van Rob slappe stelen Papyrus: Passiebloem: gele bladeren Azalea stekken COLUMNEA WIL GRAAG MEER LICHT Paradijsvogelbloem VORIG JAAR BLOEIDE HIJ NOG VETPLANTEN KOEL EN DROOG Christusdoorn Plantenbak in kamer WAT VOOR POT? Bloembak metselen MAANDAG 24 FEBRUARI 197! Antwoord: De Paradijsvogel- bloem ls gesneden van de plant Strelitzia reglnae. Wordt hier ook in kassen gekweekt, wat niet zo moeilijk is. Sommige mensen hebben er ook in huis succes mee, vandaar dat de behande ling in wat uitgebreidere plan tenboeken ook wel beschreven is. In het Stedelijk Museum, hebben jarenlang enkele planten in kuipen voor het venster ge staan, in de gang tussen het oude en het nieuwe deel. De bloe men kunt u niet stekken, maar het zal niet zo moeilijk zijn via een kweker wat Jonge planten te bemachtigen. Na een jaar of drie, vier kunt u de eerste bloe men verwachten. Vermeerde ring uit zaad is een landgurige zaak. Op het vliegveld van Las Palmas kochten wij in novem ber, bij terugkeer van onze va kantie, enkele paradijsvogelbloe- men. Kan Je deze snijbloemen op de een of andere manier als planten verder kweken? Wij hebben een Bougainvil- lea. Vorig jaar bloeide hij. We hebben hem goed ingesnoeid, maar nu maakt hij niets dan lange uitlopers. Komt er dan nog wat van bloeien? Antwoord: Om te bloeien moet de Bougainvillea heel licht en warm staan. Dus 's zomers liefst buiten in de volle zon. De ran ken voorzichtig opbindea In de winter niet warmer zetten dan 8 graden C en weinig water geven. Het volgend Jaar kunnen er bloemen aan de ranken komen maar alleen wanneer het fraai zonnig weer is. Anders kleuren dte schut bladeren heel erg langzaam. In de zomer wekelijks voedsel geven Niet vóór 1 juni en niet nk 15 september buiten laten staan. Waarom vallen de bloemen van mijn Columnea zo snel af. Hij hangt op het noorden, vlak voor het raam. Antwoord: Ik denk dat uw Co lumnea toch wel graag wat meer licht wil hebben. Een geschermd zuidvenster is beter. De plant hoort in de lente en zomer te bloeien 's Winters, moet hij rus ten, waarbij 'n temperatuur van 15-18 graden C aangehouden moet worden. Dan zó droog hou den dat het blad net niet ver dort. Door droogte en lagere tem peratuur wordt de bloei bevor derd. In maart weer warm zet ten en vochtiger houden. Makke lijke kamerplanten zijn Colum nea's niet bepaald. Wat moet ik thans doen om cactussen en vetplanten straks in bloei te krijgen en knop-afval of knop-verdroging te voorko men? Antwoord: Cactussen en vet planten moeten vrijwel zonder uitzondering vanaf eind oktober koel en droog gehouden worden. Dat betekent: 5-10 graden C en praktisch niet gieten. Allen, wanneer de zaak echt gaat schrompelen geeft u een paar drupjes lauw water langs de pot- rand. Hoe kaler en droger, des te beter is straks de bloei. De gro te moeilijkheid is natuurlijk om in de moderne woning zo'n over winteringsplaats te vinden. Een vrijwel onverwarmd slaapver trek misschien? Of het raam van een garage, die op minimaal 5 gra den C wordt gehouden. Nóg mooier is een kasje, maar dat kost wel een paar centen. Kan men een Azalea stek ken? Hoe en wanneer? Antwoord: De Indische Azalea oftewel Rhododendron simsii kan in Juni uit half rijpe scheutjes vermeerderd worden. Snij ze af en steek ze in een mengsel van 50 procent turf en 50 procent duinzand. De bodemtemperatuur moet 16 graden C bedragen, ver der glas of plastic over de potten doen en uit de zon houden. Zo- dra er wortels zijn gevormd de I stekjes overpotten in naaldenbos grond