Doris van Caneghemvorm van „plezante" toneel-import Koningin bij 9 Ki van de zon Meinders weinig muzikaal voor praktisch lege zaal toegelicht ...en gisteren Hoofdrol in "Ik slaap wel op de bank" Vanavond All in thefamilyj TV morgén] dus zet de kaas uit het vuistje maar klaar! plNSDAG 25 FEBRUARI 1975 99 Renée van ter tijdens Nie, regisseur van de füm Een kind van de zon" omarmt hoofdrolspeelster Josée Rui de première van hun film in het Calypso-theater in Amsterdam gisteravond. Gisteravond vond in het CALYP SO-theater te Amsterdam de pre mière plaats van de nieuwste film van René van Nie. Deze film, ge titeld -Kind vam de Zon* beleef de een speciale première, omdat H. M. Koningin Juliana blijkens haar aanwezigheid tijdens de première gro te beflia/ngstellimg heeft voor de ge dachte achter de film. H.M. Koningin Jüliana heeft altijd grote interesse aan de dag gelegd voor de activitei ten van de 'Stichting Pandorra' (een organisatie, die zich bezighoudt met voorlichting over de psychiatrie en die tevens veel begeleidend opvang- werk verricht) en voor de manier, waarop René van Nie deze proble matiek benadert. De film gaat over de lijdensweg, die een jong meisje Anma (gespeeld dioor Josée Ruiter) moet doormaken, als zij geestelijk gestoord dreigt te raken en zelfs wordt geconfronteerd met de z.g.n. 'shock-therapie.' In de film ontmoet ze een Jongen, Gerrit genaamd (ge speeld door Ramses Shaffy), die haar telkens weer vernedert .waardoor ze op zichzelf wordt teruggeworpen. Door middel van groepsgesprekken tracht een psychiater (gespeeld door Cor van Rijn) Anna weer tot de realiteit terug te brengen. Het meis je kent vele dieptepunten in haar strijd zich los te maken van drei gende schizofrenie. Uiteindelijk slaagt zij hierin, wonderwel geholpen door psychiaters, haar broer en mede-pa tiënten, die met haar een dialoog op gang moeten brengen. De film eindigt dan toch nog enigszins triest, wan neer Anna op het perron van een station wordt geconfronteerd met een meisje (Kitty Courbois), die waanzinnig schreeuwend allerlei pas sagiers van de binnenkomende trei nen aanklampt. Na de première volg de een formeel samenzijn tijdens een korte, speciale bijeenkomst, waar bij de spelers van de film "Kind van de zon' werden voorgesteld aan H.M. de Koningin. Tijdens deze speciale bijeenkomst legde de Konin gin grote belangstelling aan de dag voor de prestaties van de spelers en voor de activiteiten van die Stich ting Pandorra) die die hele film heeft begeleid. Na dit officiële gedeelte was er een informele borrel in de foyer van het Nieuwe de la Mar- theater in Amsterdam. Tijdens de ze borrel huldigde de oud-commissa ris van de koningin mr. Klaassens, die nauw verbonden is aan de Stich ting Pandorra, de spelers met een royale bloemenhulde. Hoewel de of ficiële gasten inmiddels al waren vertrokken (aanwezig waren, behalve H.M. Koningin Juliana, de staatsse cretaris van Volksgezondheid P.M. Hendriks, de Belgische ambassadeur in ons land, de wethouder voor Cul- tu'urzaken van Amsterdam en andere vertegenwoordigers van ministeries) werd de informele borrel bijgewoond door alle artiesten, die in de film op treden. Behalve Josée Ruiter was daar Ramses Shaffy, in gezelschap van Liesbeth List en Dimitri Fren- kel Frank, Sacco van der Made, Cox Habbema, Johan te Slaa, Huib Broos, Kitty Courbois, Cor van Rijn, Djan- go Sterman, Steye van Brandenberg, Paul Meyer, Maartje Metsers en Mar ja Lieuwen. Zij allen werden door Mr. Klaassens in de bloemetjes gezet. Ook was er grote belangstel ling van collega's en vrienden, zo als Jan Blaser, Marijke Merkens, Fred Emmer, Ad Langebent, Aad van den Heuvel en Jan Wolkers. Ramses Shaffy, die plotseling de toespraak van Mr. Klaassens onderbrak om ineigisseuir Rmé vam Nie te huldi