Arabische olieboycot landen opperen tegen Ethiopië Waarom Ulster blij en bang tegelijk is Gevangenen verdwenen9 5500 MIUTAIRE EXPERTS VS IN 34 LANDEN Spaanse huisvrouwen en studenten voeren acties Spoedig VN-resolutie over terugtrekken troepen Cyprus In Brazilië en Chili Turken willen j)5 pet. meer Foor defensie Rij automatisch veiliger. Overtuig u op stand 302 Amstelhal General Motors Chevrolet? Pontiac? Oldsmobile? Buick? Cadillac?Ga naar stand 302van General Motors inde Amstelhal. Economisch plan voor Portugal FRANSE VISSERS KRIJGEN 35 MILJOEN GULDEN STEUN Firenza alqezien? Vauxhalls sportscar op stand 302 Amstelhal. GM mmmÊm Gratis sportieve autoposters bij General Motors, Amstelhal stand 302 op de RAI. Opel Swinper al gezien?Te zien op stand 302 Amstelhal» IIJDAG 21 FEBRUARI 1975 ASHINGTON Het Amerikaan ministerie van Defensie heeft be- ïidgemaakt dat bijna 8.500 Ame- aanse deskundigen onder con- ict in 34 landen werken voor het eiden van en het hulp verlenen militaire personeel in die staten, rgelijke hulp waarvan de kosten totaal ruim 726 miljoen dollar be - agen, wordt o.a. verleend aan Per- Saoedi-Arabië, Chili, Cambodja, id-Vietnam, Spanje, Italië. West- ïitsland en Frankrijk. Iet is de eerste maal dat het Pen- dergelijke gegevens heeft ge- m' bliceerd. Zuid-Vietnam staat met 4.827 Amerikaanse experts boven aan de lijst, gevolgd door Saoedi- Arabië met 2.249 man en Perziëmet 1.207 man. Italië beschikt over 25 Amerikaanse deskundigen, de Duit se Bondsrepubliek over 19, Spanje over 8 en Frankrijk over 4 deskun digen. Terwijl zich in Marokko, Tu nesië, Senegal, Denemarken en Ar gentinië slechts één expert ophoudt, bevinden zich er in Chili zes, aldus de lijst van het Pentagon. Deze vorm van bijstand is een ge volg van een in de jaren vijftig op gezet program. Steeds meer nemen particuliere ondernemingen de uit voering van dit program over van Amerikaanse militairen. Dit gebeurt o.a. bij de hulp aan Saoedi-Arabië wat betreft de opleiding van vlier bataljons van de nationale garde. Hiervoor betaalt het Pentagon 77 miljoen dollar aan de firma Vinnell. In totaal bedraagt de hulpverle ning aan Saoedi-Arabië 362 mil joen dollar. De met Perzië gesloten akkoorden belopen 314 miljoen dol lar, o.a. voor de opleiding van heli- kopterpiloten en het onderhoud van hefschroefvliegtuigen. De Amerikaanse regering wil va ker een beroep gaan doen op parti culiere ondernemingen voor tech nische bijstand aan buitenlandse strijdkrachten. Zij wil daardoor voorkomen dat militaire deskundi gen die de Amerikaanse strijd krachten zelf nodig hebben, naar 't buitenland trekken. Zo is met de firma Bendix voor acht Jaar een contract gesloten ter waarde van 139 miljoen dollar voor het opzetten van een artillerie onderdeel in Sa oedi-Arabië. Hiervoor zullen 700 burgers worden uitgezonden. In de Amerikaanse bladen verschijnen re gelmatig advertenties waarin parti culiere maatschappijen vrijwilligers vragen om als militaire deskundi gen in het buitenland te werken. Het contract met Frankrijk, ter waarde van 356.000 dollar, betreft technische hulp voor het opzetten van werkplaatsen voor het onder houd van raketten en torpedo's. Met West-Duitsland heeft het Pentagon akkoorden afgesloten voor technische bijstand op het gebied van de militaire vliegtuigen van de typen F-104, F-4 en F-4-F. Deze hulp heeft een waarde van 2.350.000 dollar. Ook de steun aan Chili, ter waarde van 323.000 dollar, betreft technische bijstand op vliegtuig- gebied. KOEWEIT (AP) De Arabische landen zullen een olie blokkade tegen Ethiopië overwegen wanneer niet spoedig een regeling wordt getroffen voor de beëindiging van de strijd in Eritrea. Dit is gisteren vanuit betrouwbare bronnen in