'Release' zal uit Leiden weggaan morgen is 't zover! mizu SEB5D Huurders van Stipdonk zijn tijdelijk onder dak ..LANCERING" EERSTE HERDENKINGSZEGELS Nog een aantal voorwaarden bij bouw van AZ? keukens Negatief advies over subsidie PvdA gaat FIN ANCIEN GEEN MOTIEF weer de wijk in. Alarminstallatie in Endegeest VRIJDAG 28 FEBRUARI 1975 In afwachting van uitspraak kantonrechter LEIDEN Wethouder Oos terman heeft gisteravond aan de commissie voor sociale zorg, maatschappelijke aangelegen heden, gezondheidszorg en cul tuur (SMAGC) meegedeeld dat er voor de zeven Marokkanen die na terugkeer van vakantie in hun geboorteland door de huisbaas Stipdonk werden ge weigerd toen zij hun kamers weer wilden betrekken, tijdelij ke huisvesting is gevonden. De buitenlanders wonen op het ogenblik in panden aan o.a. de Groenesteeg in afwachting van een uitspraak in het kort geding dat zij hebben aangespannen tegen Stipdonk. Eergisteren heeft deze zaak voor de Leidse kantonrechter gediend, die er over veertien dagen een uit spraak over zal doen. Eerder deze week brachten de bewoners en de werkgroep bui tenlandse arbeiders de gebeur tenissen in en rond het pand Steenschuur 7 en de eigenaar Stipdonk in de openbaarheid door middel van een ingezonden stuk in deze krant waarin zij o.m. de gemeente traagheid ver weten. Ook maakten de brief schrijvers er melding van dat wethouder Oosterman had be loofd dat er tijdelijke huisves ting voor de zeven Marokkanen beschikbaar zou zijn wanneer dezen zouden terugkeren van vakantie en eventueel op straat zouden komen te staan. De wet houder ontkende dit gisteravond en verklaarde ter correctie dat hij had beloofd zo snel mogelijk aan een tijdelijke huisvestings- mogelijkheid te zullen gaan werken. Overigens zei hij niet ue tillen. Een lid van de werkgroep bui tenlandse arbeiders gaf als commentaar daarop dat de wet houder en de werkgroep onder toezegging blijkbaar niet het zelfde verstaan. Wel vroeg hij zich af, wanneer men een uit spraak van de wethouder dan als toezegging kan beschouwen. De werkgroep was er althans volledig van overtuigd dat van gemeentewege voor opvang ge zorgd zou worden en heeft dit tegen de Marokkanen gezegd toen Ze op vakantie gingen. Het kort geding dat de Ma rokkanen tegen Stipdonk heb ben aangespannen is het recht streekse gevolg van de weiger achtige houding van de huis baas die de zeven buitenlanders slechts dan toegang wilde ver schaffen indien zij een contract zouden ondertekenen waarin zij zich akkoord verklaarden met de volgende voorwaarden: a. een huurverhoging van f35 per maand (van f 90 tot f 125)b. het storten van een borgsom van f300 en c. Stipdonk zou bezoe kers die hem niet aanstonden de toegang tot het pand mogen verbieden. De Marokkanen gin gen hier niet mee akkoord, om dat zij meenden dat zij als ka merbewoners eveneens het recht hebben op huurbescherming en Stipdonk deze voorwaarden een voudigweg niet mag afdwingen. De kantonrechter zal in dit kort geding dus een principiële uitspraak moeten doen, wil hij voorkomen dat in de toekomst gebeurtenissen als die bij huize Stipdonk zich zullen herhalen. ADVERTENTIE LEIDEN Het staat nu wel vast dat Release in Leiden zal ophouden te bestaan. De com missie voor sociale zorg, maatschappelijke aangelegenheden, gezondheidszorg en cultuur nam gisteravond het standpunt in dat de subsidiëring aan Release moet worden stopgezet. Ongeveer een maand geleden Ion raadscommissie vorige maand rea- begeleidingscommissie p.nmmissip «tet. t.nh oon noordo tv/to-hjv, m,_x "egeieicungscommissie de commissie niet tot een eenslui- geerde Martijn Berger, beroepskracht werkers van Release LEIDEN Drs. H. de Jonge, hoofd directeur bij de P.T.T., (op foto links) heeft gisteren in het acade miegebouw het eerste vel met her denkingszegels, die worden uitgege ven ter gelegenheid van het 400-ja- rig bestaan van de Leidse universi teit, overhandigd aan mr. K.J. Cath, voorzitter van het college van be stuur. Het postzegelblok dat was vervat in een lijsit, kreeg een ere plaats op een gisteren geopende ten toonstelling in het Academisch Histo risch Museum (eveneens in het aca demiegebouw), getiteld "Universiteit op postzegels". Deze tentoonstelling duurt tot 13 maart en is van maan dag tot en met vrijdag geopend van 9.