Een niet een Indiaan wil hebben wat ander heeft Er schijnt mis Indiaan zijn op grond van indiaan Wounded Knee Indiaanse strijdgroep Een actie van geweld tegen gejoeld. Het is afgelopen. Indianen in rouw. Een protestmars: is weer een dode gevallen. Hongerdood dreigt voor India nen. Veertig procent van de In dianen in Noord-Amerika is werkloos. Kindersterfte onder In dianen vijftig procent hoger dan hij blanken. De Indiaan wordt gemiddeld maar 45 jaar oud. Een kranteberichtje. Marlon Brando weigert de Os car voor zijn rol als "The God- father" uit verontwaardiging over de behandeling van de In dianen. De glamourwereld van Hollywood voelt zich erg onrustig als de acteur een Indiaans meis je het toneel opstuurt om aan zijn protest kracht bij te zetten. Mar lon Brando geeft uitgestrekte lan derijen aan de Indianen. Ook dat zijn kranteberichtjes. Even later gonst het verhaal van een zware hypotheek, die op dat weggegeven landgoed rust. Zelfs Art Buchwald, Amerika's verrukkelijkste satirische column schrijver, brengt daar een gek stukje over. Al zou dat verhaal van die hypotheek waar zijn: het land dat Brando lang geleden kocht is nu tientallen malen dat hypotheekbedrag waard. Marlon Brando is naast Jane Fonda een van de weinige ac teurs in de harde filmwereld, die ooit enige sociale bewogenheid heeft getoond. Hij heeft aan "The Godfather" vijftien miljoen dol lar verdiend en heeft er geen en kele behoefte aan de Indianen een paar ton door de neus te bo ren. H\j heeft altijd voor hen op de bres gestaan, was ook weer aanwezig toen ze kortgeleden in het klooster bij Gresham werden gearresteerd. Brando is in Hollywood niet zo erg geliefd om deze activiteiten, maar hij aanvaardt de niet denk beeldige risico's die dit voor zijn verdere carrière oplevert. Washington, november 1972: vijfhonderd Indianen nemen het hoofdkwartier over van het Bu reau of Indian Affairs dat na mens Binnenlandse Zaken de voorzieningen in de Indianenre servaten regelt. Ze houden het een week bezet. Wounded Knee, 27 februari 1973: 200 leden van de American Indian Movement bezetten een kleine handelspost op het Pine Ridge Reservation van de Oglala Sioux in South Dakota. Ze hou- en het vol tot 6 mei, 71 dagen lang. Er wordt geschoten. Twee Indianen sneuvelen, velen worden zwaar gewond. Mei 1974: zeventig Mohawk-In- dianen nestelen zich in een kamp van de staat, waar 's zomers meis jes vakantie houden. Ze zitten er nog. Januari 1975: een groep India nen, die zich de Menominee War riors noemt, trekt met vrouwen en kinderen een verlaten kloos ter bij Gresham in Wisconsin binnen. Ze willen er een zieken huis van maken. De staatspolitie slaat beleg. Er schijnt iets mis te zijn met die Indianen in Amerika. Wat is er aan de hand met die ongeveer 900.000 oorspronkelijke bewoners van dat enorme land. die gelijke rechten hebben als iedere andere Amerikaan maar dagelijks onder vinden hoe cynisch de theorie van een Grondwet is? Praten met twee Indianen. De een is een regeringsambtenaar, Thomas Oxendine, de public re- lationsman van het Bureau of Indian Affairs. De ander is di recteur van de organisatie, die alle Indianenstammen overkoe pelt en namens deze optreedt: Charles Trimble van het National Congres for American Indians. In reservaten, waarin Amerika zijn Indiaanse bevolking heeft geconcentreerd, wbnen 264 stammen. Bijna 500.000 mannen, vrouwen, kinderen, die van het immense land van hun oor sprong twee honderd miljoen vierkante kilometer als leef ter rein hebben. In