Joop Brand: kan prachtig „Ressel vallen" „AJAX DOOR ARROGANTIE TENONDER..." Vrij spel KNOBEL: NOG VIER JAAR Scorebord Ruud Krol na zege Amsterdam: MAANDAG 24 FEBRUARI 1975 PAGINA II SPORT ALKMAAR Zwakte en specialiteit van de Rotterdamse aanvallers bepaalden tenslotte de uitslag van AZ '67 Feyen- oord. Aan de nog altijd voortdurende inzinking van alle spit sen kon vice-koploper van de ere-divisie het wijten dat een vaak goed opgebouwd veldoverwicht aanvankelijk slechts ne gatief werd beloond aan de bijzondere gave van één van die frontspelers had Feyenoord uiteindelijk nog de 11 te danken. Na de flitsende actie van Bobby Vosmaer, die AZ een kwartier voor tijd eindelijk naar "normaler" niveau had getild ("We hebben verder ver beneden ons kunnen lopen voetballen", zei trainer Brand), mocht Dick Schneider een door Ressel "be werkstelligde" strafschop benutten om zo het terechte gelijk- anima* spel veilig te stellen aan het slot van de meer spannende dan komt tot op 'l—L fraaie botsing. Daarmee bleek de angst van AZ '67 op het laatste moment nog gegrond. De Noordhollandse ploeg was voor de confron tatie vooral bevreesd geweest voor Peter Ressel. En dan min der om diens vasf'staande" kwaliteiten als voetballer, dan wel om de manier waarop Ressel de horizontale positie kan opzoeken om aldus een overtreding van een opponent te ac centueren. Voetballend met de wetenschap dat "die man zo mooi kan vallen", had AZ van alle Feyenoord-aanvallers juist Ressel ver van het strafschopgebied verwijderd willen houden. Daarin was de ploeg erg lang geslaagd, mede omdat Ressel deelde in het aan het Feyenoord-front heersende gebrek aan lef en ini tiatief. Vlak voor tijd gebeurde echter toch, waarvoor AZ zo had gevreesd liep het toen leidende team in "de val". Res sel brak door en ging neer in de persoonlijke confrontatie met ausputzer Spelbos. "Als het wel zo was, zou ik dat ook direct zeggen", zei Brand later, "maar Ressel is niet aangeraakt. Hij kon alleen niet meer bij de bal en hup dan volgt een fraaie zweefduik. En dat moet ik Ressel nageven: hij kan prachtig vallen." Dick Schneider schiet vanaf elf meter in: Vooys zal de hal nog wel aanraken, maar Feyenoord Hoewel we vooraf op winst had den gerekend, mogen we achteraf best tevreden zijn met het gelijke spel bij AZ. Want we zijn dan wel op de goede weg, maar in de voorhoede loopt het toch nog bepaald niet hoe het moet gaan. Er wordt niet ge stoord; de tegenstanders krijgen te veel vrijheid en de inzet en de felheid worden niet op de juiste momenten getoond. Vandaar dat we ons ondanks een langdurige veldmeerderheid toch maar erg weinig doelrijpe kansen hefbben wéten te scheppen. Verder wordt er ook nog lang niet hard ge noeg 'gevoetbald 'bij Feyenoord. Maar dat komt hoofdzakelijk door het optreden van de scheidsrech ters. De tendens van de laatste we ken is dat er scherp tegen ons wordt gefloten en bij AZ was het wel heel erg. Als wij fel op de bal zaten werd dat eenvoudig niet getolereerd. Als je nou toch ziet dat Ramljak wordt ge- noteerd als hij een keertje hands maakt en je bekijkt dan ook wat AZ soms deed, dan vraag je je toch af. Nee, zoals het niet gaat, gaat het bepaald niet de goede weg op met de scheidsrechters. Daarom ben ik ook een paar maal met hem in dis cussie gegaan. Ik vond dat ik in mijn recht stond. ALs hij rare dingen doet, dan vind ik dat ik daar best wat van mag zeggen. Overi gens vind ik niet dat wij gemazzeld hebben met die strafschop. Het mag dan inderdaad een specialiteit zijn van Ressel, maar dat wil natuurlijk niet zeggen dat wij die strafschop niet verdienden. Vlak daarvoor nog, had Van Rijnsoever in het straf schopgebied al hands gemaakt. Mis schien heeft dat wel meegespeeld. Op het moment dat Ressel het straf schopgebied inging en er een been werd uitgestoken wist ik het in ieder geval al. Toen draaide ik me al om in de wetenschap dat we een penal ty zouden krijgen. Dat we 1—1 