Gruijters piekert er nog niet over om af te treden Van Doorn krijgt meerderheid tegen Inbreker in 'Ik sloeg om Vredespaleis weg te komen' snelle acceleratie bij iedere snelheid, dank zij deVariomatic VRIJDAG 28 FEBRUARI 1975 I Minister drs. J. P. A. Gruijters is niet geschokt door de eis van WD en CHU dat hij moet af treden nu tienduizenden woningen minder in aanbouw worden genomen dan hij herder had aangekondigd. Hij vindt het een natuurlijke eis van oppositiepartijen. „De CHU voert steeds duidelijker oppositie Dat is een goed ding voor de democratie", zei Gruijters gisteren tijdens een flings georganiseerde persconferentie - twee dagen nadat het bouwprogramma 1975 was gepu Zeven woningen meer op stapel DEN HAAG In januari van dit jaar zijn zeven huizen meer in aanbouw genomen, dan in dezelfde maand van 1974. De ze "humoristische" noot heeft minister Gruijters gisteren la ten horen in de verdediging van zijn bouwbeleid. Gruijters streeft ernaar het aantal in aanbouw te nemen woningen dit jaar te bremgen op 115.000. Hij legt zich erbij neer, dat het oorspronkelijke programma van 131.000 als ge volg van de economische inzin king niet wordt gehaald. De oppostitiepartijen WD en CHU zijn over deze terugval zo boos, dat zij het aftreden van Gruijters verlangen. De minister zei, dat hij daar niet aan denkt. Volgens Gruijters is zijn aan vankelijke optimisme gebaseerd geweest op economische ver wachtingen die niet zijn uitge komen. Tevens zei Gruijters, dat geen goed inzicht bestaat in de wo ningbehoefte. Dat komt mede, omdat de resultaten van de volkstelling 1971 nog niet zijn verwerkt. Om de behoefte te peilen begint het ministerie van Volkshuisvesting in september met een groots opgezet onder zoek. Gruijters meent, dat de rege ring nu zoveel maatregelen heeft genomen, dat geen enkele wo ningbouwer of woningbouwvere niging meer bang hoeft te zijn dat er huizen worden gebouwd waarvoor geen huurders zijn te vinden. "Aan de sociale behoefte kan worden voldaan", zei minis ter Gruijters. Hij zei, dat hij er niet piekert om af te treden nu oppositie dat verlangt. Integendeel. Het inzakken van bouwmarkt weet hij geheel 'er Maar ondanks die terugval is de de leegstand van nieuwe woningen groot gebleven: per 1 oktober vorig de jaar waren ruim honderdduizend de nieuwe huizen niet bewoond. economische Een mysterieuze toestand. Gruijters lar de bouw zo moest erkennen, dat hij gewoon niet Hij erkende, dat weet hoe groot de behoefte aan eind 1973 en woningen is. In september zal feiten is daarom een groots opgezet woning teruggang bedrijvigheid, gevoelig voor i zijn optimisme begin 1974 door I 4wuo w weerlegd. Maar Gruijters vond, dat behoefte ^onder^k EiSd f op ziJn °Ptlmisme 1976 zullen de resultaten daarvan 5ÏE beoordelen maar op zijn bekend zijn. Tot dan blijft elk verwiJt met woningbouwprogramma min of meer toe. dat wij er niet alles aan hebben een slag in de lucht gedaan om de bouwproduktie in „Optimistisch" veronderstelde GruiJ- stand te houden liet hij hooghartig ters, dat het nu geplande aantal weten Hij daagde iedereen uit om van hooguit 115.000 in aanbouw te aan te geven hoe het anders en nemen woningen per Jaar wellicht beter had gekund. „Wie het weet het Juiste aantal sou zijn. En dat is kan als adviseur van de minister in dan jammer voor de bouwbedrijven dienst treden," riep hij uitdagend. en de bouwvakkers die werkloos Als adviseur diende zich onmiddel- zijn. Gegeven de goede werkloos- lijk aan de woningbouwspecialist heidsvoorzieningen koos Gruijters van de WD-fractie in de Tweede voor tempering van de bouwproduk- Kamer, Pol de Beer.. Hy stelde voor: tie. Liever dan voor het opjagen van