Alarmerend rapport over verdwijnen kernsplijtstof Ruimtevaart en revalidatie rpENOEG VOOR DUIZENDEN TERRORISTEN-BOMMEN r jsjtztsisz zgTjrzv&'z SStsffif - erwij'l wetenschap en techniek in staat zijn, diep in het heelal sporen van allerlei elemen- en en chemische verbindingen in uiterst kleine concentraties aan te tonen, in deeltjes- ersnellers èèn enkel elementair materiedeeltje te kunnen ontdekken en in alle mogelijke irocessen te kunnen werken mot minuscule hoeveelheden materiaal, dikwijls met de nauwkeurigheid vain slechts enkele moleculen, blijken ze nauwelijks een „boekhouding" B kunnen bijhouden van waar zich de langzamerhand omvangrijke hoeveelheden nuc- taire splijtstof bevinden. Er wordt dertig jaar na de eerste kernbom over de gehele jrereld een fikse hoeveelheid radioactieve splijtstoffen vermist, ondanks het feit dat hun iroduktie en behandeling met de ogenschijnlijk grootste zorgen worden omkleed en on- nks het feit dat deze stoffen door hun aard betrekkelijk makkelijk moeten zijn op te spo rt. En die „verdwenen" splijtstoffen vormen een jaarlijks groeiend potentieel gevaar oor de mensheid. jSen rapport van een Amerikaanse geringscommissie heeft onlangs ai rlei bijzonderheden over dit pro- aan het licht gebracht, die let alleen wetenschapsmensen aan >t denken hebben gezet maar ook, i vooral veiligheidsdiensten: het Ijkt namelijk dat er alleen al in merika zoveel kernsplijtingsmate is "verdwenen", dat er kele duizenden kernwapens vervaardigd zouden kun- warden. Afgezien vaa>» de tplezierige gedachte, dat een on- •rantwoordelijk regime van een be- ekkelijk laag ontwikkeld land zich eens als een kernmacht zou kun- in ontpoppen zonder de consequen- ïs te kunnen inzien van het inzet- in van deze wapens, is het veel ver- trustender, dat bepaalde actie- roepen of terroristen, of zij nu uit Jn op bereiken van politieke oog- lerken of alleen op eigen persoon- jk gewin, met kernsplijtstof een •ijwel niet te bestrijden wapen in an den kunnen krijgen. wapens tonen aan. dat mm veelal zwicht voor hun eisen, slechts enkele of enkele tientallen mensenlevens op het spel staan. Dat de bandieten dan uiteindelijk toch niet straffeloos en met him buit ontkomen, komt doordat lang zamerhand steeds minder landen en overheden gastvrijheid en vrij geleide willen geven. BIJ chantage met splijtingsma teriaal liggen de zaken heel wat moeilijker. In de eerste plaats kan er ge chanteerd worden met het lot van veel grotere aantallen mensen en met veel kostbaarder verwoestingen als inzet. Het kan om vele honderddui zenden mensenlevens gaan en om verwoesting van een hele stad, wan neer gedreigd wordt met een vol waardige splijtingsbom of zelfs een waterstofbom, zoals in Amerika al eens is voorgekomen. Over dat laat ste incident straks meer. Wetenschap en technologie door P. Bok splijtingsmateriaal verdwenen was. Integendeel. Op z'n best kon men verklaren, dat er geen openlijke dief stallen waren gepleegd of transpor ten waren vermist. Maar men moest toegeven, dat er administratief niets meer van klopte en dat er op vele plaatsen tekorten waren geconsta teerd zonder dat men er achter kon komen hoe dat in elkaar zat. Een deel van het splijtingsmate riaal gaat verloren bij het verwer kingsproces of het "verdwijnt" als gevolg van boekhoudkundige onjuist heden. Het percentage van het jaarlijks "verdwijnende" materiaal blijft ongeveer gelijk, maar doordat er steeds meer kerncentrales in gebruik komen wordt de totale hoeveelheid voortdurend groter. Zoals gezegd omvat die nu genoeg om er enkele duizenden een voudige kernwapens van te maken. Naar voorzichtige calculatie is 16 kg hoog verrijkt uranium of twee kg plutonium voldoende om een bruikbare atoombom te vervaardigen: De Kerr. McGee fabriek in Okla homa is er in het rapport van be schuldigd niet te kunnen verklaren waar 4 kg plutonium is gebleven. Officieel heeft deze fabriek slechts tien procent van deze hoeveelheid tegelijkertijd in voorraad. Veront rustend was, dat een jonge