Verbeten jacht op daders Westberlijnse ontvoering Sadat laat delegatie van de PLO op straat staan REL IN AUSTRALIË OVER STONEHOUSE Anarchiste Angela Luther en twee onbekenden Spaanse politie pakt studenten op in kerk Zware gevechten om het Eritrese Keren 200.000 Newyorkse telefoonlijnen door brand uitgeschakeld Garage Poot VRIJDAG 28 FEBRUARI 1975 BONN De Westberlijnse politie jaagt verbeten op de 34- jarige anarchiste Angela Luther, lid van de Baader Meinhof- groep en twee nog onbekende mannen, die gisterochtend even voor negen uur de christen-democratische oppositieleider in de Westberlijnse gemeenteraad, Peter Lorenz, onder bedreiging met machinepistolen hebben ontvoerd. Nog steeds ontbreekt elk spoor van de daders. De politie vermoedt dat zij zich nog ergens in de miljoenenstad verborgen houden, omdat de uit valswegen zowel naar de DDR als naar de bondsrepubliek her metisch zijn afgeslotén. Intussen staat vast, dat de ge meenteraadsverkiezingen in West- Berlijn ondanks de ontvoering van de 52-Jarige advocaat en notaris aanstaande zondag zullen doorgaan. Wel hebben de drie grote politieke partijen, die één zijn in hun af schuw en verontwaardiging, alle ver kiezingsactiviteiten prompt stil ge zet. Tot een gemeenschappelijke ma nifestatie is het gisteren alleen daar om niet gekomen, omdat de drie par tijen het er over eens zijn dat men op dit ogenblik de politie niet extra mag belasten. De chauffeur van Lorentz heeft, weer bij kennis, de politie aan de hand van hem getoonde pasfoto's met ze kerheid kunnen verklaren dat de bestuurster van de rode Fiat van de ontvoerders de anarchiste Angela Luther is, die al geruimte tijd onder gronds leeft en sinds 1972 door de po litie wordt gezocht wegens lidmaat schap van een criminele organisatie die sterke bindingen heeft met Baa- der-Meinhof c.s. Het vermoeden be staat, dat de ontvoerders ook te ma ken hebben gehad met de vorig jaar op rechter Gunter von Drenkmann gepleegde moord. Ook toen was ken nelijk een ontvoering het oogmerk, wat echter door het verzet van Von Drenkmann mislukte. Het is waar schijnlijk dat het drietal Lorenz in zijn macht heeft gebracht om daar door de vrijlating van een aantal in Duitse gevangenissen verblijvende anarchisten af te dwingen. - In de loop van de dag werden in de stadswijk Charlottenburg en Mer cedes met een verbrijzelde voorruit in een parkeergarage en de rode Fiat van de ontvoerders gevonden. Welis waar ontving de politie een groot aantal tips van het publiek, maar gisteravond hadden die nog tot geen enkel tastbaar resultaat geleid. De politiepresident van West-Berlijn heeft voor aanwijzingen die tot ar restatie van de daders lelden een beloning van 100.000 mark uitge loofd. Lorenz stond, evenals andere voor aanstaande politici in West-Berlijn, overdag niet onder persoonlijke poli tiebescherming. Wel werd zijn huis in Zehlendorf van 's avonds zeven tot 's ochtends zeven uur door de poT litie in het oog gehouden. Peter Lorenz, getrouwd, vader van twee kinderen, had zich in de afge lopen dagen tijdens verkiezingsbij eenkomsten van de CDU steeds uit gesproken voor scherpere veiligheids- en voorzorgsmaatregelen om de in de stad ondergedoken levende anar chisten verder te verhinderen Ber lijn tot operatiebasis te maken. Hij drong er ook telkens op aan de ge vangen zittende leden van de Baa- der-Meinhof-groep "niet zo te be handelen alsof zij op vakantie zijn". Van de crisisstaf in West-Berlijn onder voorzitterschap van burge meester Schütz maakten gisteren ook de voorzitters van de drie grote partijen Willie Brandt (SPD), Hel mut Kohl (CDU) en Hans Dietrich Genscher (SDP) deel uit. Kohl sprak van een "politiek vandalisme, zoals het zich nog nooit eerder in de Bondsrepubliek heeft voorgedaan en dat aan de ergste tijden van Weimar doet denken". Intussen zijn de vei ligheidsmaatregelen ten behoeve van politici in het gehele gebied van de Bondsrepubliek aanzienlijk ver scherpt. De DDR heeft bekend gemaakt dat ook haar politie alle maatregelen heeft getroffen om een uitwijken van de ontvoerders en hun gevangenen