Christelijke partijen bereid tot vuile handen Eén lijst CDA uiterlijk het volgend voorjaar r~(jy) vandaag toegelicht ...e/7 gisteren 'Ongeorganiseerden zorgden voor sfeer Jongeren PvdA willen nu uit de NAVO 'Sterkte politiekorps is ver onder de maat In abortuskwestie TV morgén] fAANDAG 24 FEBRUARI 1975 ARNHEM De federatie van jngerengroepen in de Partij van de rbeid (PJG) heeft verklaard dat leder land nu uit de NAVO toet treden. Orospronkelijk lag er een resolu- i het bestuur, waarin stond at het Atlantisch Bondgenootschap de komende vijf Jaar moet wor- i getoetst op een actieve vredes politiek. Het FJG-congres was van ler.ing dat vijf Jaar wachten te rig is. Verder heeft de FJG zich uitge- proken vóór Van der Doef als ieuwe PvdA voorzitter. Zij geeft voorkeur aan Van der Doef bo- Ien van den Heuvel vanwege outer politieke motieven. Hij komt it de vakbeweging, wat men gezien e huidige sociaal-economische ont- ri&kelingen in ons land een voor- leel vindt. Actiecomité pro-Meeus gaat posten BERGEN OP ZOOM Leden van het in Bergen op Zoom op gerichte actiecomité "Meeus moet blijven" hebben vandaag gepost bij Shell in Pernis. een van de belangrijkste klanten, van Meeus Transport B.V. in Bergen op Zoom. De leden gaan daar pamfletten uitdelen en ge sprekken voeren met het perso neel om hen de standpunten van Meeus' zijde te verduidelij ken. Bij Shell postten vorige week ontslagen werknemers van het bedrijf, die trachten transpor ten van dit vervoersbedrijf te beletten. Leden van dit pro-Meeuscomi- té hebben vandaag ook gepost, bij Bruynzeel en Synithese twee bedrijven in Bergen op Zoom, waarvoor Meeus ook transporten verzorgt. Bij het comité zijn de afgelopen dagen "veel reaoties" binnengekomen. V y# r Hanny van Leeuwen niet getuigend aan de kant blijven staan UTRECHT Het AR-tweede kamerlid Hannie van Leeuwen ueeft in Utrecht verklaard "vuile handen" te willen maken be treffende de abortuswetgeving in Nederland. „Als we met ons y1 Setaigend" aan de kant blijven staan, maken we méér vuile handen",aldus Hannie van Leeuwen. Zij gaat er van uit dat indien de ingediende initiatief wetsontwerpen inzake abor tus worden weggestemd er een wetgeving blijft bestaan "die we geen van alle willen". ZEIST uiterlijk in het voor. jaar vain 1976 zullen de drie Chrteen-Damocraftisohe fracties beslissen over het gezamenlijk uit komen met één kandidatenlijst voor de tweede kamerverkiezingen in 1977. Dit hebben deze partijen het week end besloten tijdens een CDA-be- stuursvergadering in Zeist onder voorzitterschap van de KVP-er Steenkamp. De vergadering werd met een dub bele samenstelling gehouden; twin tig leden per partij plus de fractie voorzitters van de Tweede Kamer. De vergadering hield zich bezig met het verwerken van de wijzigings voorstellen van de afzonderlijke par tijen op de ontwerpstatuten. De partijen kwamen tot de beslis- sing dat er. gezien de bestaande par lementair politieke situatie, geen be hoefte aan bestond om nu een frac tie 4e vormen. Tooh kan men me>t 'n dergelijke stap niet te lang wachten en wensen de drie een basis vooreen dergelijke beslissing uiterlijk in het parlementaire Jaar 1975/1976 tene- Het CDA-bestuur hield zich met drie andere punten bezig a. Het opnemen in de statuten van een voetnoot, waarin staat dat on der evangelie de gehele bijbel wordt verstaan; b. Het feit dat eventuele CDA-ka- menkaind'idaten zich achter het CDiA- werkprogramma moeten stellen; c. De verdeelsleutel bij de samen