Gastarbeiders uit Amerika "Een heuse vampier zou natuurlijk helemaal jofel zijn... Nog een Amerikaan in de Nederlandse basketbalwereld: Lerrnan Battle in actie voor Transol. Ray Bowerman 0ATERDAG 22 FEBRUARI 1975 LEIDEN Het is alweer enkele jaren geleden dat de vader landse basketbalwereld te maken kreeg met "gastarbeiders'*. Via het Haarlemse Levi's en het Amsterdamse Fiat Stars (nu Gerard de Lange) stroomden de Amerikanen, met hier en daar een Australiër, Israëliër of Joegoslaaf binnen. De ploegen die het zonder buitenlander probeerden uit te houden zijn inmid dels uitgerangeerd en ook de eerste divisieclubs zijn nu bezig op grote (re) schaal buitenlanders binnen te halen. Met buiten landers, synoniem met "Amerikanen", spelen is een "must", zo is tenminste de algemene opinie. Maar wat doen de spelers naast het basketbal, in het voor hen zo vreemde Nederland? Gesprekken met vier Amerikanen geven een indruk van het wel en wee van een groep mensen die in een amateursport hun beroep maken van het spelen van wedstrijden. Die vier zijn achtereenvolgens Ray Bowerman van BS Leiden, Tim Parker en Rick Katherman van Kinzo-Amstelveen en Dennis Rusch van het Amsterdamse Delta Lloyd. De Kinzo-spelers zijn voor het tweede seizoen in Europa. RAY BOWERMAN werd op 29 Ja- iruari J.l. 23 Jaar en kwam begin de cember naar Leiden om bij BS de plaats in te nemen van Bill Allen. Hij meet 2.05 meter en zet zo Ti 125 kilo's op de weegschaal. Bowerman komt uit de Noordamerikaanse staat Michigan en groeide op in de buurt Chicago. HU studeerde physical education aan de Western Kentucky University. Over zijn bezigheden in de VS ver telt Bowerman: „Ik werkte als de- Iputy-eheriff toen BS-coech Harry Pappas mij opbelde en vroeg of ik voor hem wilde komen spelen. Mijn baas is vrij soepel en die vond het goed dat ik enige tijd vrijnam. Ik deed dat wel vaker en ging dan een tijdje spelen". Het vrij nemen duurt nu van december tot eind mei, wan neer de „cob" uit Michigan weer te rug vliegt. Bowerman: „Of ik vol gend seizoen terug kom hangt aller eerst van mijn baas af. Ik weet niet of hij me weer vrij wil geven. Zelf wil ik wél, Leiden is een fijne club". Bowerman is net als andere bui tenlanders van BS gehuisvest in het Noordwijkse zeemotel „Zeezicht", pal naast het huis van voorzitter Men ken. Het strand is nog geen twee minuten lopen, vandaar dat strand wandelingen de favoriete bezigheden /an de BS-Amerikanen. Waar- vult Bowerman zijn dag? ,,'s- Avonds trainen of spelen we. Daar naast train ik de dames. En verder? Slapen <tot het middaguur) winke len. eten, wandelen langs het strand in de duinen". Met name de bun kers zijn favoriet bij Bowerman en coach Pappas en zijn zoontjes. Voor Amerikanen zijn zij een onbekend stukje geschiedenis. Keer op keer be wijzen Bowerman cs. dat de bewa king van Neerlands-gevaarlijke-oor- logsgoed in Katwijk veel te wensen overlaat Een lege dag? „Ach, ik mag dit leventje wel. En het is erg moeilijk hier in Nederland werk te vin den. Je moet niet vergeten we zijn hier allereerst om te basketballen, de sport mag niet lijden onder even tueel werk. Verder zijn de bepalingen voor buitenlanders nogal streng. Bij ons werken alleen Bob Heuts en Bon nie Cornwall en sinds kort Dorothy Pappas. Nee, het is best zo". Over het Nederlandse basketbal weet Bowerman niet zo veel te zeg gen. Het niveau valt hem mee, maar net als de andere Yankees komt hij aandragen met de opmerking: „Het krijgt hier zo weinig publiciteit, de Door Hans Jacobs televisie zou eens hele wedstrijden moeten gaan uitzenden. Dat stimu leert de ontwikkeling en zal het ni veau verhogen. En de Jeugd hè? En de scheidsrechters! Daar moet allebei meer aan gedaan worden, dan wordt het hier nog beter". Tim Parker (Kinzo) TIM PARKER is Jaar oud en speelt