Veel van romantiek in vak is verdwenen Eendracht nu: gewone huisbaas Monarchaal bolwerk in jonge republiek Vragen Van Zijp over Doezastraat Dr. A. J. Vis Drogisterij Van Harteveld veertig jaar in Leiden ZATERDAG 22 FEBRUARI 1975 Proefschrift over Leidse universiteit in beginjaren LEIDEN/UTRECHT De in de eerste 75 jaar van het bestaan teriaal is benut, komt naar voren, Verwacht mocht worden dat de vorm hoger waardeerden dan de re- Jtrechtse historicus H. Wansink, van die universiteit (1575 tot 1650) dat de Leidse universiteit zich afzet- hoogleraren aan deze jonge univer- puibliek. Eveneens merkwaardag is, neent dat de geschiedschrijving van werd bedreven. Die tijd was tevens te tegen de republikeinse staatsvorm siteit pleidooien zouden houden voor dat de overheid hier niets tegen deed le wetenschappen in Nederland een de bloeiperiode van deze universiteit, van de toenmalige Nederlanden en de de toen nog jonge staat die de Repu- stelt dr. Wansink. Hij verklaart die verwaarloosd gebied is. Pas de laat- de eerste in Nederland en lange tijd monarchie prefereerde. Dit is bliek der Verenigde Nederlanden passiviteit door te stellen dat te tijd komt hierin volgens hem eni- de grootste van Europa. Tussen 1625 merkwaardig omdat Leiden aan zijn was. Midden in het meest republikein- "hoogstwaarschijnlijk de overheid, e verandering. De heer Wansink is en 1650, zo vermeldt dr. Wansink, universiteit is gekomen als "belo- se gewest, Holland, trof men echter toen geen gevaar zag in de acade- istermiddag aan de rijksuniversi- studeerden er meer buitenlanders, ning" voor het hardnekkig verzet, een universiteit aan waar de hoogle- mische vertogen, die niet speciaal i Utrecht gepromoveerd op een dan Nederlanders. tegen de Spaanse monarchistische raren die zich met "politicologie" be- op de Nederlandse situatie betrek - van de politieke wetenschap, Uit zijn onderzoek, waarvoor nog overheersing in het begin van de zig hieldèn, het koninkrijk als staats- king hadden", die aan de Leidse universiteit, niet eerder aangeboord bronnenma- tachtigjarige oorlog. LEIDEN Maa nctagmiidldag tussen viler en hallf zes zal er in de drogi«sterij-parf u merie-schoonbeidssalon vam W. J. van HanteveJd aan de Zeemamilaan iin Leiden niets verkocht wor den. Toch zullen er op dlatt ogenblik vele k'la-nten iln de win kel staan. Oorzaak van die schijnbare tegensitrijdlilgheid is dat op dat ogenblik in de zaak een receptie wordt gehouden om het 40-jarig bestaan van de drogisterij te vieren. Twee generaties Van Harteveld in de drogisterij aan de Zeemanlaan, waar maandag het 40-jarig bestaan wordt gevierd. Links de heer J. L. A. van Harteveld, rechts zijn zoon W. J. van Harte veld. Bram van Leeuwen geneesmiddelenwet is de drogist een groot aantal medicamenten kwijtge- raakt. Vroeger konden de klanten bij ons bijvoorbeeld anijsspiritus en va- Want het was in februari 1935 dat leriaan kopen, maar dat is nu alleen de vader van de huidige eigenaar op recept by de apotheek verkryg- besloot zijn drogisterij in de Amster damse Spaarndammerbuurt. die op dat ogenblik al tien jaar draaide, te sluiten en in Leiden opnieuw te be ginnen. In die beginperiode baar. Bijna alle artikelen zijn te genwoordig verpakt in mooie doosjes en flesjes. Dat heeft het allemaal veel duurder gemaakt. Persoonlijk kan ik het helemaal niet zo erg appreciëren. geen