'De knokmachine' een stuk realiteit Bloederige slagerswinkel in Andy Warhols Weinig spektakel in de metro 'Malizia': comedie met sex en grove effecten 'roducer 41 Ruddy: „Ik had VRIJDAG 21 FEBRUARI 1975 Al Ruddy: „Ik heb een beze- enheid voor mijn werk die et neurotische grenst". „Na het enorme succes met The Godfather* had ik opeens zoveel geld dat ik alles kon kopen vat ik wilde", vertelt de Amerikaanse filmproducer Al Ruddy in een suite van het voorname Amsterdamse Hotel de l'Europe. „En dat deed ik ook. Binnen een week kocht ik een zeiljacht, '.en auto en een buitenhuis. Het geld was toen nog lang niet op, in feite had ik voor de rest ran mijn leven rustig 'la dolce vitakunnen bedrijven". |„Nou goed, ik patste er een tijdje op Vergat zelfs wat ik allemaal Moet je nagaan: de lavenmeester die mijn jacht in h^ hield belde me eens op. „Uw is zinkende", liet hij me weten, bedoelt U?" vroeg ik. „U [ebruikt hem nooit, daar komt het as het antwoord. Ik was dat |ling inderdaad bijna vergeten". reden dat Al Ruddy nu in Amsterdam vertoeft heeft niets te aken met een plezierreisje door oude continent. De slankge- louwde, dynamisch ogende veertiger r volop in de business, srwijl hij toegeeft het „te gek" te pinden dat hij niet eens tijd kan rijmaken om vakantie te houden in arokko bijvoorbeeld, reist hij homenteel als een bezetene in ons Werelddeel rond om zijn nieuwste filmidee. „The mean machine" („De jnokmachine", beslisten de filmverta- terecht) aan de man te bren- Amerika al een tijdlang n kassakraker: de lelopen nu al 36 miljoen dollar, wat investeringsbedrag van drie Jooi Alexander Munninghof jniljoen dollar een behoorlijke winst rertegenwoordigt. Verrassend genoeg bleken 97 procent de in Amerika geënqueteerde de film positief tot Enthousiast te beoordelen. Opmerke lijk inderdaad, want „De knokma chine" is op het eerste gezicht, en >ok bij nadere beschouwing, een typische mannenfilm. [.Gebaseerd op een werkelijk ge leurd verhaal", zegt Ruddy, waarmee fiii de traditionele frase (in dit an Paramount) dat „de lersonen en gebeurtenissen in deze film fictief" zijn en „iedere gelijkenis ie* de werkelijkheid onopzettelijk" ontkracht. Het gaat, in het kort, om een jfootballspeler (dat is de Amerikaan- versie van rugby, U kent het wel, met helmen, opgepropte schouders, ichermende accessoires op de jgewrichten en alles mag) die zeven nadat hij voor het laatst als n bal heeft aangeraakt |opeens genoeg krijgt van de rijke met wie hij samenleeft, en benen neemt, met medeneming an haar auto. Hij wordt gepakt en 'eroordeelo tot een Jaar of wat. AL RUDDY Tot zover het werkelijk gebeur de verhaal over de aan lager wal geraakte footballspeler, die Ruddy gekend heeft. In de gevangenis begint het filmverhaal pas goed: het football- team van de gehate bewakers heeft een opkikkert je nodig en dus moet de sportheld (Crewe in de film, Burt Reynolds o.a. van „The Deliverance" in het echt) ervoor zorgen dat de gevangenen een team op poten zetten dat door de geroutineerde cipiers voor de ogen van het publiek in de grond geboord kan worden. Hoe het uiteindelijk afloopt in deze wrede wereld van haat en doodslag moet U zelf maar gaan zien, de film is het meer dan waard. Dit in weerwil van enkele zwakke, bewust op effect gerichte scènes. Zoals de sinds James