naar Oostduits grondgebied te voor komen. De aanwezigheid van gewa pende terroristen met een gijzelaar zou uiteraard de autoriteiten van de communistische staat, waar dit soort politieke ontvoeringen onbekend is, in ernstige verlegenheid brengen. De geallieerden in West-Berlijn hebben ter ondersteuning van het politie-on- derzoek herschroefvliegtuigen ter be schikking gesteld. MADRID De politie heeft gis teren een bijeenkomst van studenten in de kathedraal van Sint Isidoor in Madrid opgebroken en opgeveer 400 van hen gearresteerd. Dit hebben kerkelijke kringen in de Spaanse hoofdstad meegedeeld. Later werden 350 van hen in vrijheid gesteld. De studenten protesteerden tegen de sluiting van de universiteit van Valladolid door de regering en tegen bet politie-optreden op universiteits terreinen in het land. Hun bijeen komst was onderdeel van een golf van politieke protesten, die in de afgelopen weken in Spanje woedt. 'Toen de gewapende politie de kathedraal ontruimde, was de rege- Hirohito naar Ford Keizer Hi- rohito van Japan heeft het aanbod van president Ford om een bezoek aan Washington te brengen aan vaard. Hij zal begin oktober naar de Verenfgde Staten reizen. Het bezoek zal naar wordt verwacht ongeveer twee weken duren. President Ford nodigde keizer Hirohito uit tijdens zijn Jongste bezoek aan Japan. De uitnodiging was al eerder gedaan door president Nixon. ADVERTENTIE Politiemannen speuren naar aanwijzingen op de plaats waar Lorentz gisteren werd ontvoerd. Op de voorgrond de bezem, waarmee de chauffeur van de politicus werd neergeslagen. CAIRO President Sadat van Egypte heeft gisteren geweigerd de delegatie te ontvangen die het uit voerend comité van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO had ge zonden om te spreken over de vre desinspanningen van de Amerikaan se minister van Buitenüandse Zaken Kissinger, die door Egypte worden ondersteund en waartegen de PLO zich verzet. Volgens het persbureau voor het Midden-Oosten is Sadat uitsluitend bereid het hele 13 leden tellende uit voerende comité te ontvangen. Diplomatieke waarnemers zijn van oordeel dat Sadats besluit om alleen maar het hele comité te ontvangen ring in generaal Franco's paleis aan de rand van de stad bijeen om de recente politieke gebeurtenissen te bespreken waaronder het ontslag van de minister van arbeid, Lioinio de La Fuente. De politie-aotie in de kathedraal kan een nieuwe uitbarsting van de sluimerende spanningen tussen de rJc. kerk en het Franco-regime te weeg brengen. Volgens het concor daat tussen Spanje en het Vaticaan mag de politie niet zonder kerkelijke toestemming kerkgebouwen betreden tenzij ingeval van uiterste noodzaak. Roofoverval Drie gemaskerde bandieten hebben gisteren een over val gepleegd op het gebouw van de rijkstelefoondienst in het centrum van Rome. Ze ontkwamen met naar schatting één mJljoen gulden. Terechtstellingen In de nacht van gisteren op heden zijn in de Changi-gevangenis in Singapore acht jongemannen opgehangen wegens moord. Zeven werden terechtgesteld omdat zij in 1971 een Chinese koop man en diens twee knechten hadden vermoord bij een ruzie over goud smokkel. Het waren vier Chinezen en drie Indiërs. De achtste was veroor deeld wegens een daarmee geen ver band houdende moord in 1972. Vliegtuigramp Een vliegtuig van de Braziliaanse luchtvaartmaatschap pij Vasp met dertien passagiers en twee bemanningsleden aan boord, is gisteren bij Sao Paulo neergestort. Er zijn geen overlevenden. ADDIS ABEBA In de Ethiopi- sohe provincie Eritrea wordt fel ge vochten om Keren, een belangrijke weg- en spoorwegknooppunt tussen de provincie-hoofstad Asmara en de Soedanese grens. De strijd woedt al sedert het weekeinde en de verlies cijfers zouden zowel aan de zijde van d« Eritrese vrijheidsstrijders als bij de Ethiopische troepen hoog zijn. Keren. een traditioneel bolwerk van de Eritrese bevrijdingsbeweging. 