vetpot. Drogist J. L. A. Harte- Het is heel wat anders dan weiken veld: 'Toen ik my hier pas gevestigd met een grammenweegsohaaltje. •had, gebeurde het wel dat omzet niet hoger dan vijftig cenit lag. Mijn vrouw en ik wisten, dat we een Stopflessen Ten bewijze hoe anders het alle- Weinig animo met lede ogen moeten aanzien, dat het contact dat ©r in het verleden tussen de Leidse drogisten bestond sterk verwaterd is. Jarenlang was hy voorzitter van de afdeling Leiden van de Algemene Nederlandse Drogisten Bond. "Er werd in die tijd altijd eenmaal per maand vergaderd. We wisselden ervaringen uit. Er heerste een collegiale sfeer, want we zagen elkaar niet als concurrenten. Als er een een vertegenwoordiger was die geknoeid had, dan spraken we af om zo iemand te boycotten. wan't de hele wijk bouw. Je keek vanuit naar de Lammenschansweg, die dag de blauwe tram n°w-ïPiHarteveld een foto uC muui v«u r "ffzÜn werkkamer, waarin de drogisterij in vroeger jaren is vereeuwigd. Een interieur waarop de stopflessen Den Haag reed. Ook de kerk stond er nog ov^ëersin. n,d etiketten, waarop voor de buiten- niet. Dat de keuze plaats op Leiden viel was voor dro gist Harteveld geen toeval: 'Ik ben geboren in Leiden en wilde gratig terug. In Amsterdam hadden we het niet zo naar onze zin. Het was daar SIT Vt ëelenverkoop'zitóh'stewls staander onbegrijpelijke namen pry- titqc ■xrr^r. Toch vindt Van Harteveld sr. dat de drogist nog altijd een bedrijf is gebleven met een bepaalde status. Ook zijn de meeste drogisten door de sterke inperking gaan toeleggen op de cosmetische artike- Drogist Van Harteveld: "We op de hoek ama'nlaan een pandje leeg stond verkopen op dit oeërfMlk artikel' de komende Jaren veel woningen in de omgeving gebouwd iëëtisSe htoiën de meeste gerenommeerde cos- zouden worden. Daarom hebben de stap gewaagd." Terugblikkend op die periode Ondanks die "nieuwe markt" is ook de drogistenwereld niet ontkomen aan een duidelijke sanering. "Gom- in het beroep verdwenen is in de Jammer, want het was een pradht- loop der tijd. "We maakten vroeger zaak. Maar zo zijn er meer voorbeel- onze eigen hoestsiropen en boorwa- den in Leiden." teren, maar door de nieuwe strenge Drogist Van Harteveld heeft ook Maar onder de Jongere drogisten blijkt weinig animo te toestaan om aan het verenigingsleven deel te ne men. Men toomt niet meer bij elkaar. Heel Jammer, want ik (heb steeds op het standpunt gestaan, dat je je on danks de drukke werkzaamheden vrij moet kunnen maken." Dat de heer Harteveld sr. dat in zijn leven in ruime mate gedaan heeft bewijst de respectabele lijst van functies, die hy in de loop der jaren heeft vervuld. Zo was hij vyftien jaar voorzitter van de landelijke Dro- gistentoond. In de Jaren dat de cos metica steeds belangrijker werd voor de drogist, werd hij tevens bestuurs lid van de Stichting Parfumerie Detailhandel (15 jaar penningmees ter en 5 jaar voorzitter). En door zijn ervaring op dit gebied werd hij later gekozen in de examencommissie par fumerie Verder was hij ook nog Ja ren hoofdbestuurslid van Pharmacon. Harteveld zijn partijtje mee. Jaren lang was hij de tweede voorzitter van de wijkvereniging. Van Harte veld: "Weet u eigenlijk hoe ze aan de naam voor deze wijk zijn geko men Er is een prijsvraag uitgeschre ven en toen is de naam "Professo- reniwijk" uit de bus gekomen." Al 22 jaar En dan is er