Bond verplichte spectaculaire achtervol ging per auto. Of de wel erg detonerende slapstick, waarin Rey nolds en zijn tegenspeler op de manier van Laurel en Hardy (rustig afwachten wat voor een taart de ander in Je gezicht zal smakken, voordat Je zelf weer iets onder neemt) elkaar met modder bekliede- Navrant, vooral omdat de sfeer in de film op dat ogenblik de uitzichtloze droefenis van „Papilion" benadert, een associatie die ver sterkt wordt door de wetenschap dat honderden echte gevagenen meefi- gureren. Ruddy knikt instemmend als ik dit naaar voren breng, en zegt dan: „Maar de film is voornamelijk als comedy bedoeld. Jij hebt er alleen naar zitten kijken, maar ik geef Je de verzekering dat een volle zaal zich blauw lacht om die scene". „Neemt niet weg dat ik natuurlijk geschokt ben over de toestanden in de Amerikaanse gevangenissen. Alle wreedheid en willekeur van „De knokmachine" komt in werkelijkheid ook voor, precies zo. Het systeem leidt er toe". „We hadden eerst in de gevangenis van Oklahoma willen filmen, maar vlak voor de opnamen brak daar een oproer uit dat 22 doden kostte. We hebben nu in Georgia gefilmd". Ruddy vertelt verder dat hij als producent gedwongen is om vooral het commerciële aspect van de film in het oog te houden. Een geëngageerde film, hoe goed ook, die niet aanslaat bij het publiek zou zijn einde betekenen. „Trilp" Om deze produktie erdoor te krijgen heeft hij er zelf als een knokmachine tegenaan moeten gaan. Vindt het idee, dat hij jaren geleden iets op acht velletjes bij elkaar heeft geschreven wat nu al 36 miljoen heeft opgebracht, een „geweldige trip" op zichzelf. Bezetenheid voor zijn werk, „tot op het neurotische toe", zo karakteri seert Ruddy zijn verknochtheid aan de toch zo onzekere filmindustrie. Waarbij hij met nadruk stelt, dat de Amerikaanse film altijd meer in tfek zal blijven dan de Europese. In de eerste plaats omdat de hele wereld nieuwsgierig is naar wat er in deze volgens hem op alle gebieden vooraanstaande natie ge beurt, en voorts omdat de Ameri kaanse film bewust de „star" cultiveert. En daar hebben de mensen behoefte aan. Het werk wat hij doet vindt hij prachtig. „Een van de vrouwen met wie ik getrouwd ben geweest was een verschrikkelijk rijke Fran- caise", herinnert hij zich, „heus ik hoefde niets anders te doen dan lekker eten en drinken, in Parijs wonen en 's middags een eindje paardrijden door het Bois de Boulogne. Maar daar zag ik niks in. Dat was een eindpunt. Waar ik van houd is werken met getalenteerde mensen, zoals je ze in de filmwereld vindt. Wat ik wil is andere mensen overtuigen van het goede van mijn ideeën". Walter Matthau rechtsin "De kaping van Pelham 1-2-3". Titel: De kaping van Pelham 1-2-3; regie: Joseph Sargent; voornaamste rollen: Walter Matthau, Robert Shaw. Martin Balsam, Hector Eli- zondo en Earl Hindman. Theater: Lido (14 jaar). Het nieuwtje van de kapingen is er weer ao^n beetje vanaf. Zo af en toe zien we er nog wel eens wat van op de voorpagina's, maar het houdJt ons zeker geen nachtenlang meer voor de beeldbuis. Gelukkig maar dat Amsterdam nog geen groot metronet heeft, want anders zouden we best wel eens hebben kunnen beleven wat deze film week te zien valt in het Lido-theaWer. Te weten een metro- trein-kaping. In New York. Op het eerste gezicht