Sportief gezien ga ik achteruit, maar ik zal met meer plezier voetballen „Niet geheimzinnig doen over gemaakte fouten" Chris Dekker naar MVV Lotto veel meer in trek dan toto Spreidingsnota komt volgende week gereed BROER CHE GUEVARA IN ARREST PROF. SMALHOUT, HOOGLERAAR ANAESTHESIOLOGIE „Serieuze parttime werker" MAASTRICHT Gistermorgen wist Chris Dekker nog van niets. Hij had zich net klaargemaakt om bij FC Amsterdam te gaan trainen, toen hij een te lefoontje kreeg van zijn vader. „Maak je maar klaar", zei zijn vader, „we moeten vanmiddag naar Maas tricht. De zaak is zo goed als rond en je moet daar trainen". Dekker had' de hoop ai opge geven, dacht dat Amsterdam nooit zou toestemmen hem aan MW uit te lenen. Via de telex van het kantoor van MW's voorzitter, mr. Max Tripels, werd de opzienbarende transfer van Chris Dekker met Dé Stoop, de voor zitter van Amsterdam, gisteren ge regeld. "Een moeilijke en pijnlijke beslissing voor ons", verklaarde Dé Stoop. "Dekker is een goede voetbal ler, die we niet graag laten gaan. Maar bij FC Amsterdam is momen teel een ontwikkeling aan de gang zoveel mogelijk te verjongen. Boven dien is de verstandhouding tussen Van der Meent en Dekker niet zo best. Ook dit heeft deze transfer in de hand gewerkt". Een belangwekkende transfer voor MVV, omdat Chris Dekker tot een van de betere voetballer van het betaalde voetbal behoort. Of, zoals bijvoorbeeld Ajacied Arie Haan het gisteren omschreef, "een knappe koop van MW. Dekker is een hele goede middenvelder. Hij zat niet zomaar bij de laatste veertig van Michels. Chris heeft het in zich gehad een heel erg grote voetballer te worden. Maar ook met zijn 29 jaren is het geen wat hij kan nog altijd gewel dig. Hij kopt goed, schiet goed en heeft een groot spelinzicht. Hij is er mede de oorzaaak van dat wij afgelopen zondag met 4-2 van Am sterdam hebben verloren". Chris Dekker viel tegen Ajax na twintig minuten in voor Jaap Vis ser. Ajax leidde op dat moment met 2-0. 'Toen ik het veld opkwam, ben ik gaan organiseren. Heb lopen pra ten als een gek. Ik moest op Stef- genhagen spelen. Ja, ik dacht wel dat het goed gegaan is", herinnert Chris Dekker zich nog. Een groot aantal spelers van de FC Amsterdam vernam gisteren na de training pas wat er met Dekker was gebeurd. Men had hem al ge mist, maar het kwam als een grote verrassing op hen over dat MW hem had ingelijfd. "Ik vind het eigenlijk Jammer dat deze transfer niet eerder deze week is rondgekomen", zei Chris Dekker gisteren na zijn eerste training bij MW. "Dan had ik de tijd gehad de spelers een beetje beter te leren ken- Hongkong wil WK-hockey 79 KOEALA LOEMPOER Hong kong selt zich kandidaat voor het houden van die vierde wereldkam pioenschappen hockey, in 1979. Dit is hier gisteren meegedeeld door de Hongkong se gedelegeerde bij de I. FH. F., de internationale hockey- bond. Deze vergadert op 8 en 9 maart te KoeaüaLoempoer. Argentinië en Australië hebben ook doen weten zich kandidaat te stellen. Hongkong zegt alle faciliteiten te kunnen bieden. Als deze stad wordt uitverkoren is zij ook van plan te zelfdertijd *n internationaal hockey- toernooi voor vrouwen te organiseren. Ik weet nog niet wat iedereen pre cies kan. Ik vind het trouwens nog altijd jammer dat mijn eerste kon- takt met MW (in september-okto- ber van het vorige jaar, red.) werd afgebroken. Amsterdam vroeg toen anderhalve ton transfergeld voor me. Dat vond MVV teveel. Toen