Moed van Rolf Thung beloond CRM en NSF dichter bij elkaar Hockeyers: groots onthaal Geen reclame op lichaam Okker Zege op Spaanse kampioen Higueras in eerste ronde ABN-toernooi Motie van KVP'er met grote meerderheid aangenomen Topscorers Na-competitie: alle inkomsten in een pot JMSDAG 25 FEBRUARI 1915 KOEALA LOEMPOER Het Ne derlandse hockeyteam Is gisteren een wereldkampioen waardig in Koe- ala Loempoer ingehaald. Een uitge breid ontvangstcomité had zich op de luchthaven van de Maleisische hoofdstad, waar het Nederlandse ge- zelsohap na drie kwartier vliegen uit Singapore aankwam, opgesteld. Spelers en officials, door vele nieuws gierigen bewonderd nagestaard, wer den vervolgens als ware vip6 in een stijlvolle zaal gefeteerd. Coach Cees Tania kreeg meteen een bloemen krans omgehangen. Na een opont houd van ongeveer een half uur residen de wereldkampioenen per bus naar de 22 kilometer verderop gelegen stad, voorafgegaan door twee motorpolities, die de weg naar hotel Merlin vrijmaakten. Coach Cees Tania sprak bij aan komst zijn bezorgdheid uit over de heersende klimatologische omstan digheden in Maleisië. Tania: "het zal hier met die hitte bijzonder zwaar worden. We zijn weliswaar goed in vorm, maar er is hier met meer factoren af te rekenen dan alleen maar met de tegenstanders". De Nederlandse coach toonde zich opnieuw weinig gelukkig met de zware poule-indeling, die Nederland onder meer plaatst tegenover Ma leisië, Pakistan, Polen en Spanje. De wedstrijden zullen op redelij ke velden kunnen worden gespeeld. In Januari was de directeur van de KNHB Piet Duinker, van zijn oriën- tatiebezoek aan Koeala Loempoer teruggekeerd met alarmerende be richten over de kwaliteit van de ter reinen. Sindsdien hebben de Ma leisische militairen echter niet stil gezeten. Het veld van het impone rende Merdekastadion kent nog wat kale plekken en oneffenheden, maar met behulp van een batterij geel- gekleurde walsen is men bezig de ze tekortkomingen weg te werken. Cees Tania BOTTERDAM De moed van Rolf Thung werd beloond, ïij won gisteravond zijn partij voor de eerste ronde van het ABN-toernooi in Rotterdam tegen de Spaanse kampioen Jose iigueras met 63, 46, 75. Waarmee Nederlands' tweede ennisreiziger na Okker heeft aangetoond aardig thuis te raken n het internationale wereldje, al is hij nog niet helemaal rijp Voor het allergrootste werk zoals waarschijnlijk in zijn vol- jende optreden zal blijken tegen de als eerste geplaatste Zweed 3jörn Borg. Daarvoor is hij nog te eenzijdig, •oduceert zijn forehand nog te veel 11de klappen en heeft hij iets te tel moeite met de kritieke punten wedstrijd. Zeventien keer in taal balanceerde Higueras in de reede en derde set op het randje gameverlies, tegen Thung slechts maal. Maar het aantal verlo- servicegames was gelijk: 1—1. ;t was een heel risico dat Rolf hung nam toen hij de uitnodiging Ahoy accepteerde over te komen t Amerika. Een krachtmeting met al in Europa geacclimatiseerde fs van de WCT op het voor hem ogunstige trage surpremecourt had (oor hem even gemakkelijk in een >t échec kunnen eindigen als lungs' transatlantische oversteek de nationale kampioenschap- in augustus van verleden Jaar. /rees ervoor weerhield hem in irste instantie de uitnodiging te .nvaarden. Drie winstpartijen op een itaal vaai 6 toernooien van 't Rlor- i-clreuit vormden nu eenmaal in al te stevige basis om zelfver- touwen op te bouwen voor Rotter- lam. Daar immers won hij verleden kar van John Alexander, hetgeen let startsein betekende voor een in- ^rnationale loopbaan. Rolf Thung, 23 nu, zegt dat hij nog fc djn leertijd is. Juist daarom nam |i het risico dat een gevestigde spe- fc: waarschijnlijk niet had aange- turfd. "Als ik hier niet tegen de span- flng ben opgewassen, ben ik het lergens. Aan dit soort toestanden, jioet Je nu eenmaal gewend raken Hl je toptennis spelen". De ontmoe- Ing van Thung en de 21-Jarige Hi- (ueras wekte heel wat emoties los, Hj de 5000 door de Van Hanegem- uurbier show opgewarmde bezoe kers. Thung speelde het spel op het icherp van de snede. Met alle risi- lo's vandien. Zodra zijn sterkste wa len, de ver uitzwaaiende