrkanten. "Wij verkopen onze kennis, er varing en gereedschappen. Meer niet.' De Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid is bezig met een diepgaand onderzoek naar het nut en het gebruik van autogordels. Minister Westerterp heeft op de resultaten van dit onderzoek niet gewacht. In samenwerking met enkele andere landen heeft hij voor deze zomer de verplichting tot het dragen van een autogordel afge kondigd. De autofabrikanten hebben dat natuurlijk ook zien aankomen. Daarom zijn zij al geruime tijd bezig met het ontwikkelen van gor dels, die zich vanzelf om de bestuurder sluiten. Ford denkt in de richting zoals op de foto links is aangegeven. Dit driepuntsysteem werd in de stoel geïntegreerd om volledig onafhan kelijk te zijn van de carrosserie. Natuurlijk spant deze gordel auto matisch. geeft de bestuurder verder volledige vrijheid, blokkeert alleen bij plotselinge snelheidsvermindering (zoals bij een botsing). Deze gordel is nog In het experimentele stadium. Anders ligt het bij het veiligheidssysteem op de foto rechts, dat men voor f394 in de normale VW-Golf-modellen kan krijgen en voor 462 gulden in de luxe Golf. Het gaat om een automatische tweepuntsgordel (1), die zich dwars over het lichaam spant. Het onderste gedeelte van de gordel is gemonteerd op een oprol-auto maat bij de zitting. Een beklede stootrand (2) onder het dashboard zorgt ervoor, dat men niet uit de gordel kan glijden. Voor de be stuurder en de passagier is bij het in- en uitstappen de weg niet versperd. De gordel zwenkt met het portier opzij. Na het sluiten spant de gordel zich automatisch. Men behoudt ook hier volledige vrijheid van beweging. De prijzen gelden voor beide voorstoelen. Door Jan Dijkstra Den Haag Ongeveer 95 procent van de Nederlandse verzekerings maatschappijen biedt nog een polis voor een autoverzekering aan met de zogenaamde no-claim korting. Dit heeft tot gevolg, dat ongeveer 85 procent van de Nederlandse auto mobilisten een korting geniet van vijftien procent. Met een beetje geluk kan die korting, na zo'n vijf of zes jaar schadevrij autorijden, op lopen tot 40 procent of meer. In een enkel geval zelfs al eerder. Toch staat dit systeem op de helling. Het is niet onmogelijk, dat het no-claim systeem op den duur gaat verdwlj- Vele verzekeringsmaatschappijen zijn niet meer zo erg gelukkig met dit systeem, hoewel de automobilist er veelal wel aan wil vasthouden. Hij heeft immers het gevoel, dat hij met voorzichtig rijden op den duur een fikse hap van zijn verzekerings premie kan verdienen. Daarbij ziet hij de nadelen van het systeem over het hoofd, voornamelijk, omdat hij er ogenschijnlijk weinig mee te maken heeft. Wat hij evenwel niet beseft is, dat het no-claim systeem voor de verzekeringsmaatschappijen veel ad ministratief werk meebrengt, omdat het al dan niet schadevrij rijden van elke verzekerde jaarlijks zal moeten worden geregistreerd. Dit werkt kostenverhogend en die kosten worden uiteraard in de premies doorberekend. Andere verze keringssystemen zijn dan ook aanmerkelijk - soms twintig tot 25 procent - goedkoper. Bij een vorig Jaar door een Amerikaans bureau ingesteld onder zoek, dat tot doel had om tot een beter systeem te komen, kwamen nog andere argumenten naar voren. Zo bestaat het gevaar, dat een automobilist na een aanrijding met blikschade, doorrijdt zonder zijn identiteit kenbaar te maken. Raakt hij immers betrokken bij de afhandelingsprocedure, dan bestaat de kans dat hij zijn no-claim kwijt raakt. Vaak