al was ik graag naar MVV gekomen. Maar ja, we hebben nu nog elf wedstrijden te spelen. Ik heb goede hoop dat we het wel redden. Per slot van rekening heeft MW altijd eredivisie gespeeld. Dan rol je er niet zomaar uit. Wat Je nu in ieder geval moet doen, is je voor honderd procent inzetten. Gewoon meer doen dan Je tegen stander. Ik loop graag veel. Hoe gro ter mijn actieradius, hoe beter ik speel. Ik schiet met beide benen en ik organiseer graag". Chris Dekker speelde dit seizoen zestien wedstrijden voor de FC Am- Zijl/LGB kan op de vierde plaats komen LEIDEN In dit weekend spelen de waterpoloërs van de hoofd- en eerste klasse de zeventiende compe titieronde! de laatste vóór de rustpe riode, die zal duren tot 12 april. De resterende vijf wedstrijden zullen gespeeld worden in de laatste drie weekends van april. De Zijl/LGB ontvangt vandaag in het zwembad De Does in Leiderdorp De Meeuwen uit Amsterdam. De rood-witten, voor wie het nu zeker is, dat ze ook volgend Jaar geleid zul len worden door het duo Harrie Vriend/Henny Hensing, hebben dit seizoen de vierede plaats nog binnen bereik. Die positie wordt namelijk in genomen door De Meeuwen, dat slechts één punt voorsprong heeft op het trio VZC/Ritmeester, AZC en De Zijl/LGB. Winnen van De Meeuwen is echter nog steeds niet eenvoudig, zoals de Leidenaars in Amsterdam moesten ondervinden, waar ze met 5-0 verloren. De wedstrijd begint vanavond om 19.15 uur. Eersteklasser LZ'86 speelt uit. te gen het Goudse GZC. Volgens de ranglijst is de Leidse ploeg beslist sterker, maar in de eerste helft van de competitie bleek de tegenstand van de Goudse ploeg nog lastig genoeg. LZ'86 won toen met 4-3. sterdam. Tegen Roda JC raakte hij geblesseerd aan zijn enkel. Zeven we ken was hij uit de roulatie. In die periode kwam de klad in zijn ver standhouding met Van der Meent, omdat de Amsterdam-trainer hem in kranten had uitgemaakt voor si mulant. "En dat moet Je tegen Chris niet zeggen", aldus zijn vader, die hem gisteren begeleidde en normali ter ook zijn voetbalzaken behartigt. "Chris is erg eerzuchtig, hij laat zich niet op een onjuiste manier te kijk zetten". De vete tussen Dekker en Van der Meent werd geboren omdat Dekker zich niet wilde laten injecteren. Vol gens doktoren zou hij geen last heb ben van zyn enkel als hy zou spelen met injecties. In die periode ook speelde Frits Flinkevleugel met een gebroken teen. Vandaar dat Van der Meent Dekker verwijten maakte dat hij niet speelde met een enkel blessure. Dekker werd op de reser vebank gezet en bleef daar zitten. Toen Amsterdam afgelopen zondag tegen Ajax in moeilijkheden dreigde te komen, moest Dekker plotseling Chris Dekker wel opdraven. Ik werd toen", vond hy „voor de leeuwen gegooid. Nor maal was het een slachtpartij ge worden, maar het ging nu goed. Con ditioneel ben ik sterk genoeg, ik mis alleen het ritme, het gevoel. De kracht in het duel heb ik nog niet helemaal terug". Dekker, die nu tien jaar betaald voetbal speelt, heeft ook Europa-Cup- ervaring. Naar mijn gevoel heb ik een van mijn beste wedstrijden dit seizoen teg enlnter Milan gespeeld in Milaan. Ik zal dit Europa-Cup voetbal wel missen volgende week, als Amsterdam tegen FC Köln speelt. Sportief gezien ga ik er daarom nu op achteruit, maar ik zal nu wel met meer plezier gaan voetballen", aldus Dekker. Chris Dekker begon zijn voetbal carrière bij de FC Zaanstreek dat later AZ werd. Daar speelde hij vijf