nog het bestuur van de 3-October Vereeniging. Al 22 Jaar maakte hy daarvan deel uit Als 2de secretaris heeft bij de zorg voor de gehele ledenadministratie (zo'n ze venduizend adressen) en elk jaar be hoort 'hij tot de deputatie die de ha ringen keurt. In mei van dit jaar zal hy ook onder die bestuursfunctie een streep zetten, 'Tk was het eigen lijk al eerder van plan, maar ik ben blijven hangen, omdat ik 400 Jaar Leids ontzet toch wel erg graag wilde meemaken. Het feit dat er in het be stuur altijd een goede stemming heerste heeft zeker ook een rol ge speeld. De mensen weten wat ze aan elkaar hebben." Op 65-jarige leeftijd, dat is nu ruim zeven Jaar geleden, stapte de heer Van Harteveld uit zijn inmid dels sterk uitgebreide drogisterij en droeg de leiding over aan zyn zoon W. J. van Harteveld. "Ik kom nog wel bijna dagelijks in de zaak, want als Je zoveel jaren achter de toon bank hebt gestaan, groeit er een band met Je klanten. Er komen nu volwassenen in de zaak, die Je als kind zag komen en die je helemaal hebt zien opgroeien. Je leefde met het lief en leed van e. Daarom kun Je als drogist niet altijd de commercie voor laten gaan. Je klaar staan om Je klanten te adviseren. Als iemand dag-in-dag-uit pijnstillende middelen komt kopen moet je het geld niet in de kassa doen en denken: dat heb ik verdiend. Dan moet Je zo'n klant wijzen op gevaren, die aan een al te grote do6is verbonden kunnen zijn. Daar heb Je tenslotte voor gestu deerd." To»t tien uur Drogist Van Harteveld vindt dat de gezondheidszorg in Nederland op een goed peil staat. De arbeidsom standigheden zijn in die loop der Ja-> ren eveneens veel verbeterd. Ook voor de drogist. "Ik heb nog meege maakt dat de winkels van maandag tot vrijdag tot acht uur 's avonds ge opend waren en op zaterdagavond tot tien uur. En dan was je zondags nog vaak bezig met de administra tie." Van de reeks functies, die Van Harteveld sr. heeft vervuld is er één waarvan hy nog geen afstand kan doen. Dat is het voorzitterschap van het kerkkoor van St. Petrus. Een knor gevormd uit 35 dames en 25 he ren, waarin ook de voorzitter zich vocaal van zijn beste kant laat zien. "Het is zonder overdrijving een van de beste koren van Leiden. Dat heb ben we te danken aan onze,dirigent Thijs Kramer. Dan tot slot van ons gesprek nog even terug naar Van Harteveld, de drogist. "Het is een mooi beroep. Als ik opnieuw mocht beginnen, zou ik het zeker weer doen." LEIDEN In het februari-num- mer van de Buurtkrant, het lande lijk orgaan van de BHW (Bond voor Huurders en Woningzoekenden), staat onder de kop "Woningbouwver eniging schijndemocratie" een inter- Bloemperken in Vogelwijk LEIDEN Op de kruispunten van Lijsterstraat met Merelstraat en van Lijsterstraat met Roodborst- straat ln de Vogelwijk zullen bloem perken worden aangelegd. Boven dien zal de verlichting op de ge noemde kruispunten door de SLF worden verbeterd. B. en W. hebben daartoe de beslissing genomen. Het college heeft ook besloten een deel van de eerste verdieping van het voormalige Van Wijk-complex, aan de Vestestraat te verhuren aan Schenk-Grafisch Service Bureau b.v. in Leiden. Verder namen B. en w. een besluit over het verzoek tot schadevergoe ding van de Vereniging "Vakschool voor meisjes voor Leiden en omstre ken. De schadevergoeding werd ge vraagd wegens vernielingen aan en rondom het schoolgebouw 't