sinds vorig Jaar Januari voor het Amstelveense Kinzo. Daarvoor speelde hij tussen 22 sep tember en 22 oktober voor Gerard de Lange BC. Hij studeerde af als onderwijzer aan het Westfield Sta te College in Massachusetts. Een baan als sportinstruoteur (dn het ka der van het „Peace Corps") in Ve nezuela sloeg 'hD vooralsnog af. Op de vraag waarom Amerikanen het in htm hoofd halen het vader land te veriaën om in Europa te gaan spelen ambwoordit Parker: „Het is allereerst een geweldige ervaring. Verder zijn er in de VS zoveel goede spelers.dat Je wel ergens anders naar toe moet. Alleen de absolute top komt aan bod. Ik heb op een dag gewoon een vliegticket gekocht naar Amster dam. Ik kende hier kip noch kraal. Na een tijdje zoeken kwam ik bij Gerard de Lange terecht". De naam Parker heeft in basket balkringen een wat negatieve klank, zo van: .Parker? Die kan niet bas ketballen!" Tim is zich daar terdege van bewust: „Ik heb het gemerkt toen ik onlangs bij Tetramin en Idem-Jumpers informeerde of zij mij misschien kunnen gebruiken in het volgend seizoen. Niet dat het zeker is dat ik bij Kinzo weg ga, maar als Kinsbergen een betere speler zal kunnen pakken dan zal hij het niet laten. Ik geloof dat ik nooit een eer lijke kans heb gehad me te bewijzen. Gerard de Lange verving me na een paar wedstrijden door Steve Turner, die als langste basketballer in Ne derland meer pubidteit trok. Tussen 22 oktober en 6 januari heb ik niet kunnen ballen, en daarna speelde ik uit de publiciteit bij Kinzo in de eerste divisie. En dit seizoen heeft Kinzo twee .sterren" aangetrokken, Rick Katherman en Dan Cramer. Als zij spelen zien wij, andere spe lers, de bal haast niet. Kijk maar naar de topscorerslijst, Katherman is derde bij de Amerikanen en Cra mer een Nederlandse Amerikaan h: „Natuurlijk is het niet goed dat de Amerikanen is eerste bij de Nederlanders. Zo kan Je nooit tonen wat Je waard be»t". Parker heeft het overigens bij Kinzo best naar zijin zin. Ook el omdat hij, als een van de zeer wei nige buitenlandse spelers, werk heeft. Tim: „Van *s-morgens kwart voor negen tot drie uur werk ik bij Kinzo. Dat is een welkome dagvulling want van alleen basketbal ga je er onder door. Sinds ik werk is mijn Neder lands vooruit gegaan, op werk spre ken de mensen ni. geen Engels, dus ik moet wel. „Hij komt nog eens te rug op de overheersende rol van Ka therman en Cramer: „Als wij met Kinzo meer als team hadden gespeeld dan hadden we de kampioenspoule kunnen halen. Theo Kinsbergen is een goede coach, maar hij had meer teamdiscipline bij moeten brengen. Teamspel vind ik het allerbelang rijkste. In Nederland wil ik in ieder geval blijven, ik vind het hier ver schrikkelijk fijn. Vriendelijke mensen en niet dat ge jaag zoals in de VS". Rick Katherman (Kinzo) RICK KATHERMAN werd vorige maand 25 Jaar. Oorspronkelijk komt hij uit San Francisco, zijn studie „business administration" deed hij aan de Duke Unversity in Derm, North Caroina. Hij was korte tijd ingelijfd bij de profs van Houston Rockets, brak zijn hand en kon ver trekken. Na een Jaar rondhangen in de VS kwam hij naar Carad Brug ge in België waar Katherman twee seizoenen bleef. Dit Jaar ging hij naar Kinzo. Kinzo heeft zijn Amerikanen riant ondergebracht. Terwijl Tim Parker bij coach KinSbergen thuis woont, hebben de andere drie ieder een ei gen, bijzonder ruime flat. Rick Ka therman heeft thuis den ook alle ruimte om te doen en te laten wat hij wil. Katherman: „Vervelend is alleen dat de autoweg hier langs het huis loopt en dat de buren soms op de ver warming slaan als ze de stereo te hard vinden". Katherman heeft geen werk: ,Jk zie dat niet meer als een bezwaar. Allen de eerste zes maan- lden in Brugge had ik er last mee. Toen verveelde ik me dood en had heimwee. Maar na een tijdje krijg je