gen, zorgde voor het enige incident. A. C. KOEKEBAJKKER jr. „Soms word ik eei altijd dat lachen zegt Doris opgeruimd. Maar omdat Ray kent België nauwelijks vrije prodUk gastrollen zijn er schaars". wel op de bank", tijds-meisje-verovert-keurige-heer- met moederbinding-verhaal, dat in nauwelijks Engeland als „Why not stay for aöbeurs breakfast" uit de pennen Cooney en Gene Stone kwam. Doris: „Hans en Luc noteerden dat het meisje dat die rol in Engeland De aanbieding 6peelde de specifieke Keltische „r" de bank" was daarom had. Ze vonden dat het meisje in de me verrassing Nederlanse versie of een Fries of plezierig blijft het Vlaams dialect zou moeten de voorstelling su< spreken. Fries kunnen leiden Vlaams. Ze zijm in België op zoek *n september, oktober gegaan. Dankzij het feit dat diverse door te zetten", schouwburgdirecteuren mijn 'noemden kreeg ik de rol". Doris van Caneghem heeft precies dat Vlaamse dat wij Hollanders best willen troetelen als we het aan de borreltafel hebben over de knusse ongeregeldheid van frieteniand. Do- ris komt aldus in aanmerking voor aanduidingen als gezellig, sappig en smeuïg en daarbij is haar taalgebruik dan ook nog precies pas. In een Amsterdams etablissement klinkt haar bestelling „een koffie met een witteke" naar verwachting en reeks heilipt je aam méöar. Hst gevaar is dat Je niet meer op de beetje opstandig, Ze speelt al negen Jaar toneel. Eerst spelen, week in week uit, verveelt •wn rmc taaltje", vast bij een gezelschap, het haar vooralsnog niet. „Zo'n lange Nederlands Kamer Toneel, d( Vlaams is heeft laatste zeven jaar free-lance. Doris momenteel in Nederland ruim „Het Nederlands Kamer Toneel verrassing gaat spelen, werk. Actrice Doris van Caneghem werd Groot Limburgs Toneel, de komt er bij mij niet van omdat ik k en Luc Antwerpse basis werd verlaten, ach, die rol nog altijd wil uitbouwen, wil Lutz opgespoord voor een hoofdrol het is oude koeien uit de gracht verbeteren en verfrissen". In de vrije toneelproduktie „Ik slaap halen, in ieder geval besloot ik te Vertaler Gregor Frenkel Frank spontaan-eigen- gaan free-lancen. En dat is nogal heeft enkele dagen bij Doris thuis bijzonder in België, omdat er bij en markt is voor 1 actrices. Bijvoorbeeld praten. „Zodoende heeft mijn tekst veel natuurlijks meegekregen". „Ik slaap wel op de bank" heeft Jk slaap wel op Doris veel reacties opgeleverd, vooral positieve, maar dat ze daardoor ook gebombardeerd is met nieuwe Doris xo aanbiedingen. datTnlet?'THet'IÜefst ik hierna iets helemaal anders voorstel nieuwe vrije heeft, Doris van Caneghem: ,Jk heb uw koningin laten lachen". november pr0duktie in Nederland werken en ik ben benaderd bij een Vlaams gezelschap. Ze vindt Luc Luihz een „ras-comé- 0.VWMUUl„ dien" en iedere avond hetzelfde stuk Ik weet nog niet wat ik doe. Voor groot werk in Nederland moet je toch bekendheid hebben, tsja, al heb ik in heel veel produkties gespeeld, al kan ik zeggen dat ik in een Belgische voorstelling uw konin gin heb laten lachen, is dat een rerterenitiie?, men kent die naam van Doris van Caneghem nog niet in kapitalen". Toch is ze een tevreden actrice. Meer dan tevreden. „Deze periode in te leren kennen. Ik heb e gevonden en als ik de kun je me vinden in t kunstgalerieën". Tot slot nog een koffie „Zo'n interview kan FRANS HAPPEL ADVERTENTIE [(20.35- VPRONed.I) LEIDEN Pianorecitals zijn "in" bij de Leidenaara, schreef K en O. Nu, daar was gisteravond niet zo veel van te merken bij de kamer muziekavond van de Volksuniversi teit. Frédéric Meinders speelde een programma van tamelijk populaire klassieken voor een handjevol toe hoorders in de Leidse Stadsgehoor zaal. Helaas hébben de thuisblijvers niet al te veel gemist. Dat Meinders een prachtig tou cher heeft, is ontegenzeggelijk een