Stee- nevelt" aan de Sumatrastraat. Het college heeft de aanvraag af ge we- Tenslotte besloot t college er naar te streven over twee jaar gemeen telijk vertegenwoordiger te hebben, in de Raad van Bijstand van het Economisch Technologisch Instituut voor Zuid-Holland. view opgenomen met Willem Verka de, BHW-actievoerder en als zoda nig destijds toegetreden tot het be stuur van woningbouwvereniging De Eendracht. Wij nemen het interview hieitoij gedeeltelijk over. Allereerst de voorgeschiedenis, zo als die door het blad geschetst wordt "5 april 1973 namen bewoners van woningbouwvereniging De Eendracht in de Kooi in Leiden hun woning bouwvereniging over. Na massale BHW-acties tegen de huurverhoging verdween net oude bestuur om plaats te maken voor een bestuur, dat voornamelijk uit BHW-leden be stond. Het stelde zich tot taak in haar beleid de wil van de bewoners uit te voeren. Een van de eerste maat regelen van het bestuur was het af kondigen van een huurstop. Nu nog geen twee jaar later heeft de woning bouwvereniging de bewoners laten weten dat zy de hurverhogingen van '72, '73 en gedeeltelijk van '74 toch moeten betalen". Dan het vraaggesprek met Willem Verkadé. Hij zegt over zijn ervarin gen als bestuurslid in het BHW-or- gaan o.m. het volgende: "Het ging allemaal niet van een leien dakje. Een van de eerste moeilijkheden was Marcel van Dam. Die schreef ons een brief dat wij de geïnde huurver hogingen niet mochten terugbetalen (dat was één van de doelstellingen van het nieuwe bestuur red.). We wilden als bestuur tegen Van Dam in gaan, maar we konden het niet. We konden niet bij het geld komen. De woningbouwvereniging kan namelijk geen cent uitgeven zonder toestem ming van de gemeente en het CBW (de centrale boekhouding van de Leidse woningbouwverenigingen). Voor het betalen van schulden aan banken kun je wel geld krijgen, maar niet voor het te rugbetalen van huur. Hoewel dat het geld van de mensen was. Wij had den wel uit het CBW kunnen stap pen, maar dat betekende dan een boete van f 300.000". Ook van het renovatieplan, dat door de bewoners zelf uitgevoerd had moe ten worden, kwam niets terecht, "omdat de gemeente aan het lijntje loopt van de rijke inwoners van de stad", zegt Verkade, "de Leidse aan nemers zagen grote bedragen aan zich voorbijgaan". Het lukte even min om de statuten te wijzigen (af schaffing van de ledenraad). Verka de: "Ons bestuur diende onmiddellijk een verzoek in bij Justitie. Ik ben er zelf al vier keer geweest en kreeg dan te horen: er zijn bezwaren ge maakt en die zijn in onderzoek. Ik vermoed sterk dat de gemeente daar achter zit. Die willen liever niet te veel invloed van de huurders. Ze waren ook al bezig met een nieuw soort organisatie die alle huizen van woningbouwverenigin gen en gemeente gaat beheren". "Al met al hadden we behalve de huurstop nog geen van onze pro grammapunten kunnen verwezen lijken. En toen kwam de klap op de vuurpijl: begin '74 werden we op het matje geroepen bij Van Dam, samen met woningbouwver eniging Ons Belang die ook een huurstop had ingevoerd. Toen we bij Van Dam binnenkwamen zaten daar allemaal van die professors en dootorandussen die volgens mij de wet helemaal uit hun hoofd ken den. Er werd ons meegedeeld dat de huurstop tegen de wet was en dat we de huurverhoging moesten gaan innen. Anders werden er maatregelen genomen. Later bleek