VS en Rusland akkoord over hervatting Geneve in april Nepal monarchie bij gebrek aan beter Ernstige conflicten in de militaire junta Ethiopië NAAST HEI NIEUWS Volgens Prawda en Egyptische bron Gouden munten (840.000 gulden) verdwenen CAMBODJA VALT ZONDER EXTRA STEUN VAN AMERIKA Raadsverkiezingen in Griekenland 30 maart Kaper neergeschoten MAANDAG 24 FEBRUARI 1975 MOSKOU/CAIRO/TEL AVIV De Sowjet-Unie heeft gis teren bij monde van het officiële partijorgaan Prawda laten doorschemeren de huidige Amerikaanse pogingen om tot nieu we troepenakkoorden in het Midden-Oosten te komen niet in de weg te zullen staan, dit echter op voorwaarde dat Geneefse vredesconferentie na de afsluiting van de akkoorden zal wor den hervat Het Egyptische weekblad Rose Al Youssef meldde gisteren dat de her vatting in april zou moeten plaats- vinden. Naar verluidt heeft Kissinger Gromyko beloofd dat een nieuwe Israëlische terugtrekking uit de Si- naï woestijn en van de hoogvlakte van Golan gelijktijdig zal plaats vinden. "Na deze afspraak te hebben ge maakt hebben de twee supermo- gendheden het VN-hoofdkwartier opdracht gegeven voorbereidingen te treffen voor de heropening van de Geneefse conferentie vóór het einde van april", aldus Rose Al Youssef. Het semi-officiële Egyptische dagblad Al Achram heeft intussen gemeld dat Egypte de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie heeft ver- In deze schroothoop ten noorden van het Noorse LiUehammer vonden zaterdag 27 mensen de dood terwijl tientallen werden gewond. Het was de ergste treinramp uit de Noorse geschiedenis en de eerste in 25 jaar: in 1950 kwamen bij een ongeluk 14 mensen om het leven. Zaterdag vlogen twee sneltreinen bij LiUehammer op elkaar. De treinen, elk met een gewicht van 600 ton en bestaande uit vijftien wagens, vervoerden tezamen ongeveer 800 passagiers. De oorzaak van de ramp is nog niet bekend. Een van de treinen had aanzienlijke vertraging. Mogelijk is het ongeluk ontstaan door dat een van de bestuurders door de lage zonnestand een onveilig sein niet heeft opgemerkt. ADDIS ABEBA Binnen de in E- thiopië aan de macht zijnde militai re junta hebben zich ernstige moei lijkheden voorgedaan. Dit is in krin gen van Westerse diplomaten in de hoofdstad Addis Abeba vernomen. De minister van Landbouw, Dag- na chew Yixgu, bij kt tien dagen ge leden al naar Soedan te zijn gevlucht. Hij heeft een brief achtergelaten waarin hij zegt dat de "chaos en de onbekwaamheid'" van dte mililbai- re junta zijn positie onhoudbaar hebben gemaakt. De minister van volksgezondheid, Gemel Abdul Kadir, is dit weekend uit de hoofdstad ver dwenen. Naar men zegt naar zijn ge boorteprovincie Eritrea, die inmid dels volgens persberichten door het leger helemaal van de rest van het land is afgesloten. Drie weken burgeroorlog in Eri trea hebben aan 2528 mensen het leven gekost, Dit hebben de militai re leiders in Addis Abeba bekendge maakt. Tijdens de op 31 januari uitgebro ken gevechten zijn volgens de eer ste officiële verlieslljst 2321 Eritrese guerrillastrijders, 83 man reegrings- troepen en 124 burgers gedood. Ver der zijn voor zover bekend 188 Ethi opische militairen en 347 verzetstrij ders gewond. o agers van de Ethiopische lucht macht hebben gisteren guernUlastel- lingen 6 kilometer ten noordwesten iVan Asmara gebombardeerd. Vol- stal van Zuldafrikaanse gouden "Kriiger-Rand" munten ter waarde van 840.000 gulden, die vanuit de safe-inrichting op het viegveld Heathrow in een vliegtuig met be stemming Toronto waren geladen. De munten, die elk een ounce f31.33 gram) goud bevatten, maakten deel uit van een zending van tien dozen munten met een to tale waarde van 750.000 pond ster ling. De gehele zending was in de loop van deze week uit Johannes burg op Heathrow aangekomen. Scotland Yard heeft gemeld, dat vier dozen werden gemist, toen de vracht In Toronto werd gelost. Aangenomen wordt, dat de munten op Heathrow zijn gestolen. Aardgas Van officiële zijde in Kiel is zaterdag