Koeweit vernomen. Deze bronnen verwachten dat de Arabische staten een spoedzitting van de organisatie van Arabische olieprodu cerende landen (OAPEC) bijeen zullen roepen en een pan- Arabische olie-embargo zullen voorstellen. zich willen wreken ingeval de V.S. instemmen met een Ethiopisoh ver zoek, de uitgeput rakende voorraad munitie van het Ethiopische leger aan te vullen. Militaire deskundigen menen, dat noewel Ethiopië een deel van zijn munitie zelf produceert, het leger binnen een A twee maanden door de munitievoorraad heen zal zijn als Washington niet bereid is verse mu nitie te leveren. RIO DE JANEIRO/SANTIA GO In Brazilië zijn opnieuw een aantal politieke gevangenen "kwijtgeraakt". Hun familie en vrienden vrezen dat ze om het leven zijn gebracht. Eerder werd het geval van de "vermiste 19" al berucht in Brazilië: een groep voormalige parlementsleden, en SDudienJtan en vakbondsleiders die na hun arrestatie, anderhalf Jaar geleden, spoorloos verdwe nen zijn. De regering zei van niets te weten. Op de nieuwe lijst van "vermisten" staan vakbondslei ders, journalisten en studenten, onder wie twee vrouwen. Ze zijn deze maand gearresteerd door functionarissen die zich identifi ceerden als agenten van de vei ligheidspolitie. Een commissie voor solidariteit met politieke gevangenen, die onlangs door priesters en leken in Sao Paulo is opgericht, heeft zich het lot van de "vermisten" aangetrok ken. De commissie vreest dat ze door folteringen om het leven zijn gebracht. Aan de hoge mili taire raad van Brazilië is ver zocht de redénen voor de arres taties bekend te maken, zodat al thans van de veiligheidspolitie 'n bevestiging kan worden verkre gen dat de vermisten in de ge- yangenis zitten. Het Chileense hof van beroep heeft gisteren een rechter opge dragen na te gaan waar 131 mensen zijn gebleven die na de rechtse staatsgreep van 1973 zijn gearresteerd, maar sindsdien worden vermist. Het hof kwam tot dat besluit nadat advocaten klachten hadden ingediend en drie kerkelijke leiders een katho lieke bisschop, een lutherse bis schop en de opperrabbijn een onderzoek hadden gevraagd. Volgens gerechtelijke kringen bestaan van sommige vermiste gevangenen helemaal geen do cumenten en zijn anderen al lang overleden. Negen van de 131 verdwenen nalh un vrijlating. Sommige vermiste personen zou den zich in ambassades bevin den of het land met valse papie ren hebben verlaten. ADVERTENTIE Twee Madrileense marktbedlenden doden de tijd met een spelletje schaak nu de huisvrouwen in de Spaanse hoofdstad het lieten afweten. DRTD (AP) - Duizenden Spaanse en hebben gisteren Spaan- voedselmarkten en warenhuizen neden nadat verscheidene linkse ganisaties hen hadden opgeroepen iel -te nemen aan een boycot uit otest tegen de inflatie en tegen po- iieke onvrijheden. ]De organisaties riepen de be vol- tg ook op om behalve voedselmark- ook het openbaar vervoer en solen te boycotten, werknemers bouwondernemingen, banken en •ekeringsmaatschappijen werd ge- i te staken. Jln de Noordspaanse Baskische pro- ies wordt hier en daar gestaakt, ;r in Bübao en Vigo. In Ma id patrouilleerden honderden po- mannen in de stad. de meeste kantoren en fabrieken normaal gewerkt. De meeste der 70 voedselmark- in Madrid lagen er gisteren ver bij. De huisvrouwen hadden msdag al genoeg vlees, vis en ten voor enkele dagen ingesla- Volgens oppositiebronnen is de sta king van gisteren een generale repe titie voor een nationale staking. Het officiële inflatiecijfer over het afgelopen Jaar bedraagt 17 procent. Maar volgens deskundigen van ban ken bedroeg de werkelijke inflatie meer dan 25 procent. In Madrid bleef tweederde van de 85.000 studenten thuis. Bereden poli tie sloot de universiteitsterreinen