stelling van een congres. Wat het laatste punt betreft, heeft men besloten dat het CDA-congres zal bestaan uit 1300 leden. De KVP zal door 600 leden worden vertegen woordigd, de AR door 390 en de CH door 240 leden. Verder zullen 70 afge vaardigden de rechtstreekse CDA- leden en het bestuur vertegenwoor digen. UTRECHT De sterkte van het ederlandse politiekorps is vergele- en met het buitenland duidelijk on er de maat. De cijfers spreken dui- lelyke taal: in ons land is er één olitieman op 690 burgers. In Enge- ind is dat 1 op 450, in West-Duits- ind 1 op 433 en in Frankrijk zelfs op 337. Dit heeft de Arnhemse hoofdcom- ,aris van politie, de heer W. Bak- gezegd op een persconferentie tr gelegenheid van de internationa- beveiligingsbeurs "Security *75" die _n 17 tot 22 maart in Utrecht rordt gehouden. De politiechef constateerde dat me- door het nijpend personeelsgebrek politie-slagzin "Hij waakt opdat ij (de burgers) kunnen rusten" niet klopt met de werkelijkheid. Het feit dat beveilingingsbeurzen als "Security" worden gehouden bewijst volgens hem dat de politie het al leen niet meer kan klaren en dat ze de hulp van burgers niet kan missen. De burger kan zelf "meewa ken" door allerlei beveiligingsappara tuur in woning en bedrijf aan te brengen en door zorgvuldiger met zijn eigendommen om te springen. Wat de hulpmiddelen betreft con stateerde heer Bakker dat de over heid duidelijke stappen onderneemt om de achterstand in te lopen. Daar bij valt te denken aan automatise ring van de meldkamers van de grote politiekopsen, automatische werking van gegevens over gepl de strafbare feiten, dagrapporten ongevallenstatistieken. Twee jongens omgekomen bij joy-riding SCHEEMDA in het Groningse Scheemda zijn dit weekeinde twee jongens van 15 en 16 jaar bü joy riding om het leven gekomen. De jongens hadden een auto wegge nomen bij de werkgever van de va der van één van hen en waren gaan toeren. Op een eenzame weg sloeg de wagen over de kop en belandde in een diepe sloot. Beide jongens verdronken. Hannie van Leeuwen was met het KVP-tweede kamerlid Til Gardeniers Berendsen en de liberale Els Veder- Smit uitgenodigd door het Nederlands Artsen Verbond. Deze groep van ongeveer 1000 artsen heeft zich ver enigd tegen de vrijgeving van abortus. Er waren zaterdag slechts 25 artsen aanwezig. Dezen stelden zich zeer krttasóh op ten aanzien van de ingccJtende initiatief wetsont werpen vat» de confessionelen en de WD. Een Groningse arts viel vooral o- ver het WD-wetsontwerp. Hij noem de dat "een stukje hypocrisie van - de eerste orde". Hiermee doelde hij op de landelijke toetsingscommissie die de WD voorstelt. "Het gaat om zulke grote getallen dat Je er zelfs met regionale commissies niets aan zou kunnen doen. Dit nog afgezien van het feit dat Je voor de toet sing geen criteria hebt als eenmaal het principe is losgelaten dat onge boren leven moet worden beschermd" Een andere arts noemde het on toelaatbaar dat in het wetsvoorstel van de KVP en AR de eindbeslis sing totf de arte ligt. "Als de arte de bevoegid'bedid krijgt de ene mens te doden ten gerieve van de andere, wordt het ook onmogelijk om hem euthanasie-op-verzoek te verbieden". Til Gardeniers (KVP) zag hierin juist een argument voor een nieu we wetgeving. "Op het ogenblik geeft 80 procent van de artsen een verwijsbriefje. Ze denken dat ze niets beslissen, maar, ze doen het in fei te wel". De norm van het christen-demo cratische ontwerp is: geen abortus 'terarij er ernstig