Felle kritiek op bestuursbeleid De Tuinstadwïjk B.O.O.: ZOEKEN NAAR COMPROMIS Bewoners laten zelf renovatie plan maken mïzu mïzu LEZERS SCHRIJVEN mïzu Weer drie bedrijven in 'De Grote Polder' Administratieve achterstand keukens keukens keukens INSDAG 25 FEBRUARI 1975 Informele discussie in Leidse gemeenteraad LEIDEN De Leidse gemeente- aad heeft gisteravond gedurende uur op informele wijze gedis- jussieerd over het ontwikkelingsplan de oommissie B.O.O. (Begeiei- iingscommissie Organisatie-Ontwik- celing) voor de reorganisatie van het imbtelijk apparaat en de daarvoor (estelde alternatieven van resp. wet- iouder Van Dam en het PPR/PSP/ '66-raadslid du Gardijn. Informeel: lus zonder een besluit te nemen. Dat al volgende maand moeten gebeuren. Voor die tijd zal de commissie J.O.O. nagaan in hoeverre er tussen drie nota's aanknopingspunten be- taan, die kunnen leiden tot een ompromis-voorstel. Dat ook hetcol- 'an B. en W. in die richting zal noeten koersen, lijkt onvermijdelijk. foor elk der drie nota's geldt, dat het ie vraag is of er in de raad een meer- ierheid voor te vinden is. Van CDA n VVD is bekend, dat zij weinig heil in de reorganisatieplannen. Bei de fracties waren gisteravond welis waar aanwezig (zij het incompleet; zo ontbrak CDA-teiider Driiessem on dermeer), maar luisterden zwijgzaam naar de discussies die nu uitsluitend ter linkerzijde werden gevoerd. Vooraf hadedin de oppositie-partijen trouwens laten weten de zin vaneen informele raadsvergadering niet in te zien. Voor de goede orde in het kort de essentie van de nota's. Die van B.O.O. (gisteravond verdedigd door B.O.O.-voorzitter In 't Veld, voorma lig PvdA-raadslid en PAK-fractie- voorzitter) beveelt het aantrekken van vijf zg. hoofddirecteuren aan, die binnen het ambtelijk apparaat een louter coördinerende functie zou den moeten krijgen. Van Dam wil eveneens op den duur naar hoofddi recteuren toe, maar staat een over bruggingsperiode voor, waarin stuur groepen onder voorzitterschap van de wethouderskoppels voorlopig de co- ordinerende functie van hoofddirec teuren zouden moeten behartigen. Du Gardijn koerst in een andere richting. Hij wil dat de reorgani satie zoveel mogelijk van onderaf plaats vindt, dat het aantal niveau's binnen het ambtenarenkorps gerin ger en daarmee de communicatie vergemakkelijkt wordt. Het PPR- raadslid plaatst een vraagteken ach ter de noodzaak van hoofddirecteu- PvdA-fractieleider Meijer liet gis teravond weten, dalt zijn fractie nog niet uit deze drie mogelijkheden heeft gekozen. In ieder geval bleken Van der Horst en Peters kritisch te genover de plannen van B.O.O. te staan. Overigens heeft deze com missie laten weten het plan-Van Dam niet als wezenlijk alternatief te zien. Daarnaast iis er oog een ver schil in taxatie van de periode, die voor uitvoering nodig zal zijn, nadat In 't Velds schatting komt uit op een jaar, Van Dam rekende gister avond voor, dat er zfeker twintig maanden overheen zullen gaan, al vorens de hoofddirecteuren in dienst kunnen treden. Er zal dus hoe dan ook een perio de ter overbrugging nodig zijn. En juist voor die periode zal het colle ge naar alle waarschijnlijkheid met een compromis-voorstel komen. Erkend wordt door zowel B.O.O. als Van Dam, dat ook de nota-Du Gar dijn daarvoor bruikbare elemen ten bevat. De commissie B.O.O. ver gadert deze week alweer over de al dan niet bestaande aanwezigheid van aanknopingspunten in de drie nota's. Ten slotte dit: In 't Veld wees gisteravond