SCYLLA WEER EENHEID SPAAN IS NIET AARDIG VOOR EDDY ACHTERBERG Wereldrecord op 3000 meter voor Sippie Tigchelaar Koffiekamer-affairein gesprek opgelost 3S naar 'unch Nog geen sponsor y: tfRUÖAG 28 FEBRUARI 1975 LEIDEN De eenheid lijkt weer hersteld bij Sanocel Seylla. In het Leidse tafeltennisteam lat vorige week zaterdag bij de reserves van Tempo Team II onderling zo verdeeld was dat !e strijd zonder verder spelen werd gestaakt, zijn de problemen opgehelderd. Tijdens een lang n 'gevoelsmatig' gesprek hebben voorzitster Ria Bakker en eerste teamspeler Wibo van Gen- jp deze week de situatie uitgepraat. Van Gennip, wiens houding ertoe had geleid dat zijn eamgenoten de strijd opgaven, zal morgen gewoon weer spelen. „Ik heb tenminste niet de ïdruk dat hij dat niet zal doen", zegt Ria Bak ker, „want het was een zeer positief gesprek. Pij zijn er allen van overtuigd dat er voor elk punt geknokt moet worden. Ook in het belang an het tweede". Een standpunt dat Wibo van Gennip trouwens al voor het per- F)nnr soonlijke onderhoud had ingenomen. 0 Door het staken van de strijd, waar- Paul de Tombe mee de koppositie in de promotie- ereklasse werd verloren, "speelde" Scylla ook met de belangen van het affaire bij Tempo Team echter wel tweede team. De reserves Leiden in een aantal aanwijsbare oorzaken, de hoofdklasse, maar bij een kam- Dat Van Gennip in dat vertrek bleef LEIDEN Een rustig basketbal- eekeinde dit keer. De wedstrijden BS Leldan-dames en vam Luba I Luba's regionale jeugd die voor itüerdaig op het programma stonden jn afgelast vanwege een badmin- «nstrijd in die Vijf Meihai. Voor en- >le Luba-jeugdspelers een gelukkige ikkeliiing, want van helt regionale i moeiten 4 spelers zaterda^mid- in Amsterdam aantreden met het onaventurateam op de Nederlandse impioenschappen. >e rest van de „Bona"-spelers ko- n vanavond als BS Leiden in aktie Delft speelt om 19.30 u. eerst de rregionale jeugd en daarna om 00 heren I respectievelijk tegen tegen Raak/Punch. De BS-jeugd kan op veel tegen- and rekenen van de Delftenaren die op gebrand zijn BS zijn eerste ne erlaag toe te brengen. BS en DAS elkaar overigens ook in de ELlve finale van de beker, volgende eek op 5 en 7 maart. Met beheerst ►el moet het de Leidenaars wel luk- 1 in Delft een overwinning binnen nalen. )m datzelfde te zeggen van BS I .ilct wat al te optimistisch. Punch :rt, met slechts twee verloren wed- rijden, onbedreigd de eredivisie aan. in het weekeinde spelen de mini 's 2 en 3 (Levi's en Transol) tegen kaar zodat de Delftenaren bij winst nog beter voor komen te staan. Leiden heeft niets te verniezen ar uiteraard alles te winnen. De al gelingen van Harry Pappas willen eindelijk wel eens tonen wat ze aard zijn en waar kan dat beter dan 1] de eredivisie-leider? Er mag dan ok, ondanks het gemis van Heuta BS. een leuke wedstrijd worden vaohlt. orse geldstraf voor AC Milan MILAAN De strafcommissie vain Italiaanse profliga heeft AC Mi- wegens wangedrag van zijn sup- 'tens opnieuw tot een zware géld- traf veroordeeld. Tijdens d'e wed- trijd tegen Verona werden de cheidsrechter en de grensrechter de supporters beledigd en daar- is AC Milan een boete opgedegd gulden. De Milanezen moe- pioenschap klasse-bevordering tijdens de partijen niet doorgaan als de hoofdmacht niet zou promoveren, nu het spe len van twee teams van één ver eniging en één klasse niet meer is toegestaan. Van Gennip was zich dat bewust toen hij zei: "We moe ten het tweede team natuurlijk niet de verhouding Wibo de dupe laten worden van onze com municatiestoornissen. Daarom ben ik best bereid er weer keihard tegen aan te gaan. Vooral omdat we ei genlijk niet eens precies weten hoe het nou allemaal is gekomen". Oorzaken zijn daar- LEIDEN Scylla heeft nog altijd geen nieuwe sponsor ge vonden. Het bestuur van de ta feltennisvereniging, dat het con tract met Sanocel aan het ein de van dit seizoen beëindigd weet, heeft op 300 verzon den brieven slechts