vrienden en Je leert Je zelf be zig te houden. Nu leer ik gitaar spelen en studeer ik Frans. Mijn (Beflgische) mets Je spreekt Frans. En verder ga ik erop uit in Am sterdam". .Roe het was in België? Erg fijn, Brugge is een schitterende stad. Mid deleeuws. Ik zie wel verschil tussen de Belgen en de Nederlanders, maar ach die grappen die jullie over hen maken, maken zij ook over Jullie. Misschien dat ik volgend Jaar terug ga naar België. Dat hangt af van verschillende dingen. Er is een kans dat ik in Brussel een baan krijg, maar het kan net zo goed zijn dat het aanbod van Kinzo aantrekkelij ker is. Ik weet het nog niet, schrijf er maar niet te veel over". Nog terughoudender wordt Kather man wanneer het gesprekspunt op de scheidsrechters komt: „Vorig Jaar had ik een interview voor een Ame rikaans blad en daarin zei ik iets over de scheidsrechters in België. Dat namen ze me zeer kwalijk". Aarze lend komt het er dan toch uit: „De scheidsrechters hier zijn slecht. En vaak weinig consequent. Waarvoor ze bij A wel fluiten, fluiten ze voor B niet. Ik heb wel door dat ik me te weinig beheers in het veld. In Ameri ka wil protesteren en dergelijke nog wel eens helpen. Hier fluiten ze prompt tegen Je of in ieder geval het heeft er veel van weg". Net als Parker is Katherman, een maal losgekomen, niet te stoppen: „Be wil als het kan wanneer ik een baan heb het liefst in Euro pa blijven. In Nederland of België. Toen ik bij de profs begon had ik al het pdan naar Europa te gaan. Na die affaire met mijn gebroken hand heb ik een tijd niets gedaan en ben toen via de basketbalmake laar Rudoy hierheen, d.wz. naar Carad, gekomen. Vorig seizoen wa ren er o.m. financiële moeilijkheden tussen mij en de club, een reden om op Kinzo's aanbod in te gaan. Hier is alles veel beter geregeld. Veel professioneler. Je weet waar Je aan toe bent. Ik heb het hier best naar mijn zin". Dennis Rusch (Delta Lloyd) DENNIS RUSCH, 23 Jaar oud, kwam dit seizoen met zijn vrouw naar Europa. Met het McGregor- team reisde hij oja. door Italië en Zwitserland om tenslotte neer te strijken bij het Amsterdamse Delta Lloyd. Hij is nog niet klaar met zijn studie "mental retardation" in Athens, Ohio. Hij werd geboren in de staat Indiana maar verhuisde al gauw naar Berrian Spring in Mi chigan. Rusch speelt in Nederland weer eens tegen zijn „oude tegenstander" Ray Bowerman van BS Leiden. Bei de lange Amerikanen speelden enkele Jaren terug al tegen elkaar, Rusch bij Ohio en Bowerman bij de Ken tucky's. Over Bowerman: "Hij was toen een goede speler, Ray brak en kele competitie-records. Ik weet niet meer precies welke, het reboundre cord meen ik". Waarom gaf Rusch zijn studie op om naar Europa te komen? „Ik wil gewoon nog een paar Jaar spelen, dan zoek ik een baan in de VS. Op mijn gebied, het werk met gehandicapte kinderen, is er ge noeg emplooi. Met McOregor reis den we door Europa. In Zwitserland konden ze me niet plaatsen, toen ben ik maar naar Nederland geko men. BS Leiden en Levi's gaven me een "try-out". BS zei dat ze al eon "Bob Heuts" haddeen en een pivot zochten. Net als Levi's. Toen kwam ik bij Delta Lloyd en ik heb het er best naar mijn zin". Rusch en zijn landgenoot Hank Smith bewonen met hun vrouwen een appartement in Diemen, in een lekker rustige omgeving al zeggen ze zelf dat de buren he*, soms wel wat rustiger zouden wensen waneer de stereo aanstaat. Het duo Rusch- Smith is voor Delta Lloyd onmis baar getuige hun wekelijkse score- inbreng. Rusch: „De Nederlandse spelers, met uitzondering van routi nier Kales, zouden meer moeten doen meer moeten durven. Ze moeten zelf vertrouwen krijgen. Maar dat is ge loof ik het probleem bij de meeste ploegen. Natuurlijk is het niet goed dat wij Amerikanen zo overheersend zijn. Er moeten meer „Kees Aker boom *s" komen, de