jaar. Toen ging hij een jaar naar NEC, waar hij veel leerde van Wiel Coerver. Bekent hij: "Als ik Coerver drie jaar eerder was tegengekomen was ik ook eerder doorgebroken". DWS (nu Amsterdam) haalde hem bij NEC weg. Bij Amsterdam heeft hij er nu ruim drieëneenhalf seizoen opzitten. Dekker woont in Westzaan, waar hij een huis bezit dat hij als winkelpand heeft verhuurd. Hij woont op de bovenverdieping, 6amen met zijn jongere broer. Dekker is vrijgezel en dezer dagen zal hy be slissen of hij in Maastricht komt wonen. Zijn ouders wonen in Oister- wijk en zij hebben hem al aangebo den de komende maanden bij hen in te trekken. AU op 2 juni tegen Bugner MODENA De directie van de Madison Square Gairden in New York wü op 2 Juni een gevecht om de we reldtitel in het zwaargewicht organi seren tussen wereldkampioen Moham med Aid en Joe Bugner (GB). Men wilde op 2 Juni aanvankelijk ADI zijn titel laten verdedigen tegen Ron Lyle. De Amerikaan its door een onlangs geleden nederlaag echter geen interessante tegenstander meer. Men heeft nu In New York zijn keuze laten vallen op de Europese kam pioen Joe Bugner. De Engelsman verdedigt vandaag in Bologna zijn Europese titel tegen de Italiaan Dante Cane. Twee jaar geleden verloor Bugner in Las Vegas in een gevecht over twaalf ronden op punten van Mo hammed All. ZATERDAG 1 MAART 1975 Marktberichten 35 yellow D 27—39 r 70 forsythia 2032 gerbera 3137 al- stromerla 5065 seringen 75120 al les per stuk. Fresia: fantase 20O—260 150—225. Narcis: carlton 90—110dutch 50—55. Tulpen: queen of bartigon. queen of tne night, mickey mouse, kees nelis, roee Copland, lucky strike, kees nelis, a til la. Dlenda, charles. wildhof 160 'china pink mirjoran. prelu- dum 135185. KATWIJK AAN DEN RUN, 18 februari Groenteveiling. Waspeen per klist AI boerekooi 55—61. breekpeen per DEN HAAG In de eerste 26 we ken dat toto en lotto naast elkaar hebben bestaan, hebben ruim vier keer zoveel 'gelukzoekers' de voorkeur gegeven aan het laatste kansspel. Over de laatste achttien weken van 1974 en de eerste acht van 1975 speelden 33 miljoen 11 duizend 739 mensen in de lotto, tegen 7 miljoen 922 duizend 634 in de toto. De ge zamenlijke inleg van de lotto (114 miljoen 338 duizend 461 gulden) was ruim vijf keer zo hoog aüs in de toto, die het met 21 miljoen 397 duizend 273 gulden moest doen. In de lotto is de ongedeelde eerste prijs van f 666.666 tot dusver vijf keer gewonnen. Ander circuit TUBBERGEN Wanneer de races van Tubbergen zullen worden gecontinueerd, zal moeten worden uitgezien naar een circuit waarbij geen gebruik behoeft te worden ge maakt van provinciale wegen. GS van Overijssel hebben dat geant woord op vragen van de SGP-er J. H. Wolterink. Voor de races op 24 mei a s. hebben GS nog wel toe stemming gegeven. Het stichtingsbestuur heeft GS de toezegging gedaan dat maatregelen zullen worden getroffen om de vei ligheid van publiek en rijders zo poed mogelijk te waarborgen. Voor de racers is het aantal klassen, waarin kan worden gereden vermin derd: de 350 cc en .de 500 cc zijn vervallen. De topsnelheid zal ook ter wille van de veiligheid wor den teruggebracht. Volleybal Zetor Brno uit Tsjecho Slowakije heeft gisteravond in Amstelveen de eerste wedstrijd in de finaleronde van het toernooi om de Europese volleybalbeker voor landskampioenen (heren) tegen Sla- via Sofia (Bul) met 3—0 gewonnen. Ook titelverdediger CSKA Moskou won zijn eerste wedstrijd. SC Leip