Kinderpsychiatrie van Curium in nieuwbouw "Fel strijden tegen het bedrijvenwe Complex van ruim 8 miljoen mizu keukens mizu keukens mizu keukens Pater Woldendorp (58) op ziekbed overleden Eis tot terugbetaling van collegegeld voor de rechter afgewezen MAANDAG 24 FEBRUARI 1975 i' a „Nog 5 nachtjes slapen en dan JOVD-voorzitter op wintercongres in Leiden: LEIDEN De lokettenzaal van het restaurant "Nieuw Minerva" was dit weekeinde het vergader centrum van de Jongeren Orga nisatie Vrijheid en Democratie. Zaterdag en zondag, tijdens het landelijke wintercongres hield men zich onder meer bezig met de kwestie Meeus en de situatie in Vietnam. De uitgebreide dis cussie resulteerde tenslotte in het aannemen van twee moties. Wat het conflict bij Meeus be treft constateerde de JOVD, dat de werkgelegenheidssituatie met name in West-Brabant bijzonder veront rustend is. "Het optreden van de ver- voersbonden heeft zeer polariserend gewerkt". De aanwezigen concludeer den, dat deze bonden de door hen gepropageerde inspraak van de werknemers hebben genegeerd en dat door hun optreden de terugkeer van de ex-werknemers voor de werk willigen, blijkens hun uitspraken, onaanvaardbaar heeft gemaakt. De vergadering sprak in de motie uit, dat de vervoersbonden daardoor een pat-stelling hebben gecreeërden de werkgelegenheid vain honderd werk nemers ernstig in gevaar brengen. De motie werd ingediend door de af deling Bergen op Zoom. Bij de besprekingen over de situa tie in Vietnam werd vastgesteld, dat de akkoorden van Parijs maar wei nig levensvatbaarheid genieten. In de motie werd vastgelegd, dat er met die akkoorden nog steeds geen vrede is gekomen en dat sindsdien meer dan 120.000 doden en gewonden zijn gevallen. De communistische offen sieven werden in lagrante strijd ge- genoemd met de akkoorden. "Ieder een die onbevangen de ontwikkelin gen in Zuid-Vietnam onderzoekt komt tot de conclusie", aldus de motie van de JOVD." dat de Zuid- vietnamezen zowel degenen, die achter de regering staan, als diege nen die tegen de regering-Thieu zijn en haar scans heftig van cor ruptie en ander wanbeleid beschul digen in overweldigende meerder heid niets van de communisten wil len weten. "De jonge liberalen von den dat de akkoorden van Parijs on verlet moeten worden uitgevoerd'. Alle schendingen van het verdrag moe ten worden afgekeurd. Er is onder de huidige omstandigheden geen reden te suggereren dat de Nederlandse regering de diplomatieke banden met Zuid-Vietnam zou moeten verbre ken. Het wintercongres was zaterdag middag begonnen met een rede van JOVD-voorzitter Nijpels: "Als libe ralen dienen wij ervan overtuigd te zijn, dat de ondernemingsraden ver der uitgebouwd moeten worden", zo stelde hij vast. "De VVD mag zich op dit punt niet passief opstellen maar moet een actieve rol spelen. De ervaring leert immers dat de meeste ondernemingsraden uitste kend functioneren en niet tot vak bondsorganen zijn geworden. Het is niet voor niets dat de vakbon den terugkomen van het instituut on dernemingsraad en naar het bedrij venwerk toe willen. Dat bedrijven werk zullen de liberalen fel moeten bestrijden omdat het een weinig democratische vorm van werkne mers-deelneming is". De voorzitter van de JOVD deed een beroep op de tweede-kamerfracties van PvdA en WD om de handen in een te slaan en met 'n gezamenlijk initiatief-ontwerp inzake abortus te komen. Nijpels sprak de vrees uit dat noch 't VVD - initiatief - ontwerp noch de twee andere ontwerpen (Lamber- tus-Roethof van de PvdA en Van Schaik-Van Leeuwen van de KVP en ARP) zullen worden aangenomen. Het argument, dat amendering door de VVD