dat ie bedoelde dat de woningbouw vereniging anders zou worden op geheven. Dat was het meest kritie ke moment voor de bestuursleden, die onderling verdeeld raakten. Met name voorzitter Mittelmeyer ging door de knieën. De meerderheid van het bestuur was het met hem oneens. Maar achter onze ruggen vroeg Mittelmeyer huurvaststelling door de minister aan. Zijn tweede verraad aan de buurt pleegde hij na onze verkiezing. Een motie van de BHW om de huurstop te hand haven, weigerde hij in stemming te brengen. Met politiegeweld liet hij een BHW-vertegenwoordiger de zaal uitzetten. Dat deed het ver trouwen van de bewoners in het be stuur natuurlijk geen goed. De aanwezigen weigerden mee te doen aan de verdere agendapunten, on der andere verkiezing van een deel van de ledenraad. Alleen aanhangers van Mittelmeyer stemden mee en kozen hun eigen vriendjes. Deze nieuwe ledenraad gooide ons. die nog steeds op de hand van de be woners waren, uit het bestuur. En vanaf dat moment was de Een dracht weer wat het vroeger was: een doodgewone huisbaas". LEIDEN Het CDA-raadslid Van Zyp heeft B. en W. schriftelijk wa gen gesteld naar aanleiding van de krantenberichten, zoals die afgelopen week zijn verschenen. Van Zijp wil weten of het college op de hoogte is van de werkzaamheden tot profielwijziging van de Doeza straat, die werden stopgezet na ver zet van de winkeliers. Verder wil het raadslid weten of de aanvang van de werkzaamheden in strijd is met de toezegging die door de voorzitter van de verkeerscom- missie op 1 april 1974 is gedaan. De toezegging luidde dat er eerst met de winkeliers contact zou wor den opgenomen, voordat er met wel ke situatieverandering zou worden begonnen. Van Zyp wil van B. en W. weten of de winkeliers al een antwoord heb ben gehad op hun brief van 19 maart 1974 en of het college bereid is in overleg te treden met de midden standers, voordat met de aanvang van de werkzaamheden wordt begon- Inmiddels is bekend geworden dat de wethouders Van Aken en Waal, binnen niet al te lange tijd met de winkeliers zullen gaan praten. Door Paul Wolfswinkel Vanaf vandaag zult u op deze plaats in de krant een regelmatig terugkerende serie zien: 'Dagte kening.' Bedoeling: iemand vol gen gedurende een (werk)dag. Iemand die door functie, beroep of persoonlijkheid een stempel drukt op de Leidse samenleving Vandaag de eerste. Burgemees ter Vis. Het dagje volgen, zoals dat eigenlijk de bedoeling was, zit er niet in. 'Ik doe zoveel din gen, waar u echt niet bij kar. zyn, dat het een beetje frustre rend voor u gaat worden. Kom maar by me thiuis. Daar kunnen we persoonlijk praten. Dan hoort u ook hoe mijn agenda er uitziet.' Hy had er een uurtje voor uit getrokken. Het werden er twee, in de studieerkamer aan de Witte Singel. Een knots van een huis met veel hout. Een zakelijke, hoge werkkamer. Geen rommel, geen stapels werk. Hij doet zyn bureau open en laat de keurig gerang schikte attributen zien. T>us toch een beetje schoolmeester?' 