feit. Jammer is echter, dat hij hier mee zo weinig muzikaals deed, hoe wel een bijna lege zaal natuurlijk niet erg inspirerend is. Beethovens Variationen tiber ein Originalthema, toch al geen groots werk, konden door. de steriele uitvoering nauwelijks boei en. Sohubets Moment musical nr.l en Impromptu op 90,3 verwerden tot een kleffe pudding met een lil lend sausje van kwasi-romantiek; bovendien werden de nodige nootjes in.de linkerhand onder de tafel ge schoven. Lista's bewerkingen van Schuberts Aufenthalt en Liebefibotschaft had den interessant kunnen zijn, als Meinders niet zozeer de nadruk had gelegd op het aandeel van Schubert dat nu eenmaal beter in de origi nele versies klinkt. Wie echter van de ruige Liszt houdt, kwam volledig aan zijn trekken bij diens Ballade II, waarvan de uitvoering het bij- stemmen van de vleugel noodzake lijk maakte. Na de pauze speelde Meinders de barcarolle op. 60 van Chopin. Per soonlijk hoor ik dit werk liever iets ingetogener. De twee stukken van Orthel, waarvan de 6e sonatine (op gedragen aan de pianist) zijn eerste uitvoering beleefde, zeiden me zeer weinig; een oordeel over het spel zou beïnvloed zijn door mijn hou ding ten opzichte van de oomposi ties. Besloten werd met drie poè- mes van Scriabin. Evenals in Liszt leek ook hier het effectbejag gro ter dan de muzikaliteit. De toegift klonk me bekend in de oren; ik ge loof dat het de Bajo La Palmera van Albéniz was, maar helemaal zeker ben lk niefc DINSDAG 25 FEBRUARI Hilversum I 18.19 Pacifistisch Socialistische Nieuws. 18.41 Echo. voorbeschouwing. - - muziek: amateurs geven de toon aan. 10.20 (S) Kam pioenswedstrijden van de Federatie van Katholieke Muziekbonden in Nederland 19.45 Instemmen met veilen: het gezon gen woord in de lithurgie. AVRO: 20.00 Mono) Vanavond: muziek, ge- -JJ 'ti verstrooiing. 22.30 I" Djournaal. 22.50 Va: 23.20 (S) Er floot c__ gel in de wel. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojournaal. NEDERLAND I 18.15 Hoe is het gemaakt, les 8 (TELEAC) 18.45 Paulus de boskabouter (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Beertje Colargol (VPRO) 19.15 Culemborg bijvoorbeeld, deel VII (VPRO) 19.45 Popeye (VPRO) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Berichten uit de samenleving (VPRO) 20.35 All in the family (VPRO) 21.00 Bloedbad in Milaaji, dokumentaire film (VPRO> 21.50 Van Qckel Special (VPRO) 22.00 Looft den Heere: gewijde muziek (EO) 22.30 Kerk en Theologie (EO) 23.00 Nader Bekeken (EO) 23.15 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Paulus de boskabouter (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Black Beauty, jeugdserie (NCRV) 19.30 Tweekamp, kwis voor middelbare scholieren (NCRV) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Klassenreunie, tv-film (NCRV) 21.55 Marie Cecile Moerdijk: volksliedjes (NCRV) 22.20 Hier en Nu (NCRV) 23.00 Tot Besluit (NCRV) 23.05 Den Haag vandaag (NOS) 23.20 Journaal (NOS) Ruim vijf jaar geleden werd op een bank in Milaan een bomaanslag gepleegd, waardoor 14 mensen om het leven kwamen en 88 werden gewond. Eind vorige maand is in Italië een proces begonnen tegen 25 verdachten van de aan slag. Hoofdverdachte was aanvankelijk de anarchist Pietro Valpreda, maar deze moest wegens gebrek aan bewijs na drie jaar voorarrest worden vrijgelaten. Valpreda heeft altijd beweerd, dat neo-fascisten de aanslag hebben ge pleegd. Tijdens het nu lopende proces staan 12 anarchisten en 13 neo-fascisten terecht, een typerend voorbeeld van de invloed van extreem links en extreem rechts in de Ita liaanse politiek. De VPRO brengt vanavond om 21.00 uur op Nederland I dit derde en tevens laatste programma in een serie van de Zweedse televisie over Italië. De titel van deze aflevering luidt: "Bloedbad in