of in een ander zuur grond- mengsel en in een koude bak of koude kas vorstvrij verder kwe ken tot volgend jaar. In april weer verpotten. Het stekken mis lukt vaak. Groeipoeder gebruiken helpt wel iets, eigenlijk is een ternevel-installatie nodig om goe de resultaten te bereiken. Mijn Passiebloem heeft mooi gebloeid, en nu komen er gele bladeren aan, ook al zijn er nog knoppen. Moet de plant nu ingesnoeid worden en hoeveel moeter af? Antwoord: De Passiebloem wil 'e winters rusten, dat betekent 6-8 graden C en weinig water. Kamertemperatuur is erg slecht. De gewone Passiebloem (Passi- flora caerulea) kan zelfs buiten groeien, tegen een beschutte zuid muur. In Zuid- en Noord-Hol land staan er van véle meters hoogte en breedte! Die knoppen zullen nu niet meer opengaan. Haal ze eraf om de plant niet nodeloos uit te putten, snoei de plant na z'n rust in april wat in, verpot hem en breng de zaak weer aan de groei. En als er ten zonnige patio of terras is, maak dan een flink plantgat, vul het met potaarde en zet de plant daar eind mei in. De eerste twee drie winters met riet of stro afdekken. Hier is alweer een pagina met antwoorden op veel vra gen over kamerplanten. Ze zijn voor u uit de praktijk geput door Rob Herwig, bekend schrijver van tuin- en plantenboeken. Alle maal nuttige wenken en tips, waar ongetwijfeld velen hun voor- Rob Herwig is zelf de gelukkige bezitter van een kas met deel mee kunnen doen. kamerplanten. Ik heb een Christusdoorn. Als plantje gekregen. Hij was toen niet groter dan 15 cm. Nu heb ik hem acht Jaar en hij is 1.30 m. Maar sedert hij is verpot (ik heb zand door de aarde ge daan) geeft hij erg veel blad en maar heel weinig bloem. Antwoord: De Christusdoorn Euphorbia milii bloeit het beste wanneer de potgrond arm aan stikstof is. De nieuwe aarde bevat kennelijk toch nog vrij veel voed sel en daarom treedt tijdelijk veel bladgroei op. Wanneer u niet be mest of als u een stikstofarme mest neemt, zal na enige tijd de oude situatie terugkeren. Wordt de plant è.1 te groot, dan kimt u hem snoeien. Het uitvloeiende melksap stelpen met sigaretten- as, of de topjes dichtbranden met een lucifer. Ik heb een manshoge Papy rus, waarvan de stelen zo slap zijn, dat ze bijna horizontaal op zij hangen. Is daar wat aan te doen (behalve opbinden)? Als Je er een koopt, moet Je er dan op letten dat Je een stevig exem plaar krijgt? En nog een andere vraag: hoe voorkom Je dat de bladeren bruine punten krijgen? Antwoord: Ik twijfel eraan of u een echte Papyrus hebt (Cy- perus papyrus), die uiterst fijn loof heeft. Waarschijnlijk is uw exemplaar een parapluplant (Cy- perus alternifolius) die bij uit zondering ook tot manshoogte kan uitgroeien. Dat de stelen dan wat slap worden is niet te voor komen. Opbinden (zo onzichtbaar mogelijk) lijkt mij het enige. De exemplaren die u koopt zijn alle maal hetzelfde. Oude bladeren krijgen bruine punten, doordat er tegenaan wordt gelopen of doordat de lucht te droog is. Het beste wat u kimt doen is de plant flink voeden, zodat veel nieuwe bladeren worden gevormd. Dan kunt u telkens de lelijke weg snijden. Hoe stek Je een Paraplu- plant? Moet de steel er aan blijven? De stekjes van mijn Pa rapluplant worden zowel in een fles met water als in een potje met aarde geel. Antwoord: Jonge topjes van de Parapluplant (Cy- perus alternifolius) kunt u met 5 cm steel afsnijden. Knip van de blaadjes de halve lengte weg om de verdamping te beperken, steek het topje daarna diep in vochtig zand of in een