verspreide dorpjes in Alaska nog eens 65.000 Indianen. Er wordt op deze mensen toegezien, er wordt voor hen gezorgd. Een taak die is toebedeeld aan het Bureau of In dian Affairs. Dat werd in 1824 opgericht als buitenbeentje van het ministerie van Oorlog. Sinds 1849 valt het onder Binnen landse Zaken. Zorg voor de Indianen in de reser vaten. „Je kunt het een beetje vergelijken met wat een gemeentebestuur voor zijn burgers doet of de regering van een Amerikaanse staat voor zijn in woners. Voorzieningen op alle gebie den sociale bijstand, onderwijs, ge zondheidszorg, openbare diensten". Thomas Oxendine. Voorlichtingsman van het Bureau of Indian Affaire. Ambtenaar. Maar hij 6taat boven verdenking, hij is er zelf een. In- North Carolina, waar hij in de stam leefde, de Indiaanse scholen door liep. Wel erg begaafd. En ook de wind mee. Oxendine, nu 52, was de eerste Indiaan die werd toegelaten tot de Amerikaanse marine, waar de rassenscheiding zeer lang een hoog goed was. Maar in 1942, in de oor log, mocht hij. Bracht het -en dat was toen een soort achtste wereld wonder- zelfs tot oorlogsvlieger bij die marine. Laag niveau „Als Je ziet wat Je met dit bureau allemaal zou moeten kunnen doen vraag Je Je af hoe het komt dat de toestand nog steeds op dit lage ni veau is," zegt Oxendine. Hij is er geen die valse illusies wil wekken. Zoeken naar een oorzaak, laat de schuldvraag er even buiten. Met de komst van de kolonisten werden de Indianen, de oorspronke lijke bewoners van dat onmetelijke en rijke land, teruggedrongen. Met verdragen werd hen steeds meer land afhandig gemaakt. Ze konden er de blanke beschaving voor in ruil krijgen. „Een Indiaan wil helemaal niet heb ben wat een ander heeft. Hij wil niet hebben wat de blanke hebben. Hij wil alleen maar Indiaan kunnen zijn." Thom Oxendine raakt hier waarschijnlijk de kern. De Indianen in de reservaten. Ze zitten er niet allemaal. In de steden wonen er nog eens 350.000. Die heb ben htm eigen weg gekozen. Ze val len niet meer onder het Bureau of Door Anton Pfeiffer Indian Affaire maar onder de wet ten van stad en staat die hen domi cilie bieden. Dat kan. Sinds 1924 kan dat, want toen kregen de Indianen het vol waardige staatsburgerschap van de Verenigde Staten. Gelijk aan alle andere Amerikanen, gelijke rechten, gelijke plichten. Ze konden gaan en staan waar ze wilden. Sjablone In de reservaten is de taak van het BIA sindsdien niet meer die van de toezichthouder, de Idiaan staat niet meer onder curatele. „We hebben nog wel steeds de zorg over hen. Maar dit hier, dit is een regeringsbureau. Het voert een fede rale politiek uit. En is zo'n politiek altijd in het belang van de India nen? Of in dat van de Verenigde Staten?" Thom Oxendine houdt het antwoord stil. In hem zijn de ambtenaar en de Indiaan met elkaar in gevecht. „Een federale politiek voor de In dianen wil zeggen een en dezelfde politiek tegenover 264 stammen. In diaanse groeperingen die alle weer andere denk- en leefgewoonten heb ben. Ze kennen elkaar niet eens. Een standaardpolitiek is een onmo gelijkheid, want ze is gericht op „de Indiaan", een sjablone dat niet be staat: het is een Indiaan die achter de bureaus in Washington is uitge vonden. „Sommige stammen nemen het aan, andere verwerpen het totaal. De si tuatie vraagt van de Indiaan initia tief om het contact aanvaardbaar te maken. Verwerpt hij het dan komt het tot de grootste moeilijkheden." Er wordt naar nieuwe wegen ge zocht In 1970 kwam president Ni xon -al klinkt dat