Regering trekt 550 miljoen extra uit BMW 1502 Augustin de zaal uitgesleurd Kamer verdeeld over aanpak openbaar vervoer NAAST HET NIEUWS Voor bestrijding van de werkloosheid KVP mist verlaging van winst belasting VERVROEGD PENSIOEN LEERPLICHT 16-JARIGEN Achttien jaar geeist roofmoord in Muiden Klein wil WUB verlengen tot september 1980 $oif VRIJDAG 21 FEBRUARI 1975 DEN HAAG Tenminste 550 miljoen wil de regering dit jaar extra uittrekken om de sterk toegenomen werkloosheid te bestrijden. Het geld wordt via tientallen maatregelen vooral toegeleid naar zwakke bedrijven en regio's. Uitgangspunt van de regering is om zo mogelijk bestaande arbeidsplaatsen te be houden Daarnaast wil men nieuwe scheppen. De regering heeft ervan afgezien het bedrijfsleven in zijn geheel te stimuleren door een globaal werkende maatregel als verlaging van de be lasting op winsten (vennootschapsbelasting). Onderzoek van het Centraal Plan- bureau heeft uitgewezen, dat ruim dertigduizend mensen meer dan mogelijkheid daartoe te openen, heeft de regering een reeks van 59 maatregelen gelanceerd in de anden werkeloos zijn. De regering gisteren openbaar gemaakte nota. noemt dit „sociaal onaanvaardbaar". Deze maatregelen zyn in, grote harde kern' werklozen op een totaal dan 200.000. Dit houdt in dat 120.000 lijnen: Niet winstgevende bedrijven krij gen een verruimde mogelijkheid om 120.000 verlies te verrekenen met de winst die zouden kunnen werken, van het voorafgaande jaar. Met jeen arbeidsplaats voorhanden is. De regering houdt vast aar economische doelstelling van volledi- de twee voorafgaande jaren, je werkgelegenheid. Zij meent, dat ledereen die wil werken ook werk moet kunnen krijgen. Om de De afschrijving op gebouwen buiten de Randstad wordt nog sterker vervroegd mogelijk: al bij de contracten. voorgenomen twintig of meer werknemers tijdig te melden. Bou w-injectie eigen wets- een totale investering van ruim 800 duidelijk is "dljoen heeft de regering voor onmiddellijke uitvoering aangewe zen. Het eerste jaar is daarmee een miljoen ners ARP en CHU voorstel in te dienen dat de regering er niet mee komt. v Van de regeringsgezinde fracties i_ j In de Tweede Kamer heeft die van subsidiebedrag de Politieke Partij Radikalen het gemoeid. Scherpst gereageerd. "Weinig hoop Verreweg Voor de meer dan 200.000 werklozen. De verwachtingen zijn niet bewaar heid", vindt de PPR-fractle. De VVD kraakt de werkgelegen- zuidwesteliilc deel heidsnota af. De grootste oppositie- In het zuldwestellJ1C üeel dit politieke onwil om de vennootschaps belasting te verlagen. Bij de CHU-fractie staat teleurstel ling over de nota voorop, vooral om dat te weinig wordt gedaan om de bouw te stimuleren en de sectoren midden- en kleinbedrijf, maatschap- pehjke dienstverlening en gezond- ^mltenT"bö™ heidszorg te weinig steun krijgen. frJJ* De PvdA-fractle Is evenmin ge- ^^00^' heel tevreden. De PvdA signaleert dat geen woord is gewijd aan verbe tering van de financiële positie de werklozen, bijvoorbeeld door hoging van de uitkering. Een verdere selectie van langlopende 1 De gezamenlijke werkgevers- bouwprojecten wordt nu gemaakt; bonden wijzen erop, dat de winsten die kunnen z0 nodig begin volgend de laatste 15 Jaar zijn gehalveerd. Jaar in uitvoering komen. Nagegaan Wordt of het verantwoord is om dan Onderonsje tussen Den Uyl en Boersma tijdens de aankondiging van de nieuwe en aanvullende re geringsmaatregelen tegen de werkloosheid. Voor stimulering en steun van individuele bedrijven komt 225 miljoen extra beschikbaar. Bedrijven wier voortbestaan in gevaar is worden waar mogelijk bij leveranties aan ontwikkelingslanden betrokken. Er wordt over gedacht om de investeringsaftrek te vervangen door een