Militairen eisen de macht over burgerlijke regering Soares hals over kop terug naar Portugal HOOFDVERDACHTEN WATERGATE KRIJGEN RUIM 2 TOT 8 JAAR bronnen Aboe Rodeis drogen op in vogelvlucht ïjmjjp in vogelvlucht Grote slag in Eritrea staat voor de deur ATERDAG 22 FEBRUARI 1975 LISSABON (AP) Portugal zal wellicht een staatsvorm krijgen die het midden houdt tussen een militaire dictatuur en een parlementaire democratie op grond van een zeven punten tellend plan dat de beweging van de strijdkrachten heeft op gesteld om zijn politieke macht te behouden. Het plan werd afgelopen week goedgekeurd op een geheime vergadering van afgevaardigden van de strijdkrachten. Het geeft de militairen wetgevende bevoegdheden en een veto over kandidaten voor het presidentschap, waardoor de politieke invloed van het le ger voor onbepaalde tijd zelfs na algemene verkiezingen ge handhaafd zal blijven. Met dit plan breekt het leger een belofte dié het gaf toen de militairen op 25 april 1974 een einde maakten aan het dictatoriale bewind van pre mier Marcello Caetano. Zij beloofden toen om naar him kazernes terug te keren zodra door algemene verkie zingen een nieuw parlement tot stand zou zijn gekomen. voor het presidentschap goed te keu- 3. Wetgevende bevoegdheden voor de raad van state, waarin de bewe ging voor de strijdkrachten de meer derheid heeft. 4. De beweging van de strijdkrach ten zal voor onbepaalde tijd er op toezien dat het programma van de MFA getrouw ten uitvoer wordt ge legd. Op 12 april zullen 5,5 miljoen Por tugezen naar de stembus gaan om een grondwetgevende vergadering te kiezen. De parlementaire verkiezin gen zullen waarschijnlijk in de herfst gramma dat donderdag door de van dit Jaar gehouden worden. economisch-sociale pro- Met een verbeten gezicht verlaat Bob Haldeman, eens een van de machtigste figuren van de Ver enigde Staten onder het bewind van Nixon, de rechtzaal waar hij door Sirica veroordeeld werd tot 2\2 tot 8 jaar gevangenisstraf. Links zijn advocaat John J. Wilson, die tegenover Sirica ver bitterd opmerkte, dat Haldemans baas Nixon vrijuit is gegaan. gering werd afgekondigd, mag niet zodanig gewijzigd worden dat het De beweging van de strijdkrachten conservatiever zou worden. (MFA) zal zijn plan binnenkort ter goedkeuring aan de politieke par tijen. Mochten de partijen niet met het plan instemmen, dan kan de campagne voor de verkiezingen niet zoals aangekondigd op 3 maart be ginnen. Volgens zegslieden die gisteren bijzonderheden van het plan van de MFA bekend maakten, kan het voor stel van de strijdkrachten nog wor den afgezwakt in onderhandelingen met de socialistische partij, de com munistische partij en de democra tische volkspartij, die in de voorlo pige regering zijn vertegenwoordigd. 6. De verkiezingscampagne kan alleen dan op 3 maart beginnen als er van tevoren overeenstemming over het plan bestaat tussen de MFA en de politieke partijen. 7. De grondwet die door de nieu we constituante moet worden opge steld, moet gebaseerd zijn op het programma van de MFA. De Portugese minister van Buiten landse Zaken, Mario Soares, heeft gisteren op het laatste moment zijn bezoeken aan Bonn en Berlijn om „binnenlandse politieke redenen" af gezegd. Dit is meegedeeld door een TEL AVTV De olievelden van Aboe Rodeis, die in de juni-oorlog van 1967 door Israël op Egypte veroverd werden, zullen binnen zeven jaar opgedroogd zijn. Dit is de conclusie van Israëlische des kundigen