Het duurde lang k oordat ik mijn iracht besefte' I Weer verlies Dofferhoff 'Ik beschouw dit echt niet als de kans van m'n leven' Louk Sanders ^organiseert 'titelstrijd Ënel. ^wandelen ZATERDAG 22 FEBRUARI 1975 noting dames- chaatsstrijd ASSEN Gisteren is in Assen de ping verricht voor de 500 en 1500 leter /an het wereldkampioen- hap schaatsenrijden voor dames it dit weekeinde in Assen wordt phhouden. De loting had het volgende resul- at voor de Nederlandse dames: 9731 500 M: J3e rit: Monika Holzner (W.DD— *55 aitske Pijlman (Ned), 5e rit: So- hie Westenbroek (Ned)—Tatjana J verima (Sov.>, 6e rit: Shedia Young 11 VSAnnie Borcklnk (Ned). 8e rit fail Gordon (Cain.)—Sippie Tig- heiaar (Ned). 1500 M.: 3e rit: Priestner (Can.)—Westen- ian roek' 7e Karsmo—Tigchelaar, •by e tr u Oranje speelt in sterkste formatie tegen West-Duitsland DEN HAAG Het Nederlands elftal zal op 17 mei in Frankfurt in zijn sterkste opstelling tegen wereld kampioen West-Duitsland kunnen epelen. Bondscoach George Knobel zal wat de samenstelling van de ploeg beterft kunnen rekenen op de medewerking van de clubs. Knobel kreeg die toe zegging gisteravond tijdens een bijeenkomst met vertegenwoordigers van AJax, Feyenoord, FC Amster dam, NEC, PSV en FC Twente. Op voorstel van de voorzitter van de FBO, Klaas Molenaar, werd be- George Knobel sloten de nacompetitie van de ere divisie in gehalveerde vorm aan het eind van dit seizoen te spe len. De streefdata voor de wedstrij den liggen tussen 23 en 31 mei. De Juiste data zullen in overleg met de deelnemende clubs door het sectie- bestuur betaald voetbal worden vastgesteld. DEN HAAG Voor Louk Sanders is de doorbraak naar de nationale (tennis) top snelller ge komen dan hij had verwacht Vorig jaar leken zijn mogelijkheden immers nog beperkt. Hij had tog een jaar voor de boeg op de Economische Hogeschool en daarna wachtten hem een ac- (ountantsstudie en de militaire dienst. „Als ik dat allemaal achter de rug heb ben ik te oud fm nog aan toptennis te denken", liet hij toen weten. Vanaf dat moment werd zijn erelijst nel uitgebreid en werd hij onder meer binnen- en buitenkampioen van Nederland. ÏAV HOLLAND LEIDEN De Jaarvergadering, de atletiekvereniging AV Holland ïteravond in het clubgebouw van jet gastvrije LFC aan de Boshui- ïrkade hield, had ondanks de 19 nten tellende agenda een zeer verloop. Het bestuur kreeg van vergadering (bijna 60 aanwezigen) volste vertrouwen en voorzitter jTim Rietbergen kon dan ook bin- drie uur voor de laatste maal de laten vallen. In zijn ope- oord merkte Rietbergen op. t hij hoopte de volgende J aarverga- je ring in een eigen clubhuis te fcun- i houden. Aan de plannen voor *n relijk clubhuis wordt op het ogen- kik druk gewerkt. Ook ter sprake i de Jubileum-activiteiten die AV Holland dit Jaar in het ka- r van z'n 40-Jarig bestaan zal or- niseren. Tot die activiteiten he art om, het Nederlands kampioen- aap 50 km snelwandelen ln augus- Door Jan Preonen bestuurlijk niveau deden zich en- wijzigingen voor. Vice-voorait- r Dick de Boer moest om studie-re- aftreden en werd opgevolgd «•am v. d. Mey. De technische een andere opzet krij- i waarbij Hester de Boo het secre- zal gaan beheren. De uïlbrei- an diverse bekers en prijzen traditiegetrouw, weer een r Guldemond-bokaal ging Diok de Boer, de Toekomstbo- naar Rudie Eveleens, de Erich Water-Cup naar