zig werd met 3—0 geklopt. Scheepvaart overeenkomst met China DEN HAAG De ministerraad is akkoord gegaan met het sluiten van een scheepvaartovereenkomst tussen Nederland en de Volksrepu bliek China. De Nederlandse scheep vaart kan dan profiteren van een af schaffing van belastingheffing in Chi nese havens. De overeenkomst wordt „het eerste volwaardige verdrag" tus sen beide landen genoemd. Minister-president drs. J. den Uyl deelde gisteravond mee, dat de Chi nese minister van Verkeer voor een bezoek aan ons land is uitgenodigd. DEN HAAG —Premier Den Uyl verwacht dat eind volgende week de laatste hand is gelegd aan de sprei dingsnota Rijksdiensten. Gisteren is er in het kabinet uit voerig over gepraat. Ook heeft de mi nisterraad zich beziggehouden met de medianota. Premier Den Uyl deel de hierover mee dat het eindresultaat aanzienlijk zal afwijken van het eer ste concept. BUENOS AIRES (AFP) Juna Martiin Guevara, broer van "Che" Guevara, is na een schotenwisseling met de poUiibile gearresteerd, zo meldt het avondblad "La Razon". De arres tatie vond plaats in de Argentijnse stad Rosario. Volgens het Wad werden de broer en een vrouw gearresteerd toen zij bij de komst van de politie die hen wilde ondervragen, het vuur open den. De politie vond in him woning munitie en explosieven. Juan Guevara is de jongste van de vier broers van Che Guevara. Deze was van geboorte Argentijn en werd la-ter een Cubaanse revolutionaire leider. Hij werd in 1967 door Bolivi aanse militairen bij een guerüla- campagne gevangen genomen en ge dood. Juan Guevara was sinds aprü 1974 in Argentinië. Hij werd kort na aankomst uit Cuba gearresteerd om dat hij in het bezit was van ver valste identiteitspapieren. De Argen tijnse politie beschuldigde hem van lidmaatschap van het revolutionaire volksleger, maar Met hem na enige tijd vrij wegens gebrek aan bewijs. UTRECHT In twee jaar tijd kan een zaak, die zo is ver waarloosd, natuurlijk niet volledig zijn verbeterd, maar er is een keer ten goede." Dit zegt prof. dr. B. Smalhout, hoogleraar in de anaestesiologie in Utrecht ,ruim twee jaar nadat hij zich de woede van de overgrote meerderheid van zijn collega's op de hals had gehaald door hardop te zeggen wat iedere inge wijde wist: te veel mensen overlijden door vermijdbare fouten bij het toedienen van anaesthesie. Oorzaken: het vak wordt on dergewaardeerd, de opleiding is niet voldoende, er zijn te wei nig vakbekwame anaesthesisten en die er zijn moeten teveel patiënten tegelijk behandelen. Voor diverse werkzaamheden ten behoeve van ons snel groeiend dagblad zoeken wij een De werkzaamheden bestaan uit: a. het Incasseren van vorderingen b. 1 x per 14 dagen 's zaterdags post halen en kranten wegbrengen c. vervanging gedurende de vakantie van onze vaste medewerker. Wij denken aan iemand met een ruime mate van verantwoordelijkheidsgevoel en veel vrije tijd die in staat Is een bromfiets te berijden. Honorering geschiedt op uurbasis. Schriftelijke sollicitaties gaarne aan directie van: LEIDSCH DAGBLAD B.V. Witte Singel 1, Leiden. In zijn inaugurele rede van noveir ber 1972, getiteld "de dood op ta fel", schatte prof. Smalhout dat in Nederland per Jaar minstens 200 mensen op de operatietafel overlij- jdn als gevolg van vermijdba re anaesthesiefouten, meestal niet door een foutieve handeling alswel door het nalaten van iets goeds. Hiermee gooide de Utrechtse hoog leraar de knuppel in het hoenderhok. Een