die het Israëlische dag blad Haaretz gisteren heeft ge publiceerd. Volgens het rapport van de des kundigen was de maximale pro- dutotie in 1972-1973 met 5,4 mil joen ton bereikt. Zij daalde in 1974 tot 4,3 miljoen ton en zal in 1975 niet de vier miljoen ton over schrijden. De behoeften van Israël belopen ongeveer 7,5 miljoen ton per Jaar waarvan tot 1973 driekwart van de olievelden van Aboe Rodeis wdam. Het aandeel van Aboe Ro deis is nu niet meer dan 55 pro cent en wondt steeds minder. Volgens de deskundige heeft Is raël afgezien van voortzetting van de prospectie-werkzaamheden in het gebied van Aboe Rodeis na sabotage, in Abidjan, aan een schip dat materiaal vervoerde dat nodig was voor boringen In zee, en na druk van de Verenigde Sta ten. Inmiddels beginnen Israëlische functionarissen openlijk te spre ken over de mogelijkheid van luchtaanvallen op Arabische olie velden van een nieuwe oorlog in het Midden-Oosten. ZIJ geloven dat het dreigen met dergelijke aanvallen niet alleen afschrikkend werkt voor een Arabische aanval maar ook een sterkere positie geeft bij onderhandelingen over een vredesregeling. De Israëlische minister van De fensie, Peres, zei in de afgelopen maand twee keer dat Israël in geval van een nieuwe oorlog ver geldingsmaatregelen zal nemen tegen het hart van het Arabische gebied met name Libië. Aboe Dhabi, Koeweit en Saoedi-Arabië. Hij zei dat die landen die de Ara bische confrontatiepolitiek steun verlenen, niet kunnen verwachten dat hun steden, vliegvelden en vooral olievelden niet getroffen zullen worden. Eenheden van de Israëlische ma rine zijn een schip van Saoedi- Arabië te hulp gekomen dat zich in moeilijkheden bevond in de Golf van Sue®. Tevoren waren de troepen van de Verenigde Naties van de situatie op de hoogte ge bracht. Het schip is door een hevige storm in moeilijkheden geraakt in „wateren van de Golf van Suez die onder Israëlische oontrole staan". Een militaire commenta tor van de Israëlische radio liet weten dat het schip sinds donder dagavond was omringd door Is raëlische eenheden en dat deze pas gistermiddag te hulp schoten, nadat toestemming van de VN was ontvangen. Ze hadden ge wacht op het .groene licht" van de VN-troepen teneinde „elk mis verstand te vermijden aangaande de Israëlische bedoelingen". De VN-commissie voor de rechten van de mens, sinds 3 februari in Genève bijeen, heeft Israël ver oordeeld wegens het schenden van de mensenrechten in de be zette Arabische gebieden. Verder vraagt zij de onmiddellijke vrijla ting van mgr. Capuoci. De voornaamste beschuldiging die de commissie tegen Israël in bracht is ,4e opzettelijke vernie tiging van Koeneitro (Syrië)".Te vens wordt Israël verweten maat regelen te hebben genomen tot wijziging van de status van Je ruzalem. De veroordeling was voorgesteld door 9 landen. Slechts Amerika stemde tegen terwijl 9 landen zich van stemming onthielden. De vrijlating van Capucci, de grieks- katholieke aartsbisschop van Je ruzalem, was voorgesteld door eveneens 9 landen, die de steun kregen van nog eens 12 gedele geerden. 