subsidie op investeringen. Ieder investerend bedrijf zou daarvan kunnen profiteren. Een alternatief is om de nu met investeringsaftrek gemoeide bedragen in een dusdanige vorm aan het bedrijfsleven ter beschikking te stellen, dat de arbeidskosten kunnen worden ge drukt. Een komend wetsontwerp „mel- DEN HAAG De KVP-fractie mist collectief ontslag" verplicht DEN HAAG De vooral van vakbewegingskant aange kaarte kwestie van vervroegde pensionering wordt in de nota werkgelegenheid voorzichtig be naderd. De regering zegt, daar over met het bedrijfsleven te willen overleggen. Aan drie deskundigen van buitenaf wordt gevraagd om advies te geven over de wense lijkheden en mogelijkheden van vervroegd pensioen op basis van vrijwilligheid in bepaalde sec toren. De gewestelijke arbeidsbu reaus krijgen meer personeel onder meer ook omdat de pro gramma's voert- herscholing flink worden uitgebreid. DEN HAAG De invoering van de tweede dag gedeeltelij ke leerplicht voor 16-Jarigen per 1 augustus aanstaande gaat door. Volgens een globale bere kening heeft deze nieuwe maat regel betrekking op 43.200 jon geren. Met ingang van dezelfde da tum zal de 10-jarige leerplicht worden ingevoerd. Dit houdt in dat alle jongens en meisjes van 15 Jaar verplicht zijn een of andere vorm van volledig dag onderwijs te volgen. ADVERTENTIE DEN HAAG Het beleid van minister Westerterp ten aanzien van het openbaar vervoer is teleurstel lend. Zowel voor- als tegenstanders van een beter openbaar vervoer in ons land verklaarden dit gisteren tij dens de behandeling van de begroting voor Verkeer en Waterstaat voor dit jaar door de Tweede Kamer. VVD- woordvoerder Nelie Smit-Kroes ka rakteriseerde de begroting als een "kretologie over de verwerpelijkheid van het autogebruik en de heerlijk heden van het openbaar vervoer". PvdA-woordvoerder Jaap van der Doef verweet de bewindsman de aanpak van een beter openbaar ver voer naar de toekomst te hebben ge schoven. Smit-Kroes formuleerde haar be zwaren als volgt: "Wij kunnen het niet verantwoorden om honderddui zenden Nederlanders gestapeld in flats in nieuwbouwwijken, verspreid door het hele land te huisvesten en ze vervolgens de wegverbindingen te onthouden. Frequent en fijnmazig openbaar vervoer voor-al die wijken is onbetaalbaar. Wij mogen de i Auto's als geldbelegging Even rustig alsof ze een onsje kaas aan het kopen was, schafte de Amerikaanse Dorothy Ebright zich gisteren in Londen zeven Rolls Royces en twee Bentleys aan. Tweedehands, dat wel. Maar de rekening liep toch op tot zo'n kwart miljoen gulden. Dorotihy. die een groot deel contant, betaalde, vertelde, dat ze wagens kodht als geldbelegging. "Antieke en klassewagens behouden hun waar de". meende ze. Maar op het predikaat "antiek" konden de gekochte auto's nog niet bogen. De oudste dateerde uit 1958, de jongste uit 1972. "Ze was niet te stoppen", verklaarde de nog altijd be duusde autohandelaar Henry Nathan uren later. "Ze wilde ze al lemaal hebben. Zelfs de Rolls Royoe Silver Shadow, waarin ik zelf reed de echte taartensmijfer..." Herman Emmink heeft er binnenkort voor zijn spelletje "Wie van de drie" een nieuw beroep bij: taartensmijter. Want als we "Wall Street Journal" moeten geloven zijn er in Amerika al twee firma's gespecialiseerd op dat gebied. "Pie Face International" is ermee begonnen. Die was de eerste, die zich bereid verklaarde een taart in het gezicht van een tegen stander te smijten. En dat voor het luttele bedrag van 35 dollar, inclusief. De firma zegt al zestig opdrachten te hebben uitgevoerd. Dus kwam er prompt concurrentie. "Pie Kill Limited" smijt nu even onverdroten met cake en slagroom. En is daarbij bereid be kend te maken, wie de opdrachtgever was. Zodat de