hebben gespeeld bete kent overigens wel dat we er nog niet helemaal zijn. Want normaal, hadden we hier natuurlijk moeten winnen. Hoewel, als je de uitslagen van de concurrenten dan weer be kijkt, zeg je: we hebben het nog niet eens zo slecht gedaan. De an deren hebben het lelijk laten liggen. Dus is het ook weer niet zó erg dat we een punt hebben laten liggen. We zijn daardoor'in ieder geval niet ver der achtergeraakt. Al mocht die strafschop door ruim 25.000 AZ- fans dan als dubieus worden ervaren, aan de 1 die daardoor tot stand kwam viel niets af te dingen. Die uitslag mocht zelfs nog lichtelijk geflatteerd heten voor AZ. Feyenoord immers, had vooral in de eerste helft zo redelijk gevoet bald dat Brand later kon stellen: "Dit was weer het echte Feyenoord. De Rotterdammers leken duidelijk "opgeladen" door de wens het nu al vijftien wedstrijden durende ongeslagen record van de opponent te breken. Vooral in de achter hoede en middenrif was die felheid getoond. Achterin maakte de ondanks een enkelblessure sterke Rijsbergen vleugelspits Meister tot een anonieme voetballer (Rijsbergen: "Ik kende hem nog van het militaire elftal: hij is sindsdien niets vooruitgegaan") legde Ramljak de fysiek krach tige spits Kees Kist aan banden en bedwong de voor Vos opgeroepen Everse het AZ talent Bobby Vosmaer lange tijd. Op het middenveld maakte Jansen veelal onmogelijk dat Kristen Nygaard andermaal tot de uitblinkende Alkmaar- se spelbepaler kon uitgroeien en daar ook bond Van Hanegem de geïntimideerde Wildbret ge routineerd aan zich. Alleen de frontspelers vie len uit de toon, aangepakt als ze werden. Feyen oord mocht dan later erg weinig waardering hebben voor het arbitrale optreden van Van Ge- mert; feit bleef toch dat Ressel, Kreuz en Kris- tensen zich al te makkelijk van de bal lieten zet ten en al te weinig initiatief, lef en fysieke hard heid toonden. Daardoor kon een vleugelverdediger als Van Rijnsoever uitgroeien tot de grote uit blinker van het duel. Daardoor kon Feyenoord niet het loon innen voor het betere werk. Het veel balverlies lijdende AZ mocht ondanks het "gat" op het middenveld (gevallen doordat Wild bret zich aan Van Hanegem moest aanpassen) dan ook zelfs de beste kansen claimen. Voorna melijk omdat de AZ-aanvallers in de tegenstoten, wèl wilden tonen over "kracht" te beschikken, zich volledig gaven. Ten koste van veel overtre dingen soms, Kist was met vijf bestrafte acties topscorer, maar ze lieten zich in ieder geval "zien". Met veel inzet en kracht, zaken waarmee AZ de spectaculaire opmars is begonnen. Verder dan twee kansen voor Kist (eenmaal stuurde hij de bal net naast, later kon Treytel nog net red den) kwam echter ook AZ vooralsnog niet, omdat de ploeg wellicht toch gebukt ging onder de op gedrongen favorieten-rol. Brand: "We waren te gretig. Feyenoord toonde meer geduld; dat heb ben we van die ploeg kunnen leren." Een ner- veusmakende rol, want hoelang is het nou eigen lijk nog maar geleden dat Feyenoord dit soort wedstrijden kon afdoen onder de noemer "ver plicht" nummer, vanwege het bestaande logische verschil? Die afstand evenwel is aan twee zijden snel verkleind, wat AZ na de apuze nog eens kon benadrukken. Met Suurendonk als bewaker van Van Hanegem en Wildbret als cipier van De Jong (met wie hij een kleine privé-vete leek uit te vechten) ging AZ collectief iets soepeler draaien. De beloning kwam na een half uur. Na dat Van Hanegem was geboekt, een lot dat ook Ramljak later om dezelfde reden (spelbederf) beschoren was, won Kist een sliding-duel van Dick Schneider. De spits stuurde Vosmaer in volle ren op Treytel af, met een schoonheid van een doelpunt als gevolg. Brand: "Dat had de be slissing moeten zijn. Als Je zo'n mooie goal maakt, moet je het gevoel krijgen dat je het nooit meer uit handen kunt geven." Dat AZ dat toch deed, kwam doordat de oner varen defensie in Feyenoords' slotoffensief het hoofd verloor. Uiterlijke