de kritiek van de Wel- zijnsraad en de daarin vertegen woordigde functionele raden en (wijkorganen op B.O.O. duidelijk van de hand. "Wanneer binnen de para-gameetnibelajke instellingen ideeën leven, alsof wij erop uit zou den zijn hun organisaties om zeep te helpen, dan kunnen die niet an ders gekenschetst worden als larie koek. We hebben gedefinieerd wat de bedoeling met de para-gemeen telijke instellingen is. In onze voor stellen is de vrucht van de medezeg genschap van de para-gemeentelij ke instellingen verwerkt. We beogen juist een versterking van de func tionele en territoriale organen. We hebben de tekst van ons voorstel juist onder invloed van de para-ge meentelijke instellingen gewijzigd en gezegd: ook in die toekomst is zelfstandig werken van hun ambte naren mogelijk, indien dat doelma tig is. Er is kortom geen ruimte voor samenzweringstheorieën, zoals ge suggereerd is". ZOETERWOUDE De lijst van bedrijven die grond hebben ge kocht voor de bouw van een nieuwe vestiging op het terrein van het industrieschap "De Grote Polder" i's weer met drie uitgebreid. In haar vergadering van gistermiddag besloot de raad van bestuur van het industrieschap 5950 vierkante meter grond te verkopen aan Merison BV te Goes, 12000 vierkante meter aan Gebam te Rijswijk en 3000 vierkante meter aan Limitorque uit Rijswijk. Verder werd besloten de verkoopprijs van grond met fngang van 1 april a.s. te verhogen van f85,- naar f90,- per m2. Het industrieschap heeft overigens nog maar een paar duizend vierkante meter beschikbaar. Bij de rondvraag merkte de heer Straver op, dat er op het industrie terrein veel vrachtwagens op de openbare weg geparkeerd staan, met name van transportonderneming Jonker. Hij drong er op aan, dat de gemeente het bedrijf duidelijk zou maken dat de wagens op het eigen parkeerterrein dienen te worden neergezet. Industrïeschap-voorzitter J. A. Detmers deelde mee, dat er over deze situatie overleg wordt gevoerd tussen de gemeente Zoeter- woude en het desbetreffende bedrijf. "De zaak is nog in ontwikke ling", aldus de heer Detmers, "maar we zullen ervoor waken dat deze situatie niet blijft voortduren". Voor Bankastraat e.o. LEIDEN „Het is niet waar wat hier geschréven is". Met deze woorden distantieerde zich gisteravond het bestuur van de woningbouwvereniging "De Tuinstadswijk", bij monde van voor zitter Lancel, van de beschuldigingen, die via ingezonden brieven in deze krhnt aan het adres van het bestuur waren geuit. Daarin werd onder meer gewezen op het feit dat de Koninginne- laan zich dreigt te ontwikkelen tot een "bestuurslaan", gezien het grote aantal bestuursleden dat woonachtig is in deze straat. Op de feiten, die in deze ingezon den brieven werden vermeld werd door het bestuur niet nader inge gaan. Voorzitter Lancel was de ern stig verlate jaarvergadering - ge sproken werd over het jaarverslag 1972/1973- begonnen met de consta tering, dat in het jaar, waarin de woningbouwvereniging 60 jaar be staat een begin gemaakt wordt met de renovatie. Hij maakte melding van een "goed draaiend renovatiecomité" en de "bijzonder prettige samenwer king met de vertegenwoordiger van de Welzijnsraad in de wijk". "Bin nenkort verwachten we de aanstel ling van een tweede man", aldus de heer Lancel, "die als tussenper soon zal fungeren voor de renovatie commissie, het bestuur en de bewo ners van te renoveren woningen". Het feit, dat gisteravond pas het Jaarverslag '72/'73 aan de orde kwam schreef de voorzitter toe