van het PvdA-voorstel onmogelijk was. omdat de amende menten destructief verklaard zou den kunnen worden, kan juist zijn. Dit had echter niet hoeven beletten, dat op een dergelijk belangrijk punt de situatie even mis:ig blijft als ge durende de afgelopen jaren het geval was. Op PvdA en VVD rust in deze een zware verantwoordelijkheid" al dus het strenge oordeel van deze Jon ge ren voor zit ter. Het Congres van de Jongeren Or ganisatie Vrijheid en Democratie in Leiden werd onder meer bijgewoond door de Commissaris der Koningin in Gelderland mr. M. Geertsema en mer. Portheine lid van de tweede kamerfractie van de WD. vanAssendelftstraat2 Oegstgeest te!50392 „D'r zit wat te komen bij Mizu!" Lezers schrijven Socialistische wethouder moet gewoon doen Onlangs stond er in deze krant een stukje, waarin wethouder Ver- i boom eenvoudig ontkende dat er een vreselijk tekort is aan betaalbare kamers. Gedachtenkronkelin de Merenwijk bestaat een enorme leeg stand en de mogelijkheden die daar voor jongerenhuisvesting geschapen zijn worden nauwelijks benut. Eï is volgens hem "dus" geen kamer- nood. Wat klopt hier niet? Jongeren willen helemaal niet ln een flat wonen; zij trotseren met zijn vijftigen de vochtige vries kou in een gebouw zonder gasaan- sluiting liever dan te gaan wonen in betonblokken; Officiële cijfers geven altijd een vertekend beeld van de behoefte van jongeren aan huisvesting omdat er nooit bij vermeld wordt hoe groot het aantal jongeren is dat thuis woont, daar weg wil, maar afge schrikt wordt door de uitbuitings- prijzen van kamers. Waarom veran dert er nu niets aan de huisves tingsnood? Het kamertekort wordt losgezien van andere problemen zoals werk loosheid en het gervoel niet meer echt te leven (vervreemding!) Het particulier initiatief met zijn kunstmatige vraag en aanbod lost niets op De gemeente Leiden is zelf be zig haar woningen te verkopen aan particulieren die er vervolgens zoveel mogelijk hokjes in laten timmeren door zwart betaalde arbeidskrachten. De kamers gaan dan weg voor hu ren die vaak een derde tot de helft van iemands loon opslokken; De woningbouw en huisvesting moeten uit de gretige handen van winstmakers getrokken worden; het is immers een eerste levensbehoef- I te. In Amsterdam wordt er bij de bouw van woonruimten veel meer re- I kening gehouden met groepen. In Leiden gooit men de groep of en keling voor de naar bloedgeld hun kerende leeuwen. Een socialistische wethouder moet gewoon blijven doen en geen spel letje spelen met de uitbuiters in de huisvestingssector, namens de kloosterkrakers Theodoor en Rolf Goede Herderlaan Zoeterwoude-Rijndijk vanAssendelftstraat2 Oegstgeest tel50392 „Zaterdag is 't zover!" Het wintercongres van de JOVD werd onder meer bezocht door Commissaris der Koningin in Gelderland mr. Geertsema (tweede van linksen tweede-kamerlid mr. Portheine (derde van links). LEIDEN Op 58-jarige leeftijd is vrijdag pater T. J. Woldendorp OFM, kapelaan van de parochie St. Leonardus overleden. In 1945 werd pater Woldendorp tot priester gewijd en was daarna onder meer werkzaam in Maastricht en Oudewater. In 1966 kwam hij naar Lei den. Naast zijn parochiewerk was pater Woldendorp onder meer geestelijk adviseur van de RK Landelijke en Leidse Melkhandelaren- bond. Hü was een bijzonder gezien man bij zijn parochianen en bij de vele honderden melkdetaillisten in het gehele land. Verder was hij nog voorzitter van het bestuur parochiehuis en leider van de bij belclub in de parochie. Door zijn niet al te sterke gezondheid werd hij gedwongen het wat kalmer aan te doen. Hij overleed na een lang durig ziekbed. Morgenavond