Griekenland ontsnapt aan nieuwe rechtse dictatuur §1 Israel offert zwaar voor zijn defensie Engeland laat 80 gevangenen in Ulster vrij Pakistan wijst regeling over Kasjmir van de hand PORTUGESE LEGER DREIGT MET UITSTEL VERKIEZINGEN Bouw kern centrale in Wyhl uitgesteld Militaire machtsgreep in de kiem gesmoord De lichtgewicht Singer Starlet Portugees Timor Cairo akkoord met Arabisch overleg "AMIN DE HITLER VAN AFRIKA" Kissinger boos op de OAE KURT WALDHEIM MOET HELPEN OP CYPRUS DINSDAG 25 FEBRUARI 1975 ADVERTENTIE ATHENE (AP) De Griekse regering heeft gisteren bekend gemaakt dat zij een nieuwe machtsgreep van rechtse legerkrin- gen in de kiem heeft gesmoord en uit militaire bron is verno men dat er tenmiste 30 officieren zijn gearresteerd Volgens zegslieden heeft men de officieren, onder wie de commandant van de belangrijkste in Athene liggende tankdivisie, thans in verhoor om vast te stellen welke omvang het complot had. Deze nieuwe poging van rechtse legerkringen om de macht te grij pen kwam nauwelijks zeven maanden na het herstel van de democratie. brigade-generaal twee ten volhardende officieren betrok ken is geweest. Hij zei dat de schul- ;rvoertuigen hebben willen opruk- dictatoriale regiem die momenteel in strategische punten in de de gevangenis hun werden opgepakt, gens hoogverraad afwachten. zij collega's trachtten te Averoff voegde i toe dat de nog voordat strijdkrachten in staat van paraat- s uitgerukt. held zijn gebracht en dat dige voorzorgsmaatregelen zijn geno men om iedereen die buiten het ka- zijn plicht treedt genadeloos roepen. De democratie is veilig en vormt een hecht bolwerk rond de gekozen regering, zo verzekerde minister Averoff het Griekse publiek. Toch is Onder de arrestanten bevinden zich hij zelf en de rest van het kabinet binnen enkele men na het uitlekken van de nieuwe coup scherp aangeval- eieren die een belangrijke rol speel- len door de parlementaire oppositie. in het voormalige militaire be- In bijna gelijkluidende verklaringen wind. Perdikis was de man dfe de hui- veegden de Centrum-Unie, de socia- Volgens welingelichte kringen wil den de samenzweerders militaire in- staüaties in het gehele land bezetten en vervolgens premier Karamanlis, de leden van zijn kabinet en de lei ders van de strijdkrachten arreste- dige Griekse stafchef avond van de aprilcoup i resteerde. nationale televi6ie-t< listen en de communisten het kabi net de mantel uit omdat het on danks hun eis daartoe zou hebben verzuimd het leger grondig te zuive al le suspecte elementen. De een miljoen gulden aan prijzen De kleine compacte lichtgewicht machine van Singer met de slimme „één-hands-greep". Hij kan zig-zaggen en blindzomen. Maakt moeiteloos knoopsgaten en zet razend snel knopen aan. En dat is heel wat voor zo'n compacte lichtgewicht. Winkelwaarde 599,— En als u niet wint heeft u nog geen pech, want er is al een automatische Singer zig-zag voor 349,— Te winnen in de Puzzelaktie Geven voor Leven in deze krant t.b.v. de kankerbestrijding in Nederland. Puzzel meel fï n spraak verklaarde minister van De- oppostüepartijen betoogden dat iensie Evangelos AveroH-Tositsas dat de mogelijkheid van een staatsgreep en burgeroorlog te ernstig zijn nu het land een confrontatie met het buur land Turkije doormaakt. De verzekering van Averoff is waardeloos voor een volk dat zeven Jaar onder de tirannie heeft gezucht, DJAKARTA (AP) Linkse groe- aWus <je socialisten, ïringen in Portugees Timor heb- De regering draagt m vrijwel overal de macht inhan- antwoordelijkheid den genomen, aldus hebben vluchte- ngen bekend gemaakt die naar het Indonesische deel ontkomen. Het Indonesische persbureau An- De secretaris-generaal van de NAVO, Joseph Luns, is gisteren ontvangen door president Ford en minister Kissinger met ivie hij