ook probeert men betrekkelijk lichte schade met eigen middelen te herstellen, zodat men geen beroep op de verzekering hoeft te doen. Vorig jaar heeft men hier en daar al een wijziging gebracht in het no-claim systeem. Voor die tijd was het meestal, zo, dat men bij elke schade, ook al bedroeg die slechts enkele tientjes, zijn no-claim kwijt raakte. Thans is het zo, dat de korting bij een schade wordt gehalveerd. Heeft men een korting van bijvoorbeeld veertig procent, dan wordt die na een aanrijding teruggebracht tot twintig procent. Bij een volgende aanrijding in hetzelfde jaar vervalt de korting geheel. Gebeurt de tweede aanrij ding in het volgende jaar, dan zakt de korting evenwel naar tien procent. Een ander systeem is de zogenaam de casco-verzekering (evenals de no-claim uiteraard naast de W.A.) al dan niet met een eigen risico, die kan oplopen tot vijftig procent. De premie daarvoor is bij de aanvang aanzienlijk lager dan bij de no-claim en zij blijft daarna ongewijzigd. Uiteraard moet men bij schade wel het eigen risico-aandeel betalen, maar dat systeem bestaat ook bij het no-claim systeem. Een variant daarop is de casco-ver zekering zonder eigen risico, maar met een bijbetalingssysteem. Bij schade is men, wanneer men die schade tenminste op de verzeke ringsmaatschappij wil verhalen, een aanvullende premie verschuldigd. Dan wordt de totale schade vergoed, zonder aftrek van enig eigen risico. Elke volgende cascoschade in hetzelfde jaar wordt dan eveneens vergoed zonder eigen risico en zonder dat er opnieuw premiebeta ling wordt geëist. Verschillende verzekeringsmaat schappijen geven aan deze laatste systemen de voorkeur boven het no-claim systeem. Naast de hierbo ven genoemde argumenten wijzen zij er daarbij op, dat de risico's van het autorijden, vooral in de Randstad, zo groot zijn geworden, dat de kans meermalen per jaar schade op te lopen, steeds groter wordt. Het is echter nog niet zeker of en wanneer het no-claim systeem zal worden vervangen door het andere systeem. Ook andere alternatieven zijn namelijk denkbaar. Zo kent men in Duitsland bijvoorbeeld het systeem, waarbij de hoogte van de premie gekoppeld is aan het merk en de soort auto, waarin men rijdt. Daarbij is uitgegaan van statistische gegevens, waaruit bleek, dat bepaal de auto's meer bij ongelukken waren betrokken dan andere. De hoogte van de premie is en blijft uiteraard een belangrijke factor bij het verzekeren, waarbij men evenwel de voorwaarden van de polis niet uit het oog mag verliezen. Die premieverschillen zijn niet alleen het gevolg van het gekozen systeem. Ook bij de verzekeringsmaatschap pijen zelf liggen duidelijke verschil len. Voornamelijk zijn zij het gevolg van de manier van werken. Zo zijn de maatschappijen, die al dan niet via een gevolmachtigde, op de beurs opereren, aanzienlijk goedkoper dan de maatschappijen wier vertegenwoordigers „de boer" op moeten. De laatste immers hebben hogere personeels- en administratie kosten, terwijl zij het werk van hun werkers in het veld tevens moeten ondersteunen met kostbare publici teitscampagnes. Over het algemeen echter liggen de premies voor autoverzekeringen in Nederland lager dan in de ons omringende landen. En dat hoewel de Nederlandse maatschappijen (nog) niet zijn overgegaan tot premieverlaging. In Zwitserland bijvoorbeeld is dat wel gebeurd. Daar heeft men vorig jaar de premies met 6,2 procent verlaagd, omdat de ook daar ingevoerde maximum snelheden veel minder ongelukken tot