aanwas van Jeugd moet gestimuleerd worden. Ook bij Delta Lloyd". Het dagelijkse leven is gevuld met slapen, lezen, uitgaan, trainen kort om het bekende „luie" leventje. Mo menteel is Rusch op zoek naar een baan, hij wil meer regelmaat brengen in zijn leven. Al pratende is Rusch de rust zelve, in het veld is dat an ders. Dennis: „Ik weet het, ik ben dan mezelf niet. Ik neem alles te se rieus, alsof er na vandaag niet nog een dag is. Ik wee*, dat het stom is want mijn reacties (conflicten met scheidsrechters) slaan terug op mijn spel. Volgend jaar wil ik best wel weer hier spelen, ik zei het al nog 4 a 5 jaar basketballen, dat is mijn ideaal". Vakantie Uit het boven geschetste beeld van vier willekeurig uitgezochte Ameri kanen is mogelijk iets duidelijk ge worden van hun leven in Nederland. Van de buitenkant lijkt het saai en inhoudloos, maar in de praktijk blij ken de meesten er gewoon een lange, betaalde vakantie van te maken, waarin zij zich best vermaken, voor dat zij het „normale" burgerleven in stappen. De Nederlandse basketbal clubs hebben de opvang Mijkbaar goed geregeld, deze Amerikanen zijn in ieder geval tevreden. T>!> Je had zo'n engerd die zijn tot ver over de onderlip reikende tanden in iemands nek zette om vervolgens enkele teugjes bloed te nemen. Je kon wel zien dat de tanden vals wa ren en het bloed uit verdunde ket chup bestond, maar toch. Je keek er wat lacherig naar, al wendde je af toe het hoofd af wanneer de schijn op werkelijkheid begon te lij ken. Met de ogen knipperend trad /eer in het daglicht, in de zeker heid dat de staak die aan het slot door de snode borst was gestoken de griezel er niet van zou weerhouden binnenkort in hetzelfde theater te rug te keren. naam is Dracula. Sinds Bram Stoker het verhaal over deze vileine graaf schreef is Dracula synoniem gaan griezelen, al is hij ze ker niet de enige menselijke vam pier in de literatuur. Talloze Engel- ;e, Amerikaanse en Duitse boeken verhalen van lieden die zich voeden met het bloed van de medemens het is een in de Balkan geboren bij geloof dat in ons platte land eigen lijk nooit voet aan de grond heeft gekregen. Maar sinds kort worden de belangen van Dracula en zijn duivelse kor nuiten behartigd door een clubje aan de horror verslingerde vader landers: de Stichting Drab. Een van de oprichters, Jan Kabel 30) zegt: „Drab is een soort fantasiemerk naam die zo maar bij iemand was opgekomen en waar we nu niet meer van af willen". Kabel is Jurist aan de Universiteit van Amsterdam. Het lijkt merkwaardig. Een Jurist, toch een in en met de rede opge voed persoon, die zich bezighoudt met zoiets ontastbaars als spoken, klopgeesten en aanverwante boven natuurlijke schepsels. Kabel: „Er zijn een hoop verschijn selen die ik met mijn kennis niet kan verklaren, maar het is niet zo dat ik er onvoorwaardelijk in geloof. Als zich iets voordoet op het gebied van in een kasteel gaan zitten wachten op spoken zal ik het niet nalaten, maar er heeft zich nooit iets aan me gemanifesteerd. In En geland, waar ik veel kastelen heb bezocht die in bekende spook ver ha-' len voorkomen, heb ik ook nooit een spook mogen aanschouwen. Maar daar ben ik erg nuchter in". Maar wat is het nut van een stich ting ter bevordering van het grieze len als Je eigen nuchterheid de be staansmogelijkheid van spoken ontkent? „Waar wij in de stichting gemeen schappelijk in zijn is dat we niet gericht zijn op het zelf griezelen, we zijn geen griezels, maar we willen als kanaal fungeren waarlangs het griezelwerk naar buiten komt. Per soonlijk heb ik een literair-histori- sche belangstelling, vooral voor de Engelse literatuur die in de acht tiende en negentiende eeuw werd geschreven. Horace Walpole heeft zo rond 1760 de eerste griezelverhalen geschreven en als Je die nu leest