'Ja, maar dan in positieve zin, hè/ Dat begrijpt u wed.' Adriaan Jan Vis werd op 6 sep tember 1920 in Memsingerweei (Gr) geboren, lag daar zes weken in de wieg en vertrok met zijn ouders (vader was doopsgezind predikant) naar Drachten. Daar woonde hij zes jaair. Vervolgens ging het gezin Vis met de twee zoons (de ander is anesthesist in Amersfoort) naar Arnhem, waai' Adriaan lager en gymnasiaal on derwijs volgde. Van daaruit ver trok hU naar de Gemeente Uni versiteit van Amsterdam om er geschiedenis (hoofdvak) en Ne derlands (bijvak) te studeren. Werd in 1939 in dienst geroe pen ('In Bussum ondermeer. Edu- ard van Beinum was onze kok diaar'). Had een roerige oorlogs periode, studeerde intussen en zat in het verzet in Leiden. Deed hier wat tentamens. Moest van de bezetter in het arbeidsproces en heeft drie maanden gewerkt als assistent leider in een kamp voor sociale jeugdzorg. 'Daar zat ik tussen roofmoordenaartjes en klokikendiefjes. Maar ik wilde le raar worden en de eerste sollici tatie was meteen raak. Hier in Leiden aan de HBS aan de Hoge Rijndijk. Daar werd ik voor een jaar be noemd. Ik heb me toen laten over schrijven naar het Leidse Corps, omdat ik via het Lejlds studenten- verzet daar veel vrienden in had. Ik ben nooit Leids student ge weest, maar wel Leids corpslid. Uniek hoor. Daarna heb ito nog drie maanden in Wassenaar ge werkt om vervolgens naar Bussum te gaan. Daar heb ito vijfentwintig jaar ails leraar geweitolt. Van sep tember 1949 tot september 1969 heb 'ik daar in de gemeenteraad gezeten. Op de seconde af twintig Jaar. Ito kwam binnen op mijn verjaardag en ito vertrok op mijn verjaardag. Van 1955 tot 1969 ben ik wethouder geweest.' Vis had velerlei sociale functies. Hy was erg geïmponeerd door de brieven van Oud, die in 1947 in het toenmalige Handelsblad ver sohenen. Tk stuurde hem mijn visitekaartje met 'hoera' erop. Toen kreeg ik een brief terug: 'wordit maar lild van het oomité- Oud'. Vanaf het begin heb ik dus de oprichting van de VVD mee gemaakt. Ik heb de poUiitütek nooit gezocht, maar 'toen ik er eenmaal mee bezig was, vonid ik het toch wea Deuk. Het heeft iets met ge schiedenis te maken. De belang stelling voor mensen. Als ze dood zijn, is het geschiedenis. Zijn ze levend, dan is hot politiek. En door het politieke werk kan je gemakkelijker de geschiedenis be grijpen.' i In juni 1970 werd Vis gedepu teerde van Noord-Hollantd en toen Leiden een nieuwe burgemeester nodig had, werd hij benoemd. Veen deining om de procedure. 'Ja, het kabinet De Jong was, naar men mij verbelde, van mening dat de burgemeesters in de Randstad moesten blijven wat ze waren. Lelden was VVD en ik ook. In Veld heeft toen ook gezegd dat het inlet om die figuur van mij gihg, maar am.de gevolgde proce dure.' Iedere functie heeft aardige dingen, maar ook nare. Wat zijn nare zaken waarmee deze bur gemeester wordt geconfronteerd? Heel omslachtig, maar zeer be wust, vermijdt Vis dat. Hy wil zijn vingers niet bram den. Praat over de 'moeilijke' dingen. En zegt dan: 'Als burgemeester kryg je je naaste medewerkers toege schoven ciie je zelf niet hebt kun nen uitzoeken: de wethouders. De relatie op dit moment is heel redelijk. Ik heb niet veel aan te merken op de persoon lijke verhoudingen. Het is een veel jongere club; er zit een ge neratie tussen. Ik vind het ver velend dat er vaak oeverloos wordt gedebatteerd in de raad. 'Vis beaamt het als het C en A-debat wordt genoemd. De leuke dingen noemt hy het omgaan met allerlei mensen ujt de ver schillende sociale kringen. Maar toch: al te vaak zien ze je als iets aparts. Ambtenaren ook. Ze hebben vaak drempelvrees. Nee, burgervader voel ik me niet Ten eerste heb ik zelf geen kin deren en ten tweede sta Je dan teveel boven de mensen. Nee hoor.' Vis ziet zichzelf best wel meer dan zes Jaar zitten. 