vrouw, die voor de autoriteiten op speurtocht was gezonden in verband met deze vermissingen, bij een nogal myste rieus autoongeluk om het leven is gekomen kort voordat zij rapport zou uitbrengen. Het kunstmatige element plutoni um is nog veel gevaarlijker dan ver rijkt uranium. Het is niet nodig om er een atoombom van te maken, om een stad te chanteren. Het zou vol doende zijn om het door een norma le bom te verspreiden over een groot gebied, dat onbewoonbaar zou wor den en waarin alle mensen om zou den komen. Slechts een vijftigmil joenste gram plutonium in de longen is al dodelijk. Chantage op zelfs wereldomvatten de schaal met behulp van slechts één of enkele volwaardige atoombom men is ook mogelijk, door om die bommen een schil van kobalt te leg- IATERDAG 22 FEBRUARI 1975 De mogelijkheden van kern-chan- j j door onverantwoordelijke enfcelin- '*«de P^ats kan de terra in vormt langzamerhand een extra ™'ea'ge ™Jhaid ?n aI\oni?1- vn misschien nog wel grotere) be- f °p"eren; Hij hoeft ruet "ter reiging van de mensheid naast die Plaatse. zlJn' af'5 met een hand de militaire kernmachten, die £™naat In een gekaapt vliegtuig. Hij bun wapenarsenaal al een dui- kan eenvoudigweg laten weten, dat endvoudige "overkill" voor de ge- ergans m een stad een atoombom is ele wer-ld bevolkine hebben opge- ve™rgen met een tijdmechanisme lagen. voor de ontsteking. Hij kan dan vrij wel onbeperkte eisen stellen vanuit Het griezelige is, dat er eigenlijk een veilige plaats elders op aarde, iets vaststaat over de omvang van Bij een doeltreffende argumentatie iet "verdwenen" splijtingsmateriaal, kan hij er voor zorgen, zonder eni- let kan heel goed veel minder zijn ge kans op ontmaskering, zijn losprijs thans vermoedt, maar ook te innen, alvorens hij (bv door mid- leel veel meer. del van radiosignalen) het tijdmecha nisme stopt. Later desnoods veel TT later kan hij zijn bom wel eens Het gaat dan met om volledige gaan ophalen ..als die er ooit is ge- ernbommen, die overigens ook wel weest vermist zijn. De kernkoppen raketten worden althans in "kmerika zeer streng bewaakt op In de Verenigde Staten hebben zich file mogelijke manieren. Herhaal- volgens het genoemde rapport al ze- lelijk zijn er steekproeven genomen ven bedreigingen met atoomwapens •ver de deugdelijkheid van die be- voorgedaan door individuele perso nating. Speciaal opgeleide militaire nen- In 1970 bijvoorbeeld kreeg het fommando's kregen telkens weer stadsbestuur van Orlando in Florida Opdracht om met alle middelen die een afpersingsbrief, waarin gedreigd Eien zou willen aanwenden kern- werd de stad in de lucht te zullen oppen te ontfutselen aan de geau- laten vliegen als er niet één miljoen iriseerde strijdmacht onderdelen dollar contanten werd betaald, koms ging dat administratief, soms De afperser besloot, ter onderstre- tnet overvallen, soms zelfs door ping van de realiteit van zijn dreige- bntvoering en afpersing. Maar het ment, een bouwschema van zijn wa ls nooit gelukt.terstofbom bij de dreigbrief in te slui ten. Een groep deskundigen, die on middellijk werden geraadpleegd, I Niettemin zijn er wel eens Ame- kwam aan de hand van dit schema hkaanse atoombommen „verdwe- tot de conclusie, dat de bom waar hen". In 1954 bleek er bij een zui- schijnlijk zou kunnen functioneren, frer administratieve controle een Met grote koelbloedigheid specu- Itoombom met ontstekingsmecha- leerden de autoriteiten er echter op, hisme en al te ontbreken uit een dat het om een geval van bluf ging. ïepaald arsenaal. Na een klein Jaar Bepaalde onbeholpen details van «peuren door duizenden deskundl- brief, tekening en opzet van het ge- ten terwijl vele veiligheidsdiensten heel gaven daar aanleiding toe. Eni- n een staat van top-paraatheid ge tijd later wisten detectives te ont arden gehouden, ontdekte men 't dekken, dat een en ander het werk ling op een dumpplaats voor leger- was geweest van een veertienja- toederen. Gelukkig was men nog rige leerling van een middelbare biet tot vernietiging