lijkt het best een aardig idee om te verfilmen, maar al snefl kom Je tot de conclusie, dat er alleen maar iets spectaculairs van te maken is, wanneer Je goede spellers hebt, die eten „typetje" voor- stelten. Daar ontbreekt het ten ene male aan in deze film. Een groep van vier zwaar gewapen de mannen (misdadigere, zo men wil) heef t een treinstel gekaapt met een kleine twintig passagiers erin. Ze eisen van de stad New York een los geld van één miljoen dollar en geven die autoriteiten exiaot één uur de tijd om die eis in te willigen. Als aan de eis niet wordt voldaan, worden er on- sohuldigen neergeknald. Blijvers STUDIO "The man with the golden gun" lijkt niet weg te slaan uit Leiden. Wie nog geen kennis heeft genomen van nul- nulzevens (Roger Moore) nieuw ste escapades kan nog een week je terecht in het theater aan de Steenstraat. Hij gaat er weer hard (boeven) en zacht (vrou wen) tegenaan in dit stuk, zoals het een goed geheim agent be taamt. De zaak waarom het dit keer draait is een uitvinding die de energiecrisis in één klap op lost. LUXOR "Kung Fu slavin nen" is het verhaal van een vijf tal westerse meisjes die in de macht raken van een gefortu neerde Chinese bendeleider. Hij wil hen voor een respectabele som gelds op een veiling van de hand doen. Maar de meiden zijn van zessen klaar. Door het kamermeisje en haar broer, die de bendeleider haten, worden zij in het geheim ingewijd in de kunst van het Kung Fu vechten. Dus de mannen die de meisjes kopen, kunnen hun lol op Rex REX "Sex in Tirol". De film titel maakt ons al duidelijk dat er krachtig gejodeld wordt in het Oostenrijkse land, met en zonder lederhose, in het hooi en daarbui ten. Wie er plezier in heeft sex op een klits-klets-klandere manier voorgezet te krijgen, weet waar hij terecht kan. Nachtfilms CAMERA "Blow up", vrijd. REX "De onverzadigbare", vrijd. zat. 4.00, 7.00 en 9.15 uur. 18 Jaar. ASTA: "Thait's Entertainment", dag. 2.00 en 8.00 uur. Al. CAMERA: "The Glasshouse (cell 129)". dag. 2.15, 7.15 en 9.30 uur. zo. ook 4.30 uur. 18 Jaar. CINEAC"Chinatown", dag. 7.00 en 9.30 uur. 18 Jaar. Kindermatinee"Robin Hood", dag. 9.30, 11.30, 1.30 en 3.30 uur, zo. vanaf 11.30 uur Al. CORSO: "5 for hell", dag. 2.00 en 8.15 uur. za. 2.00. 7.00 en 9.15 uur, zo. 2.00, 4.15. 7.00 en 9.15 uur. 18 jaar. DU MIDI: "Dokter Zjivago", dag. 8.00 uur. 14 jaar. Kindermatiine e"De vrolijke pi raten van het Schateiland", za., zo en woe. 2.00 uur. Al. EURO: "De kanonnen van Na- varone". dag. 1.45 en 7.45 3.45 7.45 Kindermatinee CAMERA Aster iX helden", zat. zond. woe. REX "Goofy, de held Olympische Spelen", zat. w< Haagse bioscopen APOLLO: "Moord in de O- riënt Expres", dag. 2.30 en 8.15 uur, zo. 2.00, 5.00 en 8.30 uur. 14 jaar. APOLLO 2: "1001 nacht", dag. 2.00, 7.15 en 9.45 uur, zo. 1.30, 14 jaar. Kindermatinee: "Winnetou en het goud van Apanatchi", za.. zo. en woe 2.00 uur. Al. FLORA"Pornospelletjes van een call-girl", ma., di., woe., do. en vr. 2.00. 7.00 en 9.15 uur. 18 jaar. "King Kong", za. 2.00, 7.00 en 9.30 uur, zo. ook 4.30 uur. 14 jaar. KRITERION"Rosemary's ba by", dag. 3.00, 7.00 en 9.30 uur. 18 jaar. METROPOLE: "The man with the golden gun", dag. 2 00 en 8.00 uur 14 jaar. OSWON"De Antichrist", dag. 2.00, 6.45 en 9.15 uur, zo. 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. 