uitgebreid van gedachten wisselde over de consequenties van het verbod van het Amerikaanse Congres wapens aan Turkije te leveren. Ford en Luns waren het erover eens dat deze stap ernstige gevolgen kan hebben voor een oplossing van de kwestie-Cyprus en voor de defènsie van de zuidflank van de NAVO, aldus een verklaring van het Witte Huis. Voorts zou Luns gesproken hebben over de KLM-belangen. BELFAST (ANP) De Britse Merlytn Rees. die Britse minister v het streven de nieuwe dictators te breidelen de strijdkrachten grondig van het eiland alle smetten te zuiveren, aldus de so cialisten in him verklaring. Op een plein in de Atheense binnen- uitgeroepen wapenstilstand. Deze gen worden gehouden, als blijkt dat heeft gisteren bekend ge- stad gaven ca. tweehonderd Jonge- naakt dat meer dan 300 vluchte- ren rond middernacht uiting aan hun Abdoella, die biJna^22"'jaaT gëieden vrijlating uit het Maze-gevangen - kamp waarin de meeste van die 490 mensen zitten die zonder proces wor den vastgehouden omdat zij van guerrilla-activiteit worden verdacht. De vrijlating wordt tevens gezien als een aanmoediging van de IRA- Lekiers, die moeite zouden hebben met verscheidene volgelingen die de geweldpleging willen voortzetten. Enkele heetgebakerde IRA-mannen Moha,^ed «ieetetat^n. "chief mi- op zowel India als Pakistan sinds week zal begonnen worden met de helt bestand werkelijk in acht ge nomen wordt. Rees waarschuwde echter tegelij kertijd dat de vrijlatingen zullen wor den stopgezet als de gewelddadige acties in Noord-Ierland voortduren. Portugees Timor hebben laten. Indonesië heeft gisteren Australi- sohe persberichten tegengesproken dat het voorbereidingen treft Portu gees Timor binnen te vallen. Een Functionaris Ministerie i berichten "volkomen ongegrond". geschokte gevoel over de nieuwe o slag tegen de net in eer herstelde Kasjmir democratie. dit ambt "Hang de Junta op, lever de Junta Daartoe is met geweld als regeringsleider afgezet, heeft vandaag nister" genoemd. In Djammoe, de winterhoofdstad Kasjmir, is de sjeik 1947 aanspraak maken. „..„y.,^iiioij Bhutto zei dat Pakistan sinds sep- gewelddaden die tember 1974 drie formele nota's stand zijn begaan op zich genomen, thousiast welkom bereid. Hij is de de regering in New Delhi heeft ge- toeSeactawen overeenkomst geslo- in de nacht van zondag op maan- stuurd om Tndi* te T het volk" riepen de betogere. T Qe Van ZOnaag op maan" stuurd om India te lijzen op voor het overige was alles SS?1 016 ?g New D?lhl per trein naar verplichtingen krachtens de VN-i het overige door het kabinet is goedgekeurd, het Indonesische in Athene en andere Griekse steden Als t^nnrMtQfiA wff h. »i Defensie noemde de kalm, zonder tekenen van extra mi litaire activiteit. India te wijzen op zijn Gramasten. Leiders i Als tegenprestatie heeft de "leeuw van Kasjmir" zijn eis van 1953, dat Kasjmir een moest krijgen, laten vallen. Djammoe gereisd. luties komst de Pakistaanse premier Zulfikar lisering van de Indiaas-Pakistaanse staand" status Aii Bhutto heeft gezegd dat Pakis- betrekkingen in het gebied wordt ge- Kasjmiris vrijdag ln de ge- regeld. tanis Gisteren zei premier Gandhi in hele wereld het werk zullen het pariesmerut in New Delhi te ho pen dat de overeenkomst een nieuw tijdperk van goede verstandhouding en samenwerking zal inluiden. Ab doella heeft volgens haar officieel verklaard dat Kasjmir "definitief en onherroepelijk" deel uitmaakt van India. leggen om te protesteren tegen de Bhutto zei dat "Pakistan in deze overeenkomst over Kasjmir. nota's duidelijk had gemaakt dat In een verklaring zei Bhutto dat een definitieve regeling voor de staat de overeenkomst tussen de Indiase alleen bereikt kan worden in over- premier en de leider van Kasjmir, le& tussen de drie betrokken par- .h«t volk van