5 landen onthielden zich van stemming en 6 stemden te gen. Onder de tegenstemmers was Nederland. i het plan zijn, woordvoerder Vissers nog niet tevreden PARIJS (AP) De blokkade moeten beëindigen nu de regering 1. Het recht om de ministers van Defensie en Economie te kiezen of een veto uit te spreken anderen voorgestelde kandidaten voor deze posten. eens Nixons drie nauwste me- nog maanden, mogelijk zelfs Jaren, ewerkers, zijn gisteren wegens hun duren voor het viertal in de cel be- andeel in het in de doofpot stop- land. De veroordeelden legden geen Pueblo-inichanen in Nieuw Mtexïoo. recht op beroep, als hij een alterna tieve straf zou krijgen, inhoudend dat hij juridisch onderzoek zou gaan doen ten behoeve van een groep 2. Het recht lar Berlijn voor een de socialistische in- j minister Soares gisteravond in Bonn een ontmoeting met zijn Duitse ambtgenoot Gen- de kandidaten scher gehad hebben. Op doorreis i door bijeenkomst vai ternationale z groot aantal Franse havens door hun hulp heeft aangeboden. hun De blokkade "van Le Havre, Duin- lagere inkomsten kerken en La Pallioe werd gister- de meeste gevallen op- ochtend opgeheven, maar in Boulog- konden nog geen schepen uil vissers die verbolgen zijn hogere kosten is gisteren geheven, maar de vissers zijn het nog niet over eens of zij hun acties k 30 maanden tot 8 hebben „hij dat niet voor zichzelf Justitie Robert deed. maar voor de president van de veroordeeld tot tien Verenigde Staten". Wat Haldeman deed, heeft Nixon ook gedaan, maar Nixon is vrij en Haldeman heeft de het proces moeien erde beklaagde, de voormalige •r-minister bardian, L< aanden tot 3 Jaar gevangenis. De vier veroordeelden gaan in ho- >r beroep. Hangende de behandeling beproeving in hun zaak in hoger beroep blij- doorstaan in ze op vrije voeten. Ex-minister ui Justitie John Mitchell zat ms de uitspraak te lachen en n met zijn advocaten. Bij het ver ten van de rechtszaal zei Mitchell :gen Journalisten „Hij had me ook veroordelen de rest van mijn ven door te brengen met Martha", jjn ex-vrouw, die door haar onver lachte en onverbloemde uitspraken pgelmatig f>rgde. Mitchell, Haldeman Een dat wa* Haldeman ook gedaan mag Ehrlichmans advocaat Ira Lowe zei Het proces werd gekenmerkt door de afwezigheid van ex-president Ni xon, die wegens ziekte niet in staat was als getuige op te treden. Rechter Sirica heeft enige van de zwaarste vonnissen tot dusver in de Watar- galte-processen uitgesproken. De zwaarste straf is opgelegd aan Wa- tergate-inbreker Gordon Liddy, die jaar en acht maanden tot 20 zijn jaar kreeg. VIJF JAAR VOOR MARAMZIN LENINGRAD De Russische enige"opschudding auteur Wladimdr Maramzin is giste ren in Leningrad tot vyf Jaar voor waardelijk veroordeeld wegens Ehrlich- kan zijn door de Jury schuldig be- dermttnende aotiviteit, gericht tegen jonden aan samenzwering, meineed, de^Sowjet-Unie" Het Russische persbureau Tass spreekt van een "mild" vonnis. De militaire rechtbank in Leningrad, al- dus het persbureau, heeft rekening id! EeJTvïijföe beschuldigde, Ken - gehouden met het "oprechte berouw" in belemmering van de rechtspleging ene inde het Watergate-schandaal p de doofpot te houden. Mardian i wegens samenzwering van Maramzin en diens activiteit om ongewenste gevolgen van zijn mis drijven te voorkomen. Het gaat hier in het bijzonder om de open brief die de auteur geschreven heeft aan de hoofdredacteur van het Paryse blad "Le Monde", waarin hij steil'ng neemt tegen de "pogingen van de SowJet-Unie vijandig gezinde groe peringen om hem voor him karretje te spannen". eth Parkinson, die als Jurist voor herverkiezingscampagne erkte, is vrijgesproken. Ehrlichman in een eerder proces al veroor- _eld tot 20 maanden tot vijf jaar evangenis wegens zijn rol bij de in- lak bij de pasychiater van Daniel sberg, de man die de Pentagon- apers