van het hier school, die prompt werd gearres- ppgeslagen materiaal overgegaan teerd. Enkele jaren later was er weer 'n ™denn rW~e™iSTet (gefigureerd. van de duidelijkste beschrij vingen is te vinden in de voor ie dereen toegankelijke Encyclopaedia Americana. Het betreffende artikel waarvoor de Amerikanen al de in deze encyclopedie is geschreven naam MUF hebben uitgevonden, door dr. John S. Poster, voormalige dwz. een afkorting voor Materials ontwerper van kernwapens in de VS Unaccounted For) is de mogelijk- en later hoofd van de afdeling on- heid. het voor chantage te gebrui- derzoek en ontwikkeling van het ken, zoals door terroristen,' die een Pentagon. bepaald doel willen afdwingen. Tel kens weer voorkomende chantage- Verontrustend bij deze afpersings voorvallen zoals vliegtuigkapingen affaire was dat de Commissie voor met behulp van conventionele of Atoomenergie, die ingeschakeld werd, zelfs maar onschuldige nagebootfte niet kon verzekeren dat er geen gen. Dit verpulvert bij de explosie en wordt zwaar radioactief. Dit ra dioactieve kobalt blijft generaties lang dodelijk, en wanneer het zich door de atmosfeer verspreidt, na ge ruime tijd over de gehele aarde, wordt ieder menselijk en waarschijn lijk ook hoger dierlijk leven op on ze wereld uitgeroeid. Dergelijke apocalyptische onheilen zullen waarschijnlijk nooit volkomen onmogelijk gemaakt kunnen worden. Maar het Amerikaanse rapport maakt toch wel duidelijk, dat wetenschap en techniek zich zeer snel en zeer diep zullen moeten beraden over de veiligheidsmaatregelen, waarmee zij hun acticiteiten dienen te omgeven. Er zijn thans honderden kernreac toren in werking in zeker 35 lan den. Elk van die reactoren is een potentiële bron voor kernchantage. Wanneer terroristen en pressie groe pen maar voldoende desperaat wor- In een voormalig wil dernisachtig bosgebied 150 km ten noorden van de Zweedse hoofdstad Stock holm bouwt men op het ogenblik aan een nieuwe kernenergiecentrale, de Fors- mark. Het is de eerste van een complex van vier. Een lofwaardige bijdrage aan de oplossing van het energiepro bleem, maar ook een poten tiële bijdrage tot ongecontro leerd rondzwervende kern splijtstof. den, om naar uiterste wapens te grijpen, hebben zij het nu al niet zo moeilijk: een beetje straffe organi satie en een jaartje intensief werk zijn voldoende om van een terroris- tengroep een fatale atoommacht te maken. Even had ik het gevoel dat ik inderdaad op de maan wandelde. Ik liep licht als een veertje, ik zweefde bijna en ik moest moeite doen om mijn evenwicht te bewaren. In mijn enthousiasme begon ik grote spron gen te maken, maar ik zwiepte door, want ik moest wennen aan het gevoel van „l/6g'\ een zesde van mijn gewicht, net zo licht als de astronauten op de maan. Voor de NOS stelden we een programma samen over de invloed van ruimtevaart op de medische wereld en zo kwamen we terecht bij de gewichtsloosheid-nabootser in Amsterdam. Het toestel staat opgesteld in het Instituut voor Biomechanica en Experimentele Re validatie van de Vrije Universiteit. De leiding heeft prof.dr. F. van Faassen. Hij is erg enthousiast over deze nieuwe behandelingsmethode en geeft na het maken van de filmopnamen nog een nadere toelichting: „Oorspronkelijk is de gewichtsloosheid-simulator ontwik keld door NASA-functionarissen, om de astronauten op aarde reeds te wennen aan de situatie op de maan. Toevalligerwijze is gebleken dat deze apparatuur - in sterk gewijzigde en vereenvoudigde vorm - ook geschikt is voor revalidatie van patiënten die niet normaal kunnen lopen". „In principe komt het er op1 neer dat het toestel waaraan de patient bevestigd is, de belasting van zijn benen geheel of gedeeltelijk kan wegnemen. Dit heeft het grote voordeel dat patiënten die bij voorbeeld een operatie aan hun been hebben ondergaan of hun heup Een revalidatiepatiënte in het voor de NASA ontwik kelde apparaat voor "ophef fing" van de zwaartekracht voor wat betreft het loopme chanisme van de mens. Dit is slechts een