gevolg hadden. In Engeland zijn de maatschappijen vorig jaar om dezelfde redenen overgegaan tot een eenmalige korting van vijf procent. Voor Nederland zit dit er kennelijk helaas niet in. „Het sprookje dat Alfa alleen maar dure autos verkoopt, schijnt onuit roeibaar" Zo staat ongeveer op het poststempel van Alfa Romeo te le zen. Het is waar. want de dure faam van het merk wordt weerlegd door bijvoorbeeld de Alfasud, die in ver houding ot zijn concurrenten mee 11% mille heel redelijk van prijs is. Er is nu een wat luxueuzere versie Alfasud L) aan de markt gekomen. Die luxe wordt gevormd door mo quette op de vloer, een toerenteller i r een nieuw dashboard, gemonteer de hoofdsteunen en elektrische rui- teiisproeier. Daarvoor betaalt men bijna 300 gulden meer. Nieuw bij Alfa is ook de Alfette met een 1600 cc motor. Normaal is 1800 cc. En daarvoor betaalt men *300 gulden minder (f 16.990 voor de 1,6 lltir). Na jarenlange onderzoekin gen en proefnemingen heeft de Japanse Suzuki-fabriek een motorfiets met Wankelmotor op de markt gebracht, die in ons land wordt geïmporteerd door Nimag in Leidschendam. Voor bijna acht mille kan men deze soepel en moeiteloos toe- ren-makende machine kopen. Het maximum vermogen be draagt 62 SAE-pk bij 6500 toe ren per minuut, de maximum- snélheid ligt om en nabij de 180 kilometer per uur. De cou reur Marcel Ankoné reeds geruime tijd met de motorfiets getrouwd had zijn verloofde meegenomen naar het circuit van Zandvoort om de nieuwe Suzuki te demonstreren. An koné is één van de vier Neder landse rijders, die op 9 maart aan de vermaarde 200 mijl van Daytona zullen deelnemen. DEZE PAGINA IS SAMENGESTELD DOOR KOOS POST Renault komt op de personenauto- ten. tonstelling, die op 13 maart in Genève begint, met een nieuw top model: ae Renault 30 TS. Een vijf- deurs sedan met omhoogsoharnieren- de kofferklep, voorwielaandrijving, stuurbekrachtiging, een zes cilinder motor van 2664 cc, een vermogen van 131 DIN-pk en een groot aan tal veiligheidsvoorzieningen, die tot nu ttoe nog niet in seriefabri- cage werden toegepast. De wa gen komt eind april op de Franse markt. maar het zal aog tot het einde van de zomer du ren voor aan de export zal worden begonnen. Wat de auto dan hier zal gaan kosten is op geen stukken na t zeggen. De motor van dit vlaggeschip van Renault is .schoon" in alle toeren- gebieden en bij alle belastingen. De wagen heeft twee werkelijk geschei den remsystemen. Door de wielop hanging zegt de fabriek heeft men het best denkbare op het gebied van comfort, weg- ligging en veiligheid verkregen. De besturing van de wagen is zeer exact. De bagageruimte heeft in normale achterbank opstelling een inhoud van 400 liter. Deze kan tot 490 of 980 liter worden vergroot, Ja zelfs tot 1400 liter als de achterbank geheel wordt uitgenomen. Door de achterdeur is die ruimte erg goed toe gankelijk. Ford had al meer dan twee miljoen Escorts verkocht, toen vorige maand de nieuwe versie op de markt verscheen. Vooral uiterlijk had de wagen een grondige meta morfose ondergaan. Een duidelijk lagere taillelijn en daardoor grote winst aan glasoppervlak. Bijna een kwart meer en dat scheelt bij het uitzicht natuurlijk een stevige slok op een borrel. Het is geen revolutionair model ge worden. Iemand, die wat minder in gewijd is in het autowereldje zal een Escort gemakkelijk voor een Opel Kadett aanzien. En om gekeerd. Niet, dat het ons verbaast. Beide fabrieken zoe ken naar de grootste geme ne deler. Naar de smaak van de