kun je Je niet voorstellen dat de mensen daarvan gegriezeld hebben. „.Overigens zijn die horrorverhalen vermoedelijk ontstaan uit een hang naar romantiek, als een reactie op de Verlichting. En dat de belang stelling nu weer toeneemt is waar- Door H. J. Oolbekkink schijnlijk net zoiets. Het heeft, ge loof ik, te maken met het feit dat veel mensen niets meer begrijpen van wat er echt gebeurt in deze technologische en politieke wereld, zodat ze van daaruit de romantiek van het griezelen zoeken. Daar zit natuurlijk gewoon een element van De stichting geeft twee k drie keer per Jaar een blad uit dat eveneens Drab heet. De bedoeling is ook tot Nederlandse horrorliteratuur te ko men, maar de kwaliteit van de in zendingen valt KaJbeü niiiet mee. Maar ja, wat weten Nederlanders uit eigen ervaring van griezelen? Het enkele klopgeestje dat af en toe gesignaleerd wordt vormt nauwelijks voedingsbodem voor vaderlandse horror. Ons ontbreekt enigerlei tra ditie in dit genre. Kabel: „Tja, we hebben in Neder land wel een paar kastelen, maar de echte sfeer is er niet. Misschien heeft het ook te maken met de platheid van ons land en met ons calvinisme. Ja, we zijn gewoon te nuchter. Neem Engeland. Daar is nu pas een Draculagenootschap opge richt en de eerste activiteit was om een reis te organiseren naar het kasteel van graaf Dracula in Roe menie. Alleen, ze hebben daar nu wegen naar aangelegd en je kunt dat kasteel bezichtigen voor vijftig cent of zo; kortom, het is alweer een beetje bedorven". Jan Kabel is een rustig pratende man met een relativerend lachje en opgewekt blikkende ogen achter een modern gesneden bril. Het laatste wat Je in hem zou vermoeden is een begeerte naar onthutsende ervarin gen, maar bij hem is het al vroeg begonnen. Toen ik een jaar of twaalf was heb ik het boek „Occulte verschijnselen" van dr. Oswald Thomas gelezen: ty pisch zo'n erg dik, Duits, weten schappelijk en eigenlijk saai boek, dat vond ik toen schitterend. En toen ik veertien vijftien Jaar was had ik een enorme belangstelling voor die Draculafilms. Ik vond ze griezelig, maar ging er toch steeds weer naar toe. In het begin was het echt van 's avonds in bed de ogen niet dicht durven doen, want anders zag je die enge kop weer". Zo'n vent die zijn tanden in een blanke vrouwenhals zet; het kan niet anders of daar schuilt een ero tische factor in. Kabel: „Jazeker. Dracula is eigenlijk een boek over de strijd van de Vic toriaanse kuisheids drang tegen de seksualiteit. Dracula zelf is heel dui delijk een monster, en dan ook nog een buitenlands monster, dat het op Engelse vrouwen begrepen heeft. Je hebt in Californie een professor in het vampirisme met een echte leerstoel aan de universiteit van Berkeley die beweert dat de te genstander van Dracula, de Neder landse professor Van Helsdingen optreedt als de homofiele bescher mer van de mannelijke helden in het verhaal tegenover de die, door Dracula bezeten, die man nen proberen te pakken, en die strijd wordt dan natuurlijk in naam van de religie gevoerd, want Dracula wordt bezworen met de hostie". Blijft de vraag op welke wijze de Stichting Drab zich aan de buiten wereld wil gaan presenteren. Kabel: „We zijn van plan dit jaar in het kader van het 700-Jarig be staan van Amsterdam te bekijken wat zich in die stad aan griezelige dingen heeft voorgedaan. We willen proberen te iruventariseren wat er on dier die Amsterdammers leeft aan grie zelverhalen. En eind van dit jaar gaan we een filmfestival en een theatergebeuren organiseren die sa menhangen met de horror". Wie nog een klopgeest op zolder heeft kan dit melden bij de Stich ting Drab, gevestigd op de brood nuchtere Amstelkade 27 in Amster dam. Een heuse vampier zou na tuurlijk helemaal Jofel zijn.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 17