verbazingwek kend- met het plan de Indianen in de reservaten zelfbeschikking te ge ven zander dat zij aan hun lot zou den worden overgelaten. Want dat zou zonder meer hun ondergang be tekenen. Wel dus de Steun, de voorzieningen via het Bureau of Indian Affairs, maar de stammen zouden zelf (me de) mogen bepalen in wat voor vorm die voorzieningen zouden wor den gegoten. De Indianen werden gesprekspartner van de grote blanke broeders in Washington. Wetjes Zo leek het. Vier Jaar is men nu aan het zoeken naar een interpreta tie van de nieuwe regeling, maar bij de uitvoering komt het steeds weer tot botsingen. De Indianen konden nooit de 'wet voorschrijven aan de ambtenaren, die voor hen de zaken regelden. Nu kan dat in theorie wel. Er zijn duizend en-een wetten en wetjes nodig om alles recht te bui gen wat nog krom is, maar het Congres maakt niet de haast van een hardloper. Even zomaar er tussen door: Er is geen zinnige Indiaan die op dit ogenblik het Bureau of Indian Af fairs aan de kant zou willen zetten, men eikent dankbaar de verdienst en, men heeft de hulp hard nodig. Maar de manier waarop... De ontwikkelingen van de laatste vier Jaar hebben de Indianen ook de mondigheid gegeven om naar de rechter te lopen als ze het niet eens zijn met beslissingen van hoger hand. Maar die hogere macht is bij na altijd een dienst, die verwant is aan Binnenlandse zaken. De Natio nale Parken, waterleiding, kolenmij nen, oliebelangen. Het BIA doet veel, maar het is niet de advocaat van de Indianen tegen zijn eigen baas. Het gaat om belangen van de voor de rechter sterker verdedigd dan die van de Indiaan, die zonder pleitbezorger staat. Ook op dit kwetsbare punt zint men op verandering. Er wordt gewerkt aan een juridische adviesraad van het BIA. die zich voor de Indiaanse zaak kan opwerpen. Maar wanneer komt de wet erdoor die van de droom een werkelijkheid maakt? Verder kan hoop worden geput uit de zeer sterke ontwikkeling die het onderwijs de laatste jaren heeft on dergaan. Ook daar zit de stimulans van het BIA achter. In 1968 studeerden er 2000 Indiaanse studenten aan de Amerikaanse uni versiteiten. Dit jaar worden er 13.000 ingeschreven. Daar zitten 150 toe komstige Juristen onder. Komen zij straks terug om de belangen van him volk te verdedigen? Een zelfde hoop is gevestigd op de medische studenten, die na hun studie de kreupele gezondheidszorg in eigen kamp op de been kunnen helpen. Charles Trimble, directeur van het National Congres for American Indians, 40 jaar, Oglala Sioux uit South Dakota. Hij maakt er helemaal geen ingewikkelde zaak van. Omdat het voor hem allemaal klaar en duidelijk is. Fel, dat is hij wel. "Kijk, wat er op het ogenblik gebeurt is dit: ten eerste: we wil len Indianen zijn en blijven en we zullen ook Indianen blijven. We zijn er helemaal niet op uit om gelijk aan de blanken te worden. Ten tweede: we willen ons land houden. Ten derde: we willen vooruitgaan, we willen ons ontwikkelen als Indianen op Indiaans land." "We offeren daar veel voor op. We hebben geweigerd te luisteren naar de lokstem van de regering die roept "ga nu maar van dat reservaat af, ga gewoon onder de wetten van de staat, dan gaat het sterftecijfer onder jullie kinderen vanzelf om laag." Dat hebben we geweigerd". "We hebben ons land verloren in al die verdragen van 1868 af. En nu hebben we als basis dit land van de reservaten, sinds 1934 is de regering door de Indian Reorganisation Act de partner waarmee wij onderhan delen. In ruil voor 97 procent