linkshan dige eerste service even haperde, ^erd hij kwetsbaar. Dat gebeurde fverigens pas in de tiende game van ie tweede set. Higueras had toen drie ter op het laatste nippertje jijn opslag voor een doorbraak be- ioed. Twee keer in de vijfde, zeven baal in de zevende en opnieuw twee leer in de negende game was hij hechts een punt van serviceverlies {erwijderd geweest. Maar hoewel Thung aan het ne4-- beter anticipeert dan een Jaar gele ken en ook in de rallies iets aan [astheid heeft gewonnen, kon hij 't beslissende punt niet maken. Hi- fueras, die bij het voorgaande WCT toernooi in Barcelona de halve fi- hales bereikte, buitte het moment Iran ontmoediging bekwaam uit, orceerde bij de eerste kans die fhung hem liet een derde set. Daar in ontliepen beide spelers elkaar kreinig. Tot 5—5 haalde Higueras [iet zijn nauwkeurige baseilijn- spelletje net zo veel punten als Thung uit zijn resolute aanvalspo- gingen. Toen stokte de service van de Spanjaard even. Een dubbele fout, een bal die van het net terug viel en een scherpe cross van Thung brachten de stand van 040 op het hel verlichte scorebord. Thung be nutte het tweede gamepunt voor de doorbraak en serveerde de partij uit. Zijn overkomst uit Amerika is niet voor niets geweest. Foutloos Bob Hewitt en Frew McMillan, twee oudgedienden met goede her inneringen aan Rotterdam plaat sten zicht gisteren ook voor de 2de ronde van het herenenkelspel van t ABN-toernooi. Bob He witt, 35 Jaar, maakte gistermiddag voor een kleine 300 kijkers de sterk ste indruk. Vrijwel foutloos acterend schoof hij de Amerikaanse lefthan der Dick Dell achteloos ter zijde: 6 —2, 5—0. Van de keren dat hij de tijd kreeg om aan te leggen, sloeg hij de bal welgeteld één maal in het net. Voor het overige legde hij een spervuur aan op de achter- en zij lijnen wat de hardwerkende Dell te erg was. Er zal een hardhitter als Crealy (die met 5-4, 5-2 van Nik- ki Pilic won) of Sherwood Stewart aan te pas moeten komen om He witt de weg te versperren. Ongeluk kig voor hem zitten die alle twee in zijn helft van het lotingsschema. McMillan won van de Italiaan Bar» zuttó: 5—7, 5-3, 5—2. Wim Suurbier en Arthur Ashe, feliciteren Tom Okker Hanegem (v.l.n.r.). ROTTERDAM Tom Okkers eerste optreden tijdens het ABN- toernooi is gisteren niet zonder incidenten verlopen. Nederlands enige tennis miljonair had daags tevoren een contract gesloten met een wasmachinefirma voor het dragen van reclame. Toen Okker met een wervende tekst op het trainingspak het centre court wil de betreden voor het pretdubbel, met Van Hanegem tegen Ashe en Wim Suurbier, waarvoor 5000 toe schouwers naar de Ahoy waren gekomen, werd hij tegengehouden. Zowel de directie van het sport paleis als Dickie Dillon van WCT duldden een dergelijke wijze van reclame maken niet. De directeur van de wasmachinefirma, die aan vankelijk ook ervoor had gewaar schuwd dat hij contractbreuk zou plegen als hij zonder zijn firma naam zou optreden, gaf uiteinde lijk toe. Okker kon zich toen aan de zijde van Van Hanegem scha ren. Het Nederlands duo won de beschikbaar gestelde prijs van 100 gulden met 64, waarbij Van Hanegem, die bij de eerste de beste slagenwisseling de bal als een onbedoeld saluut in handen van de op de eerste tribune zitten de echtgenote Truus had geslagen, zich onderscheidde door enikele koene parades aan het net. Den Haag De vaste Kamercom missie voor Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk bracht giste ren bij de behandeling van de nota sportbeleid min of meer de „grote verzoening" of beter gezegd een monsterverbond tot stand tussen de minister (lees hoofdafdeling sport van CRM) en de georganiseerde sport (lees Nederlandse Sport Federatie). Althans dat mag de voorzichtige conclusie zijn, nadat zowel minister Van Doorn als NSF-secretaris Wim van Zijll zich in nogal lovende termen uitlieten over de met grote meerderheid aangenomen motie van KVP-er Du Chatinier. Een motie, waarin de CDA, in nes voetbal v. Beelen (KRV) (+1) 29 v. d. Meer (Wet. G.) 21 j de Groot (Wet. G.) (+1) 25 frhea Verduyn (Alphta (+1) 20 ie Kalker (Wet. G.) (+1) 19 Klink (Wet. G.) 19 Regionale jeugd jcees