tekenen van de innerlijke verwarring: de handsbal van Van Rijnsoever en vlak daarop de doorbraak van Ressel, die in het duel met Spelbos neerging. Feyenoord, met Schoenmaker nog voor de ge blesseerde Ramljak, bereikte zo op het laatste nippertje de 1—1. Dankzij de door Schneider be nutte strafschop. Brand: "Wij moeten toch ook maar eens op dat vallen gaan oefenen." PAUL DE TOMBE ZEIST Zaterdagmiddag is in Zeist een principe-overeenstemming bereikt tussen bondscoach George Knobel en het dagelijks bestuur van de KNVB. Knobel zal een con tract tekenen voor vier jaar, dat in de loop van de volgende week offi cieel door het bondsbestuur van de voetbalbond bekrachtigd moet wor den. REDIVISIE Excelsior—NAC 3—0 SpartaWageningen 33 MVV—Telstar 2—2 FC Den HaagFC Twente 13 Ajax—FC Amsterdam 2I De GraafschapRoda JC 11 AZ '67—Feyenoord 1—1 HaarlemGo Ahead E. 20 FC Utrecht—PSV 0-0 PSV 22 14 7 1 35 56-19 Feyenoord 22 15 4 3 34 68-20 Ajax 22 15 3 4 33 54-24 Twente 22 12 4 6 28 38-22 AZ '67 22 9 9 4 27 32-18 irta 22 7 11 4 25 30-21 Roda JC 22 8 7 7 23 34-37 Telstar 22 6 10 6 22 25-32 Den Haag 22 6 9 7 21 24-26 Amsterd. 22 6 8 8 20 31-29 Utrecht 22 6 7 9 19 30-39 Excelsior 22 5 8 9 18 23-34 De G.schap 22 6 5 11 17 18-39 MVV 22 4 8 10 16 24-37 Go Ah. E. 22 5 6 11 16 19-36 Wagening. 22 4 7 11 15 24-47 Haarlem 22 4 6 12 14 23-48 NAC 22 3 7 12 13 21-46 PSV en Feyenoord periode-kam pioen. EERSTE DIVISIE FC DordrechtVeendam 60 FC D. Bosch—PEC Zw. 3—1 Heerenveen—SC A'foort 24 Helmond SportSVV 10 Eindhoven Vol en dam 32 Heracles—FC WV 3—2 FC Vlaarding.SC Camb. 1—1 Fortuna SCNEC 01 Vitesse Willem II 1—0 Eindhoven 24 15 4 5 34 46-18 Groningen 24 16 1 7 33 44-32 Fort. SC 25 12 7 6 31 32-19 NEC 23 10 10 3 30 28-14 Heerenv. 24 13 3 8 29 40-27 Vitesse 25 11 6 8 28 43-29 PEC Zw. 25 10 8 7 28 34-27 FC WV 24 9 8 7 26 33-23 D. Bosch 24 10 6 8 26 30-32 Heracles 25 9 8 8 26 34-40 Volendam 25 9 5 11 23 31-36 SVV 25 7 8 10 22 29-34 Cambuur 26 7 8 11 22 34-45 Amersfoort 25 6 7 12 19 26-35 Vlaarding. 25 6 7 12 19 23-36 Veendam 25 7 5 13 19 23-47 Helm. Sp. 25 7 4 14 18 19-35 Willem 2 24 7 3 14 17 27-36 Dordrecht 23 5 6 12 16 24-35 AMSTERDAM De zwakte van de gelegenheidsachterhoede van Ajax kwam vooral tot uiting bij het eerste en het vierde doelpunt van FC Amsterdam. In het eerste geval betrof het een "aanmoedigingspremie" van Arie Haan, die v. d. Lem bij een 20 stand de bal cadeau deed. De laatste treffer viel zeven minuten voor tijd en vloeide voort uit een hoekschop, waar Amsterdam niet eens meer belangstelling voor leek te hebben. Toen scheidsrechter Beek te ken nen gaf dat er een corner kon worden genomen, diende zich aanvankelijk niemand aan. Ten slotte begaf toch een van de "Lieverdjes" zich richting hoekvlag. Enkele seconden later was het 24: Nico Jansen frommelde zich bij de achterlijn langs enkele verdedigers, waarna Heini Otto doelman Piet Schrijvers uittelde. Door Jan Preenen 2-4. Eigenlijk waren het nog vrien delijke cijfers voor Ajax, omdat Jansen en Meijer in de tweede helft nog. overigeais zonder succes, alleen op Schrijvers mochten afgaan. Ajax, dat in net eigen stadion De Meer sinds 1967 (GVAV) niet meer met verlies was geconfronteerd, had die afgang vooral aan zichzelf te dan ken. Uitgezonderd 't moment, waar op Wim Suurbier kort na rust van afstand de bal op de kruising van paaj en lat deponeerde en een goe de poging van Rep, gaf Ajax in de tweede helft een demonstratie van onmacht. De ouverture van dit Amsterdamse "onderonsje' was door Ajax heel wat beter verzorgd. Ajax liet FC Am- Sterdam aanvankelijk wat terrein winst boeken en sloeg via de counter in de eerste taen minuten tweemaal schitterend toe. In de vierde minuut .effenden Mulder en Brokamp voor de volledig vrijstaande Arno Stef- f en hagen de weg naar de openings goal en zes minuten later stuurde Van Santen Blankenburg uitgekiend langs de buitenspelvai en langs Rob Bianchi, waarna Johnnie Rep 2—8 