18 Jaar. OLYMPIA"Dirty Harry", dag. 2.00 en 8.00 uur. PASSAGE: "Patrouille 820". dag. 2.30, 7.00 en 9.30 uur. za. en zo. 1.30, 4.00, 7.00 en 9.30 uur. 14 jaar. REX: "Het zijn politieagenten. Freébie and the Bean", dag. 11.00. 130, 400. 7 00 en 9.30 uur, zo. vanaf 1.30 uur. 18 jaar. ROYAL '70: "De doodsklok van Wei-Fu". do. t/m zo. 2.15, 7.00 en 9.30 uur. ma. t'm woe. 2.15 en 8.00 uur. 18 jaar. ROYAL: "Lokaas voor de dood' do. t/m zo. 2.15, 7.00 en 9.30 uur. ma. t m woe 2.15 en 8.00 uur. 18 jaar. STUDIO: "Mijn nachten met Susan, Olga, Albert. Julie. Piet en Sandradag. 2.15. 7.15 en 9.30 uur. zo. 1.30, 4.00, 7.15 en 9.30 uur. 1 jaar. STUDIO 2000: "2001. a space odyssey". dag. 8.00 uur. zo. 1.00 en 8.00 uur di. avond besloten voorstelling). 14 Jaar. Kindermatinee"Laurel Har dy als boemelstudenten", za. en 2.00 i Al. DE UITKIJK: "Rebecca", dag. 2.30, 7.00 en 9.30 uur, zo. 1.00, 7.00 en 9.30 uur. 18 jaar. Titel: "Frankenstein" een film van Andy Warhol theater: Trianon. Alles stroomt en ook Andy Warhol, de rustige gluurspecialist, moet mee Hij bereikte het hoogtepunt in zijn ontluisterende stijl met ob servatie - op een vaak hee" zuive re name- - van verdoolde mistroos- tehngen. 'Fleshen "Trash" wa fer goeck voorbeelden daarvan, of- sclu»on nie- helemaal vrij van com merciële epateerlust. Maar er was in elk geval een goede kern in aan wezig en een onmiskenbaar eigen ztiji. Paul Morrissey magirt^> dip films on- der Warhols hoede. Sinds zij met hun produkten de bioscoop-kassa's veel vuldig lieten rinkelen, hebben de vroegere undergroundfilmers zich la ten omarmen door de grote zaken mannen. Er was natuurlijk ook nieuw bloed nodig en bij wie kan mer dat beter halen dan bij Fran kenstein en Dracula? De nauwkeu rig in kaart gebrachte arme drom mels werden gelaten voor wat zij waren en sexgegriezel werd het pa- r-ool Carlo Ponti nam de supervisie van deze Amerikaanse Frankenstein, die in Italië werd opgenomen, op zich Van de typische Warholstijl is niet veel meer over, want ook de fo tografie is niet meer zo zacht als zij was Blijven over de bekende traag- neid, die in het griezelgenre niet zo tot haar recht komt, en de verschij ning van Joe Dallessandro, die er geen moeite meer mee heeft zich van alle kleding te ontdoen, ook niet als net de op Jaren gekomen barones Frankenstein betreft, met wie hij het bed dient te delen. Baron Frankenstein is het boven- huidse strelen al lang moe. Hij knijpt liever in nieren, levers en al vleesklieren van mensen, die hij met zijn assistent in zijn kasteellabora torium samenstelt uit voortreffelijke onderdelen van argeloze voorbijgan gers. Dat levert een wezenloos kip petje op en een manspersoon, die voor hot hoofd althans bestaat uit een Jongeling, die net aan een klooster roeping wilde beginnen. Het grieze len moet voornamelijk komen uit de bloederige slagerswinkel, waarin Frankenstein arbeidt. Dat is knap eng voor wie niet spel weet terug te vertalen naar studiotrucjes. Alleen de laatste shot is een aardige vondst, vooi wie goed kijkt. Verder is Fran kenstein een straatlengte achterge bleven bij wat Polanski in deze sec tor heeft verricht met geest en vak manschap. Een inspecteur van de metro-poli- tie, een typische Amerikaanse botte rik, maar natuurlijk keihard en dood goed heeft de leiding van de