Potplantenveiling Aalsmeer nu onder één dak met snij bloemen SCHAALVERGROTING IN Tentoonstelling over Filippijnen in Leiden PAGINA 4 qqB DINSDAG 25 FEBRUARI 1975 AALSMEER/BOLLENSTREEK/VEENSTREEK Het hele bloe men- en plantenvcilingwezen in Aalsmeer wordt met ingang van 3 maart geconcentreerd aan de LegmeerdUk. Dan zullen er naast de snijbloemenveilingen ook die van potplanten worden gehouden. De bedrijvigheid in het potplantengebouw aan de Van Cleeffkade is dan voorgoed verleden tijd. Het imponerende nieuwe gebouw, dat in 1972 ingebruik werd genomen, heeft een belangrijke uitbreiding ondergaan. Er is een nieuwe vleugel aangebouwd van niet minder dan 230 bij 300 meter. Dus maar liefst een oppervlakte van 69.000 vierkante meter. Daarin zijn ondergebracht de aanvoerhal voor potplanten van 155 bij 35 meter, de veilingzaal met klokken, boxen voor handelaren en wat al niet meer. In totaal heeft de Coöpera tieve Vereniging "Verenigde Bloemenveilingen Aalsmeer" (VBA) Boven: het vervoer in de veiling is straks uitstekend geregeld. Uit de vrachtauto's worden de bloemen op metalen stapelwagens geplaatst en zó naar de klok gereden. Links: in de oude veiling werden de bloemen voor het veilen op tafels gezet, hetgeen een zeer tijdrovend karwei was. Dat is straks verleden tijd. van de potplanteawelldnig een nieuwe po sitieve impuls kan betekenen voor de aan trekkelijkheid van onze Aalsmeerse vei ling, zowel voor de potplanten als voor de snijbloemen. Het systeem van verwerking van de potplanten m de veiling zal grote wijzigingen ondergaan. De nieuwe toe stand kan misschien wel het best wonden gekarakteriseerd met de uitdrukking „rollende veiling". Door het invoeren van stapelwageens zullen de produlkten in be weging zijn tot ze bij de kopers zijn afge leverd. In grote lijnen gaat het systeem van verwerking hetzelfde patroon verto nen als bij de snijbloemen. Bij de ver plaatsing zal zoveel mogelijk gebruik wor den gemaakt van machinale krachten. Alleen bij de distributie zal voor die ver plaatsing handkracht moeten worden toe. gepast in verband met ©en aantal niet van tevoren te berekenen factoren". Met de C.CJ3.W. in Honselersdijk behoort de VB.A. tot de grootste bloemenveilingen van Nederland en van geheel de wereld. „Flora" in Rijns borg volgt met een omzet van meer dan f 100 miljoen als derde. De cijfers spreken een duidelijke taal. In Aalsmeer werd in 1973 aan snijbloemen voor een bedrag van f 258274.061.87 ge veild en in 1974 voor f 321.856.372.56, dus f 63.582210,69 of 24,62 procent meer. Voor de potplanten waren deze cijfers: in 1973 f 43.169.139.09 en lm 1974 f 59.120.645.08, wat wia zeggen ndet minder dan f 15.951.505. 99 of 36.95 procent hoger dan in 1973. De totale omzet aan snijbloemen en potplanten was in 1973 f 301.44329026 en in 1974 f 380 977.017,58. dus f 79533216,62 of 26,4 procent. Dit houdt in, dat het totaal in Aalsmeer geveilde bedrag bijna viermaal zo hoog is als in Rijwsburg en wat de snijbloemen alleen, betreft ruim driemaal. Kwekers van potplanten uilt het gehete land zetten hun produkten bij de Aals- meerse potplanten veiling af. Uit het ge bied rond Aalsmeer, de Haarlemmermeer, de Bollenstreek, de Rijn_ en Veenstreek en de regio's Lei'den en Alphen aan den Rijn. Er zijn in totaal 680 potplantemaan- voerders lid van de V3.A., daarbij komen nog een 50 gast-dnzeniders en zo'n 150 kwakers, diie zich niet willen binden aan één veiling. Er stoaan ruim 400 handelaren als poitplantenkopers bij de valling inge schreven. Dat wil echiter niet zeggen, dat ze allemaal op iedere veütingdag kamen om inkopen te kunnen doen. Wel zijn er op de nieuwe tribune E met de klokken 9 en 10 plaatsen voor hen gereserveerd. De nieuwe aanvoerruimte voor potplanten is 155 bij 35 meter of 5425 vierkante me ter groot. Er kunnen