negatieve re acties ontvangen. Slechts één bedrijf wenste nadere informa tie, maar desondanks ziet Ge rard Bakker een sponsor "niet meer zitten". "Vinden we er toch één dan zal dat geld goed besteed worden", is zijn redene ring, "vinden we er geen een, dan is dat jammer, maar dan tafeltennis ik toch wel. Geld mag dan een motivatie zijn voor anderen, voor mij is het dat niet. En ik weet zeker dat het dat voor een x-aantal andere spelers in onze vereniging ook niet is. Anders zouden die jongen al lang weggeweest zyn". door mateloos geïrriteerde teamge noten Van Schie en Gerard Bakker ("We waren eenvoudig niet meer in staat te tennissen, daarom hebben we opgegeven), was het gevolg van stille controverse. Daardoor werd Gennip - Gerard Bakker steeds meer geken merkt d'oor ingehouden gespannen heid. Zonder dat het tot een woor denwisseling kwam groeide dat con flict naar een hoogtepunt, met de uitbarsting bij Tempo Team als re sultaat. Inzet van de interne moei lijkheden: de manier waarop het petitie, met Anton Will "probleem Anton Will van Zoelen" het wel lekker, was opgelost. Van Gennip en Bak ker hadden ieder zo hun eigen menir hoe het verlies van die gestopte ta- feltenisser op te vangen. Van Gen- spelen. In de eerste helft van de com- nog bij steeds andere man moesten spe len was er een groot verschil". Voorzitster Ria Bakker: "De instel ling moest na het wegvallen van met i Gerard Bakker het komt voor INZELL Sippie Tigchelaar heeft gisteravond tijdens de wedstrijden om de gouden schaats op de kunstijs baan van Inzeil het wereldrecord op de 3000 m voor dames verbeterd en de beste families gebracht op 4 minuten 41.01 secon den. Het oude officiële record stond sinds drie jaar op naam van Stien Baas-Kaiser met een tijd van nip: "Daar zijn de moeilijkheden be- Anton Will^anders wmden^Het gOT,„ik had zo mijn eigen me- I ning". Gerard Bakker: "Die mag hij natuurlijk hebben, maar wij hoeven het daar niet mee eens te zijn. Dat waren we ook niet. Dat is niet uit gepraat. We zijn er steeds omheen gelopen. En je kunt op een gegeven moment wel ruzie gaan maken, maar daarmee kom je er toch ook niet. ADVERTENTIE Ook bij Tempo Team wilden we e ruzie vermijden. Daarom zijn daar gestopt." ste werd een twee-mansteam met als gevolg dat Gerard en Wibo an ders naar de wedstrijden toe moes ten. Wibo bij voorbeeld kon eerst gaan met de idee dat hij één of twee par tijtjes moest winnen wilde het team de punten pakken. Nu moet hij er minstens twee winnen. Daarmee kom Je in een spanningsveld en daar in was dat geval bij Tempo de be roemde druppel". Uitgepraat Nu de zaak is uitgepraat zal Scyl la ("Wij camoufleren weinig: daar door komt zoiets bij ons sneller naar buiten dan bij een andere vereni ging") het verloren terrein zo snel mogelijk trachten te henvinnen, geen zonder om te zien in wrok. Gerard zijn kant, Bakker: "We zien het zelf als een incident dat niet had moeten gebeu ren Misschien waren we ook te ge ëmotioneerd, maar dat komt in de Minder Van Gennip: "Door die communica tie-stoornissen was de interesse om raar eikaars partijen te kijken ge woon minder. Het liep gewoon niet lekker meer tussen ons. spontaniteit. Niet van maar zeker ook niet van mijn kant. Maar dat ze daarom de par tij zouden opgeven had ik zeker niet verwacht. Ik was stomverbaasd. En beste families ik wil ook niemand de schuld daar van geven Als ik dat zou doen zou ik nog liever de schuld bij mezelf zoeken. Maar zo gemakkelijk is het ook niet. De hoofdoorzaak is dat lossen. Maar misschien wil Anton het teamverband zoek raakt als één derde van het teaon wegvalt en je steeds met een ander "(Rob v.d. Zeeuw, Peter van Schie)" moet gaan Kwaad worden is menselijk, kwaad blijven niet. We gaan weer gewoon verder. We spelen nou eenmaal met een twee mansteam en dat is moeilijk op te Will van Zoelen wel weer gaan spe len. Dat hoop ik maar. We gaan in ieder geval proberen die promotie nog te halen". Sippie Tigchelaar 