Kasjmir niet het het volk van Djammoe recht ontneemt om zelf te beslissen Kasjmir en de regeringen over de status van hun land", waar- kistan en India CAIRO (ANP) Egypte heeft tenlandse Zaken een oproep van Syrië tot het hou- zoeken aan het Midden-Oosten bren- 1947 onafhankelijk werd, maar werd bijeenkomst van de vier gen: het eerste begint op 8 en het in 1953 afgezet omdat hij af schei tweede op 26 maart, aldus de be- Arabische partijen die bij de frontatle met Israël zijn betrokken, richten, met instemming begroet. De bijeen- Volgens komst zal echter niet zo spoedig Cairo worden gehouden als de Syriërs dingsplannen zou hebben. Sindsdien heeft hij bijna 22 Jaar in de gevan- radio- genis gezeten. Mevrouw Gandhi verklaarde dat ■- dat hij wil dat het nieuwe akkoord het enige men het met de stelden. Dit heeft een functionaris ter scheiding van de Egyptische en sjeik niet over eens was geworden van de Arabische Liga meegedeeld, de Israëlische troepen moet worden zijn titel was. Van 1948 tot 1953 werd de sjeik "premier" genoemd. Zijn opvolgers, de Amerikaanse minister van Bui- april. werden evenals de leiders van an- LISSABON De beweging van de strijdkrachten in Portugal (MFA) heeft gezegd dat de verkiezingscam- communisten de derde partij in die de vergadering wilde verstoren, z pagnes moeten worden uitgesteld, de huidige voorlopige regering zul- meldt de Portugese radio. De sohut- len naar verwachting het voorstel ter is geïdentificeerd, van de MFA steunen. In een bijeenkomst de centrum-linkse democratische Pinto Balsemao, hoofdredacteur van volkspartij in de noordportugese stad het weekblad Expresso en een van Chaves is geschoten door tegenstem- de oprichters van de PPD. Bij de ders van de partij. Twee aanwezigen explosie werd niemand gewand, maar werden door kogels gewond. De poli- de auto is zwaar beschadigd. tenzij een akkoord wordt bereikt -| over een militair voorstel de MFA permanente politieke bevoegdheden te geven. Dit hebben politieke krin gen in Lissabon bekendgemaakt. Zo als bekend is 12 april vastgesteld eis datum waarop de eerste vrije ver kiezingen in Portugal worden ge houden sinds 48 Jaar. Het dreigement van de militai ren om de campagnes uit te stellen, en bijgevolg de verkiezingen, werd geuit in een bijeenkomst met de lei ders van de vijf belangrijkste poQiteke partijen die drie dagen geleden plaatsvond. De details van deze bij eenkomst zijn tot nu toe Portugese volk geheim gehouden. Tijdens de bijeenkomst zouden de militairen de politieke partijen heb ben gevraagd in te stemmen met een voorstel dat een door de MFA gedomineerde staatsraad het recht zou geven wetgeving in te dienenen te blokkeren ook nadat een burger regering is gekozen. De militairen willen verder zelf de ministeries van Economische Zaken en Defensie gaan beheren, terwijl ze tevens de bevoegdheid willen voorgestelde pre sidentskandidaten van de hand te wijzen. Maar, zo zou tijdens de bij eenkomst lijn gesteld, een definitie ve stap in deze richting wordt nog niet gezet om de partijen de gele genheid te geven in afzonderlijke ontmoetingen hun standpunten naar voren te brengen. Volgens politieke kringen heeft de centrumlinkse par tij van de volksdemocraten (PPD) al een tegenvoorstel gereed en wordt WELLINGTON (ANP) De Zambiaanse minister van Bui tenlandse Zaken Vernon Mwaan- ga is van mening dfe/t die wereld pers de Oegandese president Idi Amin moet afschilderen als de "Hitler van Afrika". Mwaanga, dole 'n bezoek brengt aan Nieuw- Zeeland, zei in de hoofdstad Wellington dat Amin in grote de len van de wereld wordt bezien als een grap, maar "wat in Oe ganda gebeurt is een tragedie, en niet een bron van vermaak" aildus Mwaanga. De Zambiaan se bewindsman uitte tevens kri tiek op wat hij omschreef als een tendens Aimdn niet