krijgen de parochianen gelegenheid afscheid te ne men Vifn pater Woldendorp tijdens een H. Mis in de St. Leonardus- kerk aan de Haagweg die om zeven uur 's avonds begint. Woensdag wordt hij ter aarde besteld op de begraafplaats Rhijnhof, na afloop van de H. Mis die om elf uur begint. LEIDEN De Leidse kantonrech- niet als student zou zijn aangemerkt ter mr. W. de Koning heeft de eis en een oproep zou hebben gekregen van een student om de Leidse univer- voor militaire dienst. Volgens de kan site it een bedrag van f 1100 aan col- tonrechter zou er slechts van onver- lege- en Inschrijvingsgeld terug te schuldigde betaling sprake zijn in laten betalen afgewezen. De student aien er zonder rechtsgrond 5 colleges gelopen en alleen tentamens en één examen afgelegd. De student verkeerde derhalve in de veronder stelling dat hij het bedrag onver schuldigd had betaald. Mr. De Koning overwoog in zijn vonnis dat de student door betaling LEIDEN Aan de Technische Ho- van het bedrag van f 1100 het recht geschool van Delft zijn geslaagd voor had verkregen om colleges te lopen het doctoraal examen werktuig en dat de Leidse universiteit verder bouwkundig ingenieur J. W. J. Bouw- buitcn het feitelijk doel van de stu- ma (Leiden). E. Hoogenes (Voor dent stond. De student vreesde dat schoten), P. L. Peeperkorn (Sassen- hij, wanneer hij niet had betaald, heim). en A. Strang .(Voorschoten),. LEIDEN In de rooms-katholieke kleuterschool ,,'t Klom-pje aan de Bonairestraat in Leiden werd gisteren feest gevierd. Dat gebeurde in verband met het 12y2-jarig bestaan van de school. De meisjes kregen voor die gelegenheid een boeren- Zo gaat het nieuwe complex vaii Curiumer uit zien: A en B zijn resp, het stafgebouw en het polikliniekgebouw, C is het dienstencentrum, D is de serie woon-eenheden, E is het nieuwe gebouio voor de prof, dr. Leo Kallerschool en F is het gébouic therapie. Zoals op dit kaartje te zien is, loopt bezuiden het complex de Endegeesterstraatweg. LEIDEN Als alles naar wens verloopt zal omstreeks 1 mei a.s. de eerste paal worden geslagen voor de bouw van een geheel nieuw kinderpsychiatrisch cen trum op het terrein tussen de En degeesterstraatweg en de Gor- laeuslaboratoria (Wassenaarse- weg). Het gaat hier om een com plex van puim acht miljoen gul den dat gebouwd zal worden in opdracht van de Stichting Kin derpsychiatrisch Centrum "Cu rium". Deze stichting heeft op het ogenblik een ontoereikend gebouw in eigendom aan de Rhijngeesterstraatweg. Volgens de directeur van "Cu rium", de kinderpsychiater dr. J. Weinberg, is de opzet van het nieu we complex uniek voor Nederland, omdat er rondom de gebouwen gro te leefruimte (lees: groen) zal wor den geschapen voor de kinderen die in het centrum zullen worden onder gebracht. Behalve een centrum voor kinder psychiatrie zal het nieuwe complex ook een schoolgebouw bevatten voor zeer moeilijk opvoedbare kinderen (zmok-school), die voornamelijk be trokken zullen worden uit de rand gemeenten (Leiden heeft al een zmok school). Een soortgelijke school de prof. dr. Leo Kallerschool maakt al deel uit van het complex van "Cu rium" en is gelegen aan de Gevers straat. De nieuwe zmok-sohool (voor kleu ter- en lager onderwijs) is voorlopig berekend op een leerlingenbestand van zestig; in de toekomst hoopt men er in elk geval een lokaal voor voort gezet onderwijs en een extra lokaal voor lager onderwijs ten behoeve van zeer moeilijk opvoedbare kinderen, bij te krijgen. Woon-eenheden Wat het kinderpsychiatrisch cen trum betreft voorziet het nieuwbouw - plan in zes woon-eenheden, waarvan er één bestemd zal zijn voor ernstig psychisch