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 17.00 uur en op zaterdag van 9.00 tot 12.00 Op de tentoonstelling is om. het ontwerp te zien van de speciale ze gel die in 1950 werd uitgegeven ter gelegenheid van het 375-jarig bestaan van de universiteit. Voor het overige materiaal hebben enkele vooraan staande Nederlandse postzegelverza melaars gedeelten van hun collec tie afgestaan die nu te bewonderen zijn in 24 kaders van elk één vier kante meter. De tentoonstelling is opgezet in samenwerking met de vereniging "De Beeldfilatelie". De delegatie van de P.T.T. werd gis terochtend in verband met de "lan cering van de eerste herdenkingsze gels" een passend welkom bereid in de Hortus Botanicus waar enke le blazers hun hoorns lieten schallen. Vervolgens toog het gezélschap naar de filmzaal in het academiegebouw waar hun de opvoering van Huygens' creatie "Trijntje Cornelis" werd voor geschoteld. riend af vies komen, omdat aan enke le gemeenteraadsleden niet duidelijk was of en in hoeverre het functio neren van Release ook met de me dewerkers zelf was doorgesproken. Er lag toen al een advies ter tafel dat afkomstig was van de begelei dingscommissie die indertijd werd ingesteld om het werk van Release te volgen en te beoordelen in ver band met een eventuele voortzetting \an de subsidiëring. Dat advies be helsde de subsidiëring stop te zetten. De begeleidingscommissie baseerde haar advies voor een belanrijk deel op het jaarverslag van Release over de periode april '73-maart'74, dat ten opzichte van dezelfde periode het jaar Aan 2 daarvoor een forse daling te zien den gezocht naar het aantal hulpaanvragers Release, op dit afvies door forse dosis kritiek te leveren op de wijze waarop het advies tot stand was gekomen en op de inhoud. Hij stelde daarbij vast dat Haast met pand NVSH in Leiden 706 menten waren le en onvoldoende gevarieerd gestelde groep kers, een onvoldoende introductie training van de vriijwilligers ontbreken van een registratie. LEIDEN Er zal met spoed wor- en gezocht naar een passend on derdak voor de NVSH in Leiden, be- ?77." Addêrë'^arjlw. l00fde «"*h°uder Oosterman gister- te weinig stabie- een ™*ad*rln« de mede- de conclu sies van de begeleidingscommissie niet of nauwelijks was gesproken. Nadien werd er een bijeenkomst tussen "de georganiseerd waarvoor zowel de be geleidingscommissie als de medewer- Kers van Release werden uitgenodigd. De bijna voltallige begeleidingscom missie gaf aan de uitnodiging ge hoor en schaarde zich met wethou der Oosterman en enkele ambtena ren rond de tafel. Maar de mede werkers van Release ontbraken, om dat, zo verklaarde een medewerkster gisteravond, zij wel wilden praten maar dan wel precies wilden weten waarover. Dit werd ook in een schrif telijke reactie op de uitnodiging te verstaan gegeven. Wethouder Oosterman verklaarde gisteravond.dat hij dit erg had be-, de commissie SMAGC. De wethou- treurd, omdat Release daarmee een. Release-medewer- der ?iet daarbij weten het niet Kritiek Tijdens de vergadering gek idee te vinden om ruimte vrij te de gemeente het maken in het voormalige Marine- M. complex aan het Noordeinde, zoals Niet deskundig? werd gesuggereerd door het raads- missie de zaken door te praten. Hij zei verder dat hij toch wel erg had opgezien tegen het feit dat de Re- plan waren in de toekomst hun werk lid Duivestein (PvdA) De NVSH is al geruime tijd _^o zoek naar