16 in regeringshanden en wotrdt ver dedigd door meer dan 1.500 Ethio pische soldaten. Het ligt dwars op de enige weg door de bergen van ae kust naar Soedan, een belangrijke route voor wapentransporten voor het Eritrese volksbevrijdingsleger. De stad is genoemd als mogelijke voo-- lopige Eritrese hoofdstad in een 'bevrijde zone'. Kolonel Hubert Fauntieroy Julian in de Verenigde Staten bekend als 'de zwarte adelaar van Harlem' bood de Eritrese vryheidisstrydeirs gisteren Dode in Belfast In Belfast is gisteren een protestantse man dood geschoten en een andere protestant ernstig gewond. Omstreeks 19 uur belde een onbekende aan bij een huis aan de West Circulair Road en schoot drie kogels af op de man die de deur voor hem opende. Deze werd met ernstige schotwonden in de borststreek opgenomen in een zieken huis waar zijn toestand zorgwekkend is. De schutter rende terug naar een wachtende auto en schoot daarbij een dodelijke kogel af op een voor bijganger, de 32-jarige Wesley Black. in een persconferentie in Beiroet voor 25 miljoen dollar aan wapena aan en 'handerden zwarte jacht- vliegers' om de Ethiopische regering s troepen te bestrijden. De 78-jarige kolonel leidde indertijd Keizer Hall* Selassies luchtmacht in de oorlog tegen de Italianen. De 'zwarte adelaar van Harlem' heeft de afgelopen 15 jaar niet in wapens gehandeld, maar was in het verleden een goede vriend van d« vroegere Kongolese premier Moisa Tsjombe. In 1962 werd hij gearres teerd op verdenking van wapenhan del voor het toen van Kongo afge scheiden Katanga. Hij ontkende en werd vrijgelaten Rockefeller wil geen kandidatuur WASHINGTON - Vice-president Nelson Rockefeller heeft laiten blij ken dat hij niet van plan is zich ooit nog kandidaat te stellen voor het presidentschap van de Verenigde Staten. Rockefeller zei dat president Gerald Ford in 1976 de Republikein se kandidaat zal zijn. Mijn enige kans zou dus 1980 zijn, en dat is belachelijk, aldus Rockefeller, die er aan herinnerde dat hij nu 66 Jaar is. Rockefeller heeft in het verleden drie keer zonder succes naar de Republikeinse kandidatuur voor het presidentschap gestreefd. aantoont dat hij het geschil met de PLO te groot acht om op lager ni veau te bespreken. Het comité staat onder leiding van Jasser Arafat. In de Libanese hoofdstad Beiroet, zei Faroek Kaddoem, hoofd van de politieke afdeling van de PLO. dat de Verenigde Staten het accrediteren van de organisatie als waarnemer bij de Verenigde Naties tegenhoudt. Volgens Kaddoem dringen de VS er bü secretaris-generaal Waldheim 0p aan dit te vertragen hoewel de Al gemene Vergadering in december de PLO als waarnemer aanvaardde. De regering van Libië heeft de in voer verboden van alle Egyptische bladen en publicaties. Dit heeft het persbureau voor het Midden-Oosten bekendgemaakt. Het persbureau ver nam via een woordvoerder van het Egyptische ministerie van Voorlich ting dat Cairo niet een dergelijke actie zal ondernemen tegen Libische publicaties. Het besluit van Libië is een gevolg van de hervatting van de propaganda-oorlog tussen de twee landen. Het Libische blad Al Jihad kwam eerder deze week met de be schuldiging dat de Egyptenaren een overeenkomst hebben herroepen die vorig Jaar augustus werd bereikt over het beëindigen van de Egyptisch-Li- bische woordenoorlog. Zoals bekend staat de Libische leider Gaddafi zeer kritisch tegenover het oorlogs- en vredesbeleid van Egypte en is hy ontevreden over het mislukken van de vereniging tussen zijn land en Egypte. Drie doden bij treinbotsing in België BRUSSEL (ANP) Gisteravond tegen 19.00 uur zijn twee Belgische treinen op de lijn Charieroi-Brussel nabij Waterloo met elkaar in botsing gekomen. De oorzaak van die botsing Is nog niet bekend. Bij het ongeval BÜn drie mensen om het leven ge komen. Zes personen werden zwaar gewend. Sprinters zonder toiletten De Spoorwegen gaan dit jaar sprinten. Met snelle treinen op korte afstanden. De hamvraag bij de invoering tot nu toe: „Wel of geen toiletten aan boord?" Enkele jaren geleden kondigden de Spoorwegen al aan, dat de "Sprinters" geen we's zouden krijgen. Een aantal lieden kreeg het destijds benauwd bij het idee alleen al. Maar de NS blijven onverbiddelijk. „Men zit langer in een bus of metro en daarin