'Ik wil niet weg.' Toen ik vanuit mijn party werd gevraagd voor Utrecht heb ik bewust nee gezegd. Utrecht: mee. Ik voel me meer een Leide- naar. Maar ik zou hier niet eeu wig willen blyven wonen, na afloop van het burgemeesterschap. Principieel niet. Dan loop je de volgende burgemeester voor de voeten. Dat heb ik ook wel tegen collega's gezegd. Dat moet je niet doen.' Zegt een paar dingen die maar beter niet in de krant kunnen en praat dan zeer openhartig. Eigenlijk voor het eerst, heb ik de indruk, dat-ie tegen iemand van de pers wat loslaat. Het i* bekend dat journalisten door Vis wat wantrouwig worden aange keken. Ik heb er geen last van. We praten over het 'school - meesterschap.' 'Ik ben altijd ge wend geweest op tyd iets te doen en op bepaalde tijden iets te doer.. Misschien dat ik formeel ber: wat strak, ja, als ik meen dat dat nodig is. Principieel ook.' Hy leest uiteraard historische werken, maar heeft er weinig tyd voor. Te hooi en te gras komt er ook eens wat literatuur onder zijn ogen. Vis zwemt (voor die ont spanning) en tennist. Houdt van fotograferen en kleurendia's ma ken. Het vakantiehuis in Frankrijk (waar ze hem ook kennen a'"? 'monsieur le maire') is ieder Jaar vaste prik. Liefst in korte broek en blote borst. Drinkt veel (water) bij de war me maaltijden, die niet compleet zijn als er geen soep vooraf is Speelde vroeger cello, 'maar die staat nu op zolder. 'Ik ben lid geweest van Semper, hoor.' De koffie is op, de twee uur om Afgesproken wordt dat ik een paar dagen later te horen krijg hoe de dag verder is verlopen en wat de agenda voorschreef. 'Als ik thuis ben, ben ik meneer Vis. Ik weet dan echt niet wat er ln myn burgemeestfcrsagenda staat. Dat had' ik vroeger ook in Bus sum. Als ik van school naar het stadhuis ging, was ik ook van de ene minuut op de andere wethou der in plaats van leraar.' 'Of mijn Vrouw het vervelend vindt dat ik zo vaak weg ben? Och, zy heeft ook erg veel taken. Ze vindt het best. Nee. we heb ben daar nooit moeilijkheden ove- gehad.' Precies volgens de afspraak kryg ik een paar dagen later een getikt velletje met de agenda, zoals die er vanaf 11.10 vjm. uit zag. 11.10: aankomst stadhuis. Teke-( nen van die post van gisteren; paraferen (dus eerst lezen) van de laat op de vorige dag ingeko- men post; telefonisch overleg met een werkgever over de uitreiking van 'n koninklijke onderscheiding aan een van zyn werknemers; datum en procedure; agenda-be spreking met myn secretaresse; bespreking van enig lopende zaken met de gemeentesecretaris. 13.15: naar huis voor de lunch. 14.30: terug. Lezen van politie rapporten; paraferen van ont werp B en W-besluiten; lezen van vandaag ingekomen post; voor bespreking van management-stu die dagen. 16.00: bespreking met collega De Vreeze (Warmond) over ge westzaken. 17.00: tekenen van uitgaande post. 17.45: tandarts. 18.40: by de voorzitter van d° universitaire eeuwfeestcommissie; eten en bespreking eeuwfeest viering. 24.00: thuis en naar bed. ADVERTENTIE TYPISTES BEL LUBA geroutineerde typistes Ned. en M.T. vinden snel werk bij Luba voor hele en halve dagen. Bel even of kom langs. Leiden: Nieuwe Rijn 35. Telefoon 071 40341. Alphen ad/ Rijn: Winkelcentrum De Aarhof 67. Telefoon 01720 94645.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3