Eddy Monsels, 5 WR-loopbeker naar Dirk Maassen Brink, de WR-technische beker Kees Lyda eüi naar Jac. Smits, reikte voorzitter Rietbergen stimulansprijzen uit aan Rudi Peter Gijsman, Luuk tel, Paul Crama, Chris Winkel, Hendriksen, Tom Saat, Hennie Dick v. d. Vijver, Barry v. i* Jooke Boom en José van Die onverwachte ontwikkeling heeft hem van gedachten doen ver anderen: de accountantsstudie ,ls (voorlopig?) van het programma geschrapt onder het motto "ik wil wel eens zien wat ik als tennisser kan bereiken". Toch zal hij wanneer hij ln Rotterdam eenmaal is afge studeerd ("Ik moet nog één tenta men doen en een deel van mijn scriptie maken") niet helemaal zijn handen vrij hebben. De militaire lei ders zullen in ieder geval de wacht betrekken bij de overgaing van na tionaal- naar internationaal tennis, al zal de oontorole zeker niet scherp zijn Sanders, die zich eind van dit jaar bij de luchtmacht in Ypen burg moet melden: 'Ik wil proberen zo veel mogelijk faciliteiten te krij gen Er valt nog te praten over toer nooien, zoals het Rivièra-circuit". De omstandigheden zijn al met al beter dan een Jaar terug. Sanders lijkt te willen volstaan met "min der ongunstig" als hij zegt: "Ik zou eigenlijk net als Rolf Thung veel moeten spelen. In het buitenland, maar dat kan niet door de dienst. Ik zal nu anderhalf Jaar moeten wacnten". 24-Jarige Louk Sanders die een half Jaar geleden van Oegstgeest naai Oud Beijerland verhuisde maar nog altijd bij DDV to Den Haag tratot, is echter al lang blij dat hij in zUn tennteantwikkeling niet is blij ven stil staan. 'Ik ben een stuk be ter gaan spelen. De forehand is be ter, de service, de volleys. Voor de gein had ik wel eens gezegd dat ik in het jaar, waarin ik zou afstude ren kampioen zou worden, maar dat kampioenschap is wel even eerder gekomen. De grote klap kwam vorig ROTTERDAM Louk Sanders en de A/ustraliër Bob Giltanan zul len morgenmiddag de eerste partij spelen van het Internationale prof tennistoernooi, dat tot en met 2 maart in het Sportpaleis Ahoy in Rotterdam wordt gehouden. In de avonduren komt Fred Hemmee uit Tegen Syd Ball uit Australië De AJacied Ruud Krol, die maan dagavond met de Amerikaan Ar thur Ashe een dubbelspelpartij zou spelen tegen Tim Okfker en Feye- noorder Wim van Hanegem, heeft zich in verband met een blessure moeten terugtrekken. Krol wordt vervangen door clubgenoot Wim Suurbler. De winnaars van de par tij delen een prijs van duizend gul den. r Louk Sanders: Jk ben één d anderhalve klasse beter gaan spelen". jaar tijdens de nationale. Ik had nooit gedacht daarin nummer één te zullen worden". Louk Sanders, heeft de ereplaats voor een groot deel te danken aan een mentaliteits verandering. 'Ik heb veel gepraat met mijn vader, dokter Har Meijer en Rinus Buytelaar, de bondscoach. Ik heb daardoor meer vertrouwen gekregen en kan me beter concentre ren. Het heeft lang geduurd voor ik besefte dat ik inderdaad kampioen zou kunnen worden. Van nature heb ik misschien minder lef en flair". Buytelaar, in het Haagse tennispark M ariahoeve aanwezig voor een bandstraining: "Je had altijd twee spelers, die Louk Sanders heetten. N de wedstrijd kon Je met hem praten, maar tijdens de wedstrijd was hij niet ontvankelijk. Sinds anderhalf Jaar is dat veranderd. Het heeft moeite gekost om hem bewust te la ten worden van zijn grote technische