Staten vragen van regering forsere aanpak "Ik ben een agressieve pacifist" Electriciteits- bedrijven gaan uranium kopen Binnendoor Max L. ontkent BEZOEK SCHIPHOL WORDT GRATIS Vredesster Abie Nathan nadert einde hongerstaking ZATERDAG 22 FEBRUARI 1975 VEEL W ERKLOZEN IN ZUID - HOLLAND DEN HAAG Provinciale Staten hebben bij de begrotingsbehandeling met algemene stemmen een motie aangenomen, waarin zij er bij de regering op aandringen bij helt toe wijzen van aanvullende werken en het treffen van verdere maatregelen om de werkge legenheid te bevorderen, een grotere plaats in te ruimen voor Zuid-Holland1, Do motie, die door nagenoeg alle fracties was ondertekend, werd in gediend door het PvdA-statenlid Goudswaard, dat daarmee inging tegen hst landelijke standpunt van zijn partij. De heer Goudswaard had ook kritiek op het college van GS. dat naar mening niet doortas tend genoeg is geweest met maatre gelen tegen de werkloosheid. In de motie wordt gezegd, dat wel iswaar in procenten gemeten de werkloosheid in de andere provincies En koningin Juliana bracht nsteren weer eens een werkbe zoek aan Amsterdam. Burgemees- Ur Samkalden liet even de metro wor wat hij was en vergezelde de iorstin op een visite in een ge woon flatgebouw, waar de ko- Iingin een praatje maakte met ten bewoonster. Op de galerij. AMSTERDAM De 55-jarige Am- terdamse koopman Max L., begin de week gearresteerd in verband rrtfct i voorgenomen aanslag op een mé- rost at ion in de Bijlmermeer in Am- terdam, is gisteren voorgeleid aan Ie officier van Justitie. Hij en twee Utrechtenaren werden langehouden op grond van verkla- ingen, die de drie vorige week gear- esteerde mannen, verdacht aan de .anslagpoging tegen de recher- ihe hadden afgelegd. Max L. heeft ontkend dat het ini- latief van hem is uitgegaan, zoals twee Amsterdamse hoofdverdach- i J.B. en R. de L. hadden ver jaard. Wel is hil er voordien mee >p de hoogte geweest, heeft er met over gesproken en suggesties ge llaan. Voor kerncentrale ARNHEM De commissaris sen van de SEP (Samenwerken de Elek tr iciteite-ProduktiebedriJ - ven), hebben gistermiddag beslo ten 2.000 ton natuurlijk ura nium aan te kopen voor de prijs van 250 miljoen gulden en om in principe deel te nemen aan ver dere projeoten voor de bouw van snelle kweekreactorn. Na afloop van de drieëneenhalf uur durende vergadering deelde SEP-directeur ir. J. H. Bakker mee dat beide besluiten de rege ring en het parlement nog alle ge legenheid geven om vrij over de ontwikkeling van de kernenergie in ons land te beslissen. Hij be streed dat de regering in een dwangpositie werd geplaatst door de besluiten van de SEP. De 2000 tan uranium is bestemd voor een centrale van het ty pe Dodewaard of Borssele. Vol gens de energienota van minis ter Lubbers zullen er in ons land in 1985 drie kernenergiecentrales moeten zijn. Een definitief be sluit is daarover nog niet geval len. Eerst wil men de resultaten van een veiligheidsonderzoek we ten. Het besluit van de uranium- aanlkoop dient alleen om de brand stofvoorziening van een centrale niet in gevaar te laten komen, als tot de bouw mocht worden be sloten. Besluit de regering niet tot meer kerncentrales, dan kan de uranium worden verkocht, aldus de he?r Bakker. groter is dan in Zuid-HoUand, maf dat in absolute aantallen deze provin cie na Noord-Brabant de grootste werkloosheid kent. Er woont hier on geveer 15 procent van alle werklozen in Nederland. Van de f600 miljoen, die het rijk beschikbaar stelde voor werkgelegenheidsobjecten is echter maar f 18 miljoen dus nog geen C procent —voor Zuid-Holland uit getrokken. De staten vinden, aldus de motie, dat het werkgelegenheidsbeleid ook gericht moet zijn op gebieden met grote aantallen werklozen omdat, on afhankelijk van de woonplaats, het leed van de werkloosheid voor ieder gelijk