gevaar toestaat voor de lichamelijke of geestelijke gezond heid van de vrouw. Daarbij zetten verschillende leden van het Neder- lans Artsen Verbond een vraagte ken. Volgens hen bestaat er geen medische indicatie meer. Dankzij de ontwikkeling van de medische weten schap kunnen vrouwen praktisch al tijd een vrucht voldragen. Het ef fect op de (blijvende) geestelijke ADVERTENTIE Parketwachters: Indeling bij Rijkspolitie UTRECHT De ongeveer 400 parketwachters, die zorgen voor de bewaking en veiligheid in de Eerste en Tweede Kamer en de 19 paleizen van justitie, nemen het niet langer dat ze als burger-ambtenaar wor den beschouwd. "Het wenk dat wij doen is zuiver politiewerk en we wil len daarom worden ingedeeld bij 't korps rijkspolitie in politierangen en met speciale taken", zo luidde te Utrecht gehouden bijeenkomst van paricet/wachters. Uit alle delen van het land waren deputaitles naar Utreüht gekomen om bijval (te betui gen aan het initiatief van parket wachter B.P. Houwer van de par- ketgroep Den Haag. De initiatiefnemers tot de actie gaan ook contact opnemen me*, de vakbonden van politiepersoneel. 'Tot nu toe waren ze het niet met ons eens, maar we willen er nog wel eens over praten, want ze moe ten achter onze eisen gaan staan. Doen ze dat niet, dan richten we "n categorale bond op", aldus de heer Houwer. NEDERLAND I 18.15 Nederlands voor buitenlandse werknemers, herhaling les 4 (TELEAC) 18 45 Paulus de boskabouter (NOS) 18 55 Journaal (NOS) 19.05 F.C. Avondrood: sportprogramma (VARA) 40.00 Journaal (NOS) 20.20 Daar komen de schutters, tv-serie (VARA) 20.50 Koning Klant, consumenten-voorlichting (VARA) 21.35 Houd Portugal vrij (VARA) 21.40 Spelen met muziek (VARA) 22.25 Man over de vloer, tv-serie (VARA) 22.50 Om met Ischa te spreken: gesprekken (VARA) 23.25 SYMBIOSE 23.30 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Paulus de boskabouter (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 De man van zes miljoen, tv-serie (TROS) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Dag, dag, heerlijke lach, aniaaettieatsprogram (TROS) 21.20 Pepper, politieserie (TIM>Si 22.10 Aktua TV (TROS) 22.50 Journaal (NOS) Ischa Meijer ontvangt vanavond 22.50 uur, Nederland I) in zijn praatprogramma weer drie bekende Nederlanders. Het zijn de staatssecretaris Marcel van Dam, de schilderes Ans Wortel en de journalist Henri Knap. NOT: 14.00-14.50 (ged. K) Schoolte levisie. EO: 15.00-15.30 (K) Van Hart tot Hart: gevarieerd programma. TE LEAC: 18.15 (K) Hoe is het gemaakt les 8. NOS: 18.45 (K) Paulus Van harte klinkt hartelijker' met 'n bloemetje van Fleurop. Niemand woont tev om 'n bloemetje te sturen. Fleurop Mterflora garandeert Uw betUUing. Koninginnegracht 135, Den Haag. In the family. (K) Looft den Heere: gewijde n 2230 (K) Kerk en Theologie. 28.00 (K) Nader Bekeken. NOS: 23.15-2330 (K) Journaal. Nederland II NOS: 18.45 (K) Paulus de Boska bouter. 18.55 (K) Journaal. NCRV: 1905 (K) Black Beauty. Jeugdserie. 2031 (K) Klassenreunle, tv-film. 21.55 (K) Marie Cecile Moerdijk: volkslled- vandaag. 