liet uitlekken naar de pers. litchell werd vorig Jaar in een an- proces inzake malversaties taj- i de verkiezingscampagne vrij ge- Geen resultaat besprekingen Sabena-PanAm BRUSSEL (ANP) Het Belgisch- Amerikaanse gesprek over de lucht vaart heeft geen concrete resultaten opgeleverd. Een Belgische hoge amb tenaar heeft gisteren, by terugkomst uit de Verenigde Staten, verklaard dat de situatie voorlopig biyft zoals ze is. De directeur-generaal van het bestuur der Luchtvaart in België heeft in de Verenigde Staten bespre kingen gevoerd over een eventuele vermindering van het aantal Sabena- vluchten over de oceaan. De Amerikaanse luchtvaartmaat schappij Panam blijft aandringen op het verminderen van het aantal Sa- bena-vluchten met minstens drie per week. België heeft niet toegege ven aan deze eis. Er is geen datum vastgesteld voor een nieuw gesprek. De Amerikaanse senator Steven- optreden vaak de Indruk gewekt Velen zijn zich dus kritischer gaan heeft dezer dagen een scherpe aanval gedaan op de minister e-mam-shaw", waar dan opstellen tegenover Kissinger, zijn i nog bijkomt, dat zijn wijze thoden en zijn resultaten De 61-jarige John Mitchell had Buitenlandse Zaken, Henry Kissin- werken sterke herinneringen op- migen verwijten hem, dat hij bijv. drukkelijke ter het ergste vrezen. De beste oplossing zou zijn president Ford heeft dat dezer dagen als zijn na- Maandag wordt De New- yorkse vijfling Kienast vijf jaar oud. Hier het vrij unieke stel kinderen kennelijk na een drukke dag wat slaperig gefotografeerd voor deze lustrumdag. Abigail zit links onder met een tennisracket in haar handen, de anderen zijn van links naar rechts Gordon, Sara die al meteen wil gaan slapen, Amy en Fred. jetbal Nadat Sandro Mazzola (Inter Milan) tot de ontdekking was gekomen dat zijn sportwagen in Mon- za was gestolen besloot hij via de pers een oproep aan supporters te laten verspreiden om uit te zien naar zijn auto. Binnen 24 uur had de Ita liaan zijn wagen terug dank zij de speurdersactie van duizend aanhan gers. Het voertuig werd onbescha digd teruggevonden en een 25-jarige dief gegrepen. vaximaal 25 Jaar gevangenisstraf en ger: hij noemde hem zelfs "de .000 dollar geldboete kunnen krlj- wegens samenzwering, belem- de rechtspleging en meim- bwee mbaal voor een gmamid Ju- wapens de belangen - roept aan geheime diplomatie uit tydens de SALT-besprekingen met bracht indien zowel Democraten chitect van het nationaal verval", vervlogen tijden. Die bedenkingen de Sowjet-Unie veel te toeschietelijk als Republikeinen de buitenlandse die poogt met valse beloften, baar leidden reeds in de tweede helft t geld, kredieten, kernreactors 15 geweest. Ook wordt hem ten las- politiek zouden willen steunen. Maar het vorig Jaar tot rebellie in de Se- te gelegd, dat zijn successen anderen dan zal Kissinger natuurlijk welzijn maal voor de Watergate- de Staten te behartigen. Geen ge- snaatsoommissie. De 48-jarige Hal- ringe beschuldiging. Zelfs als de Verenig- naat bij de' stemmingen bui- ertoe verleid hebben teveel had 25 Jaar en 21.000 dollar rekening houdt met de krijgen wegens samenzwering al te frisse methoden, elemmering van de rechtspleging rie gevallen van meineed ten tenlandse hulp, waardoor zijn steun te verwachten, wat in bepaalde landen als Chili, Zuid-Vlet- standigheden een gevaarlijke toe- niet nam en Turkije op de tocht kwam stand zou kunnen scheppen. De hem solistische optreden moeten ombui gen en