de woningbouw op het platteland de bouw en van de leegstand, in kleine kernen, niet meer af te "Basis voor één CD A-lijst dit jaar leggen" de onderhoudskosten voor de eigen woning weer aftrekbaar te maken van de inkomstenbelasting; de premie voor eigenhuizenbou- wers op te voeren. Gruijters had daar op voorhand al het antwoord op gegeven. Hij zei, dat hij èn minister is van Ruimtelijke Ordening èn van Volks- DEN HAAG (ANP) De politieke huisvesting. Bouwen en ruimtelijke basis otn bij de volgende kamerver- ordening hangen sterk samen. „Ik kieeinigan met één CDA-Oüst te ko- ben minister voor beide zaken of men, moet iin het lopende parlemen. géén minister", zei Gruijters. Het is taire jaar reeds zichtbaar zijn, zo zijn opvatting dat de bouw in kleine vindt mr. AanJtjes, de fraottevoorzit- kernen daadwerkelijk moet worden ter van de ARP in de Tweede Kamer, afgeremd, om de leegloop van de Als dat niet gebeurt, is het ondenk- grote steden tegen te gaan. Hij is baar dat die politieke basis wel in niet bereid een stukje bouwproduktie "het parlementaire jaar 1975/76 aan- te redden ten koste van het wezig zaü zijn, aldius de AR-leddier. prijsgeven van deze opvatting. Afgelopen zaterdag hebben de drie Volgens Gruijters helpt het weer CDA-pairtijen, KVP, ARP en CHU, aftrekbaar maken van de onder- besloten uiterlijk in september 1976 houdskosten de bouwproduktie niet. beslissen, of zij met één lijst de Want: Het bedrag aan huurwaarde, verkiezingen moeten ingaan. „Die dat beslissing kan echter politiek gezien niet uit de lüoht komen vallen", al dus mr. Aanltjes. De AR-leider benadrukt nog eens dat de eigen visie op het beleid en de uitwerking daarvan in de praktijk door de CD A-partners de maatstaven moeten zijn Het CDA mag noch een rempedaal voor links, noch een gas pedaal voor rechts, noch een opvang, centrum voor politiek daklozen tus sen PvdA en VVD. dan als inkomen houdskosten de bouwproduktie niet. Want: Het bedrag aan huurwaarde, dat men dan als inkomen zou moeten opvoeren, zou aanzienlijk hoger worden. De onderhoudskosten van nieuwe woningen zijn in de beginjaren minimaal. Steeds meer worden bü de woningbouw materialen gebruikt die weinig onderhoud vergen (hardhou ten kozijnen en ramen, aluminium deurposten.). Ook De Beers derde „advies": stimulering van de eigenhuizenbouw door hogere rijkspremies (de pre mies zouden nu niet hoger zijn, in verhouding, dan ze begin 1973 waren) wees Gruijters van de hand. Op 1 Januari 1974 zijn de premies met "een grote sprong "omhoog «mT gegaan, zei Gruijters. En later in het Jaar zijn ze weer bijgesteld. Daar komt bij, dat de overheid zich De^m^ün k^TlS garant heeft gesteld voor jaar gevangenisstraf Zware straffen voor 4 Ieren LONDEN Een rechtbank ln Manchester heeft vier Ieren, twee mannen en twee vrouwen, die er 'bommenfabriek' op na hielden en aanslagen hadden voor bereid, tot zware straffen 16 De Tslechoslowaakse te-levf^ te rentC Pn aflossin*' Per 1 van dit elk 15 jaalr. vi De TsJeoho3l®^akse televisie is jaar wordt tevens de ioo%-garantie klaargekomen met de opnamen 6 ingevoerd Mo- oudere woningen. de aankoop Ontvoerde ter dood veroordeeld ADVERTENTIE verfilmde Don Giovanni sftrt. De tdtedrod wordt gezongen door de Bulgaar Nükoda Gjoezelew, Donna Gruijters* redenering: wij kunnen /Lnna door de Roemeense Eugende doen wat we willen, maar iemand kioDdaveanu, Don Ottavio door Wies- dwingen een eigen huis te kopen Oohman uit Polen, ZerMna door kunnen we niet. Die beslissing CORDOBA De Amerikaanse 3-ailüna Pisarenkowa uit Moskou, de neemt men individueel. consul in Cordoba, die woensdag- öommendatore door Ferenc Szalma Gruijters gaf als reden voor zijn