vindt men ook geen toilet". Dus wordt het op houden in de Sprinters. De bomen in de buurt krijgen het druk Maar als dat de spuigaten uitloopt, ja dan „Als uit een klach tenregen grote nooddrift bij onze klanten blijkt, dan kunnen we zonder veel kosten toiletten laten inbouwen aldus de NS-woord- voerder. De zaak is dus niet bij voorbaat hopeloos. Prosliluee pakte maar meer Twee mannen zijn gisternacht van een koude (of misschien beter: dure) kermis thuisgekomen bij een bezoek aan een Eindhovense prostituee. Johanna wilde van haar klanten meer hebben dan de 35 gulden, die zij bereid waren te betalen. Toen haar gasten daarop niet wilden ingaan, riep Johanna de hulp in van haar vriendjes Hendrik (23) en Cor (18). Terwijl de potige jongetjes de klanten op bed in bedwang hielden griste de 20-jarige Johanna in beide gevallen 200 gulden uit de kleren, die op de stoel lagen. De politie vermoedt, dat meer mannen zo zijn beroofd, maar geen aangifte hebben durven doen. Het drietal gebruikte het geld voor drugs. Hen drik was door de verdovende middelen zó ver weg, dat hij pas laat kon worden aangehouden. Te klassieke tuchtmaatregelen De Belgische politie had weinig waardering voor de meer dan klassieke manier, waarop een 31-jarige rector van een rijksmiddel bare school in het plaatsje Burcht de tucht trachtte te bewaren Als de jongens van 11 tot 14 jaar zich volgens deze "onderwijsdes kundige" niet behoorlijk hadden gedragen, riep hij ze in zijn kamer. Daar het hij hen de broek uitdoen en knielen, waarna hy ruggen, billen en handen met een lineaal fors bewerkte. Zelfs meisjes moesten zo'n behandeling ondergaan al ging het er dan wat minder fors aan toe. De man zit nu in de cel met zichzelf te overleggen of hij nu echt wel zo "deskundig" was- Kort maar zeer krachtig Minister Vorrink heeft zeer kort ei antwoord op een schrifteiyke vraag nus. De CHU-er vroeg of de bewindsvrouwe bereid was na ontvangst van het rapport van de Gezondheidsraad over waterontharding dat zo spoedig mogeiyk bekend te maken. Antwoord van de minister: "Ja". Bejaarde woont in zijn auto De 70-jarige A. Kuipers leeft en slaapt al enige maanden in zyri autootje in de hoop in het Drentse plaatse Vries een huis te krij gen. Nu eens parkeert hy zyn auto onder viaduct, dan weer op een landweggetje in de gemeente. Als gevolg van een echtscheiding heeft hy zyn woning in Vries moeten verlaten. Een elders aange boden huis heeft hy geweigerd, hy wil in het dorp zelf wonen. De gemeente zegt wel te willen, maar niet te kunnen. Met slang om de nek beboet Natuuriyk gebeurde het in Amerika. Daar kwam de 74-jarige Albert Robbins voor de rechter omdat hy veertig kilometer te hard had gereden. „Dat kan best, mynheer, maar ik had wel een wur gend probleem. Er zat een python om myn nek", zei de wat ver ontwaardigde bejaarde. Verontwaardigd vooral omdat de politie hem in de steek had gelaten. Hy was namelyk in moeiiykheden geraakt, toen de drie meter lange polsdikke python achter in de wagen uit zyn korf was ontsnaDt. En juist op de snelweg zocht de slang een rustplaatsje rond de nek van zyn baas. Die dook in eerste instantie de berm in, stopte en poogde de aandacht te trek ken van achteropkomende automobilisten. Toen dat niet lukte, stoof hy weer de weg op in de hoop, dat hy wegens te hoge snel heid zou worden aangehouden. Dat lukte wel, maar de agent, die hem liet stoppen, hielp hem niet. maar schreef een bekeuring van 65 dollar uit. Dat namen Robbins en zyn slang niet. Samen ver schenen zy voor de rechter. Na een demonstratie geloofde deze het verhaal en schold Robbins de boete kwyt. NEW YORK (AP) - In het 11 i diepingen tellende gebouw van de te lefooncentrale op het Newyorkse eiland Manhattan heeft gisteren 16 uur lang een felle brand gewoed. Tenminste 200.000 aansluitingen wer den door het vuur buiten bedryf ge steld, 150 brandweerlieden Hepen rookvergiftiging op en de schade g~en hoofden "me't'Yet" ^liST- oog. en ooriyders geëvacueerd De 147 patiënten werden naar huis ge stuurd of naar andere inrichtingen overgebracht. Door de brand werd