van Ameri ka was ons dit beetje land belooft: de reservaten. En de Amerikaanse regering zou voor ons zorgen, voor Het onderwijs slokt eenderde deel op van het budget dat het Bureau of Indian Affaire beschikbaar heeft. Zeventig procent van de Indiaanse Jongeren gaan naar de openbare school, maar er worden nog altijd 194 Indiaanse kostscholen in stand gehouden. De Indianen in de 6tad. Zij zijn vaak de strijdbaarsten, verenigd in de American Indian Movement. Zij en de bewoners van de meer ont wikkelde reservaten. Het is geen toeval dat harde acties als de bezet ting van het BIA-gebouw in Was hington, Wounded Knee, het kloos ter bij Gresham steeds weer de ge zichten te zien geeft van de strij ders van de American Indian Move- ment, mannen uit de stad of wij zer en strijdbaarder geworden pas terugekeerd naar hun stam. Thom Oxendine is de bemiddelaar geweest tussen de overheid en de Indianen, die ruim twee Jaar gele den zijn Bureau of Indian Affaire bezetten, hij hield de publiciteits- contacten tijdens het drama van Wounded Knee. Verraad Telkens kamt bij deze uitbarstingen weer de woede en wanhoop van de Indianen naar voren over wat zij voelen als het blanke verraad. Ze kregen beloften en beloften, maar ze werden beroofd en beroofd. Het is hun land. Het staat in de verdra gen. Hier, hier. hier. Allemaal ver dragen. De blanken hebben ze trou- „A1 die verdragen zijn edht," zegt Thom Oxendine, „maar ze zijn in tientallen Jaren achterhaald door steeds weer nieuwere overeenkom sten en wetten. Maar als je de rech ter van het Amerikaanse Congres niet erkent, Ja, dan heb Je conflic ten." De Indianen zullen dit gevecht nooit winnen. Ze zullen nooit kunnen te rugkrijgen wat ze willen: hun land. Wel boeken ze de laatste Jaren een enorme morele winst. De overweldi gende sympathie van het gewone Amerikaanse volk staat achter hen. En het schuldcomplex, ook bij de overheid, is groot. De Indiaanse strijdgroepen hebben een belangrijke ruggesteun gevonden in het proces tegen hun leiders van Wounded Knee. Na een proces van bijna een Jaar werden de AIM-voor mannen Russell C. Means en Dennis J. Banks vrijgesproken. En de rechter veegde het ministerie van Justitie de mantel uit over de bedonderde wijze waarop het deze zaak had aangepakt. Misschien kan een dergelijke sympathie helpen een weg te vinden om de Indianen naar boven te brengen op de maatschap pelijke ladder: ze staan nog Gteeds op de laagste sport. altijd, voor de hele verdere geschie denis." "We willen niet op onze lauweren rusten en ons laten verzorgen. Hoe wel we daar recht op hebben. Daar zouden we op kunnen staan. Nee, we willen vooruitgaan. En dat kan, maar dan moet de regering ons land beschermen. Maar ze erkent de be sturen van onze stammen niet. Bij onderhandelingen is het altijd "ja, als" en "maar" en "en dan nog". En ze proberen te lijmen: "Hiermee kom je weg uit dat reservaat en hoef je geen Indiaan meer te zijn." Charles Trimble herhaalt, nu heel geemotioneerd: "Maar daar gaat het om- wij willen Indianen blilven diefjjj vooruitgaan op Indiaans land." "Ze weigeren de bestuursvorm van onze stammen te erkennen. Maar alle andere besturen, van steden, van staten, van provincies krijgen alles. Iedere verkeersweg die ze gen, iedere school, elk ziekenhuis. Het wordt allemaal zwaar gesubsi dieerd. Op Indiaanse grond. Soms lijkt het wel dat ze ons de honger dood willen laten sterven in onder danigheid." "Er zijn stammen, heus, we hebben stammen die op hun land jaarlijks voor twee