man of vrouw weet, wie hem deze zoete wraakneming heeft bereid. Beide bedrijven bewegen zich in een vrij gevaarloze wapenhandel, want er zijn nagenoeg geen risico's aan verbonden. Het slachtoffer, stomverbaasd door de onverwachte tractatie in zijn gezicht, rea geert niet direct. Maar zal dat ook later niet gemakkelijk' doen uit vrees zich belachelijk te maken. "Pie Face" heeft tot nu toe echter geweigerd taarten in hoog geplaatste gezichten te plaatsen. Zo moesten al verscheidene be stellingen voor slagroomgebak in het gezicht van de openbare aan klager van Los Angeles worden geweigerd Lankmoedig senator De nachtportier van de Westberlijnse senaat zag In zijn loge niet minder dan 58 keer het rode licht opflikkeren, dat meldde, dat er iets niet in orde was met de lift. Even zovele malen ging de alarmbel. En elke keer schreef de brave man in zijn Journaal, dat er weer 'kortsluiting" was geweest in de lift. Het kwam kenne lijk niet in zijn hoofd op eens te gaan kijken. Want als hij dat wel had gedaan, dan zou hij hebben ontdekt, dat senator Erich Patzhold, die zich met volksgezondheid bezig houdt, tussen de derde en vierde verdieping met de lift vastzat. De senator had tot elï uur gewerkt, maar het zou tot kwart over vijf "s ochtend duren voor een werkster zijn inmiddels al wat zwak ker geworden geschreeuw hoorde. Patzhold moet een lankmoedig man zijn, want hij bood de portier een verfrissing aan. We kunnen ons andere reacties voorstellen. Na dertig jaar amnestie Twee communistische partizanen, die zich nog steeds in de ber gen van Kreta verscholen houden, hebben van de Griekse regering amnestie gekregen. Meer dan dertig jaar na het uitbreken van de burgeroorlog. Het zijn de 55-Jarige Georgios Tsombanakis en de 59-jarlge Spyros Blasakis. Na de burgeroorlog gingen zij met 28 andere leden van hun groep de bergen in. Hun kameraden sneu velden de één na de ander of namen de benen naar het buitenland. Sinds 1954 zijn ze nog maar met z'n tweeën. Vrienden zorgden er voor, dat ze voedsel en kleding kregen. Maar nu is het gebeurd. Ze kunnen naar huis terugkeren. Hun familie in Chania zit met vreemde spanning op hen te wachten. Het zal vreemd zijn. Nellie Smit-Kroes mogelijk Wórdeh. Ook KVP-woord- daar eigen verplaatsingsmoge- voerder Cornelissen drong aan op wij in het pakket maatregelen ter be- werkgevers itrijding van de werkloosheid dat ontslag jisteren openbaar is gemaakt Verlaging van de belasting op bedrijfs winsten (vennootschapsbelasting) De fractie denkt erover in overleg met de christen-democratische part- Een !9"tal *rote bouwprojecten met grootste van die dan 200.0ÓÓ"werklozen! werken is de al aangekondigde bouw van de Hemtunnel voor 350 miljoen. partij verwijt het kabinet-Den Uyl °Pt„3. wïS? bouwprogramma een tweede kanto- renflat voor de Frederikskazerne in Den Haag voor 16 mMjoen, de bouw van het wijkcentrum voor Meerzicht in Zoetermeer voor 7 miljoen, het herstel van ruim 600 woningen in Maassluis voor 8,5 miljoen, de bouw de Hoflandbrug in Leiden voor het tweede grondwerk in Gouda voor 7,3 miljoen, en de voltooiing van het rangeeremplace ment Kijfhoek voor 70 miljoen gulden. Een verdere selectie 1 ziging, zoals verlaging van de maxi mum-snelheid van 50 kilometer per dam, m uur, het weren van niet-bestem- gisteren mingsverkeer en het verlenen van voorrang aan voetgangers en fiet- lijkheden niet onthouden". Van der Doef daarentegen: "De auto is het meest-bedreigend, onveilig en leef baarheid-verpestend in de woonwij ken en centra. Welnu, dan moet daar, omwille van de andere belan gen, de auto worden teruggedron gen". De PvdA'er pleitte, daarbij ge steund door de progressieve rege ringspartners D'66 en PPR, voor wijziging van de