stormachtig rumoer barstte los waaruit bleek dat des hoogleraars dank werd afgenomen. Hem werd verweten dat hij uit de school had ge klapt en daarmee had gezondigd, tegen de medische ethiek. "Persoonlijk heb ik er veel narig heid van gehad. Collega's keken me met de nek aan en op vergaderingen bleven de stoelen naast mij leeg. Ik had inbreuk gemaakt op de code on der artsen dat Je nooit iets naar bui ten mag brengen. Op de inhoud van mijn verhaal werd daarbij nauwe lijks ingegaan", zegt prof. Smalhout Maar nadat de kruitdamp was op getrokken bleven zijn argumenten over anaesthesie-fouten overeind staan. Dit resulteerde in de instel ling van een commissie uit de ge zondheidsraad. die inmiddels een Jaar bezig is met het opstellen van mi nimum-eisen voor dit medisch spe cialisme. "Een moeizaam werk, waarvoor we nog wel een Jaar nodig hebben" al dus prof. Smalhout, die zelf in deze commissie zit. "Onze taak is de hele anaesthesiologie door te lichten daar over te rapporteren en suggesties, tot verbeteringen te doen. Het is nut tig werk. Eerst meenden we ons te kunnen beperken tot de grote lijnen, maar dat lukt niet. Bij het opstellen van minimum-eisen moeten we wel detaillistisch te werk gaan. Tot nu toe zijn er helemaal geen normen. Dat is ook wel gebleken bij proces sen rondom anesthesiekwesties. Het is daarbij treffend te moeten consta teren hoe pover vele collega's met hulppersoneel en apparatuur zijn toegerust", aldus prof. Smalhout. Krankzinnig Hij vindt dat een krankzinnige zaak "In de luchtvaart en zelfs bij auto bussen zijn er allerlei regels om de veiligheid te bevorderen. De piloot of de chauffeur moet die regels kennen en zich er aan houden. Omdat je weet dat zij dat doen, kan Je vol ver trouwen instappen en Je laten ver voeren. Bij de anaesthesie zinj der gelijke regels er niet. Toch wordt van de patient verwacht dat die zich vol vertrouwen laat "wegmaken", door de anaesthesist". Prof. Smalhout vindt dat tegen over dat vertrouwen harde garan- L-ties dienen te staan, garanties over toepassing van de best mogelijke ap paratuur, garanties dat de anaesthe sist goed en volledig is opgeleid en garanties dat van iedere ingreep een verslag wordt gemaakt zodat mocht er Iets fout gaan de zaak zwart op wit op papier staat en zich niet kan verliezen in wazigheden. "Toch blijkt het moeilijk otk in eigen kring overetnstemming over die minimum-eisen te bereiken", zegt prof. Smalhout. "Er is bijvoorbeeld een duidelijk verschil in benadering tussen mensen uit de gewone zieken huizen en die uit de academische. We worden geconfronteerd met de realiteit van het tekort aan anaesthe sisten. Veiligheidsmaatregelen kos ten tijd en aandacht, schaarse za ken als er veel operaties worden ver richt. Men ontkomt er dan niet aan meer dan één patient tegelijk in slaap te brengen en te houden, en dan maar tussen de verschillende operatiekamers op en neer te pen delen". Er bestaan, aldus prof. Smalhout, nog steeds enorme verschillen tussen de ziekenhuizen. Waar de een volle dig is toegerust voor het toedienen van anaesthesie volgens de modern ste inzichten, inclusief patientenbe- waking en intensive care na de in greep. vertoont de situatie in andere ziekenhuizen nog steeds ernstige te korten. Prof. Smalhout weet niet of de schatting die hij destijds maakte, en minstens 200 overbodige anaest- thesie-doden per Jaar in Nederland, nog steeds de waarheid dicht bena dert. "Ik weet