aan de vertragingen die zijn opgetreden bij de Centrale Boekhouding. "Het ligt ons ook zwaar op de maag, maar we zijn machteloos". Directeur Lepelaar van de Centra le Boekhouding zette later uiteen, dat de achterstand in 1972/1973 is ontstaan door de moeilijkheden rond de huurverhogingen en huur harmo nisatie. "Dat kwam administratief op onze nek. Bij verschillende wo ningbouwverenigingen moesten de verhogingen worden teruggedraaid, Overigens verwachtte hij in 't voor- Jaar weer bij te zijn. "Het Jaarver slag 1973/1974 zal wel weer wat laat zijn, maar dan hopen we achter stand te hebben ingelopen". Eén van de bewoners, de heer Eikerbout leverde felle kritiek op het zittende bestuur. Hij vroeg zich af of de woningbouwvereniging nog wel een secretaris en penning meester nodig heeft, omdat de toe lichting van die kant op het jaarver slag volledig ontbreekt. Verder laak te hij bij gebrek aan voorlichting over de renovatieplannen. "Ik heb in de kruit gelezen, dat het in april moet beginnen. Dat je een heel re novatieplan in twee maanden uit de grond stampt is natuurlijk 'n sprook Je". Oud-raadslid en bewoner, de heer Kwik, vond het vreemd dat in de krant tot tweemaal toe zeer ern stige beschuldigingen zijn geuit en het bestuur daarop niet heeft gerea- twee andere woningen op het ogen blik van de renovatie leeg stonden en het bestuurslid slechts tijdelijk was verhuisd, en er zo snel mogelijk weer in wilde. Tenslotte werd tijdens de leden vergadering zeer veel tijd besteed aan de verkiezingen van nieuwe leden van het bestuur en de raad van commis sarissen. Herbenoemd in het bestuur werden de heren Meerburg (secre taris), Van Ginkel (2de voorzitter) en Nieuwkerk, terwijl als nieuw lid de heer Kruit (nu voorzitter van de renovatiecommissie) zitting nam. ADVERTENTIE van Assendelftstraat2 Oegstgeest teL50392 ADVERTENTIE van Assenrfetftshaatl? Oensfcieest tef.S()39P Reactie van voorzitter Lancel: "We hebben dit wel in het bestuur be sproken. We verwijten de brief schrijvers dat ze kennelijk niet ge noeg visie hebben gehad om deze za ken hier naar voren te brengen." De vergadering dreigde even te ontsporen, toen de heer Van Erkel zei de indruk te hebben, diat bij de proef renovatie van een drietal wo ningen, aan de woning van een be stuurslid extra voorzieningen waren getroffen en zich afvroeg waarom twee woningen wel te bezichtigen waren geweest en die van het be stuurslid niet. Voorzitter Lancel reageerde fel: "Als er bepaalde voorzieningen zijn getroffen dan is dat in overleg met de architect gebeurd. En die moge lijkheden liggen voor iedereen open". Dat de woning van het bestuurslid niet te bezichtigen was geweest schreef hij toe aan het feit, dat de Opnemen van Brieven ln deze rubriek behoefl; niet te betekenen dat de redactie het met de Inhoud eens ls. De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te velgeren dan wel in te korten. Marokkanen de dupe van gemeentelijke traagheid 15 maart vorig jaar plaatsten de bewoners Van Steenschuur 7 in. de Leidse kranten een brief waarin zij de toestand van hun pension en 't gedrag van hun huisbaas, de heer Stipdionk,- aanvielen. Een voor de bewoners gunstige uitspraak van de kantonrechter, een zeer laag uitgevallen huuradvies en verma nende woorden 'van wethouder Den Haan, dat aMes kón Stipdonk niet afhouden van het eigen rechter spelen en net naar willekeur be handelen én op straat zetten van de bewoners. Een goede mogelijkheid om de nog overgebleven bewoners, 