mogelijkheden. Geleidelijk wordt hij nu een tennis-persoonlijkheid. Buiten de baan was hij al een per soonlijkheid. Hij heeft altijd al gewe ten wat hij wilde". Sanders schat, dat hü door die koerswijziging op het mentale vlak gekoppeld aan het ver beteren van de teahniiek, één an derhalve klasse beter is gaan spe len: "Ik kan tegenslagen nu beter verwerken. Ik houd me steeds voor, dat foute ballen, die iedereen slaat, niet mijn concentratie mogen ver storen, waardoor Je nog meer slech te ballen gaat slaan. Je moet Je eigen spel blijven spelen en niet gaan kankeren. Zo wordt het Je voor gehouden, maar in de praktijk is het wel eens moeilijk. Er moet nog veel verbeterd worden. Ik kan me beter op een wedstrijd concentreren, maar nog altijd heb ik de neiging om naar de toeschouwers te kij ken. Als het ware om steun te vra gen. Daarmee komt een stuk onze kerheid tot uiting". Buytelaar noemt Sanders een "dynamische speler", 'die veel eerder had kunnen door breken"! „Ik han enkele jaren ge leden al verwacht dat hij de top zou halen, maar door de studie is dat er niet uitgekomen". Sanders krijgt in het morgen in "Ahoy" van start gaande BN-toernooi de kans om op nieuw een bewijs van zijn klasse te geven. Tegenstander is de als vier de geplaatste Australirë Giltinan. Sanders: "Ik heb ongunstig geloot, zonder meer, maar hopelijk word ik onderschat". Na het optreden to Rotterdam vertrekt Sanders voor drie weken naar de Rivièra, om deel te nemen aan een circuit en ln het eerste weekeinde van mei, volgt dan de Davis Cup-ontmoeting, tegen de Hongaren. "Ik hoop nu ein delijk mijn debuut in het Davis Cup team te maken. Met Rolf Thung. Fred Hemmes en Niek Fleury als mede-gegadigden moet het mogelijk zijn Ik heb er hard genoeg voor ge werkt. De afgelopen maanden heb ik veel aan mijn conditie gedaan. Naast de conditietrainingen van de bennis- bond heb ik zelf veel gelopen in Oud Beijerland. Ik heb er geen moei te mee. Ik wil soms alleen zijn". WüjDERVANK Door nederla gen in de derde en vierde ronde speelt Hemic van dier Kruisweg geen rol in de strijd om het Ned. schap Wane, dat in WtMarvusak wordt gehouden. No zilm succesvolle op de eerste dag twee overwtamtagem werd hij gistermiddag door de 18-Ja- rige Jos BongOTi tot een figurant gedegradeerd. Het Nijmeegse talent maakte de partij in drie beurten uit en liet Van der Kruisweg op 19 staan. In de vierde ronde Stootte Chris No bels de 500 caramboles in zeven beur ten bijeen, Van der Kruisweg die volkomen vast zat bleef nu op 30 staan, waardoor hij een flinke tui meling to het .Van de over gebleven favorieten de natHonale titel won Platjouw Behalve Platjouw en Velt te ook de Oldenzaler Bennie VeMtoute, die Ne- deriand dit seizoen zal vertegen woordigen to het toernooi om het Europees kampioenschap 71/2 to Es sen, nog voüop to de running. HU won gisteren to vijf beurten van Joop Boelens, die zich op eigen tafel be- Velthute 600 5 329 100.00 Boelens 246 5 172 49.20 Vet 500 2 498 250.00 Nobels 309 2 309 154.50 Bomgere 500 3 270 166.66 V. d Kruisweg 19 3 9 6.33 Platjouw 500 2 344 250.00 Dofferhoff 10 2 10 5.00 Veflrthute 500 4 490 125.00 Dofferhoff 473 4 302 118.25 V. d. Kruisweg 30 7 11 4.28 Nobels 500 7 191 71.42 PlaJtjouw 500 4 207 125.00 Bongers 130 4 118 32.50 Vét 500 2 497 250.00 Bodems 16 2 16 8.00 STAND: 1. Vert 8 498 142.85 2. Platjouw 8 500 125.00 