daar ongeveer 40 grote en kleine vrachtauto's hun produk ten lossen. Voor brede rijbanen en goede parkeervakken is gezorgd. Voorts is er een groot aantal boxen bijgebouwd, dat alle. maal ree als is verhuurd. Het is het be stuur helaas niet mogelijk gebleken alle aanvragers een dergelijke box te verhu ren. Dus op dflt gebied is men al weer te klein. Dat knefllamde probleem van een tekort aan boxenruimte kent men ook in RijnSburg. De emballageioods fe met 2000 vierkante meter uitgebreid. Er is ook een box ingericht van 20 bij 15 meter voor het Bemiddelingsbureau voor Potplanten. Tot de inrichting daarvan ba- hoort een kantoor in twee verdiepingen, een showroom in twee gedeelten met ver schillende temperaturen, een kantoor voor de employé, die zorgt voor het in ont vangst nemen van de planten en voor het beladen van de vrachtauto's van de kopers en een garderobe en todJeteenheid. Een gedeelte van de nieuwe aanvoerhal aal dubbed worden gebruikt. In de namid dag, 's avonds en "s macht voor de aanvoer en de opslag van antihuriums. die in da morgenuren het eerst zullen worden ge veild. Daarna komt deze ruimte beschik baar voor de potplanten. Voor het vervoer van de potplanten bin nen de velling zal gebruik worden ge maakt van stapelwagens, die een lengte hebben van 136 cm. een breedte van 96 cm en een hoogte van 193 cm Ze bestaan uit vijf lagen met ieder plaats voor maxi mum zes bakken, dus in totaal dertig per wagen. Op 3 maart, alls men de pot planten voor het eerst voor twee klokken gaat vellen, heeft men de beschikking over maximaal 1250 van deze stapelwagens, goed voor 25.000 bakken. In totaal heeft men 3000 wagens besteld. Men hoopt, dat deze half september zullen zijn afgele verd. Zegt V-BA.-voonzlitter Maarse: „Toen op 28 februari 1972 het nieuwe snijbloemen- gebouw ingebruik werd genomen beschikte de VBA. over 88.000 vierkante meter voor de snijbloemenverwerking en 23 500 vier kante meter voor potplanten. Geplaatst tegen de oppervlakte van het Bloemllist en het CA.V.-gebouw. samen ongeveer 47.000 vierkante meter, mocht gesproken worden van een zeer ruime jas. Het jaar 1972 was echter nog niet voorbij of er moest besloten worden het snïjbloemenge- bouw met ongeveer 47.000 vierkantte me ter te vergroten. Vooral door de grote vraag naar boxruimte. Ook de behoefte aan een vierde tribune sprak een woordje mee. Eind 1973 trok de potplantenafde ling aan de bel. Er moest voor de zich jaarlijks met meer dan 30 procent uit breidende aanvoer een nieuw perspectief worden gevonden. Het onderkomen in het oorspronkelijke C.VA.-gebouw ging op al lerlei gebied vele tekortkomingen verto nen. Tenslotte constateert Maarse: „Nu staan we voor de realisatie van alle VB.A.-ac tiviteiten onder één dak met een opper vlakte vam 165.000 vierkante meter en een totaal investeringsbedrag van f 115 mil joen. Enerzijds een groot waagstuk. Zeker In een tijd met een minder vriendelijk economisch klimaat, anderzijds een be wijs van een visie op de toekomst, d.e overigens tot nu toe niet onjuist is ge bleken. Wij menen als bestuur, dat het in de VBA. verenigde ondernemers dom een goed antwoord heeft gegeven op de ont wikkelingen bij de produktie en afzet van bloemen en planten. Daarom ver wachten wij, dat deze nieuwe fase vam het ander één dak brengen van al onze activiteiten een nieuwe impuls zal beteke nen voor de verdere groei en betekenis van onze bedrijfstak in die Nederlandse economie. Hierbij weten we ons in goed gezelschap van college-veilingen, die het zelfde doel nastreven. Met een produktae- waarde aan bloemen en planten, die dit Jaar aanzienlijk boven één miljard gul- dien zal liggen en een hecht afzetappa- raat kan de toekomst zeker met enig ver trouwen tegemoet worden gezien". De Verenigde Bloemen veilingen Aalsmeer komen met