4.46.5 De snelste tijd ooit gemaakt was tot dusver 4.43.0, van de Russin Nina Statkevitsj. Eerder dit jaar kwam 'n andere Russin, Koezrietso- va, tijdens wedstrijden in Alma A- ta tot 4.44.69. Sippie Tigchelaar reed tegen Tuu- la Vilkas. van wie zij geen tegen stand ondervond: de Finse kwam tot 4.55.88. Het Nederlandse kernploeg lid bevestigde haar reptutatie van sterkste stayer ter wereld. Het af gelopen weekeinde won zij tijdens de wedstrijden om het wereldkam pioenschap in Assen de 3 kilometer ln 4.51.05. Haar persoonlijk record stond op 4.50.23. De tijd van de 22-jarige bezigheidstherapeute, werk zaam in Schagen (NH) is de abso luut snelste ooit door een vrouw ge reden. De 4.41.01 werd opgebouwd vla ronden die varieerden van 36.5 tot 38 seconden. Sheila Young won de 500 meter in 42.91 seconden, voor haar landge note Kim Kostron met 44.66. Ook de 3000 meter heren leverde Nederlandse successen op. Klaas Vriend won in 4.16.98, voor Piet Kleine en Jan Derksen. SPORTLEIDING De gemeente Zoetermeer wordt de vestigingsplaats van één centraal opleidingsinstituut voor sportleiders en -leidsters. Deze beslissing, die is genomen door de mi nisteries van Onderwijs en Weten schappen, ruimtelijke ordening en C.R.M., betekent dat zowel het CIOS in Arnhem als O verveen te zijner tijd zal moeten verhuizen. In beide plaatsen kampten de opleidingsinsti tuten al geruime tijd met ruimte gebrek. Wéér Merckx CAGLIARI Eddy Merckx heeft vu owv 6u,v»u. na, z"n vterde overwinning m in Vercma hun „thuiswedstrijden" Ro"öde vam Sardinië yAen, omdat zy na de incidenten «P «tiijst weggewerkt, ii diens de wedstrijd teggen Juventus plaatste gisteren ook Sassa/m e durende twee wedstrijden niet in igen stadion mogen spelen. lockeyteam wint oefenwedstrijd KOEALA LOEMPOER Neder - and heeft donderdag in Koeala loempoer de generale repetitie voor iet toernooi om het wereldkampioen- chap hockey tegen Argentinië met —2 gewonnen. Bij de rust leddde Ne- lerland met 2—1. Het scoreverloop ras: 6e minuut Steens 10. 18 Ties Cruize (Sbraf corner) 20. 23e Scally 1. 58e Paolucci 2—2. 65e Boeflaars Merckx had slechts concurrentie te duchten van één mam uit het veld vam 59 renners dtatt aan de start stond, namelijk Giambalttista Baron- cheOU. De jonge Italiaan weerstond de wereldkampioen tot de laatste ki lometer. maar moest zich toch ge wonnen geven. De Zwitser Roland Salm werd derde meft een achter stand van 200 meter. Vam de 59 deel nemers voltooiden slechts elf de 75 kilometer. BOKSEN De Japanse lichtgewicht kampioen Ishimatsu heeft in Tokio met succes zijn wereldtitel tegen de Schot Ken Buchanan verdedigd. Hij zegevierde na 15 ronden op punten. ADVERTENTIE een miljoen gulden aan prijzen Door Nico Scheepmaker Henk Spaan, redacteur van het Amsterdamse studentenweekblad Propria Cures, dichter, en sinds enige tijd ook voetbalcolumnist van de Haagse Post, leest de laat ste tijd de kranten met extra aan dacht. Af en toe ziet hij dan dat Eddy Achterberg, of de WCS, of FC Twente gerechtelijke stappen tegen hem of tegen de Haagse Post zal ondernemen, naar aan leiding van het stuk dat hij daar in schreef over FC Twente-Ajax en meer in het bijzonder over de rol daarin van Eddy Achterberg. De titel van het stuk is: "Eddy Achterberg is het gemeenste jon getje van de klas". Als ik Achter berg was, zou ik nog het meest gepikeerd zijn over de misvorming van mijn achternaam, maar daar valt hij kennelijk niet over. Spaan begint zijn stuk met te zeggen dat het langzamerhand de spuigaten begint uit te lopen: "Was open lijk schoppen en slaan van de te genstanders een maand geleden nog een uitzondering, nu is het regel geworden dat verachtelijke wezens als Achterberg en Van Maurik de wedstrijd uit kunnen spelen zonder zelfs maar gewaar schuwd te worden". Uit het stuk blijkt verder dat Henk Spaan weinig in zijn schik was met de manier van voetbal len van, die fraaie heer Van Mau rik" in de wedstrijd FC Utrecht- Feyenoord