meegedeeld dat in het Westduitse deel van de Noord zee een belangrijke aardgasbel is ontdekt. Het aardgas zit op de grens van de Westduitse en Britse secto ren. Volgens deskundigen gaat het om een hoeveelheid van tussen de 3 aa 30 miljard kubieke meter. gens inwoners van Asmara waren de bombardementen betrekkelijk licht. In de Eritrese hoofdstad zelf was het gisteren rustig. Welingelichte EtttiLopische kringen hebben gisteren meegedeeld dat de Amerikaanse regering van plan is om het Amerikaanse militaire commu nicatiestation in Asmara in Juni van dit jaar te sluiten. Hiermee zou een einde komen aan 22 jaar Amerikaan se invloed in de provincie Eritrea, waar g-uerrfllastry dere motnemfteefl voor onafhankelijkheid vechten. Volgens dezelfde bronnen zal het Amerikaanse consulaat in Asma ra eveneens worden gesloten. Bekend making over de toekomst van het station Kagnew zullen binnen enke le weken worden gedaan. Een functionaris van het Ameri kaanse Ministerie van Defensie in Addis Abeba bevestigde de berich ten maar de officiële woordvoerder van de ambassade ontkende deze. Volgens hem blijven de Amerikanen in Asmara totdat het contract dat 25 Jaar geldt in 1978 afloopt. Vol gens de ambassade verblijven thans nog 70 tot 80 Amerikanen op de ba sis. Kagnew, de basis die eens 4500 Amerikanen, huisvestte, was een symbool voor de goede betrekkingen tussen Washington en de afgezette keizer Haile Selassie. Overstromingen Midden-Oosten Hefschroefvliegtuigen van de Israëlische luchtmacht hebben gisteren Bedoeinen van de Si- nai-woestijn in veiligheid ge bracht nadat door hevige regen de gewoonlijk uitgedroogde wa di's in kolkende rivieren waren veranderd. Tten mensen zouden verdronken zijn en honderden dakloos ge worden na een storm in helt weefceinde. Meer dan 4.000 lemen wonin gen In Zuid-Egypte zijn wegge vaagd en 15.000 mensen dakloos geworden bij de ergste overstro mingen, die het land ln de af gelopen twintig jaar heeft ge kend. 15 Mensen zijn omgeko- Reddlngsploegen trachten nog steeds 135 arbeiders te redden, uit marmergroeven in het ge bied Beni Suef, waar zij door heft water zijn geïsoleerd. Men is er nog niet in geslaagd le vensmiddelen over te brengen naar de arbeiders, die al drie dagen opgesloten zitten. In Syrië zijn duizenden men sen dakloos Het noord oosten van dit land ls getrof fen door overstromingen en zwa re regenval, zo meldde een woordvoerder van de regering in Damascus. zocht de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie PLO formeel uit te nodi gen voor deelname aan de conferen tie. De Israëlische minister van Bui tenlandse Zaken Yigal Allon heeft gisteren gezegd dat de Israëlische bereidheid om in de Sanaï terug te trekken, afhankelijk zal zijn van wat Egypte in ruil wil doen, zowel "politiek &16 strategisch". Hij zei ook dat een algemene ont spanning ln de wereld voor de Is raëlische veiligheid van meer belang zou zijn dan een eventuele officië le Amerikaanse defensieve garantie die in brede kring is genoemd als onderdeel van een regeling. De Syrische president Hafez As sad heeft tegenover het tijdschrift Newsweek verklaard dat Syrië be reid zou zijn een formeel vredesbe- drag met Israël te tekenen als de Israëliërs alle Arabische gebieden die in de oorlog van 1957 zijn ver overd, ontruimen en als de bezette westelijke oever van de Jordaan en de strook van Gaza tot een Pales tijnse staat worden gemaakt. Hoewel Israël deze voorwaarden consequent heeft afgewezen, was dit toch de meest concrete verklaring die Assad heeft gedaan over de mo gelijkheid van een akkoord met Israëü. Bij het dorp Shetula aan de Li banese grens heeft een Israëlische legerpatrouille een lid van een Ara bische groep terroristen gedood die probeerde ten noorden van het dorp te infiltreren, zo heeft het Israëli sche militaire opperbevel meege deeld. De patrouille maakte wapens, explosieven, granaten, een megafoon en pamfletten buit waarin de vrij lating van gevangen zittende Ara bieren