3. Velthuis 7 490 125.00 4. V. d. Kruisweg 4 500 61.70 5. Nobels 3 309 82.93 6. Bang era 2 400 72.18 7. Dofferiioff 0 302 82.10 8. Boelens 0 173 34.52 N'ET TE GEZet/EtJ: T/EH EMU MET- MJ/J-EH- E?UG> Geselecteerde Peter Kop Door Paul de Tombe OEGSTGEEST Ook voor Peter Kop zelf kwam de selectie min of meer als een verrassing. De twee meter lange forward van BS Leiden, die gisteravond mee zou spelen ln de oefenwed strijd van het Nederlands bas ketbalteam en die daarin mor gen waarschijnlijk weer zal op treden tegen Roemenië, zegt: "Ik had het in ieder geval niet ver wacht. Ik wist wel dat Sheridan al eens eerder had geprobeerd me te bereiken, maar toen dacht ik dat hij me er alleen bij wilde hebben omdat hij door blessures met een spelerstekort kampte. Bovendien heeft hy me toen niet "bereikt": ik heb destijds alleen uit de krant moeten lezen dat hij dat had geprobeerd". Nu de Invitatie van de vader landse bondscoach wel ..door kwam" tot Kop, die met zijn twintig Jaar een van de Jongst geselecteerden is ("Ik zal dan ook wel zijn gekozen met het oog op de toekomst"), heeft hij be paald zijn "hoofd niet verloren". Nuchterheid blijft zijn denken beheersen. De in Oegstgeest wo nende basketballer blijkt zijn sport met veel gevoel voor reali teit te kunnen benaderen en be zit de verfrissende gave tot rela tiveren. "Het is niet zo dat ik dit als de kans van mijn leven be schouw", zegt hij. "Het is leuk, maar er zijn wel wat andere en meer belangrijke zaken dan bas ketbal. En in dat basketbal zelf komt bovendien nog altijd de club op de eerste plaats. Dat is nu BS Leiden". Vandaar dat Kop, die de sug gestieve werking van het woord- Je "nu" o.a. afdoet met "mis schien heeft BS over een paar Jaar wel genoeg van me", voor lopig het clubbelang laat preva leren. Hij zal vanavond in Noordwijk ln ieder geval met BS de vriend schappelijke wedstrijd tegen St. Clair College meemaken. "Omdat de club het gevraagd heeft en omdat Sheridan toch al had ge zegd dat ik zaterdagavond niet zou hoeven te spelen. Maar be grijp me niet verkeerd. Ik ben ook weer niet iemand voor wie BS niets fout kan doen. Ik zeg niet dat BS voor alles gaat. Dat geldt trouwens voor het basket bal in het algemeen. Ik heb er een hoop vrienden door gemaakt, ik heb veel mensen leren kennen en ik speel in een gezellig team, dat is waar. Dat zijn ook alle maal factoren die je door kun nen laten "ballen", vooral als Je, zoals ik gevoelig bent voor sfeer, maar ik zal er toch echt niet al les voor laten. Ik heb voor mezelf een grens gesteld: mijn studie en andere dingen afgewogen tegen het belang van basketbal. Dan laat ik mijn studie prevaleren". Leeg behandeling, hoewel Je natuurlijk nooit in korte tijd kunt leren, wat in Amerika voor een speler van vijftien al normaal is. Ik kan het wel een beetje, maar die gave bal behandeling die sommige Ame rikanen bezitten, leer je hier ver der nooit. Door tijdgebrek moeten we ons hier te vroeg gaan specia liseren. Toen ik zes Jaar geleden begon met basketbal met mijn volgens anderen opvallende leng te, werd ik direct onder het bord gezet. Er werd gezegd probeer al leen die bal maar in de basket te gooien Daar ben ik sindsdien voor namelijk mee bezig geweest: met het leren van de bewegingen, van de lange man. Voor dribbelen bijvoorbeeld heb ik eigenlijk nooit de tijd gehad, omdat ik al zo'n moeite