v. Rooyen (Quick B) (+1) 8 [Weer titel voor Tilburg Trappers DEN HAAG Tilburg Trappers gisteravond in Den Haag voor de lerde achtereenvolgende keer kam- ioen van Nederland ijshockey ge- 'orden. Op de Uithof werd HIJS 7-3 verslagen. De tussenstan waren 2-0, 0-2 en 5-1. Er wa ren 2000 toeschouwers. Voor de promotie-degradatie com petitie won Hunters met 13-1 van Duyvestein. De tussenstanden wa ren 5-Ct 3-ï en 5-0. ZEIST Aan de bij een aantal topclubs levende weerstanden tegen de uitvoering van de na-competitie in zijn oorspronkelijke opzet, is in niet onbelangrijke mate tegemoet ge komen. Gisteren werd door officials van Ajax, Feyenoord, PSV, FC Twente, FC Amsterdam en zowaar ook eerste divisie-club NEC in het KNVB-sportcentrum in Zeist aan een compromis gesleuteld. Na over leg met betrokkenen werd door het sectiebestuur betaald voetbal beslist, dat de na-competitie tussen de vier periodekampioenen in de vorm van een halve competitie zal worden verspeeld in de periode van vrijdag 23 tot en met zaterdag 31 mei. De interland tegen Joegoslavië, waar mee toch al weinigen gelukkig wa ren en die voorlopig was gepland op eveneens de 31e mei, is hierdoor meer dan ooit "op de tocht geko men", aldus een fuhctionaris van de sectie betaald voetbal. De halve na-competitie tussen de vier periodekampioenen houdt dus in dat geen zes, maar drie wedstrijden zullen worden gespeeld. Elke club speelt een thuiswedstrijd, een uit wedstrijd en een wedstrijd op neu traal terrein. Alle inkomsten zullen in één pot worden gestopt en door de clubs gelijkelijk worden verdeeld* De na-competitie is bedoeld te ko men tot de aanwijzing van de twee de Nederlandse representant aan het toernooi om de UEFA Cup van vol gend seizoen. Oorspronkelijk zou een hele competitie worden gespeeld in de periode van 15 mei tot en met 1 Juni. tweede instantie gesteund door de PvdA-leden mevr. Langedijk-de Jong en Masman een buiging naar twee kanten maakt. Aan de ene kant wordt onderstreept, dat recrea tieve sportbeoefening van grote betekenis is in het totale sportge beuren en derhalve zo krachtig mogelijk moet worden bevorderd, daarbij rekening houdend met de financiële mogelijkheden. Aan de andere kant wordt gesteld, dat de georganiseerde sportbeweging en de gemeenten op grond van hun ervaring en deskundigheid daarin moeten participeren. En tevens wordt de regering verzocht in het te voeren beleid in zake de recreatieve sportbeoefening en met name bij de op te zetten kadertraining en het vaststellen van kriteria voor de benodigde accommo daties nauw overleg te plegen met de georganiseerde sportwereld en de gemeenten. De eerste reactie van minister Van Doorn: „Deze motie is me zeer welkom. Hierin zie ik een ondersteu ning van mün beleid en een aansporing om op dezelfde weg door te gaan". En Van Zijll zei: „De Kamerleden wisten niet van wijken voor wat betreft het overleg. Daar kon de minister nooit meer onderuit. Door deze motie is de bewindsman nu verplicht de georga niseerde sport als gespreks- en beleidspartner te aanvaarden". In hun reactie deden beiden in feite water bij de wijn, maar gezien de gehele opbouw van de discussies in de Kamercommissie veranderde er in feite niets. „In principe gaan we de sportieve recreatie, nu nog slechts zes procent van onze sportbegroting, maar in de naaste toekomst veel meer, niet naast de bestaande sportorganisaties active ren. Maar in de praktijk kan het wellicht best anders uitpakken, indien blijkt, dat we langs deze weg toch niet voldoende mensen berei ken", zo antwoordde de minister op vragen van de heren De Boer (CHU) en Du Chatinier. Van Zijll wilde later best toegeven, dat de NSF erg ver mee kan gaan in de gedachtengang van de WD-er Keja, die in twee moties ëet sportbeleid van minister Van Doorn radicaal verwierp. De liberaal nam het duidelijk op voor de top- c.q. wedstrijdsporters en zei in zijn tweede motie onder meer: „Een integrale benadering van de sport laat niet toe, dat afzonderlijke punten sportieve recreatie speciaal worden belicht. Ik verzoek daarom de minister deze nota terug te nemen om een nieuw evenwichti ger beeld te geven". Deze