ingang van 3 maart On der één dak. De potplanten veiling aan de Van Cleefkade wordt overgeplaatst naar de nieuwbouw aan de Legmeer- dijk. De foto links toont het oude gebouw aan de Van Cleefkade en rechts ziet men de nieuwe veiling, die aange bouwd werd aan het in 1972 gerealiseerde veilingcomplex. Door Cees Combee Die concentratie van he: snijbloemen- en pcitplantenveólingwezen in één gebouw is natuurlijk een belangrijke verbetering. Men heeft er in Aalsmeer al jarenlang naar gestreefd om dit te realiseren. Ei genlijk al van de tijd, dat men als veilin gen tot een fusie besloot. Toch zit het er eik in, dat deze vernieuwing de kwekeis en kopers bepaalde problemen zal brengen Er gaat wel het één en ander veranderen De integratie van de potplanten in het snijbloemenveilinggebouw brengt in allle opzichten wijzigingen met zich mee. Het staat tevens vast. dat er iets van de „ge moedelijkheid" zal gaan verdwijnen en dat alles wel wat zakelijker van opzet wordt VBA-voorzitter J. Maarse Albzn.: „De in gebruikneming van de nieuwbouw gaat zonder officiële plichtplegingen gepaard. Misschien, dat ik voor het begin van de eerste poüpl anten veiling dus voordat de klokken gaan draaien een kort woord spreek tot de aanvoerders en ko pers. Daar blijft het bij. ALs bestuur zijn we ervan overtuigd, dat de ingebruikne ming van de uitbreiding en verplaatsing LEIDEN In "Verbum Deï" aan de Plantage 16 is sinds gis teren een tentoonstelling te zien over de Filippijnen. Deze ten toonstelling vormt min of meer een verlengstuk van het vasten- project dat door het dekenaat Leiden is gekozen en dat even eens op de Filippijnen betrekking heeft. De tentoonstelling geeft hoofd- stuksgewijs een overzicht van wat er op het ogenblik in de Filippij nen gaande is en markeert daar bij vooral de grote tegenstelling in dit land tussen arm en rijk. Dui delijk wordt aangegeven hoezeer in de Filippijnen de dictatuur van president Marcos, de groot grondbezitters en ten dele ook de kerk in stand wordt gehouden ten koste van de bevolking zowel in de stad als op het platteland. Aan de andere kant duidt de ten toonstelling ook aan welke bewe gingen in het land zich daarteeen verzetten en hoe de ontevreden heid over de huidige bestuurs structuur en de corruptie groei ende is. Door de gehele tentoonstelling heen wordt grote aandacht be steed aan het werk van de zg. Christians voor National Libera tion, een organisatie van pries ters die in toenemende mate daaxJwkerkelijk protest aanteke nen tegen het regime-Marcos en die door middel van zg. communi ty organization de bevolking pro beren bewust te maken van haar veelal sterk achtergestelde posi tie. Daarbij wordt ook duidelijk gemaakt dat dit opbouwwerk niet zozeer gestaJlte krijgt op de ma nier die vroeger (en wellicht nog) gevolgd werd op de missie koninkrijkjes diep in het oer woud in de trant van: wij we ten wel wat goed voor Jullie is maar dat juist de bevolking zelf bezig is haar positie te verstevi gen. Overigens blijkt het oppositio nele front in de Filippijnen steeds meer invloed te krijgen, zeker sinds de dood van kardinaal San tos belangrijke Marcos-gezin- de voorman in de kring van de bisschoppen en diens vervan ging door kardinaal Jaine Sin, die zich duidelijk tegen het regime- Marcos uitspreekt. De Christians for National Liberation hebben hierdoor in het voor tachtig pro cent katholieke Filippijnen een goed kanaal gekregen naar boven. Afgezien van de boeiende ont wikkelingen zoals die zich nu afspelen in de Filippijnen, zijn er op de tentoonstelling ook ver schillende voorwerpen te zien, zoals kralen snoeren en gevarieerd houtsnijwerk, die ook te koop zijn (de opbrengst is bestemd voor het werk van de missionarissen in dit land). Bovendien is er elke avond (van 20.00 tot 22.00 uur) een