mad drie bewegingen der dat bord te leren. Onoverkomelijk veel moeite, zo als soms nog blijkt". Geluk Dat de vooral om zijn verdedi gende kwaliteiten gewaardeerde Kop, in zijn vierde seizoen bij BS, desondanks een meer all round speler is geworden, heeft hij zoals hij zelf zegt te dan ken aan "het geluk dat ik goede coaches heb gehad. Ik heb van al le coaches iets geleerd. Van Den Hollander, van Kallenberg, van Van Cleef en De Wit en van Pappas. Die heeft me meer ver trouwen in de aanval gegeven. Niet dat ik nu zo'n specifieke scorer ben, maar als Je die bal jaren achtereen richting basket, hebt gegooid en hij gaat er nu af en toe eens in, probeer Je het wel iets vaker". De reden voor zijn verrassende selectie zoekt Kop dan ook eer der op andere terreinen. "Ik denk dat ik nu gekozen ben, omdat ik erg veel met BS speel" (Hij is by die Leidse club de Nederlan der die het langst in actie komt). "Als Je meer meedoet, gaat het allemaal wat gemakkelijker. En bovendieniedere bondscoach heeft zo zijn eigen mensen waar hij op valt. Dat maakt voor de werkelijke toppers geen verschil, hoe wel ik geloof dat we die in Nederland niet hebben, maar wel voor de mensen daaronder. Ik re ken mezelf niet eens tot de sub top". En niet alleen daarom verwacht Peter Kop dat hij het in het na tionale team moeiiyk zal krijgen. "Ik krijg het misschien het moei lijkste van allemaal, want ik speel nou eenmaal graag met bekenden, met mensen van wie Je weet wat Je aan ze hebt. Die Jongens van het nationale team ken ik maar oppervlakkig. Maar ik zal ge woon proberen mijn eigen spel te spelen. Ik ga er net zo heen als naar een wedstrijd van BS. Ik ben niet nerveuzer, want ik weet dat ik er aan gedaan heb, wat ik als maximaal beschouw. En als ik het daarmee kan "maken", dan is dat leuk. Zo niet dan ben ik een dag of twee chagrynig, maar dan is dat toch echt niet het einde van de wereld". Dat wil echter niet zeggen dat de eerste jaars student wiskunde geen sportieve ambitie zou bezit ten. Die heeft hij wel, maar dan binnen de mogelijkheden die voor zijn sport overblijven. "Als Ik goed op kan schieten met de anderen, wat ik erg belangrijk vind, dan ben ik bereid keihard te trainen. Ik ben niet zo'n gezellig - heidsballer dat ik dat niet zou doen. Vier avonden trainen in de week en één avond spelen, kun Je natuurlijk niet alleen onder het begrip plezier vangen. Dat heeft te maken met mijn verantwoor delijkheid ten opzichte van het team. Het ergste verwijt dat mijn medespelers me na een wedstrijd zouden kunnen maken, zou zijn, dat ik me niet voor honderd pro cent had ingezet. Ik probeer me volledig te geven, al komt er dan soms nog maar bedroevend wei nig uit. Want ik kan beter dan ik bij BS speeL Als dit mijn niveau zou zijn, waarop ik toet verder meer vooruit kon, zou ik onmid dellijk stoppen. Hoewel aan de andere kant ook gevaarlijk is, als de gedrevenheid om maar steeds vooruit te gaan de boven toon gaat voeren. Als daarvoor al les opzij gezet moet worden. Ik ben in een trainingskamp geweest ln Amerika en daar was ik de he le dag met basketbal bezig. Dat Is een ontzettend leeg gevoel. Dat zou ik niet lang uithouden". Tijdens zijn door BS bekostigde verblijf in de VS, aan het begin van dit seizoen, heeft Kop overi gens wèl veel geleerd. "Veel bal- Peter Kop

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11