meer inzicht dienen te ge ven in de methoden en achtergron den van zijn beleid. Intussen zet de Amerikaanse politiek gebruik wordt gemaakt, lijkt senaatscommissie. Voor dergelijke verwijten de grenzen ■lichman zou de maximum-straf het toelaatbare verre te overschrij- jaar en 35.000 dollar boe to zijn den temeer omdat Stevenson ver- feweest. Rechter John Sirica heeft 7Uimd heeft bewijzen keen geldboeten opgelegd. Als gevolg van de komende behan teling in hoger beroep. te staan. Men met Kissingers methode reeks van zoals Joseph Kraft het in de "New Spraak",~ wat'betekent da7hij"te"w^i- York formuleerde, dreigin- mg rekening houdt met de inzich- gen van anderen over te brengen ten onder toevoeging dat hijzelf ze be treurde. "Op die wijze beschreef hij zijn aantygingen. Nu is 't het Kremlin de verschrikkelijke din- tegen dé persoon een feit. dat de tijd waarin Kissin- gen die zouden volgen als de Ame- rikaanse minister van Defensie, RrhipsimrAT 7itn rin 7r»u irriWn uuiwiuouubc iwumw, aeiingsiaiei in ijeneve en aan ae re- esinger, zijn zin zou krijgen, te veel afhankelijk is geworden sultaten daarvan wordt bij voorbaat \Twee nieuwe leden voor Raad v. State mogelijke per ais een soort "wonderman" werd gezien, tot het verleden behoort. De toenadering onder president Nixon tot het bewind in China, ae overeenkomsten met Moskou over beperking der bewapening, de wapenstilstand in Vietnam en nog andere successen maakten aanvan kelijk diepe indruk, maar riepen la ter toch wel heel wat vragen op. Niemand betwist, dat Kissinger g naamste beschuldiging richt zich ech- zeer ijverige minister zijn arbeid on- ter op zijn „soliloquy", zijn „alleen- verdroten voort. Zijn jongste reis v.. het Midden.0osten heeft geen de lnzlch- nnzi. Zijn adviseurs ,t.U, mnar Zijn puimen van ae de- zienswijze in het Congres. Het gaat kleine stappen" blijft de moeite daarbij niet, so voegt men daaraan waard om de partijen dichter tot el- 1 Kissinger, kaar te grengen. Zou die immers tegen de "verpersoonlijking" mislukken, dan rest de onderhan- Amerika's buitenlandse politiek, delingstafel in Genève en; aan de re- vertelde hij de Chinezen wat i werd en wat hun te wachten st als Washington zich er niet mee bemoeien". Maar sinds „boeman Nixon' methode niet reis perio- van buitensporige lofspraak is hij beland in een tijd van even bui- te overtuigen, dat ten val"* kwam"' werkt "die temsporige blaam", schreef James voortbestaan van dat land niet in niet meer: er'is niet lan- .^ston enige «jd geleden. Nu is kri- gevaar behoeven te brengen. Voor Is- ger een "bad guy" (kwade pier> op tiek op achzelf ongezonde zaak raël is dat een moeilijk te verteren de achtergrond om de andere partij °°k heigaat d* ^en" DEN HAAG Twee nieuwe le ien voor de Raad van State, het Hoogste adviesorgaan van de rege- uitzonderlijke figuur is, enerzijds *n over te halen dan i—J geleerde die in zijn boeken de bui- te geven aan zijn, Kissingers, in- draait het in feite om. Het Con- tenlandse politiek aan een diep- zichten. Overigens heeft die tactiek de volksvertegenwoordiging, gaand onderzoek onderwierp, an- in het verleden ruimschoots praktische begaafdheid. Kissinger, Europeaan van geboorte met een grote gehad en wonderen bewerkstelligd, beleid van dr. Kissinger zün gisteren ter benoeming danig /ol respect •{voorgedragen door de ministerraad, rpet zijn de 57-Jarige mr. A. J. Ha- teen en de 61-Jarige mr. R. v.d. •jBergh. Zij zullen de vacatures