missionaris uit de Filippijnen aanwezig om o.m. aan de hand van een film over het land te ver tellen en te discussiëren. De ten toonstelling duurt tot 2 maart. Openingstijden: elke dag van 10.00 tot 22.00 uur. Onderzoek baarmoeder kanker in Nota Kamer van Koophandel: Warmond BOLLEN NOODZAKELIJK WARMOND —Alle vrouwen van het baarmoedennandikankeran'der- Warmond, tussen 25 en 65 jaar heb ben een oproep tot deelname aan zoek ontvangen. Aangezien de tijd dring, verzoeken de organisatoren om de irwulatrook uiterlijk vóór 1 maart in te sturen. Moohten er im genoemde leeftijds groep vrouwen zijn, die geen oproep ontvingen, dam kunnen zij zich mel den bij mevr. WUlemsen, Kaarsen- makensdam 3, mevr. v. Els, Judiana- str. 6 of mevr. Sander, Sweüamdatr. 33. Ook voor vrouwen boven 65 jaar bestaat de mogelijkheid, aan het on- zoek op baarmoedermondkanker deel te nemen. Brandstichter Door Joop Maat IJshockey De coach van het Ne- van 14 tot en met 22 maart a.s. in derlands ijshockeyteam Bob Jas- Sapporo (Japan) wordt gehouden, tremski heeft besloten Harry van De tweede doelman van de ploeg, Bilzen van Duivestein mee te ne- Bob Bulejcik van Tilburg Trappers, men als doelverdediger naar het is namelijk zodanig geblesseerd wereldkampioenschap ijshockey dat arm uit de kom —dat hij onmogelijk mae trein al eerder veroordeeld UTRECHT De 40-jarige metaal bewerker J. A. uit Leeuwarden heeft gisteren bekend de brand te hebben gesticht m een treinstel, dat zondag avond onderweg was vam Leeuwar den naar Groningen en brandend bij het station van Veenwouden stopte. Hij werd daar als verdachte aange houden, maar was te dronken om meteen aam de tand te worden ge voeld Gisteren liet IxjJ de politie weten, dat hij eerst de bekleding vam een bank heeft stuk gesneden en vervol gens de vulling in brand heeft ge stoken. De man is reeds enkele ma len wegens brandstichting veroor deeld. aldus de spoorwegreoherche. LEIDEN Bollenhandel en -teelt gaan gebukt onder zware proble men. Oorzaak van de moeilijkheden ligt met name in de geringe mo gelijkheid tot mechanisatie. De ka vels zijn klein en versnipperd, de aard van het werk leent zich niet erg voor mechanisatie. Dit beeld schetst de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land in haar doeleinden-nota voor een regionaal economisch beleid, die vorige week is verschenen. Volgens de nota ls er in de bollen streek van een eensgezinde en strak ke organisatie zoals bijvoorbeeld in het Westland of in Rijnsburg geen sprake, en de concurrentie (met name ten aanzien van de expor teurs) is er moordend. Ook de streek als geheel ondervindt zware concur rentie van gebieden waar de teelt op grote schaal plaatsvindt (vooral de klei-gebieden). Bovendien groeit de bollenafzet nauwelijks (althans niet sneller dan evenredig niet de bevolkingsgroei en inflatie) zodat bepaald niet van een groeiende markt kan worden gesproken. Specialisatie Wel gaat de specialisatie in het Zuidhollandse bollencomplex nog steeds verder. Een aantal teelten, wordt nu elders beoefend (tulpen op de kleigronden bijv.), maar zeer spe ciale teelten (hyacinten, plantgoed), zijn nog steeds sterk gebonden aan de Zuid-Hollandse bollenstreek. Dat ook voor de research (bloembollen laboratoria), de overkoepelende or ganisaties, de handels- en exportbe drijven en de veilingen. Naarmate echter de grond en de produktiekosten in de bollAstreek in verhouding tot andere teeltgebie- den duurder worden, zullen de meer routinematige, minder speciale teel ten naar elders blijven verhuizen. Dat houdt het gevaar in, dat ook de veilingen en de handel uit de bollen streek vertrekken, waarna het he le complex uiteen zou vallen. Ook om andere redenen is het de vraag of het bollencomplex bestand zal zijn tegen ontwikkeling van bui tenaf. Het bollencomplex is