zeer simpele uit voering van de ingewikkelde apparatuur, die grote toe komstmogelijkheden biedt voor de revalidatie van loop gestoorden. Door Chriet Tituiaer hebben gebroken en van hun arts dit been nog niet mogen belasten, wel in de gewichtsloosheid-simulator kunnen oefenen. Naarmate het genezingsproces vordert, kan de belasting langzamerhand worden opgevoerd tot dat de patient normaal loopt." Ook fysiotherapeute Marijke Hiensch is erg ingenomen met deze nieuwe mogelijkheid van revalidatie. Ze vertelt dat medici die van deze methode op de hoogte zijn doch niet over de apparatuur beschikken, dikwijls een beroep op haar doen om bepaalde patiënten in de simulator te trainen. Meestal betreft het dan patiënten die tot voor kort als „hopeolos" werden aangeduid. Juist in deze gevallen biedt de simulator de mogelijkheid het lopen weer aan te leren. We hadden ook een gesprek met een patiente die reeds een jaar lang op deze wijze wordt behandeld. Door een spierafwijking was ze reeds tot op zekere hoogte gehandicapt; een auto-ongeval waarbij haar enkels verbrijzeld werden maakte ook na de genezing elke loopbeweging onmogelijk. Ze is zichtbaar gelukkig en werkt enthousiast mee aan haar revalidatie. Zij weet dat het toestel waarin ze weer leert lopen uit de ruimtevaart stamt. Ze zegt tegen me: „Toen ik de eerste astronauten op de maan zag lopen dacht ik: Als ik lichter was zou ik misschien ook weer kunnen lopen - niet wetend dat het op deze wijze werkelijkheid zou worden". De gewichtsloosheid-simulator is bij de Vrije Universiteit in ge bruik in combinatie met een rollend trottoir. Dat is een lopende band die onder de voeten door draait, zodat men zich kan voortbewegen zonder van plaats te veranderen. De patient kan zelf de snelheid van de band en dus zijn eigen loopsnelheid regelen. Dergelij ke apparaten zijn de laatste jaren steeds meer in gebruik genomen bij ziekenhuizen en revalidatiecentra voor de looptraining van patiënten. Onze gastheer vindt de combinatie van die rollende band met de gewichtsloosheid-simulator ideaal: „Niet alleen kan zo met de revalidatie in een veel vroeger stadium van de behandeling worden begonnen, maar minstens even belangrijk is dat de patient in de gelegenheid wordt gesteld om zijn conditie en dus ook de functie van hart en bloedvaten op peil te houden of zelfs te verbeteren". Op de vraag over de toekomst van deze behandelingsmethode is het antwoord: „Vanzelfsprekend duurt het enige tijd voordat nieuwe mogelijkheden doordringen. Voor wat ons land betreft, denk ik dat de simulator in medische kringen onderhand aardig bekendheid ge niet. Het apparaat is nu in de handel verkrijgbaar tegen een redelijke prijs, d.w.z. alleen de simulator. Met de aanschaf van een rol-trottoir zijn veel grotere bedragen (ongeveer 30.000,—) ge moeid. Toch is de combinatie van trottoir en simulator reeds in enkele verpleegtehuizen, ziekenhuizen en revalidatiecentra in gebruik. De moeilijkheid bij het in praktijk brengen van nieuwe medische vindingen is altijd dat er wel geld is voor de eerste ontwikkeling van apparatuur en methoden, maar dat er voor de daarop volgende fase, n.l. het op wat grotere schaal uittesten en het nagaan van de bruikbaarheid in de praktijk, geen middelen beschikbaar zijn." „Voor ziekenhuizen en andere geneeskundige inrichtingen betekent de aanschaf van apparatuur voor nieuwe behandelingsmethoden die nog niet officieel erkend zijn nu eenmaal een verliespost als er geen inkomen tegenover staat. Het zou belangrijk zijn indien van over heidswege in deze leemte kon worden voorzien. De gewichtsloos heid-simulator is slechts een van de vele voorbeelden." Hoe dan ook, de gewichtsloosheid-si mulator is een goed voorbeeld van een nuttige toepassing van ruimte- technologie. Misschien besefte ik de werking van toestel nog wel het beste toen ik mijn gewicht terug kreeg. Dan voel je hoe loodzwaar de benen zijn die de volle „g" moeten verwerken i

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 19