politieke benadering van de heer Keja bracht de minister tot de ontstemde uitspraak: „Dat kunt u niet menen. Dit vind ik een vorm van onzindelijk denken". Van Zijll: „Wij hebben bij herhaling verklaard, dat dit geen evenwichtige benadering is en dus geen nationaal sportbeleid. Maar daarom zijn we toch wel blij met de motie Du Chatinier. Hiermee geeft de minister toch in zeker zin toe: Het kwaad is geschied, het is gebeurd ,maar in het vervolg zal ik nauwer gaan samenwerken met de georganiseerde sport". Van Leeuwen voorlopig op non-actief Den Haag Henk van Leeuwen, de spits van FC Den Haag, zal voorlopig niet kunnen voetballen. Naar het zich laat aanzien lijkt hij een vrij ernstige blessure in de onderbuik te hebben opgelopen. Van Leeuwen, die afgelopen zondag tegen FC Twente al niet fit aan de start was verschenen (koorts, enigszins onderdrukt door antibioti ca), werd na het door hem voortijdig beëindigde treffen onwel. Later op de avond moest hij zelfs in het Havenziekenhuis in Rotterdam worden opgenomen. De hem behan delende uroloog constateerde een ontsteking in het onderlichaam. Op uitdrukkelijke wens van Van Leeuwen werd hij daarna echter toch naar huis in Nieuwerkerk aan de IJssel vervoerd. Daar zal hij tot ten minste 5 maart plat op bed moeten blijven liggen. Ritzege Sercu SANTA TERESA De Belg Pa trick Sercu heeft gisteren de der de etappe van de Ronde van Sardi nië gewonnen. Hij legde de afstand van Sassari naar Santa Teresa over 145 kilometer af in vier uur, 16 mi nuten en zeven seconden. Zijn land genoot Rik van Linden eindigde als tweede en de Italiaan Marino Basso werd derde. Eddie Merckx eindigde in het grote peloton en behoudt de leiderstrui. Extra competitie korfbal (lb) begint morgen LEIDEN Zo snel als microkorf bal kan zijn, zo snel is de noodza kelijk geworden nacompetitie in de eerste klasse b tussen KNS, Zuider kwartier en Achilles "rond" geko men. Competitieleider Joop Corne- lissen heeft binnen één dag het wed strijdprogramma op papier kun nen zetten, dankzij de medewerking van vooral de Leidse gegadigden KNS en Zuiderkwartier. De bereid heid van KNS om een trainingsuur in de Apollohal te Oegstgeest af te staan, betekent, dat reeds morgen avond in Oegstgeest het Leidse pu bliek getuige kan zijn van de "der de" wedstrijd tussen de beide Leidse teams. Wie deze ontmoeting die om 20.30 uur begint zal leiden, kon Leidenaar Cornelissen gisteravond nog niet zeggen: "Dat is een zaak van de scheidsrechtercommissie, die ik vanavond nog op de hoogte moet brengen." Het volledige schema luidt als volgt: woensdag 26 februa ri Apollohal Oegstgeest: KNS—Zui derkwartier (20.30)zaterdag 1 maart Universitaire Sporthal: Zuiderkwar tier—Achilles (19.40); dinsdag 4 maart: Steenwijklaan Den Haag: Achilles—KNS (19.55). LZ'86twee punten rijker LEIDEN Het protest dat Polar Bears indiende na de waterpolowed- strijd Polar Bears - LZ'86 (uitslag 3-4) is door de protestcommissie van de KNZB afgewezen. Dat betekent voor de Leidenaars dat zij niet nog eens de reis naar Ede hoeven te maken, en dat ze weer twee winst punten rijker zijn. De stand aan de kop van de eerste klasse is nu, met nog zes ronden te spelen, als vdlgt: 1) Het Y 29 2) PSV 27 3) LZ'86 23 4) UZSC 18 5) DJK 16 RUSLAND VERWERPT PROTEST AMSTERDAM De .Russische dambond heeft het protest van de Koninklijke Nederlandse Dambond (KNDB) inzake het verloop van 't kandidatentoernooi, dat vorig jaar is gehouden in Tiflis, verworpen. De KNDB protesteerde bij de FMJD, de wereld-dambond, tegen de toe passing van het Sonnenborn/Ber- ger-systeem in deze wedstrijd, wat Koeperman de overwinning bezorg de. Volgens de KNDB is de toepas sing van het SB-systeem in een kandidatentoernooi reglementair on juist, terwijl er ook tijdens con gressen nooit een beslissing ten gunste van deze "opolssing" is ge nomen. De Russen vinden evenwel dat er logisch is gehandeld. Zij hebben dan ook nog niet gereageerd op het voorstel Wiersma, Koeper man en Gantwarg een driekamp te laten spelen om het "uitdagerschap" van weredlkampioen Sijbrands, iets waar de KNDB wel voor voelt.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9