en evenmin met het optreden van Achterberg in FC Twente-Ajax. Trouwens, scheids rechter Henk Pijper behoort evenmin tot zijn favorieten. Hij rekent hem tot de "laffe scheids rechters zonder persoonlijkheid", wat natuurlijk ook geen kattedrek is. Maar de passage waar Achter berg en blijkbaar ook de WCS over gevalllen zijn, is toch de vol gende "In de eerste helft is er weer stevig op los geramd. Vooral door Twente, dat in Eddy Achterberg zijn inspirerende leider kende. Achterberg is 'n heei ander type dan v. Maurik. Joop is meer een domme august, 'n kop van Juit die terugslaat, een voetballer die in de kleedkamer door de trainer een muilkorf en een blinddoek krijgt voorgebonden en in het veld op zijn instinct afgaat. Soms laat laat hem dat in de steek en weet hij niet meer welde kant hij op moet voetballen, of wie hij ook weer moest raken. Achterberg is anders. Eddy is het gemeenste jongetje van de klas. De eigenwij ze praatjesmaker met zijn snelle, oppervlakkige intelligentie, die voor z'n genoegen 'n langsrennend vriendje, door ploteling een voet uit te steken, een gat in zijn knie laat vallen. Niemand vindt hem echt aar dig, maar hij hoort erbij vanwe ge zijn grote bek en zijn behen digheid in het „versieren" van dingen. Hij heeft kikkers opge blazen en met een vergrootglas insecten verbrand. Hij denkt over savoir vivre te beschikken, en acht zich gul en ruim van opvat tingen. In werkelijkheid is hij een rancuneuze bekrompen boerenkinkel. Hij deelt graag uit maar kan niet incasseren. Ik mag hem niet, die Achterberg". We hoeven er niet over te twis ten: dat is geen aardig stukje, dat is niet het soort stukje waarmee je de harten van de Twentse voetbalsupporters wint en waar mee je goede maatjes blijft met Eddy Achterberg. Het is een ve nijnig stukje, kennelijk geschre ven om „te treffen" en „te raken". Iets anders is, of het ook beledi gend is. Henk Spaan, die almaar in de kranten leest dat er stap pen tegen hem genomen zullen worden, maar die zelf nog niets gehoord heeft, vindt niet dat er van belediging sprake is. 'Door een bepaald type te beschrijven, heb ik getracht duidelijk te ma ken hoe Eddy Achterberg zich op het veld gedraagt. En ik doe dat door middel van metaforen, zoals je dat ook wel in de bijbel tegen komt". Ik onderbreek nu even de boos doener om u, voor zover dat nodig is, even uit te leggen wat een me tafoor is. Koenen spreekt van „vergelijkingsbeeldspraak" en geeft als voorbeeld: „De kameel is het schip der woestijn". Het con currerende woordenboek van Dale spreekt over een overdrachtelijke, figuurlijke uitdrukking, die be rust op een vergelijking, en geeft als voorbeeld „het schip der woes tijn: een kameel". Je mag dus rustig zeggen dat „het schip der woestijn" een van de geliefdste metaforen in de Nederlandse taal is. Geen wonder dus dat Henk Spaan het oeuvre van de meta foren wilde uitbreiden met zijn eigen vergelijkende beschrijvin gen. „Als ik schrijf dat hij kikkers heeft opgeblazen en insecten heeft verbrand, dan beschrijf ik niet Eddy Achterberg privé, maar het type zoals hij als voetballer bij mij overkomt. Niemand ge looft toch ook letterlijk dat Joop van Maurik in de kleedkamer Eddy Achterberg door de trainer een muilkorf en een blinddoek krijgt voorgebon den, en dat heb ik in dezelfde ali nea geschreven. Ik krijg overigens blijkbaar wel gelijk met wat ik aan het eind van die alinea schreef„Hij deelt graag uit, maar kan niet incasseren". Ach terberg is de vertegenwoordiger van het fysieke geweld op het veld, maar nu hij eens wordt te rugbetaald met mijn verbale ge weld in de Haagse Post, blijkt hij niet te kunnen incasseren", zegt Spaan. In onze puzzelaktia ten bate ven het Koningin Wilhelmlna Fond» kunt u elke week voor «én gulden een pakket coemetlce-produkten winnen van het grote cosmetlca-hule SHISEIDO-Japan, waarde 100, geachon- ken door ELLEN NEY B.V., Amersfoort.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13