7 in ge tal, het huis uit te krijgen, kreeg Stipdonk toen deze zeven vrijwel te gelijk naar Marokko op vakantie gingen. In gesprekken met de be woners had Stipdonk duidelijk ge maakt dat hij zich dit buitenkans je ndet zou laten ontgaan. Ook te gen een ambtenaar van de gemeen te had hij zich in deze zin uitgela ten met de toevoeging dat zijn ad vocaat, de heer Heskes, deze sim pele oplossing ook wel zag zitten. Met het oog op deze situatie, vroeg de werkgroep buitenlandse arbeiders aan wethouder Oosterman of de ge meente kans zou zien de bewoners tijdelijk huisvesting te bieden, in dien zij bij terugkomst in Leiden op straat zouden staan. Deze tijde lijke opvang zou moeten duren zo lang als de verschillende processen tegen Stipdonk nog liepen. De heer Oosterman zag het be lang van die zaak in en zegde toe dat deze opvang geen probleem zou vor men, mits de gemeente tijdig van te voren zou weten wanneer de mensen terug zouden komen. Met andere woorden de bewoners kon den rustig op vakantie naar huis gaan. Enkele dagen na het gesprek kreeg de gemeente een lijstje met data van terugkeer. Drie weiken voordat de eerste twee Marokkanen op 7 februari van va kantie terugkwamen vond opnieuw een gesprek met de heer Oosterman en één van zijn ambtenaren plaats. De toezegging van gemeentelijke zijde werd herhaald en men dacht hierbij aan één of meer flats in de Merenwijk. Deze mogelijkheid lag des te meer voor de hand daar er, tg.v. een raadsbesluit van 27 juni vorig jaar, een rekening-courant krediet van f50.000 beschikbaar is voor de inrichting van 10 van deze flats door de stichting migranten- centra. Het leek dus allemaal goed geregeld. Ondanks intensief telefonisch aandringen gedurende de volgende weken bleek bij terugkeer van de twee mensen op 7 februari echter dat het werk nog moest beginnen. Er was niets gedaan. Wie wel zijn "toezeggingen" nakwam was de heer Stipdonk. De teruggekeerde bewoners ze hadden him vakan tie doorbetaald mochten het panH wel binnen, maar moes ten ze eerst een contract tekenen met de volgende voorwaarden: Een huurverhoging van f35 p. maand (van 90 naar 125) Het storten van een borgsom van f300; Stipdonk zou bezoekers die hem niet zinden zonder meer de toegang mogen verbieden. Natuurlijk gingen de bewoners hier niet mee akkoord. Ze hadden immers gedurende hun afwezigheid doorbetaald en daarom recht op hun bed in Steenschuur 7 onder de zelfde voorwaarden als voor de va kantie. Ze vroegen de politie om te bemiddelen. Die deed z'n best, maar kon ook niets uitrichten toen Stip donk op z'n standpunt Meef staan. De Marokkanen moesten op zoek naar een dak boven hun hoofd. Uit eindelijk werd dat gevonden in een slooppandje in de Groenesteeg. Twee dagen na de weigering heb ben de bewoners de Leidse kanton rechter om maatregelen tegen de heer Stipdonk gevraagd. Woensdag 26 februari komt deze zaak weer Bij de gemeente hpgnn de bal na de terugkeer van de eerste twee be woners nu eindelijk te rollen. Van webhouder Oosterman naar die heer Dekker (buro huisvesting); van de heer Dekker naar de heer Streef- land (direkteur L.W.S.)van de heer Streefland naar wethoud'lier Ver boom; van wethouder Verboom naar de heer Barkema (L.W.S.); van de heer Barkema naar de heer Danz (stichting migrantencentra), enz., enzen hij rolt nog steeds. Nu ruim twee weken later is er nog niets rond, geen flat, geen hotel-onderdak, niets. En weer moesten twee andere, inmiddels ook teruggekeerde bewoners ergens in een pandje