2330-23.25 (K) Journaal. Berartd Boudewijn kwam met drie kantonnen aandragen, waarop de namen stonden van Amerikaanse generaals. Op het ene stond Westmoreland, op het andere Ridge- way en op het derde Eisenhouwer. Ik wist meteen wat het goede antwoord was: Westmoreland want Ridgwav schrijf je zonder e, en Eisenhower zonder u. De vraag bleek echter wie de opvolger werd van generaal Mac Arthur (niet te verwarren met Mc Arthur), en dat was Ridgway zonder e. Maar dat was natuurlijk niet de belangrijkste gebeurtenis dit week einde, dat over het geheel genomen geen hemelbestormende indruk maakte. Van een film als „Hoe steed ik een. miljoen?" vraag ik me nu af waarom ik er zo'n jaar of zeven geleden ooit heen ben geweest (en waarschijnlijk vroeg ik me dat zeven jaar geleden, net iets te laat, ook al af), want eigenlijk is zo'n film voornamelijk flauw. Een tekst moet flitsen, zeker als het om een amusementsfilm gaat, en dat was noch bij „Hoe steel ik een miljoen?" het geval, noch bij „Durmazon" van Eli Asser. Een rolbezetting vol reputaties maakt d'r wel een goedbekkend verhaal van dat zonder horten en stoten voortrolt, maar er zitten te weinig verrassingen in, zoals u die vanavond bijvoorbeeld wel te zien zult krijgen in „Daar komen de schutters". Iets wordt namelijk niet leuk doordat de een op een andere toonhoogte spreekt dan de ander, en die weer op een andere toonhoogte dan de derde, maar iets wordt leuk als de dialogen vol counters, schijnbewegingen en tegen- counters zitten. Maar ja, makkelijk is dat natuurlijk niet, in ieder geval is het een stuk moeilijker dan het schrijven van een politiethriller als „Centraal Station" want daarin wordt van de auteur alleen maar gevraagd dat zijn personages een beetje normaal en logisch praten en reageren, en het oproepen van een beetje sfeer en een beetje spanning is nu eenmaal gemakkelijker dan mensen aan het lachen te brengen. Zaterdagavond gmg alle aandacht naar de wertklozenbetoginig waar zo wel Achter 't nieuws alls Brandpunt hun schijnwerper op richtten. Brand punt had de hand weten te leggen op een van de werklozen de heer Aarden die uitstekend in staat bleek zijn woordje te doen zonder iets van zijn natuurlijke habitus te verliezen. Ik bedoel: je hebt wel meer arbeiders of boeren of buitenlui die hun belangen uitstekend weten te behartigen, maar die dan een metamorfose doormaken van fabrieksarbeider of boer naar froe-lance-vakboradsbestnurder of zoiets. Zo niet de heer Aarden, die op een gegeven ogenblik vond dat de miljoenen die nodig zijn voor de bestrijding van de werkloosheid maar aan de straaljagers moesten worden onttrokken: „Laat de vijand dan maar komen", zei hij, „Want armer dan ik nu ben kunnen ze me toch niet maken". Hij vond drie miljard voor straaljagers om 200.000 werklo zen te beschermen ook rijkelijk overdreven... Gidtena/vonid had Ad Langebeoit een gesprek met het echtpaar Ketelaar de ouders van een diep-zwakzinnig meisje van 20 jaar. Ik kan u de adressen geven die na afloop van dit gesprek op het scherm werden geprrojeoteerd, mannelijk Fader afcie S.P.Z., Postbus 6251 in Den Haag, en Federatie v. Ouderbewegtogem, Post bus 103 in Maarssen, maar meer kan ik er niet over zeggen omdat ik na een klein kwartiertje heb overgescha keld naar „Dummies", een beeldopera over manipulaties. Dit was een produktle van studio Scarabee, die de laatste 6 jaar naam heeft verworven met Poppetgom, Fata banana en Witstrips. Wat Scarabee doet is een vorm van beeldende kunst, eerder dan van toneelspeelkunst of opera, en zonder dat ik nu precies kan uitleggen wat ik er zo goed en fascinerend aan vind, is er toch iets dat voor mijn gevoel uniek is en iets oproept dat er daarvoor nog niet was. Dat klinkt simpel en tegelijk sterk overdreven, want er worden zoveel dingen op het scherm vertoond die er daarvoor nog niet waren (bijvoorbeeld de 4-2-over- winning van FC Amsterdam