af en Joeg groepjes demonstrerende studenten uiteen. Het ziet er naar uit dat de onrust aan de universiteiten zal voortdu ren. De politie van Madrid maakte la ter bekend dat 90 arrestaties zijn ver richt. Twee politiemannen zijn door betogers verwond, aldus het commu nique van de politie. Ooggetuigen heb ben geeegd dat de verschel dienen Stu dentten verwondingen opliepen toen de politie charges met de wapenstok uitvoerde. De politie stelt 'verboden communistische groeperingen' ver antwoordelijk voor de incidenten. Ook in Barcelona hebben studen ten gedemonstreerd. Volgens het Spaanse persbureau Europa Press maakten de betogers gebruik van brandbommen. Een dergelijke stap zit in de pen", aldus een bron. "In de Arabische lan den wordt steeds meer druk uitge oefend op de regeringen om de Eri- treërs te helpen in hun strijd voor onafhankelijkheid. En wanneer op een OAPEC-vergadering een blokka de wordt voorgesteld, zal daar zeker niemand bezwaar tegen hebben". Volgens een regeringsfunctionaris ln Koeweit heeft dit land niet re gelmatig olie aan Ethiopië geleverd. Een woordvoerder van het Ercltrese bevrijdingsfront in Beiroet heeft ge zegd. dat Ethiopië veel olie betrekt uit Perzië. Een aanJtal liidötaiten van de OAPEC, waaronder Saoedi-Arabië, Libië, Syrië en Irak, verlenen het bevrij dingsfront financiële steun en leve ren de guerrilleros zware wapens. Koeweit heeft meegedeeld dat het omvangrijke militaire hulp zal ver lenen aan die guerrilleros van heit Eritrese bevnijdlngsfronit ELF. De mededeling komt op een tijd stip dat Washington bevestigde dat Koeweit moderne Jachtbommenwer pers en luchtdoelraketten van de VB. kirijigt. Tussen Ethiopië en Syrië is al een open conflict onstaan daar ook Sy rië het ELF steunt. Strijdkrachten van de Ethiopische regering, gesteund door bommenwer pers van Amerikaanse makelij, heb- Den gisteren strijd geleverd tegen opstandelingen ten noorden van As mara, de hoofdstad van Eritrea. De In de Ethiopische hoofdstad begint naar verluidt gebrek te heersen aan boter, kaas, vlees, zeep e.d. Vele van deze artikelen komen uit de provin cie Eritrea ADVERTENTIE dat zij schepen in de Rode Zee zul len aanvallen als de Verenigde Sta ten. nieuwe militaiine hulp geven aan de Ethiopische regering. De Amerikaanse regering heeft reeds het merendeel van haar bur gera uiit het belegerde Asmara ge- evacueerd, uit vrees voor aanvallen van guerrillastrijdera op hen, die LISSABON (AP) De Portugese regering heeft gisteren haar langver beide economisch program bekend gemaakt. De voornaamste kenmer ken zijin sfcaajtscomJtrole op industriële sleutelsectoren en een sterke in krimping van het agrarisch groot grondbezit. Tezelfdertijd wordt het particuliere eigendom en de vrije ondernemings gewijze produktie garanties beloofd en zegt de Portugese regering "alles te zullen doen" om het kwijnende vertrouwen in het nationale be- dirjfsleven te versterken. NEW YORK (AP) - De Grièks- Cypriotisohe leider Clerides, heeft gisteravond in de veiligheidsraad van d© Verenigde Naties verklaard dat Cyprus vernietigd zal worden tenzij de raad spoedig maatregelen treft Degen de Turks-Cypriotische onaf- hantoehjikheidheidsverkllaring op het eiland. Clerides zei dat de raad een pe riode moet vaststellen waarbinnen de buitenlandse troepen uiit Cyprus zouden moeten worden teruggetrok ken Hij dmong aan op spoedige maat regelen om het 200.000 Gnieks-Cyprio tische vluchtelingen mogelijk te ma ken naar hun woningen in het noor delijk deel van Cyprus terug te keren dat nu door de Turkse troepen bezet wordt gehouden. Clerides zei dat de Turks-Cyprio ten 'op het ogenblik Turken uit Tur kije importeren' die zich in de noor delijke zone moeten vestigen