is. De gedeputeerde mr. Engels man herinnerde eraan, dat GS over leg voeren met de Kamers van Koophandel over het uitstippelen van een regionaal beleid voor werkloos heidsbestrijding. Het college zal ook blijven aandringen op meer actie van regeringszijde voor Zuid- Holland. Akkoord cao's grafisch bedrijf UTRECHT Gistermiddag is overeenstemming bereikt over de col lectieve arbeidsovereenkomsten voor de ongeveer 44.000 technische werk nemers en plusminus 500 chefs in het grafisch bedrijf. De loonsverho ging aan het begin van het contract zal 1.6 procent bedragen boven de prijscompensatie van 3.52 procent. De vakantietoeslag wordt met 0.3 pro cent verhoogd tot acht procent. De minimum-vakantietoeslag wordt verhoogd van f1150 tot f1450. Ou deren vanaf 60 Jaar gaan korter wer ken. Eind Januari liepen de onderhan delingen vast op een reeks verschil len van opvatting. Het verschil tus sen gevraagde en geboden werkelijke loonsverhoging bedroeg 0,1 procent. Ook de verwerking van de prijscom pensaties en toeslagen, de wijze van indexering, de hoogte van de vloer in de prijscompensatie en de wijze waarop de openbaarheid van inko mens moet worden geregeld leverden breekpunten op. i SCHIPHOL Met ingang van 1 maart wordt de toegang tot de toe ristische gedeelten van de luchthaven Schiphol (dakpromenades. \dakterrassen en restauratiesvoor alle bezoekers gratis. Nu moet daar 55 cent entree voor worden betaald. De luchthavendirectie heeft deze beslissing genomen omdat uit de opbrengsten van de entreegelden de salarissen en sociale lasten van de kaartverkopers nauwelijks konden worden gedekt. De kaar- jesverkopers zullen nu ingeschakeld worden bij het toezicht houden op de uitgestrekte pieren. Vorig jaar ontving Schiphol van ruim 1,3 miljoen betalende bezoe kers een bruto bedrag aan entreegeld van ruim f 700.000. Daarvan moesten dan echter nog allerlei kosten en vermakelijkheidsbelasting worden afgetrokken. Kantonrechter krijgt partijen bij Meeus niet rond de tafel BERGEN OP ZOOM Een po ging van kantonrechter, mr. J. Sael- man om belde partijen die bij het conflict rondom het Bergse transport bedrijf Meeus B.V. betrokken zijn, nog rond de tafel te krijgen, is gis teravond mislukt. Mr. Saelman deed die poging aan het slot van een ma rathonzitting, waarin hij de twee pro cedures behandelde die door direc teur D. Meeus en de vervoersbonden waren aangespannen. „Gebleken is tijdens deze zitting dat beide par tijen nog steeds bereid zijn om te praten en dat over een aantal facto ren nog niet of nauwelijks is gespro ken. Ziet u nog enig heil in enige vorm van communicatie", zo legde de kantonrechter beide partijen voor. Het liep op niets uit, omdat enerzijds mr. M. Steenberghe namens de ver voersbonden en de stakers de eis stel de dat voor er gepraat wordt, eerst de 25 ontslagenen terug in dienst moe ten komen. Aan de andere kant bleek diireoteur D. Meeus ex niets voor te voelen om opnieuw met het mes op de keel rond de tafel te moeten zit ten. Iedereen krijgt recht op inzage persoonsgegevens DEN HAAG De ministerraad heeft bepaald, dat elke Nederlander het recht krijgt op inzage van de persoonsgegevens die over hem/haar bij de overheid in computers zijn opgeslagen. Minister-president Den Uyl zei gis teravond dat dit de kernbepaling is uit een reeks richtlijnen over de be scherming van de persoonlijke levens sfeer. De regering gaat ervan uit, dat de lagere overheden, als de gemeente een soortgelijke regeling zullen han teren als de rijksregelng. Door Michael Steiin Amsterdam Abie Nathan, de Israëlische vredespiloot en de captain annex zendgemachtigde van het enige vredesschip ter wereld, is misschien wel voor de laatste maal in Nederland. Over vijf dagen, als hij een hongerstaking van veertig dagen achter de rug heeft, zal hy zeer belangrijke beslissing nemen: of zijn vasten doorzetten tot de dood er op volgt (maar dat zou hij zelf op dit moment nog niet graag willen doen), of zijn in Nederland gekochte vredesschip voor krats van de hand doen en de centen in een nieuw vredesproject steken, of met het schip naar de Middellandse Zee koersen en van daar opnieuw miljoenen Arabische Israëlische teeners het leven veraangenamen met zijn Beatle-, pop-, Oem Khaltoem- en rock an roll-muziek. Natuurlijk wil Nathan het liefst die derde beslissing nemen. Maar het schip ligt nu al sinds kerst 1973 in de haven van Marseille, omdat de centen op zijn en zijn diverse geldacties in Amerika en Frankrijk niets zijn uitgelopen. „In Marseille kreeg ik de nachtop brengst van drie prostituees", aldus de sterk vermagerde maar nog altijd onbegrijpelijk enthousiaste vredes ster, liggend in een tweepersoonsbed n een Amsterdams grachtenhotel. ,En in Amerika word ik rondweg door iedereen geboycot, omdat ik echt neutraal ben tussen de Israëliërs en de Arabieren. Ik zou miljoenen kunnen krijgen als ik me maar een keer voor de ene of de andere partU uitsprak. En bovendien is in Amerika vrede geen nieuws. Alleen bomaanslagen, moord, ver krachting en geweld". Gekke Nederlanders Zijn laatste hoop heeft hij gevestigd op die gekke Nederlanders die hem bij zijn gekke project willen bijstaan. Slechts 350.000 gulden heeft hij nodig om opnieuw een vol jaar uit te zenden en zijn schepelingen te betalen. Bij dat geld is de olie en het onderhoud inbegrepen, ongeveer twee-derde van de kosten. Voor de rest hebben de opvarenden maanden en maanden geleefd op likjes spaghetti en vleesballetjes. De bedoeling is tussen de muziek door nieuws, commenta ren en achtergrondverhalen aan al die miljoenen mensen die in het Midden-Oosten door hun ei gen propaganda dag-ln-dag-uit ver giftigd met alle geweld dat daar uit voortvloeit. Het Midden-Oosten is mijn huis. We moet enover vrede praten, willen we eindelijk een eind aan het weid dat nu vandaag de dag door beide partijen gepleegd wordt." Abi Nathan, ondanks 35 dagen van vasten nog vol vuur, vertelt trots dat hij de enige figuur in het Midden-Oosten is, die vrijuit de grenzen overschrijdt naar de elkaar vijandige staten, zonder ooit daar voor gestrafd te worden. In de Is raëlische en Libanese havens, waar hij voor anker ging werden hem geen havengelden berekend. Misschien is het effect van zijn ongeremde daadkracht nihil. Hij zelf kan niet bewijzen, hoeveel ki lo's vrede of vreedzame bedoelingen door zijn radio-uitzendingen gele verd worden. Maar hij weet wel, dat hij er van bezeten is, niet anders meer kan. "Ik ben een agressieve pacifist. En vergeet niet dat ik het enige vredesschip heb, dat ik met mijn zender 30 miljoen mensen kan bereiken en dat zelfs de braaf ste mensen zonder tegengif tegen eindeloze hersenspoeling het nor maal gaan vinden elkaar als bees ten af te slachten". Be<ielaar Uit protest tegen die afslachtin gen vast Nathan. Hij hoopt opnieuw van die paar vreemde mensen, die in vreemde idealen geloven, een beetje geld los te krijgen ook al schaamt hij zich er voor dat hij opnieuw de bedelaar in dit land uit hangt. Natuurlijk is het gek wat hij doet. En natuurlijk is het bizar om de verhongerende kinderen van Biafra onder levensgevaar eten te brengen, zoals hij heeft gedaan. Uiteraard zijn alle idealisten geschift en wer den alle profeten, wereldhervormers en ideologen met de nek aangezien. Maar moe ht u het misschien toch gekker vinden dat u zich on gans eet of dat u onnodige kleding en gebruiksartikelen koopt, dan dat u aan een gek een paar centen overmaakt voor een ideaal, stort dan uw overmaking op postgiro 99912 ten name van Vredesschip- fonds. Groot Haesebroekseweg 12, Wassenaar. Abie Nathan: ik word rondweg geboycot. Metro Het Amsterdamse college van B. en W. leek de afgelopen