dat niet omdat er nog steeds geen goede verslaglegging is. Ik denk echter dat door de schok van mijn verhaal de situatie kan zijn verbeterd, omdat men waakzamer is geworden. Collega's hébben op basis van mijn rede van hun directies ap paratuur kunnen aanschaffen en meer mensen kunnen aantrekken, zoals goed geschoolde anaesthesie- verpleegkundigen". Verschillen •Toch blijft de anaesthesie het eni ge medische specialisme waar zulke grote ondérlinge verschillen in kwali teit voorkomen", zo gaat prof. Smal hout. verder. Of je nu in een acade misch of in een klein streekzieken huis aan Je maag wordt geopereerd, men voert de operatie volgens de zelfde technieken uit. Zo niet bij de narcose en de bewaking na de ope ratie. dat varieert van uiterst ver- lijnd tot uiterst primitief". In zijn strijd voor de emancipatie van dit lang in 't verdomhoekje ver toefd hebbende specialisme kan prof. Smalhout op nog een winstpunt wij zen. Een groep collega-hoogleraren, heeft zojuist een rapport voltooid. waarin wordt aanbevolen de oplei ding van anaesthesisten te verlengen en te verbreden. De opleidingsduur is thans 3>2 Jaar, aanbevolen wordt er 5 Jaar van te maken. In het rap port wordt verder nadrukkelijk ge steld dat de "intensive care" ook tot de taken van de anaesthesist behoort omdat amaesthesie allang niet meer bestaat uit alleen maar narcose toe dienen aan patiënten die moeten worden geopereerd. De nadruk ligt daarentegen op het bewaren van een, de omstandigheden in aanmerking genomen, zo goed mogelijke conditie van mensen die ernstig ziek zijn en die een zware chi rurgische ingreep moeten onder gaan. Men is daarbij niet klaar met alleen maar stoffen toedienen die de patient bewusteloos maken en voor komen dat hij tijdens de operatie pijn voelt. Voor, tijdens en na de operatie moeten ademhaling, bloeds omloop en alle andere, ingewikkel de functies van het lichaam in opti male conditie worden gehouden. Pas de moderne anaesthesie heeft ope raties bij hele Jonge kinderen en oude mensen mogelijk gemaakt of zeer zware ingrepen aan hart, longen en nersenen. Maar het vak is het odium van 'hulpje van de chirurg" nog steeds niet kwijt, ook al maakt de anaes thesist zich thans meer waar als lid van het team dat de patient behan delt dan als de man die alleen maar iets met de patient moet doen om te voorkomen dat deze gaat sparte len als de chirurg met zijn werk be gint. In 1958 kon het nog voorkomen dat de organisatie van chirurgen uitbrei ding van de anaesthesisten-opleiding tegenhield. Prof. Smalhout verwacht niet dat dit nog eens kan gebeuren. Zelf heeft hij voortdurend gepleit voor uitbreiding van de opleiding. Aantrekkelijk "Pas aJs de opleiding goed en vol ledig is, wordt het ook aantrekke lijk voor jonge artsen zich erin te specialiseren. Je krijgt dan een po sitieve selectie. Te lang werden voornamelijk de zwakkere broeders anaesthesist. Dat was een negatie ve selectie", stelt hij. Er zijn in Nederland nog veel te weinig anaesthesisten. Er zijn er. aldus de Utrechtse hoogleraar, ook te weinig in opleiding, in heel Ne derland voltooien slechts enkele tientallen per Jaar hun studie. Daarnaast bestaat 1/3 van alle anaesthesisten in Nederland uit buitenlanders. Prof. Smalhout is daar niet al te gelukkig mee. "Nu de opleiding langzaam aan verbe tert, hoop ik dat zij niet meer no dig zijn". Prof. Smalhout heeft de indruk dat veel chirurgen graag met buitenlandse anaestesisten