avond door leden van een illegal* de Staatsopera van Boedapest, plotsklaps ingelaste persconferentie peronistische groepering werd ont- Elvira door de Tsjechoslowaakse niet op, dat minister-president Den voe^d, is 'ter dood veroordeeld.' In Garcela Machotkowa en Leporello Uyl hem ertoe heeft geprest - al een verklaring zeggen de ontvoerders haar landgenoot Karei Berman. mag men aannemen dat Den Uyl dat de consul, John Patriok Egan. herder werkt nog mee Hans Sieben- stevige druk op hem heeft geëxecuteerd zal worden als een fchuh uit Oost-Berlijn aJEs Massetto uitgeoefend, nadat Gruijters' zoveel- aantal gevangen, zittende leden van ste weigering van een vraaggesprek de groepering ni,et wordt vrijgelaten. met een journalist tot een vraag van Kruisinga (CHU) in de Tweede Kkhler had geleid. Als reden noemde Gruijters wel de aanval van drs. Adri Buur, deskundige van de Bouwbond NVV. Deze had Gruijters verweten, dat hij „laf" is nu hij blijkbaar de verdediging van zijn „falend beleid" overliet aan premier Den Uyl en zijn collega Boersma van sociale zaken. „Ik wil de indruk wegnemen, dat ik anderen het vuile werk zou laten opknappen," zei Gruijters. „Vandaar dit mij weinig sympathieke middel van een persconferentie." Gruijters wilde maar zeggen, dat ook Buur van het NVV hem niet op tijd had gewaarschuwd voor zo'n grote teruggang in de economische bedrijvigheid als Nederland nu meemaakt. Gruijters en het kabinet hebben, zei Gruijters, vanaf het begin wel voorzien, dat het moeilijk zou worden in de bouw. Immers, de globale woningnood was vrijwel overwonnen. Dat wil zeggen, er waren huizen genoeg langzamer hand, maar nog niet iedereen woonde in het juiste huis. Het kabinet en Gruijters voorspelden daarom eind 1973 een neergang in de woningbouwproduktie met vijf duizend woningen per Jaar. Het is vlugger gegaan. In twee jaar is tussen voorspelling en werkelijke uitkomst een „gat" ontstaan van veertigduizend Woningen. Politie slaags NIJMEGEN Op het woonwa genkamp in Nijmegen is gisteren een woedend gevecht tussen afde lingen mobiele eenheid van de po litie en bewoners geleverd toen de gemeente Nijmegen twee caravans wilde laten wegslepen. Bij de knok partij werden twee woonwagenbe woners en een politie gewond. De kampbevolking ging de politie- verstericing met messen, emmers kalk flessen en stenen te lijf toen een tweetal vrijdag uit Arnhem op het terrein gearriveerde sta-cara- vans in de talels hingen. Men vond aat de beide families Snijder en Rossen die in Arnhem met ruzie waren weggegaan, in Nijmegen moes ten kunnen blijven. De gemeente wilde de wagens evenwel kwijt om dat ze op de rijweg van het kamp stond. Tussen de middag keerde de rust in het kamp weer nadat uit Ede Arnhem en Apeldoorn versterking was gehaald. Het kamp aan de Teersdijk bleef geruime tijd hermetich afgesliten. Later had een bemiddelingspoging van de Nijmeegse hoofdcommissaris Van der Sande succes. Een Arnhems takelbedrijf bracht tegen vijf uur de ongewenste caravan naar Winters wijk. De politie bleef gedurende die operatie vanuit de verte toekijken maar hoefde niet in te grijpen. DEN HAAG „Er bestaat een meer dan vriendelijke re latie tussen Nederland en Ca nada". Tot deze conclusie kwam premier Den Uyl gis teravond bi zijn toespraak bij het diner dat de Neder landse regering de eerste mi nister van Canada, de heer P. E. Trudeau, in Den Haag aanbood. De Canadese pre mier brengt een tweedaags bezoek aan Nederland. Gis termiddag bracht hij een be zoek aan koningin Juliana (foto). Premier Trudeau ging in zijn toespraak in op de vele over eenskomsten tussen Ne derland en Canada. Hij stelde vast dat beide landen, die bij een eerste