miljard dollar aan inkom sten uit natuurlijke bron hebben. Maar dat moeten ze allemaal stekën in de bescherming van hun grond, ze zijn altijd in de verdediging, krij gen nooit kans zich te ontwikkelen? Daarom hebben wij zoveel werklo zen. Omdat de regering weigert stambesturen te helpen zoals ze alle andere besturen helpt. Ze weigert ons land te beschermen, daar gaan al onze middelen aan op." "Wij vechten voor heel andere zaken dan de negers. De negers willen ge lijk worden aan de blanken. Bij is het de liefde voor ons land. Als de negers land zouden bezitten z< den ze hetzelfde zijn als wij." Trimble tekent speels een kaart Noord-Amerika, wijst de reservaten "Hier, onze landbouwgrond. Daar gaan rivieren door. Je hebt toestem ming nodig voor irrigatie. De steden, de grote veeboeren, de fabrieken hebben ook water nodig. Ze krijgen allemaal voorrang boven ons. Op papier was dat water aan ons be loofd. Ja, op papier. Maar de over heid weigert dat recht te bescher men, we verliezen zaak op zaak. Daar gaat onze tijd, daar gaat ons geld in zitten. We hebben geen tijd en geld om ons eigen volk te helpen." "Jij moet dat weten," zegt Trimble, "JU was in de oorlog in Holland. Toen konden Jullie niets doen om je te ontwikkelen. Je had alles nodig om Je tegen de nazi's te verdedigen. Zo is het met ons altijd: wij kun nen niets doen, wij zijn altijd in oorlog." "Dat is de hele kern van Wounded Knee, van de Menomlnees in dat klooster." 'Wij hebben alle energiebronnen die Je bedenken kan. Olie kolen, steen kool van de hoogste kwaliteit, aard gas, oliehoudende rotsen, hier en hier en hier." Hij wijst driftig zijn kaartje langs. "De grootse uraniummijn ter wereld. Weet Je waar die ligt? Hier, Laguna Pueblo in Nieuw Mexico. Dat is een Indiaans reservaat, dat is van ons. De stammen zouden die bodemrijk dommen moeten kunnen ontwikke len en ervan kunnen profiteren om op een hoger plan te komen." "Maar neem Montana. De regering in Washington heeft de Indianen daar licensies gegeven voor het win nen van steenkool. Ze krijgen ze ventien dollarcent per ton. Die ko len worden doorverkocht aan de in dustrie voor 35 tot 40 dollar per ton. Soms krijgen ze zelfs maar vijftien cent. Dan zit er toch iets mis daar?" "En steeds weer Binnenlandse Za ken. Als het gaat om land, om wa ter, om onderzoekingswerk: al die grote maatschappijen moeten ook worden geholpen, net als de India nen. En wie kan er meer druk uit oefenen op Binnenlandse Zaken, zij of wij? Nu het belang van de energie steeds meer toeneemt worden de In dianen nog verder opgeofferd. We zullen dan een paar centen meer krijgen, maar we moeten steed3 meer doen om ons land te verdedi gen." "Als Je praat over gezondheidszorg, onderwijs, sociale voorzieningen, het komt er steeds op neer dat we daar in ver achterlopen bij alle andere bevolkingsgroepen. Gewoon om dat onzj stambesturen de kans niet krijgen hun volk te dienen." „Het Buireau of Indian Affaires? Daar hebben we natuurlijk kritiek op, maar we kunnen het beslist niet missen. Dat bureau heeft ook zijn problemen. Er zijn wat ontwikkelin gen de goede kant uit. Maar het is allemaal zo inefficient. Je hebt te maken met de bureaucratie." "Maar nu moet ik weg. Ik ga naar het Witte Huis. Ik ga president Ford vragen of hij bij al die bezui nigingen niet wil gaan snoeien in het budget voor de Indianen. Ik weet wel dat iedereen de buikriem moet aanhalen. Maar bij ons kan dat echt niet nog verder."

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 26