namelijk vrij gevoelig voor bijv. de ontwikkelingen in de internationale economie (m.n. de monetaire ontwikkelingen) en de conjunctuur en dus ook de beste- dingsontwikkelingen in het buiten land. Alternatieven Volgens de Kamer van Koop handel moet er in het regionaal-eco nomisch beleid dan ook de meeste aandacht geschonken worden aan het bollencomplex. In het beleid voor de bollenstreek staat de vraag cen traal: wat te doen met het bollen complex? Er zijn verschillende al ternatieven voor het gebruik van het gebied. Er kan ruimte komen voor wonen, de ruimte kan ook bestemd blijven voor de bollenteelt, het bol lencomplex kan ook vervangen wor den door andere economische activi teiten, of combinaties van deze mo gelijkheden. De Kamer is van mening, dat het bollencomplex voor de bollenstreek behouden moet blijven. De kern van het complex zal ook in de toekomst gevormd moeten worden door de bol lenhandel (exportbedrijven, veiling wezen) en de exclusieve en zeer spe cifieke teelten (zoals hyacinten). Daartoe is het volgens de Kamer nodig voldoende teelruimte te reser veren in het gebied en niet bij voor baat daarop te beknibbelen in de streek- en bestemmingsplannen. Schaalvergroting Om de arbeidsproductiviteit in het bollencomplex te kunnen verhogen, zal de teelt en handel gerationali seerd moeten worden. Dat is alleen mogelijk in grotere bedrijven en arealen. Noodzaak is dus schaalver groting, hetzij door fusie, hetzij door samenwerking van de bedrijven, het zij door "koude sanering". Gezien de structuur van het bollenbedrijf (en de individualistische mentaliteit), is volgens de nota "koude sanering", overname, faillissement, enz. het meest waarschijnlijk. Verder noemt de nota als doel voor het beleid dat het seizoen karakter van het bollenbedrijf dient te verminderen, zowel in verband met optimale benutting van de in vesteringen en een hogere arbeidspro ductiviteit als bij wijze van bijdra ge aan een stabiele arbeidsmarkt. Een belangrijk middel hiertoe is het toelaten van kassenbouw (bollen- broei). De nota zegt daar nog het volgende over: "Gezien de landschap pelijke consequenties is het van be lang dit middel op zorgvuldig geko zen lokaties toe te passen. Daarbij, moet men echter bedenken dat het bollenlandschap op zich landschap pelijk toch al weinig aantrekkelijk is en er dus weinig "landschap" meer te ontsieren valt. DergelUke kassenconcentraties zouden uiter aard gescheiden van woon- en recrea tiegebieden dienen te worden opge zet. Analoog aan industrie- en be drijfsterreinen zou er aan "kassen- terreinen" kunnen worden ge dacht". Buitenlands geld AMSTERDAM (ANP) De advies- koersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands bankpapier: Amerikaanse dollar 2,34-2,44; Engelse pond 5.60-5,90; Belgische fr. (100) 6,68-6,98: Duitse mark (100) 101,50- 104,50; ItaL lire (10.000) 35,50-39,00; Portugese esc. (100) 9,10-10,60: Ca nadese dollar 2,33-2,43; Franse fr. (100) 54,50-58.00: Zwitserse fr. (100) 96,00-99,00; Zweedse kroon (100) 58,75-61,75: Noorse kroon (100) 46.50 -49.50; Deense kroon (100) 42,00- 45,00; Oostenr. sch. (100) 14,46-14,76; Spaanse pes. (100) 4,05-4,35; Griekse drachme (100) 6,90-8.40; Finse mark (100) 67.00-70,00; Joegosl. dinar (100) 13,25-16,25. Vierde proces In zijn woonplaats Nowisad ten noorden van Belgrado begon vandaag het vierde proces te gen de Joegoslavische dissident Mi- hajlo Mihajlow, die ervan wordt be schuldigd dat hij met steun uit het buitenland "staatsvijandelijke pro paganda" heeft bedreven. Op het waarschijnlijk drie dagen durende proces zal ook de naam vallen van de in Belgrado wonemde ex-medestan der van maarschalk Tito, Milowan Djilas, die zich in kranten in het Westen met Mihajlow solidair heeft verklaard

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4