zaak. Hij heeft te maken met de man die de treinen op tijd moet laten rijden. Wat is belangrijker: het leven van een aantal mensen of een mooi op tijd lopend schema voor de treinen? Eenzelfde probleem heeft de burge meester. Als hij toestemming geeft om het losgeld te betalen, heeft-ie in de toekomst de stemmen van de gij zelaars. Geeft hij die toestemming niet, dan vallen er doden. „In elk ge val fluiten ze me toch uit", zegt hij. Hetgeen later ook zal gebeuren Spannende momenten voor ieder een, behalve voor de toeschouwer. Het gehele politte-apparaat verkeert in de veronderstelling dat wanneer de boeven het geld hebben, ze geen kant uitkunnen en in de val lopen moeten. Maé-r, dat is niet zo. Enfin, hoe het afloopt moet u zelf maar zien. Alles tezamen: weinig spektakel: veel fors gevloek; matig gespeeld. Jammer. Jammer. Maar Ja, het idee is ook niet spectaculair genoeg gebleken. PAUL WOLFSWINKEL Titel: „Malizia" in de hoofdrol Lanra Antonelli Theater: Camera. In Italië bloeit op het ogenblik de pikante oomiedie met een flinke scheut sex en een fikse portie Ita liaans temperament. Br was een tijd dat het Ape- nijns schiereilind bol stond van de taboes en mensen als Germi en De Sioa beten diaar mot veel humor en scherpte in. Om destijds de censuur te vermurwen kwam er veel vakman schap, geest en zelfs fijnzinnigheid te pas aan de spotternij. Sinds men ook hl Rome wat meer door de vingers ziet. hebben de opvolgers van deze regisseurs vee4 van die sierlijkheid en geestigheid overboord gegooid. De betere Italiaanse comedie is er nog wel. maar dringt nauwelijks nog tot het noorden door. De films die uit grover erotisch effectbejag zijn ge maakt. halen de reis wel en daar mag men opreoht bedroefd over zijn. ..Malizia" van SaivaJtore Samperi is er zo eentje. Het verhaal is snel ver teld. Een bemiddelde Sicüiaanse win kelier komt met zijn drie zoons van de begrafenis zijner echtgenote thuis en vindt daar een aantrekkelijk dienstmeisje aangenomen door de vrouw vlak voor zij stierf dat al heeft afgestoft en de tafel gedekt. De ogen van de in de herfst van het leven verkerende vader gaan rionkeren, maar ook die van een tweetal zoons, van wie er één adem benemend Jong is. Bijna anderhalf uur wordt er om de gunsten van Lau ra Antonelli gedongen, zonder dat er veel van een intrige te bespeuren valt, tenzij ra en de pseudo-verschijning van moeder daarvoor houden wil. Samperi stuurt rechtstreeks aan op een soort hitsigheid, die de subtili teit geheel buiten spel laat. Dat er daardoor weinig tekening en logica in de karakters wordt aangebracht heeft Samperi kennnelijk voor lief geno- ADVERTENTIE het beste van twee landen samen qp RAI-standnr.203 DAFenVolvo Officieel DAF-dealer voor Voor schoten en Zoeterwoude GARAGE VLIETWIJK Gerard Douplantsoen 22, Voorschoten, Telefoon 01717—4455. Officieel DAF-dealer voor Leiden en omstreken VAN ULDEN AUTO'S B.V. Showroom en afd. verkoop: VERDAMSTRAAT 6, LEIDEN, TELEFOON 23041. Elke donderdagavond koopavond. De Franse zangeres Mireille Mathieu ontmoette dezer dagen in Montreal Gina Lollobrigidia, die met een officiële Italiaansr. delegatie Canada bezoekt. Mireille zal binnenkort aan twee films meewerken en daar zullen de dames het dan ook wel over hebben

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 17