dagen ten prooi aan een hardnekkig ge val van begripsvernauwing. Het is mogelijk dat daarbij het feest gedruis van 700 jaar Amsterdam de heren heeft parten gespeeld, maar dat hoop ik niet. De festivi teiten duren immers tot eind de cember en dan staat ons en voor al Amsterdam nog zo een en an der te wachten. Een aantal lieden van uiterst- rechtse signatuur, onder wie de befaamde scribent Max L. drei gen een metro-station in de Bijl mermeer op te blazen, worden tijdig gepakt (de politie had ze al langer op het oog) en kunnen daarmee hun plannen als "agents provocateur" niet voltooien. De bedoeling was immers geweest, om het zorgelijke maatschappij- bewuste, anti-metro, maar van deze onverantwoordelijke activi teiten vrije actiegroepje uit de Nieuwmarktbuurt, in een kwaad daglicht te stellen. B. en W. (minus wethouder Van Duijn) gaven verleden week de duistere verklaring uit, waaruit men kon lezen dat de aanslag viel te plaatsen in het geheel van in timiderende aggressieve acties van de anti-ondergrondse bewe ging rond de Nieuwmarkt. Goed, dat was er flink naast, temeer omdat men toen al wist, wie de echte aanstichters waren. En wat zeggen B. en W. nu woensdag tegen een onthutste raad, waarschijnlijk om enige olie op de golven van de Amstel te gooien? Luister naar de heer Sam kalden: "de actiegroep Nieuw markt is niet verantwoordelijk voor de plaatsing van de bom, maar het staat wel vast, dat die zelfde groep verantwoordelijk is, voor het ontstaan van een politiek klimaat, een sfeer van geweld, waarin dit soort extremistische uitwassen kan gedijen. Over de ze sfeer maken wij ons ernstig be zorgd". Laat ik me op mijn beurt dan maar ernstig bezorgd maken over de wijze, waarop het Am sterdamse -college onschuldigen, verdacht maakt, en zich aan de openhartige verklaring van onge lijk hebben, onttrekt. L. en zijn trawanten kunnen tevreden zijn; zulk ondermijnen van het ver trouwen in het democratisch sa menspel college-raad hadden zij in hun stoutste dromen niet dur ven hopen. Eros (1) De PvdA-fractie in de Rotter damse gemeenteraad heeft in de discussies rond de oprichting van eroscentra per motie de sugges tie gedaan om tot het instel len van "sociale bordelen" te komen. Dat zouden dan huizen van plezier moeten worden, waarin prostitu- ées een vast dienstverband met een vast inkomen aangaan. En zo zien we maar dat deze Rotter damse PvdA een originele inter pretatie geeft van het begrip "pu blieke zaak." Dat de overheid zich met de prostitutie bezighoudt en haar exploiteert is niets nieuws. In de Middeleeuwen onderhield de Ker kelijke Staat de bordelen van de stad Rome en ontleende daar niet- onbelangrljke revenuen aan. Veel van de luister van de renaissan ce moet mede door de gereglemen teerde ontucht zijn mogelijk ge worden en wie de kunstschatten van het pauselijk museum be kijkt, mag zich best verheugen in de losbandigheid van onze voor vaderen, want er is bijzonder veel fraais te zien. Een door de gemeentelijke over heid gerund bordeel is wel pu bliek, maar het houdt op om ver dacht te wezen. Het vaste inko men dat de employée's in het vooruitzicht wordt gesteld, is een trekpleister bij de werving, zo mag men aannemen, want juist in deze branche plegen de in komsten bij het klimmen der jaren enigszins te gaan stremmen. Eros (2) open. Maar wat staat er in die boeken? Wordt dat zoiets als het jaarverslag van een openbare leeszaal, met zoveel uitleningen (en zoveel boeken!)