nadat zij een wet hadden aangenomen op grond waarvan de 40.000 man Turkse troepen op Cyprus zich op het eiland kunnen vestigen. De Griekse ambassadeur Denis GeJrayannis uitte voor de raad: de be schuldiging dat Turkije zich heeft schuldig gemaakt aan een goed voor bereide agressieve politiek tegen zijn land. Vedat A. Celik, een van de minis ters in het kabinet van de nieuwe Turks-Cypriotische staat, zei dat de troepen slechts teruggetrokken kon den worden parallel met, of na het tot standkomen van een oplossing voor het politieke probleem, als een maal een gevoel van'veiligheid is ont staan.' De Russische ambassadeur Jacob A. Malik hernieuwde het voorstel van zijn land om een internationale con ferentie over de kwestie Cyprus te houden. Hij diende hiertoe echter gieen formeel voorstel in. Na meer dan drie uur. werd do vergadering van de Veiligheidsraad geschorst. Verwacht wordt dat van avond een resolutie zal worden inge diend waarin een ttfdssohema wordt aangegeven voor de terugtrekking van de troepen en terugkeer van d« vluchtelingen. PARIJS De Frame regering heeft Le Treport en Calais. Ook vracht- VN-seoretalris-generaal Kurt WaM- besloten een bedrag van ruim 35 wagens met vis uit o.a. Nederland en helm ral vanavond aan de Veilig- miljoen gulden uit te trekken voor België zijn tegengehouden en de la- heidsraad verslag uitbrengen van zijn de Franse zeevissers, die sinds het be- dingen ervan op de weg gedeponeerd, bevindingen in Ankara en Athene. ging van de week in toenemende mate betogen om aan hun ontevre denheid lucht te geven. Woordvoerders van de Franse vis sers hebben verklaard, maar matig tevreden te zijn over dit besluit. Zij willen algehele stopzetting van de invoer van vis uit Nederland en De nemarken, hetgeen moeilijk te ver enigen schijnt te zijn met de EG-be- palingen te dien aanzien. Verwacht wordt, dat de onder handelingen van de organisaties van Franse vissers met de regering voort gezet zullen worden. De Franse vissers begonnen dins dag met een blokkade van de haven van Boulogne. Woensdag blokkeerden hun treilers ook Duinkerken, Dieppe, ADVERTENTIE VAUXHALL De Britse soldaten rennen niet meer duurd. De moordaanslagen en de van straathoek tot straathoek voort- bomexplosies begonnen opnieuw. De durend dekking zoekend voor sluip- Noordieren geloofden nergens meer schutters. Ze lopen er nog wel. Jon- KARA Turkije wil dit Jaar 55 meer uitgeven voor zijn defensie in 1974 en bovendien het bedrag ir modernisering van zijn strijd- ichten verdrievoudigen. Minister van defensie Ilhaml San- deed gisteren een beroep op het irlement om zijn begroting met BELFAST Ulster proeft heel voor- :d goed te keuren. Voor de gewo- zichtig aan de broze vrede. De inwo- defensie-uitgaven wil hij 20 mil- ners van Belfast doen weer onwen- ■d pond (ongeveer f 3,6 miljard) nlge dingen, die ze bijna vergeten Britten Ittrekken of ongeveer een vijfde waren, zoals winkelen. De timmer- f h de totale begroting. en glasbedrijven in de Noordierse weren^nTante De Turkse strijdkrachten die on- Ihoofdstad krijgen langzamerhand Schouder m niftier in d^ aanslag half miljoen man tellen, weer opdracht wat definitiever werk ^e rnA helfteenbestond ateekon- Ijn de omvangrijkste in Europa. Zij af te leveren dan ze gewend waren. Sgd Een testand dTzonilavond len het voornaamste bolwerk De kans lijkt namelijk groter gewor- veertien dagen oud de zuidoostelijke flank van de den dat het glas in de sponningen B fAVO. Het is waarschijnlijk dat het van café's en winkels langer zal blij- rlement in Ankara zich spoedig ven zitten dan voorheen. En er zijn Uit dat bestand zal vrede moeten it de militaire uitgaven akkoord weer kinderen op straat te zien, die voortvloeien. In