te zien als de leider van Oeganda maar als een Afrikaanse leider. "Heel Europa werd toch nilet verant woordelijk gesteld voor de da den van Hitier", zo stelde hij nadrukkelijk. WYHL De regering van de West duitse deelstaat Baden-Wtirttemberg heeft gevraagd om tijdelijke stopzet ting van de bouw van een kerncen trale in Wyhl nadat 2.000 demon- Pa- WASHINGTON AP) De Ameri- stramien het gebied hadden bezet. kaanse minster van Buitenlandse Een woordvoerder van de regering Zaken, dr. Henry A. Kissinger, heeft deelde mee dat het kabinet op een gisteren verontwaardigd een resolu- spoedzitting besloot het energiebe de politieke afdeling van de IRA. zeggen echter dat die incidenten geen gevolgen zullen hebben voor het be- Onveilig sein Een van de twee treinen die zaterdag ten noorden van Oslo op elkaar reden is door onvei lig sein gereden, aldus de chef van y waarschuwingssysteem de hand gewezen die aangenomen door de organisatie voor Afrikaanse eenheid OAE en waar in werd geprotesteerd tegen de be noeming van Nathaniel Davis streek, Dagfin Dyresen. Hij de trein naar het noorden niet mocht doorrijden. "Het systeem is water bui- Afrikaanse tenlandse zaken aangelegenheden. de OAE, zei Kissinger dat de drijf te verzoeken de bouw tot etod maart te staken. Hierdoor zou men tijd hebben voor een wettelijke pro cedure na de bezwaren die tegen de bouw zijn ingebracht. Nadat de politie zondag 10.000 men sen van het terrein had gehaald, be zetten 2.000 betogers het gebied gis teren opnieuw en werden de wegen versperd door omgehakte bomen. De demonstranten zeggen dat de een post binnen de Amerikaanse re- het gering "een functie van de Ameri kaanse souvereiniteit iseen zui ver binnenlandse aangelegenheid." functionaris op kermoemibraLe schade toebren gen aan de plaatselijke wijngaarden en gevaar zou opleveren voor het verkeer op een naburige autoweg en voor de scheepvaart op de Rijn. NEW YORK (AP) Zweden en de kwestie Cyprus wijdde, zei onderhandelingen over Cyprus op Frankrijk hebben gisteren in de Frankrijk voorts de eenzijdige pro- neutraal terrein te hervatten. Veiligheidsraad van de Verenigde clamatie van een Turks-Cyprische Irmak zei dit in een commentaar Naties gepleit voor persoonlijk ini- staalt te betreuren. op berichten dat secretaris-generaal taatief van secretaris-generaal Gyana, dat zich in grote trekken Kurt Waldheim er de voorkeur aan Kurt Waldheim, waarbij deze de achter de Grieks-Cyprioten opstel- zou geven de besprekingen ergens Turkse en Griekse bevolkingsgroe- de. sprak zijn twijfel uit over de anders dan op Cyprus te laten pen op Cyprus zou moeten overha- mogelijkheid van onderhandelingen plaats vinden. Dein hun gesprek over de politieke zonder dat het Turkse invasieleger toekomst van het eiland te hervat- zich althans gedeeltelijk terugtrekt. Irmak zed dat Wenen, dat reeds ten. Waarnemend premier Sadi Ir- als plaats voor de ondertiandelin- Tijdens de derde zitting die de mak van Turkije heeft gisteren ge- gen is genoemd, "uitstekend" zou Veiligheidsraad in vijf dagen aan zegd dat zijn regering bereid is de zijn. De Israëlische begroting voor het op 1 april beginnende Jaar 1975—'76 die gisteren door minister van Fi nanciën Rabinowite bij het Is raëlische parlement werd ingediend houdt voor de Israëliërs nieuwe be lastingen, fikse prijsverhogingen en een stijging van de werkloos heid in. De begroting toont een to taalbedrag van 22 miljard gulden waarvan bijna 9 miljard gulden of 40 pet. (2.5 miljard gulden meer dan in het huidige begrotingsjaar) voor defensie-uitgaven is bestemd. Liefst vier miljard gulden is uitge-' trokken voor de betaling van rente en aflossing op uitstaande lenin gen. De voorgestelde begroting be oogt de economische activiteit te be perken om de parti culiere consumptie en de