werd geeist. In Beiroet heeft het volksbevrijdingsfront de verant woordelijkheid voor de actie opge ëist en de gedode Arabier geïdenti ficeerd als Kassem Haddad, leider van de infiltranten. Het front ver klaarde dat de guerrillastrijders er op uit waren gestuurd om gijzelaars te maken en de vrijlating te eisen van de Grieks-katholieke aartsbis schop Hilarion Capudji en vier guerrillastrijders uit Israëlische ge vangenissen. In Jeruzalem meldde de Israëli sche politie gisteren een grote bom te hebben gedemonteerd die was verborgen in een zak met groente op een openlucht markt. Burgemeesterlijke schoonmaker Al weken lang werkt elke zaterdag in het onlangs geopende zwem bad van Westervoort (onder Arnhem) een hooggeplaatste schoon maker. Burgemeester drs. F. Grienberger (33) heeft zich namelijk onmiddellijk bereid verklaard de handen uit de mouwen te steken, toen het stichtingsbestuur vertwijfeld uitriep, dat het mooi was een zwembad te hebben, maar dat niemand er zin in had te hel pen schrobben na een week intensief gebruiken van het bad. Bur gemeester Grienberger aarzelde niet, maar stelde zich vrijwillig beschikbaar. Hij heeft zoveel plezier in deze trimoefening, dtyt hij nooit verstek laat gaan om met bezem en emmer te kunnen jong leren. Dure gerechtigheid De 61-Jarige Pasquale Maulicino uit Italië heeft eindelijk gerech tigheid gevonden. In de tweede wereldoorlog verloor hij zijn hele hebben en houen. Hij was tien jaar in het Italiaanse leger en zat krijgsgevangen. Hij meende, dat de regering in Rome daarvoor ver antwoordelijk was en eiste compensatie. Dertig jaar lang heeft hij daarvoor gevochten. Rome is door de knieën gegaan. Pasquale krijgt zijn recht en zijn compensatie zes gulden. Terug naar de beschaving Na meer dan een kwart eeuw in de bergen van Kreta te hebben geleefd zijn twee vroegere leden van een communistische guerrilla- groepering tevoorschijn gekomen. De 55-jarige George Tzombanakis en de 59-jarige Epyros Blazakis zeiden een „een vreemd gevoel" te vinden weer terug te zijn in de beschaving. Ze hadden al die jaren in een grot geleefd. Een journalist had echter wel contact met hen onderhouden. Ook hadden ze soms bewoners uit bergdor pen ontmoet, van wie ze voedsel, informatie en tor anten kregen, alsmede materiaal voor het naaien van kleren en verstellen van laarzen. De mannen beschikten over een geweer, een radio en een verrekijker. Driemaal werd hem amnestie verleend, maar dat namen ze niet aan, omdat ze hun idealen deels hadden moeten opgeven. ..En deze Idealen hebben ons zoveel jaar in leven gehouden". Niet fezamen op televisie Dat mag niet meer. In een Brits televisieprogramma waren de Egyptische en Israëlische ambassadeurs in Londen tezamen te zien geweest. Broederlijk samen op de bus, ja gezellig. Maar Cairo vond het helemaal niet gezellig. Eens, maar nooit meer, zei een boze minister Fachmy, die zich met buitenlandse zaken bezighoudt en er dus rechtstreeks mee te maken heeft. En hy stuurde meteen een verbod de wereld in: Egyptische diplomaten mogen waar ook op deze aardbol nooit meer met Israëlische diplomatieke vertegen woordigers in één en hetzelfde radio- of televisieprogramma op treden. Kissinger zal er weer heel wat reizen naar het Midden- Oosten tegenaan moeten gooien om dat weer recht te trekken. Een kostbare vergissing In Zweden verjaart de straf op belastingontduiking al na vijf Jaar Een directeur van een maatschappij had dat keurig in het hoofd, toen hij dezer dagen by de politie binnenstapte om zich aan te geven, Hy had in februari 1970 een bedrag van 900.000 kronen (meer dan een half miljoen gulden) te weinig opgegeven. Dat vond hy erg vervelendna vyf jaar. Ootmoedig bieohte hy zyn zonde op. Helaas voor de man kwam zyn berouw even te vroeg. Hy had zich vergist. Want hy stuurde d est yds zyn formulieren niet op 16, maar op 26 februari in. Dat gaat hem duiten kosten. Veel dui ten WASHINGTON Cambodja zal ongetwijfeld in handen van "de com munisten" vallen