wegenverkeerswet, het reizen per auto veel comforta- AMSTERDAM De officier van Justitie bij de rechtbank in Amster- n den Berge, heeft n op 26 september, an het vorig Jaar gepleegde roof moord in Muiden tegen drie ver dachten 18 jaar gevangenisstraf alle partijen is geeist. Heet hangijzer het tarief van het openbaar vervoer. daders waren de in Duitsland Smit-Kroes becijferde, dat het rei- opgevoede 23-jarige Nederlandse zen met bus, tram of trein tweemaal loonslachter Werner van der M. en zo duur is als met de auto, terwijl lwee Eisers: de 23-jarige matroos Twr "^-jarige werktuig- op de Jngo W. maker Sigi S. Zij hadden op 26 september de 54- jarige Karei Andriessen in zijn wo ning in Muiden geslagen en ge- schopt en hem tenslotte gewurgd. Daarna verdwenen de daders met auto van het slachtoffer en na- nig of niets Doef en Cornelissen bepleitten terug houdendheid bij het aanpassen DEN HAAG De Wet Universitai re Bestuurshervorming (WUB) moet worden verlengd tot 1 september i980. Dit stajat in het voorontwerp van wet dat staatssecretaris Klein van Onderwijs en Wetenschap pen heeft gestuurd om. naar de uni- de terieven van spoorwegeriiui bus- °en h«ecnaar- de „„/.„-„„„Iae woning mee. academische raad. De adviezen moe ondernemingen. Staatssecretaris Van Huiten werd ontmoet in de hal met spoed gevraagd om sing van het Rijtijdenbesluit beroepsgoederenvervoer over weg. Van Ruftten beloofde deze passing na de chauffeunsacties eind votrig jaar. Knot CPvdA) wilde een sociale wantoestanden in de vervoers wereld uit te bannen. Knot, Smit- Kroes en Schakel vroegen Van Hui ten op korte termijn maatregelen voor het scheepvaartverkeer. De drie Jongelieden hadden elkaar het Cen- aanpas- traal Station in Amsterdam, waar voor het Werner en Ingo zich voor prostitu tie tie lieten "oppikken' ber kwam het plan te plegen. Aanvankelijk had daarvoor een inwoner van Diemen academische raad. De adviezen ten voor 1 mei 1975 bij de staatssec retaris zijn ingediend. De huidige WUB loopt 31 augustus 1976 af. Eind septem- Het voorontwerp heeft o.m. tot doel een overval repressief toezicht in te stellen op de besluiten van de bestuursorganen op het (sub) faoulteite- en vakgroepen- het voorstel om Karei Andriessen, omzichtigheid en slechts in uiterste bij wie hij in de zomer een paar noodzaak gehanteerd dient te wor- dagen had gewerkt, te beroven. Dat komt door de snelle stijging de arbeidskosten. En daar doet de 00^ uitvoering te komen regering volgens de werkgevers te vaste oeververbinding over de weinig tegen. Westerschelde. BÜCKEBURO Drie dagen proces Augustin, die donderdagmiddag met door de rechtbank tegen zijn zin niet", zei hij tegen de president, toen toch niet voor ontelbare germanis- Het Katholiek ondermmerveroona De woningl,ouw Krijgt een extra Ronald Augustin en nog steeds is de handen en voeten uit de tijdelijk als toegevoegde advocaat Heinz Blaser, deze hem 's-ochtends naar zijn per- men: "U hoeft niet uit te zeggen" ;eft de Indruk, dat ae regering rtnnr verhrarino van de tenlastelegging tegen de 25-jarige rechtszaal ingerichte ruimte van' de naar de keel te vliegen. Toen presl- sonalia vroeg. Daarna verscheen liet zij moeder Augustin weten' bewogen is met het probleem premie de werklozen dan dat ze erin is geslaagd de problemen ln de kern te pakken. Een zekere de eigenaar/bewoner Amsterdammer, verdacht po- Bückeburger strafgevangenis werd dent Haack begon het besluit voor te zijn reeds enkele dagen als getuige "maar als u vals uitzegt wordt nieuw te bouwen woningen met ging tot moord en lidmaatschap van gesleurd. lezen dreigde precies te gebeuren bij de hand gehouden moeder'op het bestraft....". En de ene zin die eenmalig bedrag. de anarchistische