flesje water Eventueel een plastic zakje erover doen en de temperatuur op 20 graden C houden. Nog mak kelijker is het vermeerderen door deling, wat u tegelijk met het ver potten kunt uitvoeren. Ook uit zaad kan de Cyperus worden ver meerderd, maar dat duurt nogal lang. Wij zouden graag een ge metselde plantenbak in de huis kamer hebben. Maar hoe doen we zoiets? Er ligt vloerbedekking in de kamer. Antwoord: wanneer u een be tonnen vloer hebt, kunt u zonder bezwaar een plantenbak (laten) metselen. De vloerbedekking wordt uiteraard ter plekke weg genomen. De bak waterdicht ma ken met bitumen of liever met polyester-bekleding, anders kunt u moeilijkheden met doorslaan verwachten. Een afvoer ls niet be slist noodzakelijk; wel adviseer ik een ruime plastic buis in een hoek te zetten, eindigend op een hoopje grind óp de bodem. U kunt dan van boven af zien of er water onderin de bak staat. Is de vloer van hout dan zou ik liever niet over een gemetselde bak beginnen. Neemt u liever een grote bak van asbestcement, die met hout of plasticplaat wordt bekleed. Wat is beter voor kamer planten: de oude roodstenen pot ten of de moderne zwarte plas tic? Antwoord: Het ls niet te zeg gen welke pot de beste is. De roodstenen pot verdampt zelf wa ter, waardoor de potkluit gemid deld 1 graad C kouder is en waardoor u tevens meer water moet geven. Het gevaar van uit droging is vrij groot, tenzij de pot in vochtige turfmolm staat ingebed. De plastic pot laat geen water door, alleen het vocht dat de plant zelf verdamt moet aan gevuld worden. Dat is erg wen nen, de meeste mensen gieten plastic potten en plantcilinders veel te vaak. Doet men dat niet, dan is de groe in plastic uitste kend. In de praktijk zet ik de planten die van een vochtige pot kluit houden, zoals Begonia's, al tijd in plastic. Planten die droge re grond prefereren, zoals Gera niums, komen bij mij in rood stenen potten. Met de beste re sultaten. In mijn woonkamer wil ik tegen een muur van twee meter lang een bloembak van 40 cm diep metselen, en inrichten als zogenaamde woestijnbak. De ka mer is op het zuiden. Wat voor planten kan ik er met kans van slagen inzetten? Antwoord: Wilt u een echte woestijnbak maken, dan raad ik u aan hem liever voor het raam te construeren dan tegen een muur. Bij de muur is het waar schijnlijk al te donker. Denkt u maar eens aan de natuurkundige regel dat de lichtsterkte afneemt met het kwadraat van de af stand tot het venster. En die woestij nplamten, zoals cactussen en andere succulenten, hebben Juist erg veel licht nodig. Een andere zaak is, dat die succulen ten heel droog overwinterd moe ten worden bij 5 10 graden C. Zo koud wordt het nooit in uw kamer, wed ik. U zou die bak dus eigenlijk buiten moeten maken, met de mogelijkheid hem tot min stens 5 graden C te verwarmen als het vriest. Anders zie ik uw woestij nplanten snel verkomme ren. Hoe moet men de steenrode Begonia's, die volop tegen vrij lage prijs te koop zijn, behande len? Bijna iedereen tobt met deze plant, die direkt schimmel vertoont en slap gaat hangen. Antwoord: Grootbloemige Be gonia's krijgen helaas gauw meel dauw. U zult waarschijnlijk rr plezier beleven aan een stekje een botanische Begonia, dat u krijgt of koopt. Die wilde sc ten maken vaak kleinere bloe men, maar ze zijn veel sterker U kunt het optreden van meel uitstellen door de planten goed te voeden en flink water te geven. Verder zo koel mogelijk houden, liefst 15 graden C.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 8