werken "omdat die weinig terug zeggen, waardoor de vroegere ver houding blijft bestaan waarbij de anaesthesist het hulpje van de chi rurg is. Goed opgeleide Nederland se anaesthesisten pikken dat niet meer, zij eisen een gelijkwaardige plaats op in het behandelingsteam. Bij hun opleiding behoort inzicht in de chirurgie, zij kunnen ook meepraten". In Nederland worden per Jaar tussen de 600.000 en 700.000 opera tes verricht. Van alle Nederlan ders wordt elk Jaar 5 procent ge opereerd. Allemaal moeten zij voor de operatie worden verdoofd, bij kleine, eenvoudige ingrepen kan soms worden volstaan met plaatse lijke verdoving (ook daar gebeuren wel eens ongelukjes mee), maar in de meeste gevallen is volledige be wusteloosheid nodig. Daarbij ge beuren soms ongelukken. Prof. 6malhout erkent dat dit onvermij delijk is. "Ook hier. in dit zieken huis. maken wij fouten", zegt hij. "We streven er echter naar fouten zoveel mogelijk te vermijden en van onze fouten te leren". Hij ergert zioh er aan dat bij ziekenhuizen en artsen nog wel eens een neiging bestaat fouten te verdoezelen. Publiciteit over ge maakte fouten vindt hij niet erg. "Het is terecht dat mensen in dit soort gevallen naar een advocaat stappen, men pikt het niet meer als er geheimzinnig wordt gedaan rondom een overlijdensgeval", stelt hij. "Wij melden alle ongelukken en ongelukjes. Door de verslagleg ging van alle gebeurtenissen kan men bij ons altijd nagaan wat er is gebeurd. Als een vliegtuig neer stort, wordt er toch ook uitvoerig onderzocht, wat de oorzaak kan zijn geweest. Uit dat onderzoek kunnen dan weer nieuwe aanbevelingen ter bevordring van de veiligheid voort komen. Zo moet het ook bij de anaesthesie zijn". Genadeloos "Ik begrijp dat verzet van veel van mijn collega-artsen tegen open heid niet", merkt prof. Smalhout verder op, 'de meesten van hen zien advocaten ook uitsluitend als men sen die niets anders doen dan fouten opsporen en die dan genadeloos aan de grote klok hangen. In die com missie van de gezondheidraad merk je dat ook weer. Men zegt dan, als ik de noodzaak van verslaglegging van het handelen benadruk, dat men niet van plan is voor de juristen te gaan zitten werken. Artsen en ju- risten verstaan eikaars taal niet, dat is waar. Maar daarnaast vind ik toch dat artsen nog teveel 'zaken man zonder boekhouding' willen zijn. Men voelt zich daar kennelijk boven staan. Maar het lijkt mij alleen maar plezierig, als men Je van frau de beschuldigt, dat Je dat kan weer leggen op grond van Je boekhouding.' 'Vele artsen', zo gaat hij verder, 'betreuren de tegenwoordige openheid en noemen het een breuk in de ver trouwensrelatie tussen arts en patient Ik ben het daar niet mee eens om dat het geen vertrouwensrelatie op grond van gelijkwaardigheid is. Dat soort 'vertrouwen', daar kunnen we buiten, meen ik. Het is veel belang rijker dat men bijvoorbeeld vertrou wen heeft op grond van de oplei ding dan op grond van dat halfgod- delijke artsen-image'. Tenslotte merkt prof. Smalhout op dat in Nederland het werk van de anaesthesist bekender begint te wor den en dat het belang ervan meer meetelt. Ook in het buitenland ko men tekorten op dit terrein meer naar buiten, zegt hij. 'Ook daar ko men thans de vermijdbare sterfge vallen in de krant en ook daar blij ken de oorzaken banaal: onderwaar dering, overbelasting van de en onvoldoende apparatuur.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 12