een twaalftal kleinere centrales uitgeschakeld Drie directe telefooniynen met de politie raakten onklaar en vyf van de bedraagt volgens een voorlopige schatting vyf tot tien miljoen dollar. De brand woedde het felst in het souterrain en de onderste drie ver diepingen. De brandweer bestreed het vuur ten lange leste van boven af. Via luchtkokers en rookkanalen werden tonnen water in de vlam menzee gestort. De hele buurt rond Manhattans 13e straat stond vól scherpe, ver stikkende rook van de brandende kabelisóleringen. Brandweerlieden die even adem kwamen scheppen, vertelden dat ze in het gebouw geen hand voor ogen konden zien. "We hebben ons paarsgewys aan elkaar gebonden, zodat we niet konden ver dwalen", vertelde een brandweerman. De brand, die door de telefoondi rectie als de ernstigste bedryfsramp tot dusver wordt beschouwd, is waar- schynlyk ontstaan tussen kabels en schakelapparatuur in het souterrain. Vanwege de hevige roodontwikke- ling werden een middelbare school en een belendend ziekenhuis voor alarmnummer 911 raakten "dood". CANBERRA De voorzitter van het Australische Huis van Afgevaar digden, James Cope, heeft zyn ont slag ingediend naar aanleiding van een rei over het uit Engeland ge vluchte Lagerhuislid Jolhn Stone - house. Cope, die voorzitter was sinds het' aan de regering komen ruim twee jaar geleden van de socialisten, maakte zyn aftreden bekend na een heftige persooniyke woordenwisseling met premer Gough Whitlam. De leider van de liberale oppositie, Bil Snedden, beschuldigde Whitlam ervan dat hy de voorzitter wilde in timideren. Hy probeerde tevergeefs een motie van wantrouwen in de pre mier aan de orde te stellen. De rel in het Huis was begonnen met verklaring van de minister van Immi gratie Clyde Cameron, over zyn aan kondiging, dat Stonehouse drie da gen de tyd zou krygen Australië te verlaten, op straffe van deportatie by opheffing van zyn Britse parle mentaire onschendbaarheid. Cameron sprak Australische pers berichten tegen als zou het indienen van een motie de enige manier zyn geweest waarop de liberale oppositie er achter kon komen wat de regering met Stonehouse voor had. De minister zei dat hy het libe rale kamerlid Michael Mackellar had toegestaan het hele dossier-Stone- house te bestuderen. Mackellar ontkende dit, waarop een tweede liberaal, Jim Forbes de minister een "monsterachtig leugen" aanwreef. Toen de minister eiste dat hy dit zou terugnemen, antwoordde Forbes dat hy er "monsterachtige onwaarheid" van zou maken. "Nee, ik eis onvoorwaardelyke te rugneming". riep Cameron. Toen voorzitter Cope tussenbeide kwam, schreeuwde de minister tegen hem: "Het kan me geen lor schelen wat u te vertellen hebt." De voorzitter eiste dat Cameron zyn verontschuldigingen zou aanbie den. Cameron overlegde met Whit lam, keerde zich vervolgens naar de voorzitter en zei dat hy dat niet doen Cope wilde toen een stemming over schorsing van de minister. Terwyi de afgevaardigden daarvoor naar hun plaatsen gingen, stapt* Whitlam naar de voorzitter en zei volgens op positieleden tegen hem; "jy verdom de stommeling, nou is de boot pas goed aan.'' Nadat Cope had meegedeeld dat de motie over schorsing van de minister was verworpen, deelde hy mee dat hy by de gouverneur-generaal van Australië zyn ontslag zou indienen. Ongeveer tegeiykertyd met het op roer in het federale parlement moest de politie worden ontboden naar het parlement van Nieuw Zuid Wales, waar in een verenigde vergadering van beide kamers een nieuwe sena tor voor het federale parlement moest worden gekozen. De situatie in het plaatselyke par lement in Sydney werd op zeker ogenblik zo dreigend, dat voorzitter sir Harry Rudd om politie-assisten- tie verzocht. Het tumult in het Australische parlementaire leven is zonder weer ga in zyn geschiedenis. Onze 900 mJ showroom staat voor u-open. Hoofdstraat 104-106 te Valkenburg (ZH). - Valkenburg (ZH), - Hoofdstraat 104-106. 'Tel. 01718 - 16947 'f.- 35; .Leiden'(filiaal). •..Lammenschansweg 132. - -L: Tel. 071 - 66907

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9