als het Amerikaan se Congres weigert de 222 miljoen dollar extra hulp voor de regering ln Phnom Penh goed te keuren. Dat heeft de Amerikaanse minister van defensie James Schlesinger gisteren in een televisie-interview gezegd. Phnom Penh is vrijwel ingesloten door troepen van de Rode Khmer. Voor de bevoorrading is de stad ge heel afhankelijk van een Amerikaan se luchtbrug. De kansen dat de regering in Phnom Penh het zonder extra Amerikaan se hulp nog veel maanden kan uit houden zijn minimaal, aldus Schle singer. In antwoord opvragen zei hij voorts dat Verenigde Staten een militaire aanwezigheid zullen handhaven die naar hun oordeel voldoende is "voor het verzekeren van de veiligheid in de Perzische Golf, gezien vanuit het standpunt van de Westerse wereld". Schlesinger verdedigde de toegeno men omvang van zijn defensiebegro ting omdat een voortgang van de hui dige ontwikkeling "onvermijdelijk tot gevolg heeft dat Verenigde Staten op de tweede plaats komen, achter de Sowjet-Unie hun wapensystemen uit te breiden ter handhaving van het McGovern heeft gisteren opgeroe- militaire evenwicht. De defensiebe- pen tot een besnoeiing van "de ge- groting kan niet uitgaan van een mo- zwollen wapen-begroting". Hij meen- gelijk verdere ontspanning met de de dat militaristen nog steeds de bui- Sowjet-Unie, aldus Schlesinger. tenlandse politiek van de Verenigde De Amerikaanse senator George Staten beheersen. Dit is een van de twee af- luisterapparaten van twee ton, die voor de kust van IJs land op de oceaanbodem zijn gevonden. Op de huid werden Russische lettertekens aan getroffen. De toestellen wa ren waarschijnlijk bestemd voor het volgen van onder zeeërs en voor het afluiste ren van gesprekken via tele foonkabels. BRASILIA VeilflgheidsagcrJten een pamflet voor de radio, hebben zaterdagavond op de lucht- Na urenlange onderhandelingen liet haven van de Braziliaanse hoofdstad de kaper de vrouwen en kinderen Brasilia de kaper van een lijnvlieg- vrij. Vier veiligheidsagenten maak- tuig neergeschoten. Het kapingsdra- ten van de gelègenheid gebruik, ver- ma duurde acht uur. mand afe werktuigkundigen aan De dader ligt nu ln een ziekenhuis, boord te komen en schoten de ka- Hij verkeert buiten levensgevaar. Dit per neer nadat een stewardess zijn heeft een hoge regeringsfunctiona- aandacht had weten af te leiden, ris in Brasilia gisteren meegedeeld. Volgens de gezagvoerder, die een Hert gekaapte vliegtuig was een schotwond aan de hand opliep, was Boeing-737 van de Braziliaanse de kaper geestelijk gestoord, luchtvaartmaatschappij VASP. HetEen schoonzuster van de kaper maakte met 72 passagiers en acht heeft in een vraaggesprek met het bemanninsgleden een binnenlandse Amerikaanse persbureau UPI ver vlucht. De kaper liet het toestel lan- ibefld d«ait de dader de 30-jarige Joed den in Brasilia en eiste vervolgens Siqueira ls. Hij is als econoom ver een losgeld van drie miljoen gul- bonden aan een agrarische over- den. de vrijlajUrg vain enkele politie- heidsdienst die in de binnenlanden ke gevangenen en voorlezing van van Brazilië werkzaam is. Athene (AP) De Griekse pre mier Constantijn Karamanlis heeft aangekondigd dat er op 30 maart worden gehouden "ter voltooiing gemeentwraads-viertaiezingen zullen van het proces van het herstel van de democratische wetmatigheid in Griekenland". De premier zei dat zijn partij, die 54.5 procent van de stemmen kreeg bij de algemene verkiezingen in Griekenland in november vorig jaar en daarmee 220 van de 300 zetels ln het parlement veroverde, geen kan didaten op partijniveau zal stellen. Hij zei dat politisering van ge meentere ads-verkiezingen schadelijk zou blijken voor de doelmatigheid van het plaatselijk bestuur. Hij riep de oppositiepartijen op het voor beeld van zijn partij te volgen. Vrijgelaten Bij Varese in de Italiaanse i>rovincie Lombardije is de 57-jarige fabrikant Guiseppe Agrati vrijgelaten door de onbeken den die hem in de nacht van 27 op 28 Januari hadden