een pand in het centrum iTase-medewerkers i de stad, om daar i HAZERSWOUDE/LEIDEN Op 20 maart zal Leiden aan de overige deelnemende gemeenten van het streekenergiebedrijf Rijn land opening van zaken geven over het feit, dat het zich onlangs uit deze gemeenschappelijke regeling heeft teruggetrokken. Dit deelde ht Hazerswoudse PvdA-raadslid Oosterhof gisteravond tijdens de gemeenteraadszitting mee. Hij zei deze mededeling te hebben ge kregen van de Leidse wethouder Van Aken. Ook heeft deze hem verteld, aldus Oosterhoff, dat inzake de stagnatie van het i!n wer king treden van dit nutsbedrijf aan Leidse kant geen financiële motieven in het spel zijn. SS?*?!!?11..te.kU"nen concentreren. te richten op psychiatrische (lees: fijjUl l*~4" informa- langdurige) hulpverlening. Hij vrees- gespreks- de dat de Release-medewerkers daar voorbe- niet deskundig genoeg voor waren. »En als je niet helemaal geëqui- zoals het verstrekken tie, het organiseren groepen, de verkoop hoedsmiddelen, en het opzetten j_ een koffiebar/trefcentrum/sociëteit peerd bent, dan vind "ik dat niet Deze activiteiten krijgen (afgezien verantwoord", aldus de wethouder, de laatstgenoemde) op het ogen- Martijn Berger reageerde daar nog LEIDEN De Partij van de Arbeid is weer van plan om wijkbijeenkomsten te organise ren in de verschillende wijken. Dat vertelde mevrouw Van Gen- nip, bestuurslid van de PvdA, I gisteravond tijdens de vergade ring van het overleg wijkorga- nen. "De toestand is veranderd. Eerst zaten we in de oppositie, en konden we alleen maar luis teren wat er leefde in de wij ken;. nu zitten we in het stads bestuur en hebben we veel meer mogelijkheden. Ik vraag me al leen af of we de wijkverenigin- gen niet in de wielen rijden. Ze zijn er per slot van rekening niet voor niets". Mevrouw Van Gen- nip stelde ook dat de verschil lende wijkverenigingen naar de PvdA konden toestappen. Uit de diverse reacties bleek dat deze kwestie een zaak is van de verschillende wijken af zonderlijk. Zo liet Werter (De Kooi) weten als wi ik vereniging a-politiek te zijn. "Als we poli tieke partijen uitnodigen, nodi gen we ze allemaal uit en niet alleen de Partij van de Arbeid. Als alleeh de PvdA komt opda gen, ja dan kunnen wij er ook niets aan doen". Vervoorn (Plan Noord) deelde de mening van Werter volkomen. Doove (Pieterswijk) zei dat "er geen enkele politieke partij op het terrein van de wijk wordt toegelaten. Als we een onderwerp hebben, wordt dat goed uitgewerkt en vervolgens naar de verschillende partijen gestuurd. Dan zijn ze welkom als toehoorders. De politiek ligt nu eenmaal explosief in de wijk. En zeker op dit moment". Men was' eensluidend van oor deel dat het een "alles of niets" zaak zou worden. Of alle partij en uitnodigen, of geen enkele partij. blik verspreid gestalte. Daarbij komt dat de biblio theek van de NVSH binnenkort dak loos zal zijn. De NVSH mikt op pand met een oppervlakte van minste 150 vierkante meter, voor zij bereid is jaarlijks f3500 te betalen. de gehele stad op met de opmerking dat deze 1 hulpverlening mensen betreft die de weg kwijt zijn". "En wat een we daar aan willen doen is hen lang- ten- zamerhand weer op het spoor naar de deskundigen zetten". Het mocht echter niet meer ba ten.... LEIDEN Drie Leidse Jongens in de leeftijd van 18 tot 20 jaar werden er in de afgelopen nacht door 'n po litiepatrouille op betrapt dat ze in de omgeving van de Kaiserstraat en het Rapenburg de straatverlichting onklaar maakten. Het drietal schoot met eenluohtdrukpistool op de lan- taarns en draaide ook eigenhandig enkele lampjes los. De jongens moes ten mee naar het politiebureau. ADVERTENTIE LEIDEN Het gemeenteraadslid Armand Höppener (PvdA) heeft gis teravond tijdens een vergadering van de commissie die zich o.m. met ge zondheidszorg bezighoudt, een initia tief-voorstel ingediend om te