mocht afleveren. Ajax leek op zijn grootste seizoenze ge af te gaan, maar dacht de pro- auktie zonder al te veel inspanning op gang te houden als waande het zióh in het Zilvervloot-tijdperk. Am sterdam kreeg daardoor gelegenheid om terug te komen. Het veroverde het middenveld, maar zou voorals nog niet gevaarlijk worden. Wel wist het bij vlagen de feilen van de AJax- defensie bloot te leggen: vooral V.d. Lem snelde nog wel eens opval lend gemakkelijk langs Van San ten, de zwakke vervanger van de aan de lies geblesseerde Ruud Krol. Ook Haan voelde zich in het hart van de 'defensie bepaald niet op zijn gemak. Hij maakte een laconieke indruk en ging volledig in de fout toen hij in de 41ste minuut v.d. Lem de bal of freerde. Terwijl v.d. Lem tot actie overging en Geert Meijer in het spel betrok bleven de AJax-verdedigers als wassen beelden staan: 2-1. Hans Kraay: „Ajax is mis plaatst souverein gaan voetballen toen het met 2—0 voorkwam. Daar door kon Amsterdam terugkomen", De équipe van v.d. Meent kreeg na rust nog meer gelegenheid om toe te slaan, al kwam zij goed weg toen Wim Suurbier al snel van af stand op het houtwerk vuurde. Frits Flinkevleugel: "Daar kan ik nou zo kwaad om worden hè. Hoor je een paar van die zeikerds van Ajax zeggen dat de wedstrijd beslist zou zijn geweest als die bal er in zou zijn gegaan. Een doelpunt telt pas als de bal over de lijn is. Laat Ajax blij zijn dat het niet 6—2 is geworden". Twee minuten na het onfortuinlijke moment voor Suur bier volgde de gelijkmaker van Geert Meijer, die wel van afstand succes had: 2—2. Voor Ajax begon de el lende toen pas goed. Eerst moest Re- né Notten zich laten vervangen door Geels: (Kraay: "Het ziet er naar uit dat René en Ruud Klodblessu- re heeft") en even later leidde voorbereidend werk van v.d. Merkt en Meijer tot 2—3 door Nico Jan sen, die zich eindelijk eens wist los te maken van Dusbaba. Ajax, dat Ruud Geels als spitsspeler liet op draven en Jan Mulder naar het middenveld liet verhuizen, ging zan der overleg in het offensief. Het zou nog enkele kansen krijgen, maar minstens zoveel mogelijkheden weg geven. De voornaamste oorzaak daar van was dat uitsluitend nog aan aanvallen werd gedacht. Van sto ren was geen sprake, waardoor Am sterdam bij zijn tegenaanvallen volop ruimte kreeg. Tot groot genoe gen van spelers als Abe v.d. Ban, Flinkevleugel en Chris Dekker, die al vroeg in de wedstrijd was opge roepen als vervanger van de teleur stellende Jaap Vissers. V.d. Meent: "Vissers is er uit gehaald omdat hij Steffenhagen teveel vrijheid gaf, waardoor ook die eerste goal kon ontstaan. Vanaf het moment dat Dekker er in kwam draaide het bij ons beter' Amsterdam kreeg wel alle medewerking van Ajax, dat ze ker in de tweede helft bepaald geen eenheid meer kon worden genoemd. Het merendeel van de spelers keek bewonderend toe als Amsterdam op avontuur ging. Ajax verkeek zich duidelijk op deze tegenstander, die niet massaal in de verdediging wil de gaan. Jansen en Meijer mochten eerst nog een privé-bezoek aan Schrijvers brengen, voordat de 2 4 eindstand werd bereikt. Een ver vanging aan Amsterdamzijde werkte dat succes in de hand. V. d. Lem. wiens conditie zoveel te wen sen overlaat, werd afgelost door Heini Otto, die in de 38ste minuut zijn naam onder de vierde treffer zette. Kraay: "Wat moet ik er van zeg gen, we hadden de wedstrijd in de hand en dan gebeurt zoiets. Van de kant ben Je machteloos en kun Je je alleen maar afvragen hoe men zomaar een gat kan laten val len tussen aanval en defensie en hoe men breedtepasses kan geven naar het centrum van de verdedi ging". Ruuq Krol, de grote afwezi ge, die zelf niet verwacht dat hij de eerstkomende twee wedstrijden zal meespelen: "Ajax is aan zijn eigen arrogantie tenonder gegaan". Arno Steffenhagen tikt de hal na een pass van WiUy Brokamp langs doelman Jan Jongbloed van FC Amsterdam: 1—0.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11