ontstellen de inflatie af te remmen terwijl de produkttviteit tegelijkertijd dient te worden opgevoerd om de export te stimuleren. Door de bijzonder hoge defensie-uitgaven moeten vooral de middelen voor het ontwikkelings programma en voor de diensten sector aan banden worden gelegd. In de Israëlische praktijk betekent dit bijvoorbeeld stopzetting van de wegenbouw, beperking van het maatschappelijk werk en sociale bijstand, vermindering van het aantal onderwijzers en opheffing van 400 lagere sohool-kla&sen enzo voorts. De belofte van de regering- Rabin dat het dienstenniveau op hetzelfde peil zou worden gehand haafd als na de bestedingsbeper king van het vorig jaar is een sprookje gebleken. De gedeeltelij ke dekking van deze reoorbegro- ting heeft de regering besloten een aantal nieuwe belastingen te hef fen die 800 miljoen gulden extra moeten opleveren. Dit bedrag wordt voornamelijk verkregen uit de op brengst van een nieuwe koopbelas ting van 7.5 pet. die met onmiddel lijke ingang van kracht is gewor den en van een eveneens 7.5 pot. ho ge bedrijfsbelasting die per 1 maart zal worden ingevoerd. Bovendien worden een aantal overheidsdien sten duurder. De binnenlandse tele foon en posttarieven zullen bij voorbeeld met 20 pot. worden ver hoogd. Ondanks al deze nieuwe hef fingen blijkt er op de begroting een tekort van 600 miljoen gulden slaan dat door het drukken van extra bankbiljetten zal worden opgevan gen. Dat het uiteindelijk bij dit be perkte tekort blijft is op z*n minst onzeker daar op de begroting enige posten zijn opgevoerd zonder dat er De inkomsten uit de staatsemissies die op ruim twee miljard gulden worden begroot zouden wegens de te ruglopende conjunctuur wel eens hard kunnen tegenvallen en een nieuw gat in de begroting kunnen opleveren. Verder is het zeer twij felachtig of Israël de verlangde 6260 miljoen gulden aan financiële en militaire hulp van de Verenig de Staten zal ontvangen die wel reeds in de begroting zijn ingebouwd. Gezien de economische recessie en de verminderde politieke steun voor Israël onder de Amerikanen lijkt het niet waarschijnlijk dat het Ameri kaanse Congres haar fiat aan een dergelijk omvangrijk hulpprogram ma zal verlenen. De technische moei lijkheden bfj de voortslepende on derhandelingen over economische hulp zijn reeds 'n aanwijzing dat de financiële kraan in Washington ook voor Israël niet onbeperkt open blijft staan. Het Israëlische Ministerie van Financiën heeft al een stijging van 't prijsniveau met 7% en van de kos ten van levensonderhoud m. minstens 4,5% als onvermijdelijk gevolg van de nieuwe belastingen in bet voor uitzicht gesteld. Tevens wordt een stijging van de werkloosheid van het huidige peil van 3% tot 5% verwacht. Zevenhonderd gemeenteambtena ren zullen worden ontslagen terwijl 1500 banen bij de nationale over heid zullen worden opgeheven. Het Isrëlische vakverbond de Histadroet en de werkgeversorganisatie hebben reeds felle kritiek op de nieuwe be lastingheffingen laten horen. De nieuwe duurtegolf komt namelijk nog geen vier maanden na de deva luatie na het Israëlische pond en een reeks harde economische maatrege len die overigens onvoldoende effect hebben gehad. De vertegenwoordigers van werknemers en werkgevers had den destijds een overeenkomst met de regering getekend waarin werd vast gelegd dat geen nieuwe belastingen zouden worden geheven totdat over eenstemming zou zijn bereikt over een herziening van het hele Israëli sche belastingsysteem. Op deze voor waarde ging de Histadroet akkoord met een verlenging van de collectie ve arbeidsovereenkomsten van 1974 met zes maanden tot Juli 1975. De belastingmaatregelen van minister Rabinowitz worden nu als een ver breking van dit akkoord beschouwd.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13