Milaan". "Klassenreunie" (Der Abituriententag) ise en Duitse tv-film naar de roman van Franz Werf el. Het verhaal handelt over een gymnasiumklas rond de eeuwwisseling. Sebastian ver raadt zijn schoolvriend Adler. Later, als Sebastian rechter is geworden, komt hij wederom in contact met Adler. Deze wordt van moord op een prostituee verdacht. Sebastian moet nu recht spreken over zijn vroegere schoolkameraad. Nederland bezorgt me artistiek veel genoegen, daarbij heb ik de kans om recht het hart van Amsterdam r een flatje kans krijg en van de Een nieuw gezicht in "Aktua": een fors gebouwde jongeman van een jaar of 32 schat ik, een enigszins vierkant tamelijk vlezig gezicht, een bril met een dunne zilveren rand, een forse mondpartij, en donker blond haar. Hij bleek fractieleider te zijn van de WD, heette Hans Wiegel, en kreeg van Aktua de kans nu ook eens iets te zeggen tot het Nederlandse volk. "Onze grote handicap is, dat we praktisch worden doodgezwegen", zei hij. Dat moet dus welhaast een aanklacht zijn tegen de twee grootste omroepverenigingen in ons land: de AVRO en de TROS, die allebei als geestverwanten van de VVD mogen worden beschouwd, om nog maar te zwijgen van de zich altijd conservatief opstellende EO en zijn actualiteitenrubriek. De heer Wiegel, van wie ik voorspel dat we hem de komende tijd nog wel eens vaker op het scherm zullen zien, beklaagde zich ook over Den Haag Vandaag van de NOS, dat hem had uitgenodigd om op de avond van de werklozenbetoging naar Den Haag te komen voor een commentaar. Hij beklaagde zich niet over die uitnodiging, maar over de opmerking dat hij niet bereid was geweest zijn comfortabele grachten woning (of zoiets) in Amsterdam te verlaten. Hij had die avond andere afspraken, maar had zich wel bereid verklaard een filmploeg te zijnen huize te ontvangen. Blijft natuurlijk nog de vraag of je als oppositielei der je afspraken niet beter zo kunt plannen, dat je op de avond van een grootscheepse werklozenbetoging de jou geboden gelegenheid om je commentaar daarop te geven, kunt nakomen... Op de andere zender begon de VARA met „FC Avondrood", dat nagenoeg geheel gewijd was aan een filmpje over en een gesprek met Cor Coster, die zich voor het eerst aan iets dergelijks waagde. Het werd een openhartig gesprek, waaruit Cor Coster te voorschijn kwam zoals hij is: weinig bladeren voor de mond, sympathiek, bereid opening van zaken te geven. Wat me opviel was, dat Frits Barend en Henk van Dorp het steeds over „Johan" hadden, en Car Ooster over "Cruijff" (zoals Je ook mensen hebt die niet over een auto spreken maar over hun Jaguar). Schoonvader en schoonzoon bleken in ieder geval een ding gemeen te hebben: zij geven geen van beiden om geld, zolang ze maar uit eten kunnen gaan en op tijd een nieuwe jas kunnen kopen. Tegenwoordig hoeft Coster zijn schoonzoon overigens niets meer te vertellen, zei hij, want Oruijffie (27) is nu volwassen geworden: "Dat heeft hij altijd al in zich gehad", zei Coster. Zoals wij allen, mag ik daar wel aan toevoegen. Cor Coster kreeg het even benauwd toen Frits Barend hem vroeg hoe hij het vond dat Crüijff in een fascistisch land was gaan voetballen. In plaats van te zeggen dat hem dat een grote rot zorg zou zijn zolang andere mensen hun vakan ties in het huis van hun schoonmoeder in Spanje doorbren gen, wilde hij daar toch liever het antwoord op schuldig blijven. Ischa Meyer sprak met Ans Wortel (waarom kregen we bij de autobiografieën die tevoren werden uitgesproken wel een babyfotootje van haar te zien, maar niets van haar werk, terwijl zij toch als schilderes gevraagd was en niet als baby), Marcel van Dam, en Henri Knap met als vanouds een grote vlinderdas op de adamsappel en een heel klein vlinderdasje in zijn knoopsgat). Ischa begon met te