de straten van het iNUUIU ,1 verklaren. alleen naar school gaan. oer-lelijk geworden Belfast wordt vrede ■rlnn ivaVudon 1~>onv rnhmc.lfa thn- ,lcuo 17 18 De latere plotselinge bereidheid van de IRA de wapens toch voor onbepaalde tijd neer te leggen had, zo bleek later, een simpeler achter grond dan velen vermoedden. Het laatste jaar is de IRA door de suc cessen van het Britse leger militair en personeel ernstig verzwakt. ADVERTENTIE hardop gebeden. Door rooms-katho- lieken, zowel als protestanten. Want TnTToo^ka^oliekTwiTken er heerst nog steeds «nH*r h* ken- In de rooms-katholieke wijken Noordieren. Angst dat lemaal weer afgelopen zal zijn. In hoeverre is die angst gerechtvaar digd? Maar er zijn toch reden de Noordieren niet echt geloven dat lange duur zal zijn, hoe paradoxaal dat ook mag klin- heerst nog steeds angst onder de TS ordieren. Angst dat het straks al- vf afgewacht van de mannen, die nu nog zijn geïnterneerd. Zij vormen de ruggegraat van de IRA. Er zijn Nog geen vijf weken geleden besloot bomexperts bij, politieke activisteih de legerraad van de IRA het hoogste protestantenhaters tot in het diepst orgaan van het verboden Ierse repu- van hun 7Jel- avonturiers en ordi- blikeinse leger, het kerstbestand on- naire moordenaars. Tijdens het der geen beding te verlengen. De kerstbestand is de IRA gewoon Britse regering was niet ingegaan doorgegaan met de versterking van op de eisen van de IRA: de onmid- haar militair materieel. En als de dellijke terugtrekking van de Brit- IRA in staat blijkt het bestand te se troepen en het vrijlaten van alle houden, dan is Merlyn Rees moreel terroristen, die zonder vorm van pro- verplicht de mannen vrij te laten ces zijn geïnterneerd. Het kerstbe- die met dat materieel kunnen om- stand haid nog geen vlier weken ge- gaan. David O'Connel, nog steeds de meest gezochte man in Ulster en de Ierse Republiek, heeft de kaarten geschud. En aan zijn kant liggen twee troeven. Merlyn Rees heeft er voorlopig geen één. Alleen de hoop dat hoe langer het bestand zal duren des te minder de IRA in staat zal zijn die strijd te hervatten. Iets waar meer ministers op gehoopt hebben, sinds de Con servatieve regering van premier Lloyd George in 1920 de zogenaam de Ierland-wet bekrachtigde, waar bij Ierland in twee stukken werd verdeeld. Vermoedelijk in Juni of Juli zullen er in Ulster verkiezingen worden ge houden. Een van de bedoelingen van de Britse regering om een permanent einde te maken aan het geweld is te proberen de terroristen te politi seren. De IRA heeft reeds gezegd be reid te zijn, via haar politieke vleu gel Sinn Fein (de IRA is namelijk of ficieel een verboden organisatie) kandidaat te willen staan. Het is hoogst onwaarschijnlijk dat de IRA meer zal krijgen dan een paar zetels. Maar daar is het O'Connel ook niet om te doen. Hij wil binnen het Noordüerse parlement optreden ails pressiegroep met als stok achter de deur: de opheffing van het bestand en het hervatten van de strijd met de mannen die door minister Rees zijn vrijgelaten. Maar het is niet alleen daarom dat de bevolking van Noord-Ierland hard op bidt. Zij weet als geen ander dat het grote conflict, waar uiteindelijk vijf jaar lang om gevochten is, tij dens de geheime bestandsbesprekin gen niet eens ter sprake is geweest. Laat staan dat er een oplossing voor is gevonden. Het grote ideaal van de IRA is volledige afscheiding van En geland, om vervolgens deel uit te ma ken van de Ierse Republiek! De pró- testbamten daarentegen hebben altijd gezegd zich met hand en tand tegen dit ideaal te verzetten. Het is veel meer daarom dat de Ulstenaren zo wanhopig bidden en zo bang zijn voor de toekomst. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9