weggestopt worden. En dat alles terwijl er in feite geen en kel probleem is: een huis staat leeg en het geld ligt klaar. De oorzaak ligt veeleer in traagheid ligt niet eens in onwil. Alle betrok ken instanties wilden meewerken en zagen het belang van de zaak in. Toezeggingen werden vlot gedaan. De oorzaak ligt veelee rin traagheid en in het ontbreken van de wil om problemen vóór te zijn. Van amga voorbereiding op de moeilijkheden die men al zo lang van te voren kon zien aankomen, is geen sprake ge weest. Zoals zo vaak in het verleden, en vooral als het om buitenlan ders en hun huisvesting ging, moes ten er eerst noodsituaties ontstaan voor er iets gebeurde. En toen het dan eenmaal zo ver was dat de mensen op straat stonden, begon men eindelijk wat te doen. Maar toen gingen weer dagen en weken voorbij met het praten over wie wat zou doen en wie de verant woordelijkheid waarvoor op zich zou nemen. Ondertussen moesten de mensen die al bijna een jaar lang in de moeilijkheden zitten, omdat ze op hum rechitem staan en proberen wat verbetering in hun uiterst slech te woon-omstandigheden te brengen zelf maar uitzoeken waar ze konden slapen. In een slooppandje of bij een vriend. Namens de bewoners Steenschuur 7, Werkgroep buitenlandse arbei ders, Leiden. „Als u toch een keuken gaat kopen, kunt u uw geld beter nog even in uw zak houden!" Studentenstop voor 7 studie richtingen aan universiteit? LEIDEN in het komende stu diejaar (1975—1976) zou aan de Leid se universiteit voor zeven studie richtingen een studentenstop moe ten worden ingesteld. Dit is althans het voorstel van het college van be stuur aan de universiteitsraad, die geacht wordt daarover a.s. maandag avond een besluit te nemen. Het voor stel betreft de volgende studierich tingen (tussen haakjes het maximum aantal toe te laten studenten): ge neeskunde (230), biologie (125). far macie (60), Nederlands (60), Engels (70), geschiedenis (135) en kunst geschiedenis (30). In zijn voorstel aan de raad vraagt het college van bestuur er verder toe te besluiten voor tien studierichtin gen een plaatsingscommissie ln te stellen. Dit zou moeten gelden voor rechtsgeleerdheid, geologie, wester se sociologie, niet-westerse sociolo gie en culturele antropologie, psy chologie, pedagogie en andragogi sche wetenschappen, Frans, Spaans Duits en Slavisch. ADVERTENTIE LEIDEN Be wonera van de Bankastraat, de Kooilaan (23 t/m 41) en de Bilitonstraat (2 t/m 20) zijn het wachten moe. Dit veer tig huisj.es tellende vooroorlogse complex van woningbouwvereni ging Werkmanswoningen in ©e Kooi is aan een opknapbeurt toe. Dat wordt al sinds 1962 erkend, want toen al kwamen de eerste tekeningen ter illustratie van de renovatieplannen op tafel. Maar dertien jaatr laiber is er nog geen dakpan verschoven, of het zou door die wind moeten zijn Nu heeft architect Schutte na mens Werkmanswoningen on langs een renovatieplan voor de 75 k 80 jaar oude woningen bij de Provinciale Directie van de Volkshuisvesting en Bouwnijver heid ter goedkeuring ingediend. Maar inmiddels heeft deze in stantie laten weten dat Schutte's plan is afgekeurd omdat de kos ten te thoog zoudien uitvallennaar raming 53.000 gulden per woning. Opnieuw vertraging? De archi tect heeft inmiddels een nieuw plan gefabriceerd, waarvan de kosten op 41.000 gulden zouden uitkamen. Maar volgens een in de Bankastraat ex>. opererend buurtcomité, dat aangesloten is bij de Bond voor Huurders en Woningzoekenden (BHW) heeft dat in de ogen van