vragen of ze vroeger thuis een eigen kamertje hadden gehad. Daaruit ontspon zich een gesprek dat nauwelijks interes sant genoemd kan worden. Het enige curieuze moment kwam, toen Ans Wortel opstond om voor te doen hoe zij in twee schilderijen plus een klein schilderijtje na een jaar nadenken het rassenprobleem niet alleen zou kunnen uitbeelden maar ook oplossen. Haar gespreks partners hielden hun twijfels. "Het is typisch westers om te denken dat elk probleem oplosbaar is", zei Henri Knap. Ik geloof dat Ischa en de VARA zich moeten beraden over de formule en de aanpak van het programma, want op het ogenblik is Son ja aan de winnende hand. NICO SCHEEPMAKER zangsolls- liteiten en muziek. 18.20 L.10 (K) Duits uit Oost 3.00 Nieuws. 13.11 Dingen i 13.25 (S) Een middagje Stoomradio: programma voor vracMwagenohaufeus KRO: 6.00-7.00 (S) Scheer Je weg. WOENSDAG 26 FEBRUARI Hilversum I TROS: 7.00 Nieuws. 7.02 (S) Ont- bijt-soos. (7.30 Nieuws. 7.41 Aktua. 8.30 Nieuws. 8.36-8.45 Gymnastiek voor de Wegwezen, met heinde en unma. 10.00 10.30 Nws. Amerikaanse film. 22.45 (K) portage. 20.05 (K) Journaal. 6. 17.05 (S) Tea for 1 lichte melodieuze muziek. RVU: 17.35 Een man, een man; Een vrouw, een vrouw. 17.55 Mededelingen. Hilversum II Ieder heel uur nieuws. KRO: 7.02 ham. 9.08 (S) De Hitmeesters: Yama 12.26 Mededelingen t.b.v. land. en tuin DUITSE TV Schooltelevisie. NCRV: de Soete Suikerbol. 15.55 (K) Kijkdoos. "*.40 (K) EmU, tv-serle. 17.05 (K) "iko, de jager en Umi Hika, (K) EmU- tv- ïxwnovï* i Q as' 7~c\ Duitsland I 17.55-18.00 (K) Journaal. (Regionaal vandaag. KRO: 20.00 Nieuws. 2365-24.00 Nieuws. Hilversum III NOS: 18.02 Joost mag niet eten. VARA: 19.02 Drie loopt achter: poprekon- struiktle. 20.02 (S) NashvUle. 21.02 (S) Jazz en blues. 22.02 (S) (P)opdonder. 23.02 (S) Waohten op middernacht. 0.02 (S) Nacht-drle-draai. 2.02 Help!, Urker Zangers en Kapel" van dé Ko- ininklijke Luchtmacht. 14.15 (S) Rou te-A, gevarieerd programma. 16.30 Nieuws. 15.33 (S) After seejun: licht muziekprogramma. NCRV: 16.00 Her vormde middagdlezist. 16.30 (S) Klank- snoer: klassieke mruzlek. 17.00 (S) Joost seriehoorspel (19) Overheidsvoorllch- 17.20 Nederland en de derde we- programma van de voorllchtlngs- ontwikkel lngssamen werking. 18.00 (K) Hapag 18-80 (K) Aktualitelten. 18.45 (K) Zandmannetje. 18.55 (K) Nordschau magazine. 19.26 (K) Ein Fall für Manndli, tv-serie. 19.59 (Z/W) Pro- mei muziek23.55-24.00 Nieuws. ^ïng. 17.20 Nederland en de derde we- i a rv\ nu Mounn-c strasse). 18.05 (K) Die Melchiors, serie. 18.40 (K) Aktualitelten. 19.20 (K Ein Fall für M&nndll, tv-serle). 20.00 (K) Journaal en weerbericht. 20.16 (K) ramma. 21.00 (K) Ar- z-spel. 22.30-22.50 (K) gymnastiek. 7.20 (S) In de Roode Cir kel: aktualitelten, achtergronden, kom- mentam» au muziek. (8.00-8.11 Nws.). matlel programme. 17.40 (K) Aktux- Journaal, weerbericht en kommentaar. Duitsland II 17.00 (K) Journaal. 17.10 (K) Infor- serie. TELEAC: M eenheden - les 1. NOS: 18.45 (K) Pau lus de boskabouter. 18.55 (K) Jour naal. IKOR: 19.05 (K) Jouw Beurt: Kastje kijkenIKOR-KRO/RKK 19.35 (K) Kenmerk: informatie over kerk en samenleving. NOS: 20.00 (K) Journaal. KRO: 20.20 (K) Brandpunt 20.40 (K) Studio Vrij. 21.40 (K) Tu bular Bells: licht muziekprogramma. 22.10 (K) Vader heeft een vriend: por tret van een situatie. NOS: 22.50-22.55 (K) Journaal. Nederland II NOS: 18.45 (K) Paulus de boska bouter. 18.55 (K) Journaal. 19.05 (K) Van gewest tot gewest. Sooutera: 19.50 (K) Het Leger des Heils. NOS: 20.00 (K) Journaal. PP.: 20.20 Partij van de Arbeid. NOS: 20.30 (K) Nederlands Songfestival '75. 21.30 (K) Panoramiek. 21.55 (K) Studio Sport. 22.20 Den Haag vandaag. 22.35 (K) Beeldspraak. 23.05- 23.10 (K) Journaal.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 5