gemiddelde automobilist. En het ligt in de lijn der verwachtingen, dat men dan nagenoeg op hetzelf de punt uitkomt. De autofabrikanten noemen het zelf graag „modern", maar daarover valt te redetwisten. Trouwens ook over de vraag of die nieuwe Escort nu leuk, mooi, aardig, vlot is. Kwestie van smaak. In elk geval is er weer een uitgebreide keus Escorts op de markt gezet en de meeste mensen zullen het wat meer opgedirkte mo del wel aantrekkelijk vinden. Met wat meer chroom, een tapijtje enz. In het eenvoudigste exemplaar, de Escort 1100 Base hebben we een weekje gereden. Natuurlijk ook het goedkoopste. Ruim 9300 gulden. Éen flink bedragje voor zo'n toch niet zó groot autootje. Maar Je kan er vandaag de dag ook weer niet de hemel voor verwachten. Men krijgt er wel rembekrachtiging, radiaal- banden, verstelbare rugleuningen en een elektrische ruitensproeier bij. Die moest Je vroeger apart ko pen. Voor zo'n 500 gulden. Een ach terruitverwarming kon er helaas niet standaard af. Maar voor 200 gulden zit die er ook op. En dat vinden wij zo'n attribuut zeker waard. De ruimte in de nieuwe Escort is heel behoorlijk. Vier volwassenen gaat uitstekend, een vijfde kan er bij. Maar geen lange mensen, want die stoten het hoofd. De ba- gagebak is ook flink aan de maat. De voorstoelen zijn wat hard, maar de zitting is prettig lang en de leuning goed gevormd. De Base uitvoering is van binnen een beetje kaaltjes, maar alles wat men nodig heeft zit er toch wel in. En alle bedieningselementen zitten heel handig binnen handbereik. De lichtknop zelfs wat te han dig. Herhaaldelijk hadden we per uur. Maar dat zijn in ons land nog slechts faculta tieve snelheden. We moeten be neden de 100 blijven en dat is in zo'n Escortje eigenlijk niet eens zo plezierig. Het wagentje is namelijk wel fel (het accelereert stevig), maar niet snel. En als men dan toch wat steviger wil doorkarren dan gaat de krachtbron flink steunen en kreunen. Met andere woorden: er komt nogal wat rumoer onder de de achterkant duidelijk de neiging door te glijden. Een euvel, dat gemakkelijk genoeg was te cor rigeren, maar toch een wat onple zierige indruk achterlaat. Ook voor zijwind was de wagen nogal gevoe lig- De door ons gereden Escort was re delijk zuinig. Met geregeld stads werk kwamen we toch nog op één op elf, maar bij wat langere af standen haalden we bijna één op dertien. Niet onverdienstelijk der- die ongemerkt bediend. De klok ken op het simpele dash board zijn uitstekend zicht baar en voortreffelijk leesbaar. Onder de motorkap gaat de oude en vertrouwde krachtbron van de Es cort schuil. In ons geval een 1097 cc motor, die bij 5500 toeren een vermogen van 48 DIN-pk kan pro duceren. Goed voor een snel heid van ruim 130 kilometer motorkap vandaan, zeker als i boven de 80-90 kilometer per uur komt. Bij die snelheid moet men in de wagen al met stemverheffing spreken om een gesprek te kunnen voeren. Deze Escort vonden wij op de weg nogal springerig. Elke oneffen heid in het wegdek werd nauwkeurig geregistreerd en in wat snel genomen bochten had halve. Wanneer we alles nog eens achter elkaar zetten: de Escort is een vrij royaal, redelijk handig en accepta bel zuinige auto. Wat te levendig op de weg. Wel fel, maar niet snel. En in bepaalde toerenbereiken nog al rumoerig. Maar met die be- zwaartjes kan men gemakkelijk le ven. Dan blijft er aanvaardbaar comfort in een flinke autoruimte voor een niet te hoge prijs over.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 25