gestoorde kinderen, die bijvoorbeeld door agressief gedrag moeten worden afgezonderd. Overi gens zullen ook de andere kinderen, per groep worden ingedeeld, zowel naar de aard van de problemen als naar leeftijd. Ten opzichte van de bestaande situatie zal dat een dui delijke verbetering zijn, omdat men nu nauwelijks aan een "doelmatige" groepsindeling toekomt. Naast de zes woon-eenheden, die eruit zien als normale woningen, be staat het nieuwe complex uit een dienstencentrum (met aula, keu kens etc.), een staf gebouw (waar o. m. therapieën kunnen worden ge daan), een polikliniekgebouw en een gebouw voor creatieve therapie. De bouw van het nieuwe complex, heeft niet alleen oonsequeties voor het medewerkersbestand (dat van 31 full-time krachten waarschijn lijk zal worden vergroot tot ruim zestig man) en voor de opname-capa citeit (nu 25—26 kindeken, in de toe komst het dubbele), maar voor de gehele organisatie van het kinder psychiatrisch centrum. Zo zal volgens dr. Weinberg door de verscheidenheid aan nieuwe mo- Dit is het bestaande pand van Curiumaan de Rhijngeesterstraatweg. Wat er met dit gebouw precies gaat gebeuren is niet bekend. Wel is bekend dat het i gelijkheden de zg. multi-functionele te nadruk worden gelegd op integra- benadering van het kind beter tot tie behandeling, die op het ogen- uitdrukking kunnen komen en zal er blik in samenwerking met de univer- ook beter gewerkt kunnen worden siteit gestalte krijgt (om. in de po- elk geval verkocht zal worden. volgens worden verwezen naar een gezinsvervangend tehuis, waarvan de uitdrukking kunnen komen en zal er blik in samenwerking met de univer- structuur vergelijkbaar is met die het gezin. "De problematiek van de Jelgersmakliniek). net kind", zegt dr. Weinberg, "is de problematiek van het gezin. En daar moeten we proberen op in te spelen. Alleen is het Jammer dat er op het ogenblik een trend is in de rechter- probleem waarmee het kind worstelt pubers. Dr. Weinberg: "In enkele lijke macht die ervan uitgaat dat wel delinquen- steeds minder kinderen onder toe pubers opgeno- zicht warden gesteld. Dat dwars boomt ons. Het zou zo moeten zijn, het kind met likliniek oe ouders in het nieuwe complex zul- Een volstrekt len twee woon-eenheden komen voor in het voorne: gezinnen, waardoor het mogelijk zal complex ook worden de achtergronden van het der te brengen perspectief ligt om in heit nieuwe Jeugdafdeling on- adolescenten i beter te doorgronden. Overigens staat in het huidige "Cu rium" volgens dr. Weinberg de mui tehuizen worden te adolescenten Maar de opname-mogelijkhe- ti-functionele aanpak al voorop. "Wij den daar worden bepaald door de dat we het kind in een normale ge- de kinderen gemoti- gemeenschap. Wij hebben hier team waar iedereen - ook de kok ongemotiveerde adolescenten bijvoorbeeld- de mogelijkheid heeft bers opnemen", therapeutisch bezig te zijn. We han gen hier ook niet bepaalde theorie aan Wij zeggen: wat is geschikt het kind' >r. Weinbergs ideaal gaat uit een kinderpsychiatrisch cen trum waar de acute gevallen zo kort complex zal gro- mogelijk warden behandeld zinssituatie zouden moéten kun nen laten functioneren. Als het kind rijp is om terug te gaan naar het gezin en de moeder is psychotisch - dan komt het kind weer in de oude situatie terecht waar het met de problemen van de moeder wordt op gescheept. En dan kun Je er niets aan doen". mutsje" op en voor alle kleuters was er oranje limonade. Er werd gezongen en de ouders deden ijverig mee. Verder loas er ter gelegenheid van he% jubileum een foto-tentoonstelling ingericht.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3