de bewoners geen genade, evenmin trouwens, als de vorige door Werkmanswo ningen gepresenteerde plannen (een jaar geleden is een eerste plan al door de buurt afgewe ken). Daarom heeft het comité zelf 'n plan laten maken. En wel door het Bouwkundig Adviesburo voor Buurjbewonera (BAB), dat be staat uit studenten van de Tech nische Hogeschool in Eindhoven. Een eerste schatting van de kos ten van dit plan komt uit op een bedrag van 20.000 gulden per wo ning, als volgt gespecificeerd: 6000 gulden voor het bouwen van een dakkapel aan de voorzijde van die huizen, 1000 gulden voor hét aanbrengen van een tuimel raam in de acbbetkam van t dak, 1500 gulden voor het vervangen, van een goot en 10.000 gulden, voor een verdere opknapbeurt. Een jotaal aan kosten, dat wel licht vpflideet aa ndie suggestie, die wethouder Verboom onlangs in 'n vergadering van de raadscommis sie voor volkshuisvesting voor het Werkmanswoningen - complex heeft gedaan: af te zien van in grijpende renovatie en een sober verbeteringsplan op te stellen. Zo stelt het buurtcomité zich het renovatieplan voor: een forse dakkapel aan de voorzijde van de woningen. suggestie die toen door twee-der de van de bewoners van de hand is gewezen. Een nog groter deel kantte zich tegen de brandgang. Bezwaar: de tuinen achter de huizen worden te klein. Boven dien hebben de meeste bewoners zelf al een schuurtje laten bouwen en in veel gevalln in het huis al een douche laten aanleggen. Het zijn kleine woninkjes, die veertig huizen van Werkmanswo ningen in dit deel van De Kooi. Een niet grote huiskamer, daar naast een kamertje, dat in veel gevallen als slaapkamer fungeert, een keuken met toilet, een zolder, al dan niet vertimmerd en een tuin. Daar blijft het bij. De huren variëren van f29 tot f48,90 per maand. Men is bereid om na een opknapbeurt een redelijke huurverhoging te betalen, zeggen vertegenwoordigers van het buurtcomité. Wel wil men af van de verschillen in huur. omdat de huisjes in oorsprong allemaal ge lijk zijn. Hoewel onderhoud de laatste jaren achterwege is geble ven, willen de bewoners graag blij ven waar ze zijn. Een vrouw uit de Bankastraat zegt: "We hebben geen last van elkaar. Het is hier een echt gezellige straat". Het grootste ongerief is de geringe zolderruimte in de woningen. Van daar het plan om een forae dak kapel aan te bouwen. Vandaar het plan van BAB..Dat inmiddels door Werkmanswoningen bij mon de van architect Schutte is afge wezen. Hoewel het als voordeel heeft dat de bewoners bij de uit voering ervan niet tijdelijk in een wisselwoning in de Merenwijk be hoeven te worden ondergebracht. Vooral de oudere bewoners schij nen daar tegen op te zien. Bij het buurtcomité heeft inmiddels de idee postgevat, om de plannen dan maar aan 'de gemeente voor te leggen. De Bankastraat: gezellig. Het nieuwste plan van de woning bouwvereniging houdt in: de bouw van een (kleiner) dakkapel aan de achterzijde, een uitbouw ip de tuin van 4.10 m. lang, bestaan de uit een toilet, een douche, een schuur en een hal. Verder voorziet het plan in de aanleg van centra le verwarming en de bouw van een brandgang. Het buurtcomité, (dat bestaat uit de heer Jansen, mevrou w Rede geld en mevrouw v. d. Hoorn uit de Bankastraat, mevrouw Buitendijk uit de Bili- tonsbraat, alsmede de BHW'ers Margreet Zijlstra en Cor Ver geer), heeft naar zijn zeggen al eens 'n uiitbauw in die tuin aan de buurtbewoners voorgesteld, een

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3