ontvoerd. Een paar dagen na de ontvoering had den de bandieten een enorm losgeld geeist. Tenslotte werd een bedrag van bijna 16 miljoen gulden uitbe taald. Katmandoe De koninklijke gasten die vandaag in Katmandoe de kroning bijwonen v. koning Bir en dra krijgen van Nepal het beeld dat de folders altijd laten zien. In alle pracht is de lente er begonnen. Wat ze niet zullen opmerken zijn de spanningen waaraan koning Birendra het hoofd moet bieden. Toen hij drie Jaar geleden de troon besteeg, verwachtten veel onderdanen van Birendra dat hij gezien zijn jeugd (hij is nu pas 29) en z'n internationale opvoeding in Engeland de Verenigde Sta/ten en Japan flink wat nieuwe ideëen zou hebben en het koninkrijk in de Himalaya drastisch zou moderniseren. Dat ls echter niet gebeurd. Birendra's bestuur is dictato rialer dan ooit. Slechts weinigen van de elite in de hoofdstad zyn betrokken by het bestuur. Op grote schaal is er corruptie. De betrekkingen met India zijn de laatste tien Jaar nog nooit zo slecht geweest als nu en zeker tweehonderd politieke tegenstanders zitten gevangen. Om veiligheidsredenen zijn de belangrijkste gasten van de koning ondergebracht in een zwaar bewaakt vijf -sterren-hotel. De kroonprins van Japan kwam er aan met drie vrachtwagens vol bagage, waaronder vyffrfen kratten speciaal mineraal water. Ook de Britse prins Charles zit daar. Gewone toeristen worden dezer dagen geweerd. Buitenlanders, en met name iedereen die er wat minder netjes uitziet, krijgen het beleefde verzoek maar te vertrekken. Op alle belangrijke wegen in het land heeft cte politie wegversperringen opgericht. Aangezien er geen vrije pers is, doen hier de wildste geruchten de ronde. Politieke tegenstanders zouden de kroning willen aangrijpen voor een gewelddadig protest; niemand was verbaasd over dergelijke geruchten. Als er verzet komt, zal dat waarschijnlijk afkomstig zijn uit kringen van de verboden Nepalese Congrespartij. De leiders ervan zitten gevangen of leven als balling ln India. Maar hun aanhangers overval len nu en dan politieposten en regeringsgebouwen. Ook al vormen ze nog geen ernstige bedreiging, toch roeren ze zich steeds meer. Sinds Birendra drie jaar geleden zyn vader Mahendra opvolgde, ls hij een keer aan een granaataanslag ont snapt, ls een regeringsvllegtuig met een bedrag van een driekwart miljoen aan boord gekaapt en is een oud paleis afgebrand waarin het ministe rie van binnenlandse zaken was gevestigd. Onlangs nog is er in het oosten van Nepal zeker vijf keer slag geleverd tussen regeringstroepen en rebellen. Van het begin af aan heeft Birendra zich vooral bezig gehouden met de' economie van het land. Zijn land verdeelde hij in vier ontwikkelingsge bieden. Hij trachtte eerlijke ambtena ren om zich heen te krijgen en wilde openstaan voor kritiek van zoveel mogelijk mensen. Maar zijn pogingen hebben slechts geleld tot nog meer macht en Invloed van het Paleis. De middeleeuwse instellingen van het land en de gigantische papierwinkel van het ministerie van binnenlandse zaken zijn niet aangepast aan de verande ringen die van bovenaf werden gedecreteerd. De meeste Nepalezen wonen in afgelegen streken, waar vrijwel geen wegen zijn, geen elektriciteit en stromend water en waar de percentages van kindersterfte en ongeletterdheid tot de hoogste ter wereld behoren. Juist in deze gebdeden echter is de koning het meest populair. Velen daar zien hem nog als een haast goddelijk wezen en anderen moeten, zij het met tegenzin, toegeven dat ze geen alternatief zien. Zoals een ambtenaar zei: „Als de koning vertrekt, wat houden we dan over behalve burgeroorlog? De heuvels komen dan bij China en de rest gaat naar India. We kunnen niet vergeten wat India heeft gedaan in Goa en Sikkim, en we koesteren al lang een diep wantrouwen vtor India's bedoe lingen. We zijh nu een onafhankelijk land, maar al te veel Indiërs schijnen ons als een stukje India te zien."

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4