op Ajax) maar in verreweg de meeste gevallen is er dan sprake van variaties op een zelfde thema. „Centraal Station", Durmazon, The lovers, Gilbert Bécaud, de Berend Boudewijn kwis, ze zijn natuurlijk wel allemaal een beetje anders dan ze de vorige keer waren, maar het zijn toch alle van elkaar verschillende Chinezen, waartussen dan opeens een roodhuid opduikt: Studio Scarabee. Voor televisie vond ik een uur Oummies* overigens rijkelijk lang na een minuut of veertig begon mijn aandacht te verflauwen (je hebt nu eenmaal weinig houvast, zelfs niet aan zo'n inffcrigeremde regel als Jk ben miat af wan* wie me zien, ziett niet wat ilk wezen moe*") en zaalpu- biiek heeft nu eenmaal meer oancen- tra/tdevermogen en meer en ander zit vlees dam de tv-fcijker. NICO SCHEEPMAKER UTRECHT De demonstratie ,oor werkgelegenheid, zaterdag in Utrecht: natuurlijk hadden de vak centrales die vooral voor de buiten wacht bestemd. Met de media als kanaal. En dat onderstrepen van ot schrijnende vraag naar genoeg arbeid is dan ook best gehoord. Maar achteraf gezien zal de ver eniade vakbewegingstop blij zijn ge weest me* de komst van heel wat meixsen, die zij voor deze manifes tate niet had uitgenodigd. Alleen voor vakbondsleden, was het parool geweest. Maar een tim mermansoog voor menigten verraad de daar in de veemarkthal aan Utrechts oostrand, dat zeker de helft van de dik zevenduizend demoostran- ter uit het minder erkende kamp af komstig was. En Juist die "ongeorganiseerde" bezoekers, werklozencomité's van Groningen tot Kerkrade en allerhan- actiegroepjes van wat extreme radikale snit, die maakten de sfeer daar in de koude hal. En ver volgens in de stoet van enkele ki lometers lengte, die aanklagend door binnenstad sjouwde. Ook de gevestigde bonden hadden e. hun trouwe kaderleden hun leu ker» meegebracht. Maar het was de laaghangende wolk van de meer ■tmpele teksten en de schampere dreun van spreekkoren en spotlie deren die de zaak wat extra bewogen heid gaf. En dat gebeurde dan dwars door «en strakke regie heen, die nauwe lijks ruimt* voor improvisatie toe- liei Korte toespraken van voorzit- Kok, Spit en Lanser, geschei den door een nummertje harmonie- muzlek, daarna de buitenmars van laderhall uur: daarmee was het immers bekeken. Spandoekje op het wandelwagen tje van een meegevoerde kleuter: "Ik wil straks ook werk". Boven vol wassen hoofden: "Boersma wij wil len poen", "De 200 gulden nu". Waar de voormannen van de cen trales op behoud en het scheppen van werk hamerden, vroegen de nvetofficiële spandoekteksten om geld voor werklozen. Op één punt kwam de aansluiting over die kloof enigs zins tot stand: de eis van de vak centrales tot verlenging en verho ging van de wwv-uitkering voor lang durig werklozen, met terugwerken de kracht tot de eerste Januari. Het is in veel opzichten de demon stratie van de gemengde gevoelens geweest. Wim Kok en Wim Spit, die de regering gebrek aan daadkracht in de bouwsfeer verweten, hadden de kern van die regering op dat mo ment althans letterlijk aan htm voe ten. Premier Den Uyl had voor deze dag, zoals bekend, de socialistische inter nationale in Berlijn laten lopen. Hij was er met zijn vrouw. Met minister Boersma waren er diens vier colle ga's, die de nota werkgelegenheid mede hebben ondertekend. "Echt fundamentele kritiek heb ik hier niet gehoord op onze nota", zei Boersma later op de middag in het radiopro gramma In de Rooie Haan. Enkele werkgeversorganisaties wa ren vertegenwoordigd, maar ook alle belangrijke kamerfracties hadden hun eerste man gestuurd. WD'er Hans Wiegel moest zich een massaal "Wiegel, ha, ha, ha" ten deel laten vallen hij zal het vaker hebben beleefd. Den Uyl kreeg een mengsel van gejuich en gefluit. Lanser van het CNV, laatste van de sprekers- MAANDAG 24 FEBRUARI Hilversum I PP.: 18.19 Gereformeerd Politiek Verbond. TROS: 18.30 Nieuws. 