Baader-Meinhof- Oorzaak van het tumult was het wat hij wilde vermijden. Augustins parket. Zij wilde dan nog wel beves- getuige van zich gaf werd vreemd trÖninM,:ii'Verbond Voor het stimuleren van nieuwe groep, niet voorgelezen. De strafzaak besluit van'de rechtbank om de Ne- (al of niet door de advocaten gere- tigen dat zij mevrouw Johanna verhaspeld, het woord "strijder" ver- aenng neen net KomnKiijx ve bedrijfsvestigingen en grote uitbrei- is bl«ven steken in de eindeloze derlander op te dragen de zitplaats gisseerde) woede ontlaadde zich op Augustin-Bas. 54, zonder beroep, ge- taalde mevrouw Rührwin met "ver van üe onaernemeis vuoi ut: dingen ln de regl() 80 miljoen reeks verzoeken van de verdediging, bij de drie door hem vertrouwde ad- Blaser. Maar nog net werd hij door scheiden, wonende te Amsterdam, teidiger" (toen een Nederlander la- .TrhS van het midden- uitgetrokken. Voor de aanleg van die zich ook volgende week nog zal vocaten (Croissant, Groenewold, Potige parketwachters in de houd- was. ter op de wel zeer vrije vertaalwijze MtataSrMf nieuwe industrieterreinen is twintig voortslepen, zodat de rechtbank alle Koencke) te ontruimen en plaats te ïreeP genomen en moeizaam wegge- "Bent u bereid te getuigen?" vroeg wees zei zij lichtgetaakt: "Muggen- rC zouten hun miljoen beschikbaar, en voor verdere tot nu toe opgeroepen getuigen voor- nemen aan een tafeltje daar achter, sleept: "jullie zwijnen...,". Haack en wees haar op het verscho- zifterU". commentaar op tot de grote werklo- ontsluiting van het industriegebied lopig maar weer heeft afbesteld. De rechtbank vreesde namelijk dat Croissant zag het gebeurde als een nlngsrecht, dat haar als bloedver- «endemonstratie morgen ln Utrecht. Moerdijk honderd miljoen. heeft afbesteld. De rechtbank vreesde namelijk dat Nieuw element op de derde dag: Augustin beraamde de vierde, hem ADVERTENTIE Een volbloed BMW voor de prijs van f 12.876,- incl. BTW psychologische misgreep van de wante toekomst, "ik weiger iets te Advocaat Croissant liet haar t_ H.H. rechters: "Augustin heeft er zeggen, omdat ik de fascistische rechtbank onbewimpeld weten me- terecht tegen geprotesteerd dat de staatsveillgheidsinstanties geen in- vrouw Rührwins vertaalvaardigheid hem opgedrongen verdediger Blaser lichtingen over een anti-imperialisti- een lacher te vinden en wilde ter tegen zijn onmiskenbare wil in zijn sche strijder wil geven". plekke van de vele aanwezige Neder- naam verklaringen gaat afleggen...". Dat was duidelijke taal, die ech- landse journalisten tot beëdigd ver- De Amsterdammer weigerde daarna ter niet zo duidelijk werd vertaald taler voor die ene zin benoemd zien. nog uit zyn cel te komen om gebruik door de 70-jarige mevrouw Rührwin- Dezen maakten echter terstond dui- te maken van het wetteUjk voorge- Lükemeyer uit Hannover. Voor de delijk voor die eer om principiële re- schreven recht zich uit te spreken oorlog heeft de kleine dame een jaar denen te bedanken. Na veel vijven over zijn uitsluiting voor de rest van 0f vijftien in het Haagse Bezuiden- en zessen bereikte tenslotte vlek- deze procesdag. hout gewoond, na de oorlog pleegde keloze vertaling van mevrouw Augustin is trouwens niet van zin zij niet zelden zich voor vakanties Augustins uitspraak dan toch de in de traditie van de Baader- naar Noordwijk te begeven. Maar rechtbank. "Ik neem aan dat uzich Meinhofgroep met anderen dan die intensieve aanraking met ons cul- beroept op uw verschoningsrecht", zijn eigen advocaten ook maar één tuurgebied behoedde het Neder- zei president Haack, en dat was wel woord te wisselen. "Met u praat ik lands van de beëdigde rechtstolk de understatement van de week.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7