? Zo organiseert de overheid na de jaarwisseling al heel lang 'offi ciële" kerstboomverbrandingen. Daar mogen we met ons allen heen om in de gezamenlijkheid het sparrencollectief in vlammen te zien opgaan. Deze happenings hebben nimmer het besmuikte clandestiene, verbranden achteraf, uit de populariteit kunnen ver dringen. Want iets dat altijd in de schemer geschiedde en dat in eens gesanctioneerd wordt en in de openbaarheid komt, verliest veel van zijn aantrekkingskracht. Daarom zie ik Van der Louw voorlopig nog niet de eerste steen van het Eroscentrum leggen. Laat staan de opening verrichten met het ontsteken van een rode lan taarn. Bellen (1) Boze PTT-vrouwen hebben don derdag aan één stuk door het mi nisterie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening gebeld om ildus hun gramschap te vertol- ten over de onvermijdelijk dich terbij komende verhuizing van Den Haag naar Groningen. Het centralenummer van het de partement schijnt de hele dag roodgloeiend te hebben gestaan. Ik heb zelf een paar keer het nummer gedraaid dat in de Haagse gids onder „minister per- soonl" staat vermeld, maar werd eveneens met de staccato gespeel de weigering van de electronics geconfronteerd. In gesprek dus. Er sdjn altijd leiders bij derge lijke acties en die hadden al ras de uitspraak bijdehand dat die ac tie „geslaagd" mag heten. Ik blijf buiten de verder liggende doeleinden van die actie - in casu in Den Haag blijven, niet naar Groningen - en wil eens nagaan wat de actie 'in engere zin' be tekent. Volgens mij niets. Tittel noch ]ota. >e ambtenaren van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening moeten een uitermate rustig dag je hebben gehad. De telefonistes moeten als begrijpelijke, zorgza me matrones een levende dam hebben gevormd voor al die amb tenaren die op andere dagen al lerlei vervelende telefoontjes krij gen over enge structuurplannen, actievoerders die van Europoort een natuurgebied willen maken (en die dan naar Irene moeten worden doorverwezen, omdat dat lieve mens toch ook aan de gang moet blijven). Niets van dit alles: allemaal PTT'sters die de lieve telefonistes attaqueer den met de kreet: "zeg maar te gen je baas dat hij een grote hondestaart is" (in alle moge lijke varianten van meer of mindere scabreusheid. En die telefonistes maar geduldig en beleefd (anders krijg Je weer een kamer-interpellatie van de oppo sitie) antwoorden dat ze het zou den doorgeven. Maar verder drong er geen te lefoontje binnen. Op de afdeling "renovatie van oude binnenste den" verschenen de schaakbor den een uur eerder op de bureau's dan anders. Bellen (2) Gruijters zelf had het waar schijnlijk nog het aJlerrustigste. Je moet wel een heel simpele geest zijn om te veronderstellen dat Je een minister met "minis ter persoonl" zelf aan de lijn krijgt. Dan had hij ook wel een geheim nummer kunnen nemen. Als Willy Albert! het krijgt.' krijgt de minister het ook wel. En die Gruijters met zijn hekel aan Journalisten (voorzover ze hem tenminste iets te vragen hebben kijkt natuurlijk wel helemaal uit. Rechtstreeks gevraagd heb ik het z'n secretaresse niet. Voor je het weet, heeft zo'n meisje een spreekverbod. Giro Een moeilijk te beantwoorden vraag resteert. Particuliere eros centra bestaan al enige tijd in bepaalde grote Westduitse steden en de ervaringen daar zijn niet onverdeeld gunstig. Dat belooft voor door de overheid geëxploi teerde instituten nog veel minder goeds. Immers, zoals alle openbare bedrijven, zal ook een openbaar bordeel vallen onder de controle van de raad. De boeken moeten Overigens is er sprake van een veelbetekende samenloop van omstandigheden. De PTT-sters van de Centrale Directie mogen dan in een aanval van regionaal patriottisme de stoppen van de telefooncentrale b{j Grutters testen, tegelijkertijd krijgt een andere tak van het staatsbedrijf, de girodienst, het aardig voor de kiezen, nu de provincie Utrecht beslag wil leggen op de rekenin gen van Kalkarweigeraars. De burgerlijke ongehoorzaam heid plegen en bestrijden kan dus allebei voortaan via de goe de diensten van een staatsbedrijf, de telefoon en de giro. HAN MULDER.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7