blik op de kaart niet op elkaar lijken, buren hebben die vele malen rijker zijn en een grotere economi sche en politieke macht heb ben. Daarom ook konden vol gens Trudeau Nederland en Canada de positie van de ontwikkelingslanden goed be grijpen. Een 31-jarige Franse typograaf lezen dat hij verminderd toerekenings heeft hij in zijn leven tot nog toe vatbaar is en dat hij een psychiatri- niet gehad. Maar nu is er dan ein- sche behandeling zou moeten onder- delijk een Haags echtpaar - ter zit- gummistok een nachtwaker heeft gaan. Officier van justitie mr. Schim- ting aanwezig - dat bereid ls met neergeslagen nadat hy betrapt was mei zag echter geen reden dat dit hem in zee te gaan. bij inbraak, verklaarde gister- in land moeten gebeuren. Hij eiste negen maanden gevan- middag voor de Haagse rechtbank dat zijn gewelddadige actie niet be- genisstraf met aftrek tegen de doeld was geweest als een aanval, die na het uitzitten maar louter als middel om te kun- zal worden uitgewezen, nen vluchten. De Fransman, die in eigen land flink strafregister op zijn stichtsjongen ADVERTENTIE die zijn vader heeft staan, pleegde tijdens moeder nooit heeft gekend. Kansen een verblijf in Den Haag gedurende de herfst van het vorige jaar niet minder dan tien inbraken. Bij de laatste kraak, in het Vredespaleis, werd hij betrapt door een bewaker die was afkomen op het zogenaam de "stille alarm". In de grote zaal van het interna tionale Hof van Justitie probeerde de inbreker zich te verstoppen. Het was pikdonker. De bewaker liep op een halve meter afstand langs hem heen, zonder hem op te merken. „Als ik de man had willen aanvallen, had ik dat toen makkelijk kunnen doen", vertelde de Fransman voor de recht bank. Het paar vestigt zich half maart in Frankrijk en de verdachte kan en wil daar graag in dienst komen als landarbeider. Pleiter vroeg de rs-_~.rr-sr-.r- TS?£SlzS£r£ nis 13 maart. Advocaat mr. M. Hattinga Verschu- Toen de bewaker het licht had ontstoken ontdekte hij de inbreker pas. Volgens de Fransman wilde de bewaker hem meeslepen naar de te lefoon om op te bellen en hem vast te houden tot de politie kwam. In gebroken Nederlands had de inbre ker herhaaldelijk gezegd dat de be waker geen politie moest bellen en dat er dan niets zou gebeuren. "Ik weg, no probleem. No telefoon met de police", had de Fransman ge roepen. Maar de bewaker liet hem niet los en toen sloeg de inbreker hard toe met de gummiknuppel, die hij aan een riempje om zijn rechter pols had hangen. De inbreker ontsnapte, maar werd enkele minuten later gearresteerd in de Trompstraat. De bewaker moest zich onder behandeling stellen van een arts van de GG en GD, die rood opgezette striemen constateerde op 's mans hoofd, rug en schouders. De nachtwaker zelf vertelde overi gens een heel ander verhaal aan de politie. Hij zei dat hij het licht had aangedaan en toen in een der ban ken een man zag zitten die beweer de in slaap te zijn gevallen. Toen de bewaker zich omdraaide om de poli tie te bellen zou hij plotseling van achteren zijn aangevallen met de gummistok. Ter zitting bleef de Fransman bij zijn eigen versie van het gebeu ren. De negen overige inbraken gaf hij zonder meer toe De buit bestond veelal uit klein geld, recorders, pla tenspelers, projectors en dergelijke, VAN ULDEN AUTO'S B.V. uit scholen en openbare gebouwen. Met welke reden de Franse crimineel gebouwd uit veiligheid GARAGE VLIETWIJK Gerard Douplantsoen 22, Voorschoten. Telefoon 01717-445 Leiden Reliëfposters van beesten en bloemen zoals op bovenstaande foto. gedrukt op een soort plastic-papier heeft dit jaar de Jaarbeurs-persprijs gekregen. Dat betekent dat dit produkt volgens de