18.41 (S) A La carte: operamuziek. EO: 20.00 Reformaftle en Reveil. 20.15 (S) Fina- Nleuws. 12.41 Echo. 13.00 Ra- dachte. NOS: 21.45 (S) Eurolight. 2235 Bond zander Naam. NOS: 2230 Nieuws. NORV: 22.40 (S) Hier en nu. NOS: 22.50 (S) Hobbysooop. 23.20 (S) NOS- gazine. Nieuws). Overheidsvoorlichting: 17.00 Nieuws uit de Nederlandse Antillen. KRO: 17.10 (S) De hutsgeklutste kin derspelen .1730 Nwfc. 17.32 Echo r trits, moest maar zien door ongedul- ling tot slot voor wat die was. Alleen de neus op het feit drukte dat volle dige spreekkoren en gezang t de kamerleden Van Thijn en Van der dige werkgelegenheid ver buiten be ls de schuld, van 't kapitaal) heen Doef stapten mee in de bontgekleur- reik is geraakt in dit land. De vuist, te boren. de, pamfletten strooiende slang, die ln Utrecht gebald, was er ook een De meeste politici heten de wande- winkelende Utrechters nog eens met van onmacht. jazz in' Aktiê. 23.55-24.00 l Hilversum II 18.00 Nieuws. 18.11 Klankbord. 1830 (S) Jeugdtoer. 19.00 (S) Kerkorgel- concert. 1935 (8) Wij hebben een woord voor de wereld: gewijde koor zang. 19.45 Bijbelstudie. NCRV: 20.00 Nieuws. 20.06 (S) Overdenking. 20.15 (S) Lee Indes Galantes, Rameau (ver korte versie) (gr.). 22.15 (S) Lltera- ble. 23.00 (S) Vrijdag leert praten, hoorspel. 23.48 (S) Poezie. 23-65-24.00 AVRO: 19.08 Drie loopt achter: Rook en Roll gebeuren. VPRO: 20.08 (S) VPRO-ma&ndageen actieprogramma met bonus-top-tlen. met om 21.02 (S) Jazz uit de West: 22.02 Rik Zaal; 23.02 (S) Wim Noordhoek; 0.02 (S) Journaal). VARA: 6.08-730 Alfred La- garde. DINSDAG 25 FEBRUARI Hilversum I KRO: 7.00 Nieuws. 7.03 Het levende woord. 7.07 (S) Badlnerieklass mu ziek. (7.30 Nieuws. 7.41 Echo). 8.24 Oveweglng. 8.30 Nieuws. 8.36. Gym- Hil vers urn II AVRO: 7PO Nieuws. 7.11 Ochtend gymnastiek. 7.20 (S) Dag met een gaatje, met om 8.00 Nieuwe en om 8.11 Radiojournaal. 8.50 Morgenwijding. NOS: 9.00 Uitgebreide reportage. 9.35 Waterstanden. AVRO: 9.40 (8) So praan en piano: klass. en moder ne muziek. 10.00 (S) Voor de kleu ters. 10.10 Arbeidsvitaminenpopulair verzoekplatenprogramma in mono en stereo. (11.00 Nieuwe; 11.08-11.06 Ra diojournaal). 11.30 (S) Rondom Twaalf een uur allerlei voor iedereen, met om 11.85 Beursberichten. Overheidsvoor lichting: 1230 Uitzending voor de landbouw. AVRO: 18.40 (S) Kinderen maken muziek. 13.00 Nieuws. 13.11 Ra diojournaal. 13.21 (S)kertrorgelconcert 14.00 (S) Het hoedje met de groene veer, hoorspel (deel 4). 1431 (S) Met het oog op luisteren: muziekprogram ma. 1535 (S) Met muziek op stap. 16.00 Nieuws. 16.03 Radiojournaal. 16.05 (S) Gebakken vensterbanken: kinder magazine. 17.00 (S) Mobiel: een be weeglijk programma voor beweeglijke mensen. 17.55 Mededelingen. Hilversum Hl Ieder heel i - nieuws. x Het Hollandsche Huishouden. 9.40 Schoolradio. 10.00 (6) Aubade: klas sieke muziek (1030 Nieuws). 11.30 Be jaardenprogramma 11.55 Scheepspraat: sportwereld. 12.08 (S) Drie tussen de middag: VARA's visite vanuit 14.06 Geeodemeurdere: 'n mieters prou gramma. 16.08 (S) Mix, met o.a. LP-

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 5