berei ken dat er (wederom) een aantal voorwaarden wordt gesteld bij de nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis Leiden. Deze voorwaar den komen erop neer dat niet eer der een bouwvergunning wordt afge geven dan nadat het College van Ziekenhuisvoor zieningen advies heeft uitgebracht over de functie en de omvang van het academisch ziekenhuis in relatie tot alle ziekenhuisvoorzieningen in de regio Leiden; Er is overeenstemming bereikt over de relatie tussen het psychia trisch ziekenhuis "Endegeest" er psychiatrie binnen het nieuwe j demische ziekenhuis. Höppener verklaarde dat met na me de psychiatrie en de relatie daar in tussen "Endegeest" en het acade misch ziekenhuis het voornaamste knelpunt vormen, wat door wethou der Oosterman werd beaamd. "Dat probleem staat nog rechtop", zei de wethouder. In de overwegingen bij zijn voor stel stelt Höppener o.m. vast dat de nieuwbouw van het academisch ziekenhuis "nog niet te overziene, grote gevolgen kan hebben voor de totale volksgezondheid in stad en regio" en dat een investering van een half miljard in het academisch ziekenhuis niet ten koste mag gaan van andere voorzieningen in de ge zondheidszorg "met name niet ten koste van een versterking van de eerste lijn (huisarts, maatschappe lijk werkers etc) en de geestelijke gezondheidszorg". Volgens het raads lid bestaat er binnen "Endegeest" ernstige ongerustheid over de om vang van het psychiatrisch taken pakket in het nieuwe academisch ziekenhuis. Handelsonderneming Mizu b.v. - Nau-welijks overleg LEIDEN Van de gemeente raad zal binnen afzienbare tijd wor den gevraagd een krediet van f550.000 beschikbaar te stellen voor de aanleg van een brandalarmin stallatie in het psychiatrisch zie kenhuis "Endegeest". Dit bedrag is slechts een deel van wat deze instal latie in totaal gaat kosten: ander half miljoen gulden. Enkele commissieleden vroegen zich af of het voorstel van Höppener niet het contract over de grondver- koop zou aantasten, zoals dat nu in concept circuleert binnen de univer siteit en in beslotenheid binnen het stadhuis. Het raadslid Beijen (PPR) zei er steevast van overtuigd te zijn dat dit wel het geval is. Maar Höp pener ontkende dit ten stelligste. Uit de daarop volgende discussie werd in elk geval wel duidelijk dat er tussen de commissie voor ruim telijke ordening, die het contract heeft behandeld, en de commissie voor gezondheidszorg nauwelijks o- verleg is geweest over de - ook uit het oogpunt van volksgezondheid - te stellen voorwaarden bij de nieuw bouw van het AZL. Uit de commis sie kwam dan ook de suggestie voor ruimtelijke ordening deze voorwaar den door te praten. De commissie besloot echter eerst het voorstel- Höppéner te brengen in de verschil lende fracties. Dan kan eindelijk iedereen profiteren van de waanzinnige prijzen bij Mizu! Dankzij het nieuwe Mizu verkoop-systeem. Uniek voor Leiden en verre omgeving! U hoeft alleen maar de maat van uw keuken mee te nemen. Dat spaart ons tijd en u verschrikkelijk veel geld. Kortingen van 20% over de toch al lage prijzen zijn heel normaal! Maar liefst 18 keukenkombinaties staan voor u klaar! U kunt zo uitzoeken. De prijzen staan er bij, dus u weet waar u aan toe bent! Géén eindeloos gereken, géén eindeloos zoeken in folders: (iw keuken staat er óók! VanAssendelftstraat2 - Oegstgeest Tel. 50392 En als klap op de vuurpijl komt Mizu morgen met een grandioos gebaar: 'n Komplete barbecue uitrusting bestaande uit: 'n Hibachl barbecue met dubbel rooster, 'n 5-delige barbecue gereedschapsset, 3 barbecue-pennen, 'n vleestang of saté-pennen én 3 barbecue sausen. Dat alles voor 'n ongelooflijke prijs; Als daar van wilt profiteren, moet u wel snel zijn! Alleen de eerste 75 klanten kunnen we gelukkig maken! U bent welkom van 10 tot half 5!

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3