ISmallenbroek en De Roos vervullen. {Beiden waren al buitengewoon lid van de Raad van State. waarden, Is opgegroeid tot bloed Amerikaan, met nam besef, dat zijn land een waarvan anderen dachten dat onmogelijk waren. In het Midden- P&P- Daartegen kan geen bezwaar be Oosten, in de SowJet-Unie en in staan, mits het de critici inderdaad en vol- China. Maar de „bad guy" is weg te dofn is in het en pogingen om bijv. de Ameri kaanse minister van Defensie. brok en „dear Henry", alias „Super- ieders bevoegdheid. En daar K." zal het daar niet gemakkelijk mee hebben gehad. Hoe dit zij, "pad vinder" Kissinger is volop actiefin een poging de gevaarlijke stilstand het wil te voorkomen, die, zoals de "Neue grotere lepel in de buitenlandse Ztircher Zeitung" schreef, "bijna automatisch leidt tot opleving der vij andelijkheden". Op Kissingers solis- de wezenlijke belangen tisch handelen mag dan het verzet zich tegen het "solistisch" de Verenigde Stataten en mits de ander zijn af te dingen, daar staat binnenlandse politieke tegenstellingen tegenover, dat zijn onvermoeibaar macht vertegenwoordigt, die ge- Schlesinger, als zodanig ten tonele geen rol gaan spelen bij het bepa- reizen de hoop levend houdt en de bruikt kan worden om de wereld politiek zo goed mogelijk in de Juis- gehad, te banen te leiden. Toch heeft zijn te voeren, hebben geen resultaat len van de koers beleid. Stevensons uitlating doet ADDIS ABEBA (AP) Troepen van het Ethiopische regeringsleger zijn gisteren bij prikacties in het ten noordwesten van Asmara liggen de heuvelland gestuit op felle te genstand van de Eritrese opstan delingen. Op een aantal punten in dat gebied wordt hevig gevochten, zo meldden Ethiopische en buiten landse zegslieden. Volgens ooggetuigen heeft het Ethiopische opperbevel bij de ge vechten, die zich afspelen in een strook tussen de buitenwijken van Asmara en het 90 kilometer verder liggende bolwerk Keren, artillerie en bommenwerpers ingezet. Het lijkt erop dat dit, geografisch gezien de meest uitgebreide slag is, sinds de Eritrese vrijheidsstrijd drie weken geleden, na 12 jaar akties van beperkte omvang, plotseling in alle hevigheid oplaaide. Volgens sommige waarnemers tracht het regeringsleger momenteel een bres te slaan in de gordel van onafhan kelijkheidsstrijders die de aanvoer van voedsel en brandstof naar As mara tot een minimum heeft be perkt. Uit betrouwbare bron verluidt dat de grote strijd tussen de Ethio pische troepen en de guerrillastrij ders zeer spoedig kan worden ver wacht, en wel rond Keren waar sinds verscheidene dagen twee ba taljons van de tweede Ethiopische divisie zijn omsingeld. De bevelheb bers van het bevrydingsfront heb ben zich verenigd in een militair opperbevel en ze zouden zich voor bereiden in Keren, een stad onge veer 100 km ten noordwesten van Asmara, de vorming van een voor lopige regering van "ritrea uit te roepen. Deze regering zou zich moeten belasten met het bestuur over de bevrijde gebieden. In Addis Abeba hebben gisteren ongeveer 3000 studenten een beto ging gehouden voor de eenheid van Ethiopië met Eritrea en tegen de leiders van de afscheidingsbeweging. Op een van de meedragende span doeken stond „We moeten ons zetten tegen Arabische samenzwerin gen", een verwijzing naar regerings verklaringen waarin Syrië en ande re Arabische landen worden ver oordeeld voor het steunen van d< Eritrese verzetsstrijders.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9