ter gelegenheid van de internationale voorjaars- beurs en de eerste vakbeurs relatiegehouden noviteitenshow aanwezige journalisten de meeste nieuwwaarde oplevert. Showroom en afd. verkoop: VERDAMSTRAAT 6, LEIDEN, TELEFOON 23041. Elke donderdagavond koopavond. ons land was gekomen bleef ter zitting onbesproken. Over de man was een psychiatrisch rapport uitgebracht waarin stond te Pixyfoto voor de leukste^S. blniivorifnirt V kleurenfoto van baby, of kleuter. Onze Pixyfotografe maakt de fraaiste kleuropnamen. En u kiest alleen die uit welke u wilt hebben. Kindercentra kritiseren CRM-beleid DEN HAAG - Minister Van Doorn (CRM) krijgt volgende week bij de behandeling van de begroting van zijn departement de meerderheid van de Tweede Kamer tegen zich als de subsidie van 11 miljoen voor de kindercentra aan de orde komt. De Kamer ondersteunt daarmee de kritiek van de Werkgemeenschap Kindercentra in Nederland op het gereserveerde subsidiebedrag, dat Van Doorn alleen wil bestemmeD voor de kinderdagverblijven. Daardoor zullen de 2500 peuterspeel zalen in ons land geen subsidie ontvangen. Volgens voorzitter Klels- terlee (KVP) van de vaste commissie voor crm, die een motie achter de hand heeft, zal de Kamer bij de minister aandringen op een rechtvaardiger verdeling van de 11 miljoen. De Werkgemeenschap Kindercentra ln Nederland, die alle vormen van kindercentra overkoepelt kinder dagverblijven, peuterspeelzalen en overblijfcentra) vreest het ergste voor de peuterspeelzalen, die straks geheel afhankelijk zullen zijn van de gemeentesubsidie. Omdat de overheid de subsidie van de gemeenten voor de kinderdagverblij ven overneemt, worden de gemeen ten verzocht het vrijkomende geld te besteden voor de peuterspeelzalen. Maar de werkgemeenschap kinder centra heeft al van de gemeenten gehoord dat zij het geld helemaal niet zullen besteden voor de peuterspeelzalen, zij willen er hun eigen begrotingstekorten mee dekken. In ons land zijn 113 kinderdagver blijven, waar zo'n 6500 kinderen tot 6 Jaar hele dagen worden opgevan gen. De 2500 peuterspeelzalen hebben ongeveer 140.000 kinderen tussen de 2 en 4 Jaar voor halve dagen. De voorzitter van de werkgemeen schap kindercentra, Ineke Sasse-van Griethuysen: „Wanneer de peuter speelzalen van subsidie blijven verstoken, zullen de ouders meer geld moeten gaan betalen. Dat bedrag varieert nu van anderhalve gulden tot vijf gulden per kind per halve dag. Sommige ouders kunnen niet meer betalen en zij zouden dan uit de boot vallen". Voor het argument van minister Van Doorn dat in de kinderdagver blijven meer kinderen zitten van werkende en alleenstaande ouders en dat het daarom beter ls het geld aan deze categorie te geven dan het versnipperen, voelt de werkgemeen schap kindercentra niets. Ineke Sasse-Van Griethuysen: „Naast de 11 miljoen zal dit jaar ook nog eens zes miljoen via de algemene bijstandswet bü de kinderdagverblijven terechtkomen. Niet dat we het de dagverblijven niet gunnen. Maar waarom zouden kinderen van werkende moeders voorrang moeten hebben boven kinderen die bijvoorbeeld op het platteland wonen. De kindercentra zijn er niet voor de ouders, maar voor de kinderen". Al is de minister wel van plan de komende Jaren meer geld te besteden aan peuterspeelzalen en kinderdagverblijven; de werkers in de kindercentra willen daar niet op wachten. Zij zijn begonnen met een kaartenactie naar de Tweede Kamer onder het motto: 11 miljoen voor allemaal-dat vinden we welzij nstaaL Woensdag, de dag van de begro tingsbehandeling, zullen peuters, leidsters en ouders naar het Binnenhof komen om hun eis te onderstrepen. A

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7